PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Ε46 SOFTOP


lawman.911
17-10-09, 16:35
Στην προσπαθεια μου να καθαρισω τον χωρο αποθηκευσης της κουκουλας και εχοντας την ηλεκτρικα μετακινησει απο τερμα ξεδιπλωμενη σε μια ενδιαμεση θεση εκανα την μ@λ@κι@ και την εσπρωξα χειροκινητα μπροστα (δηλ. να κουκουλωσω το αμαξι). Επειτα συνεχισα κανοντας και αλλες χειροκινητες κινησεις προκειμενου να βοηθηθω στον καθαρισμο που ηθελα να κανω... Οταν τελειωσα διαπιστωσα πως η κουκουλα δεν λειτουργουσε πλεον ηλεκτρικα καθολου. Προσπαθησα να την τοποθετησω στην θεση οπου αρχικα ειχα σταματησει την ηλεκτρικη της λειτουργια αλλα τιποτα. Την εκλεισα τελειως, την ανοιξα τελειως...τιποτα παλι. Η μονη ηλεκτρικη λειτουργια που κανει ειναι το τελικο κλειδωμα του καπακιου της κουκουλας με το πατημα του κουμπιου διπλωματος οταν αυτη μπει τελειως μεσα στον χωρο αποθηκευσης. Για ηλεκρικο ξεκλειδωμα του καπακιου με το πατημα του αλλου κουμπιου ουτε λογος. Μονο χειροκινητα. Πηγα και στον ηλεκρολογο και μου το μπριζωσε. Βρηκε μια βλαβη στον διακοπτη της κουκουλας. Μου ειπε οτι την μηδενισε αλλα παλι δεν δουλευει. Ισως η βλαβη να ειναι αποτελεσμα του οτι ειχα κουμπωμενη την hardtop οταν το πηγα και αυτη η βλαβη να ειναι η εντολη που δινει η hardtop για απενεργοποιηση των διακοπτων λειτουργιας της softop. Οποιος γνωριζει κατι επι του θεματος παρακαλω ας με βοηθησει. :nixweiss:

bill987
17-10-09, 16:50
Μου φαίνεται με έναν προγραμματισμό θα στρώσει!

Με το που την κούνησες χειροκίνητα διέγνωσε βλάβη και σταμάτησε να λειτουργεί....
Αντιπροσωπία και προγραμματισμό!