PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρετάρει στην ανάφλεξη


spiros bmw
26-11-09, 22:56
Καλησπέρα έχω ένα ε46 2litro valvetronic και εδώ και λίγο καιρό κάποιες φορές μόλις πάω να το βάλω μπροστά μου ρετάρει σαν να μην δουλεύει κάποιος κύλινδρος και σβήνει, μόλις το ξαναβάζω αμέσως παίρνει χωρίς πρόβλημα αυτό το έκανε αραιά και που αλλά όσο πάει το κάνει και συχνότερα, το έχει αντιμετωπίσει κανείς και αν ξέρει τι μπορεί να είναι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Sp!ros G
26-11-09, 23:23
Φιλε καλησπερα ,

Πριν βαλεις μπροστα το αμαξι περιμενεις να σβησουνε τα λαμπακια πρωτα στο καντραν ή γυριζεις αμεσως το κλειδι???

Θα μπορουσε παντως να φταινε πολλα πραγματα ,για παραδειγμα αισθητηρας στροφαλου/εκκεντροφορων....

Παντως χρειαζεσαι διαγνωστικο αμεσα ωστε να βρεθει η βλαβη ,αν και δε ειναι σιγουρο οτι τη βρισκει παντα.

Stam
26-11-09, 23:23
Στη θέση σου θα ξεκινούσα τσεκάροντας (αλλάζοντας) μπουζί και πολλαπλασιαστές..Ειδικά οι πολλαπλασιαστές σε αυτό το μοτέρ έχουν κακή φήμη γα τέτοιου είδους προβλήματα.. Ακόμη κ αν δέν σου ανάβει προειδοποιητικό λαμπάκι για ψάξ'το..το κόστος είναι μικρό εξ'άλλου...βάλε τίποτα bosch να έχεις το κεφάλι σο ήσυχο...

m-power_01
26-11-09, 23:36
Στη θέση σου θα ξεκινούσα τσεκάροντας (αλλάζοντας) μπουζί και πολλαπλασιαστές..Ειδικά οι πολλαπλασιαστές σε αυτό το μοτέρ έχουν κακή φήμη γα τέτοιου είδους προβλήματα.. Ακόμη κ αν δέν σου ανάβει προειδοποιητικό λαμπάκι για ψάξ'το..το κόστος είναι μικρό εξ'άλλου...βάλε τίποτα bosch να έχεις το κεφάλι σο ήσυχο...

Ποιος ειπε οτι με τους Bosch εχεις το κεφαλι σου ησυχο??? πρωτον αυτο...και δευτερον beru και bosch ειναι ακριβως ιδιοι...με τους δευτερους σε καλυτερα λεφτα...

StratosGR
27-11-09, 07:15
Μόνο όταν βάζεις μπροστά τον κινητήρα ενώ είναι κρύος , ή και στο ρελαντί γενικώς π.χ. περιμένοντας σε κάποιο φανάρι;

sofos 2.8i
27-11-09, 18:14
Σπυρακο οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ξεκινα πρωτα απ'τους πολ/στες,αφου κανεις κ μια επισκεψη στο διαγνωστικο!

Tasos 318ci
27-11-09, 23:19
γεια σας παιδια.φιλε βαλτο πρωτα διαγνωστικο μονο ετσι θα βγαλεις ακρη.κ μετα κανεις οτι ειναι να κανεις.δεν αλλαζεις κατι στην τυχη κ αμα κατσει...λοιπον εγω παλι εχω αλλη απορια με τον βαλβετρονικ.ειναι φυσιολογικο να κανει τοσο πολυ θορυβο οταν δουλευει στο ρελαντι.εχω την αισθηση οτι χτυπανε οι βαλβιδες κ ακουγεται πολυ εντονα.ξερεις καποιος που να εχει κ αυτος να μου πει??

fast-enough
27-11-09, 23:32
γεια σας παιδια.φιλε βαλτο πρωτα διαγνωστικο μονο ετσι θα βγαλεις ακρη.κ μετα κανεις οτι ειναι να κανεις.δεν αλλαζεις κατι στην τυχη κ αμα κατσει...λοιπον εγω παλι εχω αλλη απορια με τον βαλβετρονικ.ειναι φυσιολογικο να κανει τοσο πολυ θορυβο οταν δουλευει στο ρελαντι.εχω την αισθηση οτι χτυπανε οι βαλβιδες κ ακουγεται πολυ εντονα.ξερεις καποιος που να εχει κ αυτος να μου πει??

Καταρχήν το διαγνωστικό τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, δεν έδειξε πολλαπλασιαστές, αλλά με την αλλαγή και των τεσσάρων έστρωσε. Όσο για το θόρυβο, το δικό μου το 318ci δεν κάνει θόρυβο στο ρελαντί...
Για ψάξτο...

Tasos 318ci
27-11-09, 23:59
εννοω ακουγεται ενας ηχος σαν να χτυπαν ολες οι βαλβιδες...λεπτος βεβαια αλλα δεν περνα απαρατηρητος.

m-power_01
28-11-09, 00:15
εννοω ακουγεται ενας ηχος σαν να χτυπαν ολες οι βαλβιδες...λεπτος βεβαια αλλα δεν περνα απαρατηρητος.

Με ανοιχτο καπο γινεται πιο ευκολα αντιληπτος! Ναι ειναι φυσιολογικος,

Tasos 318ci
28-11-09, 00:23
ετσι ακριβως σημερα ανοιγω το καπο για ελεγχο κ παραξενευτικα...κ λεω δε ρωταω τα καρντασια κατι παραπανω θα ξερουν.ευχαριστω φιλος:bigthumb:

spiros bmw
28-11-09, 08:20
Μόνο όταν βάζεις μπροστά τον κινητήρα ενώ είναι κρύος , ή και στο ρελαντί γενικώς π.χ. περιμένοντας σε κάποιο φανάρι;

Μόνο την ώρα που βάζω μπροστά, όταν πάρει μετά όλα οκ.