PDA

Επιστροφή στο Forum : z4s35is!


gnx
13-12-09, 11:27
http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=330796

giannis 116
13-12-09, 11:33
Και πανεμορφο και τερας!

Dim77
13-12-09, 11:36
Πολύ ωραίο. Δε θα ήταν καλύτερο όμως αν μπορούσε να επιλεγεί και χειροκίνητο κιβώτιο? (από ότι κατάλαβα το βασικό είναι το DCT και δε λέει τίποτα για manual)

stef
13-12-09, 11:49
Το manual έχει πεθάνει πλέον!
Διπλοσύμπλεκτο και ξερό ψωμί!

BILL007
13-12-09, 12:03
Μου θυμίζει εποχές X5 is...LOL!:D

Πέρα απο την πλάκα πάει το μάνουαλ...ΠΕΘΑΝΕ...

Nick_compact
13-12-09, 12:10
Μου θυμίζει εποχές X5 is...LOL!:D

Πέρα απο την πλάκα πάει το μάνουαλ...ΠΕΘΑΝΕ...

Κάτσε να δεις τι πλάκα θα έχει όταν τα διπλοσύμπλεκτα που πλεον τοποθετούνται και σε φτηνά μοντέλα, θα αρχίσουν να βγάζουν βλάβες εκτός εγγύησης...

Kostas Christ
13-12-09, 12:11
Το manual έχει πεθάνει πλέον!
Διπλοσύμπλεκτο και ξερό ψωμί!

οχι για ολους....

BILL007
13-12-09, 12:18
Κάτσε να δεις τι πλάκα θα έχει όταν τα διπλοσύμπλεκτα που πλεον τοποθετούνται και σε φτηνά μοντέλα, θα αρχίσουν να βγάζουν βλάβες εκτός εγγύησης...

Για να δούμε Νίκο...Για να δούμε... :nixweiss: :bugeye:

stef
13-12-09, 12:26
Κάτσε να δεις τι πλάκα θα έχει όταν τα διπλοσύμπλεκτα που πλεον τοποθετούνται και σε φτηνά μοντέλα, θα αρχίσουν να βγάζουν βλάβες εκτός εγγύησης...

Έχεις δει πολλά Golf GTI V DSG ή Audi A3 3.2 DSG να βγάζουν πρόβλημα?
Γιατί εγώ δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑ..

BMW-Racing
13-12-09, 12:36
Έχεις δει πολλά Golf GTI V DSG ή Audi A3 3.2 DSG να βγάζουν πρόβλημα?
Γιατί εγώ δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑ..
αν μπεις στα συνεργεια των αντιπροσωπειων vw k audi θα δεις πολλα με τετοια προβληματα να περιμενουν την λυση τους....

Dim77
13-12-09, 12:38
οχι για ολους....

:+1:
Ακριβώς

DimitrisZ4
13-12-09, 12:46
λιγο S3 η φαση με τους καθρεφτες...

M3EST
13-12-09, 12:59
Ενα τιμονακι Μ ομως θα το τσιμπησω μολις το βρω.Ισως και τους προφυλακτηρες.

VanVIC
13-12-09, 13:11
Ενα τιμονακι Μ ομως θα το τσιμπησω μολις το βρω.Ισως και τους προφυλακτηρες.

για το τιμόνι με πρόλαβες...
Πες μου ότι μπορεί να κουμπώσει και στο δικό μου και φέρε και για μένα ένα, χωρίς αερόσακο παρακαλώ

VanVIC
13-12-09, 13:13
Τελικά είναι ο νέος κινητηρας με το ενα turbo ?

ThugAngeL
13-12-09, 13:25
Καθρεφτες s3, ζαντες s5 και ενα πισω μερος που απο οποια μερια και να το δω (απτην πορτα κ πισω) που εξακολουθει να δειχνει ακομψο (ισως και ασχημο) κατ' εμενα...
Παντος απο μπροστα ειναι πραγματικα ΜΠΕΜΠΑ!

yannisv
13-12-09, 13:58
Πανέμορφο το Ζ4!!!!

kalpasM3
13-12-09, 14:01
Για να καταλάβω ειναι στηνουσία το m- pack? Θα βγεί και στις άλλες εκδοσεις?Και κάτι άλλο θα βάλουν πιο μικρό κινητήρα?

Action Man
13-12-09, 14:06
Έχεις δει πολλά Golf GTI V DSG ή Audi A3 3.2 DSG να βγάζουν πρόβλημα?
Γιατί εγώ δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑ..

Έλα στην ΧΧΧΧlease να δείς κάμποσα, σχεδόν καίνουργια.

stef
13-12-09, 14:35
Έλα στην ΧΧΧΧlease να δείς κάμποσα, σχεδόν καίνουργια.

¨Εχω φίλους και με τα 2 και δεν τους έχει βγάλει ίχνος...

stef
13-12-09, 14:40
To αμάξι είναι πολύ όμορφο
Μ pack και τα οργανα μέσα γράφουν Sdrive 35 is
Οι καθρέφτες αντιγραφή Αudi , μέγιστο σφάλμα της BMW

morpheus
13-12-09, 22:44
Τελικά είναι ο νέος κινητηρας με το ενα turbo ?
Όχι... ο γνωστός διπλοτούρμπινος Ν54 είναι...
Στην ευρώπη 340hp και 46kgm (51kgm σε overboost)... not bad.

MaSt0RaS
13-12-09, 23:09
για το τιμόνι με πρόλαβες...
Πες μου ότι μπορεί να κουμπώσει και στο δικό μου και φέρε και για μένα ένα, χωρίς αερόσακο παρακαλώ

επειδη το εχω εγω.... δεν μπορεις να φανταστεις... ΔΕν μπορεις....! ειναι τρομερο... αξιζει και το τελευταιο ευρω...

S38B38 Monsta
13-12-09, 23:25
¨Εχω φίλους και με τα 2 και δεν τους έχει βγάλει ίχνος...

Επειδή είχα gti dsg να σε πληροφορήσω ότι βγάζουν τα προβλήματά τους. Πολύ νωρίτερα μάλιστα από ένα χειροκίνητο κιβώτιο. Εξουσιοδοτημένο συνεργείο φίλου είχε τη περασμένη εβδομάδα 4 gti εκτός εγγύησης....

Επίσης δε θες να ξέρεις τι γίνεται σε βελτιωμένο GTI 2ου σταδίου με πάνω από 37 κιλά ροπής, άμα κάνεις μερικές δυνατές εκκινήσεις.

Επίσης και εγώ κατατάσωμαι πλέον υπέρ των χειροκίνητων σε σπορ αυτοκίνητα εκτός και αν πρόκειται για suv.

stef
13-12-09, 23:29
Επειδή είχα gti dsg να σε πληροφορήσω ότι βγάζουν τα προβλήματά τους. Πολύ νωρίτερα μάλιστα από ένα χειροκίνητο κιβώτιο. Εξουσιοδοτημένο συνεργείο φίλου είχε τη περασμένη εβδομάδα 4 gti εκτός εγγύησης....

Επίσης δε θες να ξέρεις τι γίνεται σε βελτιωμένο GTI 2ου σταδίου με πάνω από 37 κιλά ροπής, άμα κάνεις μερικές δυνατές εκκινήσεις.

Επίσης και εγώ κατατάσωμαι πλέον υπέρ των χειροκίνητων σε σπορ αυτοκίνητα εκτός και αν πρόκειται για suv.


Ε τότε θα είναι τυχεροί οι φίλοι μου που δεν τους έχει σκάσει κάτι τέτοιο...
Βέβαια δεν τα έχουν πειράξει...
Είναι κ πόσο ροπή αντέχει το κιβώτιο, δεν είναι για πολλά πολλά...
Εδώ η Porsche και έκανε 2 χρόνια να βάλει το PDK στο 997 το Turbo...

DimitrisZ4
13-12-09, 23:36
αλλαξτε σας παρακαλω τον τιτλο του θρεντ.....λαθος το γραψατε...ειναι : Manual vs DKG/DCT/PDK κ μλκιες...!!!!

MEN DRIVE WITH A STICK

δεν αντεξα στεφ...χαχαχα

stef
13-12-09, 23:39
Χα χα
Δεν πειράζει Δημήτρη, θύμισε μου όταν βρεθούμε σε συνάντηση να πω του M3EST να ανοίξετε να δεις πώς ανοίξει το DCT...

DimitrisZ4
13-12-09, 23:42
εχω μπει στο Μ3 του κ ξερω....
ε ναι κ ανοιγει καλυτερα...ε και ? κατι τρεχει στα γυφτικα....η αισθηση δεν ειναι η ιδια με αυτη του χειροκινητου...

stef
13-12-09, 23:43
Θα βγούμε offtopic, άστο...
Από κοντά!

DimitrisZ4
13-12-09, 23:44
τωρα καταλαβες οτι εισαι οφ τοπικ εσυ ? χααχαχαχχαχααχχαχααχαχ

Kostas Christ
13-12-09, 23:46
Χα χα
Δεν πειράζει Δημήτρη, θύμισε μου όταν βρεθούμε σε συνάντηση να πω του M3EST να ανοίξετε να δεις πώς ανοίξει το DCT...

φιλε στα σπορ αυτοκινητα οπως αυτα που συζηταμε δε μετραει μονο το νουμερο, μετραει και η αισθηση, και πως να το κανουμε το διλπου συμπλεκτη ειναι πλειστεισον μπροστα στο χειροκινητο.

morpheus
13-12-09, 23:48
το χειροκίνητο θα σου δίνει πάντα την αίσθηση της (παραπάνω) συμμετοχής... ειδικά σήμερα που με τα τόσα ηλεκτρονικά την ψάχνουμε με το σταγονόμετρο...

απο την άλλη, τα καλά διπλοσύμπλεκτα, μόνο με ραπτομηχανή μπορούν να συγκριθούν... ειδικά εαν υπάρχει και δυνατό μοτόρι...

για το θέμα της αξιοπιστίας... προσωπικά απο τη στιγμή που, στους χρόνους που θέλω τις αλλαγές, μπορώ να καταστρέψω πολύ πιο γρήγορα ένα χειροκίνητο απο ένα DCT, μου αρκεί για να επιλέξω το 2ο...

espoff
13-12-09, 23:57
και ελληνικό κειμενάκι από το http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=1202 τρέλα είναι, ιδίως το πακέτο αξίζει να το βάλει σε όποιον πάρει z4

Η νέα BMW Z4 βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα (δείτε τις τιμές της BMW Z4), όμως κάποιοι είναι σε αναμονή μιας έκδοσης που θα φέρει την υπογραφή του τμήματος M. Αυτή μπορεί να αργεί όμως μια μικρή πρόγευση μας δίνει η BMW Z4 sDrive35is. Πρόκειται για τη νέα έκδοση η οποία φέρει αισθητικές αλλά και μηχανολογικές βελτιώσεις.

Στον αισθητικό τομέα η BMW Z4 sDrive35is λανσάρει το M Sports Package το οποίο είναι διαθέσιμο σε όλες τις Z4. Αποτελείται από νέους προφυλακτήρες (ο πίσω σχηματίζει diffuser), από ζάντες 18 ιντσών (υπάρχουν και 19 ιντσών), από εισαγωγές σε αλουμίνιο, ενώ από το ίδιο υλικό είναι τόσο τα καλύμματα των καθρεπτών όσο και τα roll bars.

Περνώντας στο εσωτερικό της BMW Z4 sDrive35is εντοπίζουμε τιμόνι, επιλογέα ταχυτήτων, πεντάλ και πίνακα οργάνων με την υπογραφή της M.

Στο μηχανολογικό τομέα η BMW Z4 sDrive35is εφοδιάζεται με τον γνωστό και μη εξαιρετέο 6κύλινδρο straight-six των 3lt με τα δύο τούρμπο. Όμως μια σειρά από επεμβάσεις επέφεραν αύξηση της ιπποδύναμης κατά 34ps, συνολικά 340ps. Κερδισμένα βγήκαν και τα αποθέματα της ροπής όπου από τα 40.6kg.m έφτασαν τα 45.7kg.m τα οποία στιγμιαία και με τη χρήση overboost αυξάνονται στα 50.8kg.m. Σε συνδυασμό με το 7τάχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη η BMW Z4 sDrive35is σημειώνει επιτάχυνση 0-100km/h σε 4.8sec, χρόνος βελτιωμένος κατά 0.4sec σε σχέση με την BMW Z4 sDrive35i.

Τέλος, η BMW Z4 sDrive35is εφοδιάζεται με το M Suspension όπου χαμηλώνει την απόσταση από το έδαφος κατά 10mm ελέγχοντας παράλληλα τη σκληρότητα και την απόσβεση των αμορτισέρ. Η BMW Z4 sDrive35is θα παρουσιαστεί στο North American International Auto Show του Ντιτρόιτ με την κυκλοφορία της να ξεκινά την άνοιξη.

stef
14-12-09, 00:06
φιλε στα σπορ αυτοκινητα οπως αυτα που συζηταμε δε μετραει μονο το νουμερο, μετραει και η αισθηση, και πως να το κανουμε το διλπου συμπλεκτη ειναι πλειστεισον μπροστα στο χειροκινητο.

Στη σημερινή εποχή που ζούμε μετράει και η άνεση μέσα στην πόλη και η σπορ οδήγηση και τα πάντα, Σ'αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη υπερέχει το DCT

Kostas Christ
14-12-09, 01:05
Στη σημερινή εποχή που ζούμε μετράει και η άνεση μέσα στην πόλη και η σπορ οδήγηση και τα πάντα, Σ'αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη υπερέχει το DCT

ναι σαφως πολυ πιο ανετο, εγω ομως προσωπικα αν ειχα να σκασω τοσα φραγκα θα επαιρνα χειροκινητο γτ με γεμιζει πιο πολυ...

περι ορεξεως... απλα τα πραγματα...

Fairytale
14-12-09, 02:54
Όλα καλά (High Precision direct injection/BMW EfficientDynamics/Acoustic engineering exhaust system/Enhanced Electric Power Steering/7-speed Double-Clutch Transmission with special programming/M Sport upgrades...)

ΑΛΛΑ

Δεν αναφέρουν κάτι για το διαφορικό.
Λείπουν οι λέξεις ///Μ differential (μάλλον ζητάω πολλά...) ή έστω το (ναι μεν αλλά...) σύστημα EDL της 135i που φρενάρει τον εσωτερικό τροχό όταν χρειάζεται, προκειμένου να προσομοιώσει τη λειτουργία ενός μπλοκέ διαφορικού.

Είναι δηλ. όσο καλό δεν θα έκανε εσωτερικό ανταγωνισμό στα ///Μ3 !!!
C U out there

stef
14-12-09, 07:56
Δεν αναφέρουν κάτι για το διαφορικό.
Λείπουν οι λέξεις ///Μ differential (μάλλον ζητάω πολλά...) ή έστω το (ναι μεν αλλά...) σύστημα EDL της 135i που φρενάρει τον εσωτερικό τροχό όταν χρειάζεται, προκειμένου να προσομοιώσει τη λειτουργία ενός μπλοκέ διαφορικού.

Είναι δηλ. όσο καλό δεν θα έκανε εσωτερικό ανταγωνισμό στα ///Μ3 !!!
C U out there

EDL υπάρχει σε ΟΛΑ τα Ζ4 Ε89...

gnx
14-12-09, 08:17
...και κανει και €9250 (εννεα χιλιαδες διακοσια πενηντα ευρω μονον) παραπανω απο τη βασικη εκδοση του s35 στη Γερμανια.

Fairytale
14-12-09, 13:42
EDL υπάρχει σε ΟΛΑ τα Ζ4 Ε89...έτσι εξηγείται λοιπόν η απουσία αναφοράς.
Thx
C U out there

BMW Power
30-12-09, 14:52
Z4 S Drive 35si

stef
30-12-09, 18:28
Z4 S Drive 35si


Τα κατάλαβα ΟΛΑ μιας και ξέρω γερμανικά..... :dance::yippee:

BMW Power
31-12-09, 09:40
Τα κατάλαβα ΟΛΑ μιας και ξέρω γερμανικά..... :dance::yippee:

Άντε για να μην μου παραπονιέσαι :smashtard και στα Αγγλικά

Και το M Sports Package

stef
31-12-09, 10:31
Τώρα είσαι καλό παιδάκι!!!!