PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζημια στο μπροστινο τζαμι


JimmyZ4sdrive35i
21-12-09, 18:35
Το αυτοκινητο μου απεκτεισε προχτθες το πρωτο του "παρασημο".Ενω οδηγουσα στην εθνικη οδο ερχομενος απο Κορινθο προς Αθηνα με προσπερναει φορτηγο φορτωμενο με πετρες.Ξαφνικα ακουω εναν εκκωφαντικο θορυβο και παθαινω πραγματικα πανικο.Καταλαβαινω πως κατι εχει χτυπησει το αυτοκινητο και σταματαω στην πρωτη εξοδο για να τσεκαρω.Δεν βλεπω καποια εμφανη ζημια στο χρωμα και ανακουφιζομαι,αλλα μπαινοντας μεσα για να συνεχισω την διαδρομη μου παρατηρω μια μικρη θαμπαδα στο παρμπριζ η οποια συνοδευοταν απο γδαρσιμο το οποιο ειχε αφαιρεσει την γυαλαδα στο συγκεκριμενο σημειο του τζαμιου.Το μεγεθος της ζημιας ειναι οσο ενα κερμα των 5 λεπτων του ευρω και εντοπιζεται στην μερια του συνοδηγου περιπου στο υψος των ματιων,δηλαδη σε σημειο που δεν με εμποδιζει και δεν με επηρρεαζει στην οδηγηση μου.Σημερα επισκευτηκα την αντιπροσωπεια η οποια αφαιρεσε με τριψιμο και αλοιφη την "αγριαδα" απο το γδαρσιμο και λιγη απο την θαμπαδα βελτιωνοντας σημαντικα την ζημια.Πιστευω πως δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης του παρμπριζ εφοσον δεν τιθεται ζητημα ασφαλειας(θραυση απο την ζημια) και δεν με εμποδιζει στην οδηγηση μου.Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια πιο δραστικη λυση για την ολοκληρωτικη εξαφανιση της ζημιας ;

konas
21-12-09, 18:46
Φανταζομαι το εχεις ασφαλισει...
δες μια ματια εδω: http://www.carglass.gr/948.html

a.samaro
21-12-09, 19:12
Το χτύπημα στο τζάμι συνήθως ακολουθείται απο ράγισμα, που παρουσιάζεται στις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας. Δηλαδή με κρύο έξω και ξεκίνημα του αυτοκινήτου με άναμα του καλοριφέρ. (συστολή,διαστολή).

DASMANIA
22-12-09, 11:07
καλο θα ηταν να πας σε εναν μπαμπριζα της περιοχης σου να το δει (περνει εξουσιοδοτηση και ασχολιτε αυτος με την ασφαλιστικη) , και να το αλλαξει με ενα original τζαμι με την σφραγιδα της bmw, η carglass βαζει δικα της τζαμια...

rapid_fast
22-12-09, 11:40
Το χτύπημα στο τζάμι συνήθως ακολουθείται απο ράγισμα, που παρουσιάζεται στις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας. Δηλαδή με κρύο έξω και ξεκίνημα του αυτοκινήτου με άναμα του καλοριφέρ. (συστολή,διαστολή).

Περίεργο μου ακούγεται αυτό, ειδικά σε όχημα με 2πλό υαλοπίνακα και εσωτερική μεμβράνη αυτό δεν έπρεπε να συμβαίνει...

Driver M
22-12-09, 12:08
καλο θα ηταν να πας σε εναν μπαμπριζα της περιοχης σου να το δει (περνει εξουσιοδοτηση και ασχολιτε αυτος με την ασφαλιστικη) , και να το αλλαξει με ενα original τζαμι με την σφραγιδα της bmw, η carglass βαζει δικα της τζαμια...

Είσαι σίγουρος? Γιατί στο site γράφει αυτολεξεί:
Στην Carglass® χρησιμοποιούμε μόνο κρύσταλλα κατασκευασμένα σύμφωνα με τις προδιαγραφές Κατασκευαστών Πρωτότυπου Εξοπλισμού (Original Equipment Manufacturer-OEM) που προέρχονται απευθείας από τον προμηθευτή του κατασκευαστή του οχήματός σας, διασφαλίζοντας ότι κάθε κρύσταλλο που τοποθετείται είναι εξίσου καλό με το αρχικό κρύσταλλο που αντικαθίσταται. Πιστεύουμε ότι τα καλύτερα κρύσταλλα αντικατάστασης προέρχονται από τις εταιρείες που προμηθεύουν τα γνήσια κρύσταλλα στους μεγαλύτερους παγκοσμίως κατασκευαστές αυτοκινήτων

Άρα, αν για τις bmw πχ χρησιμοποιεί γυαλιά Pilkington, τότε θεωρούνται γνήσια.

giannis 116
22-12-09, 12:11
Για την carglass εχω ακουσει κι εγω πως βαζει μεχρι Κινεζικα τζαμια. Τωρα αμα εχει πανω τη σταμπα της Pilkington, ακομα και της BMW ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ειναι μαιμου;..

DASMANIA
22-12-09, 16:58
Είσαι σίγουρος? Γιατί στο site γράφει αυτολεξεί:
Στην Carglass® χρησιμοποιούμε μόνο κρύσταλλα κατασκευασμένα σύμφωνα με τις προδιαγραφές Κατασκευαστών Πρωτότυπου Εξοπλισμού (Original Equipment Manufacturer-OEM) που προέρχονται απευθείας από τον προμηθευτή του κατασκευαστή του οχήματός σας, διασφαλίζοντας ότι κάθε κρύσταλλο που τοποθετείται είναι εξίσου καλό με το αρχικό κρύσταλλο που αντικαθίσταται. Πιστεύουμε ότι τα καλύτερα κρύσταλλα αντικατάστασης προέρχονται από τις εταιρείες που προμηθεύουν τα γνήσια κρύσταλλα στους μεγαλύτερους παγκοσμίως κατασκευαστές αυτοκινήτων

Άρα, αν για τις bmw πχ χρησιμοποιεί γυαλιά Pilkington, τότε θεωρούνται γνήσια.

εγω με το δικο μου μυαλο γνησιο θεωρω οτι φερει την σφραγγιδα του κατασκευαστη!!!!!!!!!!!!

ολα τα αλλα ειναι ιμιτασιον!!!!!!!!!!!!!!, η εν λογω εταιρεια δεν εχει εργαστασιο! και η bmw τις πιο πολλες φορες φοραει saint gobain. και πιστεψεμαι που στο λεω η δουλεια μου εχει να κανει με αυτα ακριβος τα προιοντα, ολα τα τζαμια που δεν φερουν την σφραγγιδα του κατασκευαστη δεν τηρουν την εγκρυση τυπου της χωρας που δινει ο κατασκευστης. Ε1 ΓΕΡΜΑΝΙΑ bmw και Ε17 οι αλλες εταιρειες.
αλλα το πιο καλο απο ολα ειναι οτι τα τζαμια (εκτος απο αυτα που φερουν την σφραγγιδα του κατασκευαστη του αμαξιου) μπορουν να παραχθουν σε τριτες χωρες, και να παρουν μετα εγκριση τυπου απο ευροπαικη χωρα.


τιποτα , σε καμια περιπτοση, δεν ειναι σαν το τζαμι που φερει την σφραγγιδα του κατασκευαστη. (τειρουντε σαφος πιο αυστιρα στανταρ).

BILL VUZAS
23-12-09, 13:42
καλο θα ηταν να πας σε εναν μπαμπριζα της περιοχης σου να το δει (περνει εξουσιοδοτηση και ασχολιτε αυτος με την ασφαλιστικη) , και να το αλλαξει με ενα original τζαμι με την σφραγιδα της bmw, η carglass βαζει δικα της τζαμια...

Εάν αποφασίσεις για αλλαγή μην είσαι παρόν.........θα πικραθείς πολύ!
Οπότε καλύτερα αφησέτο όπως είναι.

DASMANIA
23-12-09, 14:20
Εάν αποφασίσεις για αλλαγή μην είσαι παρόν.........θα πικραθείς πολύ!
Οπότε καλύτερα αφησέτο όπως είναι.



οχι ενταξι δεν ειναι τοσο τραγικο, βγαζουν (τις περισοτερες φορες) τους τζαμοκαθαριστιρες, μετα το καλυμα του τροπετου, και τα νικελα (αν υπαρχουν)
και τωρα αρχηζει το παρτυ..
περνανε κατι συρματα (και αλλες σχετικα βιαιες εργασειες στο ματι το δικομας) και τραβανε το τζαμι (τα γραφω πολυ γενικα...) ε και με τα πολλα βγαινει. μετα καθαριζουν τις παλιες κολες και ολο το πλαισιο του τζαμιου, πραιμερ (και κατι αλλο που δεν θυμαμαι) την νεα κολα και το κουμπονουν επανω το νεο τζαμι, βαζουν και αυτα που εβγαλαν στην αρχη και ολα καλα, θελει 4-5 ωρες να μην κινηθει το αμαξι για να τραβιξουν οι κολες!!!!
η ολη περιγραφη μου ειναι πολυ γενικη (περιλιψη τις περιλιψης) σαν εργασια θελει περιπου μια ωρα.

καλο θα ηταν να εισαι παρον οταν γινετε για να τσεκαρεις οτι ολα μπηκαν στην θεση τους...

JimmyZ4sdrive35i
08-01-10, 06:50
Σε καμια περιπτωση δεν προκειται να αλλαξω το παρπριζ εφοσον δεν τιθεται θεμα παραπανω φθορας και θραυσης.Επισης οπως προειπα το σημαδακι ειναι στην μερια του συνοδηγου επομενως δεν με εμποδιζει στην οδηγηση μου.Οι λογοι που ζητησα να μου προτεινεται καποια λυση ειναι καθαρα αισθητικοι.Οσο για την εταιρια που αναφερθηκε παραπανω την επισκευτηκα και δυστυχως δεν μπορουσε να κανει κατι για να εξαφανισει το σημαδι ή τουλαχιστον να κανει κατι παραπανω απο την ηδη καλη δουλεια που εκαναν στην αντιπροσωπεια

ermis1975
08-01-10, 07:02
Άφησέ το όπως είναι καλύτερα, γιατί η τοποθέτηση καινούριου μπαρμπρίζ σίγουρα δε θα είναι εργοστασιακή. Αν ραγίσει πάντως με το καιρό πρόσεχέ το και αλλαγή σε αντιπροσωπεία για να μπούν όλα όσο το δυνατόν σωστότερα.