PDA

Επιστροφή στο Forum : Epilogi gps help!!


shortys
03-01-10, 02:33
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!!!
ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα πνα gps αλλα εχω ψιλομπερδευτει
αρχικα ελεγα να παρω mls destinator alla στην πορεια εχω ακουσει καποια καλα λογια για tomtom xl.Eseis τι μου προτεινετε ?
budget 150 euro

zannis
03-01-10, 02:43
ΤΟΜ ΤΟΜ φιλε ειναι πολυ καλα!!!!!

asot
03-01-10, 09:05
Πράγματι, δες και τα ΤομΤομ τώρα που άρχισαν να πωλούνται και στην Ελλάδα (στο εξωτερικό είναι κορυφή εδώ και χρόνια...)
Εισαγωγέας η intersys.gr

stef
03-01-10, 09:15
TomTom μακράν τα καλύτερα!

billisj
03-01-10, 11:42
mls destinator φιλε μου απο προσωπικη εμπειρια ειμαι πολυ ευχαριστημενος 2 χρονια το εχω αλλα απο οτι ακουω λενε οτι το ΤΟΜ ΤΟΜ ειναι το καλυτερο η επιλογη δικη σου !!!!!

gp35
03-01-10, 13:37
χρονια πολλα...
ας ξεχωρισουμε 2 πραγματα...

α)λογισμικο που κανουν χρηση τα pna/pda
β)αναβαθμιση χαρτων


η mls με προγραμμα(λογισμικο) της destinator ναι μεν καλουτσικο μα φτωχο σε σχεση με tom tom igo garmin κτλ μα απο θεμα χαρτων μιλαμε για την ελλαδα ειναι κορυφη..

το tom tom garmin igo κτλ υπερτερουν στο θεμα προγραμματων μα στο θεμα χαρτων υστερουν σε σχεση με αλλων προγραμματων
(δεν γνωριζω το ποσο και σε ποιο επιπεδο πλεον, μιλαμε για το παρον, εχουν αλλαξει τα δεδομενα μα η εμπειρια μου που σταματησα να ασχολουμε εδω και 6 μηνες αυτα ειχα καταλαβει)
ενα ειναι το θεμα αγαπητε που θελεις να κανεις μια αγορα ενος pna περαν του οικονομικου που θα διαθεσεις...αγορασε ενα.
γνωμη μου ειναι να αγορασεις ενα φτηνο pna μαθε την λειτουργεια του και το πνευμα οσο αναφορα τους χειρισμους...μη σπαταλας πολλα χρηματα...λιγο πολυ ολα κανουν αναβαθμισεις χαρτων...και ολα (σπανε...μπορεις να βαλεις δλδ και αλλα προγραμματα)
φιλικα...gp35

xou237
03-01-10, 14:41
Για μενα το καλυτερο το navigon 2100max ή 2110max με λογισμικο mn7.4.3
http://www.youtube.com/watch?v=oCoAd8sIsz8
http://www.youtube.com/watch?v=OtF-ZaCCBkk&feature=related

bimmer-corfu
03-01-10, 16:23
Φίλε η ΤΟΜ ΤΟΜ είναι κορυφή αλλά όχι για Ελλάδα. Για Ελλάδα mls destinator επειδή έχει καλύτερους χάρτες και για Ευρώπη ΤΟΜ ΤΟΜ XL Εurope με 200 Ευρώ και 2 χρόνια δωρεάν αναβάθμιση

Προσοχή: Για Ανατολική Ευρώπη ΔΕΝ έχει κανένα απο αυτά καλούς χάρτες

Alexandros18
03-01-10, 16:58
Γνωρίζει κάποιος άν αυτά τα gps αναπαράγουν αρχεία μουσικής και βίντεο? και αν συνδέονται με τα ηχεία του αυτοκινήτου? ευχαριστώ

bimmer-corfu
03-01-10, 17:05
Γνωρίζει κάποιος άν αυτά τα gps αναπαράγουν αρχεία μουσικής και βίντεο? και αν συνδέονται με τα ηχεία του αυτοκινήτου? ευχαριστώ
πολλά αναπαράγουν μουσική και βίντεο. Όσο για τα ηχεία δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα να κάνεις ολόκληρη εγκατάσταση και να καταργήσεις έτσι τη φορητότητα των συσκευών Gps

nickvas19
03-01-10, 17:16
εχω προσωπικα εχω δει mls και mio(το χουν φιλαρακια μου)...εγω εχω garmin το οποιο δεν θα στο προτεινα...θα σου προτεινα το mio το οτι πιστευω ειναι οτι πρεπει για ελλαδα (ειδικα για αθηνα) και φθηνο...το οποιο το εχουν και πολυ ταριφες οι οποιοι κατι θα ξερουν...

Alexandros18
03-01-10, 17:46
πολλά αναπαράγουν μουσική και βίντεο. Όσο για τα ηχεία δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα να κάνεις ολόκληρη εγκατάσταση και να καταργήσεις έτσι τη φορητότητα των συσκευών Gps

αν εχει εξοδο aux-in θα συνδεετα λογικα με τα ηχεια.

BILL VUZAS
03-01-10, 18:01
GARMIN σειρά Nuvi.
Απόλυτα ευχαριστημένος,οικονομικά,με δωρεάν αναβάθμιση 2-3 φορές τον χρόνο.
Τζάμπα χρήματα θα δώσεις για άλλες λειτουργίες,το gps πρέπει να είναι gps και τίποτε άλλο.
Έβγαλε τώρα το 255 (αν δεν κάνω λάθος) με 150,00 ευρώ και έχει και Ευρώπη.

shortys
03-01-10, 23:07
παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Απ οτι καταλαβα τα τομτομ παρολλο που ειναι πολυ καλες σα συσκευες απο θεμα χαρτων ελλαδας δεν λενε πολλα.
Το θεμα ειναι αμα το παρω στη συνεχεια δεν θα μπορω ναα το αναβαθμιζω καθως η εταιρια θα βγαζει ολο και καλυτερους χαρτες.??
η χρειαζονται πολλα λεφτα για αναβαθμισεις.?

BILL VUZAS
04-01-10, 11:45
Με το garmin κάθε που γίνεται αναβάθμιση σου στέλνουν e-mail,συνδέεσαι,το κατεβάζεις,και είσαι Ο.Κ.
Μην το ψάχνεις,...
:boink:

Dark_Niaou
04-01-10, 12:58
MLS Destinator..... Μακράν το καλύτερο!!!
Εχω και το IGO 8 με τους χαρτες τους τελευταιους. Αλλά δεν το συγκρινω με το Destinator

nickvas19
04-01-10, 13:21
GARMIN σειρά Nuvi.
Απόλυτα ευχαριστημένος,οικονομικά,με δωρεάν αναβάθμιση 2-3 φορές τον χρόνο.
Τζάμπα χρήματα θα δώσεις για άλλες λειτουργίες,το gps πρέπει να είναι gps και τίποτε άλλο.
Έβγαλε τώρα το 255 (αν δεν κάνω λάθος) με 150,00 ευρώ και έχει και Ευρώπη.

και εγω το nuvi εχω 260ευρο(δεν θυμαμαι πιο)...φιλε μπορεις να δωσεις λινκ για το garmin?!

BILL VUZAS
04-01-10, 13:32
Και εγώ τόσο το πήρα πριν ένα χρόνο και μετά έφτασε 115,00.

Για το καινούργιο εδώ..http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html

nickvas19
05-01-10, 13:59
Και εγώ τόσο το πήρα πριν ένα χρόνο και μετά έφτασε 115,00.

Για το καινούργιο εδώ..http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html

τρελε εννοω για την ενημερωση...απο που την κανεις?!

Dathanaso
06-01-10, 13:08
Καλησπέρα θα σου προτεινα τη σειρα mio moov.Εγω έχω το 330 ειναι κορυφαιο δεν με προδωσε ποτε εως τώρα.Στα χρηματα που δινεις ειναι το mio 200. Ενα advantage που εχει ειναι οτι με ενα λογισμικο που εχει περασμενο βρισκει δορυφορο σε 5 δευτ απο το ανοιγμα.....!!!!! αν εχεις εμπειρια απο gps θα καταλαβεις τι εννοώ.Επισης αν πιανουν τα χερακια σου απο pda γινεται pna που σημαινει οτι εχει windows και παιζει βιντεο-μουσικη και οτι ρωτας πιο πανω.

themis78
06-01-10, 20:35
Μην βάλεις γκάρμιν.Προτίμησε μλς ή μιο.Καλύτερα κάποιο απλό μοντέλο (μέχρι 150 ευρώ).Άλλωστε βγαίνουν συνέχεια νέα μοντέλα.

BILL VUZAS
06-01-10, 22:14
τρελε εννοω για την ενημερωση...απο που την κανεις?!

Στο σάιτ κάτω αριστερά ,αναβαθμίσεις,συνδέω το gps και κατεβάζω το πρόγραμμα.
Κάθε που βγαίνει νέα αναβάθμιση μου στέλνουν e-mail.
Πάντα δωρεάν.
Όταν το πήρα πριν δύο χρόνια περίπου,το πρόγραμμα που είχε ήταν ελλειπές.Και μάλιστα είχα στείλει e-mail με τις παρατηρήσεις μου συγκρίνοντάς το με το ντεστινέιτορ.Σήμερα και μετά από πολλές αναβαθμίσεις και έκδηλο ενδιαφέρον της εταιρίας μπορώ να πώ ότι αξίζει τα λεφτά του έχοντας και τις εξαιρετικά αξιόπιστες συσκεύες της GARMIN.Δεν έχει χάσει ΠΟΤΕ σήμα,ΠΟΤΕ!