PDA

Επιστροφή στο Forum : νεο τιμονι σε ε46


djtasos1
03-01-10, 23:04
γεια σας και καλη χρονια σε ολους,παραγγειλα απο ebay ενα τριακτινο τιμονι πολλαπλων λειτουργιων και θελω να ρωτησω αν θα χρειαστω εξτρα καλωδια και ποια ακριβως για να δουλεψουν τα κουμπια,γιατι τωρα εχω το τετρακτινο χωρις κουμπια,εχω 316 ε46 προ-fecelift.ευχαριστω..

mitsos_chania
03-01-10, 23:09
Καλησπερα και καλη χρονια.Το τιμονι καταρχην που παραγγειλες ειναι με αεροσακο?γιατι αυτος που εχεις τωρα(αν ειναι τετρακτινο)δεν κανει.Επισης αν το αμαξι σου ειναι προ φεις τοτε εχει μηχανικο γκαζι(συρματοσχοινο) αρα τα κουμπια του cruise δεν θα δουλεψουν(εκτος αν το τιμονι που εχεις τωρα εχει ηδη κουμπια και εχεις αυτοματο πιλοτο ηδη οποτε νο προμπλεμ).
Τελος για να σου δουλεψουν τα πληκτρα για το ραδιο(αν ξαναλεω δεν εχεις ηδη κουμπια στο τιμονι) θελει πατεντα γιατι καλωδιωση δεν υπαρχει και πρεπει να στην φτιαξουν.Επισης κανε μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πληροφοριες για το που θα απευθυνθεις για την καλωδιωση

djtasos1
03-01-10, 23:14
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,το τιμονι το παραγγειλα με αεροσακο,το cruise δεν με ενδιαφερει οκ,για να δουλεψουν τα υπολοιπα κουμπια με ενδιαφερει..

Geo_3D
03-01-10, 23:28
Αποτι βλεπω εχεις το τετρακτινο επανω,οποτε θα χρειαστεις και την καλωδιωση
Παρε αυριο τηλ σε καποια αντιπροσωπεια,να σου πουν με βαση τον αριθμο πλαισιου σου,αφενως αν μπορει να τοποθετηθει,αφ'ετερου τι εξτρα καλωδιωσεις χρειαζεσαι

BMW_330i
03-01-10, 23:47
το ιδιο τιμονι τετρακτινο ειχα και εγω.θα χρειαστεις και την καλωδιωση η οποια συνδεεται στον εγκεφαλο για να δουλευουν τα κουμπια.αν εχεις γκαζι με ντιζα θελεις πατεντα αν ηλεκτρικο δουλευουν μια χαρα ολα τα κουμπια εκτος του τηλεφωνου.

djtasos1
03-01-10, 23:47
Ευχαριστω..

djtasos1
03-01-10, 23:49
ρε παιδια αυτα τα κουμπια ειναι και φωτιζομενα?

BMW_330i
04-01-10, 00:00
ρε παιδια αυτα τα κουμπια ειναι και φωτιζομενα?

ναι ολα φωτιζομενα στο χρωμα του καντραν

giannis_compact
04-01-10, 00:32
Φιλε απ'οτι βλπω ομως δεν εχεις μαμα ραδιο σιντι,οποτε θα χρειαστεις και καποιον εξτρα ανταπτορα για να λειτουργησουν τα πληκτρα για το ραδιο σιντι.Αν ειναι νεοτερης τεχνολογιας το ραδιο σιντι σου και υπαρχει,θα ρωτησεις στο καταστημα που το τοποθετησες.Γυρω στα 150 ευρω πανε οι ανταπτορες αυτοι.

djtasos1
04-01-10, 00:52
Φιλε απ'οτι βλπω ομως δεν εχεις μαμα ραδιο σιντι,οποτε θα χρειαστεις και καποιον εξτρα ανταπτορα για να λειτουργησουν τα πληκτρα για το ραδιο σιντι.Αν ειναι νεοτερης τεχνολογιας το ραδιο σιντι σου και υπαρχει,θα ρωτησεις στο καταστημα που το τοποθετησες.Γυρω στα 150 ευρω πανε οι ανταπτορες αυτοι.


αυτος ο ανταπτορας θα ελεγχει μονο την ενταση τις φωνης η θα μπορω να αλλαζω και πηγες(source)radio-dvd-tv κτλ.επισης θα συνεργαζεται με το bluetooth pioneer που εχω ενσωματωμενο με την πηγη μου(pioneer) για να απανταω στις κλησεις?

giannis_compact
04-01-10, 01:43
Φιλε θα μπορεις να αλλαζεις τραγουδια και να δυναμωνεις την ενταση.Τωρα δε ξερω τι εννοεις με το bluetooth.Το ειχε πανω η πηγη η το εβαλες εξτρα?Εγω που εβαλα της παροτ παρηεγγειλα απλα τον ανταπτορα τιμουνια και δουλευουν ολα τα πληκτρα του τηλεφωνου απο το τιμονι οπως απο το εργοστασιο.

djtasos1
04-01-10, 01:55
η πηγη μου ειναι pioneer και το bluetooth επισης pioneer(εξωτερικο που συνδεεται πανω στην πηγη και εμφανιζει στην οθονη της πηγης αριθμους,τηλ.καταλογο κτλ).κουμπι για source εχει το τιμονι?για να αλλαζω απο ραδιο σε σιντι κτλ?

BMW_330i
04-01-10, 02:02
εννοεις να τα αλλαζεις απο το τιμονι?

giannis_compact
04-01-10, 02:03
Απο ραδιο σε σιντι δε γινεται ουτε στο εργοστασιακο.Η μονη αλαγη που γινεται μεσω τιμονιου ειναι το τηελεφωνο αλλαγη απο τηλεφωνο σε ραδιο.Το bluetooth σοτ δεν ειχε καποιο χειρηστηριο?Μονο μεσω της πηγης λειτουργει?

djtasos1
04-01-10, 02:20
λοιπον συναδελφοι ξενυχτιδες στην οθονη αφης pioneer που εχω εχει ενα κουμπι(source)που αλλαζει διαδοχικα την πηγη,δηλαδη με καθε πατημα πηγαινει radio-dvd-usb-telephone-bluetooth audio-tv-aux-av,(αυτο ρωταω αν εχει το τιμονι)οσο αναφορα το bluetooth οταν μου κανουν κληση το βγαζει στην οθονη και απανταω ειτε πατωντας στην οθονη ειτε σε ενα μικρο remote control που προσαρμοζεται στο τιμονι,αλλα αυτο ελεγα να αποφυγω αγοραζωντας αυτο το τιμονι..

giannis_compact
04-01-10, 02:31
Αυτο το remote ακριβως ενοουσα και εγω..Οχι φιλε,δυστυχως δε γινεται να γινει αυτο μεσω τιμονιου..Περα αυτοματου πιλοτου (που λες δε χρειαζεσαι) θα αλλαζεις μονο τραγουδια/σταθμους και θα ανεβαζεις την ενταση.Και αυτα μονο με τον ανταπτορα που θα προμηθευτεις απο την pioneerΑποψη μου,μη μπλεκεις καθολου με τα πληκτρα στο τιμονι.Βαλε το πλαστικα καπακι και βγαλε τα πληκτρα και απλως εγκατεστησε το καινουριο σου τιμονι..

djtasos1
04-01-10, 02:41
ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια,θα τα αφησω πανω τα κουμπια μονο για να φωτιζονται,ειναι ευκολο αυτο?

giannis_compact
04-01-10, 02:43
Εχει μαι μικρη φυσα η οποια ειναι μονο για τα λαμπακια νομιζω.Οταν βαλεις το τιμονι (αν το βαλεις σε ηλεκτρολογο) πες του να σου βαλει ενα καλωδιακι εκει πανω.Προχθες εντυσα το τιμονι μου,αλλα δε θυμαμαι ακριβως αν η φυσα αυτη ειναι μονο για τα φωτακια η και για κατι αλλο.

djtasos1
04-01-10, 02:46
οκ θα την βρουμε την ακρη..ευχαριστω και καλημερα σας!!

giannis_compact
04-01-10, 02:51
Καλημερα φιλε και σε σενα.Ποιο τιμονι πηρες αν επιτρεπεται?Αυτο με το στρογγυλο αεροσακο?

djtasos1
04-01-10, 03:01
βασικα επειδη ηθελα οικονομικο και με αεροσακο πηρα το παλιο δερματινο τριακτινο(χωρις το διχαλο κατω) σε καλη κατασταση και τιμη,145 ευρω με τα μεταφορικα.

djtasos1
05-01-10, 20:07
γεια χαρα και παλι,ξερει καποιος να μου πει σε αυτο το τιμονι τι κανουν τα κουμπια απο τη δεξια πλευρα και την αριστερη ακριβως?αλλαζει κατι με το αλλο τριακτινο τιμονι με το διχαλο η εχουν ακριβως τις ιδιες λειτουργιες?ευχαριστω..http://i24.ebayimg.com/07/i/001/3f/5f/1c62_35.JPG

giannis_compact
05-01-10, 20:52
Τα 2 αριστερα απο την αριστερα μερια ειναι για αυξηση(πανω) και μειωση(κατω) της εντασης του ραδιο σιντι/κασσετα.Τα 2 πανω ειναι για να αλλζεις σταθμους/κομματια και τα 2 κατω για το τηλεφωνο.Απο δεξια μερια τωρα,ειναι αποκλειστικα για τον αυτοματο πιλοτο.Τα δυο με τα +/- συμβολα ειναι για αυξηση/μειωση ταχυτητας αντιστοιχα.Τα αλλα 2 ειναι (πανω) ανακτηση μνημης τελευταιας ταχυτητας σε περιπτωση που πατησεις φρενο/συμλεκτη(πατας δηλαδη αυτο το πληκτρο και επανερχεται στν προηγουμενη τελευταια ταχυτητα πριν πατησεις φρενο/συμπλεκτη).Το κατω ειναι για να ενεργοποιηθει το συστημα αναβοντας ταυτοχρονα η πρασινη λυχνια στον πινακο οργανων.Τελος,δεν εχουν καμια διαφορα με τα κουμπια του αλλου τριακτινου με το διχαλο.Απλα το αλλο τριακτινο ειναι πιο καινουριο,τοποθετηθηκε σε μεταγενεστερα μοντελα ενω αυτο στα πρωτα 46αρια(και σε 36αρια αλλα χωρις τα πληκτρα φυσικα).

djtasos1
05-01-10, 20:55
εισαι αστερι giannis!!

giannis_compact
05-01-10, 20:58
;) Τιποτα Tasos.. :)