PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκαστρα!!!


dkaralis
06-01-10, 17:28
Γεια σας παιδια.Αφου τοποθετησα μπαρομετρο,που δεν ειχα,σειρα εχει η σκαστρα.Καμια προταση απο τους παλιους και γνωστες του αντικειμενου?Λεω αυτη τη βδομαδα να γινει η μοντα...Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες και τις προτασεις σας.

valantis544
06-01-10, 18:07
Πες μας πως θα την ήθελες να κάνει θόρυβο ή όχι; Εγω παλιά είχα αυτήν την forge που είναι πολύ φτηνή λύση, παίρνει ανταλλακτικό άμα σπάσει η μεμβράνη της, αλλά δεν ρυθμίζει το ελατήριο της παρά μόνο να το ξελαστιχώσεις μπορείς, για να γίνει πιο σφιχτή. Ο ήχος της είναι απλός σαν δυνατό φτάρνισμα. Επίσης δεν είναι για τρελές ιπποδυνάμεις. Προσωπικά μου αρέσουν και αυτές που φοράνε τα ιαπωνικά με τον ιδιαίτερο σφυριχτό ήχο τους, όμως νομίζω δεν θα ταίριαζε και τόσο σε bmw. Δεν έχω εμπειρία με άλλες σκάστρες, αλλά ότι και να επιλέξεις, μάλλον δώσε βάση στο να ανοίγει και να καθαρίζεται εύκολα αν χρειαστεί, να ρυθμίζεται, αλλά και να επισκευάζεται.

http://www.scoobyworld.co.uk/catalog/images/forge93-98.gif

NIKOS Z3
06-01-10, 18:31
TIAL τελεια και παυλα!!

dkaralis
06-01-10, 19:00
Θελω ανοικτου τυπου,να ακουγεται δηλαδη λιγο.Αυτη η forge που λες,ποσο περιπου κοστιζει?Σε ρωταω γιατι ρωτησα σε εναν εδω και μου ειπε μια forge τοποθετημενη 220ευρω.Το αμαξι μου δουλευει 0.7 bar.
Οσο για την ΤΙΑL που λες φιλε Νικο δεν ξερω.Πρωτη φορα την ακουω.Την εχεις εσυ?

stratos
06-01-10, 19:06
Tial όπως ανφέρθηκε και μετά HKS SSQV. Απλά κορυφαία και το σύριγμα της ρυθμίζεται ανάλογα να θές να κάνει πολύ φασαρία ή όχι.

Επίσης για τι αυτοκίνητο πρόκειται? Αν είναι για BMW που έχει MAF πρέπει να επιστρέφει τον αέρα στην εισαγωγή. H Forge είναι πολύ αξιόπιστη λύση για αυτό έχω βάλει και εγώ αυτές αλλιώς η SSQV μετατρέπεται και απο ανοιχτού τύπου σε κλειστού

dkaralis
06-01-10, 19:09
Για 46αρα ειναι.Αρα επειδη εχει MAF πρεπει να βαλω forge?

stratos
06-01-10, 19:40
Για 46αρα ειναι.Αρα επειδη εχει MAF πρεπει να βαλω forge?

Αφού έχει MAF το αυτοκίνητο (εκτός αν έχεις βάλει άγραφο εγκέφαλο και έχει καταργήσει το MAF, κάτι που δεν το νομίζω), πρέπει να πάς σε οποιαδήποτε σκάστρα κλειστού τύπου.

Η Forge έιναι καλή και αξιόπιστη λύση και στην γκάμα της έχει ότι θέλεις, αν θές να κάνει φασαρία ή όχι. Οι δικές μου για παράδειγμα είναι αρκετά ύσηχες και δεν κάνουν φασαρία εκτός αν σηκώσεις πολύμ πίεση με τέρμα γκάζι.

Οπότε δεν το το συζητάμε. Κλειστού τύπου και απο μάρκα προτείνω την Forge γιατί έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

:hello:

dkaralis
06-01-10, 19:46
Η κλειστου τυπου δεν ακουγεται καθολου?Θελω να ακουγεται λιγο ομως.Αρα να κοιταξω για forge ανοικτου.Η τιμη που μου ειπανε 220 τοποθετημενη καλα ειναι?

stratos
06-01-10, 19:56
Υπάρχουν κλειστού τύπου που κάνουν φασαρία. Κοίτα, δεν είναι και ωραίο να κάνει σαν evo το αυτοκίνητο.

Ανάλογα με την γεωμετρία που έχουν μπορεί να κάνει φασαρία μπορεί και όχι. Είναι ανάλογα το μοντέλο της σκάστρας.

Πάντως η τιμή που σου έδωσαν είναι απλά καλή, αν σκεφτείς οτι έφερα 2 σκάστρες απο εξωτερικό με 245 euro...

stratos
06-01-10, 20:02
Λοιπόν, εγώ έχω αυτές και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος:

http://www.forgemotorsport.com/images/products/FMCL007PA.jpg

Υπάρχουν και αυτές που στέλνουν ένα μέρος πίσω στην εισαγωγή και ένα μέρος στο περιβάλλον για να ακούγεται το σφύριγμα. Παρόλαυτά, δεν ξέρω κατα πόσο θα υπάρξει θέμα με το MAF.

http://www.forgemotorsport.com/images/products/FMDVSPLTR.jpg

Πάντως το δεύτερο μοντέλο φαίνεται αρκετά καλό. Και η τιμή του είναι 175$ που σημαίνει με 180 - 190 euro θα την έχεις στην πόρτα σου...

dkaralis
06-01-10, 20:34
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.

xaros
06-01-10, 20:47
HKS ές ές κιού βί .-

(E36 RULES!! on the keyboard yo)

stratos
06-01-10, 21:04
Επίσης να σημειώσω οτι το πολύ "βράστα-βρούστα" και τα φτσσσσσς τα βαριέσαι.

Στην Κύπρο πριν τρακάρουμε είχε ο κολλητός μου ένα Evo 8 με HKS SSQV. Την πρώτη βόλτα ήταν τρέλα. Την δεύτερη βόλτα ήταν καλά αλλά άρχισα να το συνηθίζω. Την Τρίτη βόλτα ήταν αδιάφορο και λίγο πιο μετά κουραστικο. Την τέταρτη βόλτα τον παρακάλεσα να το κάνει να σκάσει γιατί άρχισα να τσαντίζομαι με το παραμικρό άφημα να σφυρίζει...

dkaralis
06-01-10, 21:25
Γι'αυτο κι εγω θελω κατι διακριτικο.

valantis544
06-01-10, 22:23
Θελω ανοικτου τυπου,να ακουγεται δηλαδη λιγο.Αυτη η forge που λες,ποσο περιπου κοστιζει?Σε ρωταω γιατι ρωτησα σε εναν εδω και μου ειπε μια forge τοποθετημενη 220ευρω.Το αμαξι μου δουλευει 0.7 bar.
Οσο για την ΤΙΑL που λες φιλε Νικο δεν ξερω.Πρωτη φορα την ακουω.Την εχεις εσυ?

Την συγκεκριμένη εγώ την είχα πάρει γύρω στα 70 ευρώ. Τότε λόγω μετατροπής είχα ξεμείνει από πολλά φράγκα και λέω ας βάλω αυτήν για τώρα και αργότερα βάζω κάτι καλύτερο. Στην πορεία όμως έκανε την δουλειά της παραπάνω από καλά κι έτσι παρέμεινε. Για την πίεση που δουλεύεις πάντως, ακόμα και παραπάνω να το πας, δεν θέλεις καμιά διαστημική σκάστρα πανάκριβη. Αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω μόνο για κλειστού τύπου, αν δεν θέλεις να ακούγεται τίποτα. Εγώ πάντως αυτόν τον κ@υλωτικό ήχο της σκάστρας δεν τον βαρέθηκα ποτέ! Επίσης να προσθέσω πως αυτές οι φτηνές έχουν μια λαστιχένια μεμβράνη όπου αφενός δεν είναι για τρελά άλογα και αφετέρου, αυτό το λαστιχάκι με τον καιρό σκίζεται, όμως είναι πάμφθηνο και αλλάζει εύκολα. Αυτή η ακριβή που σου είπαν ίσως να μην έχει λάστιχο παρά μόνο μεταλλικά μέρη, οπότε θα είναι για μια ζωή.

dkaralis
06-01-10, 22:43
Την Παρασκευη θα παω να τη βαλω θα σας πω εντυπωσεις.Εσυ Βαλαντη λες για την forge,ε?

valantis544
06-01-10, 22:54
Την Παρασκευη θα παω να τη βαλω θα σας πω εντυπωσεις.Εσυ Βαλαντη λες για την forge,ε?

Ναι ειδικά για την πίεση που δουλεύεις δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις παραπάνω χρήμα, ότι και να βάλεις θα κάνει την δουλειά του μια χαρά μέσες άκρες. Αν έχεις τον καιρό και την όρεξη, πες σε αυτόν που έχει το μαγαζί να σου κουμπώσει πάνω δυό τρεις διαφορετικές, να δεις σε ποιά σου αρέσει ο θόρυβος καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς από την στιγμή που θα μπει το κολάρο για να καθήσει η σκάστρα πριν την πεταλούδα και το σωληνάκι της υποπίεσης θα μπορείς να βάζεις και να βγάζεις σκάστρες σε δευτερόλεπτα, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην δοκιμάσεις μερικές. Και 500 ευρώ να κάνει αυτή που σε πορώνει ο ήχος της τότε να την βάλεις, γιατί θα την ακούς κάθε μέρα και όλη μέρα όταν οδηγάς. Ανάλογα την τσέπη του καθενός βεβαίως.

NIKOS Z3
06-01-10, 22:58
και εγω παρολο που προτεινα tial θα συμφωνησω με την forge που ειναι εξισου κορυφαια και η τιμη που ανεφερες ειναι και γ@μω εγω φωραω XSPOWER αλλα εχω λογο μετα θα βαλω μια ρυθμιζομενη tial η forge που εχεις βρει ειναι ρυ8μιζομενης σκληροτητας?

valantis544
06-01-10, 23:01
Γι'αυτο κι εγω θελω κατι διακριτικο.

Όσον αφορά την διακριτικότητα νομίζω πως ότι και να βάλεις δεν θα είναι πρόβλημα, γιατί αν θες να κάνεις την βόλτα σου διακριτικά, θα αλλάζεις ταχύτητα χαλαρά πριν σηκώσει πίεση η τουρμπίνα και θα είσαι κύριος κι αθόρυβος. Διαφορετικά όταν του τα χώνεις θα πρέπει το γαμήδι να ακούγεται και να το ευχαριστιέσαι. Γνώμη μου πάντα...

NIKOS Z3
06-01-10, 23:02
Όσον αφορά την διακριτικότητα νομίζω πως ότι και να βάλεις δεν θα είναι πρόβλημα, γιατί αν θες να κάνεις την βόλτα σου διακριτικά, θα αλλάζεις ταχύτητα χαλαρά πριν σηκώσει πίεση η τουρμπίνα και θα είσαι κύριος κι αθόρυβος. Διαφορετικά όταν του τα χώνεις θα πρέπει το γαμήδι να ακούγεται και να το ευχαριστιέσαι. Γνώμη μου πάντα...

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ

dkaralis
06-01-10, 23:05
Όσον αφορά την διακριτικότητα νομίζω πως ότι και να βάλεις δεν θα είναι πρόβλημα, γιατί αν θες να κάνεις την βόλτα σου διακριτικά, θα αλλάζεις ταχύτητα χαλαρά πριν σηκώσει πίεση η τουρμπίνα και θα είσαι κύριος κι αθόρυβος. Διαφορετικά όταν του τα χώνεις θα πρέπει το γαμήδι να ακούγεται και να το ευχαριστιέσαι. Γνώμη μου πάντα...

Ετσι...Πουτ@ν@ και κυρια...

dkaralis
07-01-10, 10:25
Τελικα εκλεισα ραντεβου για αυριο.Το κακο ειναι οτι δεν εχει ετοιμοπαραδοτες σκαστρες για να δοκιμασουμε 2-3,αλλα παραγγειλε μονο αυτη τη forge που θα μου βαλει και θα ερθει αυριο.Οποτε αναγκαστικά θα βαλω αυτη.

yodas
07-01-10, 14:26
Περιμένουμε εντυπώσεις αν και πιστεύω πως θα μείνεις πλήρως ικανοποιημένος με το setup που έχεις τώρα. Καλοφόρετες

dkaralis
07-01-10, 15:38
To setup ειναι λιγο light για να μην εχουμε προβληματα.Αν και στην BMW μου λενε να το παμε απο 0.7 στο 0.9 bar χωρις κανενα προβλημα.Τελοσπαντων,με ικανοποιει οπως ειναι,προς το παρων...