PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναρτηση για Ε30?


God
13-09-05, 23:00
Χαιρετω ξανα.

Τελικα πηγα το αμαξι μου για να περασω αντιστρεπτικη και μπλοκε διαφορικο γιατι δεν κρατιοταν και ο μηχανικος με εστειλε σπιτι μου...αντιστρεπτικη δεν εχει αλλα ηδη φοραει μπλοκε, του ειχε βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Γιατι φευγει για πλακα? Γιατι τα ελατηρια που φοραει ειναι 'ο Θεος ξερει τι' και αμορτισερ φοραει τα sachs τα απλα των 160 ευρω. Με το χερι το κουνας και παει περα δωθε. Εκτος απο αμορτισερ, θελω ΚΑΙ ελατηρια, εστω και τα μαμισια, γιατι αυτα που φοραει ειναι της πλακας!! Οπως μου ειπε ο μηχανικος, φυγε-βαλε αναρτηση-ξαναελα....


Ο καυγας ειναι οτι τωρα δεν ξερω τι να βαλω! Σκεφτομουν σαν καλο συνδυασμο να βαλω eibach ελατηρια και αμορτισερ bilstein ημισκληρα (μαυρα?) αλλα και θα χαμηλωσει το αμαξι (φοβαμαι το καρτερ) και θα σκληρηνει πολυ λενε. Ο 'αμορτισερατζης' που τα πουλαει μου τρωγοταν να βαλω ελατηρια MAD και αμορτισερ Ο-κατι (σουηδικα) που λεει ειναι αυτορυθμιζομενα και σκληραινουν αναλογα με τον δρομο αλλα κανουν αποσβεση οταν πας σιγα. Βεβαια πηγαιναν και αρκετα παραπανω αλλα δεν γ***, να πληρωσω κατι παραπανω αν ειναι αλλα να γινει σωστη δουλεια.

Ο καυγας ειναι οτι θα προτιμουσα να μην το χαμηλωσω και σιγουρα να μην το σκληρηνω πολυ, γιατι το εχω πολυ περισσοτερο μεσα στην πολη παρα εξω και δεν θελω να του βγαλω τα ματια με λακουβες κτλ. Αντε να παω 6-7 ταξιδια το χρονο.

Οποτε επιλογες ως τωρα εχω :

Εibach + bilstein μαυρα = 520 ευρω
MAD + O-κατι... = 650 ευρω
Εχω και την Eibach + bilstein κιτρινα = 660 ευρω αλλα λενε οτι θα γινει κουτσουρο...
Και βεβαια την λυση του 'βρες παλι τα μαμα ελατηρια' + αμορτισερ οτι να'ναι.


Εχετε κατι να προτεινετε ως καλη μεση λυση? Το θελω να κραταει το αμαξι αλλα οχι να χτυπαει ολοκληρο. Τωρα φευγει μονο του, με 30 μπαινω πατωντας 2ρα και γυρναει ολο. Φοραει και σχετικα σκληρο λαστιχο. Μην φυγει οταν παω πορεια σε δρομο με ταχυτητα και το ψαχνω καμια ωρα...

Απο τιμη, ενταξει να τα πληρωσω αν ειναι για κατι καλο (αν και δεν τα εχω ευκαιρα) αλλα να μην φευγει πολυ απο τα ~600....Καλη η αναρτηση της Μ3 αλλα ας παραμεινω στο 316 μεχρι το πτυχιο. :help:

manosm3
13-09-05, 23:14
Μια συμβουλη!
Επειδη, απ' ο,τι καταλαβα, μιλας για μαστορες της γειτονιας, συμβουλεψου και καποιον της αντιρποσωπειας και, γενικοτερα, ψαξου περισσοτερο. ;)

God
13-09-05, 23:23
Μια συμβουλη!
Επειδη, απ' ο,τι καταλαβα, μιλας για μαστορες της γειτονιας, συμβουλεψου και καποιον της αντιρποσωπειας και, γενικοτερα, ψαξου περισσοτερο. ;)


Οχι, ο μηχανικος ειναι εξουδιοτημενος της BMW και οντως ξερει τα BMW πολυ καλα. Και ειναι και ντομπρος, ο μονος που δεν κοιταει να σε κατακλεψει που ξερω (τσιμπαει μεν αλλα δεν πειραζει). Αυτος αν ηθελε να βγαλει, δεν θα μου πεταγε απλα την αντιστρεπτικη και διαφορικο πανω και θα μουλεγε παρτο? Μηπως εγω ηξερα οτι φορουσε ηδη μπλοκε??? Αυτος δεν μου προτεινε και κατι ομως, μου ειπε πηγαινε φτιαξε αναρτηση και ελα. Και μαλλον εχει δικιο οταν πιανει 14ων χρονων παιδι το αμαξι απο την μεσαια κολωνα και το κουναει με το ενα χερι και πηγαινοερχεται σαν παιχνιδι αριστερα δεξια!!! Και φυσικα οταν στριβω...τρελες κλισεις. Καλα σε αυτον θα παω να την βαλει αν δεν τα βαλω παλι σε μαγαζι της BMW, αλλα λεμε τωρα.

Οι αλλοι...να πουλησουν θελουν και αυτο που θελουν, γιαυτο και εγω ρωταω πριν αγορασω! :)

tasosbmwe30
14-09-05, 01:54
αν θες την αποψη μου...επειδη εχω το ιδιο αμαξι και εχω αλλαξει καμποσες φορες αναρτηση(και διαφορετικους συνδιασμους)........."μακρια" απο τα μαυρα bilstein...ειναι τα χειροτερα αμορτισερ που κυκλοφορουν στην αγορα(κατα την αποψη μου παντα)!!!αν ειναι να βαλεις bilstein οπωσδηποτε....βαλε την σειρα sport που ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα εργοστασιακα με τα "μαμα" ελατηρια αν δεν θες να το χαμηλωσεις!!!αν θες αλλη μαρκα...που να ειναι και φθηνα .... βαλε koni special(κοκκινα) που ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους!!!να ξερεις παντως οτι τα eibach τα ελατηρια ειναι απο τα σκληροτερα που κυκλοφορουν στην αγορα.....ααα μην νομιζεις οτι και h&r ειναι πιο μαλακα......οποτε αμα θες ανεση....μακρια απο αυτα!!!

Nick_compact
14-09-05, 09:33
Χαιρετω ξανα.

Τελικα πηγα το αμαξι μου για να περασω αντιστρεπτικη και μπλοκε διαφορικο γιατι δεν κρατιοταν και ο μηχανικος με εστειλε σπιτι μου...αντιστρεπτικη δεν εχει αλλα ηδη φοραει μπλοκε, του ειχε βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Γιατι φευγει για πλακα? Γιατι τα ελατηρια που φοραει ειναι 'ο Θεος ξερει τι' και αμορτισερ φοραει τα sachs τα απλα των 160 ευρω. Με το χερι το κουνας και παει περα δωθε. Εκτος απο αμορτισερ, θελω ΚΑΙ ελατηρια, εστω και τα μαμισια, γιατι αυτα που φοραει ειναι της πλακας!! Οπως μου ειπε ο μηχανικος, φυγε-βαλε αναρτηση-ξαναελα....


Ο καυγας ειναι οτι τωρα δεν ξερω τι να βαλω! Σκεφτομουν σαν καλο συνδυασμο να βαλω eibach ελατηρια και αμορτισερ bilstein ημισκληρα (μαυρα?) αλλα και θα χαμηλωσει το αμαξι (φοβαμαι το καρτερ) και θα σκληρηνει πολυ λενε. Ο 'αμορτισερατζης' που τα πουλαει μου τρωγοταν να βαλω ελατηρια MAD και αμορτισερ Ο-κατι (σουηδικα) που λεει ειναι αυτορυθμιζομενα και σκληραινουν αναλογα με τον δρομο αλλα κανουν αποσβεση οταν πας σιγα. Βεβαια πηγαιναν και αρκετα παραπανω αλλα δεν γ***, να πληρωσω κατι παραπανω αν ειναι αλλα να γινει σωστη δουλεια.

Ο καυγας ειναι οτι θα προτιμουσα να μην το χαμηλωσω και σιγουρα να μην το σκληρηνω πολυ, γιατι το εχω πολυ περισσοτερο μεσα στην πολη παρα εξω και δεν θελω να του βγαλω τα ματια με λακουβες κτλ. Αντε να παω 6-7 ταξιδια το χρονο.

Οποτε επιλογες ως τωρα εχω :

Εibach + bilstein μαυρα = 520 ευρω
MAD + O-κατι... = 650 ευρω
Εχω και την Eibach + bilstein κιτρινα = 660 ευρω αλλα λενε οτι θα γινει κουτσουρο...
Και βεβαια την λυση του 'βρες παλι τα μαμα ελατηρια' + αμορτισερ οτι να'ναι.


Εχετε κατι να προτεινετε ως καλη μεση λυση? Το θελω να κραταει το αμαξι αλλα οχι να χτυπαει ολοκληρο. Τωρα φευγει μονο του, με 30 μπαινω πατωντας 2ρα και γυρναει ολο. Φοραει και σχετικα σκληρο λαστιχο. Μην φυγει οταν παω πορεια σε δρομο με ταχυτητα και το ψαχνω καμια ωρα...

Απο τιμη, ενταξει να τα πληρωσω αν ειναι για κατι καλο (αν και δεν τα εχω ευκαιρα) αλλα να μην φευγει πολυ απο τα ~600....Καλη η αναρτηση της Μ3 αλλα ας παραμεινω στο 316 μεχρι το πτυχιο. :help:

Μια συμβουλή:μην κάνεις πάντα οτι σου λένε.΄Προσπάθησε να πάρεις απόψεις από άτομα που έχουν δοκιμάσει εδώ,και μην ακούς απόψεις του στυλ..."έχω ακούσει ότι.." .Για να δουλέψει καλά η ανάρτηση σου πρέπει να πάρεις ένα σετ ανάρτησης με ταιριασμένα χαρακτηριστικά και όχι ελατήρια αμορτισέρ ξεχωριστά.Η Koni βγάζει κιτ με αμορτισέρ κίτρινα ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ για 30 χιλ. χαμήλωμα με αντίστοιχα ελατήρια.Και τα ρυθμίζεις κιόλας.Βγάζει και Bilsteik,KW τέτοια κιτ.Εγώ θα έβαζα τα Koni.Bilstein δοκίμασα και δεν ξαναβάζω.

God
14-09-05, 11:56
Μια συμβουλή:μην κάνεις πάντα οτι σου λένε.΄Προσπάθησε να πάρεις απόψεις από άτομα που έχουν δοκιμάσει εδώ,και μην ακούς απόψεις του στυλ..."έχω ακούσει ότι.."


Μωρε αυτο το ξερω, και αυτο προσπαθω να κανω. Αναθεμα αν ακουγα τον καθεναν. Ο αλλος μου εκραζε να βαλω eibach ελατηρια-αμορτισερ για να παταει λεει σωστα το αμαξι. Οτι θα πηγαινε για ψαλιδια σε 2 μηνες ομως δεν του το ειπαν!! Και εχει ενα matiz...Ο καθενας λεει τα δικα του. Γι'αυτο ρωταω εδω, που οσο να'ναι μερικοι εχετε και το ιδιο αμαξι και ολοι οσο να'ναι γνωσεις και πειρα πανω στα BMW. Και στα μαγαζια να ρωταω, αυτοι να πουλανε θελουν.



Ο πρωταρχικος μου στοχος ειναι η ανεση, αφου το αμαξι μενει μεσα στην πολη το περισσοτερο καιρο, αλλα να κραταει κιολας και να μην φευγει οταν παει με 40! Θα προτιμουσα να μην το χαμηλωσω ομως. Οταν περασω τα 110 στο κοντερ το αμαξι ΤΡΕΜΕΙ. Ειναι χαλια η κατασταση, δεν παλευεται....


ΣΙΓΟΥΡΑ θελει το αμαξι ελατηρια πανω απ'ολα. Τα αμορτισερ αν και της πλακας, ειναι 8 μηνων και εχουν κανει 4000 χιλιομετρα περιπου. Κρατανε για μερικους μηνες. Απο ελατηρια ομως...αστα να πανε!

Θα ριξω μια ματια να βρω τα ΚΟΝΙ special τα κοκκινα με αναλογα ελατηρια, και τα BOGE με τα ελατηρια τα APEX. Για τα αμορτισερ της APEX τι λετε? Αν βγαζει κανενα σετακι αμορτισερ/ελατηρια η APEX θα ειναι οκ για τις αναγκες μου πανω κατω?

God
14-09-05, 21:07
Λοιπον, κοιτωντας σε μαγαζια τριγυρω βρηκα τα εξης:

Ελατηρια Apex, 2,5εκ χαμηλωμα = 160 ευρω
Ελατηρια μαμας, μεταχειρισμενα = 50 ευρω

Αμορτισερ Koni red special = ~350 ευρω
Αμορτισερ Koni yellow sport = ~400 ευρω
Αμορτισερ Bilstein original = ~160 ευρω



Σκεφτομουν οτι ο καλυτερος συνδυασμος ισως ειναι ελατηρια Apex και αμορτισερ KONI special....τα bilstein original λενε τιποτα η απλα για να υπαρχουν ειναι?

Γνωμες παντα δεκτες.

Edit:BOGE δεν βρηκα ακομα. :(

Edit 2 : Bilstein original = Μαυρα = Μ#$#4%$ λεω...

Fanatic
14-09-05, 22:25
Εγω στο Ε21 εχω μαυρα bilstein με apex ελατηρια χαμηλωματος....εννοειται οτι δεν ταιριαζουν τα χαμηλωματος που εχω με τα αμορτισερ αυτα αλλα ηταν λυση αναγκης περυσι που τα εβαλα αφου το αμαξι το θεωρουσα πολυ επικινδυνο για εμενα ετσι οπως το πηγαινα....θα προσπαθησω στους προσεχεις μηνες να βαλω και αμορτισερ χαμηλωματος(κοni αν βρω γιατι λυπαμαι να δωσω 500 ευρω για τα bilstein τα κιτρινα).Απο εκει και περα λεω να βαλω και μια αντιστρεπτικουλα πισω(μαμισια απο 318). Παντως αν το χαμηλωσεις 3 ποντους δεν ειναι και πολυ...εγω με 4 ποντους χαμηλωμα δεν ειχα ποτε προβλημα..ισα ισα θα ηθελα την μουριτσα λιγο χαμηλοτερα. Περυσι που εβαλα τα αμορτισερ με τα ελατηρια μου πηγαν 400 ευρω συνολο με τοποθετηση. Αυτο που θα προτεινα με την σειρα μου εγω(σαν οικονομικη λυση κι ολας)...ειναι ελατηρια H&R με ΚΟΝΙ αμοτισερ η αν βρεις τπτ sachs performance...αν βγαζει για Ε30(νομιζω πως ναι)

P.S. Απεφυγε τα bilstein τα μαυρα ειναι πολυ ''φτηνιαρικη'' λυση απο οτι εχω διαπιστωσει(και μου εχουν πει)....και τωρα που το σκεφτομαι, απεφυγε και τα apex.....τελικα εβαλα οτι χειροτερο ο π$@$ς..... :p: ....νταξει δεν λεω ειναι χιλιες φορες καλυτερο απο οτι ηταν αλλα κοπαναει λογω κακου συνδιασμου που εκανα(ελατηρια χαμηλωματος με μαμα-μαπα αμορτισερ....)

M535 E28
14-09-05, 23:40
Να συμφωνήσω με τον Στέλιο ως προς τα apex
τις χειρότερες εντυπώσεις έχω ως προς την σκληρότητα...άσε που δεν ταίριαζαν απόλυτα στο πιάτο του γονάτου

God
15-09-05, 00:10
Να πω την αληθεια τα H&R δεν τα σκεφτομαι γιατι κατεβαζουν 4 ποντους...εμενα το αμαξι ειναι χαμηλο, ειδικα το σποιλερ το μπροστινο και ο καταλυτης του. Δειτε το γκαραζ για φωτο, το σποιλερ ηδη ειναι πολυ χαμηλα! Παω και 'αγαρμπα' γιαυτο το φοβαμαι.



Μαλλον τελικα στα ΚΟΝΙ θα καταληξω απο αμορτισερ. Τα κοκκινα, εκτος αν βρω τα κιτρινα σε πολυ μικρη διαφορα τιμης. Απο ελατηρια προσπαθω να βρω κατι που να κατεβαζει ως 3 ποντους το πολυ και απ'οτι βλεπω μονο MAD, Eibach και Apex εως τωρα βρηκα. Και τα μαμισια. Ποιο θα 'κατσει' καλυτερα για να μην καταχτυπαει το αμαξι στη παραμικρη λακουβα κατα κυριο λογο αλλα και φυσικα να το κραταει μια και θα χαμηλωσει μην μαζευει τα χαλικια απο κατω?

tasosbmwe30
15-09-05, 01:30
τα κιτρινα τα koni(sport) "ψιλοκοπανανε" σε σχεση με τα κοκκινα(special)....ειναι δηλαδη αρκετα πιο σκληρα....και ειναι και πιο ακριβα....!!!παντως αν θες να δοκιμασεις συνδιασμους...μπορω να σου δωσω-δανεισω τα "μαμα" ελατηρια που εχω(μαλλον δηλαδη....γιατι πρεπει να ψαξω πρωτα) και τα eibach που εβγαλα πριν 1 μηνα...οταν αλλαξα αναρτηση για πολλοστη φορα!!!παντως eibach-H&R ξεχνατα αν θες να μην κοπαναει το αμαξι!!!βαλε koni special με τα μαμα ελατηρια και θα εισαι πολυ "ανετος" χωρις να πλεει το αμαξι.....βεβαια δεν θα εισαι "χαμηλωμενος"......διαλεγεις και παιρνεις!!!παντως εντελως πληροφοριακα......καποιος μηχανικος....μου ειχε πει οτι τα "μαλακοτερα" ελατηρια χαμηλωματος που υπαρχουν στην αγορα ειναι τα vogtland(δεν ξερω ακριβως πως γραφεται) και τα φορανε συνηθως mercedes για να μην χανουν την "ανεση" τους!!!.......και δεν χαμηλωνουν και παρα πολυ......2,5-3 ποντους το ανωτερο....δηλαδη ειναι για "light" καταστασεις!!!βεβαια δεν τα εχω δοκιμασει.....απλα σου ειπα οτι εχω ακουσει απο καποιον 3ο και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια......γιατι ως γνωστον στην Ελλαδα "ο καθενας λεει την μ@λακια του"!!!αν ξερει κανενας αλλος για τα συγκεκριμενα ελατηρια.....ας μας πει την αποψη του.....για να δουμε αν αληθευουν αυτα που εχω ακουσει!!!!


Υ.Γ. δεν ξερω αν γινεται να βαλεις αναρτηση ή μονο ελατηρια απο καποιο αλλο μοντελο...π.χ. απο 318is που ειναι 1,5 ποντο χαμηλωμενο απο το εργοστασιο.....δηλαδη koni special ή bilstein sport με τα ελατηρια του 318is!!!επαναλαμβανω...πως δεν ξερω αν γινεται αυτο που σου λεω.....απλα.....το θετω σαν απορια.....και οποιος ξερει ας μας απαντησει!!!

God
15-09-05, 10:07
Φιλε Σταματη κανενας δεν σε κατακρινει και φυσικα ακουω πολυ προσεκτικα την γνωμη σου, αφου απο τα λιγα που εχω δει στο forum βλεπω οτι εισαι ΠΟΛΥ διαβασμενος.

Ποτε δεν εβγαλα τα Apex απο την σκεψη μου. Τα H&R ειπα οτι εβγαλα. Τα BOGE ειπα οτι δεν τα βρηκα ακομα, οχι οτι δεν τα παιρνω!

Τα Apex που (λενε οτι) μπαινουν στο δικο μου λεει ειναι τα 20-1020, για να γινω ακριβης και ως προς την τιμη που εγραψα παραπανω. 20-1040 παλι δεν τα βρηκα εδω κοντα...

Πρεπει μαλλον να βρω και κανενα σωστο μαγαζι. :chair:

Δεν θελω να βρω κατι με 100 ευρω. Θελω να βρω κατι με νορμαλ οσο γινεται τιμη που να ταιριαζει οσο το δυνατον καλυτερα στο αμαξι και τις αναγκες μου. Δεν με σκοτωνει να το πληρωσω αν και φυσικα οσο το φτηνοτερο τοσο καλυτερα οταν δεν εχεις εισοδημα, αλλα προκειμενου να γινει σ%^$ το αμαξι φυσικα να πληρωσω οσα πρεπει.


@ Τασος. Ευχαριστω αλλα μην καθεσε να ψαχνεις για ελατηρια. Ετσι και αλλιως μαλλον το αποτελεσμα το ξερω! Να'σαι καλα. :)

Fanatic
15-09-05, 11:00
Φυσικα Σταματη φιλε μου δεν σε αμφισβητει κανεις.....θα ηταν χαζος οποιος το εκανε βεβαια(δεν εχουμε ουτε τις γνωσεις ουτε την εμπειρια σου φυσικα)...εγω ειπα την δικη μου περιπτωση απλα και τι εχω ακουσει για τα apex(προφανως τα χαμηλωματος). Εμενα ειναι τα 20-1000. Παντως ισχυει το γεγονος οτι ενω και τα αμορτισερ και τα ελατηρια στο πακετο εγραφαν για Ε21 τα ελατηρια ειναι ελαφρως πιο μεγαλα απο το πιατελο της αναρτησης με αποτελεσμα να κοπανανε...τωρα το ποιο απο τα δυο φταιει δεν ξερω(αμορτισερ ή ελατηριο)...

Fanatic
15-09-05, 11:26
θα σε στεναχωρήσω αλλά το 20-1000 είναι για 323 που έχει άλλες βάσεις ίδιες με του 315 που ήταν διαφορετικό απο το 316. Το 316 θέλει κάποιο εξάρτημα - που δεν έχω πλέον στα αρχεία μου- για να πατήσουν.


To κοκκινο βιβλιαρακι που πηρα μαζι με τα ελατηρια γραφει οτι ειναι για Ε21 315, 316, 318, 318Ι, 320, 320Ι, 323Ι...εγω εχω 315. :nixweiss:

God
15-09-05, 11:55
Αρχισαμε παλι τις κορυφαιοτητες....

Ρωτησα για τα Apex 20-1040 σε 2 μαγαζια και δεν υπηρχαν. Μαλιστα ο 2ρος μου ειπε οτι -πηρε τηλεφωνο στην Apex και δεν εχουν ερθει ποτε Ελλαδα-. Οχι πως τον πιστευω αλλα λεμε τωρα να περνα η ωρα....

BOGE φυσικα δεν ειχαν.

Βρε Σταματη αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου ενα PM με κανενα καλο μαγαζι αν μπορεις και ξερεις, και εκτος Ελλαδος δεν με νοιαζει καθολου αν ειναι. Εδω στον Πειραια ολοι ειναι του %$#& απ'οτι φαινεται.....

Stam320
15-09-05, 12:08
To κοκκινο βιβλιαρακι που πηρα μαζι με τα ελατηρια γραφει οτι ειναι για Ε21 315, 316, 318, 318Ι, 320, 320Ι, 323Ι...εγω εχω 315. :nixweiss:


τότε σίγουρα κάτι πάει στραβά. Δεν μπορώ να καταλάβω τί, αλλά κάτι πάει πάρα πολύ στραβά.
τι να πώ?
τοποθέητηση?
λάθος της εταιρείας?
Δεν ξέρω σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Stam320
15-09-05, 12:20
Αρχισαμε παλι τις κορυφαιοτητες....

Ρωτησα για τα Apex 20-1040 σε 2 μαγαζια και δεν υπηρχαν. Μαλιστα ο 2ρος μου ειπε οτι -πηρε τηλεφωνο στην Apex και δεν εχουν ερθει ποτε Ελλαδα-. Οχι πως τον πιστευω αλλα λεμε τωρα να περνα η ωρα....

BOGE φυσικα δεν ειχαν.

Βρε Σταματη αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου ενα PM με κανενα καλο μαγαζι αν μπορεις και ξερεις, και εκτος Ελλαδος δεν με νοιαζει καθολου αν ειναι. Εδω στον Πειραια ολοι ειναι του %$#& απ'οτι φαινεται.....


Εντάξει χέστους.

Ψάξε Kilen 31331126399 ελατήρια (στάνταρ εργοστασιακό ύψος - ελατήριο Β τοποθέητησης) και αμορτισέρ Ζακς της μάνας του.

Αυτά πιστεύω να υπάρχουν τι στο καλό πιά.

Το ίδιο πράμα με τα προηγούμενα είναι.

God
16-09-05, 18:53
Βρε παιδια τα ποστ του Σταματη εγω τωρα γιατι δεν τα βλεπω πλεον? :icon11:


Λοιπον, τελικα μια και φορουσα ηδη τα Sachs που προτεινε ο φιλος Σταματης, περασα και τα ελατηρια Kilen με την προοπτικη να μου βγαλει 1 χρονο ακομα για το αλλο καλοκαιρι να του ριξω αυτα που πρεπει ολα μαζεμενα. Ε καμια σχεση. Το αμαξι παλι κουναει και γερνει αρκετα αφου η αναρτηση ειναι πολυ μαλακη, αλλα οι κλισεις μειωθηκαν κατα πολυ και δεν μπαλαντζαρει σαν μπανανα οπως κουνουσε πριν. Και δεν χτυπαει καθολου μα καθολου.

Με λιγα λογια μπηκα σε 30αρα στροφη (κατεβασμα Θηβων κατω απο την γεφυρα στο village) με 90-100 και δεν διπλωσε καν για να κανω αναποδο τιμονι που πριν με 70 πηγαινα village με την πορτα!

Το αλλο καλοκαιρι θα το παω για γενικη. Ελατηρια, αμορτισερ καλα, χαμηλωμα 3-4 ποντους, πισω δισκοφρενα, αντιστρεπτικες, καλο μπλοκε διαφορικο και τι αλλο βλεπουμε. Να δουμε θα παιζει κανενα τροπετο προχειρο? :)

Ευχαριστω βρε Stam και ολους για την βοηθεια σας. :cheers:

V@rwnos
19-09-05, 19:40
Έχω στο δικό μου Eibach + bilstein κιτρινα ,κρατάει απίστευτα,αλλά αν θες τη γνώμη μου μην το χαμηλώσεις,θα φοβάσαι σε κάθε λακουβίτσα μη σπάσεις το καρτερ! Από την άλλη,αν έχεις ποδιά τότε χαμηλωσέ το!

Fad3In
23-09-05, 22:38
Ο Σταματης μου ειχε πει σε pm οτι ο καλυτερος συνδυασμος για να χαμηλωσει και μην κοπαναει τ αμαξι (και να χει φυσικα και καλο σχετικα κρατημα) ειναι :
σκληρα αμορτισερ και σχετικα μαλακα ελατηρια!
Αυτα για να προθεσω το λιθαρακι μου... :cheers:
Ακουω με ενδιαφερον τι λεγεται εδω μιας που ακομα να βαλω αναρτηση στο δικο μου...γαμ@#@#$να οικονομικα!!! :shakehead
Ν.