PDA

Επιστροφή στο Forum : υπολογιστής


porfyrios
27-01-10, 13:14
τη βοήθειά σας παρακαλώ,είμαι λίγο μπερδεμένος,δεν ξέρω τι ισχύει τελικά.έχω τον μικρό υπολογιστή (ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας και ώρας) στο αυτοκίνητο,(e36) και κάποιοι έμπειροι και παλαιοί συμφορουμίτες μου είπαν οτι μπορώ να βάλω τον μεγάλο χωρίς πρόβλημα ,(κάποιοι μου είπαν οτι μπορώ να έχω και τους δύο ,διότι βοηθάει στην εγκατάσταση του μεγάλου).χθες όμως μου επικοινώνησα με τεχνικούς της BMW ,μου είπανε οτι δεν γίνεται να μπεί ο μεγάλος,επειδή δεν υπάρχει προεγκατάσταση.Τί ισχύει τελικά??

DiMiTrIs_
27-01-10, 13:22
τη βοήθειά σας παρακαλώ,είμαι λίγο μπερδεμένος,δεν ξέρω τι ισχύει τελικά.έχω τον μικρό υπολογιστή (ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας και ώρας) στο αυτοκίνητο,(e36) και κάποιοι έμπειροι και παλαιοί συμφορουμίτες μου είπαν οτι μπορώ να βάλω τον μεγάλο χωρίς πρόβλημα ,(κάποιοι μου είπαν οτι μπορώ να έχω και τους δύο ,διότι βοηθάει στην εγκατάσταση του μεγάλου).χθες όμως μου επικοινώνησα με τεχνικούς της BMW ,μου είπανε οτι δεν γίνεται να μπεί ο μεγάλος,επειδή δεν υπάρχει προεγκατάσταση.Τί ισχύει τελικά??

μπορεις να το βαλεις πολυ ευκολα..αν δεν κανω λάθος ολοι οι αισθητηρες που χρεαζεται ο μεγαλυτερος υπολογιστης ειναι προεγκατεστημενοι...αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος

fast-enough
27-01-10, 13:47
υπάρχει diy για μετατροπή από το μικρό στο μεγάλο αλλά πρέπει να το κατέχεις το άθλημα... πρέπει να βγάλεις ντουλαπάκι και όργανα.
δες εδώ:
http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-OBD_Convert/E36-OBD_Convert.htm

PETROST
27-01-10, 15:04
Ρωτησα κι εγω το ιδιο πραγμα για το δικο μου πριν κανα μηνα.Γινεται αλλα με μεγαλη δυσκολια.επεμβενεις στην πλεξουδα του αυτοκινητου...

porfyrios
27-01-10, 17:55
Ρωτησα κι εγω το ιδιο πραγμα για το δικο μου πριν κανα μηνα.Γινεται αλλα με μεγαλη δυσκολια.επεμβενεις στην πλεξουδα του αυτοκινητου...

Πέτρο εμένα μου το απορρίψανε τελείως με κατηγορηματικό τρόπο.δεν είπανε τπτ για δυσκολία,μόνο οτι δεν μπορεί να μπεί με τπτ.Έχω δει όμως σε κάποια αυτοκίνητα να συνυπάρχουν και οι δύο υπολογιστές.Επίσης στο ebay το γερμανικό,αυτοί που πουλάνε τον μεγάλο,διευκρινίζουν οτι μπορεί να γίνει η αλλαγή μικρού-μεγάλου.:confused:

zami
27-01-10, 19:25
το να μπεί ,ειναι το μόνο ευκολο,αφου φυσικά το βρεις πρωτα..η θεση ειναι η ιδια ,εννοειται πως θα βαλεις μόνο ενα.απλά ετσι εργοστασικα με την κλεμα σου ,δεν θα εχεις όλες τις λειτουργείες του μεγάλου......για να τις εχεις όλες ,χρειάζεται
-ή καλωδίωση και οι απαραιτητοι αισθητηρες που λείπουν
-ή ελληνική πατεντα.....:smashtard

porfyrios
27-01-10, 20:22
φίλε zami ,στο ebay υπάρχουν αρκετοί υπολογιστές.ως τώρα δεν πήρα ,επειδή με προβλημάτιζε η δυνατότητα τοποθέτησής τους.Αφού λέτε όμως οτι γίνεται να εγκατασταθεί ο μεγάλος,θα ''κτυπήσω έναν.

Κωνσταντίνος
27-01-10, 20:36
φίλε zami ,στο ebay υπάρχουν αρκετοί υπολογιστές.ως τώρα δεν πήρα ,επειδή με προβλημάτιζε η δυνατότητα τοποθέτησής τους.Αφού λέτε όμως οτι γίνεται να εγκατασταθεί ο μεγάλος,θα ''κτυπήσω έναν.

Φίλε porfyrie πριν χτυπήσεις απο το ebay, να σιγουρευτείς ότι συνοδεύεται και απο τις σχετικές καλωδιώσεις του. Γιατί όταν κοίταγα στο ebay, τα περισσότερα ήταν χωρίς καλωδίωση

PETROST
28-01-10, 07:29
Πέτρο εμένα μου το απορρίψανε τελείως με κατηγορηματικό τρόπο.δεν είπανε τπτ για δυσκολία,μόνο οτι δεν μπορεί να μπεί με τπτ.Έχω δει όμως σε κάποια αυτοκίνητα να συνυπάρχουν και οι δύο υπολογιστές.Επίσης στο ebay το γερμανικό,αυτοί που πουλάνε τον μεγάλο,διευκρινίζουν οτι μπορεί να γίνει η αλλαγή μικρού-μεγάλου.:confused:

Εμεσα μου το αποριψανε κι εμενα,γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να αλαχτει ουσιαστικα ι πλεξουδα,η να γινει greek patent!!!οποτε το ξεχναμε!!

george316
28-01-10, 08:02
η αντιπροσωπεια θα το απορριψει αμεσως.
γινεται να μπει.ομως απαραιτητα πρεπει να το κανει αυτο ηλεκτρολογος και να εχεις φροντισει να προμηθευτεις ολο το πακετο το οποιο εχει καλωδιωση,εγκεφαλακι,αλλο χειριστηριο φλας για να λειτουργησει,φλοτερ για τους υαολκαθαριστηρες και διαφορα τετοια.
η τοποθετηση του ειναι δυσκολη και αρκετα χρονοβορα και,εκτος αν εισαι ηλεκτρολογος και γνωριζεις απο bmw,πρεπει να γινει απο γνωστη γιατι επεμβαινεις σε πολλα μερη του αυτοκινητου.

δηλαδη σε καμμια περιπτωση δεν ειναι διαδικασια βγαζω την μια οθονη,βαζω την αλλη και δουλευει.
οσο για τα δυο παραλληλα obc ,υποθετω οτι γνωριζω απο ποιον το ειδες και σου αρεσε.
το μικρο εχει μονο εξωτερικη θερμοκρασια και ρολοι,πραγμα που το εχει και το αλλο οποτε ειναι λιγο "κουλο" να εχεις δυο συσκευες για το ιδιο πραγμα.χανεις και χωρο ετσι..

porfyrios
28-01-10, 13:09
George,υπάρχουν και πλεξούδες στο ebay και χειριστήρια φλας.όταν λές εγκεφαλάκι ,τί εννοείς??(σίγουρα την εγκατάσταση θα την κάνει ηλεκτρολόγος.αν και κατέχω,δεν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία μόνος μου)

porfyrios
31-01-10, 23:36
λοιπόν.σήμερα ''χτύπησα'' πακέτο στο ebay γερμανίας : μεγάλος υπολογιστής- πλεξούδα-γκονγκ-χειριστήριο τιμονιού.όταν γίνει η εγκατάσταση θα σας ενημερώσω για την λειτουργία του.(γράφω γκονγκ,επειδή δεν γνωρίζω την αντίστοιχη ονομασία του στα ελληνικά,είναι ο βομβητής που υπάρχει μέσα στο ταμπλό,κάτω από το τιμόνι)

DiMiTrIs_
31-01-10, 23:57
λοιπόν.σήμερα ''χτύπησα'' πακέτο στο ebay γερμανίας : μεγάλος υπολογιστής- πλεξούδα-γκονγκ-χειριστήριο τιμονιού.όταν γίνει η εγκατάσταση θα σας ενημερώσω για την λειτουργία του.(γράφω γκονγκ,επειδή δεν γνωρίζω την αντίστοιχη ονομασία του στα ελληνικά,είναι ο βομβητής που υπάρχει μέσα στο ταμπλό,κάτω από το τιμόνι)

ποσο το αγορασες φίλε?οταν με το καλό το εγκαταστήσεις ποσταρε παλι και πες μας πως εγινε η διαδικασια....θα το βαλεις μαζι με το μικρο?

porfyrios
01-02-10, 00:09
Δημήτρη,μαζί με τα μεταφορικά 115 e .χωρίς το μικρό θα μπεί.δεν θα γεμίσω την κονσόλα υπολογιστές:)

DiMiTrIs_
01-02-10, 00:16
παντως επειδή το εχω δει...λεει παρα πολυ...σαν κοκπιτ αεροπλάνου 8α ειναι...ιδιαιτερα το βράδυ...

porfyrios
01-02-10, 00:20
όντως θα φαίνεται ωραία,αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι η λειτουργία και όχι η εμφάνιση.(105 e κόστισε)

DiMiTrIs_
01-02-10, 00:35
οταν πας να στο εγκαταστήσουν ρώτα τους αν μπορεις αν γίνεται ευκολα η παράλληλη σύνδεση και των δυο....

zami
01-02-10, 07:45
όντως θα φαίνεται ωραία,αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι η λειτουργία και όχι η εμφάνιση.(105 e κόστισε)

πραγματικα φοβερη τιμη!!!καλοφορετα,περιμενουμε νεα σου....

porfyrios
01-02-10, 15:45
ευχαριστώ φίλε zami,αν και προβληματίζομαι μήπως το όλο εγχείρημα μου προκαλέσει προβλήματα στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου (απο κάποιο μικρό λαθάκι στην σύνδεση κάποιου καλωδίου,που μπορεί να επηρεάσει κάποιο κύκλωμα και να προκαλέσει δυσλειτουργίες)

zami
01-02-10, 15:56
καλα κανεις και προβληματιζεσαι..δεν παιζουμε με αυτα,ειναι ευαισθητα και καμια φορα και επικινδυνα!ταπεινη μου γνωμη ειναι να μην πειραξεις τιποτε με πατεντα.για ολα αυτα υπαρχει η αναλογη καλωδιωση ΟΕΜ η οποια κουμπωνει κανονικα στην ηδη υπαρχουσα του αυτοκινητου μας.κοστιζει κατι παραπανω αλλα σιγουρα αξιζει.το θεμα ειναι να εχεις καποιον ηλεκτρολογο εμπιστοσυνης που να γνωριζει και τα BMW αλλα και το γενικό KNOW HOW.αν εισαι κοντα στον πειραια εχω να σου προτεινω εναν τετοιον να κανεις μια ερωτηση.ο τυπος δεν παιζεται στα bmw...

porfyrios
01-02-10, 16:17
πολύ βορειότερα είμαι.περίπου 400 χλμ (Κατερίνη).που μπορώ να δώ για την καλωδίωση που λές??από bmw αντιπρόσωπο την προμηθεύομαι?τιμή??

zami
01-02-10, 20:12
α ενταξει τότε....:peepwall:..ενα τσιγαρο δρόμο είσαι!!!λοιπόν ακου κοντογείτονα (εγω ειμαι απο Θεσσαλονίκη-αστα μη τα ρωτας πως βρέθηκα Αθήνα,μεγάλη ιστορία...) σίγουρα τις βρίσκεις στην αντιπροσωπεία.το θέμα είναι να ξερεις ομως τι θα ζητησεις ακριβώς ...Πρέπει δηλαδη να κανει την παραγγελεία αυτός που θα τα περάσει (αυτός που ξερει ακριβώς τι χρειαζεται) για να γλυτωσεις και κόπο και χρήμα.Σε γενικές γραμμές οι καλωδιώσεις δεν είναι παρα πολύ ακριβές,αλλα οτι και να σου πώ θα σε γελάσω..Πάντως αν ανεβαίνεις Θεσσαλονίκη που είναι πιό κοντά σου ,εχω και εκεί ενα ακριβώς ίδιο ηλεκτρολόγο με του Πειραιά να περάσεις να ρωτήσεις,δεν χάνεις τιποτε...

porfyrios
01-02-10, 20:21
μετά από συζήτηση που είχα με γνωστό μου ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων,αρχίζω να μετανοιώνω για την αγορά του υπολογιστή.μου τα παρουσίασε λίγο σκούρα τα πράγματα:nixweiss:

fast-enough
01-02-10, 20:49
Ρε παιδιά σορυ, αλλά τα λινκ δεν τα βλέπετε;
Στην πρώτη σελίδα έχω βάλει ένα λινκ που δείχνει πως γίνεται.
Δεν είναι πυρηνική φυσική. Μερικούς κλέφτες θέλει, του σωστούς κονέκτορες και λίγα μέτρα καλώδιο. Επίσης θάρρος και υπομονή.
Το είχα κάνει όταν είχα το 36 και είχα αφιερώσει ένα Σάββατο.
Τέλος αν ψάξετε στο διαδίκτυο για Ε36 OBC Conversion θα βρείτε και DIY με φωτογραφίες.
Μην τρελαίνεστε που η αντιπροσωπεία είπε όχι. Πολλές λένε όχι και στις μετατροπές. Δε σημαίνει πως δεν γίνονται. Όσο για τους ηλεκτρολόγους που λένε πως δε γίνεται, είτε δεν ξέρουν, είτε θέλουν παραπάνω φράγκα...
Προχωρήστε άφοβα!

DiMiTrIs_
01-02-10, 20:50
μετά από συζήτηση που είχα με γνωστό μου ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων,αρχίζω να μετανοιώνω για την αγορά του υπολογιστή.μου τα παρουσίασε λίγο σκούρα τα πράγματα:nixweiss:

ενταξει ρε συ μην αγχωνεσαι....το θεμα ειναι να βρεις εναν γνωστη π το εχει ξανακανει...απαξ και τον βρεις το θεμα τελειωσε...

fast-enough
01-02-10, 21:02
Links:
http://web.archive.org/web/20071015032715/http://www.geocities.com/e36rulz/OBCconversion.html

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=70309

http://delauer328.iespana.es/OBC/OBC_2.pdf
Το τελευταίο λινκ έχει και φωτογραφίες...
Ελπίζω να βοήθησα...

george316
02-02-10, 08:02
φιλαρι σου ξαναλεω.αυτο που ζητας γινεται,το εχουν κανει παρα πολλοι χωρις προβληματα θα το κανω και εγω μεσα στο μηνα.
επειδη το obc με τα 17 κουμπια εχει πολλες λειτουργειες,οπως check engine,κλπ κλπ,καταλαβαινεις οτι χρειαζονται πραγματακια για να δουλεψει ολοκληρο.
παραδειγμα λεω.στο παγουρακι για τους υαλοκαθαριστηρες μπαινει ενα φλοτερ και σου λεει ποτε η σταθμη ειναι χαμηλη...για να λειτουργησουν ολα αυτα καταλαβαινεις οτι ειναι μια διαδικασια.
υπαρχουν πολλοι ηλεκτρολογοι που μπορουν να το αναλαβουν αυτο.μπορω να σου προτεινω καποιον που θα σου πει και τι αλλο θα χρειαστεις ,αν χρειαστεις κατι.θεσσαλονικη ειμαι.

porfyrios
02-02-10, 14:07
Ρε παιδιά σορυ, αλλά τα λινκ δεν τα βλέπετε;
Στην πρώτη σελίδα έχω βάλει ένα λινκ που δείχνει πως γίνεται.
Δεν είναι πυρηνική φυσική. Μερικούς κλέφτες θέλει, του σωστούς κονέκτορες και λίγα μέτρα καλώδιο. Επίσης θάρρος και υπομονή.
Το είχα κάνει όταν είχα το 36 και είχα αφιερώσει ένα Σάββατο.
Τέλος αν ψάξετε στο διαδίκτυο για Ε36 OBC Conversion θα βρείτε και DIY με φωτογραφίες.
Μην τρελαίνεστε που η αντιπροσωπεία είπε όχι. Πολλές λένε όχι και στις μετατροπές. Δε σημαίνει πως δεν γίνονται. Όσο για τους ηλεκτρολόγους που λένε πως δε γίνεται, είτε δεν ξέρουν, είτε θέλουν παραπάνω φράγκα...
Προχωρήστε άφοβα!πολύ κατατοπιστικά τα λινκ σου φίλε μου ,ευχαριστώ.αρχίζω να μπαίνω στο νόημα του κυκλώματος

porfyrios
02-02-10, 14:11
φιλαρι σου ξαναλεω.αυτο που ζητας γινεται,το εχουν κανει παρα πολλοι χωρις προβληματα θα το κανω και εγω μεσα στο μηνα.
επειδη το obc με τα 17 κουμπια εχει πολλες λειτουργειες,οπως check engine,κλπ κλπ,καταλαβαινεις οτι χρειαζονται πραγματακια για να δουλεψει ολοκληρο.
παραδειγμα λεω.στο παγουρακι για τους υαλοκαθαριστηρες μπαινει ενα φλοτερ και σου λεει ποτε η σταθμη ειναι χαμηλη...για να λειτουργησουν ολα αυτα καταλαβαινεις οτι ειναι μια διαδικασια.
υπαρχουν πολλοι ηλεκτρολογοι που μπορουν να το αναλαβουν αυτο.μπορω να σου προτεινω καποιον που θα σου πει και τι αλλο θα χρειαστεις ,αν χρειαστεις κατι.θεσσαλονικη ειμαι.αυτό το φλοτεράκι γιώργο πού μπορώ να το βρώ??ξέρεις?

george316
05-02-10, 08:02
χωρις να ειμαι σιγουρος...πρεπει να υπαρχει σαν ανταλλακτικο,που λογικα,θα εχει υψηλη τιμη
επισης μπορεις να το βρεις απο καποιο μεταχειρισμενο.δε γνωριζω μαγαζι με ανταλλακτικα συγκεκριμενο.
φιλος μου ομως ασχολειται παρα πολυ με κατι τετοια(εκεινος μου βρηκε το δικο μου το obc,και το "ξηλωσε"απο το προηγουμενο αυτοκινητο ολοκληρο.με τις καλωδιωσεις).
αν σε ενδιαφερει πραγματικα μπορω να τον πω να ψαξει.

porfyrios
05-02-10, 13:00
βρήκα ένα Γιώργο στο ebay Γερμανίας ,αλλά δεν συμφέρει(αγορά+μεταφορικά+έξοδα πληρωμής =περίπου 25 e),οπότε αν βρούμε κάτι πιο φθηνό εδώ ,θα ήταν ευπρόσδεκτο.ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

george316
08-02-10, 13:36
οποτε θες!

MOEBIUS
13-03-10, 11:33
Λοιπον παιδια...δεν αντεξα... τη ξαναγορασα....318is/m44 του 96...με 43.000 χλμ το πιστευετε η οχι...
και θελω να βαλω πανω OBC.
Τωρα εχει μονο το αναλογικο ρολοϊ. Ειδα τα posts και φαινονται ενδιαφεροντα...αλλα εχει κανει καποιος αυτη την αλλαγη με θετικα αποτελεσματα.... και μηπως ξερετε που να ψαξω σημερα για OBC 18 buttons με ολα τα παρελκομενα?
Σας ευχαριστω.

porfyrios
13-03-10, 12:20
φίλε μου,μόλις προχθές (πέμπτη),μου ήρθε το πακέτο απο Γερμανία,(μεγάλος bc,με το λεβιεδάκι για το τιμόνι και το γκογκ),αγορασμένα απο το ebay.αυτή την εβδομάδα μάλλον θα περαστεί,οπότε θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.αν δεν βρεις εδώ κάποιο μεταχειρισμένο,ψάξου στο ebay.οπωσδήποτε όμως ο bc να έχει και τις πλεξούδες .Θα έκανα μόνος την εγκατάσταση,αφού δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα ,όπως μου τα παρουσίασαν κάποιοι ,αλλά τελικά θα προτιμήσω κάποιον ηλεκτρολόγο που το έχει ξανακάνει.

MOEBIUS
13-03-10, 13:50
Thanx porfyrios... αναμενω νεα λοιπον κι ευχομαι ολα να πανε καλα
Λογικα αλλαγη απο μικρο BC στο μεγαλο δε θα 'ναι δυσκολο... απο απλο αναλογικο ρολοϊ ομως...?

porfyrios
13-03-10, 17:59
το ίδιο είναι και για το αναλογικό ,απλά χρειάζεται επιπλέον τη σύνδεση αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας με την ανάλογη πλεξούδα.(61 11 9 401 605 νουμερο )