PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 βρωμάει βενζίνα


mihalis68
29-01-10, 07:58
όταν η γυναίκα βάζει το ζεστό να ζεστάνει το κοκκαλάκι της στην μπουμπού παθαίνει κάτι τις η μύτη της και μου τα χώνει στο σπίτι καμία πρόταση??? η αλήθεια είναι ότι μυρίζει λίγο...
318ι

valantis544
29-01-10, 09:43
όταν η γυναίκα βάζει το ζεστό να ζεστάνει το κοκκαλάκι της στην μπουμπού παθαίνει κάτι τις η μύτη της και μου τα χώνει στο σπίτι καμία πρόταση??? η αλήθεια είναι ότι μυρίζει λίγο...
318ι

Μόνο όταν βάζει το ζεστό μυρίζει βενζίνη;; Λίγο παράξενο αυτό. Σε πρώτη φάση μάλλον θα πρέπει να σηκώσεις το πίσω κάθισμα να δεις μήπως υπάρχει καμιά διαρροή εκεί, νομίζω πως έχει αναφερθεί ξανά κάτι τέτοιο. Επίσης μια καλή ιδέα θα ήταν να το πας σε ένα συνεργείο να το σηκώσουν και να τσεκάρουν καλά το σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου, από την αρχή ως το τέλος.

panos 316T
29-01-10, 11:14
πιστεύω ότι έχει σχέση με τις αναθυμιάσεις...

mihalis68
29-01-10, 16:40
το καλοκαίρι επισκευάστηκε το κλιματιστικό-διζωνικό φοράει έχανε λίγο φρέον δεν μύριζε τίποτα γιατί έκανα ταξίδι 8 ώρεσ με καύσωνα...
όταν ανακυκλώνει αέρα καμπίνασ είναι ΟΚ απο έξω όταν τραβάει παναγιά μου στο ζεστό καλά που δεν το οδηγώ.
δεν μου άλαξε το microfilter o μάστορασ έιναι δύσκολο όντως?? έχει καμία σχέση?

nikos12
29-01-10, 17:22
εμένα βρόμαγε η καμπίνα και μου αλλάξανε ένα σωληνάκι κάτω από την πολλαπλή. το έκανα στην αντιπροσωπεία οπότε δεν έβλεπα πώς την κάνανε τη δουλειά... 80€

rapid_fast
30-01-10, 09:50
Σου μυρίζει πάντα, ή μονο με τέρμα γεμάτο ρεζερβουάρ?

mihalis68
30-01-10, 11:40
τωρα είναι φουλ και σήμερα δεν το πήρε (προτίμησε το ταξί απο την μπουμπού!!)
θα το οδηγήσω απο βδομάδα να δώ τι σκατά με χει πρήξει...

kostasxan
30-01-10, 13:22
Δοκίμασε να αλλάξεις το φίλτρο καμπίνας ή να το βγάλεις .
Εάν το έχεις καιρό μπορεί να κρατήσει κάποιες μυρωδιές με αποτέλεσμα όταν ανοίγει το clima και ιδιαιτέρα το ζεστό να γίνονται αντιληπτές

E36 RULES!!
30-01-10, 20:48
Δες τα σωληνάκια της τροφοδοσίας στην εισαγωγή πρώτα απ'ολα... Ισως να εχουν ξεραθει και να ερχεται απο εκει!

DiMiTrIs_
30-01-10, 21:12
ναι το πιο πιθανο ειναι να ερχεται απο την εισαγωγη...να εχει κανενα σκασιμο κανενα κολαρο και να μπαινει απο κει

Bassakos
30-01-10, 21:50
Δες τα σωληνάκια της τροφοδοσίας στην εισαγωγή πρώτα απ'ολα... Ισως να εχουν ξεραθει και να ερχεται απο εκει!

ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα στο Μ40 !
και αλλαξα τα σωληνακια

E36 RULES!!
30-01-10, 21:51
ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα στο Μ40 !
και αλλαξα τα σωληνακια

Kαι εγω ;)

Με το που εβαζες να ζεσταθεις λιγο εφτιαχνες κεφαλι :D:clap:

Bassakos
31-01-10, 00:21
χαχα ...αστα!:friday:
οταν μου το παρουσιασε το προβλημα ηταν καλοκαιρι οπου δεν εβαζα καλοριφερ
(ac δεν εχω)...και το πηρα "μυρωδια" οταν πλεον η κατασταση ηταν σοβαρη.....
ειχα διαρροη βενζινης... παλι καλα που δεν πηρα καμια φωτια....
βεβαια η πολλαπλη εξαγωγης ειναι απο την αλλη πλευρα ....αλλα ποτε δεν ξερεις!

mihalis68 να το κοιταξεις το συντομοτερο μην παθει καμια λαχταρα η γυναικα σου

E36 RULES!!
31-01-10, 00:29
χαχα ...αστα!:friday:
οταν μου το παρουσιασε το προβλημα ηταν καλοκαιρι οπου δεν εβαζα καλοριφερ
(ac δεν εχω)...και το πηρα "μυρωδια" οταν πλεον η κατασταση ηταν σοβαρη.....
ειχα διαρροη βενζινης... παλι καλα που δεν πηρα καμια φωτια....
βεβαια η πολλαπλη εξαγωγης ειναι απο την αλλη πλευρα ....αλλα ποτε δεν ξερεις!

mihalis68 να το κοιταξεις το συντομοτερο μην παθει καμια λαχταρα η γυναικα σου

χαχαχαχα

Επισης αλλη περιπτωση που θα μυριζει βενζινη (δεν ειναι και ασχετο με το thread)

Σπασμενο φλοτερ του ρεζερβουαρ. Οταν πας κανονικα δεν το καταλαβαινεις, αλλα αν αρχισει και παιρνει κλισεις το αμαξι τοτε ''γλυφει'' η βενζινη και βγαινει λιγο απο το καπακι του φλοτερ (κατω απο τα καθισματα).. Μπροστα ισως να μην το καταλαβαινεις, αλλα οι πισω επιβατες την ακουνε κανονικοτατα! Επισης θα μυριζει και οταν παρκαρεις, ειδικα στο πισω μερος, διπλα στους τροχους κλπ

mihalis68
07-02-10, 09:34
SORRY ΞΈΧΑΣΑ να ενημερώσω ο μάστορασ τζίφος αλλά ο ηλεκτρολόγος του A/C σαίνι to βρήκε ένα σωληνάκι κάτω απο το injection και προς την καμπίνα πότιζε βενζίνα το μοτερ. αν και δεν έιναι δουλεία του ο ευρών αμοίβεται και το μωρό μου δεν κάηκε( η γυναίκα εννοώ!! )

mihalis68
07-02-10, 11:09
μικρό σωληνάκι στο INJ διαρροή βενζινασ το βρήκε ηλεκτρολόγος Α/C και αμοιφθηκε

mihalis68
07-02-10, 21:23
τελικά σωληνάκι ψιλό πότιζε με βενζίνα την μηχανή και το βρήκε με τα πολλά ο Α/C μάστορασ......!!!!!!

m_sak
08-02-10, 17:32
Εντάξει ρε φίλε μας το είπες..το βρήκε ο μάστορας τι να κάνουμε τώρα.3 ποστ το ίδιο πράγμα λες.