PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΟΙ


xristaras
22-02-10, 09:49
καλημέρα παίδες,

σήμερα ξύπνησα με ενα προβληματισμό, έχω το 318ci/Ε46/facelift και σκέφτομαι να πάω στο 320ι/E90 ή στο 320ci/E92. Ομως χθες μπήκα στου αδερφού μου το 116i και μου αρεσε. Με προβληματιζουν βέβαια οι χώροι αλλά και τωρα coupe εχω.
Το ερωτημα ειναι η σειρα 120i 3-θυρη κάνει για οικογενεια?

nickvas19
22-02-10, 10:36
νομιζω πως οχι...ειμαι κατοχος 116ι...μια μεγαλη βαλιτσα να βάλεις πισω...γεμισες...ασε που όταν μεγαλωσουν τα παιδια σου θα ειναι προβλημα...ειδικα εαν εισαι και ψηλος...εγω ειμαι 1,70 και πισω καθετε σχετικα καλα...γνωμη μου 320 ή κρατα αυτο που χεις ;)

giannis 116
22-02-10, 11:55
Για ενα ζευγαρι η σειρα 1 ειναι μια χαρα, αλλα για παιδι δεν ειναι. Ειχα κανει δοκιμη να βαλω καροτσακι φιλης μου και επειδη δε διπλωνε το καροτσι απλα δε χωραγε στο πορτ μπαγκαζ. Θα δυσκολευτεις με τα πραγματα ειδικα στο χωρο αποσκευων. Αλλιως και ειδικα η 5θυρη ειναι αρκετα βολικη για εως 4 επιβατες και λογικα μπαγκαζια σε μια κοντινη εκδρομη πχ.

xristaras
22-02-10, 12:08
καταλαβα οποτε ακυρο το project μαλλον θα στραφω σε 3 αρα παλι

strof
22-02-10, 12:49
καταλαβα οποτε ακυρο το project μαλλον θα στραφω σε 3 αρα παλι

Ουτε να το σκεφτεσαι! εκτος αν παρεις τρειλερ για το καροτσι! Θα σου πρότεινα πενταρι, εγω εχω την e90 και ειμαι οριακα με ενα παιδι...

giannis 116
22-02-10, 13:02
Αλλιως αν δεν εχεις τη χαζη για μενα προκαταληψη για τα στεησιον ψαξτο για 3αρα Ε91 δηλαδη την στεσιον εκδοση της 3αρας. Φιλος μου ορκισμενος 'κουπεδακιας' τωρα που εκανε παιδι ψαχνει για οικογενειακο, κοιταζε για Ε90 αλλα μολις ειδε και δοκιμασε την
320d E91 του πεθερου του με δερματα, xenon, i drive και αλλα καλουδια αλλαξοπιστησε και 'ψηθηκε' για 3αρα Touring!

strof
22-02-10, 13:36
Αλλιως αν δεν εχεις τη χαζη για μενα προκαταληψη για τα στεησιον ψαξτο για 3αρα Ε91 δηλαδη την στεσιον εκδοση της 3αρας. Φιλος μου ορκισμενος 'κουπεδακιας' τωρα που εκανε παιδι ψαχνει για οικογενειακο, κοιταζε για Ε90 αλλα μολις ειδε και δοκιμασε την
320d E91 του πεθερου του με δερματα, xenon, i drive και αλλα καλουδια αλλαξοπιστησε και 'ψηθηκε' για 3αρα Touring!

+100000000 και από εμένα. Το μόνο αρνητικό, που έχει να κανει με την προκατάληψη που αναφέρει ο Γιάννης, είναι ότι το παντρεύεσαι. Στην Γερμανία που κοιτούσα για να πάρω το δικό μου υπάρχουν πάρα πολλές e91 και σε τιμές πολύ χαμηλότερες από την e90 (!!!) ακριβώς γιατί εκεί δεν υπάρχει αυτή η προκατάληψη με τα s/w. Όσο για το diesel και εγώ αυτό σου προτείνω αν ζεις επαρχία, τεράστια δύναμη- εφάμιλλη με την 325i, κατανάλωση λιγότερη από 316i, service κάθε 35000 χλμ και φθηνότερα. Εγώ έχω 320 d με το αυτόματο steptronic κιβώτιο και δεν το έχω μετανοιώσει που το πήρα. 2 ΑΡΝΗΤΙΚΑ : προσέχουμε πολύ που βάζουμε πετρέλαιο (για να μην πάρεις τα μπεκ ή την αντλία στο χέρι) και ο θόρυβος που κάνει....

gnx
22-02-10, 15:55
Ουτε να το σκεφτεσαι! εκτος αν παρεις τρειλερ για το καροτσι! Θα σου πρότεινα πενταρι, εγω εχω την e90 και ειμαι οριακα με ενα παιδι...

Ετσι ειναι.

xristaras
23-02-10, 08:07
Δηλαδή όυτε Ε90? πενταρα? Εντάξει καλή αη αποψη αλλα έτσι δεν είσαι σαν παππους?....
Τώρα που εχω ειμαι με ενα παιδι και coupe ζοριζομαι μεν αλλα απο την αλλη γουσταρω το coupe

nino x3
23-02-10, 15:23
οπως και να το κανεις ο ασσος δεν ειναι αμαξι για οικογενεια η 320 Ε92 ομως ειναι και οι χωροι σε μια οικογενεια ειναι πολυτιμο και το τελευταιο λιτρο.

ΥΓ. αν σου αρεσε οδηγικα ο ασσος θα σε ξετρελανει η 320!!!

oldcarskickass
24-02-10, 14:53
Εγω με τον αδερφο μου μεγαλωσαμε σε 3αρι Ε30, δε νομιζω να πηραν τα παιδια ξαφνικα 40 ποντους υψους, ουτε οι απαιτησεις.
Το να παρεις ενα μεγαλο αμαξι για να βαζεις το καροτσι (που το καροτσι θα το χρησιμοποιεις για 1 χρονο ΜΑΞΙΜΟΥΜ) το θεωρω ασκοπο.ΔΛδ θα εχεις ενα κτηνος που θα σου κανει την καθημερινοτητα ποδηλατο (παρκινγκ) για να εισαι ανετος οταν θα θες να βαλεις ΜΙΑ φορα το καροτσι;

Καλυτερα να ζοριστεις 5 - 10 φορες στον ΕΝΑ χρονο παρα να παρεις ενα τεραστιο αμαξι.

Πιστευω με μερικες χωροταξικες παραχωρησεις (πχ 15μερες διακοπες) που ουσιαστικα θα εισαι αβολα ΜΟΝΟ στο πανε ελα και οχι κατα τη διαρκεια των διακοπων ενας ασσος πενταπορτος ομως θα σε καλυψει.

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε θα τσιγγουνευτεις τα λεφτα για το καθισμα.

giannis_compact
24-02-10, 15:48
Συγγνωμη ρε παιδια..Ο φιλος εχει Ε46 κουπε...Γιατι να μην κρατησει αυτο και να παρει ασσο πενταθυρο?Για τις δυο παραπανω πορτες?Προσωπικα αποψη ειναι να κρατησει το κουπε αν ειναι να παει σε ασσο...

gnx
24-02-10, 18:32
Δηλαδή όυτε Ε90? πενταρα? Εντάξει καλή αη αποψη αλλα έτσι δεν είσαι σαν παππους?....
Τώρα που εχω ειμαι με ενα παιδι και coupe ζοριζομαι μεν αλλα απο την αλλη γουσταρω το coupe

Χρησταρα, αυτο ειναι υποκειμενικό. Μπορεί να αισθάνεσαι παππούς με το ε60. Και να σου πω εγω οτι εχεις αδικο, αυτο είναι από τη δική μου οπτική γωνία η οποία μπορεί να διαφέρει απο τη δική σου. Εμένα το ε60 μου αρέσει, είναι το ομορφότερο τετράπορτο της BMW κατά τη γνώμη μου.

Το ε92 για παράδειγμα εχει κονσόλα πίσω, αυστηρά τετραθέσιο. Δεν το βρίσκω πιό οικογενειακό απο ε87.

drum
24-02-10, 18:41
ριξε μια ματια σρο γκαραζ μου κ η αποφαση δικη σου.
γνωμη μου ειναι οτι το 46αρι στεσιον ειναι πολυ πιο ομορφο απο τα 90-91...

kostase28
24-02-10, 19:11
Χρησταρα, αυτο ειναι υποκειμενικό. Μπορεί να αισθάνεσαι παππούς με το ε60. Και να σου πω εγω οτι εχεις αδικο, αυτο είναι από τη δική μου οπτική γωνία η οποία μπορεί να διαφέρει απο τη δική σου. Εμένα το ε60 μου αρέσει, είναι το ομορφότερο τετράπορτο της BMW κατά τη γνώμη μου.

Το ε92 για παράδειγμα εχει κονσόλα πίσω, αυστηρά τετραθέσιο. Δεν το βρίσκω πιό οικογενειακό απο ε87.

Πες τα βρε zed,εγω που εχω Ε60 ειμαι παππους 32 ετων.Εγω θα σου προτεινα πενταρι εννοειται,ειναι αλλου σε ολα του το αμαξι

TAZ118!
24-02-10, 20:23
Οχι ρε μαγκες και παππους με την Ε60....Δεν ειναι E-Class η' Passat.....
Βασικα την περιπτωση σου θα ταιριαζε μια Ε90 shooting brake....

SpyrosK
24-02-10, 21:39
:yippee:Λοιπον η σειρα 1 δεν κανει δεν κανει ουτε για ενα ουτε για περισσοτερα παιδια(γιατι μελλοντικα μπορει να αυξηθειτε...)
ΑΡΑ εξαρταται ποσα διαθετεις.Αν δεν θελεις να ανεβεις πανω απο τα 2000 κυβικα τοτε η 320 touring ειναι ιδανικη και συμβιβαζεσαι με το sedan.AN μπορεις να ανεβασεις το budget τοτε η 5αρα ειναι οτι καλυτερο ειδικα τωρα που βγαινει η νεα!Παντως οδηγικη απολαυση θα εχεις με ολες τις παραπανω επιλογες.

nassosbmw1
06-04-10, 17:40
Δε ξέρω για σας τι κουβαλάτε,αλλά εμείς με 2 παιδιά στο Δημοτικό (10-12 ετών)μια χαρά τα βολεύουμε στον άσσο.... και ας κουβαλάμε σχεδόν το σπίτι μας...απλά κόψαμε τα περιττά και ογκώδη παιχνίδια και τα χιλιάδες ρούχα...είπαμε,διακοπές πάμε,δεν κάνουμε μετακόμιση...:rockon:
Καλά τα SUV καλά και τα turing,αλλά αν έχεις "άπλες"να παρκάρεις ή απέραντο πάρκιν στο "μικρό σπίτι στο λιβάδι..." αν ζεις στη πόλη που 9 στις 10 φορές το αμάξι θα κινηθεί για μικρή μετακίνηση και τη μια για ταξίδι,ε, το μεγάλο αμάξι είναι απλά περιττό...

dmyl
06-04-10, 21:29
+ 10000000

fast-enough
06-04-10, 22:21
Οι χώροι δυστυχώς δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο. Άλλος βολεύεται με τη σειρά 1, άλλος θέλει touring & άλλος ταξιδεύει με μηχανή. Συμφωνώ πως σχεδόν όλοι μας μεγαλώσαμε σε μικρότερα αυτοκίνητα (εγώ όχι αλλά δεν έχει σημασία) και πως μπορούμε να βολευτούμε αν κάνουμε παραχωρήσεις. Όμως αφού δεν έχεις ήδη τον άσσο σε συμβουλεύω να ΜΗΝ αλλάξεις το κουπέ σου για αυτόν. Ειδικά για πεντάθυρο. Στα κουπέ λόγω μεγαλύτερης πόρτας προσωπικά βολεύομαι καλύτερα στο βάλε βγάλε του παιδικού καθίσματος και βέβαια τα θεωρώ πιο ασφαλή για τα παιδιά.
Όσο για το φίλο με τον άσσο και τα παιδιά του δημοτικού θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει φουλ καθισματάκια για τα παιδιά ή booster;
Ξανά σου προτείνω να δεις την τριάρα η την Ε60 την οποία και γλυκοκοιτάω για επόμενο αυτοκίνητο (από Ε46 318ci). Μην ξεχνάς πως ο χώρος καλύτερα να σου περισσεύει παρά να βλαστημάς (εσύ ή η σύζυγος) σε κάθε οικογενειακή μετακίνηση...

nassosbmw1
07-04-10, 09:18
Οι χώροι δυστυχώς δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο. Άλλος βολεύεται με τη σειρά 1, άλλος θέλει touring & άλλος ταξιδεύει με μηχανή. Συμφωνώ πως σχεδόν όλοι μας μεγαλώσαμε σε μικρότερα αυτοκίνητα (εγώ όχι αλλά δεν έχει σημασία) και πως μπορούμε να βολευτούμε αν κάνουμε παραχωρήσεις. Όμως αφού δεν έχεις ήδη τον άσσο σε συμβουλεύω να ΜΗΝ αλλάξεις το κουπέ σου για αυτόν. Ειδικά για πεντάθυρο. Στα κουπέ λόγω μεγαλύτερης πόρτας προσωπικά βολεύομαι καλύτερα στο βάλε βγάλε του παιδικού καθίσματος και βέβαια τα θεωρώ πιο ασφαλή για τα παιδιά.
Όσο για το φίλο με τον άσσο και τα παιδιά του δημοτικού θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει φουλ καθισματάκια για τα παιδιά ή booster;
Ξανά σου προτείνω να δεις την τριάρα η την Ε60 την οποία και γλυκοκοιτάω για επόμενο αυτοκίνητο (από Ε46 318ci). Μην ξεχνάς πως ο χώρος καλύτερα να σου περισσεύει παρά να βλαστημάς (εσύ ή η σύζυγος) σε κάθε οικογενειακή μετακίνηση...

Από πέρισυ τα παιδιά ταξιδεύουν σαν κανονικοί επιβάτες...οι ζώνες είναι στο σωστό ύψος οπότε το βάσανο με τα παιδικά καθίσματα έλαβε τέλος...τώρα πια περισσότερο τα ενδιαφέρει το ΜΡ3 και τα ποδήλατα παρά αν θα πάρουν 325 κουβαδάκια και 20000 Barbie...Σε πολύ extreme καταστάσεις-βλέπε διακοπές-παίζει και η σχαρίτσα οπότε οι χώροι φτάνουν και περισσεύουν...είναι θέμα προσαρμογής σε αυτό που έχεις,και διάθεση για το ταξίδι και όχι διάθεση για μουρμούρα...;) :dblthumb2

advanced
28-06-10, 14:07
Από πέρισυ τα παιδιά ταξιδεύουν σαν κανονικοί επιβάτες...οι ζώνες είναι στο σωστό ύψος οπότε το βάσανο με τα παιδικά καθίσματα έλαβε τέλος...τώρα πια περισσότερο τα ενδιαφέρει το ΜΡ3 και τα ποδήλατα παρά αν θα πάρουν 325 κουβαδάκια και 20000 Barbie...Σε πολύ extreme καταστάσεις-βλέπε διακοπές-παίζει και η σχαρίτσα οπότε οι χώροι φτάνουν και περισσεύουν...είναι θέμα προσαρμογής σε αυτό που έχεις,και διάθεση για το ταξίδι και όχι διάθεση για μουρμούρα...;) :dblthumb2

Nasso τι σχάρα έχεις, απο πού την πήρες και πόσο αν επιτρέπεται? ευχαριστώ!

nassosbmw1
04-01-11, 09:38
Απο τη Φραντζή την πήρα... 45-50€ τη πιο φτηνιάρα που βρήκα...αλλά βγήκε παλλικάρι!μέχρι το κάρτ κουβάλησε!!!:)