PDA

Επιστροφή στο Forum : συστημα παρκαρισματος


drum
02-03-10, 18:22
παιδες τα φωτα σας.
εχω βρφει σε πολυ καλη τιμη συστημα παρκαρισματος (αφτερμαρκετ), κ ψηνομαι να το παρω για να βαλω κ δυο απο τα 4 ματια στον μπροστα προφυλακτηρα.
ξερει κανας φιλος αν μπορει να συνδεθει με το ηδη μανισιο συστημα που εχω στον πισω προφυλακτηρα?

harrisdriver
03-03-10, 14:14
Καλησπερα. Πρεπει η μοναδα του parκ sensor, να εχει 2 εξτρα υποδοχες για να κουμπωσουν τα ματια. Απο οτι πιστευω παντως δεν πρεπει να εχει. Δεν ξερω αν θες να αλλαξεις με αλλο συστημα που εχει περισσοτερες υποδοχες...

drum
04-03-10, 11:33
οποτε πρεπει να βαλω κομπλε το 2ο συστημα, ανεξαρτητα απο το μαμα....

harrisdriver
05-03-10, 02:02
Η γνωμη μου ειναι να το αλλαξεις ολο και να αφησεις τα πισω ματια ωστε να το συνδεσεις στο καινουργιο κεντρο. Απλως θα μπορεις να εχεις και εικονα για το που βρισκετε το εμποδιο. Φανταζεσαι να χτυπαει το μπροστα και μετα το πισω??? θα μπερδευτεις.

kacey
05-03-10, 18:05
παιδες τα φωτα σας.
εχω βρφει σε πολυ καλη τιμη συστημα παρκαρισματος (αφτερμαρκετ), κ ψηνομαι να το παρω για να βαλω κ δυο απο τα 4 ματια στον μπροστα προφυλακτηρα.
ξερει κανας φιλος αν μπορει να συνδεθει με το ηδη μανισιο συστημα που εχω στον πισω προφυλακτηρα?

Αυτο που λες δεν γινεται γιατι οσα συστηματα ειναι για πισω (ειτε με 2 ειτε με 4 ματια), λειτουργουν οταν κουμπωνει η οπισθεν (παιρνοντας ρευμα απο το λαμπακι της). Οποτε αν παρεις ενα για πισω κ απλα βαλεις τα 2 ματια μπροστα, ποτε θα δουλευουν. Οταν κανεις πισω.

harrisdriver
05-03-10, 18:09
Φιλε Kacey υπαρχει και για μπροστα και πισω με μια συσκευη. Δες εδω:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Car-Front-Rear-Bumper-Parking-8-White-Sensor-2-5-LCD_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem23059ba8d7QQitemZ15 0417942743QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

drum
06-03-10, 17:01
μισο βρε παιδες, γιατι μπερδευτηκαμε.
εγω εχω ηδη το μαμα συστημα με τα 4 ματια.
απλα θελω να βαλω κ ενα μπροστα, στον μπροστα προφυλακτηρα.
το ξερω οτι το μαμα περνει εντολη μολις κουμπωσω την R.
αν γινεται κατι με καποιο διαχωριστηρα δεν ξερω, για να συνδεσω κ το αφτερμαρκετ.

drum
06-03-10, 17:04
Φιλε Kacey υπαρχει και για μπροστα και πισω με μια συσκευη. Δες εδω:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Car-Front-Rear-Bumper-Parking-8-White-Sensor-2-5-LCD_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem23059ba8d7QQitemZ15 0417942743QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

ετουτο ειναι πολυ καλο λεμε...
συνδεεται αραγε με το μαμα μονιτορ?
εχω τη μεγαλη οθονη (φωτο στο γκαραζ μου)

harrisdriver
06-03-10, 17:30
Drum, δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν νομιζω να ταιριαζει στην παλια οθονη. Τωρα ομως μην σε παρω στο λαιμο μου. Ασε να ακουσεις και αλλες γνωμες.

nino x3
07-03-10, 18:50
Στο δικο μου παντως το μαμα pdc δουλευει με δυο τροπους ... με το που κουμπωνει η οπισθεν ανεξαρτητα και το μπρος(υπαρχουν εμποδια και κατα την διαρκεια της οπισθοπορειας...συνηθως στο πλαι τοτε ακους το μπροστα) και το πισω και δευτερο αν φυσικα το ενεργοποιησεις απο τον διακοπτη του, αν τωρα drum μπορουν να συνδεθουν τα νεα ματια πανω στο παλιο συστημα εχει καλως, αν ομως δεν γινεται και χρειαζεται να βγει το μαμα για να μπει το αφτερ δεν ξερω αν αξιζει, ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.
Αν τωρα βαλεις το καινουργιο καλο ειναι να προσθεσεις και αυτο το μικρο display που εχει και οπτικο σημα το κοστος ειναι αημαντο.

kacey
07-03-10, 19:53
Οπως ειπα, συστηματα που ειναι για πισω (κ αρα παιρνουν εντολη απο την οπισθεν), δεν μπορεις να "τα παρεις κ να βαλεις τα 2 ματια μπροστα" οπως αναφερθηκε αρχικα. Συστηματα που ειναι για μπροστα συνηθως εχουν ξεχωριστο διακοπτακι που ενεργοποιεις εσυ κατα το δοκουν.

drum
08-03-10, 20:27
νομιζω (νομιζω ειπα..χαχαχα) οτι καταλαβα.
αφου εχω το μαμα πισω, αρα θελω συστημα ξεχωριστο για μπροστα.
με μαμα οθονη θα συνεργαζεται αραγε? δε θελω να βαλω εξτρα οθονη που παρεχουν στο πακετο τους τα περισσοτερα αφτερμαρκετ.

ThaNOS E46coupe
09-03-10, 22:51
νομιζω (νομιζω ειπα..χαχαχα) οτι καταλαβα.
αφου εχω το μαμα πισω, αρα θελω συστημα ξεχωριστο για μπροστα.
με μαμα οθονη θα συνεργαζεται αραγε? δε θελω να βαλω εξτρα οθονη που παρεχουν στο πακετο τους τα περισσοτερα αφτερμαρκετ.

το θέμα είναι όμως το πέτα θα ενεργοποιούνται οι αισθητήρες...αν τους δώσεις ξεχωριστό ρευμα απο ενα διακοπτάκι, θα πρεπέι να τους ανοιγοκλείνεις. στο παρκάρισμα-ξεπαρκάρισμα. άλλη λύση δεν νομίζω να υπάρχει...Όλα γίνονται. δεν είπε κανεις το αντίθετο.Το θέμα είναι άν αξίζει τον κόπο κ το χρήμα...ΑΑΑ..Κ κάτι άλλο. αυτού του τύπου parctronik μή νομίζεις οτι είναι κ τόσο ανθεκτικά όσο είναι τα μαμίσια. στο λέω εκ πείρας...(όσο για τις lcd οθονίτσες είναι Γ.Τ.Π. )με τις πρώτες δυνατές ζέστες αρχίζουν τα προβλήματα...Βάλε καλύτερα το γνήσιο που έχει Η 5άρα. Άν κ νομίζω πως οι εμπρόσθοι αισθητήρες παίρνουν ρέυμα απο αντοιστιχη βαλβίδα όταν "κουμπώσουμε" την πρώτη...ελπίζω να βοήθησα...

drum
10-03-10, 14:52
Θανο σιγουρα με βοηθας τωρα.
δεν μπορει να μην οπλιζουν αυτοματα οι μπροστα αισθητηρες.
καποια βαλβιδα θα υπαρχει στανταρ.
βεβαια ειμαι με αυτοματο σαζμαν εγω, αλλά λογικα το ιδιο συστημα θα μπαινει.
το κοστος δεν ειναι μεγαλο.. η τοποθετηση με κολλαει καπως.