PDA

Επιστροφή στο Forum : πατεντα


BMW_330i
27-04-10, 14:55
πως γινετε αυτο ρε παιδια ?τι πατεντα ειναι αυτη?ειναι χρησιμο σε τι?καλο η καγκουρια?

george316
27-04-10, 15:00
εστω οτι ειναι καλο...ο κεντρικος αεραγωγος που ειναι???
χανεις πολυ σε αποδοση ειδικα το καλοκαιρι που ο κλιματισμος χρειαζεται ολες τις εξοδους ωστε να αποδοσει τα μεγιστα

stelmaniac
27-04-10, 15:00
αν ειναι ελληνας ή αμερικανος ο εμπνευστης αυτης της εμετικης βεβηλωσης δε θα εκπλαγω καθολου...

σε καθε περιπτωση θα πρεπει να του αφαιρεθει το αυτοκινητο απο τις αρχες της χωρας...!!!

paganis
27-04-10, 15:00
αποτι βλεπω ειναι μπαρομετρο(αριστερα) ..χαλμιτερ( αναλογια μειγματος.δεξια)....εχει κανει μια πολυεστερικη κατασκευη...και το εχει ντυσει ή βαψει! αν δεν εισαι τουρμπατος-κομπρεσσορατος...δεν σου χρειαζεται....

BMW_330i
27-04-10, 15:08
αποτι βλεπω ειναι μπαρομετρο(αριστερα) ..χαλμιτερ( αναλογια μειγματος.δεξια)....εχει κανει μια πολυεστερικη κατασκευη...και το εχει ντυσει ή βαψει! αν δεν εισαι τουρμπατος-κομπρεσσορατος...δεν σου χρειαζεται....

το οτι δεν μου χρειαζεται ειναι σιγουρο αυτο αλλα και να μου χρειαζοταν χμ λες εκει να το εβαζα?χαχα.παντως περα απο την πλακα για μενα ειναι τελειως κακογουστο στην θεση που επελεξαν να βαλουν τα οργανακια.

bachis
27-04-10, 15:19
δεν φαινεται και ασχετος

KATSARAIOS
27-04-10, 15:22
αν ειναι ελληνας ή αμερικανος ο εμπνευστης αυτης της εμετικης βεβηλωσης δε θα εκπλαγω καθολου...

σε καθε περιπτωση θα πρεπει να του αφαιρεθει το αυτοκινητο απο τις αρχες της χωρας...!!!

χαχαχαχα

καλυτερα να εβαζε ανθοδοχειο σαν τον σκαραβαιο

BMW-Racing
29-04-10, 17:19
Συγνωμη δηλαδη υπαρχει ατομο που του αρεσει αυτη η καγκουρια...?Αυτος που το εκανε οχι μονο γουστο δεν εχει αλλα ουτε αξιος ειναι να εχει BMW....

mike21
29-04-10, 17:27
πρώτα απο όλα τα γούστα είναι υποκειμενικά και δεύτερον που ξέρετε ότι δεν είναι όντως turbo οπότε τα όργανα είναι απαραίτητα για να ρυθμιστεί,που έπρεπε να τα βάλει δηλαδή;στη κολόνα;

stelmaniac
29-04-10, 17:53
εμ βεβαια...πηγαν οι βλακες της μπεμβε και βαλανε εκει τους ξενερωτους αεραγωγους να φυσαει αερας και βλακειες...ωπα ρε φιλε να πουμε,μπορει ο αλλος να γουσταρει να το κανει τουρμπο το εργαλειο,μη γεμιζεις το χωρο με αχρηστες τρυπες,που θα βαλει ο ανθρωπας τα οργανακια του να πουμε??(μαλλον εκει που ξερει να τα βαλει...)

rapid_fast
29-04-10, 18:14
Με κάθε σεβασμό..
Ο άνθρωπος έκανε κάτι λειτουργικό, και μάλιστα πολύ ποιοτικό, από όσα αφήνει η φωτογραφία να φανεί.
Για το γεγονός αφαίρεσης οχήματος, ή αξίας κατοχής BMW, πέρα από την πλάκα που καταλαβαίνω ότι το λένε οι φίλοι, δεν είναι στην δικαιοδοσία ή στην κρίση κανενός μας, καθότι
το μοναδικό αποδεδειγμένο κριτήριο αξίας κατοχής BMW είναι το χρήμα. (κλεμμένο-δανεικό-κληρονομημένο-με ιδρώτα κερδισμένο)

mike21
29-04-10, 18:49
δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος σε αυτό το φόρουμ που θεωρεί κακόγουστους τους βαυαρούς σχεδιαστές,απο εκεί και πέρα όμως κάποιοι απο εμάς χρησιμοποιούν το αυτοκινητό τους για να μεταφέρουν την οικογένεια,κάποιοι για να κάνουν τη βόλτα τους,κάποιοι για να κάνουν κόντρες ή ντρίφτ,το εκάστοτε αυτοκίνητο προσαρμόζετε στις ανάγκες και το γούστο του ιδιοκτήτη του.

papanikos
29-04-10, 19:58
δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος σε αυτό το φόρουμ που θεωρεί κακόγουστους τους βαυαρούς σχεδιαστές,απο εκεί και πέρα όμως κάποιοι απο εμάς χρησιμοποιούν το αυτοκινητό τους για να μεταφέρουν την οικογένεια,κάποιοι για να κάνουν τη βόλτα τους,κάποιοι για να κάνουν κόντρες ή ντρίφτ,το εκάστοτε αυτοκίνητο προσαρμόζετε στις ανάγκες και το γούστο του ιδιοκτήτη του.

:woowoo::dblthumb2:dblthumb2

πες τα ρε μαικ!!!! Εγω ειμαι της 2ης αποψης!! Βολτατζης!!!!

Compact 323ti
29-04-10, 20:51
Η καλύτερη θέση που έχω βρεί για extra όργανα και ειναι λιγάκι τσιμπιμένη η τιμή για Ε36 και Ε46.
http://store.bimmerworld.com/ati-epod-gauge-holder-p899.aspx

BMW_330i
29-04-10, 21:31
δεν ξερω αν ειναι τουρμπο τελικα η οχι γιατι δεν το προσεξα αυτο.το σιγουρο ειναι πως το αμαξι ειναι ελληνικο κυκλοφορει με ελληνικες πινακιδες σε πολη της μακεδονιας και μαλιστα αυτο το διαστημα πωλειται.

swstos330Ci318is
29-04-10, 21:45
Αν οντως χρειαζοταν τα οργανακια αυτα καλυτερα να τα ειχα βαλει εκει που ειναι το συρταρακι κατω απο τον κλιματισμο και οχι να τα καταργησει τους κεντρικους αεραγωγους για αυτο το εκτρωμα. γουστα ειναι αυτα τι να πεις...

mike21
29-04-10, 22:03
το πιθανότερο είναι να μην είναι turbo,στα turbo συνήθως μπαίνει μπαρόμετρο και πυρόμετρο αλλα όπως προήπαμε ο καθένας ότι θέλει κάνει στο αυτοκινητό του.

Libanner
29-04-10, 22:13
Λοιπόν για κάποιον που χρειάζεται έξτρα οργανάκια σε Ε46 για διάφορους λόγους δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.
Κολόνα απορρίπτεται γιατι και απαράδεκτο είναι αλλά έχει και τον αερόσακο οροφής εκεί όποτε σε περίπτωση που γίνει το μοιραίο μάλλον θα καρφωθούν τα οργανάκια στο κεφάλι σου.
Τώρα στην συγκεκριμένη περίπτωση το αποτέλεσμα αισθητικά κατα την γνώμη μου είναι πολύ άσχημο αλλα είναι πολυ λειτουργικό.
Συγκεκριμένα στα τούρμπο πρέπει να κοιτάς συχνά πυρόμετρο μπαρόμετρο και εκεί βολεύει γιατι ειναι σχεδον στο ύψος του δρόμου.
Η καλύτερη λύση είναι αυτή της παρακάτω φωτογραφίας,αλλά είναι πολύ δύσκολο να τα παρακολουθείς οταν το αμάξι κινείται,δοκιμασμένο (μιλάω πάντα για τουρμπο καταστάσεις που χρειάζεται παρακολούθηση)

E36 RULES!!
29-04-10, 22:56
Η καλύτερη θέση που έχω βρεί για extra όργανα και ειναι λιγάκι τσιμπιμένη η τιμή για Ε36 και Ε46.
http://store.bimmerworld.com/ati-epod-gauge-holder-p899.aspx

Ή πολύ απλά παιρνεις 2 απλές βασούλες με 10 ευρω η μια και κάνεις τη δουλειά σου..

http://cdn2.ioffer.com/img/item/108/852/917/BKJs.jpg



Η μαγκιά πάντως είναι να τα βαζεις στο rollcage :D

http://www.sfxperformance.com/images/products/AUM48003.jpg

Προσωπικά δεν θα έκλεινα αεραγωγό για να βαλω οργανάκια... Λειτουργικό ΔΕΝ είναι, ειδικά σε χώρες οπως η Ελλάδα που κανει και λιγη ζεστη... Παντως πριν το the fast and the furious πολύ λίγοι βαζανε τα οργανάκια στην κολώνα... Για να το θέσω καλύτερα, έβαζαν μονο αυτοι που χρειάζονταν ;) Και αντικειμενικά, στην κολώνα είναι η καλύτερη θέση, διπλα στα μάτια σου... Αλλα ποιος τολμάει να τα βαλει εκει τωρα?

Αν τα βαλεις κατω απο το a/c, χάνεις το χώρο που εχει εκει... Και τα bmw δεν πολυφημίζονται για τους πολλούς αποθηκευτικούς χώρους στο ταμπλώ, 2 ειναι ολοι κ ολοι...

Edit: Για την ιστορία, το αμαξι ειναι 318 turbo

stelmaniac
29-04-10, 23:14
εμενα αυτο το πραγμα δε μου θυμιζει ουτε προσωπικη πινελια,ουτε επεμβαση...ειναι βεβηλωση και απορω πως δεν το βλεπετε(ή κανετε πως δεν το βλεπετε) και αυτος που θα το αγορασει ετσι χωρις αεραγωγους,δηλαδη κατεστραμμενο,ειναι για μενα ηλιθιος....

rapid_fast
30-04-10, 00:39
εμενα αυτο το πραγμα δε μου θυμιζει ουτε προσωπικη πινελια,ουτε επεμβαση...ειναι βεβηλωση και απορω πως δεν το βλεπετε(ή κανετε πως δεν το βλεπετε) και αυτος που θα το αγορασει ετσι χωρις αεραγωγους,δηλαδη κατεστραμμενο,ειναι για μενα ηλιθιος....
Δεν πρόσεξες καλά την εικόνα...
Κοίτα ανάμεσα στα όργανα, τι βλέπεις???

Fairytale
30-04-10, 01:08
εμενα αυτο το πραγμα δε μου θυμιζει ουτε προσωπικη πινελια,ουτε επεμβαση...ειναι βεβηλωση και απορω πως δεν το βλεπετε(ή κανετε πως δεν το βλεπετε) και αυτος που θα το αγορασει ετσι χωρις αεραγωγους,δηλαδη κατεστραμμενο,ειναι για μενα ηλιθιος....είναι Στέλιο γιατί εσύ διάβαζες Pierre Josef Prοudhon (Anarchy is Order) κλπ όταν το πλήθος ξεφύλλιζε περιοδικά (υποτιθέμενων) βελτιώσεων αλλά σίγουρα υπερβολών και ξεσήκωνε ιδέες.
C U out there

stelmaniac
30-04-10, 01:17
είναι Στέλιο γιατί εσύ διάβαζες Pierre Josef Prοudhon (Anarchy is Order) κλπ όταν το πλήθος ξεφύλλιζε περιοδικά (υποτιθέμενων) βελτιώσεων αλλά σίγουρα υπερβολών και ξεσήκωνε ιδέες.
C U out there

αχχ...μονο ελαχιστοι γεροι με καταλαβαινουν πλεον και μονο αυτοι που καταλαβαν οτι στο απλουστερο βρισκεις το σοφοτερο....τρυκιμια εν κρανιω οι σημερινες αισθητικες τασεις...

MrZ
30-04-10, 19:22
Από τη δική μου οπτική γωνία,βλέπω ένα σέτ όργανα σε μια βάση η οποία αν δεν σας αρέσει,τη βγάζετε και επανατοποθετείτε τον εργοστασιακό αεραγωγό αφού όπως βλέπω δεν υπάρχουν εμφανή κοψίματα στο υπόλοιπο ταμπλό.

Προσωπικά,όλες οι ιδέες για εναλλακτικές που είδα μέχρι στιγμής δεν μου άρεσαν.Τα όργανα πρέπει να βρίσκονται όσο πιο κοντά στο οπτικό σου πεδίο έτσι ώστε να μην χρειάζεται να χάνεις το δρόμο από τα μάτια σου για να δείς τις ενδείξεις,πόσο μάλλον σε υψηλές ταχύτητες.

Μερικές βάσεις πληρούν αυτή την προϋπόθεση αλλά δεν είναι καλαίσθητες (Όπως και η εν λόγω).

ziaba
01-05-10, 23:04
Mπορει να περιστεφτε και να ξαναγινετε πισω αεροαγωγος
:105whistl

drum
03-05-10, 14:29
αυτοι οι κατασκευαστες της BMW ειναι πολυ στοκοι λεμε...
...να βγαζουν τουρματα αυτοκινητα κ να μην βαζουν στον εξοπλισμο οργανακια παρακολουθησης...
τι να πω ρε γμτ?