PDA

Επιστροφή στο Forum : σήματα m


1900cc
07-05-10, 14:54
παισιά καταρχάς καλησπέρα ηθελα να κάνω μια ερωτηση εχω ένα bmw 318ci mpack coupe1900cc μοντέλο 2001 χρώμα μαύρο και σκευτόμουν να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο σήματα ''m'' εννοώ στο τιμόνι πορτπαγκάζ καπό και στις ζάντες εσείς τι λέτε θα είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση ρωτάω απλά την γνώμη σας όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ευχαριστώ

///M_Spartan
07-05-10, 15:13
///M δεν προκειται να γινει ποτε φιλε μου οσα σηματακια και να βαλεις.

pilot_1000RR
07-05-10, 16:04
παισιά καταρχάς καλησπέρα ηθελα να κάνω μια ερωτηση εχω ένα bmw 318ci mpack coupe1900cc μοντέλο 2001 χρώμα μαύρο και σκευτόμουν να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο σήματα ''m'' εννοώ στο τιμόνι πορτπαγκάζ καπό και στις ζάντες εσείς τι λέτε θα είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση ρωτάω απλά την γνώμη σας όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ευχαριστώ

ποιο ωραίο θα είναι,μιας και είναι και m-pack, αλλά αν θες την ταπεινή μου άποψη δεν συμφωνώ σε τέτοιες ''παρεμβάσεις''..;)

Sp!ros G
07-05-10, 16:21
Προσωπικη μου αποψη ειναι να μη τα βαλεις !!

Τα σηματακια της BMW ειναι μια χαρα και σε ωραιες θεσεις.

Αν θες πολυ να γραφει καπου ενα ///Μ ,μιας και ειναι Μ πακ

τοτε μπορεις να βαλεις ενα διακριτικο στο πισο μερος του πορτπαγκαζ.

http://www.pbase.com/thealbert/image/93637771.jpg

DiMiTrIs_
07-05-10, 16:37
Προσωπικη μου αποψη ειναι να μη τα βαλεις !!

Τα σηματακια της BMW ειναι μια χαρα και σε ωραιες θεσεις.

Αν θες πολυ να γραφει καπου ενα ///Μ ,μιας και ειναι Μ πακ

τοτε μπορεις να βαλεις ενα διακριτικο στο πισο μερος του πορτπαγκαζ.

http://www.pbase.com/thealbert/image/93637771.jpg

+1 μην βαλεις πολλα θα το κανεις βλακεία

E36 RULES!!
07-05-10, 20:05
Tα σηματάκια Μ που βαζουν στη θεση των κλασσικών στρογγυλών είναι απάισια. Έχω δει κανονικό Μ με σηματακια τετοια και το εκραζα χωρίς αύριο.

Επισης, σηματακια Μ (γενικότερα) σε αυτοκίνητο μη-Μ (lol) πάλι είναι απαίσιο. Σαν M3-wannabe θα δείχνεις.

Κοινώς, μην βάλεις τιποτα. Το πολυ-πολυ ξυλωσε το 318 να ειναι άδειο πισω να γουστάρεις.

fan1s_e21
08-05-10, 21:12
θα συμφωνησω με την πλειοψηφια , εαν ομως θεσ να τα βαλεις βαλε οσο γινεται λιγοτερα, ταπεινη μου αποψη μονο στο καντραν και στ πορτμπαγκαζ βαλε

Nikos120i
08-05-10, 21:58
παισιά καταρχάς καλησπέρα ηθελα να κάνω μια ερωτηση εχω ένα bmw 318ci mpack coupe1900cc μοντέλο 2001 χρώμα μαύρο και σκευτόμουν να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο σήματα ''m'' εννοώ στο τιμόνι πορτπαγκάζ καπό και στις ζάντες εσείς τι λέτε θα είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση ρωτάω απλά την γνώμη σας όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ευχαριστώ

Άστο όπως είναι...με εκνευρίζει όταν βλέπω σηματάκια Μ παντού σε ΜΗ Μ αυτοκίνητα!

E46 POWER
10-05-10, 00:15
Tα σηματάκια Μ που βαζουν στη θεση των κλασσικών στρογγυλών είναι απάισια. Έχω δει κανονικό Μ με σηματακια τετοια και το εκραζα χωρίς αύριο.

Επισης, σηματακια Μ (γενικότερα) σε αυτοκίνητο μη-Μ (lol) πάλι είναι απαίσιο. Σαν M3-wannabe θα δείχνεις.

Κοινώς, μην βάλεις τιποτα. Το πολυ-πολυ ξυλωσε το 318 να ειναι άδειο πισω να γουστάρεις.

συμφωνω απολυτα και επαυξανω...

rapid_fast
10-05-10, 02:35
παισιά καταρχάς καλησπέρα ηθελα να κάνω μια ερωτηση εχω ένα bmw 318ci mpack coupe1900cc μοντέλο 2001 χρώμα μαύρο και σκευτόμουν να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο σήματα ''m'' εννοώ στο τιμόνι πορτπαγκάζ καπό και στις ζάντες εσείς τι λέτε θα είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση ρωτάω απλά την γνώμη σας όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ευχαριστώ
Βάλε ότι θές, όπου θές, σε ότι ποσότητα θες και βάλτο όπως σου αρέσει.. (ίσιο-στραβό-ανάποδο)..
Εγώ είμαι αντίθετος προσωπικά στα emblems, αλλά δικό σου είναι, κανενός άλλου.
Να φανταστείς κυκλοφορούσα με Μ535ι και πίσω έλεγε 518ι...

MrZ
10-05-10, 10:33
Όχι άλλα //Μ...Κάνε τη διαφορά και βάλε W//:smokin:

leftman58
10-05-10, 12:15
Όχι άλλα //Μ...Κάνε τη διαφορά και βάλε W//:smokin:

:icon18:

Πολύ καλό!!!

E46 POWER
11-05-10, 00:08
παιδια αυτο το εχω δει στις σερρες σε μια 520 του 97-98 και το εχει και πρωην καθηγητης μου-περιπτωση...χαχαχα

ειχε κυκλοφορησει και φωτο στο νετ...

ThaNOS E46coupe
20-05-10, 23:18
τα εχω δει κ εδώ στην καλαμάτα τέτοιου είδους καγκουριές αλλά πιο πολύ σε 36άρια τετράπορτα... πχ. W/// - M/// 316 η γραμένα τεράστια αυτοκόλλητα BMW καταμήκος της πλευράς του αυτοκινήτου. εποίσης ένας βούλγαρος το έχει γεμίσει με νικελ γραμμές απ αυτές που τις πουλάνε με το μέτρο κ έχει βάλει στα φανάρια, στα φτερά φτιάχνοντας αυτοσχέδιους δήθεν αεραγωγούς καρφομένη απλώστρα στο πορτ μπαγκάζ τεράστια αυτοκόλητα στο πίσω κ εμπρόσθιο τζάμι τέράστια μπούκα στην εξάτμιση κ δέν συμαζέυεται...αν το βρώ παρκαρισμένο θα το βγάλω μερικές φωτο...αξίζει!!!!!!! αδερφέ η γνωμη μου είναι--->>>άστο όπως είναι......

///M_Spartan
22-05-10, 00:13
εποίσης ένας βούλγαρος το έχει γεμίσει με νικελ γραμμές απ αυτές που τις πουλάνε με το μέτρο κ έχει βάλει στα φανάρια, στα φτερά φτιάχνοντας αυτοσχέδιους δήθεν αεραγωγούς καρφομένη απλώστρα στο πορτ μπαγκάζ τεράστια αυτοκόλητα στο πίσω κ εμπρόσθιο τζάμι τέράστια μπούκα στην εξάτμιση κ δέν συμαζέυεται...αν το βρώ παρκαρισμένο θα το βγάλω μερικές φωτο...αξίζει!!!!!!! αδερφέ η γνωμη μου είναι--->>>άστο όπως είναι......

ΝΑ ΤΟΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ !!!

Απο τοτε που ολες αυτες οι φαρες πηραν BMW εχει ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΕΙ η μαρκα....

paganis
22-05-10, 10:49
αν θελεις να αλλαξεις τα σηματακια σου...θα σου προτεινα να βαλεις σαν αυτα που εχεις, αλλα απο ανθρακονημα σκουρο μαυρο και σαν κερασακι ενα m στο πλαι πισω! ...νομιζω και διακριτικο ειναι..και διαφορετικο...

Κωνσταντίνος
22-05-10, 22:09
παισιά καταρχάς καλησπέρα ηθελα να κάνω μια ερωτηση εχω ένα bmw 318ci mpack coupe1900cc μοντέλο 2001 χρώμα μαύρο και σκευτόμουν να βάλω σε όλο το αυτοκίνητο σήματα ''m'' εννοώ στο τιμόνι πορτπαγκάζ καπό και στις ζάντες εσείς τι λέτε θα είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση ρωτάω απλά την γνώμη σας όποιος μπορεί ας μου απαντήσει ευχαριστώ

Μπορείς να βάλεις αυτό :
27002

Παραπέμπει σε αυτό που λες, αλλά δεν περιέχει το ///Μ, που όπως διάβασες δεν είναι και ότι καλλίτερο που μπορείς να βάλεις σε μη ///Μ αμάξι.

Κωνσταντίνος
22-05-10, 22:12
Όχι άλλα //Μ...Κάνε τη διαφορά και βάλε W//:smokin:

Οπως αυτός (http://cgi.ebay.com/219-BMW-M3-M-M-Power-Sports-Embroidered-Badge-Patch-/260554314459?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3caa3f52db)

:jester:

κυριακος
23-05-10, 00:47
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις σηματακια άλλα με μετρο όχι δηλαδή ζάντες και κύριος να σκεφτείς αν ταιριάζουν με το χρώμα του αυτοκίνητου σου και μιλάω κύριος για τα συματακια του καπό μπρος πίσω.
Δεν ταιριάζει σαν χρωματισμός η τριχρωμία της σημαίας του Μ ,μέσα στο στρογγυλό σήμα του καπό ,με όλα τα χρώματα αμαξώματος και δείχνει πολύ παράταιρο και ξένο.
Σε κάποια χρώματα αμαξώματος όμως ταιριάζει πιο πολύ και από την προπέλα.

Μια καινούργια ιδέα για emblem στο καπό-πορτμπαγκάζ είναι τα καινούργια που κυκλοφορούν, τα ανάγλυφα 3D

Nikos120i
23-05-10, 13:00
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις σηματακια άλλα με μετρο όχι δηλαδή ζάντες και κύριος να σκεφτείς αν ταιριάζουν με το χρώμα του αυτοκίνητου σου και μιλάω κύριος για τα συματακια του καπό μπρος πίσω.
Δεν ταιριάζει σαν χρωματισμός η τριχρωμία της σημαίας του Μ ,μέσα στο στρογγυλό σήμα του καπό ,με όλα τα χρώματα αμαξώματος και δείχνει πολύ παράταιρο και ξένο.
Σε κάποια χρώματα αμαξώματος όμως ταιριάζει πιο πολύ και από την προπέλα.

Μια καινούργια ιδέα για emblem στο καπό-πορτμπαγκάζ είναι τα καινούργια που κυκλοφορούν, τα ανάγλυφα 3D

Το βρίσκω αντιαισθητικό.

Προτείνω να το αφήσει ως έχει.

Υ.Γ. Το σήμα της BMW δεν είναι προπέλα, αλλά τα χρώματα της σημαίας της Βαυαρίας.

E36 RULES!!
23-05-10, 14:18
Υ.Γ. Το σήμα της BMW δεν είναι προπέλα, αλλά τα χρώματα της σημαίας της Βαυαρίας.

Είναι μια προπέλα αεροπλάνου (το λευκο) που γυριζει στον καταγάλανο ουρανό. Ίσως να να την εκαναν λευκή την προπέλα και όχι ασημί ξερω'γω για να ταιριάζει με τα χρωματα της Βαυαρικής σημαίας όπως είπες, δεν το γνωρίζω αυτό, πάντως προπέλα ειναι.

Dim77
23-05-10, 14:37
Είναι μια προπέλα αεροπλάνου (το λευκο) που γυριζει στον καταγάλανο ουρανό. Ίσως να να την εκαναν λευκή την προπέλα και όχι ασημί ξερω'γω για να ταιριάζει με τα χρωματα της Βαυαρικής σημαίας όπως είπες, δεν το γνωρίζω αυτό, πάντως προπέλα ειναι.

Και όμως, είναι απλά η σημαία της Βαυαρίας που απεικονίζεται στο άσπρο μπλέ του σήματος της BMW. To είχε δηλώσει και κάποιος υπεύθυνος της bmw (δε θυμάμαι ποιός) σε μια συνέντευξη πριν καιρό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Bavaria

E36 RULES!!
23-05-10, 14:46
By analogy with this, the blue and white panels of the Bavarian national flag were placed at the center of the BMW logo.Not until the late 1920s was the logo lent a new interpretation as representing a rotating propeller.

The circular blue and white BMW logo or roundel is portrayed by BMW as the movement of an aircraft propeller, to signify the white blades cutting through the blue sky – an interpretation that BMW adopted for convenience in 1929, twelve years after the roundel was created. The emblem evolved from the circular Rapp Motorenwerke company logo, from which the BMW company grew, combined with the white and blue colors of the flag of Bavaria, reversed to produce the BMW roundel. However, the origin of the logo being based on the movement of a propeller is in dispute, according to an article recently posted by the New York times, quoting "At the BMW Museum in Munich, Anne Schmidt-Possiwal, explained that the blue-and-white company logo did not represent a spinning propeller, but was meant to show the colors of the Free State of Bavaria."

Mάλιστα... I stand corrected λοιπόν, έχετε δίκιο, δεν το γνωριζα αυτό....


Εdit: 'τσαντίστηκα' τώρα, όχι επειδη δεν το ήξερα ή επειδη εκανα λαθος, αλλα γιατί τελικα το κ@λοσήμα ειναι σημαια και οχι προπελες που αρμενιζουν στους ουρανους κλπ... ΟΥΣΤ! Μολις παω Ελλαδα θα γινει debadge.- :D

stelmaniac
23-05-10, 15:42
By analogy with this, the blue and white panels of the Bavarian national flag were placed at the center of the BMW logo.Not until the late 1920s was the logo lent a new interpretation as representing a rotating propeller.

The circular blue and white BMW logo or roundel is portrayed by BMW as the movement of an aircraft propeller, to signify the white blades cutting through the blue sky – an interpretation that BMW adopted for convenience in 1929, twelve years after the roundel was created. The emblem evolved from the circular Rapp Motorenwerke company logo, from which the BMW company grew, combined with the white and blue colors of the flag of Bavaria, reversed to produce the BMW roundel. However, the origin of the logo being based on the movement of a propeller is in dispute, according to an article recently posted by the New York times, quoting "At the BMW Museum in Munich, Anne Schmidt-Possiwal, explained that the blue-and-white company logo did not represent a spinning propeller, but was meant to show the colors of the Free State of Bavaria."

Mάλιστα... I stand corrected λοιπόν, έχετε δίκιο, δεν το γνωριζα αυτό....


Εdit: 'τσαντίστηκα' τώρα, όχι επειδη δεν το ήξερα ή επειδη εκανα λαθος, αλλα γιατί τελικα το κ@λοσήμα ειναι σημαια και οχι προπελες που αρμενιζουν στους ουρανους κλπ... ΟΥΣΤ! Μολις παω Ελλαδα θα γινει debadge.- :D

υπαρχει καποιο προβλημα με τη σημαια της βαυαριας, που κατα ΤΥΧΗ ταιριαζει χρωματικα με της ελλαδας? :greenboun

E36 RULES!!
23-05-10, 15:47
υπαρχει καποιο προβλημα με τη σημαια της βαυαριας, που κατα ΤΥΧΗ ταιριαζει χρωματικα με της ελλαδας? :greenboun

Αφού με ξέρεις, αφορμές ψαχνω για καγκουρoσύνη :dance:

κυριακος
23-05-10, 16:38
Επειδή είμαστε Oftopic σχετικά με την ιστορία της BMW και την <προιστοριατης> από τότε που έφτιαχνε αεροπλάνα το θέμα αυτό έχει ξανασυζητηθεί και υπάρχουν και άλλες <ιστορικές> αναφορές σχετικά με την πρωταρχική προέλευση του σήματος της ΠΡΟΠΕΛΑΣ+ΕΛΙΚΑΣ την όποια την εμπνεύστηκαν όταν ασχολούνταν η BMW ακόμα με αεροπλάνα και δεν είχαν κατά νου ακόμα τα αυτοκίνητα.Αν μετέπειτα το σήμα πήρε εθνικιστικο χαρακτηρισμό τότε κακός είναι έτσι άλλα είμαι σίγουρος ότι δεν είναι έτσι.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1282&page=5
post 46

Όσο άφορα την τοποθέτηση των σημάτων Μ είναι ένα θέμα που σαφώς έχει να κάνει με την αισθητική του οδηγού του αυτοκινητου και σε συνδυασμό και με χρωματισμούς κλπ(πχ αμάξωμα).
Άλλωστε και το γνήσιο Μ εσωτερικά περιέχει πολλά σηματακια ακόμα και στα δερμάτινα καθίσματα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν υπερβολή από κάποιους.

drum
23-05-10, 16:41
ελικες που αντιστοιχουν κ στα χρωματα της βαυαριας.
(ρωτησα ξαδελφο, που δουλευει 30 χρονια στην BMW στη γερμανια.)

κυριακος
23-05-10, 16:56
Μπορεί όταν επέλεγαν το σήμα να μην είχαν κατά νου τους τα χρώματα κάποιας σημαίας και να ήθελαν να ταυτίσουν το σήμα του έλικα με χρωματισμούς από τον ουρανό που είναι το μπλε και το άσπρο

MrZ
23-05-10, 17:11
Άρα όσοι έχουμε carbon σηματάκι...έχουμε χάσει το νόημα;...:lamer:

stelmaniac
23-05-10, 19:10
1. οποια κι αν ειναι η αρχικη εμπνευση για το σημα της μπεμβε, τα χρωματα του οικοσημου του κρατιδιου του Μοναχου ειναι τα ιδια και πολυ παλαιοτερα της μπεμβε...
2. ουδεποτε η μπεμβε εφτιαξε αεροπλανο...εφτιαχνε κινητηρες αεροσκαφων και αλλα προωθητικα μηχανηματα,ενιοτε αριστουργηματα...

E36 RULES!!
23-05-10, 19:13
1. οποια κι αν ειναι η αρχικη εμπνευση για το σημα της μπεμβε, τα χρωματα του οικοσημου του κρατιδιου του Μοναχου ειναι τα ιδια και πολυ παλαιοτερα της μπεμβε...


Σωστά... Άσχετο, και η Beyern, η εταιρια ζαντων, στη βαυαρική σημαία έχει βασίσει το σήμα της...

montoya
23-05-10, 19:26
2. ουδεποτε η μπεμβε εφτιαξε αεροπλανο...εφτιαχνε κινητηρες αεροσκαφων και αλλα προωθητικα μηχανηματα,ενιοτε αριστουργηματα...
Να ένα αεροπλάνο το οποίο είχε κινητήρα BMW...

http://www.rlm.at/profil/08/fw190_bindseil.jpg

Στο θέμα μας. Όχι άλλες καγκουριές. Στο 46άρι μου (πακέτο Μ 318 2.000cc) μού έβαζαν διάφορες ιδέες κι εμένα (εκτός από το σήμα δεν είχα τίποτα άλλο, ούτε καν το 318) αλλά αντιστάθηκα και τελικά δεν το μετάνιωσα.

Driver M
23-05-10, 19:37
1. οποια κι αν ειναι η αρχικη εμπνευση για το σημα της μπεμβε, τα χρωματα του οικοσημου του κρατιδιου του Μοναχου ειναι τα ιδια και πολυ παλαιοτερα της μπεμβε...
2. ουδεποτε η μπεμβε εφτιαξε αεροπλανο...εφτιαχνε κινητηρες αεροσκαφων και αλλα προωθητικα μηχανηματα,ενιοτε αριστουργηματα...

Πολύ σωστά!

Η πραγματικότητα για το σήμα της bmw υπάρχει στο παρακάτω βίντεο, περίπου στο 5ο λεπτό. http://www.youtube.com/watch?v=0GZa_7puclE

montoya
23-05-10, 20:17
Μπράβο, ξεκαθάρισες το θέμα.:dblthumb2

Κωνσταντίνος
23-05-10, 20:44
Μη ξεχνάμε και το έμβλημα της Μπάγερν Μονάχου. Στα ίδια χρώματα, Βαυαρική γαρ

http://www.austinchronicle.com/binary/e42b43bb/FC%20Bayern%20Logo.gif

Nikos120i
23-05-10, 20:48
Επειδή είμαστε Oftopic σχετικά με την ιστορία της BMW και την <προιστοριατης> από τότε που έφτιαχνε αεροπλάνα το θέμα αυτό έχει ξανασυζητηθεί και υπάρχουν και άλλες <ιστορικές> αναφορές σχετικά με την πρωταρχική προέλευση του σήματος της ΠΡΟΠΕΛΑΣ+ΕΛΙΚΑΣ την όποια την εμπνεύστηκαν όταν ασχολούνταν η BMW ακόμα με αεροπλάνα και δεν είχαν κατά νου ακόμα τα αυτοκίνητα.Αν μετέπειτα το σήμα πήρε εθνικιστικο χαρακτηρισμό τότε κακός είναι έτσι άλλα είμαι σίγουρος ότι δεν είναι έτσι.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1282&page=5
post 46

Όσο άφορα την τοποθέτηση των σημάτων Μ είναι ένα θέμα που σαφώς έχει να κάνει με την αισθητική του οδηγού του αυτοκινητου και σε συνδυασμό και με χρωματισμούς κλπ(πχ αμάξωμα).
Άλλωστε και το γνήσιο Μ εσωτερικά περιέχει πολλά σηματακια ακόμα και στα δερμάτινα καθίσματα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν υπερβολή από κάποιους.

To μπέρδεμα με τον έλικα προέκυψε από μια διαφήμιση της BMW κάποια χρόνια πριν:

http://images.nitrobahn.com.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2010/01/bmw_airplane_logo.jpg

Από εκεί υπήρξε η θεωρία ότι το σήμα της BMW είναι προπέλα.

Μάλιστα πρόσφατα βγήκε στην επιφάνεια το παρακάτω άρθρο:

Like many of you out there, for a while, even we at Nitrobahn believed that BMW’s signature roundel represented a white propeller blade set against the blue sky background. The idea behind this belief was that the famous symbol was a tribute to the days of the Bayerische Motoren Werke (a.k.a. BMW) when the company built aircraft engines in the early 20th century.

Well folks, it looks like we were all wrong! Until recently, even BMW spokespeople did not know that the Roundel logo was not inspired by the spinning propeller. The popular misconception was corrected when Ms. Anne Schmidt-Possiwal, a tour guide at the Munich BMW Museum told a New York Times reporter Mr Stephen Williams, that the BMW roundel logo never had anything to do with propellers. Instead, the logo was originally meant to represent the flag colors of the free state of Bavaria.

Needless to say, Williams was surprised and he did some digging into the matter, but when he reached out to BMW for clarification, Dave Buchko, a BMW spokesman repeated the same old spinning propeller version. But soon enough Buchko realized his mistake and generously admitted in an e-mail to NYTimes that Ms. Anne Schmidt-Possiwal had been correct.

Buchko’s colleague Tom Plucinsky admitted in a phone interview that the company once thought the roundel originated from the spinning propeller, and he even had an old history book there that says it is. But with the clarification that the roundel logo was used in a 1929 advertisement next to an airplane, all this has changed, and we felt that we had to correct this, he told NYTimes.

According to a thread at ‘318ti.org‘, a BMW enthusiast site, the roundel trademark registered on 5th October 1917 featured the letters B M W at the top of the outer ring. The interior had 4 quadrants in blue and white the colors of the Bavarian Free State. The colours were used in the opposed order of the flag apparently because it was illegal to use a national symbol in commercial trademarks. Wikipedia also has the same information. So it turns out this is not entirely new information, but it is the first time anyone at BMW has acknowledged the Bavarian origin of the Roundel Logo.

Still skeptic? Feel free to share your thoughts on the issue through our comments section.

http://www.nitrobahn.com/vintage/the-bmw-roundel-the-spinning-propeller-myth-exposed/

Στη πραγματικότητα το σήμα της BMW προέρχεται από τα σήματα της Βαυαρίας:

http://images.nitrobahn.com.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2010/01/bmw_roundels.jpg

κυριακος
23-05-10, 22:55
Πολύ σωστά!

Η πραγματικότητα για το σήμα της bmw υπάρχει στο παρακάτω βίντεο, περίπου στο 5ο λεπτό. http://www.youtube.com/watch?v=0GZa_7puclE

Ήταν αυτές οι 5 λέξεις του τύπου με τα γυαλιά εμπεριστατωμένη άποψη για την προέλευση του σήματος της BMW??????
Ούτε ο ίδιος δεν ήξερε τι του γινόταν και τι να προτοπιστεψει.
Και άλλες σημαίες έχουν τα ίδια χρώματα.
Στην αρχή του βίντεο η ξανθιά Γερμανίδα άξιζε μονό,όλο το υπόλοιπο ήταν πολυπεγμενο

κυριακος
23-05-10, 23:06
[QUOTE=Nikos120i;381894]
Μάλιστα πρόσφατα βγήκε στην επιφάνεια το παρακάτω άρθρο:

http://www.nitrobahn.com/vintage/the-bmw-roundel-the-spinning-propeller-myth-exposed/

Έχει μια βαρύτητα αυτό το άρθρο έτσι όπως το διαβάζεις, άλλα έμενα δεν με απασχολεί καθόλου τελικά.
Αν με ρωτήσεις τι προτιμώ θα επέλεγα η έμπνευση να έχει σχέση με την ιστορία της σχετικά με τα αεροπλάνα και όχι με την στενότερη εμπνευση την βαυαρική
Το σίγουρο είναι ότι στην ιστορία έχει περάσει σαν προπέλα

ThaNOS E46coupe
23-05-10, 23:21
ΝΑ ΤΟΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ !!!

Απο τοτε που ολες αυτες οι φαρες πηραν BMW εχει ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΕΙ η μαρκα....

χαχαχαχα!!:rofl2:γειτονα έχεις δίκιο.....λέω να ανοίξω θρέντ με τίτλο ομαδική δολοφονία εκ προμελέτης. ποιός θέλει να γίνει μέλος? sorry για το :offtopic:

stelmaniac
23-05-10, 23:24
...στο κατω κατω το σημα υποδηλωνει σαφως και την πρωτη λεξη των αρχικων της Α.Ε.: BAYERISCHE και οχι DEUTSCHE οπως θα ηταν και το πιο ''ορθοδοξο''...

sciroccoR
23-05-10, 23:37
φιλε δεν συμφωνω οτι αν δεν εχεις Μ3 να μην βαλεις σηματα,,,ισα ισα ειναι πολυ πιο ωραια απο ενα 316 ι ενα 318ι.....βαλε παντου οπου εχει και το οριτζιναλ και θα ναι μια χαρα....

E36 RULES!!
24-05-10, 00:58
Ριξε και ενα V12 σηματακι πισω, θα γινει τουμπανο :D (χοχο παλι πλακιτσα :D)

Driver M
24-05-10, 01:52
Ήταν αυτές οι 5 λέξεις του τύπου με τα γυαλιά εμπεριστατωμένη άποψη για την προέλευση του σήματος της BMW??????
Ούτε ο ίδιος δεν ήξερε τι του γινόταν και τι να προτοπιστεψει.
Και άλλες σημαίες έχουν τα ίδια χρώματα.
Στην αρχή του βίντεο η ξανθιά Γερμανίδα άξιζε μονό,όλο το υπόλοιπο ήταν πολυπεγμενο

Aν ο πλέον υπεύθυνος υπάλληλος της bmw στον τομέα αυτό (bmw mobile tradition) δεν ξέρει τι του γίνεται επί του θέματος, τότε να πάμε στο μαστρομηνάς tuning να ρωτήσει τον μπατζανάκη του που είχε ψιλικατζίδικο στη Βαυαρία κοντά στο εργοστάσιο της bmw, απ'όπου αγόραζαν μπύρες ο Johan και η Sabine, υπεύθυνοι καθαρισμού της σκάλας που ενώνει δεύτερο με τρίτο όροφο του εργοστασίου, να μας πουν την αλήθεια..

Ρε παιδιά, να είμαστε και λίγο σοβαροί! Κι εγώ πίστευα ότι το σήμα προέρχεται από την προπέλα, όπως όλοι, αλλά μόλις είδα από τους πλέον ειδικούς ότι προέρχεται από τη Bαυαρική σημαία (απ'όπου προέρχεται και το Β της BMW για όσους το ξεχνούν), δεν είχα κανένα λόγο να μην το πιστέψω. Μου φαίνεται και πολύ λογικό άλλωστε, αφού σαν σκέψη είναι πολύ πιο απλό αν το καλοσκεφτεί κανείς.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας ας πιστεύει ότι του αρέσει καλύτερα...


edit: τώρα είδα ότι το B που αφορά τη Βαυαρία το έχει γράψει προηγουμένως και ο Stelmaniac...clopyright καταστάσεις..χαχα

κυριακος
24-05-10, 09:37
Ο <πλέον υπεύθυνος της BMW> από μονός του το είπε ότι είναι μπερδεμένος και στην αρχή νόμιζε το ένα και μετά το άλλο ότι ισχύει για το έμβλημα.
Αν μας εξηγήσει τεκμηριωμένα πως ξεκαθάρισε και αυτός στο μυαλό του την διάφορα της έννοιας του εμβλήματος τότε ίσως γίνει πιστευτός πρώτα στο ευατο του και μετά στους άλλους.
Μέχρι τότε για κοπάδι τον βλέπω το όποιο εγώ δε θα το ακολουθήσω επειδή το είπε απλός.
Αλίμονό αν η καταγράφει της <ιστορία> βασιζόταν μονό σε λόγια του αέρα

montoya
24-05-10, 17:13
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χαλαστούμε με την "πτώση του μύθου". Οι Βαβαροί είναι υπερήφανοι και έβαλαν τα "εθνικά" τους χρώματα. Να πω την αλήθεια, η ιδέα της προπέλας δεν μου πολυάρεσε.....
Τέλος πάντων. ΒΜW να είναι και ότι να 'ναι :)

Nikos120i
26-05-10, 09:56
Ο <πλέον υπεύθυνος της BMW> από μονός του το είπε ότι είναι μπερδεμένος και στην αρχή νόμιζε το ένα και μετά το άλλο ότι ισχύει για το έμβλημα.
Αν μας εξηγήσει τεκμηριωμένα πως ξεκαθάρισε και αυτός στο μυαλό του την διάφορα της έννοιας του εμβλήματος τότε ίσως γίνει πιστευτός πρώτα στο ευατο του και μετά στους άλλους.
Μέχρι τότε για κοπάδι τον βλέπω το όποιο εγώ δε θα το ακολουθήσω επειδή το είπε απλός.
Αλίμονό αν η καταγράφει της <ιστορία> βασιζόταν μονό σε λόγια του αέρα

Να του στείλουμε μειλ να γράφει κι αυτός στο φόρουμ αφότου περάσει από φροντιστήριο Ελληνικών...ή θα τον ρωτήσεις στα Αγγλικά? :takecover

Τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις? Δεν υπάρχει ιστορία με αεροπλάνα και προπέλες...υπήρχε μπέρδεμα γιατί κάποιοι (ίσως σαν κι εσένα με τη καλή έννοια) τους άρεσε περισσότερο η προπέλα. Προπέλα λοιπόν δεν υπάρχει...υπάρχουν χρώματα της Βαυαρικής σημαίας. Αυτή είναι η αλήθεια. :)

rapid_fast
29-05-10, 13:48
Το θέμα είναι πολύπλοκο..
Η BMW στην αρχή, κατασκεύαζε ποδήλατα, μετά κινητήρες από αεροσκάφη..
Το έμβλημα, το έχει απο τότε..
Μετά κατασκεύαζε και μηχανάκια, τώρα κατασκευάζει και αυτοκίνητα..
Το λευκό και μπλέ, παραπέμπει μόνο σε Βαυαρική σημαία..
Αλλά η διάταξη με την προπέλα, παραπέμπει στην πρώτη εμφάνιση διαφήμισης της εταιρίας..
(δείτε την γνωστή σε όλους μας εικόνα)
Συνεπώς, λογικά πρέπει να είναι συνδυασμός των δύο, ή μεγάλη σύμπτωση..

MrZ
29-05-10, 15:21
Το θέμα είναι πολύπλοκο..
Η BMW στην αρχή, κατασκεύαζε ποδήλατα, μετά κινητήρες από αεροσκάφη..
Το έμβλημα, το έχει απο τότε..
Μετά κατασκεύαζε και μηχανάκια, τώρα κατασκευάζει και αυτοκίνητα..
Το λευκό και μπλέ, παραπέμπει μόνο σε Βαυαρική σημαία..
Αλλά η διάταξη με την προπέλα, παραπέμπει στην πρώτη εμφάνιση διαφήμισης της εταιρίας..
(δείτε την γνωστή σε όλους μας εικόνα)
Συνεπώς, λογικά πρέπει να είναι συνδυασμός των δύο, ή μεγάλη σύμπτωση..
Προηγούμενη σελίδα...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=381894&postcount=36

Nikos120i
06-06-10, 11:51
Εδώ και η επίσημη θέση της BMW και η ιστορία του σήματός της:

http://www.youtube.com/watch?v=znBnNJ1Fv08&feature=player_embedded#!