PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή αμορτισερ σε Ε46 M-pack


silverM
07-05-10, 22:32
Καλησπέρα,
Εχω μια 318Ci/E46 M-pack. Πρόκειται να αντικαταστήσω τα αμορτισέρ που ήδη φορά, λόγω φθοράς. Σε αντιπρόσωπο που ρώτησα τα εργοστασικά για M-pack κοστίζουν περίπου 750€, χωρίς ΦΠΑ και τοποθέτηση.
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποια καλή λυση για αντικατάσταση των αμορτισερ με άλλα aftermarket π.χ. Bilstein, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Ευχαριστώ!

zaharias
08-05-10, 06:09
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..

gant
08-05-10, 14:11
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..

Ζαχαρία σε κάτι σκηρότερο σε bilstein τα κίτρινα sprint B8 είναι μονόδρομος, αν μιλάμε για mpack ανάρτηση
http://www1.carparts-cat.com/webkat.asp?SID=0094681752533073018020&ROOT=1

silverM
09-05-10, 10:36
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Είχα υπόψιν μου τα κίτρινα Bilstein B8. Δεν γνώριζα για τα Sachs.
Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω το forum.

tasos.kamv
09-05-10, 11:10
SilverM ψάξ'το πολύ για τα αμορτισέρ και ειδικά για τα bilstein (κίτρινα) γιατί και εγώ τα έβαλα πριν 3 χρόνια στη bimmer μου (318ci E46) και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο... Ειδικά αν έχεις 17'' ή 18'' ζάντες υπάρχει ένα θέμα με την άνεση....

stefos
09-05-10, 13:24
SilverM ψάξ'το πολύ για τα αμορτισέρ και ειδικά για τα bilstein (κίτρινα) γιατί και εγώ τα έβαλα πριν 3 χρόνια στη bimmer μου (318ci E46) και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο... Ειδικά αν έχεις 17'' ή 18'' ζάντες υπάρχει ένα θέμα με την άνεση....

Δε συμφωνώ ότι δεν είναι άνετο το αυτοκίνητο.
Σίγουρα "δένει" αρκετά αλλά δεν το λες και "κούτσουρο". Προσωπικά πιστεύω ότι τα κίτρινα Bilstein είναι η μέση λύση από πλευράς κρατημάτων-κλίσεων-άνεσης. Ωστόσο καλό θα ήταν ο φίλος που θέλει να αλλάξεί αμορτισέρ να δει από κοντά ένα αυτοκίνητο με αυτά τα αμορτισέρ για να είναι 100% σίγουρος. Οι περισσότεροι ίσως σε αυτό το φόρουμ αυτά τα αμορτισέρ φορούν, οποτε μια δοκιμή-βόλτα σε κάποια μελλοντική συνάτηση θα ήταν καλή καλή ιδέα.

tasos.kamv
09-05-10, 13:50
Φίλτατε stefo συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε bilstein κίτρινα έχω και γω. Απλά το χειμώνα, λόγω κρύου, που το λάδι μέσα στη μπουκάλα αργεί να ζεσταθεί, γίνονται αρκετά αισθητές (στο δικό μου bimmer) οι παρατεταμένες λακούβες των φοβερών δρόμων μας.... Πολύ σωστή η πρότασή σου να πάει βόλτα-δοκιμή με κάποιον που τα έχει σε αντίστοιχη μπέμπα, ώστε να είναι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα.

silverM
09-05-10, 15:18
Φίλε Taso ευχαριστώ για τη συμβουλή. 17" ζάντα φοράει η δικιά μου, και όντως ακόμα και με αυτά τα αμορτισέρ που φορά τώρα, υπάρχει ένα θέμα με την άνεση. Δεν είναι βέβαια "κούτσουρο" (σε αυτό σίγουρα παίζουν ρόλο και τί ελατήρια φοράς, και η δικιά μου είναι πολύ χαμηλωμένη), αλλά τα νιώθεις τα κοπανήματα...Αν κάποιος φίλος προθυμοποιηθεί για κάποια βόλτα, ευχαρίστως να πάμε, να ανταλλάξουμε και άμεσα απόψεις.

tasos_e46
09-05-10, 17:18
βαλε KW V2 και θα με θυμιθεις

drum
10-05-10, 15:03
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..

φιλε Ζαχο για ριξε ιδεα κ για εμενα, γιατι σκεφτομαι να τα αλλαξω.
φοραω 17ρες με ρουν φλατ λαστιχα.
δεν θελω πολυ κουτσουρο, αλλά παναθεμα με οταν βρισκω στροφες με πιανει το σουμαχερικο μου κ μπαινω δυνατα...
μαυρα Sachs?
ριξε γνωμη... σε εμπιστευομαι.:cheers:

zaharias
10-05-10, 15:27
φιλε Ζαχο για ριξε ιδεα κ για εμενα, γιατι σκεφτομαι να τα αλλαξω.
φοραω 17ρες με ρουν φλατ λαστιχα.
δεν θελω πολυ κουτσουρο, αλλά παναθεμα με οταν βρισκω στροφες με πιανει το σουμαχερικο μου κ μπαινω δυνατα...
μαυρα Sachs?
ριξε γνωμη... σε εμπιστευομαι.:cheers:

Κατ'αρχην, οταν ερθει η ωρα να αλλαξεις λαστιχα και βγαλεις τα run flat και βαλεις "συμβατικα" θα δεις οτι το αμαξι θα μαλακωσει..

Απο εκει και περα ειναι τί ζητας.. Θελεις χαμηλωμα (εισαι ηδη?), φορας Μ πακ τωρα..??

merbeind
11-05-10, 14:10
Εμενα φοραει bilstein κιτρινα εργοστασιακα και ειναι mpack επισης 3.18ci με το 1900cc μοτερ.Μαλλον η τιμη ειναι για αυτα.Ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα απο θεμα ανεση-κρατημα ειναι κορυφη.

drum
11-05-10, 20:47
Κατ'αρχην, οταν ερθει η ωρα να αλλαξεις λαστιχα και βγαλεις τα run flat και βαλεις "συμβατικα" θα δεις οτι το αμαξι θα μαλακωσει..

Απο εκει και περα ειναι τί ζητας.. Θελεις χαμηλωμα (εισαι ηδη?), φορας Μ πακ τωρα..??

σημερα που αλλαζα λαδοφιλτρα ειδα οτι φοραω κατι μαυρα αμορτισερ κ ελατηρια.
δεν ξερω αν ειναι mpac...
μου δειχνει ελαφρως χαμηλωμενο το αυτοκινητο, αλλα ισως να ειναι κ η ιδεα μου.
λογικα θελω να χαμηλωσω λιγακι.
οσο για τα λαστιχα αργω ακομα.. ειναι καινουργια γμτ κ τα λυπαμε να τα πεταξω.
παντως δε θελω να γινει κ κουτσουρο το αυτοκινητο γιατι κανω ταξιδια κ οσο να 'ναι θελω λιγη ανεση.

supermman
11-05-10, 21:01
σημερα που αλλαζα λαδοφιλτρα ειδα οτι φοραω κατι μαυρα αμορτισερ κ ελατηρια.
δεν ξερω αν ειναι mpac...
μου δειχνει ελαφρως χαμηλωμενο το αυτοκινητο, αλλα ισως να ειναι κ η ιδεα μου.
λογικα θελω να χαμηλωσω λιγακι.
οσο για τα λαστιχα αργω ακομα.. ειναι καινουργια γμτ κ τα λυπαμε να τα πεταξω.
παντως δε θελω να γινει κ κουτσουρο το αυτοκινητο γιατι κανω ταξιδια κ οσο να 'ναι θελω λιγη ανεση.

και γω κατι μαυρα εχω και δε ξερω τι ειναι σε 318ci.κ επειδη περασα κτεο και ηταν πολυ μετρια λεω να τα αλλαξω αλλα δεν ξερω τι?δεν ξερω αν ειναι χαμηλωμενο αλλα μαλλον ειναι γιατι ετσι φαινετε το θεμα ειναι οτι φοραω 18αρες και δε θελω με τιποτα να χασω σε ανεση δεν αντεχω να κοπανιεμε μεσα.καμια προταση κανεις?

zaharias
11-05-10, 22:28
σημερα που αλλαζα λαδοφιλτρα ειδα οτι φοραω κατι μαυρα αμορτισερ κ ελατηρια.
δεν ξερω αν ειναι mpac...
μου δειχνει ελαφρως χαμηλωμενο το αυτοκινητο, αλλα ισως να ειναι κ η ιδεα μου.
λογικα θελω να χαμηλωσω λιγακι.
οσο για τα λαστιχα αργω ακομα.. ειναι καινουργια γμτ κ τα λυπαμε να τα πεταξω.
παντως δε θελω να γινει κ κουτσουρο το αυτοκινητο γιατι κανω ταξιδια κ οσο να 'ναι θελω λιγη ανεση.

Αν δεν φορας ηδη Μ πακ αναρτηση, απλα ψαξε για ελατηρια Μ πακ.. Και για αμορτισερ επελεξε απο αυτα που σου εγραψα πιο πανω..

Εννοειται βρε συ οτι τα run flat θα τα αλλαξεις οταν ερθει η ωρα, οχι τωρα (εγω δεν εννοουσα αυτο παντως..).

drum
12-05-10, 10:08
σε ευχαριστω Ζαχο...
παιζει καμμια φωτο με ελατηρια να δω?
μαυρα ειναι τα δικα μου κ στα μπροστινα εχει κατι ασπρα σημαδακια στις σπειρες.

Fairytale
12-05-10, 10:21
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάζετε τα μαύρα bilstein, είναι ένα μέτριο προιόν (έως κακό για μια τέτοια εταιρεία) που δεν έχει καμμία σχέση με την τεχνολογία των κίτρινων bilstein.
Δεν έχει καν αντοχή στη χρήση. Προσπεράστε.
C U out there

drum
12-05-10, 10:28
η γνωμη σου για τα SACHS?

Fairytale
12-05-10, 10:38
Ζητάς γνώμη για εταιρεία (και μάλιστα κολοσσό Boge/Sachs) και όχι για προιόν. Σαν εταιρεία λοιπόν είναι εργοστασιακός προμηθευτής της ΒΜW (και πολλών άλλων αυτοκινητοβιομηχανιών).
C U out there

drum
12-05-10, 11:03
ζητησα τη γνωμη σου γιατι την εχω πατησει στο παρελθον απο Sachs.
στο 3μηνο κλαταρε το ενα απο τα πισω αμορτισερ.

Fairytale
12-05-10, 11:16
Είχα χρησιμοποιήσει αμορτισέρ της Sachs σε Ε30 και δεν είχα κανένα θέμα. Υπάρχουν μάλιστα κάποιοι που τα θεωρούν και καλύτερα (δεν είμαι σε αυτούς).
Έχει πολλούς τύπους αμορτισέρ η Sachs (και άλλους τόσους η Βoge) και τα αμορτισέρ είναι απλά ένα από τα πράγματα που κατασκευάζει.
Σαν εταιρεία πάντως είναι απίστευτα μεγαλύτερη από την Bilstein.
C U out there

drum
12-05-10, 11:30
να σαι καλα.
σε ευχαριστω για τη γνωμη σου.

supermman
22-05-10, 11:32
παιδια εγω εχω ενα 318ci και φοραω 18αρες.τα αμορτισερ θελουν αλλαγη,εχετε να προτεινετε κατι καλο?κ σχετικα οικονιμικο?δεν θελω να χασω σε ανεση με τιποτα ομως.τωρα δεν ξερω τι φοραει κατι μαυρα με μαυρα ελατηρια

silverM
23-05-10, 18:22
Φίλοι, μετά από αρκετό ψάξιμο και σε Ελλάδα και σε Γερμανία, τελικά κατέληξα και τοποθέτησα τα Sachs Performance. Η Sachs τελικά είναι εργοστασιακή προτιμώμενη πρώτη τοποθέτηση για τη BMW, ειδικά σε M-Technic συστήματα, και όχι μόνο σε αμορτισέρ (π.χ. δίσκοι-πλατώ). Αν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, η πρώτη εντύπωση από τη λειτουργία των αμορτισέρ είναι θετικότατη! Το αυτοκίνητο κρατάει πάρα πολύ καλά, και δεν έχει χάσει σε άνεση! Νομίζω ότι θα βγουν αξιόπιστη λύση, χωρίς μάλιστα να κοστίζουν πανάκριβα (σε σχέση με Bilstein).

BMW-Racing
24-05-10, 18:34
Πιστευω και εγω πως θα ειναι καλυτερα σε ανεση τα sachs σε σχεση με τα bilstein αν κρινω κ απο φιλους που εχουν παραπονα απ τα bilstein....

Johnny E46
24-05-10, 18:40
Παιδια εγω εχω να προτεινω τα δικα μου που τα αλλαξα πριν 2 μηνες KONI FSD GOLD k EIBACH Μαυρα ελατηρια , τα εβαλα κ εχω να πω τα καλυτερα , και ανεση κ καλο χαμηλωμα κ τρενο , ειμαι φοωερα ικανοποιημενος κ σε ταξιδι κ σε πολη...

supermman
24-05-10, 20:00
Φίλοι, μετά από αρκετό ψάξιμο και σε Ελλάδα και σε Γερμανία, τελικά κατέληξα και τοποθέτησα τα Sachs Performance. Η Sachs τελικά είναι εργοστασιακή προτιμώμενη πρώτη τοποθέτηση για τη BMW, ειδικά σε M-Technic συστήματα, και όχι μόνο σε αμορτισέρ (π.χ. δίσκοι-πλατώ). Αν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, η πρώτη εντύπωση από τη λειτουργία των αμορτισέρ είναι θετικότατη! Το αυτοκίνητο κρατάει πάρα πολύ καλά, και δεν έχει χάσει σε άνεση! Νομίζω ότι θα βγουν αξιόπιστη λύση, χωρίς μάλιστα να κοστίζουν πανάκριβα (σε σχέση με Bilstein).

με τι ελατηρια τα συνδυασες?και τι διασταση ζαντας εχεισ φιλε μου?και αν θες πες μου κ ποσο σου κοστισαν

zaharias
24-05-10, 23:55
Παιδια εγω εχω να προτεινω τα δικα μου που τα αλλαξα πριν 2 μηνες KONI FSD GOLD k EIBACH Μαυρα ελατηρια , τα εβαλα κ εχω να πω τα καλυτερα , και ανεση κ καλο χαμηλωμα κ τρενο , ειμαι φοωερα ικανοποιημενος κ σε ταξιδι κ σε πολη...

Σωστος!! Πολυ καλη επιλογη (να τα χαρεις), διαβαζω πολυ καλα σχολια στο e46fanatics και μαλλον θα ειναι το επομενο μου set up.. :D