PDA

Επιστροφή στο Forum : s54 σε e90


Stamos08
13-05-10, 14:27
καλησπερα σε ολους..γνωριζει κανεις αν γινετε να μπει μοτερ απο Μ3 Ε46 δηλαδη το s54 σε ενα e90?...

giannis_compact
13-05-10, 14:29
Γιατι θελεις να πας τεχνολογικα πισω σε μοτερ και οχι σε κατι που εβγαινε με το Ε90?Εκτος απο το μοτερ ειναι και διαφορα αλλα που πρεπει να κουμπωσουν!Δες και αυτο:
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=187288

m_power_lunatic
13-05-10, 14:30
Γινεται.....εχει γινει σε αγωνιστικα Ε90 ιδιωτικων ομαδων σε τοπικα πρωταθληματα σε Ολλανδια-Γερμανια-Αγγλια.Για το αν γινεται σε δρομισιο Ε90 αυτο ειναι αλλη κουβεντα και προφανως θελει παντρεματα απο πλεξουδες κτλ το οποιο κατα τη γνωμη μου και να γινει-αμφιβαλλω για το αν θα δουλευει τελεια-δεν θα αξιζει τον κοπο.Βαλε κατι αλλο....τοσους κινητηρες εχει η BMW.....αυτον βρηκες και εσυ????Πλακα κανω....οταν δουλευει γαζωνει!

Stamos08
13-05-10, 14:40
τι αλλο θα μου προτινατε να βαλω πανω?.....εγω θεωρω οτι το s54 ειναι η καλυτερη λυση...εφοσον ειναι εφυκτο βεβαια....

giannis_compact
13-05-10, 14:49
Φιλε γιατι οχι Ν54 απο 335?Η ακομα καλυτερα να εδινες το δικο σου και να επαιρνες ενα 335.Πιο πολυ συμφερει..Μια χαρα ειναι το αυτοκινητο σου μην το κοβεις αδικα!

giannis 116
14-05-10, 00:31
Φιλε γιατι οχι Ν54 απο 335?Η ακομα καλυτερα να εδινες το δικο σου και να επαιρνες ενα 335.Πιο πολυ συμφερει..Μια χαρα ειναι το αυτοκινητο σου μην το κοβεις αδικα!

+1 Θα συμφωνησω...

EVANGELOS
14-05-10, 12:52
Γιατι θελεις να πας τεχνολογικα πισω σε μοτερ και οχι σε κατι που εβγαινε με το Ε90?...

Καλά δεν είναι και τεχνολογικά πίσω ο S54 ... εκτός αν λες να βάλει τον S65 ... πάντως engine swaps σε αμάξια με τόσο πολύπλοκα ηλεκτρονικά είναι ΠΟΛΥ δύσκολα !!!

REDNECK
15-05-10, 07:31
Καλά δεν είναι και τεχνολογικά πίσω ο S54 ... εκτός αν λες να βάλει S65 ... πάντως engine swaps σε αμάξια με τόσο πολύπλοκα ηλεκτρονικά είναι ΠΟΛΥ δύσκολα !!!

Eλα ντε λες και τα μοτερ της σειρας Ε9Χ ειναι τεχνολογικα θαυματα ... με τοσα ηλεκτρονικα προβληματα που εχουν ... για ρωτηστε ιδιοκτητες να σας πουν .

Μακαρι να γινεται η μετατροπη και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα την κανουν !

Driver M
15-05-10, 12:20
Αν ήταν να κάνω αλλαγή του δίλιτρου στην Ε90 με κάποιον πολύ πιο γρήγορο κινητήρα, θα έβαζε με κλειστά μάτια τον τρίλιτρο biturbo. Δουλεύει με πολύ λιγότερη δουλειά απ'ότι ο s54 και θα έχει ίδιες, ίσως και καλύτερες επιδόσεις (και αν έχει όρεξη για φτιάξιμο, το αυτοκίνητο απλά απογειώνεται). Αν ήθελα s54, θα έπαιρνα κατευθείαν Μ3 Ε46, να έχω ένα πραγματικό εργαλείο με τα όλα του (στήσιμο, φρένα, διαφορικό κλπ), όχι απλά τον κινητήρα.

Πολύ καλή λύση για την Ε90, θα ήταν και ο ατμ. τρίλιτρος της 330. Πολύ καλές επιδόσεις, σίγουρα χαμηλότερο κόστος κτήσης από τον biturbo και καθαρή ατμόσφαιρα, αν είσαι από τους παραδοσιακούς της εταιρείας. Δυστυχώς όμως, με τα νέα τεκμήρια και τέλη, η απόκτηση τρίλιτρου κινητήρα είναι σχεδόν απαγορευτική...