PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστάθεια στο ρελαντί.. αισθητήρας αέρα? 1.9 Ζ3


harrys
02-06-10, 12:20
Το ρελαντί καμιά φορά παίζει.. στο συνεργείο που το πήγα για ελεγχο πριν το αγοράσω που το βάλανε στο διαγνωστικό τους έβγαλε λαμδα αλλά μου λέγανε ότι μάλλον είναι ο αισθητήρας αέρα γιατί εκείνος χαλάει συνήθως σε αυτό το αμάξι..
Πως μπορώ να καταλάβω τι είναι εντέλει? Πόσο κοστίζει ο κάθε αισθητήρας? Και μήπως αν καθαρίσω τον αισθητήρα αέρα με το spray ηλεκτρικών επαφών χωρίς λάδι να φτιάξει?

dimis_gr
02-06-10, 12:54
Πρώτα καθάρισε τον και μετά δες τι θα γλινει. Λογικά πιστεύω είναι του αέρα. Ο λάμδα και σε άλλα αυτοκίνητα που τον έχουν προβληματικό δεν τους κάνει το ρελαντί.

ThaNOS E46coupe
02-06-10, 14:43
καλορίζικο το Ζ σου χάρη. τωρα οσο αφορά το προβλημά σου. κοιταξε το looft. καθαρισε το με το σωστό καθαριστικό. αλλα πρόσεχε. να θυμάσαι πως ειναι πολύ ευαίσθητος ο αισθητήρας καθώς ειναι μόνο μια μικρή τριχα...τίποτ άλλο....καλά αποτελέσματα....
ΥΓ..βάλε κ καμιά φωτο να το καμαρώσουμε......

stelmaniac
02-06-10, 15:22
ωραιο αμαξι πηρες ρε φιλε, το ψαχνες πολυ; μπουτον χαλασμενα,ναυλον καμμενα,ρελαντι απορρυθμισμενα...ο ελεγχος σου μαλλον ηταν πλημμελης...

harrys
02-06-10, 17:28
Φίλε αυτά είναι γελοία πράγματα... φτιάχνονται με ελάχιστα ευρω!
Πόσα θέλω για όλα αυτά? 300ευρω? Σιγά!!
Για να το πήρα παρόλο αυτά τα προβλήματα κάτι θα ξέρω :)

stelmaniac
02-06-10, 18:01
...κι ολα αυτα 1 μερα μετα την αγορα...εισαι τυχερος ομως γιατι το ζ3 δε χαλαει σχεδον ποτε,την κουκουλα την ελεγξες μηπως μπαζει νερα; εχουν θεμα εκει τα Ζ3...

harrys
02-06-10, 18:32
Όλα αυτά τα είδα με το που πήγα να το αγοράσω όχι μια μέρα μετά..
Είναι σημαντικά πράγματα για να μην πάρω ένα αμάξι? ΟΧΙ βέβαια :)
Και το c2 που έδωσα είχε ένα βούλιαγμα, πομολο συνοδηγό χαλασμένο και ίσως και τίποτα άλλο! Σιγά τα αυγά!

Δεν το έλενξα για νερά.. αφού όλα μπάζουν αυτό δεν θα μπάζει? :)
Μου πε μόνος του ότι για καλύτερα να αλλάξω δυο μικρά λαστιχάκια που μου έδειξε από κάθε μεριά γιατί είναι φαγωμένα! Ή απλά να τα περάσω με μια αλοιφή που έχει.. μάλλον σιλικόνη..!

Αλλά δεν φτάσαμε εκεί.. σιγά σιγά... :P