PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΧΕΡΟΥΛΙΩΝ


xristaras
01-07-10, 09:20
καλημέρα, λοιπόν θέλω τη γνώμη σας για κατι.Στο Ε46 που έχω ,πολλοί θα το εχετε ζησει, μου εχουν ξεφτισει τα πλαστικά στα πλαινα χερουλια της πορτας, ξερετε εχουν γδαρθει. Πήγα λοιπον σε ενα τπετσερη και μου ειπε να τα περασει με ασταρι 3 φορες και μετα με χρωμα-σπρευ και για τα 2 μπρατσα το κοστος ειναι 100 €, ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ή ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ?

KATSARAIOS
01-07-10, 09:42
καλημέρα, λοιπόν θέλω τη γνώμη σας για κατι.Στο Ε46 που έχω ,πολλοί θα το εχετε ζησει, μου εχουν ξεφτισει τα πλαστικά στα πλαινα χερουλια της πορτας, ξερετε εχουν γδαρθει. Πήγα λοιπον σε ενα τπετσερη και μου ειπε να τα περασει με ασταρι 3 φορες και μετα με χρωμα-σπρευ και για τα 2 μπρατσα το κοστος ειναι 100 €, ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ή ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ?

σαν τιμη καλη ειναι με την εργασια του.
ξερεις μηπως αν το τελικο χρωμα ειναι βινυλιου-πλαστικου?
γιατι τετοιο πρεπει να ειναι για τα εσωτερικα πλαστικα μερη (ταμπλο-πορτες-κονσολα)

xristaras
01-07-10, 09:46
δεν το ξερω απλα μου ειπε ο μαστορας ότι θα παρει σπρευ που θα ειναι πολυ καλο, οποτε να προχωρησω, αλλα εχω και αλλη απορια, ποσο θα αντεξει?

giannis 116
01-07-10, 10:54
Δεν ξερω αν γινεται σε Ε46 αλλα αν αλλαζονται αυτα τα πλαστικα με κοστος λογικο γιατι να μην τα αλλαξεις με καινουρια πλαστικα αν θα σου παει οσο να στα βαψει;..
Κι εμενα στον ασσο ειχε γδαρθει της πορτας του οδηγου και το αλλαξα με καινουριο οπως και καποια αλλα πλαστικα διακοσμητικα στο εσωτερικο που ειχαν φθορες, γδαρσιματα κλπ και το κοστος ηταν μηδαμινο.

xristaras
01-07-10, 11:10
κοιτα εγω ρωτησα στη Bmw για αλλαγη όλου του μπρατσου, μου ειπαν οτι δεν αλλαζει το πλαστικο και μου ζητησανε 300 € και για τα δυο οπότε καταλαβαινεις ότι εφυγα :takecover:icon02: όπως όπως...

lawman.911
01-07-10, 14:21
κοιτα εγω ρωτησα στη Bmw για αλλαγη όλου του μπρατσου, μου ειπαν οτι δεν αλλαζει το πλαστικο και μου ζητησανε 300  και για τα δυο οπότε καταλαβαινεις ότι εφυγα :takecover:icon02: όπως όπως...


Μαλλον δεν καταλαβαν τι τους ζητησες
Θα ζητησεις το ΝΟ.1 στο σχεδια παρακατω και να δεις τι θα σου πουνε...

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2004/browse/vehicle_trim/armrest_front/

Δεν αξιζει να τα βαψεις θα ξεφτισουν παλι πολυ ευκολα....Εδω ξεφτισε η μαμα βαφη....

ThaNOS E46coupe
01-07-10, 15:09
Μαλλον δεν καταλαβαν τι τους ζητησες
Θα ζητησεις το ΝΟ.1 στο σχεδια παρακατω και να δεις τι θα σου πουνε...

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2004/browse/vehicle_trim/armrest_front/

Δεν αξιζει να τα βαψεις θα ξεφτισουν παλι πολυ ευκολα....Εδω ξεφτισε η μαμα βαφη....

η μαμα βαφή ξεφτισε γιατι ειναι μουφα...δέν ειναι χρώμα ουτε κάν βερνικι δεν έχει αλλα ούτε κ προεργασία.. αστάρι δηλαδή.... είναι χρωμα βινιλίου όπως λέει κ ο Γιώργης ο πατρίδας (κατσαράιος) τα 100 ευρώ μου φαίνονται πολλά.κ μάλλιστα για ταπετσέρη...που να του λέγαμε να μας βάψει όλο το αμάξι...τα εξοδά του είναι: 10 ευρώ το χρώμα 5 ευρώ το αστάρι κ 1 ευρώ το νερόχαρτο...δηλαδή 84 ευρώ για μια ώρα δουλειάς...μιάς δουλειάς που μπορείς να την κάνεις μόνος σου... εγώ σε λίγες ημέρες τηα πάω τα δευτερα χερούλια που έχω θα τα λίσω στη μέση κ θα τα περασω ενα ανθρακόνημα πολύ πολύ τρέλα...θα ανεβάσω κ φωτο να δείτε το αποτέλεσμα...με κόστος λιγότερο απο 60 ευρώ...κ στα χερούλια κ στα τριμς κ στην κονσολίτσα με τα διακοπτάκια του παραθύρου...αν δέν βιάζεσαι περίμενε κ σε κανα μήνα η κ λιγότερο θα το έχω φταίξει....γιατι λόγω δουλειάς δέν προλαβαίνω να ασχοληθω...

STR
01-07-10, 16:57
η μαμα βαφή ξεφτισε γιατι ειναι μουφα...δέν ειναι χρώμα ουτε κάν βερνικι δεν έχει αλλα ούτε κ προεργασία.. αστάρι δηλαδή.... είναι χρωμα βινιλίου όπως λέει κ ο Γιώργης ο πατρίδας (κατσαράιος) τα 100 ευρώ μου φαίνονται πολλά.κ μάλλιστα για ταπετσέρη...που να του λέγαμε να μας βάψει όλο το αμάξι...τα εξοδά του είναι: 10 ευρώ το χρώμα 5 ευρώ το αστάρι κ 1 ευρώ το νερόχαρτο...δηλαδή 84 ευρώ για μια ώρα δουλειάς...μιάς δουλειάς που μπορείς να την κάνεις μόνος σου... εγώ σε λίγες ημέρες τηα πάω τα δευτερα χερούλια που έχω θα τα λίσω στη μέση κ θα τα περασω ενα ανθρακόνημα πολύ πολύ τρέλα...θα ανεβάσω κ φωτο να δείτε το αποτέλεσμα...με κόστος λιγότερο απο 60 ευρώ...κ στα χερούλια κ στα τριμς κ στην κονσολίτσα με τα διακοπτάκια του παραθύρου...αν δέν βιάζεσαι περίμενε κ σε κανα μήνα η κ λιγότερο θα το έχω φταίξει....γιατι λόγω δουλειάς δέν προλαβαίνω να ασχοληθω...

Εδω κολαει ο Βεγγος με το εργο του θα σε κανω βασιλησσα....
Κατσε ρε φιλε, εσυ θελεις 84 ευρω για 1 ωρα , δλδ στο 8ωρο 8*84=672 . 672 την μερα. Δλδ τον μηνα 30*672=20,160.............:dblthumb2

giannis_compact
01-07-10, 21:01
Φιλε Χρηστο εμενα μου ζητησε φανοποιος σε σενταν 60 ευρω για να τα βαψει ολα σε Ε46 σενταν(συμπεριλαμβανομενου του διχαλου στο τιμονι) σε χρωμα ασημι με πλαστικοποιηση,ασταρι και βαφη και διπλο βερνικι για να γινει ιδιο με το εξωτερικο χρωμα καθοτι ειχαν ξεφτυσει οπως τα δικα σου.Την ιδια τακτικη ακολουθησα και στο δικο μου κομπακτ,αλλα τα εβαψα μονος.Οποτε μαλλον ειναι πολλα τα 100 ευρω για 2 κομματια.

KATSARAIOS
01-07-10, 22:18
Φιλε Χρηστο εμενα μου ζητησε φανοποιος σε σενταν 60 ευρω για να τα βαψει ολα σε Ε46 σενταν(συμπεριλαμβανομενου του διχαλου στο τιμονι) σε χρωμα ασημι με πλαστικοποιηση,ασταρι και βαφη και διπλο βερνικι για να γινει ιδιο με το εξωτερικο χρωμα καθοτι ειχαν ξεφτυσει οπως τα δικα σου.Την ιδια τακτικη ακολουθησα και στο δικο μου κομπακτ,αλλα τα εβαψα μονος.Οποτε μαλλον ειναι πολλα τα 100 ευρω για 2 κομματια.

μαλλον φιλε εννοεις τα τριμς του ταμπλο και στις πορτες.
τα μπρατσα στις πορτες ειναι αλλο υλικο,θελουν αλλο ειδος βαφης

ThaNOS E46coupe
02-07-10, 00:32
μαλλον φιλε εννοεις τα τριμς του ταμπλο και στις πορτες.
τα μπρατσα στις πορτες ειναι αλλο υλικο,θελουν αλλο ειδος βαφης
γιώργο μπορει να τα βάψει στο ίδιο χρώμα που ήταν κ να τα περάσει με ματ βερνικι κ να μην έχουν καμία οπτική διαφορά....!!!!!!!

ThaNOS E46coupe
02-07-10, 00:32
Εδω κολαει ο Βεγγος με το εργο του θα σε κανω βασιλησσα....
Κατσε ρε φιλε, εσυ θελεις 84 ευρω για 1 ωρα , δλδ στο 8ωρο 8*84=672 . 672 την μερα. Δλδ τον μηνα 30*672=20,160.............:dblthumb2

χαχαχα...Οντως!!!!!!!πολύ καλό!!!!!!!!

xristaras
02-07-10, 08:27
να σας πω κατι, μάλλον τωρα που ακουσα διαφορες γνωμες νομιζω τελικά ειναι πολλα τα 100 € και βεβαια δεν μου εγγυαται ότι θα κρατησει η βαφη, δηαλαδή μετά παο ενα χρονο θα θελω παλι 100€? Ποιά ειναι λοιπόν η καλύτερη λύση τεχνικά και οικονομικά καθώς οι καιροί ειναι δυσκολοι?.....

ThaNOS E46coupe
02-07-10, 14:30
να σας πω κατι, μάλλον τωρα που ακουσα διαφορες γνωμες νομιζω τελικά ειναι πολλα τα 100 € και βεβαια δεν μου εγγυαται ότι θα κρατησει η βαφη, δηαλαδή μετά παο ενα χρονο θα θελω παλι 100€? Ποιά ειναι λοιπόν η καλύτερη λύση τεχνικά και οικονομικά καθώς οι καιροί ειναι δυσκολοι?.....

εάν πιάνουν τα χέρια σου :
1.βγάλε τα πάνελ.
2.βγαλε τα χερούλια
3.βγάλε την ταπετσαρία απάνω απο τα χερούλια
4.Εαν τα καταφέρεις διαχώρισε τα χερουλια σε δύο μερη. (αποτετλείται απο δυο κομμάτια το κάθε χερούλι...αν δε΄ν μπορεσεις να τα ξεχωρίσεις, μόνοσέ τα με χαρτοταινία)
5.πάρε ψιλό νερόχαρτο τρίψε τις επιφάνειες μέχρι να εμφανιστεί το μάυρο χρώμα του πλαστικού.(του πλαστικού που ήταν βαμένο...τα άλλα που βρίσκονται απο κάτω μή τα βάψεις καλύτερα..)
6.περασε ένα χέρι αστάρι.
7.τρίψε απαλά με νερόχαρτο μεχρι να γίνει λεια η επιφάνεια.χωρίς να το αφερέσεις όλο το αστάρι(Εάν χρειαστεί ξανα ρίξε αστάρι κ ξανα τρίψε)
8.αφου στεγνώσει καλα ρίξε δύο τρία χέρια χρώμα.(λιγο λιγο θα καλύψει. μη προσπαθήσεις να το βάψεις με το πρώτο χέρι κ σου "στάξει" με το τρίτο χέρι θα έχει γίνει τζάμι.
9.Τέλος ένα χέρι βερνίκι (κατα προσωπική μου γνώμη μάτ).μπορείς να πάρεις ένα χρώμα το οποίο δέ χρειάζεται βερνικι.
10. κουμπώνεις τα πλαστικά τις ταπετσαρίες τα πάνελ κ εισαι ok!!!!!!!!
Ελπίζω να βοήθησα.....

drum
03-07-10, 14:52
πολλα τα 100€ .
υπαρχει ειδικο σπρευ με αριστη προσφηση.
ειναι σε μπεζ συσκευασια κ το ειχα προμηθευτει απο καταστημα με αξεσουαρ.
αν θυμαμαι καλα ηταν σπρευ για βαφη δερματος, κ ηταν καταπληκτικο.
κ πολυ οικονομικο.
εριξα μια ματια στο γκαραζ μου μηπως κ ειχα κρατησει το σπρευ, αλλα δυστυχως δεν..

E46 POWER
03-07-10, 15:27
εγω λεω να πας να παρεις ενα χερουλι απο τρακαρισμενο.μπαμ και κατω!

jim_pas
03-07-10, 17:01
εγω λεω να πας να παρεις ενα χερουλι απο τρακαρισμενο.μπαμ και κατω!
σωστός.....

ThaNOS E46coupe
05-07-10, 00:17
εγω λεω να πας να παρεις ενα χερουλι απο τρακαρισμενο.μπαμ και κατω!

και πιστέυετε οτι απο το τρακαρισμένο δέν θα είναι φαγωμένο? εδώ μιλάμε ο αδερφός μου όταν πήρε το δικό του , ο μαντράς του έβαλε καινούρια. μέσα σε τρία χρόνια εχουν γίνει Κ_λος...κ να φανταστείτε οτι το αυτοκίνητο το προσέχει ελεϊνά..πιο μεταχειρισμένο λοιπόν θα είναι καλο?:bullhorn:

xristaras
07-07-10, 08:05
συναδελφοι καλημερα, ξερετε τι εκανα τελικα με τα χερουλια? Καθησα μονος μου και τα ετρψα, μου βγηκε η πιστη και σε ορισμενα σημεια δεν εβγλα ολο το χρωμα αλλα ειναι μια χαρα τωρα: ΜΑΥΡΑ σκετα και θα τα περασω και με μια αλοιφη συντηρησης πλαστικων και θα ειναι κουκλα!! Αντε γεια στα 100 € που μου ζηταγανε για βαψιμο

super duper
07-07-10, 10:39
Έγραψες αδερφέ

θα εγραφα ακριβώς το ίδιο:clap:


Εδω κολαει ο Βεγγος με το εργο του θα σε κανω βασιλησσα....
Κατσε ρε φιλε, εσυ θελεις 84 ευρω για 1 ωρα , δλδ στο 8ωρο 8*84=672 . 672 την μερα. Δλδ τον μηνα 30*672=20,160.............:dblthumb2

ThaNOS E46coupe
08-07-10, 00:42
νταξει ρε σεις!!ειπαμε μια μ@λ@κι@ κ την κανατε κ θέμα.(πλακίτσα)..:takecover εγώ πάντως δέν άντεξα σήμεαρα κ ξήλωσα τα τρίμς (μαζί κ την κονσολιτσα με τα κουμπάκια για τα παράθυρα )και τα χερούλια κ τα έτριψα τα περασα κ αστάρι κ αύριο θα παράσω αυτοκόλλητο ανθρακόνημα κ θα γίνει τζέτ...μιάς κ τα έτριψες,(φαντάζομαι το έκανες με νερόχαρτο P2000)γιατι αλιώς θα φαίνονται πολυ μικρές γρατζουνιές, μπορέις να τους ρίξεις ένα χέρι βερνίκι μάτ κ να μή χρειάζεσαι κρέμες κ ιστορίες...θα ειναι πάντα ζωντανό.....αν προλάβω αυριο θα ανεβάσω κ φωτο απο το εσωτερικό....!!!!:clap:

zami
08-07-10, 09:24
νταξει ρε σεις!!ειπαμε μια μ@λ@κι@ κ την κανατε κ θέμα.(πλακίτσα)..:takecover εγώ πάντως δέν άντεξα σήμεαρα κ ξήλωσα τα τρίμς (μαζί κ την κονσολιτσα με τα κουμπάκια για τα παράθυρα )και τα χερούλια κ τα έτριψα τα περασα κ αστάρι κ αύριο θα παράσω αυτοκόλλητο ανθρακόνημα κ θα γίνει τζέτ...μιάς κ τα έτριψες,(φαντάζομαι το έκανες με νερόχαρτο P2000)γιατι αλιώς θα φαίνονται πολυ μικρές γρατζουνιές, μπορέις να τους ρίξεις ένα χέρι βερνίκι μάτ κ να μή χρειάζεσαι κρέμες κ ιστορίες...θα ειναι πάντα ζωντανό.....αν προλάβω αυριο θα ανεβάσω κ φωτο απο το εσωτερικό....!!!!:clap:

ωραια και δοκιμασμενη ιδεα..
αλλα για πες μου ,τι αυτοκολλητο βρηκες;σε τι διασταση και τι τιμη;
εγω οταν το εψαξα,βρηκα της 3M ,dinoc αλλα κοστιζε 90€ το 1,22m2...μου φανηκε υπερβολικα ακριβο αν σκεφτεις οτι η αγορα γνησιων των δυο κομματιων που ηθελα να ντυσω κοστιζει μολις 50€!!!!!

ThaNOS E46coupe
09-07-10, 00:17
εχω βρεί της 3Μ και με 60 ευρω το μέτρο.το θέμα είναι όμως οτι θα παω σε φίλο που β'αζει φιμε ζελατίνες κ θα πάρω όσο ακριβώς ανθρακόνημα χρειάζομαι. δηλαδή μισό επι ένα είκοσι περίμου....θα το δώσω όσο κάνει κ καθάρισα. το μεσημεράκι σπιτι μετα τη δουλειά κ θα περάσει λούκουμι η ώρα μέχρι να το τελειώσω.....

xristaras
09-07-10, 23:03
φιλε Θανο οχι δυστυχως δεν τα εκανα με P2000 και οντως εχει αφησει γρατσουνιες και μαλλον θα κανω αυτο που λες

ThaNOS E46coupe
09-07-10, 23:36
φιλε Θανο οχι δυστυχως δεν τα εκανα με P2000 και οντως εχει αφησει γρατσουνιες και μαλλον θα κανω αυτο που λες

χριστάρα εγώ στο είπα φίλε. Δυστιχώς την έχω πατήσει κ παλιότερα με τα γιαλόχαρτα... μπορείς να το τρίψεις έστω κ τώρα με P2000 αλλα θέλει πολύ τριχιμο φίλε κ όλα θα φύγουν. δέ θα φαίνονται γρατζουνιλες. περασε ένα ασταράκι κ ακολούθησε τη διαδικασία στο πρωτο μου πόστ. Δέν ήταν τυχαίο που καθόμουν να σου γράψω τήν διαδικασία... κάνε το κ θα με θυμηθείς!!!!!!!καλά αποτελέσματα....
Υ.Γ. κ άν θέλεις να σε βοηθήσω κ σε καμιά απορία...πές το ...γι αυτό υπάρχει το φόρουμ...για να μαθαίνουμε όλοι.....:greenboun