PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες για χαμηλωμα...


lawman.911
03-07-10, 19:39
Ανοιγω αυτο το θρεντ για να βοηθηθουν οσα μελη (μεσα σε αυτα και εγω) θελουν να επιχειρησουν αλλαγη σε ελατηρια-αμορτισερ...

Εχω τα εξης ερωτηματα...

Τι μαρκα/τυπος ειναι τα ΜΑΜΑ αμορτισερ σε μοντελα με απλη αναρτηση, τι μαρκα σε μοντελα με sport suspension και τι μαρκα σε μοντελα με M-Pack αναρτηση?

Ποσο πιο χαμηλο ειναι το αμαξι με sport suspension και ποσο με M-Pack suspension?

Ποσο χαμηλωμα να του κανω ωστε να δειχνει ωραιο χωρις να βρισκει σε σαμαρακια κλπ? Απο ελατηρια ποιες επιλογες εχω σε αφτερμαρκετ? Απο εντυπωσεις ποια ειναι πιο σκληρα και ποια πιο μαλακα? Γραμικα ή Προοδευτικα για μεγαλυτερη ανεση? Η ρυθμιζομενη μονοκομματη αναρτηση ειναι καλυτερη απο χωριστα αμορτισερ και ελατηρια? Τι ειναι πιο ανετο?

Απο αμορτισερ ποιες επιλογες εχω σε αφερμαρκετ και σε ποιους συνδιασμους με τα παραπανω ελατηρια για σωστη λειτουργια, μεγιστη δυνατη ανεση, χωρις κοπανηματα, αλλα και χωρις να ξυνει δρομο το αυτοκινητο οταν ειναι φορτωμενο με 4 ατομα?

Ε46 Ν42 2.0λτ cabrio facelift

drum
12-07-10, 14:33
καλο κ χρησιμο αυτο το "θεμα" αλλα δε βλεπω συμβουλες απο τους ειδικους.
άϊντε βρε παιδες. βοηθηστε λεμε.

george316
12-07-10, 15:16
το θεμα χαμηλωματος ειναι τοσο υποκειμενικο,οσες και οι γνωμες των ανθρωπων που εμπλεκονται σε αυτο.
καποιοι θα σου πουν οτι σαν το εργοαστσιο δεν εχει..βλακες ειναι αυτοι που επενδυουν τοσα για σχεδιασμο αναρτησεων?
αλοι με το που το παιρνουν απο την αντιπορσωπεια καρφι παν να τα χαμηλωσουν ωστε να μη χωραει να περασει ουτε βιδα...
αλλος θελει να χτυπαει φραπε σε καθε λακουβιτσα και αλλος θελει να εχει ξυραφακι στο γεννητικο του οργανο και να ξυριζει τη περιοχη στο δρομο για τη δουλεια του!!!!!
αλλος θελει να περνει μια στροφη με 230 και αλλος με 40!!!!
.
τα μαμα αμορτισερ νομιζω ειναι της boge και τα αμορτισερ του Μ ειναι SACKS..
νομιζω.
τα ελατηρια του Μπακ χαμηλωνουν το αμαξωμα κατα 1,5 ποντους. εμπρος και πισω.
το ποσο χαμηλωνεις χωρις να βρισεις σε σαμαρακια....ειναι σχετικο!!!!
παντως με 3 ποντους ελατηρια θα εισαι πιο ησυχος ενω θα πρεπει να εχεις το νου σου που πηγαινεις.
οτι μαρικα κυκλοφορει,εχει κατι να σου προτεινει για το αμαξι σου..
bilstein - κονι θεωρουνται bmwδισιες αναρτησεις.

ThaNOS E46coupe
14-07-10, 23:39
σωστός ο george......

jim_pas
15-07-10, 15:57
και για kw variant ακούγονται φοβερά λογια...

jim_pas
15-07-10, 16:00
διάβασα ένα άρθρο απο πολύ γνωστό άτομο στο χώρο που ασχολείται....δείτε τι λέει http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=585&article=12286 πιστεύω ότι είναι σωστή η αποψή του και ο καθένας μπορεί να φτιάξει το αυτοκίνητο του σύμφωνα με το τι ζητάει απο αυτό....

ziaba
21-07-10, 00:48
Εχω αμορτισερ bilstein κιτρινα με ελατηρια χαμηλωματος h&r κοκκινα δε εχω κανενα παραπονο πολυ καλα κατα τη γνωμη μου
http://img704.imageshack.us/img704/4582/6351740n.jpg