PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλούμε τον stelmaniac για Θεωρίες Συνωμοσίας...


rapid_fast
10-07-10, 02:14
Σε παρακαλούμε..
Πές μας για την Nasa, και τον Yuri Gagarin..
Θέλουμε να μάθουμε και εμείς.....

Fairytale
10-07-10, 02:58
Σε παρακαλούμε..
Πές μας για την Nasa, και τον Yuri Gagarin..
Θέλουμε να μάθουμε και εμείς.....χμ... η περίφημη υπερπαραγωγή του Hollywood !!!
τους ξέφυγαν κάτι "λεπτομέρειες" βέβαια... κάτι κουλές σκιές, τα άστρα μία ήταν και μία δεν ήταν εκεί, κάτι λάμψεις εμφανίζονταν, η σημαία κοιμάτιζε απουσία αέρα, οι "αστροναύτες" χοροπηδάγανε σαν τα κατσίκια στα βουνά της Ικαρίας κλπ αλλά σε γενικές γραμμές οι εξόριστοι σκλάβοι των Βρεττανών τα χαψαν, οπότε προφανώς... η υπερδύναμη πήγε στη Σελήνη !!!

Υπάρχει βέβαια και η Αμερικάνικη προσέγγιση... πήγαμε !!! (http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2001/ast23feb_2/) μας ζηλεύετε γιατί είμαστε προηγμένοι και όμορφοι και είστε όλοι σας συνομώτες στη διαβολή εναντίον μας (http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing_conspiracy_theories) !!!







Ή μήπως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι; (http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicapollo.html)

Μήπως η αστερόεσα δεν πήγε τελικά; (http://www.braeunig.us/space/hoax.htm)

http://www.youtube.com/watch?v=9JbaM1xNIis

http://www.youtube.com/watch?v=wdMvQTNLaUE
C U out there

rapid_fast
10-07-10, 03:16
Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, η NASA είναι ένα πλυντήριο χρήματος, που διατίθενται
σε κρυφούς σκοπούς..
Ενδιαφέρον μου ακούγεται...

rapid_fast
10-07-10, 03:41
Ενα ενδιαφέρον θέμα, που καταρρίπτει τη θεωρία των μη παράλληλων σκιών..
http://www.youtube.com/watch?v=Wym04J_3Ls0&feature=related

rapid_fast
10-07-10, 03:45
Ενα ενδιαφέρον θέμα, που καταρρίπτει τη θεωρία της κίνησης της σημαίας......
http://www.youtube.com/watch?v=hMBCfuKs9i8&NR=1

stelmaniac
10-07-10, 12:30
ο,τι και να συμβαινει, ο,τι και να γνωριζετε, ο,τι κι αν εχετε διαβασει...σας εξορκιζω: Εχετε σαν ευαγγελιο σας πως Ο,ΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΟΥΜΠΟΥΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ. Ουτε την παραμικρη αληθεια δεν εχουν πει οι μπασταρδοι ουτε στο λαο τους,ουτε φυσικα στους εξω. Η πολιτικη τους ειναι ενα κακεκτυπο μιξης του αρχαιοελληνισμου και του εθνικοσοσιαλισμου (violent pacification). H λιστα της ντροπης ουκ εστιν αριθμον. Μονο οτι φερνει χρημα εναγκαλιζεται απο την εβραομασωνικη σαλατα.

Οσο για την υποθεση Γκαγκαριν ή για τη μυστικοτητα των Ρωσων και την απουσια τους απο τη σεληνη, αν γνωριζα ή θα ημουν νεκρος ή θα ημουν στη ΝΑΣΑ....!!!!!


ΥΓ, ακομα και τα ντοκυμαντερ απο την αμερικη δε λενε ολη την αληθεια

(κατορθωσαν και περασαν στα γονιδια του κοσμου τον κακο γερμανο και τον καλο συμμαχο οι αρχιδολοφονοι της ιαπωνιας,καθως φυσικα και εξι εκατομμυρια νεκρους εβραιους..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !)

Fairytale
10-07-10, 12:50
Οι ηγέτες & οι τεχνοκράτες που έχουν το 1/3 του πληθυσμού της χώρας πρότυπο να ζει κάτω απο γέφυρες και μέσα σε χαρτόκουτα... ψάχνουν στους όλους τους υπόλοιπους τις χώρες με δημοσιονομικά προβλήματα !!!

Είμαστε κοντά πια... πιο κοντά απο ποτέ !!! Το νέο '29 έρχεται...

http://www.youtube.com/watch?v=ij2VymJNk2g&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=Qe-9p3EoM5g&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=m9zUxUwcbh0&feature=watch_response
C U out there

stelmaniac
10-07-10, 13:40
o πιο στυγνος τρομοκρατης που σκοτωνει εν ψυχρω τους ιδιους του πολιτες του ψαχνει να βρει τους δηθεν τρομοκρατες να τους τιμωρησει. Φοβερο το παραμυθι του Μπιν Λαντεν...απο τον αλη μπαμπα και τους 40 κλεφτες εχω να διασκεδασω ετσι...!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=ho6DCYggFKo


τρελο κουιζ: Γιατι οι αμερικλανοι εδιωξαν τους κακους ρωσους απο το αφγανισταν:

1-γιατι ειναι αλτρουισται
2-γιατι αγαπουν το αφγανισταν
3-γιατι θελουν ολος ο κοσμος να διαγει εν ειρηνη
4-για να καλλιεργουν μονοι τους πια τις τεραστιες φυτειες οπιου του αφγανισταν...

επιτρεπεται μια απαντηση....

Dim77
12-07-10, 11:12
Σε παρακαλούμε..
Πές μας για την Nasa, και τον Yuri Gagarin..
Θέλουμε να μάθουμε και εμείς.....

:rockon: :+1:

Να συνεχιστεί παρακαλώ η ενημέρωση :smokin:

Fairytale
12-07-10, 13:25
Καλά λοιπόν !!!
Οι Αμερικάνοι μόνοι κατά του σύμπαντος κόσμου !!! (http://english.pravda.ru/science/mysteries/03-10-2007/98123-moon-0)
Σας έχω όλους όμως ε;
C U out there

stelmaniac
12-07-10, 14:49
:rockon: :+1:

Να συνεχιστεί παρακαλώ η ενημέρωση :smokin:

Φυσικα δεν αποκλειουμε το γεγονος, η επικη επισκεψη του Γκαγκαριν στο διαστημα να ειναι κι αυτη σκηνοθετημενη αν συνυπολογισουμε την τρομερη εσωστρεφεια και ανασφαλεια της σοβιετικης κυβερνησης που ενεπνεαν οι ''απεναντι'' λογω του φοβερου ψυχροπολεμικου κλιματος το οποιο ειχε επηρεασει ολον τον πλανητη. Εξ'αλλου ειχαν γινει πολλα την δεκαετια του '60 αναμεσα στις τοτε υπερδυναμεις...

Ο γκαγκαριν στην επιστροφη του πεταξε με αλεξιπτωτο απο την καψουλα του και επεσε σε ενα αγροκτημα με αγελαδες. Απο κει και περα επηλθε η καταστροφη που μπορει να συντελεστηκε και απο την τεραστια παγκοσμια φημη που απλωθηκε γυρω απο το ονομα του(ονομαστηκε ''κολομβος'' του διαστηματος). Μεσα σε επτα χρονια απ' οτι λεει ο χρονικογραφος και φιλος του Κοβαλιοφ, εγινε αλκοολικος και απεκτησε προβληματα με το σπιτι του. Το χειροτερο ειναι οτι του απαγορευσε η σοβιετικη κυβερνηση να πετα παρα μονον με συνοδεια. Ο Β. Σεριογκιν που ητο προισταμενος συνοδος του αλλα και ο γκαγκαριν δεν χρησιμοποιησαν τα αλεξιπτωτα τους,που σημαινει πως ο,τι εγινε επηλθε ακαριαια...

Νορβηγοι και φινλανδοι συνομωσιολογοι ισχυριζονται οτι ο γκαγκαριν δολοφονηθηκε απο το ιδιο το καθεστως του βρωμερου Μπρεζνιεφ(δεν ητο βρωμεροτερος απο τους αμερικανους ομολογους του) ισα-ισα για να μην αποκαλυφθει αυτο το φοβερο μυστικο...

sakkunen
13-07-10, 00:29
Έχω σοκαριστεί ! Έστω, εξωγήινοι υπάρχουν ή τσάμπα στέλνω το εκτόπλασμά μου στο διάστημα ?

stelmaniac
13-07-10, 11:58
Έχω σοκαριστεί ! Έστω, εξωγήινοι υπάρχουν ή τσάμπα στέλνω το εκτόπλασμά μου στο διάστημα ?

Εξωγηινοι υπαρχουν ισως στο μυαλο του λιακοπουλου(δεν το πιστευω γιατι βρηκε τροπο να γινει εκατομμυριουχος) και στο μυαλο ολων αυτων των αμορφωτων, καθυστερημενων και τρισηλιθιων που τον παρακολουθουν...

Dim77
13-07-10, 12:58
Στέλιο, από ότι θυμάμαι και οι Αμερικάνοι αστροναύτες που πάτησαν στη σελήνη, λιδορήθηκαν με διάφορους τρόπους (αλκοολικοί-τα είχαν χαμένα κλπ...έκαναν και περίεργες δηλώσεις για πράγματα που ''είδαν'' βέβαια).

Έγινε και με τον Γιούρι Γκαγκάριν λοιπόν κάτι αντίστοιχο με χειρότερη κατάληξη όμως.

Πάντως το ''όλα σκηνοθετημένα και δε πήγε κανείς πουθενά'' είναι λίγο περίεργο.

Πιο πολύ μου αρέσει το ''πήγαν και οι 2, αλλά μας έδειξαν άλλα πλάνα...πιο ελεγχόμενα από στούντιο''.
(όχι για τίποτα περίεργο αλλά π.χ. φανταστείτε ένα τραγικό δυστύχημα που θα έδειχνε live on air (και λίγα Αγγλικά για να εκνευρίσω το Στέλιο) :D εναν αστροναύτη να γίνεται κομμάτια από ένα ''χαλίκι'' που έπεσε πάνω του με 20.000χλμ/ωρα).

BMW Power
13-07-10, 13:18
Έχουμε πάει και στον Άρη απλά δεν το ανακοινώνουμε

http://www.youtube.com/watch?v=ydgIMV-1EBE&feature=player_embedded

http://www.vembos.gr/alternative%203.htm

http://www.youtube.com/watch?v=5kFpQkZTwu8&NR=1

rapid_fast
13-07-10, 13:54
Εξωγηινοι υπαρχουν ισως στο μυαλο του λιακοπουλου(δεν το πιστευω γιατι βρηκε τροπο να γινει εκατομμυριουχος) και στο μυαλο ολων αυτων των αμορφωτων, καθυστερημενων και τρισηλιθιων που τον παρακολουθουν...

Δηλαδή, δεν υπάρχουν εξωγήινοι, και δεν έχουμε πάει στο φεγγάρι..
Αλλά ούτε ο γκαγκάριν βγήκε σε τροχιά..

stelmaniac
13-07-10, 14:29
Δηλαδή, δεν υπάρχουν εξωγήινοι, και δεν έχουμε πάει στο φεγγάρι..
Αλλά ούτε ο γκαγκάριν βγήκε σε τροχιά..

Ελπιζω το σχολιο να μην ηταν ειρωνικο...ειπα οτι αν εχουμε παει στο φεγγαρι εχω τις επιφυλαξεις μου και οχι οτι δεν εχουμε παει...


οσο για τους εξωγηινους, το πιο κοντινο αστερι σε μας(Centauri) απεχει 4 ετη φωτος, δηλαδη αν καποιος σε παρακολουθουσε απο κει τωρα, αν εισαι 30 χρονων, θα σε εβλεπε 26 γιατι το φως θα εκανε 4 χρονια να φτασει σε αυτον...Φαντασου οτι στην ακρη του σπειροειδους γαλαξια μας που απεχει 50.000 ετη φωτος,ενας παρατηρητης θα εβλεπε σημερα ανθρωποπηθικους...!!! Καταλαβαινεις λοιπον οτι ακομα κι αν υπαρχουν εξωγηινοι,οι αποστασεις ακομα και με την ταχυτητα του φωτος ή τα παρσεκ,ειναι τοσο χαωδεις που θα εκαναν χιλιαδες ή εκατομμυρια χρονια να μας ανακαλυψουν, οπως αλλωστε και μεις αυτους....


η ταχυτητα του φωτος ειναι σχεδον 300.000 χιλιομετρα/δευτερολεπτο...

rapid_fast
14-07-10, 22:05
Ελπιζω το σχολιο να μην ηταν ειρωνικο...ειπα οτι αν εχουμε παει στο φεγγαρι εχω τις επιφυλαξεις μου και οχι οτι δεν εχουμε παει...
οσο για τους εξωγηινους, το πιο κοντινο αστερι σε μας(Centauri) απεχει 4 ετη φωτος, δηλαδη αν καποιος σε παρακολουθουσε απο κει τωρα, αν εισαι 30 χρονων, θα σε εβλεπε 26 γιατι το φως θα εκανε 4 χρονια να φτασει σε αυτον...Φαντασου οτι στην ακρη του σπειροειδους γαλαξια μας που απεχει 50.000 ετη φωτος,ενας παρατηρητης θα εβλεπε σημερα ανθρωποπηθικους...!!! Καταλαβαινεις λοιπον οτι ακομα κι αν υπαρχουν εξωγηινοι,οι αποστασεις ακομα και με την ταχυτητα του φωτος ή τα παρσεκ,ειναι τοσο χαωδεις που θα εκαναν χιλιαδες ή εκατομμυρια χρονια να μας ανακαλυψουν, οπως αλλωστε και μεις αυτους....
η ταχυτητα του φωτος ειναι σχεδον 300.000 χιλιομετρα/δευτερολεπτο...
Εμ, εννοείτε πως δεν ήταν ειρωνικό..
Απλά ήθελα να καταλάβω σε ποιά βάση έχουμε όλο το ζήτημα...
Αρα έχουμε πιθανώς πάει στο φεγγάρι σαν ανθρωπότητα..
---------------------------------------------------------------------------------
Αν ο κένταυρος είναι αστέρι, είναι μέσες άκρες ότι και ο ήλιος μας.. Αρα ζωή εκεί γιόκ..
Πρέπει να υπάρχει σε εκείνο το σύστημα κάποιος πλανήτης που υποστηρίζει ζωή..
---------------------------------------------------------------------------------
Καλή η παρατήρηση σου για το χρόνο και την απόσταση..
Όμως γίνονται επιτυχημένα πειράματα, σε επιταχυντές σωματιδίων οπου έχει κατορθωθεί
ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτή του φωτός..
Άρα, μάλλον δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο οτι η μεγιστη ταχύτητα είναι αυτή του φωτός..
----------------------------------------------------------------------------------
Εστω οτι δεν υπάρχουν εξωγήινοι..
Πιστευεις πραγματικά οτι ο άνθρωπος δεν έχει ακόμα κατορθώσει να ταξιδέψει στο χρόνο??
Θα μου πεις, μέχρι σήμερα όχι, και θα το δεχτώ..
Σε 30.000 χρόνια απο σήμερα, λές οτι πάλι δεν έχει καταφέρει να ταξιδέψει??
Πάλι όχι θα μου πείς, θα το δεχτώ...
Σε 50.000 χρόνια απο σήμερα??
Ισως ναι, και ίσως δοκίμασε να ταξιδέψει στο παρελθόν και να δεί πώς είμαστε..
Και μας βλέπει σαν πηθικανθρώπους, με τα μάτια του, όπως θα βλέπαμε και εμείς
τους ανθρώπους πριν 50.000 χρόνια...
Έστω (1) λοιπόν, ότι εγώ και εσύ, καβαλάμε το μαγικό Ε46 μου, και πάμε ταξείδι πίσω στο
χρόνο, στην Ελλάδα του -48.000 χρόνια...
Υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσουμε με τα πηθικανθρωπάκια?? Σίγουρα όχι..
Ούγκ και μούγκ θα μας φαίνονται οτι και να λένε...
Το εγκεφαλικό τους επίπεδο, πολύ πίσω απο το δικό μας.. Θεούς θα μας έχουν...
Εστω (2) λοιπόν, οτι εγώ και εσύ μετά απο 50.000 χρόνια, καβαλάμε το μαγικό δικό σου
αυτοκίνητο, και γυρίζουμε στην Ελλάδα του Γιωργάκη και του Δ.Ν.Τ..
Υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσουμε με τον πηθικάνθρωπο Γιωργάκη??
Ούγκ και μούγκ θα μας λέει, και θα μας βλέπει πάλι για θεούς..(αποφευγω να πώ για εγκεφαλικό επίπεδο, γιατί απλά δεν υπάρχει...)
-----------------------------------------------------------------------------
Καταλήγω, με την προσωπική μου επιστημονική ανοησία, (την οποία πραγματικά βρίσκω ώς λογική..)
1) ΔΕΝ υπάρχουν εξωγήινα όντα. Ούτε υπήρχαν ποτέ, ούτε θα υπάρξουν..
Η μελλοντική ανθρωπότητα, έχει ανακαλύψει το ταξείδι στο χωροχρόνο, και όλες οι
εμφανίσεις εξωγήινων πλασμάτων που αναφέρονται σε όλα τα γραπτά του χθές του σήμερα,
και θα αναφερθούν και αύριο, αφορούν απλές εμφανίσεις ανθρώπων του μέλλοντος..
2) Αφού υπάρχει υποβρύχιο, υπάρχει τεχνικά δυνατότητα και για διαστημόπλοιο.
3) Αφού μπορείς να προστατεύσεις ηλεκτρονικά κυκλώματα απο την ηλιακή ακτινοβολία, μπορείς να προστατεψεις και ανθρώπους..
4) Ο Γκαγκάριν πέθανε σε δυστύχημα, και ο γίος του Ωνάση το ίδιο, και η Μέρλιν Μονρόε,
και το ελικόπτερο στα Ίμια..
5) Το σινούκ που έπεσε στην Χαλκιδική, και το αεροπλάνο του Κρανιδιώτη δεν ήταν απλά
ατυχήματα που κατέλειξαν σε δυστυχήματα...

Υ.Γ. Οταν τα έχεις δεί όλα, και τα έχεις χορτάσει όλα, ή ναρκωτικά θα κάνεις, ή ποτά θα πίνεις.....

Fairytale
14-07-10, 22:27
Ναι, αλλά δεν τα έχουμε δει όλα ΑΚΟΜΑ χεχε
C U out there

stelmaniac
14-07-10, 22:42
Εμ, εννοείτε πως δεν ήταν ειρωνικό..
Απλά ήθελα να καταλάβω σε ποιά βάση έχουμε όλο το ζήτημα...
Αρα έχουμε πιθανώς πάει στο φεγγάρι σαν ανθρωπότητα..
---------------------------------------------------------------------------------
Αν ο κένταυρος είναι αστέρι, είναι μέσες άκρες ότι και ο ήλιος μας.. Αρα ζωή εκεί γιόκ..
Πρέπει να υπάρχει σε εκείνο το σύστημα κάποιος πλανήτης που υποστηρίζει ζωή..
---------------------------------------------------------------------------------
Καλή η παρατήρηση σου για το χρόνο και την απόσταση..
Όμως γίνονται επιτυχημένα πειράματα, σε επιταχυντές σωματιδίων οπου έχει κατορθωθεί
ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτή του φωτός..
Άρα, μάλλον δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο οτι η μεγιστη ταχύτητα είναι αυτή του φωτός..
----------------------------------------------------------------------------------
Εστω οτι δεν υπάρχουν εξωγήινοι..
Πιστευεις πραγματικά οτι ο άνθρωπος δεν έχει ακόμα κατορθώσει να ταξιδέψει στο χρόνο??
Θα μου πεις, μέχρι σήμερα όχι, και θα το δεχτώ..
Σε 30.000 χρόνια απο σήμερα, λές οτι πάλι δεν έχει καταφέρει να ταξιδέψει??
Πάλι όχι θα μου πείς, θα το δεχτώ...
Σε 50.000 χρόνια απο σήμερα??
Ισως ναι, και ίσως δοκίμασε να ταξιδέψει στο παρελθόν και να δεί πώς είμαστε..
Και μας βλέπει σαν πηθικανθρώπους, με τα μάτια του, όπως θα βλέπαμε και εμείς
τους ανθρώπους πριν 50.000 χρόνια...
Έστω (1) λοιπόν, ότι εγώ και εσύ, καβαλάμε το μαγικό Ε46 μου, και πάμε ταξείδι πίσω στο
χρόνο, στην Ελλάδα του -48.000 χρόνια...
Υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσουμε με τα πηθικανθρωπάκια?? Σίγουρα όχι..
Ούγκ και μούγκ θα μας φαίνονται οτι και να λένε...
Το εγκεφαλικό τους επίπεδο, πολύ πίσω απο το δικό μας.. Θεούς θα μας έχουν...
Εστω (2) λοιπόν, οτι εγώ και εσύ μετά απο 50.000 χρόνια, καβαλάμε το μαγικό δικό σου
αυτοκίνητο, και γυρίζουμε στην Ελλάδα του Γιωργάκη και του Δ.Ν.Τ..
Υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσουμε με τον πηθικάνθρωπο Γιωργάκη??
Ούγκ και μούγκ θα μας λέει, και θα μας βλέπει πάλι για θεούς..(αποφευγω να πώ για εγκεφαλικό επίπεδο, γιατί απλά δεν υπάρχει...)
-----------------------------------------------------------------------------
Καταλήγω, με την προσωπική μου επιστημονική ανοησία, (την οποία πραγματικά βρίσκω ώς λογική..)
1) ΔΕΝ υπάρχουν εξωγήινα όντα. Ούτε υπήρχαν ποτέ, ούτε θα υπάρξουν..
Η μελλοντική ανθρωπότητα, έχει ανακαλύψει το ταξείδι στο χωροχρόνο, και όλες οι
εμφανίσεις εξωγήινων πλασμάτων που αναφέρονται σε όλα τα γραπτά του χθές του σήμερα,
και θα αναφερθούν και αύριο, αφορούν απλές εμφανίσεις ανθρώπων του μέλλοντος..
2) Αφού υπάρχει υποβρύχιο, υπάρχει τεχνικά δυνατότητα και για διαστημόπλοιο.
3) Αφού μπορείς να προστατεύσεις ηλεκτρονικά κυκλώματα απο την ηλιακή ακτινοβολία, μπορείς να προστατεψεις και ανθρώπους..
4) Ο Γκαγκάριν πέθανε σε δυστύχημα, και ο γίος του Ωνάση το ίδιο, και η Μέρλιν Μονρόε,
και το ελικόπτερο στα Ίμια..
5) Το σινούκ που έπεσε στην Χαλκιδική, και το αεροπλάνο του Κρανιδιώτη δεν ήταν απλά
ατυχήματα που κατέλειξαν σε δυστυχήματα...

Υ.Γ. Οταν τα έχεις δεί όλα, και τα έχεις χορτάσει όλα, ή ναρκωτικά θα κάνεις, ή ποτά θα πίνεις.....

1. Σε 30 ή σε 50000 χρονια ειμαι σχεδον σιγουρος(με τις ενδειξεις που εχουμε) οτι δεν θα υπαρχει κυτταρικος ανθρωπος..
2. Το οτι ενας παρατηρητης θα μας εβλεπε ανθρωποπιθηκους απο αποσταση 50 χιλιαδων ετων φωτος σημαινει οτι το φως για να μας δει θα εφτανε στο κυαλι του μετα απο 50.000 χρονια και οχι οτι ειμαστε ανθρωποπιθηκοι σε σχεση με τη νοημοσυνη του οπως προφανως καταλαβες. Πιο απλα δεν μπορω να το πω: Αν τωρα βγεις και κοιταξεις στον ουρανο, ο,τι θα δεις θα ειναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ και οχι παρον διοτι το φως κανει καποιο χρονο να ερθει στα ματια μας. Ακομα πιο απλα, αν πολλαπλασιασεις 300.000 που ειναι η ταχυτης του φωτος επι 8 λεπτα που κανει το φως να ερθει στα ματια μας, βρισκεις την αποσταση του ηλιου απο τη γη...
3. Το θεμα δεν ειναι να φτασουμε την υλικη ταχυτητα του φωτος η οποια εχει γινει αλλα να εφαρμοσουμε επανω μας αυτη την ταχυτητα που ειναι προς το παρον αδυνατο...Δυστυχως τα κουαρκ δε μιλανε....
4. Ο μοναδικος τροπος να προστατευθει ο ανθρωπος και κατ επεκταση ολες οι μορφες ζωης απο τον ΔΟΛΟΦΟΝΟ ηλιο,ειναι το ιδιο το οξυγονο που παραγει οζον...

Enema
15-07-10, 01:21
Σχετικα με την ταχυτητα μεγαλυτερη του φωτος, αποτι γνωριζω για να επιτευχθει η ιδια ταχυτητα (και οχι μεγαλυτερη) του φωτους απαιτειται ΑΠΕΙΡΗ ενεργεια, ποσο μαλλον για μεγαλυτερη. Οποτε ειναι αδυνατο. (αν κανω λαθος διορθωστε με)

stelmaniac
15-07-10, 12:49
Σχετικα με την ταχυτητα μεγαλυτερη του φωτος, αποτι γνωριζω για να επιτευχθει η ιδια ταχυτητα (και οχι μεγαλυτερη) του φωτους απαιτειται ΑΠΕΙΡΗ ενεργεια, ποσο μαλλον για μεγαλυτερη. Οποτε ειναι αδυνατο. (αν κανω λαθος διορθωστε με)

To αντιθετο συμβαινει: Οσο οι ταχυτητες πλησιαζουν τη γενικη θεωρια της σχετικοτητας(90 δισεκατομμυρια χιλιομετρα/δευτ...!!!) τοσο μεγαλυτερη ειναι η ενεργεια στην οποια μεταβαλονται και η ΜΑΖΑ τους τεινει να γινει απειρη, γι αυτο τετοιες ταχυτητες πλησιαζονται μονο απο σωματιδια διοτι εχουν σχεδον μηδενικη αρχικη μαζα...

Και που να διαβασετε για τη θεωρια των υπερχορδων...!!!!!:greenboun

nino x3
15-07-10, 18:47
Και που να διαβασετε για τη θεωρια των υπερχορδων...!!!!!:greenboun

M theory.. (ενοποιημενη θεωρια των χορδων)

///M...

rapid_fast
15-07-10, 20:51
To αντιθετο συμβαινει: Οσο οι ταχυτητες πλησιαζουν τη γενικη θεωρια της σχετικοτητας(90 δισεκατομμυρια χιλιομετρα/δευτ...!!!) τοσο μεγαλυτερη ειναι η ενεργεια στην οποια μεταβαλονται και η ΜΑΖΑ τους τεινει να γινει απειρη, γι αυτο τετοιες ταχυτητες πλησιαζονται μονο απο σωματιδια διοτι εχουν σχεδον μηδενικη αρχικη μαζα...

Και που να διαβασετε για τη θεωρια των υπερχορδων...!!!!!:greenboun

Με μπερδέψατε τελείως..
Άλλα λέει η θεωρία της σχετικότητας..
As an object moves faster, its mass increases.
(Note: this is true if “faster” is measured relative to an
observer who is also the one measuring the mass. If the
person measuring the mass is moving right along with
the object, s/he will not observe any change in
mass.) As an object approaches the speed of light, its
mass approaches infinity (see diagram).

Fairytale
15-07-10, 22:10
Η υπόθεση σηκώνει EVANGELO και χαοτικές συναρτήσεις...
C U out there

Dim77
16-07-10, 08:31
Αυτό το βίντεο μπορεί να βοηθήσει να συνειδητοποιήσουμε τα διάφορα μεγέθη στο σύμπαν.
Δείχνει επίσης που έχουν φτάσει τα σήματα που έχουν αποσταλεί από τον άνθρωπο στο διάστημα (70ly).

Μοιάζουμε με ένα μωρό που μόλις κάνει τα πρώτα βήματα. (Στο θέμα του τι έχουμε εξερευνήσει αλλά κυρίως στη δυνατότητα πιθανής επικοινωνίας με σήματα).

http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U

rapid_fast
16-07-10, 09:41
Αυτό το βίντεο μπορεί να βοηθήσει να συνειδητοποιήσουμε τα διάφορα μεγέθη στο σύμπαν.
Δείχνει επίσης που έχουν φτάσει τα σήματα που έχουν αποσταλεί από τον άνθρωπο στο διάστημα (70ly).

Μοιάζουμε με ένα μωρό που μόλις κάνει τα πρώτα βήματα. (Στο θέμα του τι έχουμε εξερευνήσει αλλά κυρίως στη δυνατότητα πιθανής επικοινωνίας με σήματα).

http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U

Πάρα πολύ ωραίο λινκ έβαλες...
+1

stelmaniac
16-07-10, 13:02
Με μπερδέψατε τελείως..
Άλλα λέει η θεωρία της σχετικότητας..
As an object moves faster, its mass increases.
(Note: this is true if “faster” is measured relative to an
observer who is also the one measuring the mass. If the
person measuring the mass is moving right along with
the object, s/he will not observe any change in
mass.) As an object approaches the speed of light, its
mass approaches infinity (see diagram).

Ελα τωρα ρε αρχηγε...σε εχω και για εξυπνο παλληκαρι...Αν ειμαστε σε ενα τρενο που κινειται με 100 χλμ/ωρα, εγω θα σου φαινομαι ακινητος και τουμπαλιν...αλλα θα εξακολουθουμε να τρεχουμε με 100 χλμ....Τη στιγμη που μιλαμε, κινουμεθα με 1400 περιπου χλμ/ωρα, ...αλλα νιωθουμε ακινητοι....

βαρεθηκα....

stelmaniac
16-07-10, 13:08
Η υπόθεση σηκώνει EVANGELO και χαοτικές συναρτήσεις...
C U out there

εδω δεν καταλαβαινουμε απο λογια ρε καρδιναλιε...θα καταλαβουμε συναρτησεις?????:lamer:

rapid_fast
17-07-10, 11:54
Ελα τωρα ρε αρχηγε...σε εχω και για εξυπνο παλληκαρι...Αν ειμαστε σε ενα τρενο που κινειται με 100 χλμ/ωρα, εγω θα σου φαινομαι ακινητος και τουμπαλιν...αλλα θα εξακολουθουμε να τρεχουμε με 100 χλμ....Τη στιγμη που μιλαμε, κινουμεθα με 1400 περιπου χλμ/ωρα, ...αλλα νιωθουμε ακινητοι....

βαρεθηκα....

Χάνεις το νόημα...
Άπειρη ενέργεια, χρειαζόμαστε να πιάσουμε την ταχύτητα του φωτός, αν είμαστε σε
αναφόρά με σταθερό σημείο που μας δίνει την κίνηση.
Πχ, σε έναν σταθερό επιταχυντή σωματιδίων, ή σε σχέση με τη γή..
Αν αυτό που μας προωθεί κινήται μαζί μας και δίνει αλλεπάλληλες explosive bursts, δε
χρειαζόμαστε άπειρη ενέργεια για να πιάσουμε την ταχύτητα του φωτός.
Αυτά όμως βασίζονται σε υποθέσεις.. Η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική..
Αν ισχύει η θεωρία της σχετικότητας, όπως την έχει πει ο Αινστάιν, κάθε φωτόνιο, που κινείται με την ταχύτητα του φωτός, έχει άπειρη ενέργεια.
Τα φωτόνια, θεωρούνται με μηδενική, ή ελάχιστη μάζα..
Αν έχουν μηδενική μάζα, μηδέν επι άπειρο=μηδέν ενέργεια..
Αν έχουν ελάχιστη μάζα, ελάχιστο επι μηδέν=άπειρη ενέργεια..
Έστω λοιπόν οτι έχουμε μια σφαίρα σε συνθήκες vacuum, η οποίος έχει εσωτερικά
99,99% φωτοβολταικά στοιχεία.. Το 0.01% είναι ένα τμήμα καθρέπτη μιας όψης, για εισαγωγή φωτός, αλλά ανάκλαση του εάν πάει να διαφύγει..
Και με ένα τεράστιο κάτοπτρο περάσουμε μέσα απο τον καθρέπτη φώς, θα πάρουμε άπειρο
ρεύμα?? Σίγουρα όχι.. Θα πάρουμε τεράστια ποσότητα ενέργειας?? Μάλλον όχι..
Αν σταματήρουμε την προώθηση φωτός μέσα στη σφαίρα, θα σβήσει αμέσως η παροχή
ενέργειας? ναι...
Γιατί όμως?? Πώς εξανλείται το άπειρο??
Να σου πώ κάτι? σχεδόν μπούρδες είπε ο Αινστάιν, μπούρδες λένε οι επιστήμονες..
Κάτι αντίστοιχο που έλεγαν παλιά με την ταχύτητα του ήχου..

nino x3
18-07-10, 23:00
Να σου πώ κάτι? σχεδόν μπούρδες είπε ο Αινστάιν, μπούρδες λένε οι επιστήμονες..
.

:confused: :calm:...

rapid_fast
19-07-10, 08:59
:confused: :calm:...
Ε, το είπα και το τόνισα.. Σχεδόν...

stelmaniac
19-07-10, 22:55
Να σου πώ κάτι? σχεδόν μπούρδες είπε ο Αινστάιν, μπούρδες λένε οι επιστήμονες..
..

Μερικοι τελικα εχουν ηδη αρχισει να χανουν τα λογικα τους και τελειως τυχαια φανερωνονται...:lockie:

rapid_fast
20-07-10, 17:31
Μερικοι τελικα εχουν ηδη αρχισει να χανουν τα λογικα τους και τελειως τυχαια φανερωνονται...:lockie:

A, χα χα χα...
Έχεις καμιά καλύτερη εξήγηση για τα φωτόνια και τις άπειρες ενέργειες που τελικά
είναι πεπερασμένες??

Enema
28-07-10, 01:08
Έστω λοιπόν οτι έχουμε μια σφαίρα σε συνθήκες vacuum, η οποίος έχει εσωτερικά
99,99% φωτοβολταικά στοιχεία.. Το 0.01% είναι ένα τμήμα καθρέπτη μιας όψης, για εισαγωγή φωτός, αλλά ανάκλαση του εάν πάει να διαφύγει..
Και με ένα τεράστιο κάτοπτρο περάσουμε μέσα απο τον καθρέπτη φώς, θα πάρουμε άπειρο
ρεύμα?? Σίγουρα όχι.. Θα πάρουμε τεράστια ποσότητα ενέργειας?? Μάλλον όχι..
Αν σταματήρουμε την προώθηση φωτός μέσα στη σφαίρα, θα σβήσει αμέσως η παροχή
ενέργειας? ναι...
Γιατί όμως?? Πώς εξανλείται το άπειρο??

To φως δεν θα αποροφφηθει απο τα φωτοβολταικα προκειμενου να μετατραπει σε ρευμα? (+ οτι αλλες απωλειες θα μπορουσαν να υπαρξουν)
Επιπλεον δεν μπαινουν απειρα φωτονια.

stauros772000
30-07-10, 17:21
απογοητευση...............και περιμενα πως κατι θα μαθω απο αυτο το νημα.

rapid_fast
14-08-10, 09:58
To φως δεν θα αποροφφηθει απο τα φωτοβολταικα προκειμενου να μετατραπει σε ρευμα? (+ οτι αλλες απωλειες θα μπορουσαν να υπαρξουν)
Επιπλεον δεν μπαινουν απειρα φωτονια.

Ενα φωτόνιο, μιας και κινείται με την ταχύτητα του φωτός, έχει άπειρη ενέργεια (λέει η θεωρία..)
Άπειρη =ανεξάντλητη..
Παραδόξως, όσο περισσότερα φωτόνια έχεις (πχ, με συσσώρευση απο πρίσμα)
τόσο περισσότερη ενέργεια λαμβάνεις...
Με απλή αριθμητική.. 1 άπειρο=2 άπειρα=3άπειρα κλπ κλπ...
Ομως στην πραγματικότητα... Άπειρο όχι ίσο με 2άπειρα..
Άρα, άπειρο, όχι άπειρο..
Αρα, στην ταχύτητα του φωτός, δεν έχουμε άπειρη ενέργεια, αλλά πεπερασμένη..
Αρα, η θεωρεία της σχετικότητας, είναι όντως σχετική...
Υ.Γ. αν η απορρόφηση απο τα φωτοβολταικά είναι 0.00000009%, 0,00000009%Χάπειρο=απειρο..