PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζαντες E21


christok
23-07-10, 11:56
Καλησπερα,

Ψαχνω καιρο τωρα μηπως και βρω ζαντες alpina για τον ε21 που εχω..

ξερω οτι υπαρχουν καινουργιες αλλα το κοστος ειναι καπως τσουχτερο...

Ετσι λοιπον βρηκα αυτες εδω σε μαγαζι φιλου με ζαντες BBS Mahle πρεπει να ειναι...

ταιριαζουν σε ε21..

αλλες προτασεις για το τι ζαντα θα ταιριαζε στο αυτοκινητο?

27727

27728

johnye30is
23-07-10, 12:04
αυτη ισως ειναι η καλυτερη για ε21 !!!!!!!!

-E36IS-
23-07-10, 14:10
Τι θα ελεγες για borbet ?

ThaNOS E46coupe
23-07-10, 14:31
χριστο έχω τις γνήσιες bbs 14άρες άν ενδιαφέρεσαι...τις πλεκτές...αν ενδιαφέρεαι να πάω στην αποθήκη να τις βρώ να στις δείξω σε φωτο....

christok
23-07-10, 14:52
Thano για χαρα,

Ενα μπορεις ρε φιλε κανε ενα κοπο και βαλε μια φωτο απο τις bbs...ενδιαφερομαι..

christok
23-07-10, 14:53
Thano για χαρα,

ενα σου ειναι ευκολο στειλε μου με P.m μια φωτο απο τις bbs που εχεις....ενδιαφερομαι..

thanx

christok
23-07-10, 14:55
Οσο για τις borbet ετσι οπως το βλεπω το αυτοκινητο ειναι super απλα δεν ειναι πολυ στα γουστα μου...thanx παντως gia to reply..

petroscf
23-07-10, 15:10
Χρήστο έχεις pm

e21 315
24-08-10, 20:10
Καλησπέρα .

θέλω προτάσεις για να βελτιώσω την 315 μου ε21 όσον αφορά τη συμπεριφορά της και ιδιαίτερα στο βρεγμένο .

yiannis2002
24-08-10, 21:25
αν και άσχετο με το αρχικό θέμα, για να το βελτιώσεις οδηγικά θέλεις αμορτισέρ (bilstein ή koni) ελατήρια και αντιστρεπτικές μπρός πίσω.

ThaNOS E46coupe
24-08-10, 23:51
παιδιά σόρυ που καθηστέρησα... χρίστο θα τις φωτογραφίσω και τα λέμε....στείλε μου κ ένα πμ να μου το θυμίσεις ρε φίλε...οκ?

TSAF
25-08-10, 08:55
CHRISTOK εχεις pm

e21 315
25-08-10, 16:43
Λυπάμαι, είμαι καινούριος . Μήπως ξέρεις αν μπαίνει πίσω αντιστρεπτική ;

mike21
25-08-10, 16:50
Λυπάμαι, είμαι καινούριος . Μήπως ξέρεις αν μπαίνει πίσω αντιστρεπτική ;

μπαίνει φίλε μου,τα πιό πολλά μοντέλα είχαν απο την κατασκεύη τους

e21 315
25-08-10, 19:09
Θεωρητικά αν τοποθετήσω πιο χοντρή μπρος και άλλη μια πίσω θα μειώσω την υπερστροφή . Σωστά ;

e21 315
25-08-10, 19:16
Μπαίνουν μπάρες θόλων και μπρος και πίσω ;

mike21
25-08-10, 19:16
Θεωρητικά αν τοποθετήσω πιο χοντρή μπρος και άλλη μια πίσω θα μειώσω την υπερστροφή . Σωστά ;

πού θα βρείς πιό χοντρή αντιστρεπτική για μπροστά;η μπροστά αντιστρεπτική έχει διπλό ρόλο αφού κρατάει και τους τροχούς στο μπρός πίσω,απο δύσκολο εώς ακατόρθωτο να βρείς αυτό που λές

mike21
25-08-10, 19:18
Μπαίνουν μπάρες θόλων και μπρος και πίσω ;

εγώ έχω φτιάξει μόνος μου και μπρός και πίσω,δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο

e21 315
25-08-10, 20:17
Μήπως ξέρεις πού μπορώ να βρώ έτοιμη αντιστρεπτική πίσω και μπάρες θόλων ; Και κάτι ακόμα : θα διαπιστώσω μείωση της υπερστροφής ; Διότι στο μέρος που βρίσκομαι υπάρχουν αρκετές στροφές και βρέχει αρκετά το χειμώνα . Ευχαριστώ για το χρόνο σου .

panos2002
03-09-10, 22:51
Οτι και να κανεις το Ε21 παντα θα μπαντιλικωνει. Οπότε καλα θα κανεις να το μαθεις να το πηγαινεις με το πλαι.

ziaba
04-09-10, 11:54
Οτι και να κανεις το Ε21 παντα θα μπαντιλικωνει. Οπότε καλα θα κανεις να το μαθεις να το πηγαινεις με το πλαι.

Χωρίς μπλοκε θα ναι λόγο δύσκολο

petroscf
15-09-10, 10:12
Μήπως ξέρεις πού μπορώ να βρώ έτοιμη αντιστρεπτική πίσω και μπάρες θόλων ; Και κάτι ακόμα : θα διαπιστώσω μείωση της υπερστροφής ; Διότι στο μέρος που βρίσκομαι υπάρχουν αρκετές στροφές και βρέχει αρκετά το χειμώνα . Ευχαριστώ για το χρόνο σου .

Από μαμά όλα τα Ε21 είχαν αντιστρεπτική μπροστά. Πίσω είχαν κάποια μοντέλα, οπότε μπορείς για πίσω να βρείς να βάλεις από ένα μεγαλύτερο μοντέλο-όπως έκαναν οι περισσότεροι κάτοχοι Ε21 εξάλλου... (κι εγώ έτσι έχω κάνει.)
Η αντιστρεπτική περιορίζει τη μεταφορά βάρους στις στροφές. (νομίζω-όπως εγώ την καταλαβαίνω, είναι εκείνη η περίεργη αίσθηση ότι το αυτοκίνητο πάει να τουμπάρει προς την έξω μεριά της στροφής-αλλά εγώ δεν είμαι ειδικός).
Με χαμηλά ελατήρια την περιορίζεις ακόμα περισσότερο, αλλά το Ε21 παρουσιάζει γενικώς μπόλικη οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..
Για αντιστρεπτικές, ψάξε λίγο στο ίντερνετ, βρίσκεις (αλλά δύσκολα και πανάκριβες) πιο χοντρή για πίσω (που αντικαθιστά την υπάρχουσα) ενώ για μπροστά βρίσκεις ράβδο που τοποθετείται επιπρόσθετα στην ήδη υπάρχουσα (η οποία επομένως δεν αφαιρείται).
Αυτή η μετατροπή θα περιορίσει σημαντικα πιστεύω τη μεταφορά βάρους στις στροφές, όμως ξανασκέψου το πριν το κάνεις: α)το κόστος με έξοδα αποστολής, τοποθέτηση κλπ νομίζω θα σου βγει συνολικα γύρω στο 1000ρικο!!!! β) αν ο δρόμος γλυστράει, τότε θέλεις ανοές στην ανάρτηση, δηλ η μεταφορά βάρους είναι επιθημητή (μέχρι ένα σημείο), αν το αυτοκίνητο είναι "τραπέζι" θα ξεκολλάει ευκολότερα. Νομίζω πιο συνετή λύση για τα 315 (όπως και για το δικό μου το 316, δηλ για τα μικρά μοτέρ που δεν έχουν και τρελές απαιτήσεις) είναι λίγο φαρδύτερα λάστιχα (και μην ακούς αυτού που θα σου πούνε για υδρολίσθηση: λέμε ΛΙΓΟ φαρδύτερο, η υδρολίσθηση είναι πρόβλημα με ΠΟΛΥ φαρδια λάστιχα και να πλακώνεσαι σαν τρελός όταν βρέχει! Εγώ με 195 πάω καλυτερα από πριν όταν βρέχει), χαμήλωμα-ΟΧΙ ΠΟΛΥ!! και να βρείς να βάλεις μια μαμά αντιστρεπτική από μεγαλύτερο μοντέλο. Αν τα κάνεις αυτά θα δείς κατευθείαν άλλο αυτοκίνητο...
Με μπάρες θόλων δεν έχω εμπειρία, αλλα νομίζω ότι δεν σου είναι απαραίτητη αν δεν βγαίνεις σε πίστα, ασε που ενα μικρό τρακάρισμα μπροστα από μια πλευρά, λόγω μπάρας θα σου προκαλέσει ζημιά (= επιπλέον κόστη επισκευών) και από την άλλη πλευρα...
Και για μπλοκέ δεν ξέρω, δεν έχω..Φαντάζομαι με το μπλοκέ θα πηγαίνεις όπως θέλεις βρέχει χιονίζει, αλλά 1) μεταχειρισμένο αν βρείς πές μου κι εμένα! 2) Καινούριο νομίζω βγάζει η quaife αλλα κοστίζει περισσότερα πο το αμάξι σου και το αμάξι μου μαζι!, 3)στην ιπποδύναμή σου δεν ξέρω αν το έχεις ανάγκη-εκτός αν έχεις σχέδια για το μέλλον...

petroscf
15-09-10, 12:40
η υδρολίσθηση είναι πρόβλημα με ΠΟΛΥ φαρδια λάστιχα και να πλακώνεσαι σαν τρελός όταν βρέχει! Εγώ με 195 πάω καλυτερα από πριν όταν βρέχει),

Μικρή διευκρίνιση...:
1) "να πλακώνεσαι σαν τρελός" εννοώ "να το πατάς πολύ, να τρέχεις"...
2) "Εγώ με 195 πάω καλυτερα από πριν όταν βρέχει" : Για να μην γίνει καμία παρεξήγηση: 195 δεν έχω -ακομα- δει στο κοντέρ του αυτοκινήτου μου, ίσως στο μέλλον...Εννοούσα λοιπόν 195άρι ελαστικό...(195/55-15)

christok
19-09-10, 00:35
....αφου με 195 χλμ και βαλε πας και το ξερεις..>)

I am back guys...
time to catch up...

petroscf
20-02-11, 10:28
Επανέρχομαι στο θέμα με μικρή διόρθωση...Έβαλα πλέον και μπάρα θόλων...Καθώς και κάποια άλλη ράβδο μπροστά που "δένει" μαζί με την εμπρός αντιστρεπτική, στις ίδιες βίδες.
Ναι, το πήρα απόφαση, παρόλο που ξέρω τα θέματα των περιπτώσεων πλευρικών συγκρούσεων-βλ. πιο πάνω...
Το αυτοκίνητο έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στις γρήγορες στροφές, στην αίσθηση (τουλάχιστον...)
Σε στροφές που έμπαινα με 120-130 και ένιωθα ότι αν είχα μπεί λίγο πιο γρήγορα θα με πετούσε έξω, μπαίνω τώρα με τα ίδια χιλιόμετρα, (τα ένστικτα της αυτοπροστασίας δεν αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη...το πόδι έχει μάθει να πατάει το φρένο εκεί που το πατούσε πάντα), αλλά τώρα καταλαβαίνω ότι θα μπορούσα να είχα μπεί με αρκετά πιό μεγάλη ταχύτητα.
(μια ανάλογη αίσθηση είχα και όταν πρωτοοδήγησα το αυτοκίνητο με καθίσματα RECARO, ενώ πιο πρίν είχε τα εργοστασιακά, χωρίς πλευρ. στήριξη...:Έλεγα στους φίλους μου ότι με τα RECARO οδηγώ πιο γρήγορα και με δούλευαν, σαν να τους έλεγα ότι έβαλα τα recaro και πήρε 20 άλογα)
Επιστρέφω στη μπάρα: Επιπλέον, εξαφανίστηκε (προς το παρόν, τουλάχιστον) το γνωστό στα Ε21 πρόβλημα που εμφανίζεται μεταξύ 95 και 110 χλμ/ω, του τιμονιού που τρέμει...

petroscf
20-02-11, 10:30
....αφου με 195 χλμ και βαλε πας και το ξερεις..>)...

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, πάω γενικώς με όσα μπορώ...

petroscf
20-02-11, 10:33
Μήπως ξέρεις πού μπορώ να βρώ έτοιμη αντιστρεπτική πίσω και μπάρες θόλων ; Και κάτι ακόμα : θα διαπιστώσω μείωση της υπερστροφής ; Διότι στο μέρος που βρίσκομαι υπάρχουν αρκετές στροφές και βρέχει αρκετά το χειμώνα . Ευχαριστώ για το χρόνο σου .

Για την υπερστροφή (ισχύος) δεν είναι βέβαιο πάντως ότι θα διαπιστώσεις μείωση...Νομίζω ότι με το να κάνεις το αυτοκίνητο πιο σκληρό, μάλλον αύξηση θα διαπιστώσεις...δηλ και με λιγότερα άλογα μπορεί να σου πετάξει πιο εύκολα...Αλλά καλύτερα να απαντήσει κάποιος πιό έμπειρος...

petroscf
20-02-11, 10:34
....αφου με 195 χλμ και βαλε πας και το ξερεις..>)

I am back guys...
time to catch up...

άσχετο, με ζάντες τελικά τι έκανες?
Βάλε καμία φωτογραφία να δούμε...

petroscf
20-02-11, 10:46
http://cgi.ebay.co.uk/BMW-E21-BBS-13-WHEELS-RECENT-RECON-YOKOHAMA-TYRES-/120687325100?pt=UK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Rims_ Car_Wheels_ET&hash=item1c19866fac#ht_1530wt_1141

Αν ενδιαφέρεσαι...(τις χαρίζουν!!!)