PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4,για τον Στέλιο-fanatic..


Action Man
01-10-10, 08:03
Kαλημέρα παίδες και καλό μήνα.:icon_pai:

Όπως καταλάβατε και από τον τίτλο του θέματος,εδώ και καιρό ψάχνουμε Ζ4 για τον Στέλιο τον φανατικό.
Ψάχνουμε για καλό αυτοκίνητο,και όχι τροπέτο.
Ο Φανάτικ έχει μια τάση στα μικρά κυβικά(με το ζόρι τον έπεισα για 2.2lt) αλλά εγώ προσπαθώ να τον μεταπείσω για τρίλιτρο Μ54 και αγορά μπλοκέ ΠΡΙΝ την αγορά του αυτοκινήτου.
Ανύπαντρος είναι(σε τρια χρονάκια τον βλέπω με βέρες) έξοδα δεν έχει, σκυλιά γατιά απεβίωσαν(προχθές "έφυγε" το κακόμοιρο το γατάκι)....ε πάρε ρε μλκ το τρίλιτρο!
Δικαιολογημένα και σοφά σκέφτεται τα πάγια έξοδα,αλλά από την άλλη,αξίζουν τα 700€ παραπάνω πάγια έξοδα για το τρίλιτρο, ε?!?

Θα θέλαμε επίσης την βοήθεια σας.
Πού πονάει η Ζ4?
Τι προβλήματα έχει βγάλει γενικότερα?
Η απουσία του μπλοκέ είναι αισθητή?

Το πρότζεκτ "αγορά Ζ4" το έχουμε αναλάβει από κοινού με τον "elias Z3".(ο καράφλας οδηγεί πλέον Mini cooper s)

Tαβάνι τα 20Κ.

Ευχαριστούμε πολύ.

Elias_Z3
01-10-10, 08:44
Αν και έχω κάποιες ενστάσεις για τα πολλά κυβικά, όπως λέει και ο Action man

Ανύπαντρος είναι(σε τρια χρονάκια τον βλέπω με βέρες) έξοδα δεν έχει, σκυλιά γατιά απεβίωσαν(προχθές "έφυγε" το κακόμοιρο το γατάκι)....ε πάρε ρε μλκ το τρίλιτρο!


Τώρα αφού τελικά ενέδωσα στα κυβικά πιστεύω ότι το 2.2 είναι καλή επιλογή για τον fanatic. :rockon:
Αν θέλουμε να ανεβούμε στο 3λιτρο αυτό θέλει λίγο σκέψη. Σίγουρα τα έξοδα είναι περισσότερα και θέλει κουβέντα.

zaharias
01-10-10, 08:59
Αν δεν ζηταει πολλα απο το αμαξι το 2,2 ειναι ιδανικο, καλο απο θεμα καταναλωσης και αλλο ενα + ειναι ο ηχος του Μ54Β22..:nod: Αλλη φαση το 3,0.. Απολαμβανεις να γραφεις 2ες και 3ες στους απιστευτους ελληνικους δρομους.. :D
Απο θεμα εφανισης μ'αρεσει περισσοτερο η προηγουμενη σε σχεση με αυτη που κυκλοφορει τωρα..

kavas
01-10-10, 09:27
Αν και έχω κάποιες ενστάσεις για τα πολλά κυβικά, όπως λέει και ο Action man


Τώρα αφού τελικά ενέδωσα στα κυβικά πιστεύω ότι το 2.2 είναι καλή επιλογή για τον fanatic. :rockon:
Αν θέλουμε να ανεβούμε στο 3λιτρο αυτό θέλει λίγο σκέψη. Σίγουρα τα έξοδα είναι περισσότερα και θέλει κουβέντα.

Ρε μαγκα...
τι θα γινει;..
θα πρεπει να ξαναπαντρευτω για να τα ξαναπουμε;
αντε κανονισε καμια φραπα με τον Γιαννακο
αμα παλι δεν θελεις καφε
κερναω και τσαγακι..
με οτι γευση θελεις..
τρελο αγορι..
οσο για το θεμα..
παρτε 3λιτρα παιδια
τζαμπα ειναι

BMW Power
01-10-10, 09:37
Πολύ καλή φάση το 3.0. Αν το έχεις αποφασίσει Στέλιο να Ζ4, οτιδήποτε άλλο είναι πολύ μεγάλος συμβιβασμός.

Το 2,2 και το 2,5 είναι λίγα για αυτό το αυτοκίνητο και μιας και τα λειτουργικά έξοδα είναι περίπου τα ίδια σε όλα τα 6κύλινδρα, ή παίρνεις το 2,0 για να μην έχεις έξοδα ή το 3.0 για να τα έχεις όλα.

Συμφωνώ απολύτως με την αγορά του quaife πριν την αγορά του αυτοκινήτου!!!!
Η απουσία είναι κάτι παραπάνω από τραγική...

Προβλήματα:
Ο μηχανισμός της οροφής στα πιο παλιά μοντέλα.
Τίποτε άλλο γενικό

stef
01-10-10, 09:42
2.2

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/908516/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/783892/

3.0

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/854239/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/928236/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/825617/

2.5

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/892735/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/923147/

2.0

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/882370/

Tυχαία παραδείγματα φίλε Στέλιο....

stef
01-10-10, 09:44
Συμφωνώ απολύτως με την αγορά του quaife πριν την αγορά του αυτοκινήτου!!!!
Η απουσία είναι κάτι παραπάνω από τραγική...


Έβαλες ρε τελικά?
Τι θα κάνουμε...?

BMW Power
01-10-10, 09:48
Έβαλες ρε τελικά?
Τι θα κάνουμε...?

Δεν έχω βάλει γιατί είμαι υπό σκέψεις πώλησης.

Αν φουντώσω θα σε πάρω μήπως κάνουμε μαζική παραγγελία.

stef
01-10-10, 09:49
Δεν έχω βάλει γιατί είμαι υπό σκέψεις πώλησης.

Αν φουντώσω θα σε πάρω μήπως κάνουμε μαζική παραγγελία.


Χμμμ, σου στέλνω PM...

Action Man
01-10-10, 10:27
Πολύ καλή φάση το 3.0. Αν το έχεις αποφασίσει Στέλιο να Ζ4, οτιδήποτε άλλο είναι πολύ μεγάλος συμβιβασμός.

Το 2,2 και το 2,5 είναι λίγα για αυτό το αυτοκίνητο και μιας και τα λειτουργικά έξοδα είναι περίπου τα ίδια σε όλα τα 6κύλινδρα, ή παίρνεις το 2,0 για να μην έχεις έξοδα ή το 3.0 για να τα έχεις όλα.

Ότι ακριβώς του είπα!:owned:

Fanatic
01-10-10, 10:55
Παντελο ρομπα μ'εκανες!

Λοιπον κοιταχτε πως εχει το θεμα. Πρωτον επειδη θα το παρω το οχημα μετρητα (δεν γουσταρω φεσια και μλκιες-το οχημα το παιρνω με τα λεφτα μου) θελω κανα 4μηνακι ακομα για να ειμαι ετοιμος οικονομικα (να μεινει και safety stock χρημα- εχω και πολυεξοδο ταξιδι στην NY συντομα:ylsuper:).

Επειδη εχω καινουριο εταιρικο αμαξακι μεχρι πριν μερικους μηνες ελεγα οτι δεν θα πεταξω χρημα σε τετοιες εποχες για ενα οχημα που κατα την λογικη της μαζας ΔΕΝ χρειαζομαι.

ΟΜΩΣ! Οπως ειπε ο Παντελος υποχρεωσεις δεν εχω, εξοδα ιδιαιτερα δεν εχω (ακυρο με τη βερα) οποτε θα το μετανιωσω μετα αμα δεν παρω κατι που παντα γουσταρα.

Oμως θελω να παρω 2,2 και οχι 3,0 διοτι εστω λαδια φιλτρα παιζουν στα ιδια στα παγια εξοδα αλλα το 400αρι επιπλεον για το σημα (δηλαδη εξι μηνες ασφαλιστηριο πρπ) και η αυξημενη καταναλωση ειναι πραγματα που δεν θελω να εχω στο μυαλο μου. Θελω να συνεχισω να χαιρομαι ΚΑΙ ΑΛΛΑ πραγματα στην ζωη μου χωρις τα εξοδα του οχηματος να γινονται εμποδιο. Εξακυλινδρο ομως θελω και το quaife το συζηταμε μετα.

Αυτα. Τις αγγελιες απο το car τις βλεπω συνεχως. Απλα ειπαμε κανω λιγο ακομα υπομονη. Αν παντως ακουσετε δειτε κατι καλο (στα δεδομενα που ειπε ο Παντελης) πειτε το.

Ψαχνω για την ακριβεια sterling gray με 17αρες. :feedback:

InsaneDriver
01-10-10, 11:38
Στελλάρα πάρε 3.0lt.
Είναι η μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με τα 2.2 λίτρα. Και η διαφορά στην κατανάλωση είναι πολύ μικρή.
Μόνο τη διαφορά στα τέλη να υπολογίζεις. Όλα τα άλλα είναι ακριβώς ίδια.

Μια ζωή την έχουμε. Κάνε το όνειρό σου τώρα που είσαι μικρός και μπορείς γιατί αργότερα θα αγοράζεις station Οικογενειακά. Αυτό είπα και στον εαυτό μου και έκανα το βήμα και εγώ.

Go for it και δεν θα το μετανοιώσεις!

manosm3
01-10-10, 11:41
Ρε Στελλλλλιο αφου θα κανεις την κινηση καν' την ολοκληρωμενη.
Μονο αρνητικο ειναι τα τελη και τα τεκμηρια, τιποτα αλλο. Αλλα αφου ειπες οτι δεν εχεις αλλα εξοδα δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσβασταχτο για σενα:party:

orpheus
01-10-10, 12:39
φιλε και εγω στο ιδιο διλημα ειχα πεσει κοιτα παρακατω
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19336
τελικα πηγα σε 3.0 το 2.2 δεν το οδηγησα δεν ξερω τι γινετε με αυτο, παντως σε καταναλωση αμα θες καιει:pimp: αλλιως ειναι πολυ λογικη .Το "ΚΑΚΟ" ειναι οτι σε βαζει στην πριζα συνεχεια αυτο το μοτερ:drive2:

BMW Power
01-10-10, 12:47
Εγώ γίνομαι "κακός" λέγοντας μην αγοράζεται με όλα σας τα χρήματα αυτοκίνητα κάντε καβάντζες κλπ. και δεν θα πω σε κανέναν τι να κάνει με τα χρήματά του αλλά μιας και τέθηκε το θέμα προς συζήτηση το 2.2 σε σχέση με το 2.0 είναι λάθος επιλογή!!! Το μόνο θετικό σε αυτή την σύγκριση υπέρ του 2.2 είναι ο ήχος του 6κύλινδρου.

Fanatic
01-10-10, 12:52
Εγώ γίνομαι "κακός" λέγοντας μην αγοράζεται με όλα σας τα χρήματα αυτοκίνητα κάντε καβάντζες κλπ. και δεν θα πω σε κανέναν τι να κάνει με τα χρήματά του αλλά μιας και τέθηκε το θέμα προς συζήτηση το 2.2 σε σχέση με το 2.0 είναι λάθος επιλογή!!! Το μόνο θετικό σε αυτή την σύγκριση υπέρ του 2.2 είναι ο ήχος του 6κύλινδρου.

Γι' αυτο η τοση υπομονη Δημητρη για την καβατζα. Δεν θα εκανα ποτε κινηση αν μετα με αφηνε αφραγκο...ειδικα τετοιες εποχες.

2,2 σε σχεση με 2,0 ειναι οπως ειπες ο ηχος αλλα και απο μοτερ οι Ν46 ουτε βελτιωση δεν επιδεχονται, εχουν μερικα θεματα αξιοπιστιας αλλα επιπλεον 20 αλογα ειναι 20 αλογα οπως και να το κανεις.

Fairytale
01-10-10, 12:58
Εγώ δεν θα στοιχημάτιζα στην παραμονή του ιδίου καθεστώτος περί τελών, ασφαλειών (εδώ ειδικά πάμε σε αυξήσεις +40% στην 2ετία) κλπ.
Στέλιο, κράτα μικρό καλάθι σε κυβικά γιατί έρχεται πράσινη λαίλαπα (περιβαλοντική χεχε).
Έχει να πέσει πολύυυυυ κλάμα.
C U out there

manosm3
01-10-10, 13:07
Στελιο πηγαινε για s2000 ή opel gt ρε :bananasmi

Fanatic
01-10-10, 13:09
Εγώ δεν θα στοιχημάτιζα στην παραμονή του ιδίου καθεστώτος περί τελών, ασφαλειών (εδώ ειδικά πάμε σε αυξήσεις +40% στην 2ετία) κλπ.
Στέλιο, κράτα μικρό καλάθι σε κυβικά γιατί έρχεται πράσινη λαίλαπα (περιβαλοντική χεχε).
Έχει να πέσει πολύυυυυ κλάμα.
C U out there

Eτσι. Ολοι(οι φυσιολογικοι,χεχε) με ρωτανε γιατι να παρω οχημα αφου εχω καινουριο εταιρικο. Ενα 2,2 μου ειναι μια χαρα!:D

Στελιο πηγαινε για s2000 ή opel gt ρε :bananasmi

Μανο την Ζ4 απο τοτε που βγηκε οπως και αλλες παλιοτερες BMW την εβλεπα και χαζευα στον δρομο. Ειναι απλο. Δεν με ενδιαφερει κανενα αλλο οχημα. Τα γκαζια και η μοστρα ειναι κατι που πραγματικα δεν σκεφτομαι. Πολυ απλα θελω Ζ...

InsaneDriver
01-10-10, 13:25
Εγώ γίνομαι "κακός" λέγοντας μην αγοράζεται με όλα σας τα χρήματα αυτοκίνητα κάντε καβάντζες κλπ. και δεν θα πω σε κανέναν τι να κάνει με τα χρήματά του αλλά μιας και τέθηκε το θέμα προς συζήτηση το 2.2 σε σχέση με το 2.0 είναι λάθος επιλογή!!! Το μόνο θετικό σε αυτή την σύγκριση υπέρ του 2.2 είναι ο ήχος του 6κύλινδρου.

Συμφωνώ στο θέμα καβάτζα.
Όποιος ζει για το αμάξι του, στερούμενος άλλα πράγματα, είναι άξιος της τύχης του.
Αλλά η διαφορά 2.2 με 3.0 είναι μικρή στα χρήματα. Ειδικά τώρα που όλοι κοιτάνε να ξεφορτωθούνε τα κυβικά.

Fanatic
01-10-10, 13:31
Συμφωνώ στο θέμα καβάτζα.
Όποιος ζει για το αμάξι του, στερούμενος άλλα πράγματα, είναι άξιος της τύχης του.
Αλλά η διαφορά 2.2 με 3.0 είναι μικρή στα χρήματα. Ειδικά τώρα που όλοι κοιτάνε να ξεφορτωθούνε τα κυβικά.

Χαρη δεν θελω ομως να ξημερωσει η μερα που και εγω θα θελω να ξεφορτωθω τα κυβικα. Οντως η διαφορα ειναι μικρη και θα μπορουσα να ανταπεξελθω χωρις προβλημα αλλα στις μερες μας η ψυχολογια μας κανει (ευτυχως) και λιγο εγκρατεις.

Fairytale
01-10-10, 13:45
O μισθωτός (ειδικά το στέλεχος χεχε) θα δεχτεί μειώσεις αποδοχών για να κρατήσει την καλά αμοιβόμενη δουλειά του σε αυτούς τους καιρούς που έρχονται.

Το κράτος θα αυξήσει τους φόρους & τεκμήρια σε ότι μπορεί (αυτοκίνητα, ακίνητα κλπ).
Οι ασφαλιστικές εταιρείες που δεν θα σκάσουν... θα αυξήσουν πάρα πολύ τα ασφάλιστρα.
Όλα τα παραπάνω τιμολογούνται με βάση τα κυβικά στην Ελλάδα.

Πρόσεξε μη βρεθείς να κάνεις το ζαμπόν σε τέτοιο σάντουιτς.
C U out there

sakkunen
01-10-10, 15:04
O μισθωτός (ειδικά το στέλεχος χεχε) θα δεχτεί μειώσεις αποδοχών για να κρατήσει την καλά αμοιβόμενη δουλειά του σε αυτούς τους καιρούς που έρχονται.

Το κράτος θα αυξήσει τους φόρους & τεκμήρια σε ότι μπορεί (αυτοκίνητα, ακίνητα κλπ).
Οι ασφαλιστικές εταιρείες που δεν θα σκάσουν... θα αυξήσουν πάρα πολύ τα ασφάλιστρα.
Όλα τα παραπάνω τιμολογούνται με βάση τα κυβικά στην Ελλάδα.

Πρόσεξε μη βρεθείς να κάνεις το ζαμπόν σε τέτοιο σάντουιτς.
C U out there

Πω πω μας ξενέρωσες γμτ.

Πόσο είναι τα τέλη στα τρίλιτρα ?

BMW Power
01-10-10, 15:49
800 Euros για το 2011

Πολύ pessimistic approach Νίκο, που θα έλεγε και ο Φανάτικ.....

Dim77
01-10-10, 16:59
Μα έχει κανένας αισιόδοξες σκέψεις/προβλέψεις για το πως θα εξελιχθούν οι φόροι/τέλη/και λοιπές πιασοκ#λι@σεις τα επόμενα χρόνια? (ας βάλω 3 χρόνια ας πούμε).

@fanatic...να έχει τα M sport seats και ας είναι και 2λιτρο Ν46 :owned:

Όσο για τα θέματα αξιοπιστίας....έχει ένα πρόβλημα...δε σπάει με τίποτα (ούτε με κατέβασμα, αν και δε το έχω κάνει σε βαρβάτη διαφορά χιλιομέτρων) για να έχεις δικαιολογία να το αλλάξεις μετά.
(και ναι....δεν παίρνει βελτίωση)

Τα προβλήματα με valvetronic (Ν42 όχι Ν46) ήταν στην αρχή με τους πολ/στες, που όσους και αν άλλαζες αν ήταν συγκεκριμένης μάρκας...ξαναχάλαγαν.
Οι πολ/στες της 2ης εταιρείας/προμηθευτή δεν είχαν πρόβλημα. (εγώ δεν είχα πρόβλημα μετά από 70.000χλμ...)

Το άλλο με τον εκκεντροφόρο που πάθαιναν τα compact 1.6 ήταν στο μοτέρ Ν45Β16 μόνο που δεν είχε valvetronic.

Τα προβλήματα...πήδηξαν μια γενιά (Ν46) και επανήλθαν στα άμεσου ψεκασμού (και εδώ υπάρχουν διφορούμενες απόψεις (ότι είναι συνήθη τα προβλήματα και ότι είναι σπάνια τα προβλήματα) :nixweiss:

Το Ν46 έχει και 6αρι σασμάν.
Αλλά (ξανά)... ΔΕΝ παίρνει βελτίωση (αν έχεις σκοπό να πάρεις το 2.2 και να το: υπερκυβίσεις-κομπρεσάρεις-αλλάξεις εκκεντροφόρους-κλπ).


Όπως σου είπα...ή πάρε 3.0λιτρο...ή πάρε ένα με ...σπορ καθίσματα :D

EVANGELOS
01-10-10, 17:21
...Όπως σου είπα...ή πάρε 3.0λιτρο...ή πάρε ένα με ...σπορ καθίσματα :D

Συμφωνώ πλήρως ... προφανώς και θα προτιμούσα βέβαια ένα S2k ειδικά αν έχεις εταιρικό για κάθε μέρα

m_power_lunatic
01-10-10, 17:42
Ολοι οι καλοι φιλοι εχουν απαντησει μεχρι στιγμης και διαβασα ολες τις απαντησεις προσεχτικα οπως και του υποψηφιου ιδιοκτητη.Στελιο νομιζω οτι η σοφη επιλογη σου πρεπει να ειναι το 2-λιτρο....καθαρα οικονομοτεχνικα και σαφως λιγοτερο αμαξι ταλαιπωρημενο θα βρεις και πιο ευκολα απο οτι ενα 3-λιτρο η ακομα ενα S2K (το οποιο το θεωρω classic και φοβερη επιλογη αλλα για αστερι αμαξι θελει αιτηση στο υπουργειο).Απο την στιγμη που δεν καιγεσαι για γκαζι ατελειωτο δεν τιθεται θεμα 3-λιτρου.Ισως το 2.2 να ειναι πειρασμος......ισως και να το επελεγα και εγω.Παντως να σκεφτεσαι οτι τα πραγματα θα χειροτερεψουν οπως τα βλεπω εγω τουλαχιστον οσο αναφορα τελη-βενζινη κτλ.Πιο ανετα θα ''αναπνεεις'' καθε μερα με το 2-λιτρο παντως.....τα υπολοιπα (2.2-3.0) το κρατος φροντισε να τα μετατρεψει απο ''χαρα'' σε ''βραχνα''.......

EVANGELOS
01-10-10, 17:58
Να πω μιά άποψη ...

θα χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα το Μήτσο (BMW Power)

Έχει εταιρκό αμάξι 1-0

Δε χρησιμοποιεί το Ζ4 για καθημερινό αμάξι 2-0

Δεν το χρησιμοποιεί ούτε καν για μικρά βολτάκια εντός Αθήνας λόγω κίνησης , πάρκιν κλπ 3-0

Δεν το έχει ούτε καν για μόστρα (αφού δεν είναι κάγκουρας) 4-0

Άρα το πήρε για περιορισμένες βόλτες κ@ύλας ή για μερικά ταξίδια σε κ@υλωτικές διαδρομές ... όπως και οι περισσότεροι από εμάς ...

Συνεπώς για τόσο ΕΙΔΙΚΗ χρήση δε θα πρέπει να σκεφτεί ότι το καλύτερο value 4 money ΔΕΝ είναι το πιο αξιοπίστο ή το πιο οικονομικό στη συντήρηση ή το πιο λογικό σε κατανάλωση

ΑΛΛΑ

αυτό που θα του προσφέρει την περισσότερη χαρά (κ@υλα θα έλεγα αλλά είναι δεσμευεμένος ... :D)

Κατ εμέ με τα χρήματα που έδωσε ο Μήτσος και με τη χρήση που ήξερε ότι θα του έκανε έπρεπε να πάρει Mι τρίο

ANTIΣΤΟΙΧΑ

Ο Στέλιος αφού διαθέτει 20χιλ και έχει εταιρικό αμάξι και δε θέλει προφανώς όχημα για καθημερινή χρήση θα πρέπει να δώσει παραπάνω σημασία στην απόλαυση παρά στη χρηστικότητα ...

5-6 χιλιάρικα παραπάνω στην αγοράια τιμή ή λίγο παλαιότερο μοντέλο ναι μεν είναι σοβαρό θέμα

ΟΜΩΣ

Τι ακριβώς ανάγκες εξυπηρετεί ένα 2λιτρο Ζ4 ???? ...

Για μένα μόνο μόστρα ...

ούτε φτηνό είναι ... ούτε γρήγορο ... ούτε πορωτικό ... ούτε ακριβώς οικονομικό στη συντήρηση ...

Αν πάλι θέλει αμάξι ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ... υπάρχουν άπειρα φτηνά honest cars με τα μισά λεφτά

Fanatic
01-10-10, 18:06
Καλα με μ@μησατε ολοι σας!χεχε

Μια elise θα ηταν ιδανικη λυση ισως...:takecover

Dim77
01-10-10, 18:08
Να πάρεις 2λιτρο με σπορ καθίσματα * και άσε τον Ευάγγελο να λέει. :D


* Όταν πάτε στην πίστα και τον περνάς από την εξωτερική αφήνοντας τον να ακούει τους 4 κυλίνδρους, να μη γλυστράς από το απλό κάθισμα :D

Σπορ είναι ένα αυτοκίνητο βάσει πλαισίου και οδικής συμπεριφοράς, όχι αν σπινάρει την 4η στην Α.Ο. (Αν και είναι πολύ ενδιαφέρον το ομολογώ)

giannis 116
01-10-10, 18:15
Το άλλο με τον εκκεντροφόρο που πάθαιναν τα compact 1.6 ήταν στο μοτέρ Ν45Β16 μόνο που δεν είχε valvetronic.



Σορυ για το σουπερ οφφ τοπικ! Αλλα τι παθαιναν τα Ν45Β16αρια με τον εκκεντροφορο?!
Και παλι σορυ αλλα με αφορα αφου ο ασσος εχει το ιδιο μοτερακι με τα κομπακτ και θα θελα να ξερω.

EVANGELOS
01-10-10, 18:15
Στέλιο όσο ΛΑΘΟΣ είναι να αγοράσεις κάτι που ΔΕΝ μπορείς να συντηρήσεις (συμφωνώ σε αυτό με το Μήτσο) άλλο τόσο ΛΑΘΟΣ είναι να αγοράσεις κάτι που ΔΕ σου προσφέρει κάτι !!!

Εγώ έχω κάνει τέτοιο λάθος σε αγορά (Ε39) και το έχω μετανοιώσει και μου κόστισε και 2 χιλ (σε μεταπώληση) σε 1 χρόνο ...

Χίλιες φορές να δώσω ψίχουλα για ένα αμάξι που απλά θα με μεταφέρει από το Α στο Β ... παρά να δώσω 20 χιλιάρικα μόνο και μόνο για να μεταφέρομαι πάλι από το Α στο Β και απλά ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΑΠΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΠΕΛΑ !!!

P.S. και το χοντάκι πάντως είναι λύση ... και οκ δε θα είναι πένα ...

αλλά νομίζω σε κανά μήνα τη "χλιδή" των BMW θα την έχεις ΒΑΡΕΘΕΙ ...

το ποιοτικό εσωτερικό ΔΕ θα σου λέει τίποτα ...

η "αθόρυβη" καμπίνα θα αρχίσει να σε κουράζει από τη ΒΑΡΕΜΑΡΑ ...

και τότε θα ακούσεις από πίσω το γ@μήδι το βε τεκ :D :D ... άντε μετά να πείσεις τον εαυτό σου ότι το στεροφωνικό στο s2k είναι μάπα και καλά έκανες και πήρες 2 λιτρο Ζ4 !!!

Dim77
01-10-10, 18:17
και τότε θα ακούσεις από πίσω το γ@μήδι το βε τεκ :D :D ... άντε μετά να πείσεις τον εαυτό σου ότι το στεροφωνικό στο s2k είναι μάπα και καλά έκανες και πήρες 2 λιτρο Ζ4 !!!

Θα τον κάνει να μην πάρει BMW ο p@p@ras :owned:

EVANGELOS
01-10-10, 18:21
Θα τον κάνει να μην πάρει BMW ο p@p@ras :owned:

εννοείται !!! ... αφού είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σε σχέση με τον ανταγωνισμό στα κάτω από 3.0 λιτρα μοντέλα !!!

πάντα διαφωνώ με αγορές του τύπου 316 Ε90 ή 120 ή Ζ4 2.0 λιτρα ... είναι για μένα

ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΑ τα χαμηλού κυβισμού πε εμ βε ... από 2,5 και πάνω πιστέυω ότι έχουν νόημα τόσα λεφτά

EVANGELOS
01-10-10, 18:26
p.s. Tο απόλυτο επιγχείρημα σχετικά με την υπερεκτίμηση των BMW είναι το θρέντ με το Ε92 που ΡΕΤΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ και δεν μπορούν να το φτιάξουν ... που τελικά έγινε ΠΟΛΛΑ Ε92 που ρετάρουν και δεν μπορούν να το φτιάξουν ... εδώ και 62 σελίδες http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23110

και βέβαια το άλλο θρεντ Ακριβοπληρωμένο αλλά ελαττωματικό.Δεν τραβάει πλέον! ... για τους άσσους ...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25564

Fanatic
01-10-10, 18:33
Να πω την αληθεια και εγω νιωθω οτι ειναι πεταμενα λεφτα το τετρακυλινδρο BMW απο την στιγμη που δεν θα το χρησιμοποιω καθημερινα. Αλλα ρε παιδια ενα 2,2 τοσο χαλια ειναι?

Υ.Γ. Για την elise σοβαρα το λεω.

Υ.Γ.2 Ηδη με βαλατε να ρωταω φιλο με αντιπροσωπεια Honda να ψαξει να βρει καλο S2K σε αυτα τα λεφτα!

Υ.Γ.3 Θα τραβηξει πολυ αυτη η ιστορια το κοβω! χαχαχα

manosm3
01-10-10, 18:34
Στέλιο όσο ΛΑΘΟΣ είναι να αγοράσεις κάτι που ΔΕΝ μπορείς να συντηρήσεις (συμφωνώ σε αυτό με το Μήτσο) άλλο τόσο ΛΑΘΟΣ είναι να αγοράσεις κάτι που ΔΕ σου προσφέρει κάτι !!!

Εγώ έχω κάνει τέτοιο λάθος σε αγορά (Ε39) και το έχω μετανοιώσει και μου κόστισε και 2 χιλ (σε μεταπώληση) σε 1 χρόνο ...

Χίλιες φορές να δώσω ψίχουλα για ένα αμάξι που απλά θα με μεταφέρει από το Α στο Β ... παρά να δώσω 20 χιλιάρικα μόνο και μόνο για να μεταφέρομαι πάλι από το Α στο Β και απλά ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΑΠΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΠΕΛΑ !!!

P.S. και το χοντάκι πάντως είναι λύση ... και οκ δε θα είναι πένα ...

αλλά νομίζω σε κανά μήνα τη "χλιδή" των BMW θα την έχεις ΒΑΡΕΘΕΙ ...

το ποιοτικό εσωτερικό ΔΕ θα σου λέει τίποτα ...

η "αθόρυβη" καμπίνα θα αρχίσει να σε κουράζει από τη ΒΑΡΕΜΑΡΑ ...

και τότε θα ακούσεις από πίσω το γ@μήδι το βε τεκ :D :D ... άντε μετά να πείσεις τον εαυτό σου ότι το στεροφωνικό στο s2k είναι μάπα και καλά έκανες και πήρες 2 λιτρο Ζ4 !!!

εννοείται !!! ... αφού είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σε σχέση με τον ανταγωνισμό στα κάτω από 3.0 λιτρα μοντέλα !!!

πάντα διαφωνώ με αγορές του τύπου 316 Ε90 ή 120 ή Ζ4 2.0 λιτρα ... είναι για μένα

ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΑ τα χαμηλού κυβισμού πε εμ βε ... από 2,5 και πάνω πιστέυω ότι έχουν νόημα τόσα λεφτά

Συμφωνω απολυτα. Και elise ειναι ΤΡΕΛΟ εργαλειο!
Αφου εχεις το εταιρικο μπορεις να παρεις κατι πιο ειδικο:cheers:
Ζαχαρωνω s2k με εισαγωγη και μονοκανη εξατμιση :wub:

Kostas Christ
01-10-10, 18:46
Συμφωνω απολυτα. Και elise ειναι ΤΡΕΛΟ εργαλειο!
Αφου εχεις το εταιρικο μπορεις να παρεις κατι πιο ειδικο:cheers:
Ζαχαρωνω s2k με εισαγωγη και μονοκανη εξατμιση :wub:

μηπως καλυτερα λιζακι με μετατροπη Κ20Α?

EVANGELOS
01-10-10, 18:49
http://www.youtube.com/watch?v=r91FJApOBw8

αν το γουστάρει η Βίκυ Χέντερσον

ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΜΕ !!!

Kαλά όσον αφόρα το Λότους !!!

http://www.youtube.com/watch?v=lJwhhmv0l8c&feature=related

είναι προφανώς ΑΛΛΟΥ ... αλλά ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΕΙΔΙΚΟ ... και ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ !!!

Action Man
01-10-10, 19:03
Πέρυσι,που είχε έρθει στο track day των Σερρών,είχε μπεί στην πρίζα για elise.Mετά κόπηκε το ρεύμα.:jester:


Στέλ,κάνε μια λογική αγορά.Αγόρασε το δίλιτρο και θα είσαι οκ.Θα είναι οικονομικό και θα σε ικανοποιεί απόλυτα.Δεν θα έχεις ανάγκη από τπτ!!


Και τώρα θα είμαι ο κανονικός Παντελής.

Στέλιο,το δίλιτρο δεν πάει βήμα,και το 2.5(το si είναι ωραίο) είναι ημίμετρο.Το μπλοκέ θα το χρειαστείς σίγουρα.
Ως γνήσιος Παντελής και με την σταθερότητα που με διακατέχει,στο προχθεσινό καφέ σου είπα να πάρεις Μ3 και να το ξεκωλιάσεις.ΟΚ,έχεις δίκιο...το παίρνω πίσω.

Πάρε τουλάχιστον μια τρίλιτρη, ή πάρε μια 2.2, και θα την κάνουμε τρίλιτρη με την πρώτη ευκαιρία!

manosm3
01-10-10, 19:06
Στελιο μην ξεχνας. Σ' αγαπαω! http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=37&model=1053&variant=&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type= :dance:

Action Man
01-10-10, 19:09
Στελιο μην ξεχνας. Σ' αγαπαω! http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=37&model=1053&variant=&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type= :dance:

Στέλιο,πάμε μλκ να το πάρεις,και τον Νοέμβριο πάμε Σέρρες με το δικό σου.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/949254/

EVANGELOS
01-10-10, 19:21
http://www.youtube.com/watch?v=AyOV3SSRevM

Fairytale
01-10-10, 19:22
800 Euros για το 2011

Πολύ pessimistic approach Νίκο, που θα έλεγε και ο Φανάτικ.....Καθόλου πεσιμιστής, απλά ορθολογιστής... υπολογίζω το τι έρχεται, το έγραψα ήδη νωρίτερα.
Αν ο Στέλιος μπορεί να χρηματοδοτεί ΑΠΕΙΡΑ την πάθος του για επιδόσεις με BMW, ας πάρει άπειρα cc.
Εγώ δεν θέλω να βρεθεί να γραφει σε κανά thread αύριο... παιδιά καταθέτω τις πινακίδες :eek: δεν πουλιέται να το ξεφορτωθώ κλπ
C U out there

Action Man
01-10-10, 19:24
Kαλά τα λέει και ο Νίκος.Στέλιο, μια 2.2lt και μετά βλέπουμε.

EVANGELOS
01-10-10, 19:29
μετα το 14 έχει Τσουκούμπα με Βoxter S , Z4 3.0 lt , SLK55 AMG , 350Z fair lady , Crossfire , και S2K

zaharias
01-10-10, 19:59
Το 2,2 δεν ειναι στην ιδια φορολογικη κλιμακα με το 2,0..??
Το γ@μωσημα ιδιο δεν ειναι?
Η διαφορα ειναι στην ασφαλεια?
Συμφωνω οτι το s2k ειναι αρρωστια.. (πουλαει ενας γνωστος μου ενα μοντ 2000 13,500 ευρω με 70,000 κατι χλμ)

gnx
01-10-10, 20:42
Στέλιο όσο ΛΑΘΟΣ είναι να αγοράσεις κάτι που ΔΕΝ μπορείς να συντηρήσεις (συμφωνώ σε αυτό με το Μήτσο) άλλο τόσο ΛΑΘΟΣ είναι να αγοράσεις κάτι που ΔΕ σου προσφέρει κάτι !!!


Μεγάλη αλήθεια αυτό. Εδώ κάτι που οδηγικα ειναι πιό ενδιαφέρον

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/900450/

Fanatic
01-10-10, 20:48
Αν μου βρισκατε ενα Ζ3 Coupe (εστω και 2,8 ) το συζηταμε! :whip:

gnx
01-10-10, 20:58
Υπηρχε ενα στη θεσσαλονικη μαυρο, αλλα ηταν ψιλοπαρτάλι, ειχε παει φιλος και το ειχε δει.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ η αισθηση του ζ3Μ, δεν υπολείπεται σε τίποτα του ζ4Μ, εκτος του οτι το s54 τραβαει χαμηλα πολυ καλυτερα. Αλλα σε σχεση με ζ4, ακομα και με το S2000, καμία σχεση.

kakwskeimena
01-10-10, 21:57
Φιλε μου να σου πω λιγο για την Elise την πρασινη γιατι την κοιταξα κ εγω!

Πριν 2 βδομαδες, ηταν σε αλλη μαντρα, οπου την διαφημιζαν ως 2003 μοντελο με 122 αλογα, ελληνικο, με 65.000χλμ! Το ξερω γιατι πηγα κ την ειδα. Δεν ειναι 2003 μοντελο, ουτε ελληνικο ειναι, αλλα ειναι εισαγωγης και 2001. Φαινεται κ απο την παλια long-roof που εχει (απο το 2002 κ μετα αλλαξε σε short-roof). Μετα απο δυο βδομαδες, αλλαξε μαντρα, και ''ξαφνικα'' τα χλμ γυρισαμ στα 50.000, και απο 122 αλογα που ελεγε, την διαφημιζει 160 (οσα ειχε η elise S). Επισης εχει αλλα λαστιχα μπροστα, αλλα πισω, και πολλα stonechips!

Με λιγα λογια, be careful....

sakkunen
02-10-10, 10:53
Στέλιο πάρε τη τρίλιτρη κ αν δείς οτι ζορίζεσαι σου δίνω το 16άρι κ βάζω το δικό σου.

m_power_lunatic
02-10-10, 10:54
Eγω θα ψηνομουνα για το 2.2 οπως εγραψα παραπανω,παντως ειμαι εναντιον της γνωμης να παρεις κατι το οποιο δεν θα μπορει να εξυπηρετησει ανα πασα στιγμη....τι θελω να πω???Τωρα εχει καποιος εταιρικο και κανει τη δουλεια του...αυριο για τον Α-Β λογο δεν εχει εταιρικο και τα πραγματα δεν εξελισσονται οπως φανταζοτανε,τοτε τι κανει???Εχει το 3-λιτρο στο γκαραζ και το κοιταει και σκεφτεται το 50ρικο για να βαλει βενζινη????Δεν το λεω Στελιο προσωπικα αλλα καταλαβες τι θελω να πω.Παντως αν σε ''ελκυει'' η Ζ4 να παρεις το 2.2 αν οχι το 2-λιτρο.Αν ομως εισαι χωρις παρωπιδες τοτε ενα ''τιμιο'' S2K ειναι αριστη επιλογη.....ειναι βεβαια και θεμα προτεραιοτητων σου,το S2K ειναι μαχιμο το Ζ4 2.0-2.2 σαφως υστερει σε επιδοσεις αλλα εχει φοβερο πλαισιο.Ποιο βλεπεις και ''πυρωνεις''.......ξεχωρα απο σηματα και forum κτλ?????

BMW-Racing
02-10-10, 12:21
Eγω θα σου προτεινα αυτη που προαναφερθηκε και σε αλλο post http://www.car.gr/classifieds/cars/view/882370/
μιας κ φαινεται πως εχει πλουσιο εξοπλισμο (με M bucket -πολυ καλα κ δυσκολα τα βρισκεις ) αρα ομορφο αμαξι ,ειναι 2.0 που σημαινει λιγα εξοδα συντηρησεις ,μικρο τεκμηριο κ εχοντας κ 6αρι κιβωτιο αρκετη οικονομια στο καυσιμο.Σαφως δεν εχει τα γκαζια που εχει ενα 3.0 αλλα για τη χωρα που ζουμε με την κατασταση που επικρατει χωρις να ξερεις τα θα σου ξημερωσει αυριο τα πολλα κυβικα ειναι επικινδυνα...Οσο για 2.2 νομιζω πως για 20 αλογα δεν θα επερνα ενα πιο παλιο μοντελο ...Εσυ αποφασιζεις...

Fairytale
02-10-10, 12:22
...
Oμως θελω να παρω 2,2 και οχι 3,0 διοτι εστω λαδια φιλτρα παιζουν στα ιδια στα παγια εξοδα αλλα το 400αρι επιπλεον για το σημα (δηλαδη εξι μηνες ασφαλιστηριο πρπ) και η αυξημενη καταναλωση ειναι πραγματα που δεν θελω να εχω στο μυαλο μου. Θελω να συνεχισω να χαιρομαι ΚΑΙ ΑΛΛΑ πραγματα στην ζωη μου χωρις τα εξοδα του οχηματος να γινονται εμποδιο. Εξακυλινδρο ομως θελω και το quaife το συζηταμε μετα.
...
Ψαχνω για την ακριβεια sterling gray με 17αρες. :feedback:


...
Μανο την Ζ4 απο τοτε που βγηκε οπως και αλλες παλιοτερες BMW την εβλεπα και χαζευα στον δρομο. Ειναι απλο. Δεν με ενδιαφερει κανενα αλλο οχημα. Τα γκαζια και η μοστρα ειναι κατι που πραγματικα δεν σκεφτομαι. Πολυ απλα θελω Ζ...Εγώ απορώ γιατί με όσα έχει γράψει ο Στέλιος συνεχίζετε να του προτείνετε τις μεγάλες εκδόσεις της Ζ4 αλλά ακόμα και άλλα roadster αυτοκίνητα με προσανατολισμό στις επιδόσεις.
Ο άνθρωπος ξέρει τι θέλει, να τον βοηθήσουμε ζητάει να βρει κάποιο Ζ4 2λιτρο ή 2.2lt σε sterling gray με 17αρες ...
C U out there

m_power_lunatic
02-10-10, 12:59
Εγώ απορώ γιατί με όσα έχει γράψει ο Στέλιος συνεχίζετε να του προτείνετε τις μεγάλες εκδόσεις της Ζ4 αλλά ακόμα και άλλα roadster αυτοκίνητα με προσανατολισμό στις επιδόσεις.
Ο άνθρωπος ξέρει τι θέλει, να τον βοηθήσουμε ζητάει να βρει κάποιο Ζ4 2λιτρο ή 2.2lt σε sterling gray με 17αρες ...
C U out there

Nικο απο τα λεγομενα του Στελιου και εγω αυτο καταλαβα ακριβως απο αυτες τις προτασεις αλλα τον ειδα οτι ψιλοκοιταει και προς Lotus και Honda S2k και εδωσα μια πιο σφαιρικη ιδεα για το πως να κινηθει.Παντως μου φαινεται καψουρης με το Ζ4 οποτε ενα 2.2 θα ειναι αριστη επιλογη,παρακαλω παιδια μην θαβετε το 2.2 με τους 170 ιππους και νομιζει ο ανθρωπος οτι δεν κουνιεται....μια χαρα παει και ακουγεται και νορμαλ καταναλωση ασε που με ενα Bastuck τελικο και ενα μπλοκε εχει ενα αψογο συνολο με 6-κυλινδρη φιλαρμονικη μοναχου και potential να το βελτιωσει περιφερειακα αν θελει κατιτις παραπανω που με το 2.0 δεν μπορει.

Fanatic
02-10-10, 13:11
Τωρα εχει καποιος εταιρικο και κανει τη δουλεια του...αυριο για τον Α-Β λογο δεν εχει εταιρικο και τα πραγματα δεν εξελισσονται οπως φανταζοτανε,τοτε τι κανει???Εχει το 3-λιτρο στο γκαραζ και το κοιταει και σκεφτεται το 50ρικο για να βαλει βενζινη????

Γιαννη αυτο που λες ειναι πολυ σωστο. Εχω εταιρικο τωρα, αυριο μεθαυριο δεν ξερεις τι ξημερωνει. Δεν θελω να ψαχνω να το πουλησω μετα απο ενα χρονο.

Ειμαι περισσοτερο υπερ 2,2 να σας πω την αληθεια. Νομιζω οτι ειναι η πιο ζυγισμενη λυση. Και αμα βαρεθω τοσο πολυ οσο λεει ο Βαγγελης εχει μεγαλα περιθωρια βελτιωσης(βλεπε ess).

EVERGET
02-10-10, 13:23
Έτσι κι αλλιώς ένα roadster λόγω χαρακτήρα και προβληματικής πρακτικότητας πάντα θα είναι περισσότερο παιχνίδι παρά αυτοκίνητο οπότε προσωπικά και ειδικά αυτή την περίοδο ψηφίζω elise (φυσικά με κινητήρα toyota και όχι k-series). Σπορ όσο κανένα, απόλυτο roadster, λίγα κυβικά, χαμηλή κατανάλωση, δεν χάνει ιδιαίτερα μεταπώληση κλπ. Είναι το ιδανικό παιχνίδι σε αυτή την περίοδο της οικονομικής κρίσης και της απορρέουσας ψυχολογικής πίεσης που δεχόμαστε. Φυσικά το εταιρικό αυτοκίνητο θα σου είναι απαραίτητο όσο ποτέ.

EVANGELOS
02-10-10, 18:19
Γιαννη αυτο που λες ειναι πολυ σωστο. Εχω εταιρικο τωρα, αυριο μεθαυριο δεν ξερεις τι ξημερωνει. Δεν θελω να ψαχνω να το πουλησω μετα απο ενα χρονο.

Ειμαι περισσοτερο υπερ 2,2 να σας πω την αληθεια. Νομιζω οτι ειναι η πιο ζυγισμενη λυση. Και αμα βαρεθω τοσο πολυ οσο λεει ο Βαγγελης εχει μεγαλα περιθωρια βελτιωσης(βλεπε ess).

Ρε συ Στέλιο ... αν θέλεις χρηστικό αμάξι που να μπορεί να γίνει ΚΑΙ καθημερινό ... η διαφορά 2.2 από 3.0 λτ ως προς τη συντήρηση και την καθημερινή χρήση είναι ΠΟΛΥ μικρή

πραγματικά ΔΕΝ είναι κανένα από τα 2 ΕΥΚΟΛΟ ή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ αμάξι ...

Αν αποφασίσεις να τα χρησιμοποιείς ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και τα 2 θα σε ταλαιπωρήσουν ΕΞ ΙΣΟΥ

Συνεπώς

ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΑΓΟΡΑ roadster ΚΑΙ ΔΕΝ πας σε πιο φτηνές λύσεις (π.χ. mx5 nb)

νομίζω ότι με το 2.2 θα έχεις

ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΑΚΡΙΒΟΥ roadster ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ !!!

Είναι για μένα ΚΟΡΟΙΔΙΑ να μιλάμε για οικονομική και ΣΥΝΕΤΗ επιλογή ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ όταν αποφασίζεις να δώσεις 20χιλιάρικα για 2θέσιο roadster !!! ...

άρα ή πάρε ένα φτηνό να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τον χαρακτηρισμό οικονομικό - καθημερινό

ή πάρε κάτι άλλο που να έχει potential να γίνει every day car (ακόμα και Ε92 είναι πιο λογικό από Ζ4 2.2 από άποψη πρακτικόπτητας)

ή πάρε κάτι που να έχει νόημα (σε οδηγική απόλαυση) και να πιάσουν τόπο τα ομολογουμένως ΠΟΛΛΑ λεφτά που θέλεις να δώσεις ... 20 χιλιάρικα για το 2.2 σήμερα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για αυτό που σου προσφέρει

tsilis
02-10-10, 19:42
Mα είναι τόσο ανεπαρκής η 2.2 βρε παιδιά για αυτό το σασσί?
Από τις επιδόσεις, δεν τη λες και αργή (στα επίπεδα ΜΧ5 2.0), μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, ενώ από αξιοπιστία θεωρητικώς ο Μ54 στέκεται άριστα

Στο αβέβαιο οικονομικό περιβάλλον που ζούμε τα ανοίγματα σε μεγάλα κυβικά (ο 2.2 ανήκει στην ίδια οικονομική κλίμακα με τον 2.0) με πιθανόν μεγάλα πάγια έξοδα στο μέλλον είναι ένα ρίσκο, το οποίο θα συμφωνήσω με τον fairytale και τον lunatic, ότι δεν αξίζει να το πάρεις αν είναι να θυσιάσεις την προσωπική σου ζωή και τις όποιες ευκολίες επιτρέπεις στον εαυτό σου...δεν ζούμε μόνο για το αυτοκίνητο, αυτό είναι ξεκάθαρο!

Το ερώτημα το απευθύνω προς όποιον είναι κάτοχος ή ευκαιριακός οδηγός Ζ4 2.2-3.0, καθώς με ενδιαφέρει και προσωπικά (σκέφτομαι έντονα την αγορά roadster στο μέλλον με κατώτερη οικονομική βάση από τα 20000 που δίνει ο fanatic)

Για να συμπληρώσω τον προβληματισμό, μήπως ο τρίλιτρος αγγίζει τα όρια του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, υπό την έννοια ότι έχει κοντύτερο μεταξόνιο, άρα πιο νευρικό στο όποιο όριο?

Fanatic
02-10-10, 20:12
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ενα οχημα που κανει 0-100 σε κατι κατω απο 8" θεωρειται αργο και ανεπαρκες?

Ρε παιδια τι να τα κανω παραπανω αλογα?
Aφου πλεον κυκλοφορεις και δεν καταλαβαινεις για ποτε εχεις διπλα σου την ΔΕΛΤΑ?
Αφου κοντρακιας δεν ειμαι.

Στις στροφες με 170 αλογα δεν θα χαρω? Με τοσο καλο πλαισιο??


Εκει που λεγαμε οτι μια μπεμπα πρεπει να ειναι εξακυλινδρη για να ειναι σωστη τωρα λεμε οτι μια μπεμπα αμα δεν ειναι 3-4 χιλιαδες κυβικα ειναι πεταμενα λεφτα! Μηπως τα εχουμε ισοπεδωσει ολα? Πειτε μου οσοι ειστε στα +300 αλογα ποσες φορες περα απο μια κοντρα η σε πιστα(η σε μια συζητηση:deal:) χρειαστηκατε αυτα τα αλογα??

20.000 εχω βαλει ταβανι. Εννοειται ψαχνω οτι πιο φθηνο και καλο.

EVANGELOS
02-10-10, 20:35
Noμίζω κάπου μπερδευτήκαμε

Δεν είπα ότι είναι τάφος το 2.2

Είπα ότι ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ... καλύτερα ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΦΟΥΝΤΩΤΙΚΟ

δεδομένου ότι αναλύθηκε το θέμα χρηστικότητας , συντήρησης στα προηγούμενα ποστς

Nα δώσω ένα παράδειγμα

Εγώ π.χ. αγόρασα πέρσι ένα mx5 nb 1.6 του 2003 ΜΕ 6.5 χιλιάρικα

To χρησιμοποιώ κάθε μέρα , είναι μανιζτέβελο , το παρκάρω όπου βρώ , κάνει κωλίδια είναι στριφτερό (όσο μπορεί) και παέι και καλύτερα στην ευθεία από Ζ3 1.8 ... οκ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ... γιατί ??? ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ και ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ καθόλου !!! ... ίσως έδινα 8-10 για το 1.8 nb αλλά μάχρι εκεί ...

Αν αποφάσηζα να δώσω 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ... προφανώς ΔΕ θα έπαιρνα το καινούργιο nc 2.0 ... γιατί ???

Γιατί ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ το συμβιβασμό των 2 θέσεων της φασαρίας του roadster και σκάω και το 20άρι ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ !!! ...

p.s. Αν πάντως ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΝ σώνει και καλά να πάρω 2λιτρο roadster και ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝΕ να πάρω κ@υλωτικά πράγματα τύπου S2K ή ελίξ θα έπαιρνα προφανώς μάζντα ...

p.s2 Εκει που λεγαμε οτι μια μπεμπα πρεπει να ειναι εξακυλινδρη για να ειναι σωστη τωρα λεμε οτι μια μπεμπα αμα δεν ειναι 3-4 χιλιαδες κυβικα ειναι πεταμενα λεφτα! Μηπως τα εχουμε ισοπεδωσει ολα? Πειτε μου οσοι ειστε στα +300 αλογα ποσες φορες περα απο μια κοντρα η σε πιστα(η σε μια συζητηση) χρειαστηκατε αυτα τα αλογα??

Στέλιο λέμε ότι στις παλίες σειρές (Ε36 , Ε30) των 1200 κιλών και σε αμάξια πολύ παλία με μικρή έως ανύπαρκτη μεταπωλητική αξία μία μετατροπή σε 6κύλινδρο είναι ΤΕΛΕΙΑ ... αν όμως πας να αγοράσεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ε36 ... κάτω από 2.5 θα κάνεις ότι και οι περισσότεροι ... θα ψάχνεις για άλλο μοτέρ !!!

παραδέιγματα ... Παντελής με κόμπακτ , Παντελής με Ε30 τρακ day , Lil με ε36 , Μdolce με Ε46 , οι ess-εδες Deep , Vanvic , Μικε328 , Fairytale (με stroker kit στο Ε36) ΚΛΠ ΚΛΠ και ΑΠΕΙΡΑ ΘΡΕΝΤ "ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ε36 , Ε46 , Ζ3 ,Ζ4" που βλέπουμε κάθιε μέρα !!! ... για να ΜΗ ΦΤΑΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ να ανοίξεις και ΕΣΥ ΤΕΤΟΙΟ ΘΡΕΝΤ ... πάρε από την αρχή ένα αμάξι με 200+ αλογάκια να είσαι μπρούκλης !!

το αν δε χρησιμοποιούνται τα 200,300 κλπ άλογα ... η απάντηση μπορεί να σου δωθεί από τους παραπάνω και άλλους τόσους ... που ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ...

Fanatic
02-10-10, 21:00
παραδέιγματα ... Παντελής με κόμπακτ , Παντελής με Ε30 τρακ day , Lil με ε36 , Μdolce με Ε46 , οι ess-εδες Deep , Vanvic , Μικε328 , Fairytale (με stroker kit στο Ε36) ΚΛΠ ΚΛΠ και ΑΠΕΙΡΑ ΘΡΕΝΤ "ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ε36 , Ε46 , Ζ3 ,Ζ4" που βλέπουμε κάθιε μέρα !!! ... για να ΜΗ ΦΤΑΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ να ανοίξεις και ΕΣΥ ΤΕΤΟΙΟ ΘΡΕΝΤ ... πάρε από την αρχή ένα αμάξι με 200+ αλογάκια να είσαι μπρούκλης !!

Βαγγελη η βελτιωση ειναι διαγνωσμενη αρρωστια και δεν εχει να κανει με το αν τα αλογα ειναι πολλα η λιγα.

Εσυ βελτιωσες Μ3, ο Χαρης 335 αλλοι Porsche Turbo. Δεν νομιζω οτι αυτα εχουν σχεση με το γεγονος οτι δεν σε καλυπτε αλλα ο λογος ειναι οτι θελεις να δωσεις ενα προσωπικο στιγμα στο οχημα που εχεις.

Παντως μην νομιζεις οτι οσα λες τα θεωρω λαθος απλα το θεμα ειναι οτι αλλη εποχη ισως να μην καναμε καν συζητηση. Ομως μας εχουν μαμησει την ψυχολογια με οσα γινονται γυρω μας με αποτελεσμα ακομα και το γεγονος να θελει κανεις να παρει αμαξι πολυτελειας και οχι αναγκης να το κανει παραλογο.

EVANGELOS
02-10-10, 21:34
H κουβέντα έχει γίνει πλεόν καθαρά θεωρητική ... προφανώς και έχεις ενστρενιστεί την άποψη

ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ 240 ΑΛΟΓΑ ??? ... σε αγώνα θα πάω ??? ... με τα ίδια λεφτά παίρνω πιο καινούργιο αμάξι με λιγότερη ισχύ - επιτάγχυνση ... και καερδίζω σε ποιότητα κλπ κλπ

Για να μη θεωρητικολογούμε προτείνω να μας πούνε οι κάτωθι τη γνώμη τους

1) Χάρης (από 318 πήγε σε 335) ... είναι ΑΣΚΟΠΗ όλη αυτή η ισχύς ??? μήπως προτιμούσε να είχε πάρει ΚΟΥΤΑ 330 π.χ. ???

2) Παντελής (από 316 μετατροπή σε 325) ... ήταν χωρίς λόγο ??? θα ήταν το ίδιο να είχε βάλει 2.0 λιτρο μοτέρ ???

3) Lil Mike (από 316 σε 328) τα ίδια με πριν

4) Μπαρλάς ... είναι τελικά τόσο δυνατό και γρήγορο το Ζ4 3.0 λτ ώστε να είναι χωρίς νόημα και να μπορείς να πεις ότι κάνεις τα ίδια πράγματα με ένα 2λιτρο ???

Δεν έχω γνωρίσει ΟΥΤΕ έναν που να μετάνιωσε που πήρε πιο γρήγορο αμάξι ... αντιθέτως ξέρω πολλούς που πιστέυοντας την παπουδιάρικη άποψη "από ένα σημείο και μετά είναι άχρηστη η ισχύς - επιτάγχυνση" ΦΟΡΤΩΘΗΚΑΝ με ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αμάξια που ΔΕΝ τους κάνουν !!!

προφανώς και μιλάμε ΚΑΙ ΣΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο ... δεν είναι όλη η κουβέντα ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΜΑΞΙ !!!

αν και μετά την τρομπιά με τα move threads θα έπρεπε να σε αναγκάσω να οδηγείς merk 1.8 μέχρι να μεταφέρεις όλα τα θρεντ στη θέση τους χεχεχεχεχεχε !!! :D :D :D

Fanatic
02-10-10, 22:02
Ρε συ και εγω γουσταρω το γκαζι μην με παρεξηγεις. Εννοειται δεν περιμενω απαντηση απο αυτους που αναφερεις γιατι οι επιλογες που εκαναν ολοι τους ειναι οι καλυτερες δεδομενων των δικων τους εμπειριων και κριτηριων. Καλα θα κανατε να με κραζατε αμα ελεγα οτι κανατε μ@λκια που πηρατε οχημα με πολλα αλογα. Μακαρι να το εβρισκα ομως τοσο απλο και για εμενα.

Για εμενα η Ζ4 δεν ειναι θεμα ποιοτητας, ανεσης κτλ. Ειναι θεμα καψουρας που ειπε ο lunatic. Ομως ειναι και θεμα ψυχολογιας. Το λιγοτερο (2,2) ακομα και αν ειναι πολυ κοντα στο περισσοτερο (3,0) ειναι αν μη τι αλλο πολυ δελεαστικο.

Τελος, δεν ειμαι τοσα χρονια σε αυτο το forum που τελικα οταν ερθει η στιγμη να παρω και εγω οχημα να παρω κατι αλλο εκτος απο BMW:banhim:

Oχι τπτ αλλο αλλα θα παει χαμενη και η τρομπια με τα moved threads!:love:

EVANGELOS
02-10-10, 22:23
να γίνει έτσι λοιπόν !!!

p.s. Άν πάρεις 2.2 και δε περάσεις το Μάνος-ντε-ο-κουλός θα γίνεις πάντως περίγελος :D :D :D :D ... χειρότερα και από Σάκουνεν !!!

Fanatic
02-10-10, 22:30
Ρε αυτα τα σκ@τοπαιδα με τα turboκλ@νιδια θα περνανε και εσενα σε λιγο...

EVANGELOS
02-10-10, 22:32
αν με περάσει ο κονιορδος με τις τρέντυ καταβολές και την ωραία ξαδέρφη θα βάλω φωτιά στο πεζό του

Fairytale
03-10-10, 00:05
Βρε Βαγγέλη, κανείς δεν λέει το αντίθετο με όσα υποστηρίζεις. Είμαι ο 1ος που θα πω ότι τα BMW είναι από τα λίγα αυτοκίνητα που οι μεγάλες εκδόσεις τους είναι best value 4 money αφού όση μεγαλύτερη η δύναμη τόσο πιο οδηγικά ενδιαφέροντα γίνονται !!!

Αλλά εδώ μιλάμε για ένα 27χρονο παληκάρι με προιστορία ενός Ε21 315 και ενός smart που πρόσφατα άρχισε επαγγελματική σταδιοδρομία σε μία χώρα που ετοιμάζεται να δημιουργήσει κρατικό τραπεζικό πυλώνα με εξαγορά της παντελώς χρεωκοπημένης ΑΤΕ από την ΕΤΕ (μέσω ΑΜΚ που δεν πάει καλά και γιαυτό να προωθεί την εκ νέου είσοδο σε αυτήν -3η κατά σειρά φορά από το '98- των ασφαλιστικών ταμείων) και σε διεθνές περιβάλλον με τιμή χρυσού στα 1320 USD/oz και τη Δύση να προετοιμάζει εισβολή στο Ιράν.

Πιστεύεις τώρα σοβαρά ότι η πρόταση ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΜΩ ΑΝΘΡΩΠΟ θα πρέπει να είναι πάρε 3lt BMW... ή αλλιώς "πάρε από την αρχή ένα αμάξι με 200+ αλογάκια να είσαι μπρούκλης !!" ;;;


Εκτός και αν είναι να πληρώσει το μπάχαλο που έφτιαξε εδώ μέσα, τότε ok... Στέλιο, σε 4 μήνες που είναι να πάρεις το αμάξι η αγορά θα έχει κάτσει και άλλο, πάρε ///ΜΖ4 ή καλύτερα Ζ8.
C U out there

Geo_3D
03-10-10, 00:20
Ρε π@π@ρα Στελιο....ειναι μια φωτογραφια απτην 2η συναντηση του φορουμ με 2 παιδια βλαμμενα,ενας με 315 και ενας με 316 που καθονται και κ@υλωνουν με τις μπεμπες και λενε να αποκτησουν και αυτοι καποια στιγμη ενα 6κυλινδρο...θες να σου θυμησω ποια ηταν αυτα τα 2 παιδακια???

Λοιπον,παρε το γ@μο6κυλινδρο 2,2 που ειναι και στην ιδια φορολογικη κλιμακα με το 2.0....θα δινεις κατιτις παραπανω στην ασφαλεια,αλλά πιστεψε με,θα τα γλυτωσεις απτα συνεργεια μετα....κατι εμαθα και εγω 1,5 χρονο....;)

P.S-Ευαγγελε,τον Μανο δεν θα τον περναει,αφου δεν τον περασα ουτε και εγω:)
P.S.2-Ευαγγελε μπορεις και με 200- αλογα να περνας καλα!

InsaneDriver
03-10-10, 00:24
Μηπως τα εχουμε ισοπεδωσει ολα? Πειτε μου οσοι ειστε στα +300 αλογα ποσες φορες περα απο μια κοντρα η σε πιστα(η σε μια συζητηση:deal:) χρειαστηκατε αυτα τα αλογα??



Και όμως αν το στρίβεις το αμάξι, δεν σου φτάνουν τα άλογα κάποιες φορές. Θες πάντα το κάτι παραπάνω στο πέταγμα από στροφή σε στροφή. :p:
Προφανώς και αν είσαι ευθειάκιας, ποτέ δεν θα ικανοποιηθείς από άλογα.

Εντάξεις, πέρα από τα άπειρα ποστ, ο λόγος που σου λέμε να πάρεις 3.0lt είναι επειδή με το 2.2 είναι ελάχιστη η διαφορά στο κόστος συντήρησης, κτήσης, συμβίωσης σε σχέση με την παραπάνω ευχαρίστηση που προσφέρει.
Αν σκεφτόσουν να πάρεις ένα αμάξι 1.8 πχ, που θα είχε τεράστια διαφορά με τα 6cyl, προφανώς και δεν θα σου προτείναμε το 3.0lt.

Aπό εκεί και πέρα και το 2.2 είναι μια χαρά. Απλά αν θες το κάτι παραπάνω, θα μπεις σε περιπέτειες των 5χίλιαρων για να το πας αρκετά άλογα παραπάνω...Βλέπε ess κτλπ, που πιστεύω δεν θα το κάνεις και ποτέ γιατί δεν είναι τους στυλ σου.

manosm3
03-10-10, 02:39
να γίνει έτσι λοιπόν !!!

p.s. Άν πάρεις 2.2 και δε περάσεις το Μάνος-ντε-ο-κουλός θα γίνεις πάντως περίγελος :D ... χειρότερα και από Σάκουνεν !!!

Ρε αυτα τα σκ@τοπαιδα με τα turboκλ@νιδια θα περνανε και εσενα σε λιγο...
Πλεον αναζητω 3λιτρα Μ54 για πατημα :ices_ange

αν με περάσει ο κονιορδος με τις τρέντυ καταβολές και την ωραία ξαδέρφη θα βάλω φωτιά στο πεζό του
Περιμενε, περιμενε και θα δεις κατι φωτογραφιες που εχω με τη Φωτεινη σου! Μας φωτογραφιζαν και σε σκεφτομουν :owned:
Αν μπορεις να το καψεις καν' το, ψαχνω το επομενο και τα λεφτα της αποζημιωσης ειναι πολυ καλα :D

EVANGELOS
03-10-10, 19:55
...P.S.2-Ευαγγελε μπορεις και με 200- αλογα να περνας καλα!

Mα αυτό λέω κι εγώ ... ναπέι σε κατηγορία 200 - 200+ δηλαδή από 2,5 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ή σε άλλη εταιρία με αντίστοιχη ισχύ (s2k)

Το 2.2 δεν είναι στην κατηγορία αυτή !!!

...Εντάξεις, πέρα από τα άπειρα ποστ, ο λόγος που σου λέμε να πάρεις 3.0lt είναι επειδή με το 2.2 είναι ελάχιστη η διαφορά στο κόστος συντήρησης, κτήσης, συμβίωσης σε σχέση με την παραπάνω ευχαρίστηση που προσφέρει.
Αν σκεφτόσουν να πάρεις ένα αμάξι 1.8 πχ, που θα είχε τεράστια διαφορά με τα 6cyl, προφανώς και δεν θα σου προτείναμε το 3.0lt...

ακριβώς αυτό

...Περιμενε, περιμενε και θα δεις κατι φωτογραφιες που εχω με τη Φωτεινη σου! Μας φωτογραφιζαν και σε σκεφτομουν :owned:
Αν μπορεις να το καψεις καν' το, ψαχνω το επομενο και τα λεφτα της αποζημιωσης ειναι πολυ καλα :D

εγώ για ωραία ξαδέρφη είπα :D :D ... xaxaxaxaxa

oldcarskickass
03-10-10, 23:29
Και γαμώ τα θρεντ!!

Από 100% Ζ ξεκινήσαμε σε ΜΧ5 καταλήξαμε (χωρίς να το μειώνω).

Αν παίζει η λύση του να φέρεις Ζ4 3.0 από Γερμανία το οποίο να ταξινομηθεί εδώ ως μοντέλο του 11 και άρα να παίζουν τα CO2 κάντο.

Αυτό που λέει ο EVANGELLOS πάντως με το μεγαλύτερο δυνατό μοτέρ το έχω περάσει και το έχω σιχαθεί.

Τσιγγουνεύτηκα μια φορά τα λεφτά και πήγα από 316 σε 2000, μόνο όταν έβαλα το 2.5 έστρωσα χαρακτήρα. (στο Ε30 πάντα έτσι).

Μετά έκανα τη μ@λ@κία και πήρα τον άσσο αντί να συνεχίσω με το 30άρι και έχω (ψιλο)ξενερώσει την ζωή μου. (γιατί δε μπορώ να τα συντηρώ και τα δυο, οπότε το 30άρι κάθεται και με βλέπει).

Οπότε πάρε αυτό που σε κ α υ λ ω ν ε ι περισσότερο από τη στιγμή που έχεις και εταιρικό.

Αυτό που θα πας τη χαλαρή σου βόλτα, αλλά θα σου σηκώσει την τρίχα σε ένα άνοιγμα (έστω και μόνος σου).

Αφού θες Ζ πάρε Ζ και μόνο Ζ μην βάζεις άλλα στο μυαλό σου.

Την πέρασα τη μαλακία μια με το δίλιτρο και μια που δεν έκανα το 2.5 all day kar (από το killer και το car), σαν το μπλε του Παντελή παράδειγμα.

z3 2.2
04-10-10, 09:29
O M54B22 ειναι παρα πολυ καλο μοτερ και κινει με αξιοπρεπεια το σασι του Ζ3.
Σε ενα Ζ4 τωρα αν συνδυαστει και με ενα μπλοκε θα ειναι μια χαρα.
Αν δεν εχεις κομπλεξ να εισαι ογρηγοροτερος απ ολους μια χαρα θα ειναι το Ζ4 με το 2.2.
Αν ακομα εχεις και βλεψεις για βουνο εκει θα σε αποζημειωσει.
Εγω μπορω να σου πω οτι με το 2.2 μου μπορω να παιξω ανετα σε μια κλειστη αναβαση με πολυ δυνατοτερα αυτοκινητα.
Καλο ειναι να μαθαινουμε το αυτοκινητο μας σε μια ορεινη διαδρομη και οχι μονο στις ευθειες.
Το να στριβεις γρηγορα και με σωστες γραμμες που θα σου αποφερουν καλες ταχυτητες εξοδου δεν εχει να κανει παντα με τα 250 αλογα.
Για παραδειγμα πριν απο κανα χρονο δεν μπορουσα να ακολουθησω με τιποτα ενα mx-5 1.6 στις στροφες του Μαραθωνα,γιατι πολυ απλα ο τυπος με το miata ειχε αντερα και χερια ;)
Ας μην ισοπεδονουμε τα παντα στο θεμα της ιπποδυναμης.
Δεν θελει αλογα...αντερα θελει η στροφη.
Μπορει το 200ιππο 2.5 να βγαινει πιο ευκολα απο τη στροφη αλλα αμα δεν "το χεις" τι να τα κανεις???
Καλυτερα λιγες παραπανω ωρες σε μια διαδρομη να μαθεις το αυτοκινητο σου και τα ορια σου παρα να κυνηγας ανεμομυλους στο βωμο της ιπποδυναμης.
Οι περισσοτεροι οδηγοι που ξερω με δυνατα αυτοκινητα οταν ερχονται οι στροφες...αναβουν τσιγαρακι!χαχαχα
Καλα λαστιχα ενα μπλοκε και κεφι και θα περασεις καλα με το 2.2.
Ο κυριος Geo μπορει να επιβεβαιωσει τα γραφωμενα μου!!!!!!

Geo_3D
04-10-10, 09:44
Καλως το,το παιδι!!Ολα καλα??
Μα φυσικα και συμφωνω,δεν χρειαζοταν επιβεβαιωση!!
:hello:

z3 2.2
04-10-10, 09:47
Καλως το,το παιδι!!Ολα καλα??
Μα φυσικα και συμφωνω,δεν χρειαζοταν επιβεβαιωση!!
:hello:

Ολα καλουα Γιωργη!:dblthumb2

Geo_3D
04-10-10, 09:59
Βεβαια τα λογια ειναι παντα λογια...ποτε θα τα κανουμε και πραξη????:D

BILL VUZAS
04-10-10, 12:42
Ρε παιδιά όλα είναι θέμα κόστους,και από την στιγμή που η αγορα (είναι ίσως και φθηνότερη στο 3,0) και η συντήρηση είναι παρόμοια το 3,0 είναι μονόδρομος.Και έχει άπειρες ευκαιρίες η αγορά.Αυτή την περίοδο τα πολλά κυβικά ειναι υπό διωγμόν στην σκέψη των καταναλωτών,δεν θα είναι πάντα έστι,θα στρώσει η αγορά.
Όσο για εισαγωγή από Γερμανία,με τις σημερινές τιμές μάλλον θα εξάγουμε...:icon18:

Quickman
04-10-10, 15:11
Παρε το καλυτερο που θα βρεις ασχετα αν ειναι 2.2, 2.5 η 3.0. Αν θες διλιτρο πηγαινε αλλου. SLK πχ.
Εγω θα σου προτεινω να δεις του carlo απο εδω μεσα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24490
Το συγγεκριμενο το εχω δει απο κοντα και εναι αψογο και καθαρο.

Καλη αγορα!

Elias_Z3
04-10-10, 16:23
Όπως σου έχω πει πάρε το 2.2 και θα είσαι μια χαρά.

manosm3
04-10-10, 19:14
Όπως σου έχω πει πάρε το 2.2 και θα είσαι μια χαρά.

Λιακο εισαι μεγαλη μορφη! Προσπαθεις να τον πεισεις να μπαξει 2.2 για να μπορεις να πατας καποιον, εεεεεε;;; :D :party:

Fanatic
04-10-10, 19:22
Μπορει να μου πει κανεις με νουμερα τις οικονομικες διαφορες των τριων(2,2-2,5-3,0)?

Bασικα πειτε μου τι παιζει με τεκμηρια και ασφαλειες σε αυτα τα κυβικα.

Αυτο http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=143813
και αυτο http://www.anytimeonline.gr/index.asp?a_id=113

ειναι σωστα?

oldcarskickass
04-10-10, 20:35
Το πρώτο δεν ισχύει είναι παλιό.

Το δεύτερο λογικά είναι ενήμερο.

Για το τι θα ισχύσει του χρόνου είναι σα να ρωτάς την πεντάδα του τζόκερ (και μάλιστα με το << τυχαίο >> τζακ ποτ που συμβαίνει συνέχεια την περίοδο των Χριστουγέννων τα τελευταία 4 - 5 χρόνια...)

http://www.google.gr/search?q=%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B7+%CE%BA%CF%85%CE% BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82 +2011&hl=el&client=opera&hs=1sV&rls=el&prmd=n&source=univ&tbs=nws:1&tbo=u&ei=jx2qTOXuOc_44Abct_3fDQ&sa=X&oi=news_group&ct=title&resnum=1&ved=0CB4QqAIwAA

edit:λέω και εγώ ονειρεύομαι ερωτήσεις;

Fanatic
04-10-10, 20:42
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=375210&postcount=630

Aυτο ειναι σωστο?

(εννοειται οτι θα παω βολτα στον λογιστη μου καποια στιγμη)

aggelosmk2
04-10-10, 20:45
Αν ενδιαφερεται για 3.0 πουλαει ενας φιλος μου μια μαυρη υπεραριστη ! Αν θες περισσοτερα info πες μου να ανεβασω φωτο !

oldcarskickass
04-10-10, 20:54
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=375210&postcount=630

Aυτο ειναι σωστο?

(εννοειται οτι θα παω βολτα στον λογιστη μου καποια στιγμη)

Ναι αυτά πρέπει να είναι.

Δες και το λινκ παρακάτω αν και ο randomk τα έχει πιο μαζεμένα και πρέπει να είναι από εδώ
http://www.autoblog.gr/2010/04/09/ta-telika-tekmiria-gia-ta-aytokinhta-2/

Πάντως η ερώτηση στο λογιστή πρέπει να γίνει, για μετά είπαμε, μέντιουμ (η μπορείς να ακούσεις τον niko fairy:smokin:)

mit$o$
04-10-10, 21:03
Μπορει να μου πει κανεις με νουμερα τις οικονομικες διαφορες των τριων(2,2-2,5-3,0)?

Bασικα πειτε μου τι παιζει με τεκμηρια και ασφαλειες σε αυτα τα κυβικα.

Αυτο http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=143813
και αυτο http://www.anytimeonline.gr/index.asp?a_id=113

ειναι σωστα?



1) Tέλη Kυκλοφορίας(σηματάκι):
- 2.2i ----> 600 €
- 2.5i ----> 800 €
- 3.0i ----> 800 €


2) Τεκμήριο(μέχρι 5ετιας):
- 2.2i ----> 6.400 €
- 2.5i ----> 7.900 €
- 3.0i ----> 10.400€
για 5-10 έτη -20% στα παραπάνω.


3) Aσφάλεια:
δεν γνωρίζω τιμές, αλλά νομίζω ότι το 2.2i είναι πάνω κάτω ίδια με του 2.0i. Περισσότερο ρόλο παίζει η αξία του αυτοκινήτου. Ψάξτο όμως....




Να σου πώ την αλήθεια φίλτατε, και γώ σε δίλλημα είμαι σχετικά με το 2.2i, αλλά όχι προς τα πάνω...

Dimzan
04-10-10, 22:09
κλασσικη η απαντηση μου αλλα κανε κι ενα τεστ drive μερικα Ζ4 να δεις ποιο σου αρεσει πιο πολυ.

το elise δεν πιστευω οτι θα σε βολεψει για πολλους λογους. Βεβαια αν μιλαμε για 2 φορες τη βδομαδα να το βγαζεις να το χαιρεσαι δεν ειναι κακη επιλογη. Η προσφορα ομως σε μεταχειρισμενα ειναι πολυ μικρη..

το S2000 ειναι τιμια επιλογη. αλλα αν δεν εισαι τυπος του γκαζιου μαλλον δε θα σου αρεσει διοτι δεν τραβαει χαμηλα οπως τα 6κυλινδρα και θελει στροφαρισμα. Οταν στροφαρει ομως...


αν τελικα καταληξεις να παρεις mx5 (λεμε τωρα) το σιγουρο ειναι οτι θα το κυκλοφορεις πιο συχνα απ το εταιρικο. Εβγαιναν εκδοσεις 1,8 145αλογα με στανταρ μπλοκε και το αμαξι ειναι απολαυση.... Και δεν κοστιζει και μια. Τουλαχιστο τα μισα παγια σε σχεση με τα υπολοιπα που αναφεραμε. Αλλα απο πρεστιζ το ξεχνας....


για το θεμα πρεστιζ σε παραπεμπω εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=394595#post394595


για το θεμα κοληματος ομως ειπαμε.. περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!

Elias_Z3
04-10-10, 22:31
Λιακο εισαι μεγαλη μορφη! Προσπαθεις να τον πεισεις να μπαξει 2.2 για να μπορεις να πατας καποιον, εεεεεε;;; :D :party:

Κάθε άλλο.

Μιλάω με την λογική και το γεγονός ότι τα 170 ps δεν είναι λίγα. Άσε που δεν θα μπει στο κόπο να υπολογίζει τα τέλη και τα ασφάλιστρα.:bugeye:

BMW Power
05-10-10, 09:08
Τα 170 άλογα δεν είναι λίγα μιλώντας γενικά αλλά είναι λάθος να βλέπουμε τον αριθμό μεμονωμένα.

Τα 136 άλογα (που για τις μέρες μας είναι αστείος αριθμός) στο Elise είναι πολλά αλλά τα 170 στο Ζ4 είναι απλώς αρκετά.

Γιατί το μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο μαγικός αριθμός kg/ps που στο Ζ4 χωρίς εξοπλισμό είναι 7,8 ενώ στο Lotus 6,4.

Αναφέρω το Lotus γιατί απλά αναφέρθηκε από τον Στέλιο.

Επίσης ότι αυτοκίνητο και αν έχεις πλην "ειδικών" κατασκευών μετά από λίγο θα σου φανεί αργό.

stef
05-10-10, 09:44
Επίσης ότι αυτοκίνητο και αν έχεις πλην "ειδικών" κατασκευών μετά από λίγο θα σου φανεί αργό.

:+1:00000

Είπες μεγάλη αλήθεια τώρα!!

mit$o$
05-10-10, 12:19
Μην ξεχνάμε και την ροπή όμως...Τα σχεδόν 22Kg του 2.2i δεν ειναι και άσχημα για το βάρος του! Γιατί καλή η ιπποδύναμη, αλλά στην ουσία η ροπή είναι αυτή που δίνει το αίσθημα της επιτάχυνσης...και με ένα σφικτό κιβωτιάκι...δεν λέγεσαι και αργός!!!

Από την άλλη το 0-100 δεν είναι και τόοοσο αντιπροσωπευτικό...χωρίς να είμαι σίγουρος, η 2.2i πρέπει να ρίξει και 3ή ώστε να ξεπεράσει τα 100km/h. Άλλα αυτοκίνητα το κάνουν με την 2ά. Η διαφορά της μιας σχέσης δεν μπορεις να πεις οτι είναι αμελητέα οταν η κατασκευαστές παίζουν με τα κλάσματα. Τα 7.7" που κάνει το 2200, για τα 0-100, δεν είναι και άσχημα με τρεις αλλαγές μέχρι τα 100.

EVANGELOS
05-10-10, 18:00
Tεκμήριο ΔΕΝ υπάρχει ... αφού ακόμα και 3.0 λτ 5ετίας με την απομείωση ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10 χιλ που είναι αφορολόγητο ... Οπότε και ΜΗΔΕΝ εισόδημα να δήλωνες πάλι τα 8 και κάτι που θα υποχρεωθείς να δηλώσεις ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΟΡΟ !!! (Το τεμήριο ΔΕΝ πάει αθροιστικά στο εισοδημά σου)

Η διαφορά είναι στα τέλη (πολύ μικρό ποσό) , στην ασφάλεια (όχι πολύ μεγάλη διαφορά) και όσον αφορά την κατανάλωση εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης ... αν όμως έτσι και αλλιώς κάνεις ΛΙΓΑ χλμ (αφού έχεις εταιρικό) το ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΟΣΟ είναι έτσι και αλλιώς μικρό ... στη συντήρηση είναι το ΙΔΙΟ πράγμα.

Το γκάζι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ !!!

Μην μπερδεύετε το ΠΟΣΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ μπορεί να πάει το αμάξι κάποιος ... με το ΠΟΣΟ ΦΟΥΝΤΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ

Δεν υπάρχει στιφτερή νορμάλ διαδρομή που να μπορεί Ο ΜΕΣΟΣ οδηγός να παει πιο γρήγορα με ένα Μ3 από ότι με ένα 330 π.χ. !!!

Ότι και να λέτε όμως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΟΥΝΤΩΤΙΚΗ η διαδρομή ...

παιδιά οκ οι χρόνοι και το πόσο τρίβεις κλπ κλπ ... επεισή όμως η ζωή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 24ωρο Λε Μαν το φούντωμα είναι φούντωμα ... οπότε σε αμάξια με το βάρος του Ζ4 καλό είναι να υπάρχει και ισχύς ...

BILL VUZAS
05-10-10, 18:45
Tεκμήριο ΔΕΝ υπάρχει ... αφού ακόμα και 3.0 λτ 5ετίας με την απομείωση ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10 χιλ που είναι αφορολόγητο ... Οπότε και ΜΗΔΕΝ εισόδημα να δήλωνες πάλι τα 8 και κάτι που θα υποχρεωθείς να δηλώσεις ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΟΡΟ !!! (Το τεμήριο ΔΕΝ πάει αθροιστικά στο εισοδημά σου)

Η διαφορά είναι στα τέλη (πολύ μικρό ποσό) , στην ασφάλεια (όχι πολύ μεγάλη διαφορά) και όσον αφορά την κατανάλωση εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης ... αν όμως έτσι και αλλιώς κάνεις ΛΙΓΑ χλμ (αφού έχεις εταιρικό) το ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΟΣΟ είναι έτσι και αλλιώς μικρό ... στη συντήρηση είναι το ΙΔΙΟ πράγμα.

Το γκάζι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ !!!

Μην μπερδεύετε το ΠΟΣΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ μπορεί να πάει το αμάξι κάποιος ... με το ΠΟΣΟ ΦΟΥΝΤΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ

Δεν υπάρχει στιφτερή νορμάλ διαδρομή που να μπορεί Ο ΜΕΣΟΣ οδηγός να παει πιο γρήγορα με ένα Μ3 από ότι με ένα 330 π.χ. !!!

Ότι και να λέτε όμως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΟΥΝΤΩΤΙΚΗ η διαδρομή ...

παιδιά οκ οι χρόνοι και το πόσο τρίβεις κλπ κλπ ... επεισή όμως η ζωή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 24ωρο Λε Μαν το φούντωμα είναι φούντωμα ... οπότε σε αμάξια με το βάρος του Ζ4 καλό είναι να υπάρχει και ισχύς ...


Πολύ σωστα,
Και να προσθέσω και πάλι, λόγω της απαξίωσης των πολλών κυβικών αυτή την εποχή μπορείς να πετύχεις καλό 3/λιτρο σε χαμηλή τιμή.

Fairytale
05-10-10, 18:58
Στέλιο, όσα γράφει ο EVANGELOS ισχύουν ΦΕΤΟΣ. Εγώ βλέπω στο ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ φοροκαταιγίδα σε αυτοκίνητα (ακίνητα κλπ) ενώ οι μεγάλες αυξήσεις στα ασφάλιστρα θεωρούνται δεδομένες (ρώτα τον ασφαλιστή σου).
Μην κάνεις το λάθος να υποθέσεις ότι επειδή "βγαίνεις" σήμερα, θα συμβαίνει το ίδιο και αύριο. Το στοίχημα αυτό είναι στημένο !!!
C U out there

Dim77
05-10-10, 19:14
Εντάξει, ότι και να λέμε ΟΛΟΙ, τελικά ο Στέλιος θα πρέπει να ρωτήσει τον λογιστή του και κανέναν άλλο.

Επίσης καμμιά φορά είναι καλύτερα να ψάξεις τα αυτοκίνητα και να δείς ποιό σου φαίνεται καλύτερο εσένα.
Έχει τον εξοπλισμό που ήθελες, και την κατάσταση του.

Ας είναι και 2.2, 2.5, 3.0. Ποτέ δε ξέρεις ποιό θα σου φανεί εσένα καλύτερο γενικά (σαν κατάσταση).
Δεν είναι μονο μοτέρ τα αυτοκίνητα.

Όσο για τον Ευάγγελο, εδώ δε του φτάνει το S54 τι συμβουλή περιμένεις να δώσει :D

3λιτρο και ας είναι και si ...

Οι επιλογές είναι οι εξής... (στηριζόμενος στην σταθερή πορεία μέτρων για την οικονομική κρίση)

2.0 και του χρόνου θα κλαίς (και θα παρηγοριέσαι ότι έχεις 6αρι σασμάν και οικονομία).
2.2 και του χρόνου θα κλαίς (και θα παρηγοριέσαι ότι έχεις 6 κυλίνδρους να κελαηδούν)
2.5 και του χρόνου το πουλάς με το ζόρι
3.0 και του χρόνου καταθέτεις πινακίδες και το πουλάς για ανταλλακτικά

Στηριζόμενος στο φούντωμα...
2.0 και θα κλαίς
2.2 και θα ψάχνεις για υπερκυβισμό και μπλοκέ και Supersprint
2.5 και θα ψάχνεις για μπλοκέ και Supersprint....(κάνοντας κάθε μέρα τον ίδιο υπολογισμό πόσα kg/ps Και Nm/ps ήταν τελικά στο 2.5 και 3.0)
3.0 και θα ψάχνεις για μπλοκέ και Supersprint

Κάνοντας και λίγο πλάκα φυσικά.

Ψάξε να βρείς καλό αμάξι (όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά) και πάρε αυτό που θέλεις πραγματικά εσύ (όχι εγώ, όχι ο φαιρυ, όχι ο Ευάγγελος, όχι ο Geo - καλά αυτός θέλει μέχρι 2.5 για να σε βάζει να ανοίγετε :deal:):icon18:...γιατί στο τέλος θα μείνεις με το προσπέκτους της Ζ4 και θα λές...δεν πήρα ποτέ.

PS. Το ξεφτιλίσαμε το θρεντ:bricks1:

EVANGELOS
05-10-10, 19:14
Αν μιλάμε με την υποψία επικείμενων μέτρων , μελλοντικής οικονομικής χειροτέρευσης κλπ κλπ ... τότε έτσι και αλλιώς το να δώσει 20 χιλιάρικα για 2θέσιο roadster κάποιος ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ !!!

Aν ήθελε να πάρει kia 1.4 και του έλεγα να πάρει 3 λιτρο ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

Από τη στιγμή που ΩΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑ έχουμε τα 2200 κυβικά και Z4 roadster

νομίζω ότι ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ είναι καλύτερη επιλογή το 2.5 ή 3.0 !!!

Fanatic
05-10-10, 19:24
Παιζει και πολυ ρολο τι θα υπαρχει τον καιρο που θα ερθει η στιγμη της αγορας. πχ αν ημουν να παρω αμαξι τωρα θα χτυπουσα αυτο: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/891635/ με λιγο παζαρι και ας ειναι 2,5(και οχι ανθρακι).

Παντως ευχαριστω που ασχολειστε τοσο με την αγορα και δεν εχετε πει εε αει στο δι@ολο και χ$#στικαμε τι θα παρεις!:cheers:

Geo_3D
05-10-10, 19:56
Οτι γλυτωσεις απτα 20 χιλιαρικα....κρατησε τα!!!Θα τα φαμε στις βενζινες οι 2 μας!!!!:p:

P.S.-Απλα επιβεβαιωνω τον Dim!!!:D

EVANGELOS
05-10-10, 19:59
Οτι γλυτωσεις απτα 20 χιλιαρικα....κρατησε τα!!!Θα τα φαμε στις βενζινες οι 2 μας!!!!:p:

P.S.-Απλα επιβεβαιωνω τον Dim!!!:D

Στέλιο ΤΡΕΜΕΙ ο Τζέο μην πάρεις κανά 3.0 λιτρο και γίνει το σουβλάκι !!!

μην ακούς ρε είναι όλοι κονιόρδοι :D :D

Fairytale
05-10-10, 20:42
Αν μιλάμε με την υποψία επικείμενων μέτρων , μελλοντικής οικονομικής χειροτέρευσης κλπ κλπ ... τότε έτσι και αλλιώς το να δώσει 20 χιλιάρικα για 2θέσιο roadster κάποιος ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ !!!

Aν ήθελε να πάρει kia 1.4 και του έλεγα να πάρει 3 λιτρο ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

Από τη στιγμή που ΩΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑ έχουμε τα 2200 κυβικά και Z4 roadster

νομίζω ότι ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ είναι καλύτερη επιλογή το 2.5 ή 3.0 !!!έχεις ακόμα απλά υποψίες; Το προσχέδιο προυπολογισμού για το 2011 το διάβασες;

Το Ζ4 (που δεν είναι διαπραγματεύσιμο αφού ΜΟΝΟ αυτό θέλει) ξεκινά από το 4κύλινδρο 2λιτρο.

Πως ορίζεις την έννοια οικονομοτεχνικά; Πόσα HP (καλοδεχούμενα) μπορεί να αγοράσει σήμερα στα 20.000e ή πόσα cc (στόχος του Μάγιστρου-Υπουργού) θα μπορεί να αντέξει αύριο; (το αυτοκίνητο δεν το αγοράζει φαντάζομαι με ορίζοντα μερικών μηνών, αλλά για να το κρατήσει).

Η δική μου πρόταση είναι πολύ συγκεκριμένη. Δεν έχει κανένα νόημα να γίνει ο Στέλιος στόχος όσων σχεδιάζουν την αφαίμαξη των αποδοχών μας (για να στηρίξουν το χρεωκοπημένο σχέδιο διάσωσης τους), ενώ δεν είναι αυτή τη στιγμή χάρη στο εταιρικό αυτοκίνητο που του προσφέρεται. Και αυτό θα γίνει αγοράζοντας cc.
C U out there

Fanatic
05-10-10, 20:53
Παντως κατι ακουσα οτι θα μας φορολογουνε και την παροχη εταιρικου. Κατι τετοιο συμβαινει αλλωστε στις περισσοτερες Ευρωπαικες χωρες. Οποτε και αυτο θα παψει να ειναι και πλεονεκτημα.

stef
05-10-10, 21:25
Οτι γλυτωσεις απτα 20 χιλιαρικα....κρατησε τα!!!Θα τα φαμε στις βενζινες οι 2 μας!!!!:p:


Ναι σε είδαμε και εσένα... :thefinger;)

merbeind
05-10-10, 21:45
Αν ειναι να παρεις z4 μονο 3.0i ουτε καν si επειδη και τα 231 καποτε συνηθιζονται.....Εχω οδηγησει-δοκιμασει και τα 3 (2,2/2,5/3,0) και η διαφορα μπορει να μην ειναι μεγαλη στο 0-100 αλλα στη ροπη ειδικα 3ες και πανω ηταν φανερη.Απο αποψη βενζινης-καταναλωση δεν υπαρχει καμια διαφορα εκτος αν πηγαινεις συνεχεια τερμα.
Οτι και αν αποφασισεις να το χαρεις και προς θεου μακρια απο 4κυλινδρα....

stef
05-10-10, 21:48
Αν ειναι να παρεις z4 μονο 3.0i ουτε καν si επειδη και τα 231 καποτε συνηθιζονται.....

Sorry αλλά το 3λιτρο το Si είναι 265, μήπως τα μπερδεύεις...?

merbeind
06-10-10, 00:30
Δεν τα μπερδευω καθολου.Λεω το 3,0i επειδη μονο σε αυτο το μοτερ μπαινει κομπρεσορας αν και οποτε ο φιλος μας χρειαστει παραπανω δυναμη.Το si απλα δεν το κανεις τπτ μεχρι εκει φτανει.Λεμε σε περιπτωση που θελει παραπανω,καλο ειναι να υπαρχει επιλογη βελτιωσης

stef
06-10-10, 00:36
Αν είναι να δώσεις σε μετατροπές άλλο ένα αμάξι φίλε μου καλύτερα να πάρεις άλλο αμάξι...
My way....

rapid_fast
06-10-10, 00:46
Αν ειναι να παρεις z4 μονο 3.0i ουτε καν si επειδη και τα 231 καποτε συνηθιζονται.....Εχω οδηγησει-δοκιμασει και τα 3 (2,2/2,5/3,0) και η διαφορα μπορει να μην ειναι μεγαλη στο 0-100 αλλα στη ροπη ειδικα 3ες και πανω ηταν φανερη.Απο αποψη βενζινης-καταναλωση δεν υπαρχει καμια διαφορα εκτος αν πηγαινεις συνεχεια τερμα.
Οτι και αν αποφασισεις να το χαρεις και προς θεου μακρια απο 4κυλινδρα....

Ρε φίλε,
μήπως είσαι λίγο υπερβολικός??
Στο κάτω κάτω, ας πάρει το πιο φτηνό και ας βάλει επάνω τον Ν54.
Αλλά πάλι, 354 άλογα ειναι αυτά, κάποτε θα τα συνηθήσει..
Αλλά αυτή δεν είναι λογική..

merbeind
06-10-10, 00:53
Αλλο ενα αμαξι δεν ειναι 5-6 χιλ.Επισης τοποθετηση κομπρεσορα δεν εχει καμια σχεση με μετατροπη ειναι πολυ πιο απλο.
Υπερβολικος σε πιο σημειο ειμαι?

rapid_fast
06-10-10, 01:08
Αλλο ενα αμαξι δεν ειναι 5-6 χιλ.Επισης τοποθετηση κομπρεσορα δεν εχει καμια σχεση με μετατροπη ειναι πολυ πιο απλο.
Υπερβολικος σε πιο σημειο ειμαι?
Γιατί να βάλεις αμφισβητούμενο aftermarket κομπρέσσορα και όχι το Ν54??
Ποιό είναι απλό? Να βάλεις τουρμπίνα και να έχεις την ίδια αξιοπιστία??
Σε σχέση με το να βάλεις μοτέρ-κιβώτιο-κεντρικό-διαφορικό-ημιαξόνια?
Υπερβολικός στο πώς συνηθίζει κάποιος τα άλογα, και στις καταναλώσεις..

merbeind
06-10-10, 01:36
Aπο αποψη aftermarket κομπρεσορα προσωπικα για τον ess γνωριζω.Σοβαρη εταιρεια με χρονια στον χωρο συγκεκριμενα ο 3λιτρος i φτανει 380αλογα,υπαρχει και μικροτερο σταδιο στα 320 περιπου...Προσωπικα μιλωντας παντα προτιμω να κουμπωσω τον κομπρεσορα παρα να βαλω ενα μοτερ που αν οχι τα χιλιομετρα δεν ξερω σιγουρα το πως δουλεψε πριν(ειναι λιγο περιεργο μοτερ ο n54 θελει φροντιδα).Μιλαμε παντα σε περιπτωση που χρειαστουνε παραπανω αλογα αν υπαρχει δυνατοτητα και εγω θα διαλεγα κατευθειαν z4m εννοειται και ουτε μετατροπες ουτε κομπρεσορες.
Το πως συνηθιζει καποιος τα αλογα ειναι σχετικο.Στο θεμα καταναλωσης με 275/30/19 λαστιχο πισω 3,0i ειμαι στα 11 λιτρα περιπου μεσα στην πολη.Το 2,2 φιλου ειναι στα 10 λιτρα με 17αρες.Δεν βλεπω καποια υπερβολη σε αυτο που ειπα

ckorolis
06-10-10, 02:14
Για μένα 2.2 είναι η καλύτερη λύση... Αν θέλεις 3λιτρο δεν κοιτάς και το boxteraki s να ευχαριστηθείς και λίγο οδήγηση? Θα ανέβεις που θα ανέβεις σε έξοδα....

rapid_fast
06-10-10, 03:48
Aπο αποψη aftermarket κομπρεσορα προσωπικα για τον ess γνωριζω.Σοβαρη εταιρεια με χρονια στον χωρο συγκεκριμενα ο 3λιτρος i φτανει 380αλογα,υπαρχει και μικροτερο σταδιο στα 320 περιπου...Προσωπικα μιλωντας παντα προτιμω να κουμπωσω τον κομπρεσορα παρα να βαλω ενα μοτερ που αν οχι τα χιλιομετρα δεν ξερω σιγουρα το πως δουλεψε πριν(ειναι λιγο περιεργο μοτερ ο n54 θελει φροντιδα).Μιλαμε παντα σε περιπτωση που χρειαστουνε παραπανω αλογα αν υπαρχει δυνατοτητα και εγω θα διαλεγα κατευθειαν z4m εννοειται και ουτε μετατροπες ουτε κομπρεσορες.
Το πως συνηθιζει καποιος τα αλογα ειναι σχετικο.Στο θεμα καταναλωσης με 275/30/19 λαστιχο πισω 3,0i ειμαι στα 11 λιτρα περιπου μεσα στην πολη.Το 2,2 φιλου ειναι στα 10 λιτρα με 17αρες.Δεν βλεπω καποια υπερβολη σε αυτο που ειπα

Αν κατάλαβα καλά, μεταχειρισμένο κοιτάει..
Οπότε, έτσι και αλλιώς, το μοτέρ που θα βάλεις τον ess πάλι δε θα ξέρεις πώς έχει
δουλέψει..
11 λίτρα μου φαίνονται υπερβολικά μικρή κατανάλωση, κάπου στα 18-19 το περίμενα
μέσα στην πόλη.
Πώς κρατιέστε μέσα στην πόλη στα 10-11 λίτρα, κάτω και απο τις τυποποιημένες του
εργοστασίου με τρίλιτρα μοτέρ και τουρμπίνες, πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω..

BMW Power
06-10-10, 09:28
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στην απόφαση του Στέλιου αλλά χθες μετά από πολύ καιρό (1,5 μήνα) έβγαλα βόλτα το Ζ4 από Αγία Παρασκευή - Πολιτεία, από πίσω, βλέπε Νέα Πεντέλη βουνό κλπ.

Μόνο και μόνο ο ήχος (sound generator) αρκεί για να με φουντώσει, όπως και τα σκασίματα στο άφημα γύρω στις 3.000rpm από την μαμά εξάτμιση παρακαλώ. Είναι αστείο να κατεβάζεις πάντα με ξερογκαζιά έτσι για να το ακούς.

Μικρό παιδάκι με το παιχνιδάκι του, το οποίο γλιστρά παντού στους λιωμένους δρόμους της πόλης (χρειάζομαι λάστιχα και μπλοκέ). Είχα ξεχάσει πόσο ωραίο είναι το αυτοκίνητο σε αυτές τις συνθήκες μιας και τον τελευταίο καιρό έκανα μόνο ταξίδια στην εθνική.

Τελικά εκτιμάς πάρα πολύ το αυτοκίνητό σου αν δεν το έχεις για καθημερινή χρίση.

Στέλιο για εμένα πλέον δεν νοείτε να έχω αυτοκίνητο αν δεν το απολαμβάνω, έστω και με αυτή την λίγη χρίση. Προτιμώ να μην έχω καθόλου μιας και το εταιρικό για τις μετακινήσεις είναι μια χαρά.

Σκέψου για τι χρίση το θέλεις, ποίες είναι οι ανάγκες σου, και μετά αποφάσισε τι θα πάρεις, αν τελικά πάρεις.

InsaneDriver
06-10-10, 12:26
Bmw Power έχεις βγάλει το ''φίλτρο'' από το τύμπανο που μεταφέρει τον ήχο στην καμπίνα από το μοτέρ;;;

Κόβει αίσθηση και ήχο αυτή η @@ρια...

Fanatic
06-10-10, 12:48
Ειχα ακουσει οτι το sound generator μπαινει μπορει να μπει και στα αλλα περαν του 3,0λιτρου. Ισχυει??

InsaneDriver
06-10-10, 14:24
Δεν ξέρω αν μπορείς να το βάλεις αργότερα, αλλά απο το εργοστάσιο μόνο το 3.0lt το έχει.

BMW Power
06-10-10, 14:58
Bmw Power έχεις βγάλει το ''φίλτρο'' από το τύμπανο που μεταφέρει τον ήχο στην καμπίνα από το μοτέρ;;;

Κόβει αίσθηση και ήχο αυτή η @@ρια...

Για να πω την αλήθεια δεν το έχω τσεκάρει αν υπάρχουν τα "φιλτράκια" αλλά όπως είναι τώρα είναι πολύ κάλο. Για την ακρίβεια δεν νομίζω να τα έχει γιατί κάνει ΠΟΛΥ θόρυβο.

Ειχα ακουσει οτι το sound generator μπαινει μπορει να μπει και στα αλλα περαν του 3,0λιτρου. Ισχυει??

Ναι βεβαίως και μπαίνει.

Δεν ξέρω αν μπορείς να το βάλεις αργότερα, αλλά απο το εργοστάσιο μόνο το 3.0lt το έχει.

Σωστός ο διτούρμπινος...

stef
06-10-10, 15:01
Τελικά εκτιμάς πάρα πολύ το αυτοκίνητό σου αν δεν το έχεις για καθημερινή χρίση.

Δημήτρη αυτή είναι η αλήθεια!!!
Όσο το έχεις για καθημερινή χρήση και φθείρεται αλλά ΚΑΙ χάνει το νόημα του το roadsteraki...

BMW Power
06-10-10, 15:04
Δημήτρη αυτή είναι η αλήθεια!!!
Όσο το έχεις για καθημερινή χρήση και φθείρεται αλλά ΚΑΙ χάνει το νόημα του το roadsteraki...

Όχι μόνο το roadster φίλε αλλά και οποιοδήποτε αυτοκίνητο. :dblthumb2

EVANGELOS
06-10-10, 15:21
Eκτός από το μιτρίο που φθείρεται και χωρίς καμία χρήση ... απλά χαλάει συνέχεια μόνο του :D :D :D

stef
06-10-10, 15:27
Όχι μόνο το roadster φίλε αλλά και οποιοδήποτε αυτοκίνητο. :dblthumb2

Ναι έχεις δίκιο απλά το roadster ακόμη πιο πολύ μιας και είναι roadster....

rapid_fast
06-10-10, 15:27
Εγώ πάντως διαφωνώ με την άποψη σας..
Την Ε28 την είχα και την δούλευα κάθε μέρα..
Σε χαρές σε λύπες, σε ανάγκες, σε διασκέδαση, στα χιόνια, στους πάγους, στην άμμο,
στα κατσάβραχα στα πάντα..
Ημουν πολύ δεμένος με την κούκλα, και ήταν η μόνη που με ξύπναγε για να την πάω
βόλτα..
Ειχα το εταιρικό παρατημένο (rav4 2000cc), και πήγαινα με το δικό μου.
Ισως να έφταιγε οτι το εταιρικό ήταν παντελώς αδιάφορο και απαράδεκτο κατασκεύασμα..

EVANGELOS
06-10-10, 16:15
να πάρει μήπως κανά Ε28 ο Φανάτικ ???? :D

rapid_fast
06-10-10, 16:38
να πάρει μήπως κανά Ε28 ο Φανάτικ ???? :D

Οχι Ευάγγελε, ΟΧΙ..
Μετά δεν θα του αρέσει κανένα αυτοκίνητο και θα καταλήξει συμπλεγματικός σαν εμένα..

merbeind
06-10-10, 20:39
Αν κατάλαβα καλά, μεταχειρισμένο κοιτάει..
Οπότε, έτσι και αλλιώς, το μοτέρ που θα βάλεις τον ess πάλι δε θα ξέρεις πώς έχει
δουλέψει..
11 λίτρα μου φαίνονται υπερβολικά μικρή κατανάλωση, κάπου στα 18-19 το περίμενα
μέσα στην πόλη.
Πώς κρατιέστε μέσα στην πόλη στα 10-11 λίτρα, κάτω και απο τις τυποποιημένες του
εργοστασίου με τρίλιτρα μοτέρ και τουρμπίνες, πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω..

Η καταναλωση ειναι στα 11 λιτρα με smg και sport κιολας πατημενο μεσα στην πολη και πιστεψε με δεν κρατιομαστε καθολου κιολας.Απλα η τεχνολογια προχωραει και το μοτερ καιει μονο πανω απο 5000 στροφες .Το θεμα καταναλωση συγκριτικα να μην το σκεφτει καθολου δεν αξιζει καν.

BMW Power
07-10-10, 15:46
Στέλιο έχε και αυτό στο μυαλό σου:

Τα στελέχη όλων των επιχειρήσεων στα οποία παρέχεται η χρήση αυτοκινήτου επιβαρύνονται με φόρο επί ενός ποσοστού (15% για αξία 15.000 -22.000, 25% 22.001-30.000 και 30% για άνω 30.000 ευρώ) της Εργοστασιακής Τιμολογιακής Αξίας του έτους πρώτης κυκλοφορίας (συμπεριλαμβάνεται στη βεβαίωση αποδοχών), καθώς αυτό θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες. Για παράδειγμα: διευθυντής πωλήσεων ΑΕ, που κάνει χρήση οχήματος με εργοστασιακή τιμολογιακή αξία 28.000 ευρώ, προκύπτει εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες 7.000 ευρώ πέραν των αποδοχών που καταβλήθηκαν σε αυτόν.

Πρέπει να δεις τι CIF έχει το εταιρικό σου.

Fanatic
07-10-10, 15:55
Σιγουρα ειναι κατω απο 15000(2010 Ford Fiesta). Αν καταλαβα καλα για κατω απο 15000 δεν θα σε πιανει το μετρο ετσι δεν ειναι??

BMW Power
08-10-10, 10:13
Σωστός. Ούτε εμένα με πιάνει με το TSI.

Fairytale
08-10-10, 10:35
Δεν το πιστεύω... το λαομίσητο group VAG έχει παρεισφρήσει στα adminο-garage !!!
C U out there

BMW Power
08-10-10, 11:14
Να γίνει το VAG!!! όσο δεν το πληρώνω εγώ μια χαρά είναι....

Και η γυναίκα polo!!!

2 στα 3 VAG. ΕΛΕΟΣ!!!!!

stef
08-10-10, 11:36
Σωστός. Ούτε εμένα με πιάνει με το TSI.

Τώρα να δείς για πότε οι εταιρίες όλες από εκεί που δύσκολα αγόραζαν εταιρικά smart θα τα αγοράζουν τρέχοντας....!!!!
Βέβαια ΟΚ υπάρχουν και άλλα αμάξια κάτω από 15Κ CIF τιμή...

rapid_fast
08-10-10, 13:12
Να γίνει το VAG!!! όσο δεν το πληρώνω εγώ μια χαρά είναι....

Και η γυναίκα polo!!!

2 στα 3 VAG. ΕΛΕΟΣ!!!!!

Το ότι είσαι κρυφοχιτλερικός κάνει ΜΠΑΜ....:rofl2:

BMW Power
08-10-10, 15:53
Εννοείτε!!!

Φαίνεται άλλωστε και από την μεταχείριση προς τους χρήστες :cheers:

EVANGELOS
08-10-10, 22:34
http://s2.hubimg.com/u/99721_f520.jpg

να γίνει έτσι λοιπόν

Dim77
19-10-10, 13:20
The hidden truth

BMW Power
19-10-10, 13:41
:bugeye::bowdown:

Fanatic
27-10-10, 08:24
ΕΡΩΤΗΣΗ!

Μπορει να μου πει καποιος τα λεγομενα inspection(service) σε ποιες κατηγοριες χιλιομετρων ειναι και τι περιλαμβανουν??? Kαι γενικοτερα οσον αφορα service intervals οτι γνωριζετε.

Thanks!

Straight six
27-10-10, 09:54
The hidden truth

μια ερωτηση ποιοι απαρτιζουν τα ες ες απο εδω μεσα? και ο αρχηγος τους ο ευαγγελος ε?..πλακα κανω,....!!!:icon02::rofl2::rofl2::

Fanatic
27-10-10, 12:35
ΕΡΩΤΗΣΗ!

Μπορει να μου πει καποιος τα λεγομενα inspection(service) σε ποιες κατηγοριες χιλιομετρων ειναι και τι περιλαμβανουν??? Kαι γενικοτερα οσον αφορα service intervals οτι γνωριζετε.

Thanks!


Kανεις?? :peepwall:

Driftakos
27-10-10, 12:42
κάτι σε τέτοιο εννοείς???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1598

τα 2 links δεν δουλεύουν. αν είναι δυνατό να ξανανέβουν.

edit : Βρήκα και το ακόλουθο link για τα 2 links που δεν δούλευαν

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=184884&postcount=1

Fanatic
27-10-10, 12:45
κάτι σε τέτοιο εννοείς???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1598

τα 2 links δεν δουλεύουν. αν είναι δυνατό να ξανανέβουν.

edit : Βρήκα και το ακόλουθο link για τα 2 links που δεν δούλευαν

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=184884&postcount=1

Ναι τα ειδα αλλα επιπλεον θα ηθελα και τα χιλιομετρα στα οποια γινονται.

Dim77
27-10-10, 12:47
25000 Oil service
50000 Inspection I
75000 Oil service
100000 Inspection 2

Αφαιρείς κανά 5αρι χιλιάδες χλμ περίπου και βγαίνει σχεδόν κάθε 20-23000 Εναλλασόμενα Oil service με inspection

BMW Power
27-10-10, 12:50
Με το που μηδενίζεις από oilservice, inspection I ή inspection II, έχεις 25.000χλμ. για το επόμενο.

Αλλά αυτό αλλάζει με τον τρόπο οδήγησης γιατί ο εκπληκτικός ειδικός εγκέφαλος της Z4 :kissass: υπολογίζει διαρκώς τις ανάγκες για το επόμενο.

Αν βέβαια τον ακολουθήσεις πιστά και αλλάζεις λάδια κάθε 25.000χλμ. θα τα πάρεις όλα στο χέρι....

Fanatic
27-10-10, 12:50
Ευχαριστω!

Περα απο τα inspection μεταξυ 70.000 και 100.000 χλμ τι ειναι πιθανον να χρειαζεται αλλαγη (γενικα με την λογικη οτι εκανε φυσιολογικη χρηση και οχι καγκουριες ο προηγουμενος). Για χοντρα μιλαω οχι φιλτρα κτλ.

stef
27-10-10, 12:52
Αλλά αυτό αλλάζει με τον τρόπο οδήγησης γιατί ο εκπληκτικός ειδικός εγκέφαλος της Z4 :kissass: υπολογίζει διαρκώς τις ανάγκες για το επόμενο.

Αν βέβαια τον ακολουθήσεις πιστά και αλλάζεις λάδια κάθε 25.000χλμ. θα τα πάρεις όλα στο χέρι....

Αλλαγή λαδιών ενδιάμεσα επιβάλλεται!!
Το πήρα με 28,000 χλμ και έχω 47,000 χλμ κ έχω αλλάξει μία φορά λάδια και άλλη μία στο πρόσφατο Inspection I

InsaneDriver
27-10-10, 12:53
Τίποτα ρε παίχτη...το αμαξάκι είναι άσπαστο.
Το μοτέρ πολυδοκιμασμένο...
Μην το σκέφτεσαι.
Τώρα αν σου κάτσει μια στις χίλιες κάποιος πολλαπλασιαστής ή κάτι άλλο ψιλό, τότε θα είσαι άτυχος.
Δεν βγάζουν τίποτα αυτά τα αμάξια.

Fanatic
27-10-10, 12:55
Αμορτισερ-ελατηρια ποσο κρατανε περιπου?

Υ.Γ. Ειμαι εκτος θεματος τοσο καιρο που εχω ξεχασει τα βασικα...:rtfm:

BMW Power
27-10-10, 13:00
Εννοείτε ότι θα χρειάζεται αμορτισέρ με τόσα χλμ. στους Ελληνικούς δρόμους.
Τα ελατήρια δεν αλλάζονται ποτέ.

stef
27-10-10, 13:01
Αμορτισερ-ελατηρια ποσο κρατανε περιπου?

Υ.Γ. Ειμαι εκτος θεματος τοσο καιρο που εχω ξεχασει τα βασικα...:rtfm:

Ρε συ Στέλιο τι ερώτηση ήταν αυτή?
Πόσο κρατάνε???
Εξαρτάται την χρήση, το πόσο είναι καταπονημένα από τον προηγούμενο κλπ..
Σε πρόσφατη αμορτισερομέτρηση που έκανα μου έβγαλε ότι είναι σαν καινούρια, αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά, δεν το λιώνω στα παντιλίκια κλπ κλπ κλπ

Fanatic
27-10-10, 13:03
Ρε συ Στέλιο τι ερώτηση ήταν αυτή?
Πόσο κρατάνε???
Εξαρτάται την χρήση, το πόσο είναι καταπονημένα από τον προηγούμενο κλπ..
Σε πρόσφατη αμορτισερομέτρηση που έκανα μου έβγαλε ότι είναι σαν καινούρια, αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά, δεν το λιώνω στα παντιλίκια κλπ κλπ κλπ


Γενικα ρε συ, το ξερω οτι ειναι σχετικο. Πχ εσεις στα δικα σας Ζ οσοι αλλαξατε, στα ποσα χλμ?

stef
27-10-10, 13:09
Προσωπικά δεν έχω αλλάξει, οπότε ίσως κάποιος άλλος κάτοχος μπορεί να σε ενημερώσει..

BMW Power
27-10-10, 13:10
Αλλαγή λαδιών ενδιάμεσα επιβάλλεται!!
Το πήρα με 28,000 χλμ και έχω 47,000 χλμ κ έχω αλλάξει μία φορά λάδια και άλλη μία στο πρόσφατο Inspection I

Εγώ έκανα Inspection IΙ στα 40.000 :banhim: έτσι για να νοιώθω καλύτερα :icon_pai:

Λάδια + Φίλτρο (πάντα)
Υγρά Φρένων
Υγρά Κιβωτίου
Υγρά Διαφορικού
Φίλτρο Αέρος
Φίλτρο Βενζίνης
Φίλτρο Καμπίνας
Μπουζί
Αλλαγή Παραφλού :rofl2:
Και εννοείτε full check
Το μοναδικό σφάλμα που έβγαλε ήταν του CD Player που όντως κόλλησε μια φορά (MP3 γτπ.)

stef
27-10-10, 13:17
Καλά εσύ είσαι ανώμαλος αγόρι μου!!
Full check πάντα!!!!

Fanatic
19-01-11, 15:19
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω

Η συνεχεια εδω (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27078)