PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχα κουκούλας σε Ζ3! (sos!)


Z3_Roadster
01-12-10, 18:33
Παίδες καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω ότι γνωρίζετε για τα λάστιχα κουκούλας σε Ζ3!

Με ενδιαφέρει να μάθω:

α) Οταν λέμε "λάστιχα κουκούλας" εννοούμε τα λάστιχα που βρίσκονται κάτω απο τα πλαϊνά της κουκούλας που έρχονται σε επαφή με το τζάμι της πόρτας οδηγού;

β) Πότε καταλαβαίνουμε ότι θέλουν αλλαγή; Πως καταλαβαίνουμε δηλαδή ότι φθάρθηκε το λάστιχο;

γ) Πόσο κοστίζουν και η αλλαγή τους γίνεται μόνο αντιπροσωπεία;

δ) Εχει αλλάξει κανένας και τι αλλαγές είδε;

ΟΛΑ τα παραπάνω με ενδιαφέρουν γιατί σε γερή βρoχή υπάρχει διαρoή απο το σημείο που ενώνεται η κουκούλα με την κολώνα του οδηγού (πάνω αριστερά απο τη θέση του οδηγού). Λέτε να θέλω λάστιχα κουκούλας ή είναι κάτι άλλο;;;

Ευχαριστώ, θα με βοηθήσετε όπως και άλλους φαντάζομαι...

zami
01-12-10, 18:56
Παίδες καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω ότι γνωρίζετε για τα λάστιχα κουκούλας σε Ζ3!ΟΛΑ τα παραπάνω με ενδιαφέρουν γιατί σε γερή βρoχή υπάρχει διαρoή απο το σημείο που ενώνεται η κουκούλα με την κολώνα του οδηγού (πάνω αριστερά απο τη θέση του οδηγού). Λέτε να θέλω λάστιχα κουκούλας ή είναι κάτι άλλο;;;

Ευχαριστώ, θα με βοηθήσετε όπως και άλλους φαντάζομαι...
καλησπέρα φίλε μου.
είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (σε ε36 καμπριο)με αυτό που περιγράφεις και μάλιστα μετα απο λίγο καιρό άρχισε να μπάζει και απο την απέναντι πλευρά ,ακριβώς στο ίδιο σημείο!!!
Αφού άκουσα τον κάθε ένα ''ειδικό'' ,αφού πέρασα σχεδόν απο όλους τους φαναρτζήδες της περιοχής μου και όχι μόνο ,αφού ΄ρυθμισα παράθυρα ,πόρτες,κουκούλες και γενικώς οτι μου λέγανε οτι μπορεί να θέλει ρυθμισμα,κατεληξα στην αντιπροσωπεία και εγινε η δουλιά μου γρηγορα ,σωστά και σχετικά οικονομικά.
το πρόβλημα μου (και πιστευω και το δικό σου)ήταν στα λάστιχα της καρότσας και όχι σε αυτά της κουκούλας.δηλαδή στο λάστιχο που εχει το σασί και καλύπτει απο την κλειδαριά της πόρτας μεχρι την ανω γωνία της κολώνας του παρμπριζ.εκείνο το γυρισμα που κάνει αυτό το λάστιχο στην γωνία της κολώνας ειναι αυτό που στεγανοποιεί την καμπίνα.πιθανόν να σου μπαίνει και θόρυβος-αερας μέσα,ετσι?
οπως και να εχει ,τα λάστιχα είναι καπως ακριβούτσικα ,αλλα η bmw εχει επισημάνει το προβλημα και παρεχει σαν βελτιωτικό ,προσθήκες σιλικόνης οι οποίες μπαίνουν απο μέσα και ξαναδίνουν στο λάστιχο την αρχική του μορφή που ειχε χασει απο τον χρόνο.ετσι εαν ειναι σε αρχικό σταδιο μπορεί να την γλυτώσεις με τις προσθήκες αλλιώς πας για λάστιχα.
είναι το νο 1 του παρακάτω λινκhttp://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BH31&mospid=47416&btnr=41_0852&hg=41&fg=40

Z3_Roadster
02-12-10, 05:41
Λες ε; Δεν το φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι και απο εκεί. Η αντιπροσωπεία περνάει δηλαδή τις προσθήκες σιλικόνης αν το θελήσω ή μπορώ να το βρω και σε ανταλλακτικά;

zami
02-12-10, 09:02
και εγω δεν το ειχα φανταστεί....
νομίζω ομως οτι δεν πωλούνται ως ανταλλακτικό αλλα το περνάνε μονο στο φανοποιείο της BMW και αυτό γιατί δεν επιδέχονται ολες οι περιπτώσεις επιδιόρθωση,η καθε μία είναι ξεχωριστή.δεν χάνεις τιποτε να κλείσεις ενα ραντεβού για να στο δούνε και να μαθεις..

Z3_Roadster
02-12-10, 16:56
Δεν έχεις και άδικο, αυτό θα κάνω. Να ρίξουν και μια ματιά και του συνοδηγού τη μεριά, μήπως και προλάβουμε κάτι. Thnx φίλε...

Once a BMWer, always a BMWer, be a BMWer at the end... (αν λέμε το ίδιο, χεχε!)