PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 318ci .ευθυγράμμιση- ρύθμιση ύψους και κάμπερ


ThaNOS E46coupe
14-02-11, 15:31
Έχω πραγματικά στεναχωρηθεί έως και ξενερώσει μπορώ να πώ με τους μαστόρους...σήμερα ίσιωσα ζάντες.. οκ. έγινε μιά χαρά.(μέχρι να ξανα στραβώσουν με τους κωλοδρόμους μας). πήγα σε ευθυγραμμισά κ του ζήτησα να μου το ευθυγραμμίσει κ να μου κοιτάξει τις γωνίες κάμπερ. μου λέει οκ. μου το ευθυγραμμίζει κ μου λέει κάνε το μιά βόλτα κ ξανα έλα.. το πήγα βόλτα κ γύρισα.

του λέω... μάστορα το τιμόνι είναι λίγο δεξιά.
μου λέει.: τριψε μου το τιμόνι δεξιά να στο ρυθμίσω. κ μετά στρίψε το όλο αριστερά να στο ρυθμίσω κ απ την άλλη.
Και ρωτάω εγώ τώρα... τόσο έμπειρος είναι που με το μάτι το ευθυγράμμισε?
επίσης να πώ οτι τα μπράτσα που έβαλε στη ζάντες δέ έφταναν να την πιάσουν όλη απ την έξω μεριά της στεφάνης και τα τοποθέτησε απο την μέσα μεριά. δηλαδή απάνω στην πατούρα της ζάντας.

επίσης του ζητησα να κοιτάξει τις γωνίες κάμπερ. κ μου είπε οτι είναι μιά χαρά.(με το μάτι πάλι μιλάμε). μετά τις κοίταξε με το μηχάνημα κ ήταν αρνητικές - 150. είναι λογικό?
μου είπε οτι έτσι πρέπει να είναι τα BMW γιατί αλλιώς θα πετάει όλο κώλους στις στροφές.:kissass:

πάντως το αμάξι τώρα ,δείχνει οτι περπατάει σωστά.

παρακαλούντε οι γνώστες του θέματος να απαντήσουν. μην αγνοήσετε αυτο το μήνυμα.

Dim77
14-02-11, 15:52
Θάνο, συγνώμη, αλλά πρέπει να πάς σε κάποιον κανονικό ευθυγραμμισά, ο οποίος θα κάνει ευθυγράμμιση ΣΩΣΤΑ και μετά θα σου τυπώσει σε χαρτί όλες τις παραμέτρους της ευθυγράμμισης.

E36 RULES!!
14-02-11, 15:56
Πώς γίνεται να εχει -150 μοιρες κάμπερ ο τροχός?

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 16:04
Θάνο, συγνώμη, αλλά πρέπει να πάς σε κάποιον κανονικό ευθυγραμμισά, ο οποίος θα κάνει ευθυγράμμιση ΣΩΣΤΑ και μετά θα σου τυπώσει σε χαρτί όλες τις παραμέτρους της ευθυγράμμισης.

δημήτρη να ξέρεις οτι τα πραγματα δέν είναι τόσο απλά εδώ στην καλαμάτα....
θα πάω παντως απο βδομάδα να ψάξω κ αλλού.

Πώς γίνεται να εχει -150 μοιρες κάμπερ ο τροχός?

μάριε μήπως εννοεί 1.50 ? κα το λέει σε άλλη κλίμακα?
τί να πώ ρε παιδιά. πάντως το αμάξι δείχνει να είναι σωστό. αλλά κάτι μέσα μου με τρώει....

Dim77
14-02-11, 16:17
Θάνο έχω ένα excel με τις δικε΄ς μου ευθυγραμμίσεις, δεν μπορώ να το κάνω copy paste εδώ και να διαβάζεται.

Σίγουρα πίσω είναι 1.50 (1 και μισή μοίρα) αρνητικό καμπερ, περίπου τόσο είναι καλά.
Μπροστά είναι πολύ λιγότερο, η BMW δίνει από 0 μέχρι 0.67 (η 0'40 σε μοίρες και λεπτά της μοίρας).

Σύγκλιση? μπροστά δίνει από 0.4mm-1.4mm για κάθε τροχό(ημισύγκλιση) όσο λιγότερο τόσο λιγότερο υποστροφικό setup.

Για πίσω δίνει ημισύγκλιση από +0.6 εώς +1.4mm...

Κλίση βασιλικού πείρου? Κάστερ?
Οι τιμές που δίνει η BMW σαν αποδεκτό εύρος δίνουν από ουδέτερο setup, εώς υποστροφικό (ανάλογα με το που θα κλίνεις σε όλες τις τιμές)

Αν πάει καλά το αυτοκίνητο έχει καλώς πάντως και μπορεί να μην τα έκανε με το μάτι ο μάστορας.

Αλλά...στις μέρες μας, σου δίνουν και ένα χαρτάκι με τα στοιχεία της ευθυγράμμισης.

joseph
14-02-11, 16:18
Έχω πραγματικά στεναχωρηθεί έως και ξενερώσει μπορώ να πώ με τους μαστόρους...σήμερα ίσιωσα ζάντες.. οκ. έγινε μιά χαρά.(μέχρι να ξανα στραβώσουν με τους κωλοδρόμους μας). πήγα σε ευθυγραμμισά κ του ζήτησα να μου το ευθυγραμμίσει κ να μου κοιτάξει τις γωνίες κάμπερ. μου λέει οκ. μου το ευθυγραμμίζει κ μου λέει κάνε το μιά βόλτα κ ξανα έλα.. το πήγα βόλτα κ γύρισα.

του λέω... μάστορα το τιμόνι είναι λίγο δεξιά.
μου λέει.: τριψε μου το τιμόνι δεξιά να στο ρυθμίσω. κ μετά στρίψε το όλο αριστερά να στο ρυθμίσω κ απ την άλλη.
Και ρωτάω εγώ τώρα... τόσο έμπειρος είναι που με το μάτι το ευθυγράμμισε?
επίσης να πώ οτι τα μπράτσα που έβαλε στη ζάντες δέ έφταναν να την πιάσουν όλη απ την έξω μεριά της στεφάνης και τα τοποθέτησε απο την μέσα μεριά. δηλαδή απάνω στην πατούρα της ζάντας.

επίσης του ζητησα να κοιτάξει τις γωνίες κάμπερ. κ μου είπε οτι είναι μιά χαρά.(με το μάτι πάλι μιλάμε). μετά τις κοίταξε με το μηχάνημα κ ήταν αρνητικές - 150. είναι λογικό?
μου είπε οτι έτσι πρέπει να είναι τα BMW γιατί αλλιώς θα πετάει όλο κώλους στις στροφές.:kissass:

πάντως το αμάξι τώρα ,δείχνει οτι περπατάει σωστά.

παρακαλούντε οι γνώστες του θέματος να απαντήσουν. μην αγνοήσετε αυτο το μήνυμα.



Βρε Θανο γιατι δεν πας να κανεις σωστη ευθυγραμμιση με τα "χτενια" που μπαινουν μεσα στην ζαντα, και οχι ετσι οπως εκανες?

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 21:47
Βρε Θανο γιατι δεν πας να κανεις σωστη ευθυγραμμιση με τα "χτενια" που μπαινουν μεσα στην ζαντα, και οχι ετσι οπως εκανες?

ιωσήφ? έχεις καποιον? στείλε πμ ρε φίλε.... πήγα σε ένα σκιτζή γιατί βιαζόμου πολύ ... αλλα έπρεπε όπως κ δήποτε να γίνει σήμερα έστω μιά πρόχειρη αυθυγράμμιση γιατί το αμάξι μετά την αλλαγή ελαστικών διάβαζε πολύ το δρόμο.....ήταν πραγματικά επικίνδυνο....

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 21:52
Θάνο έχω ένα excel με τις δικε΄ς μου ευθυγραμμίσεις, δεν μπορώ να το κάνω copy paste εδώ και να διαβάζεται.

Σίγουρα πίσω είναι 1.50 (1 και μισή μοίρα) αρνητικό καμπερ, περίπου τόσο είναι καλά.
Μπροστά είναι πολύ λιγότερο, η BMW δίνει από 0 μέχρι 0.67 (η 0'40 σε μοίρες και λεπτά της μοίρας).

Σύγκλιση? μπροστά δίνει από 0.4mm-1.4mm για κάθε τροχό(ημισύγκλιση) όσο λιγότερο τόσο λιγότερο υποστροφικό setup.

Για πίσω δίνει ημισύγκλιση από +0.6 εώς +1.4mm...

Κλίση βασιλικού πείρου? Κάστερ?
Οι τιμές που δίνει η BMW σαν αποδεκτό εύρος δίνουν από ουδέτερο setup, εώς υποστροφικό (ανάλογα με το που θα κλίνεις σε όλες τις τιμές)

Αν πάει καλά το αυτοκίνητο έχει καλώς πάντως και μπορεί να μην τα έκανε με το μάτι ο μάστορας.

Αλλά...στις μέρες μας, σου δίνουν και ένα χαρτάκι με τα στοιχεία της ευθυγράμμισης.

δημήτρη να σου πώ την αλήθειά μου όλους αυτούς του αριθμούς δέν τους πολύ καταλαβαίνω. πές μου λίγο με απλά λόγια χωρίς να σε κουράσω.
κάμπερ:έχουμε όταν οι ρόδες κάνου γωνία στο δρόμο. σωστά?
σύγκλιση: έχουμε όταν οι ρόδες μας δέν κοιτούν παράλληλα αλλα έχουν μιά μικρή διαφορά. δηλαδή όταν ο κάθε τροχός κοιτάει λίγο προς τα έξω εεε?
κάστελ? τί είναι ? το αντίθετο της κάμπερ?
ένα καλό σετ άπ που να δίνει περίπου 4 πόντους χαμήλωμα κ τις υπόλοιπες αναλογίες, έχουμε κάπου?

giannis 116
14-02-11, 21:59
Για Αθηνα αν θελετε εχω να σας προτεινω με πμ 2 'μετρ' του ειδους με σοβαρο εξολισμο και εμπειρια και πολυ καλες τιμες.

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 22:02
Για Αθηνα αν θελετε εχω να σας προτεινω με πμ 2 'μετρ' του ειδους με σοβαρο εξολισμο και εμπειρια και πολυ καλες τιμες.

γιάννη ευχαριστώ ρε φίλε. αλλα να ανέβω αθήνα απο καλαμάτα για να κάνω ευθυγράμμηση? πολύ δέν πάει? χαχαχα:D

E36 RULES!!
14-02-11, 22:03
κάστελ? τί είναι ? το αντίθετο της κάμπερ?


http://www.nolathane.com.au/images/Faqs/Caster%20angle.JPG

Φαντασου μια Harley τσοπεράδικη, και μετά το Ζ σου.. ;)

giannis 116
14-02-11, 22:04
Ναι ειναι τραβηγμενο δε το συζηταω, ελεγα απλα αν σ εφερνε ο δρομος προς τα εδω και ειχες λιγο χρονο να πηγαινες να σε φτιαχνανε! Ευχομαι να βρεις καποιον καλο εκει.

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 22:12
Ναι ειναι τραβηγμενο δε το συζηταω, ελεγα απλα αν σ εφερνε ο δρομος προς τα εδω και ειχες λιγο χρονο να πηγαινες να σε φτιαχνανε! Ευχομαι να βρεις καποιον καλο εκει.

έλεγα να έρθω στο κοπη τη πίτα...αλλα δέν ξέρω άν περισέψει μαρούλι τελικά......:jester: ευχαριστώ πάντως γιαννάκη!!!!

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 22:14
http://www.nolathane.com.au/images/Faqs/Caster%20angle.JPG

Φαντασου μια Harley τσοπεράδικη, και μετά το Ζ σου.. ;)

χαχαχα... το σκέυτομαι...αλλα τελικά μπερδέυτηκα περισσότερο....δηλαδή όταν έχου κάστερ τι? κ όταν έχουμε κάμπερ τί? κ όταν έχουμε σύγκλισή τι?

E36 RULES!!
14-02-11, 22:27
χαχαχα... το σκέυτομαι...αλλα τελικά μπερδέυτηκα περισσότερο....δηλαδή όταν έχου κάστερ τι? κ όταν έχουμε κάμπερ τί? κ όταν έχουμε σύγκλισή τι?

Kαστερ μη σε απασχολεί, δεν ρυθμιζεται σε εμας δυστηχως..

Καμπερ ειναι οπως το κοιτας απο μπροστά ή απο πισω, οταν οι τροχοι κανουν αυτο / \ τοτε εχεις αρνητικη. Οταν ειναι ετσι | | τοτε ειναι 0, και οταν ειναι \ / ειναι θετικη.

Συγκλιση ειναι οταν το κοιτας απο πανω , οι τροχοι κανουν αυτο / \, και αποκλιση οταν κανουν αυτο \ /

Η καστερ εχω την εντύπωση οτι δουλεύει οταν στριβουν οι τροχοί.. Αν δεις τα ΒΜW και τα Mercedes, οταν εχουν τερμα τους τροχους, καπως ''ξαπλωνουν'' στραβα..

http://photos-h.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v236/157/37/542930458/n542930458_2658879_2235.jpg

Eδώ με λιγη καστερ

http://i19.photobucket.com/albums/b181/Sully01/4174426653a8313791507l.jpg

ThaNOS E46coupe
14-02-11, 22:36
Ρε φίλε +1λέμε...ήσουν κατατοπιστικότατος....ο μηχανικός μου μου είπε πάντως οτι στο 46άρι γίνεται να ρυθμίσεις κ κάστερ.άν και δέν πήγα σε αυτόν σήμερα γιατί δέν έχει μηχάνημα για ευθυγράμμιση...
αλλα δε μας ενδιαφέρει αυτο...το θέμα μας είναι να έχουμε σωστό τιμόνι, να επανέρχεται αμέσως χωρίς να με κουράζει να το γυρίσω εγώ (μερικές φορές) και να πατήσουν οι ζάντες σωστά κάτω (όχι με τη μέσα πλευρά της στεφάνης) ωστε να μήν τρώγωνται τα λάστιχα μονόπαντα κ να μήν την "ακούνε" οι ζάντες με την παραμικρή λακούβα....
Να έχουμε βέβαια ένα σωστά χαμηλωμένο αυτοκίνητο και με καλά κρατήματα...ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ???????

joseph
15-02-11, 16:18
γιάννη ευχαριστώ ρε φίλε. αλλα να ανέβω αθήνα απο καλαμάτα για να κάνω ευθυγράμμηση? πολύ δέν πάει? χαχαχα:D

Εγω θανο κανω στην σερβιν.. και ολα καλα! ζητα να στην κανει ο Θανασης.

ThaNOS E46coupe
15-02-11, 22:08
τον ξερω ρε ιωσηφ το θαναση ειναι πραγματικα το καλυτερο μαστορακι εκει μεσα. Συγκρκριμενα φευγαμε απο την πιστα κ ημασταν στο φαναρι του κουντουρη εγω , ο θανασης κ ο spyros81 κ περιμεναμε να αναψει το πρασσινο. Εκει γνωρισα κ απο κοντα το σπυρο....
Θα παω στο θαναση να με σενιαρει....