PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη Κυκλοφορίας


HexDec
04-03-11, 17:44
Καλησπέρα σας, ήθελα απο καιρό να ξεκινήσω αυτή την συζήτηση αλλά τώρα βρήκα το χρόνο και την διάθεση. Είμαι κάτοχος ενός 520 βενζίνη, το οποίο αγοράστηκε καινούριο τον Απρίλιο του 09.
Το 2010 πλήρωσα τέλη 600 ευρώ (150 επιπλέον φόρο πολυτελείας νομίζω) βγήκαν και αναγνώρισαν την βλακεία τους και έθεσαν ένα αυθαίρετο χρονικό όριο για αυτοκίνητα με χαμηλούς ρύπους και ημερομηνία άδειας μετά την 1/10/2010 η την 1/11/2010.
Το αποτέλεσμα είναι φέτος να πληρώσω ξανά 600 ευρώ, ΟΤΑΝ το αντίστοιχο 320 πληρώνει 222 ευρώ το σεντάν/τουρινγκ και 231 ευρώ το κουπέ, το νέο 5αρι με κινητήρα 3000cc έχει τέλη
354 ευρώ το 523,
409 ευρώ το 528
και 607 ευρώ το 550!!
Δηλαδή έγω πληρώνω τέλη όσα ένα αυτοκίνητο 4395 cc και εργοστιακής αξίας 118.000 ευρώ
ενώ κανονικά θα έπρεπε να πληρώσω κάπου 250 €.
Υπάρχει κανείς άλλος με αντίστοιχό πρόβλημα ? Υπάρχει κάτι το οποίο μπορουμέ να κάνουμε ??
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις

panos90
04-03-11, 18:38
Και γω δινω 600 για 2λιτρο που εχει κλεισει 10 ετια ..

Αν παρω τωρα το ΙΔΙΟ αμαξι μεταχειρισμενο απο γερμανια και το εκτελωνισω aka πρωτη αδεια 2011 θα πληρωνει 200 κατι.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ

Dimpas
04-03-11, 19:00
Το σύστημα αυτό είναι ο απόλυτος παραλογισμός !

Το ακόμα ποιο παράλογο είναι ότι η τιμη για C02/km είναι όχι μόνο ενδεικτική αλλά και μπορεί ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να αλλάξει ! Χωρίς κάν να ανοίξει κάποιος το καπό !

Έστω όμως να δεχτούμε αυτή την μέτρηση σαν σωστή και σαν μέτρο για να πληρώνουμε τα τέλη !

Η πρότασή μου είναι ότι έπρεπε ΟΛΑ τα οχήματα που ο κατασκευαστής έχει έχει εκδώσει την τιμή αυτή (CO2/Km) να υπαχθούν στο μέτρο και όχι βάση την χρονολογία πρώτης ταξινόμησης του οχήματος !

Όπως καταλαβαίνεις , το μέτρο ευνοεί ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ τους εισαγωγείς-εμπόρους οχημάτων καθώς είναι ένα κίνητρο για να αγοράσει κάποιος , εν μέσω τρομερής οικονομικής κρίσης, καινούργιο όχημα !

Είναι ακόμα μια ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι η κυβέρνηση αγαπάει τους πολίτες της, έχει μεγάλο ενδιαφέρον για την "ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ" και προστατεύει τα συμφέροντα των ταπεινών υπηκόων αυτού του κράτους ...

Θα μπορούσα να γράφω βιβλία για την πολιτική των κυβερνήσεων στον τομέα των οχημάτων αλλά.....

God
04-03-11, 20:31
Α, μην αγχώνεστε. Με μαθηματική ακρίβεια το επόμενο ή το πολύ το μεθεπόμενο έτος θα αλλάξει ο νόμος και όσοι πήραν οχήματα χαμηλών ρύπων μεν (αλλά υψηλού κυβισμού δε) θα την φάνε γερή. Όσοι πάρουν το 550 βλέπω του χρόνου να έρθει σήμα κανένα διχίλιαρο. 10 χρόνια τώρα έτσι δεν γίνεται; Σκοτώνουν μία ομάδα ώστε να την αναγκάσουν να στραφεί αλλού και μόλις πάρει αυτό το άλλο που την έστρεψαν να πάρει τότε φορολογούν ακριβώς αυτό. Βλέπε "δεν υπάρχουν τεκμήρια, πάρτε τζιπάρες->υπάρχουν τεκμήρια, που τα βρήκατε" ή "φόρος παλαιότητας, πάρτε καινούργια να γλυτώσετε-φόρος βάσει ρύπων, την φάγατε" κτλ...

Έτσι και αλλιώς, το κράτος του παραλόγου είμασταν και είμαστε. Το ίδιο αυτοκίνητο πληρώνει διαφορετικά σήματα. Φορολογεί το παλιό αυτοκίνητο γιατί λέει ρυπαίνει, λες και δεν μου δίνει κάρτα καυσαερίων, αλλά λες και έχει ο κόσμος παλιά αυτοκίνητα γιατί του τρέχουν τα λεφτά από τα πατζάκια. Φορολογεί "βάσει ρύπων" τα νέα αυτοκίνητα και "βάσει κυβισμού" τα παλιά, δεχόμενο μόνο τις ονομαστικές τους τιμές και χωρίς να λαμβάνει υπόψη τις μετρήσεις της κάρτας καυσαερίων. Και να ήταν μόνο αυτά, από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις...

stelmaniac
04-03-11, 20:45
Οποιος αγοραζει σημα σημαινει οτι αποδεχεται το status της κυβερνησης-σπειρας που ''νομοθετει'', οπως ακριβως παει και ψηφιζει, δηλαδη συναινει. Αφου φωναζεις και αντιδρας και δε σ' αρεσει η κλοπη του σηματος,γιατι στο τελος πας και το πληρωνεις?
Κανεις κατι λαθος?

HexDec
04-03-11, 20:53
Κάτι πρέπει να γίνει όμως, η ασυδοσία έχει όρια
το ίδιο και ο ωχαδελφισμός μας

@stelmaniac τι ακριβώς εννοείς ;

oldcarskickass
04-03-11, 21:02
Κάτι πρέπει να γίνει όμως, η ασυδοσία έχει όρια
το ίδιο και ο ωχαδελφισμός μας

@stelmaniac τι ακριβώς εννοείς ;

Πιστεύω είναι ξεκάθαρος.

Να μην πληρώνεις σήμα.

HexDec
04-03-11, 21:04
Μά έτσι υπάρχει κίνδυνος να πληρώσω περισσότερα, είναι χρέη στο δημόσιο, δεν είναι χρέη σε ιδιωτικές εταιρείες διοδίων

ttjohn
04-03-11, 21:15
Δεν μπορεις να κανεις τιποτε φιλεμου.Η πουλας το αμαξι η δεχεσαι και πληρωνεις 600 ευρο.Δεν υπαρχει αλλη λυση και τζαμπα ασχοληστε.

stelmaniac
04-03-11, 21:18
Δε μιλαω σε προσωπικο επιπεδο (αν και εγω το εχω κοψει το σημα) αλλα συλλογικα: ΚΑΝΕΙΣ δε θα επρεπε να αγοραζει τελη κυκλοφοριας...αλλα τι να περιμενει κανεις απο ενα τετοιο λαο (μη λεμε συνεχεια τα ιδια)...

Dimzan
04-03-11, 21:19
Πιστεύω είναι ξεκάθαρος.

Να μην πληρώνεις σήμα.

λευτερη δεν υπαρχει μηχανογραφηση σχετικα με το θεμα του σηματος..?

περσυ δεν ηταν που ξεκινησαν να στελνουν σε καποιοιυς που δεν ειχαν πληρωσει σηματα ολα τα χρονια..?

καποια μηχανογραφηση θα υπαρχει δε μπορει... για αμαξια σιγουρα, ισως και για μηχανες..

ποιος εφοριακος θα μας διαφωτισει?>

HexDec
04-03-11, 21:20
Φίλε μου, ούτε η ανοχή είναι λύση, και θα σου πω και κάτι άλλο, επειδή μένω σε ακριτικό νομό της βόρειας Ελλάδας, γνωρίζω ότι πολλοί συμπατριώτες μας κυκλοφορούν με αυτοκίνητα με βουλγαρικά νούμερα (για να μην αναφέρω τις βενζίνες), και αυτό δεν είναι λύση όμως πρέπει να μαζευτούμε αρκετοί να κάνουμε μια καταγγελία να το κυνηγήσουμε βρε αδερφέ...

stef
04-03-11, 21:23
Και γω δινω 600 για 2λιτρο που εχει κλεισει 10 ετια ..

Αν παρω τωρα το ΙΔΙΟ αμαξι μεταχειρισμενο απο γερμανια και το εκτελωνισω aka πρωτη αδεια 2011 θα πληρωνει 200 κατι.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ

Κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις φίλε μου!
Για να έχεις τα νέα τέλη δεν πρέπει απλά το αμάξι σου να έχει άδεια 2011 αλλά θα πρέπει να έχει και Εuro5 προδιαγραφές!

stelmaniac
04-03-11, 21:27
Δεν μπορεις να κανεις τιποτε φιλεμου.

Ακριβως το ιδιο λεγανε:

οι κολλιγοι στο λαυριο που πεθαιναν για ενα κομματι ψωμι και οι αδερφες τους γινονταν πορνες των εργοδοτων τους για να ζησουν

οι δουλοπαροικοι της λαρισας πριν 100 χρονια

οι γονεις που μας μεγαλωσαν που μας ελεγαν πως εμεις δε θα αλλαξουμε τον κοσμο

οι παπαδες το '21 που ηταν θελημα θεου η πολη να τουρκεψει και η λιστα ουκ εστιν αριθμο...ΑΛΛΑ

ολοι οι προηγουμενοι καποτε ΞΥΠΝΗΣΑΝ.....αλλα εμεις ως τοτε......

HexDec
04-03-11, 21:32
@stelmaniac εμείς πάσχουμε απο το σύνδρομο της αδιαφορίας, δεν καταλαβαίνουμε ότι έαν χτυπά το σπίτι του γείτονα αργά ή γρήγορα θα χτυπήσει και το δικό μας

HexDec
04-03-11, 21:34
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Κ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ... +1000

ditris
04-03-11, 21:41
Καλησπέρα σας, ήθελα απο καιρό να ξεκινήσω αυτή την συζήτηση αλλά τώρα βρήκα το χρόνο και την διάθεση. Είμαι κάτοχος ενός 520 βενζίνη, το οποίο αγοράστηκε καινούριο τον Απρίλιο του 09.
Το 2010 πλήρωσα τέλη 600 ευρώ (150 επιπλέον φόρο πολυτελείας νομίζω) βγήκαν και αναγνώρισαν την βλακεία τους και έθεσαν ένα αυθαίρετο χρονικό όριο για αυτοκίνητα με χαμηλούς ρύπους και ημερομηνία άδειας μετά την 1/10/2010 η την 1/11/2010.
Το αποτέλεσμα είναι φέτος να πληρώσω ξανά 600 ευρώ, ΟΤΑΝ το αντίστοιχο 320 πληρώνει 222 ευρώ το σεντάν/τουρινγκ και 231 ευρώ το κουπέ, το νέο 5αρι με κινητήρα 3000cc έχει τέλη
354 ευρώ το 523,
409 ευρώ το 528
και 607 ευρώ το 550!!
Δηλαδή έγω πληρώνω τέλη όσα ένα αυτοκίνητο 4395 cc και εργοστιακής αξίας 118.000 ευρώ
ενώ κανονικά θα έπρεπε να πληρώσω κάπου 250 €.
Υπάρχει κανείς άλλος με αντίστοιχό πρόβλημα ? Υπάρχει κάτι το οποίο μπορουμέ να κάνουμε ??
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις

Kάποιο λάθος κάνεις φίλε μου!
Ο αδερφός μου πήρε καινουργιο το insignia 1800cc το καλοκαιρι και πλήρωσε 270 ευρώ τέλη!!
Πως είναι δυνατον το 2000 ή το 3000 ναχει τα τέλη που λες?

God
04-03-11, 21:50
Οποιος αγοραζει σημα σημαινει οτι αποδεχεται το status της κυβερνησης-σπειρας που ''νομοθετει'', οπως ακριβως παει και ψηφιζει, δηλαδη συναινει. Αφου φωναζεις και αντιδρας και δε σ' αρεσει η κλοπη του σηματος,γιατι στο τελος πας και το πληρωνεις?
Κανεις κατι λαθος?

Ούτε και αυτό είναι λύση καθώς βάσει του παρόντος συστήματος και ένα μόνο κομματόσκυλο να πάει να ψηφίσει απλώς θα βγει το κόμμα του. Τα λευκά/άκυρα επίσης πάνε στο πρώτο κόμμα. Οπότε (γνώμη μου) χίλιες φορές ναι να πάω να ψηφίσω...όποια ένωση κυνηγών έχει το πιό όμορφο λογότυπο.

Kάποιο λάθος κάνεις φίλε μου!
Ο αδερφός μου πήρε καινουργιο το insignia 1800cc το καλοκαιρι και πλήρωσε 270 ευρώ τέλη!!
Πως είναι δυνατον το 2000 ή το 3000 ναχει τα τέλη που λες?

Γιατί το πήρε το καλοκαίρι. Aν το έπαιρνε τώρα θα ήταν βάσει ρύπων, όχι κυβισμού.

HexDec
04-03-11, 21:51
Ο υπολογισμός των τελών απο τον οκτώβριο ή το νοέμβριο άλλαξε γίνεται πλέον με βάση τους ρύπους, εντέλως αυθαιρέτα όμως τα αυτοκίνητα τα οποία αγοράστηκαν πρίν απο την αλλάγη υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό τους και όχι τους ρύπους το insignia του αδερφου σου εαν είναι το 1.8 έχει με το νέο καθεστώς τέλη 358 €

ditris
04-03-11, 23:23
Ο υπολογισμός των τελών απο τον οκτώβριο ή το νοέμβριο άλλαξε γίνεται πλέον με βάση τους ρύπους, εντέλως αυθαιρέτα όμως τα αυτοκίνητα τα οποία αγοράστηκαν πρίν απο την αλλάγη υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό τους και όχι τους ρύπους το insignia του αδερφου σου εαν είναι το 1.8 έχει με το νέο καθεστώς τέλη 358 €

Μισό λεπτό γ να καταλάβω...που ειδατε τις τιμές αυτές γ τα τελη του 2012?Ανακοινώθηκαν τον οκτωβρη ή νοεμβρη του 2010 για να πληρωθουν το δεκεμβρη του 2011?Εδω τον περασμένο οκτωβρη(2010) δε ξέραμε τι θα πληρωσουμε σε 2 μηνες (δηλαδη ακριβή ποσό απο το σημα του 2011 το οποίο θα πληρωναμε το δεκεμβρη του 2010)??

God
04-03-11, 23:28
Δεν είναι για το 2012, είναι μόνιμες (???) από εδώ και πλέον. Τα τελευταία του 2011 πλήρωσαν ήδη βάσει ρύπων.

Το Insignia του 6/2010 π.χ. θα πληρώνει πάντα βάσει του κυβισμού του, Θεού θέλοντος όσο πλήρωνες. Τα νεότερα θα πληρώνουν πάντα, για όσο το θέλει η κυβέρνηση δηλαδή, βάσει των ρύπων τους.

HexDec
05-03-11, 00:07
Παρατηρώ πάντως ότι υπάρχει κόσμος που ακόμα δεν γνωρίζει τι συμβαίνει και αυτό είναι πάρα πολύ κακό....

Stallion3.2
05-03-11, 10:04
το θέμα με τα τέλη κυκλοφορίας στην Ελλάδα (όπως και πολλάααααα ,άλλα) έχει καταντήσει γελοίο. κάθε χρόνο σκαρφίζονται απο κάτι για να φορολογήσουν περεταίρω την κατοχή ενός αυτοκινήτου. εγώ όταν αγόρασα την GT τα τέλη ήταν 470 ευρώ, την επόμενη χρονιά πήγε 520, πέρσυ το κάνανε 562 (+'έκτακτη' εισφορά πολυτελείας 350, άρα 912) και φέτος 1000 γιατί, λέει, πέρσυ ήταν 912... άρα μονιμοποιήθηκε η έκτακτη εισφορά, του χρόνου? με αυτή τη πολιτική έχουν αχρηστευτεί χιλιάδες αυτοκίνητα των οποίων οι πινακίδες κατατέθηκαν, όπως η δική μου αφού δεν την χρησιμοποιούσα συχνά έτσι και αλλιώς, και τελικά το κράτος χάνει έσοδα απο:
-τέλη που ΔΕΝ πληρώθηκαν γιατί κατατέθηκαν οι πινακίδες
-τέλη που δεν πληρώθηκαν έτσι απλά
ΦΠΑ και τέλη απο:
-βενζίνες που ΔΕΝ καταναλώνωνται
-ασφάλιστρα που ΔΕΝ ανανεώνωνται

και έτσι συνολικά τα έσοδα είναι , και πάλι, μικρότερα απο όταν ήταν φθηνότερα τα τέλη... το ίδιο κάνανε με το ΦΠΑ και σφάξανε την αγορά όλη.

το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ!ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΩΤΕΥΩΝΤΑ ΣΤΟΧΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ.

MichaeL
05-03-11, 10:41
το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥΣ! :+1:

Όπως δεν είναι το να καταπολεμήσουν την εγκληματικότητα, την παράνομη μετανάστευση,
την διαφθορά, την κατρακύλα στην παιδεία και άλλα πολλά...

Έχουμε τους κυβερνήτες που μας αξίζουν :shakehead

ditris
05-03-11, 11:04
Παρατηρώ πάντως ότι υπάρχει κόσμος που ακόμα δεν γνωρίζει τι συμβαίνει και αυτό είναι πάρα πολύ κακό....

Συνφορουμίτη εγώ μίλησα για τα τέλη που πλήρωσε το insignia το δεκεμβρη του 2010 για το σήμα του 2011 κ τα οποία ήταν 270 ευρώ! Το καλοκαίρι όταν αγοράστηκε καινιούργιο τα τέλη(για το 2010) ήταν δώρο κ ηταν 184 ευρώ!Δηλαδή το αυτοκίνητο κατασκευής 2010 έχει ρύπους περισσότερους επειδή άλλαξε το 2010 κ μπήκε το 2011?Δηλαδή αν κάποιος αγοράσει το ίδιο αυτοκίνητο αρχές 2011(ενώ απο το εργοστάσιο βγηκε 2010 μιας κ απο τοτε που το φτιαχνει το εργοστασιο κ απο τοτε που το αγοραζεις μεσολαβει καμια φορά κ 1 χρονος!) το σήμα που θα πληρώνει δε θαναι 270?Μηπως ρυπαινει λιγοτερο?
Δηλαδη οι τιμες για τα τελη που λες ειναι για το σημα του 2012 κ για τα αυτοκινητα που αγοραζονται απο γεναρη του 2011 κ μετα?Κ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ μιας κ εχουμε 9 μηνες μεχρι να τα δουμε?

trueno
05-03-11, 12:45
Eχω την πεποίθηση ότι αν απευθυνθει κάποιος στα δικαστηρια θα δικαιωθεί. Δεν μπορει δυο ιδια αυτοκινητα που εκπέμπουν ίδιους ρύπους , να πληρωνουν εντελώς διαφορετικά τέλη κυκλοφορίας....

rapid_fast
05-03-11, 13:18
Eχω την πεποίθηση ότι αν απευθυνθει κάποιος στα δικαστηρια θα δικαιωθεί. Δεν μπορει δυο ιδια αυτοκινητα που εκπέμπουν ίδιους ρύπους , να πληρωνουν εντελώς διαφορετικά τέλη κυκλοφορίας....

Γιατί δεν μπορεί??
2 δημόσιοι υπάλληλοι, στην ίδια θέση, με την ίδια προυπηρεσία, και με τα ίδια προσόντα,
γιατί πληρώνονται διαφορετικά έως και 350%???
Ε?? Ε??

ditris
05-03-11, 13:58
Γιατί δεν μπορεί??
2 δημόσιοι υπάλληλοι, στην ίδια θέση, με την ίδια προυπηρεσία, και με τα ίδια προσόντα,
γιατί πληρώνονται διαφορετικά έως και 350%???
Ε?? Ε??

Εννοείς ίδια προυπηρεσία στο δημόσιο, στην ίδια θέση?Δηλαδή ο ένας παίρνει π.χ 800 κ ο άλλος 2800?Για ανεφερε ενα παραδειγμα.......

stelmaniac
05-03-11, 14:12
δηλαδη,συγνωμη ρε παιδια για να καταλαβω αμα του χρονου τους κ@υλωσει και πανε το σημα 2 χιλιαρικα εμεις θα παμε να τους τα δωσουμε? ειμαι τοσο βλακας που δεν καταλαβαινω???

rapid_fast
05-03-11, 14:53
Εννοείς ίδια προυπηρεσία στο δημόσιο, στην ίδια θέση?Δηλαδή ο ένας παίρνει π.χ 800 κ ο άλλος 2800?Για ανεφερε ενα παραδειγμα.......
Κλητήρας στο υπουργείο οικονομικών με 17 χρόνια προυπήρεσία 2531 χέρι..
Κλητήρας στο Παν/μιο με 17 χρόνια προυπηρεσία 1230 χερι..
Κλητήρας στη βουλή με 17 χρόνια...3400 χέρι

HexDec
05-03-11, 17:28
@makos

Για δές εδώ πέρα ->http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959

Nikos-bmw m3 competition
10-03-11, 12:46
δηλαδη,συγνωμη ρε παιδια για να καταλαβω αμα του χρονου τους κ@υλωσει και πανε το σημα 2 χιλιαρικα εμεις θα παμε να τους τα δωσουμε? ειμαι τοσο βλακας που δεν καταλαβαινω???

μου αρεσει ο τροποσ που σκεφτεσε. το θεμα ειναι πως γινεται και δεν πληρωνεισ τελη κυκλοφοριασ? δεν στα χρεωνουν στο εκκαθαριστικο? αν σε σταματησουν και δεν εχεισ σημα ?πως το χειριζεσε??? πεσ μασ και μασ να μαθουμε

ditris
10-03-11, 13:37
@makos

Για δές εδώ πέρα ->http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959

Σήμερα που κοίταξα την άδεια κυκλοφορίας στο v7 κουτάκι(co2) έχει παύλα δίπλα!
Αρα πόσο θα μου έρθει το σηματάκι(τέλη κυκλοφορίας) το 2011 το δεκέμβρη?

orpheus
11-03-11, 10:06
Κλητήρας στο υπουργείο οικονομικών με 17 χρόνια προυπήρεσία 2531 χέρι..
Κλητήρας στο Παν/μιο με 17 χρόνια προυπηρεσία 1230 χερι..
Κλητήρας στη βουλή με 17 χρόνια...3400 χέρι

:bugeye: ειναι σιγουρες αυτες οι διαφορες? κλητηρας 3400?

rapid_fast
11-03-11, 13:13
:bugeye: ειναι σιγουρες αυτες οι διαφορες? κλητηρας 3400?

Ναι.. ναι ναι ναι ναι ναι...
ΝΑΙ

oldcarskickass
11-03-11, 15:56
Τόσα και άλλα τόσα, και τα αξίζουν, ξέρεις τι είναι να έχει γεμίσει το στόμα σου άφθες, και ο πάτος σου να έγινε να από τα χατήρια που κάνεις στους αποπάνω;;

Μπράβο.

optostyle
04-06-11, 08:12
Παίδες plz..καντε ενα ''Like'' να μαζευτουμε λιγοι παραπανω στο γκρουπ που εκανα στο facebook.......ποτέ δεν ξερεις αν μαζευτουμε πολλοι τι θα γινει ....Thanks

http://www.facebook.com/pages/%CE%A6%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%9D-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%A5%C E%9C%CE%95-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%97-%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%94%CE%99%CE%94%CE%9F%C E%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%95%C E%A3-SOS/106268782770312

stauros772000
04-06-11, 11:35
παππου,το ''like'' δεν θα τους κανει τιποτα.καταθεστε πινακιδες τον δεκεμβριο,για 2-3 μηνες,να δεις τι αγγουρι θα τους μπει...................ασε που μετα δεν θα θελετε να τις ξαναπαρετε πισω,οταν δειτε τι γλιτωνετε

HexDec
04-06-11, 11:55
Εγώ θα τις παραδώσω, αν ισχύουν αυτά που λένε, για +10%, καλύτερα να πηγαίνω με τα πόδια η με το ΚΤΕΛ!!!

MrZ
04-06-11, 13:12
Να τις παραδώσουμε ρε παιδιά...Αλλά όσοι δεν έχουμε σκεπαστό γκαράζ (κάποιοι καθόλου), δεν γίνεται να το βαράει ο ήλιος/η βροχή/οι κουτσουλιές και να το βλέπουμε έτσι να σαπίζει.Ήδη έχω ένα έτσι και κάθε μέρα που το βλέπω με σιχτιριάζω που δεν έχω τα χρήματα να το βγάλω στο δρόμο.Να τα βγάλουμε για πούλημα-χάρισμα;Εκτός και αν κάνουμε καμιά group-ενοικίαση αποθήκης και πάμε όλοι μαζί να τα παρκάρουμε εκεί μέσα...

Driver M
04-06-11, 13:51
Να τις παραδώσουμε ρε παιδιά...Αλλά όσοι δεν έχουμε σκεπαστό γκαράζ (κάποιοι καθόλου), δεν γίνεται να το βαράει ο ήλιος/η βροχή/οι κουτσουλιές και να το βλέπουμε έτσι να σαπίζει.Ήδη έχω ένα έτσι και κάθε μέρα που το βλέπω με σιχτιριάζω που δεν έχω τα χρήματα να το βγάλω στο δρόμο.Να τα βγάλουμε για πούλημα-χάρισμα;Εκτός και αν κάνουμε καμιά group-ενοικίαση αποθήκης και πάμε όλοι μαζί να τα παρκάρουμε εκεί μέσα...

Υπάρχουν και οι κουκούλες.

Αν και αν δεν έχεις προσωπικό χώρο στάθμευσης, απ'ό,τι ξέρω δεν μπορείς να παραδώσεις πινακίδες.
Φυσικά, μπορείς να δηλώσεις ως χώρο τέτοιο αυτό κάποιου φίλου ή συγγενή.
Πάντως, με βάση τη νομοθεσία δε μπορείς να καταλαμβάνεις δημόσια θέση πάρκαρίσματος (δηλαδή στο δρόμο) χωρίς να φέρεις πινακίδες.

MrZ
05-06-11, 21:00
Υπάρχουν και οι κουκούλες.

Αν και αν δεν έχεις προσωπικό χώρο στάθμευσης, απ'ό,τι ξέρω δεν μπορείς να παραδώσεις πινακίδες.
Φυσικά, μπορείς να δηλώσεις ως χώρο τέτοιο αυτό κάποιου φίλου ή συγγενή.
Πάντως, με βάση τη νομοθεσία δε μπορείς να καταλαμβάνεις δημόσια θέση πάρκαρίσματος (δηλαδή στο δρόμο) χωρίς να φέρεις πινακίδες.

Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις...Εγώ προσωπικά έχω χώρο στάθμευσης αλλά όχι σκεπαστό.Που σημαίνει ότι:Βρέχει - υγρασία, έχει ήλιο - θαμπώνουν χρώματα,ξεραίνονται τα δέρματα,σπάνε τα πλαστικά κτλ, κτλ, πέφτουν σύκα,μούρα,ρόδια,κουκουνάρια,κουτσουλιές.(έχω απ'όλα και μένω στην αθήνα...)
Η κουκούλα θα βοηθήσει στις κουτσουλιές, τους ελαφριούς καρπούς δέντρων και από τον ήλιο μόνο το καλοκαίρι και όχι πλήρως.Κουκούλα δεν σημαίνει ότι μέσα θα έχει 5 βαθμούς όταν έξω έχει κάυσωνα.Επίσης όταν βρέχει,ποτέ δεν βάζουμε κουκούλα γιατί κρατάει την υγρασία με αποτέλεσμα να σπάει το χρώμα,σκουριές,μούχλα στην κουκούλα κτλ κτλ. Και πάρα πολλά ακόμα...

Πιστέυω πως τώρα κατάλαβες γιατί χρειάζεται οπωσδήποτε κλειστός χώρος και όχι απλά μια "θέση".
Άν είχα έστω και έναν γνωστό ή συγγενή με τέτοια θέση και μάλιστα ανεκμετάλλευτη, ίσως και να μην είχα κάνει το post αυτό, αλλά επειδή δεν έχω και επειδή πολλές φορές πιστέυω πως με ένα post εκφράζω ένα μεγαλύτερο αριθμό ατόμων με το ίδιο πρόβλημα, το παρουσιάζω.

giannis 116
05-06-11, 22:52
Δε μπορεις να βαλεις εστω ενα προχειρο στεγαστρο η κατι σα τεντα πανι απο πανω, συν κουκουλα; Ειναι μια λυση. Αν οχι, κουκουλα αλλα θα πρεπει να το ξεσκεπαζεις καθε καποια περιοδο για να μη μουχλιαζει οπως λες ειδικα μετα απο βροχη, να στεγνωνει η κουκουλα και μετα παλι καλυψη.