PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλή κατανάλωση σε 320d


karagaslistasos
02-05-11, 12:54
Υψηλή κατανάλωση σε 320d.

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Παιδιά πήγα εχθές να δω προς αγορά ένα 320d Ε46 12/04 coupe το οποίο το πήρε ένας τύπος από τον οδδύ πριν ένα χρόνο περίπου με σκοπό να το πουλήσει και να βγάλει χρήμα. Το αυτοκίνητο καθόταν στον οδδύ περίπου δύο χρόνια και ένα χρόνο το έχει ο τύπος. Το αυτοκίνητο δεν το έχει ταξινομήσει προκειμένου να βγει η άδεια κατευθείαν στο αγοραστή. Το πήρα που λέτε για ένα test drive και παρατήρησα πως είχε υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (7-7,5 στο ρελαντί και 11-15 με 2500χιλ.στροφές). Ρώτησα σε κάνα δυο συνεργεία και άλλος μου είπε για βουλωμένα μπέκ και άλλος για απορύθμιση του εγκεφάλου από τα συνεχή βγαλσήματα τον πόλων της μπαταρίας.
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.

karagaslistasos
02-05-11, 13:28
:nixweiss:

ttjohn
02-05-11, 14:10
Υψηλή κατανάλωση σε 320d.

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Παιδιά πήγα εχθές να δω προς αγορά ένα 320d Ε46 12/04 coupe το οποίο το πήρε ένας τύπος από τον οδδύ πριν ένα χρόνο περίπου με σκοπό να το πουλήσει και να βγάλει χρήμα. Το αυτοκίνητο καθόταν στον οδδύ περίπου δύο χρόνια και ένα χρόνο το έχει ο τύπος. Το αυτοκίνητο δεν το έχει ταξινομήσει προκειμένου να βγει η άδεια κατευθείαν στο αγοραστή. Το πήρα που λέτε για ένα test drive και παρατήρησα πως είχε υπερβολικά υψηλή κατανάλωση (7-7,5 στο ρελαντί και 11-15 με 2500χιλ.στροφές). Ρώτησα σε κάνα δυο συνεργεία και άλλος μου είπε για βουλωμένα μπέκ και άλλος για απορύθμιση του εγκεφάλου από τα συνεχή βγαλσήματα τον πόλων της μπαταρίας.
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.
Γνωμημου μην το παρεις.Εδω καινουρια τα παιρνουν και βγαζουν προβληματα φαντασου αυτο απο την ακινησια.Χιλια δυο μπορει ναναι.

oldcarskickass
02-05-11, 14:30
Γνωμημου μην το παρεις.Εδω καινουρια τα παιρνουν και βγαζουν προβληματα φαντασου αυτο απο την ακινησια.Χιλια δυο μπορει ναναι.

Σωστή η γνώμη σου για το αν θα το πάρει ή όχι, αλλά τα περισσότερα προβλήματα αναφέρονται στο Ν47 μοτέρ και όχι στο Μ47 που έχει το Ε46.

karagaslistasos
03-05-11, 07:00
παιδιά ο κινητήρας που φοράει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο 12/2004 ειναι αυτός που φοράει το E90?

6zylindermaniac
03-05-11, 09:48
Εγω πάντως φίλε μου δε κατάλαβα απ όσα γράφεις αν όντως έχει υψηλή κατανάλωση το αυτοκίνητο και με ποιο τρόπο το αντιλήφθηκες αυτό. Στο ρελαντί πως είδες 7λτ/100κμ? Απο το trip computer? απο τη μέση κατανάλωση; απο την στιγμιαία κατανάλωση? Είπες οτι στις 2500σαλ "καίει" 11 με 15λτ/100κμ, άρα εσύ έκανες 100χλμ με 2500 στροφές και σου έκαψε τόσο; με τι και ποιά ταχύτητα; Στο τέρμα γκάζι τι χρώμα καπνό βγάζει; Μαύρο; μπλέ; κίτρινο;

karagaslistasos
03-05-11, 10:56
Ξέρετε πως μπορώ να δω τα original χιλιόμετρα του αυτοκινήτου; Έχω κάνει είδη τον έλεγχο με το πλαίσιο στην αντιπροσωπία.

karagaslistasos
03-05-11, 11:00
Εγω πάντως φίλε μου δε κατάλαβα απ όσα γράφεις αν όντως έχει υψηλή κατανάλωση το αυτοκίνητο και με ποιο τρόπο το αντιλήφθηκες αυτό. Στο ρελαντί πως είδες 7λτ/100κμ? Απο το trip computer? απο τη μέση κατανάλωση; απο την στιγμιαία κατανάλωση? Είπες οτι στις 2500σαλ "καίει" 11 με 15λτ/100κμ, άρα εσύ έκανες 100χλμ με 2500 στροφές και σου έκαψε τόσο; με τι και ποιά ταχύτητα; Στο τέρμα γκάζι τι χρώμα καπνό βγάζει; Μαύρο; μπλέ; κίτρινο;

Στο ρελαντί είδα 7λτ/100κμ από το trip computer. Στιγμιαία κατανάλωση. Εγώ έκανα μια βόλτα το αυτοκίνητο στη γειτονιά του ιδιοκτήτη, δεν το έβγαλα σε μεγάλο δρόμο γιατί δεν έχει πινακίδες. Εγώ απλά περίμενα να δω μια κατανάλωση κοντά στα 5,5 και αυτό που είδα με έβαλε σε σκέψεις.

6zylindermaniac
03-05-11, 11:16
Δε γίνεται να βγάλεις σωστό συμπέρασμα έτσι για την κατανάλωση του αυτοκινήτου. Εμένα η 325 αν αρχίσει λίγο να τσουλάει με νεκρά, η στιγμιαία κατανάλωση δείχνει 22lt/100km και στα 120χλμ με 5η και 3.000 στροφές πατώντας ελάχιστο γκάζι δείχνει 6lt/100km, ΟΜΩΣ ούτε το 22 ισχύει ούτε το 6! Πρέπει να το κάνεις μια βόλτα έστω 5λεπτη και να δεις ή να υπολογίσεις τη μέση κατανάλωση για να έχεις ενα μέτρο σύγκρισης.

ntinos
03-05-11, 11:49
Βολτα 5λεπτη για ασφαλες συμπερασμα σχετικα με την καταναλωση, IMHO, δεν μπορει να βγαλει κανεις.

Φουλαρεις, κυκλοφορεις κανονικα 1, 2, 3, 5 μερες (πχ), ξαναφουλαρεις, βλεπεις ποσα λιτρα εβαλες, και με βαση τα λιτρα αυτα σε σχεση με τα διανυθεντα χιλιομετρα που εκανες μπορεις να βγαλεις ενα ποιο ασφαλες συμπερασμα.