PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY - Αλλαγή φίλτρου καμπίνας Ε36 Compact


Herth
14-07-11, 21:16
Καλησπέρα παιδιά, άλλαξα χθες τα φίλτρα καμπίνας και επειδή η διαδικασία είναι πολύ διαφορετική σε σχέση με τα υπόλοιπα 36αρια
προσπάθησα να κάνω ένα μικρό οδηγό σε περίπτωση που θέλει και κάποιος άλλος να αποφύγει το συνεργείο!

Δεν γνωρίζω κάθε πότε πρέπει να αλλάζονται, αλλά φαντάζομαι κάθε 1-2 χρόνια.
Τα δικά μου σίγουρα είχαν να αλλαχθούν πολύ περισσότερο.

Το Ε36 compact έχει δύο φίλτρα καμπίνας που πωλούνται ως σετ με κωδικό 64 31 9 071 933.
Το 3 εδώ (http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Compact/Europe/316i_1.6-M43/LHD/M/2000/march/browse/heater_and_air_conditioning/microfiltre_microfiltrecover/)

Εγώ πήρα της Meyle, με κόστος 28€ 31999

Τα φίλτρα βρίσκονται πίσω από τον κινητήρα και τη λεκάνη απομάκρυνσης των νερών του παρμπρίζ, συνεπώς όλη η δουλειά γίνεται στο χώρο του κινητήρα.32000

Εγώ για μεγαλύτερη άνεση, ξεκίνησα βγάζοντας τελείως την μπαταρία και την πλαστική βάση αυτής 3200132002


Στη συνέχεια έβγαλα την σχάρα απομάκρυνσης των νερών, η οποία κουμπώνει με 3 κλιψάκια, από κάτω εμφανίζεται η λεκάνη
που απομακρύνει τα νερά και στην οποία υπάρχουν δύο βίδες, τις οποίες βγάζουμε, αυτές συγκρατούν το μαύρο κουτάκι της πλεξούδας που περνά από κάτω 32003

Μετά πρέπει να βγάλουμε την λεκάνη, η οποία συγκρατείται από 3 βίδες των 7mm, 2 αριστερά και 1 δεξιά 3200432005

Η πρόσβαση στις βίδες αυτές είναι δυσκολούτσικη, κυρίως ενοχλεί η πλεξούδα, εγώ την χαλάρωσα αφαιρώντας και το κάλυμμα του χώρου του εγκεφάλου.


Αρχικά βγάζεις τις 3 πλαστικές ασφάλειες με ένα κατσαβιδάκι 32006, και μετά πίσω από αφρολέξ, υπάρχουν άλλες 4 βίδες, οι 3 που φαίνονται και άλλη μια κάτω δεξιά 32007

(Είναι και ευκαιρία να δείτε πόσο μη στεγανός είναι ο χώρος του εγκεφάλου και πόσο σημαντικό είναι να είναι ελεύθερα όλα τα λούκια διαρροής της λεκάνης πίσω από τον κινητήρα.. περισσότερα εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26284&highlight=%ED%E5%F1%E1+%E5%E3%EA%E5%F6%E1%EB%EF&page=2))

Μπορούν πλέον να βγουν με άνεση οι 3 βίδες της λεκάνης, η οποία χαλαρώνει τραβώντας αρίστερα όπως δουλεύετε (προς την μπαταρία) και προς τα έξω (προς τον κινητήρα).
Στην πλάτη της λεκάνης, υπάρχει ένα πολύ εύκαμπτο πλαστικό που προστατεύει τα φίλτρα ώστε να μην δεχτούν νερά.
Κουμπώνει μαζί με την σχάρα που βγάζουμε στην αρχή 32008.

Herth
14-07-11, 21:17
Αφού βγει και το πλαστικό αυτό, φαίνονται πλέον τα δύο φίλτρα. 32009

Είναι κουμπωτά, απλά τραβήξτε τα ελαφρά και βγαίνουν. Υπάρχουν μικρές εσοχές
στο πλαστικό που κουμπώνουν και αντίστοιχα μικροί οδηγοί στο πίσω μέρος των φίλτρων.
Η τοποθέτηση είναι ιδιαίτερα εύκολη.

Η βρώμα που αντίκρυσα ήταν τρομακτική..32010

Το τελικό αποτέλεσμα 32011 32012

Επί τη ευκαιρία ξεσκονίστε εκεί γύρω όσο μπορείτε, από φύλλα και πευκοβελόνες που έχουν έχουν περάσει από τη σχάρα και μπορείτε να αρχίσετε το μοντάρισμα αντίστροφα.

Πρώτα το εύκαμπτο πλαστικό, εν συνεχεία τη λεκάνη η οποία θα μπεί από τα αριστερά προς τα δεξιά
και με προσοχή να είναι μες τον οδηγό που υπάρχει χαμηλά σε όλο το μήκος της 32013.
Αν πιάσουν οι 3 βίδες κατά πάσα πιθανότητα έχει μπει και σωστά.

Ξαναβάλτε το καπάκι του εγκεφάλου αν το βγάλατε, ασφαλίστε το αφρολέξ μπροστά,
αλλά και την πλεξούδα κάτω από την λεκάνη βάζοντας τις δύο βίδες και στο τέλος την σχάρα.

Επανατοποθέτηση της μπαταρίας και είστε έτοιμοι.

m3e36
15-07-11, 09:34
πολυ κατατοπιστικος φιλε μου!
μια ερωτηση.
τα φιλτρα αυτα υπαρχουν και στο e36 coupe ή μόνο στο compact?

Herth
15-07-11, 10:13
Στα coupe και sedan to φίλτρο είναι μονοκόμματο και βρίσκεται πίσω από την κεντρική κονσόλα.
Η πρόσβαση γίνεται από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.

Είχε γίνει και ένα ποστ πρόσφατα αλλά δεν το βρίσκω, μόνο αυτό το παλαιότερο (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=389759&highlight=%F6%E9%EB%F4%F1%EF+%EA%E1%EC%F0%E9%ED%E1 %F2#post389759)

m3e36
15-07-11, 13:31
ναι το γνωριζω.
απλα υπεθεσα μηπως εχει και το coype κι αλλα φιλτρα σε αυτο το σημειο γιατι δεν τα εχω αλλαξει ποτε.

rapid_fast
15-07-11, 15:30
Σύντροφε,
το φίλτρο δεν το αλλάζεις κάθε 25.000 ή κάθε έτος???

Herth
16-07-11, 11:05
Δυστυχώς όχι, από την τελευταία του αλλαγή πέρασαν 28.000 km, δλδ περίπου 2-2μιση χρόνια

Μετά από το θέαμα που αντίκρυσα όμως, δεν θα επαναληφθεί...

Dimitris ///M
16-07-11, 19:38
Αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος! Απο απόδοση πλέον καμία σχέση με πρίν ε?