PDA

Επιστροφή στο Forum : Που θα βρώ γεννήτρια?


Dimitris ///M
29-07-11, 15:24
Έχω πάρτυ γεννεθλίων με τον κολλητό μου και ψάχνουμε γεννήτρια!

Φυσικά και δεν συμφέρει να δώσουμε 300Ε να αγοράσουμε γεννήτρια για μια ημέρα!
Κοίταξα λίγο στο νετ αλλά δεν έβγαλα άκρη με τις "ενοικιάσεις"
Γνωρίζει κανείς κάτι?

Εγώ απλά θέλω ναο τροφοδτήσω έναν ενισχυτή 900w, έναν μίκτη 50w, ένα λάπτοπ 135w και μερικές λάμπες σύνολο 200w.... (Αυτές είναι οι καταναλώσεις των μηχανημάτων) άρα πιστεύω πως με 1.5kVA γεννήτρια θα είμαι καλυμένος!

stelmaniac
29-07-11, 18:41
Έχω πάρτυ γεννεθλίων με τον κολλητό μου και ψάχνουμε γεννήτρια!

Φυσικά και δεν συμφέρει να δώσουμε 300Ε να αγοράσουμε γεννήτρια για μια ημέρα!
Κοίταξα λίγο στο νετ αλλά δεν έβγαλα άκρη με τις "ενοικιάσεις"
Γνωρίζει κανείς κάτι?

Εγώ απλά θέλω ναο τροφοδτήσω έναν ενισχυτή 900w, έναν μίκτη 50w, ένα λάπτοπ 135w και μερικές λάμπες σύνολο 200w.... (Αυτές είναι οι καταναλώσεις των μηχανημάτων) άρα πιστεύω πως με 1.5kVA γεννήτρια θα είμαι καλυμένος!

Κατ'αρχας πες τι ενισχυτης ειναι αυτος που πλησιαζει το κίλο, τα βατ ειναι rms? ποιος ενισχυτης ειναι αυτος,τι μαρκα ειναι? Αν ο ενισχυτης σου φερει κανονικο σουκο φις για 220 μονοφασικο, το ρευμα του σπιτιου επαρκει,αν υπαρχει φυσικα....:confused:

Dimitris ///M
30-07-11, 23:41
Λοιπόν είναι Phonic MAR2 ο ενισχυτής (κλαμπάδικος 1U)

2x300wrms@2Ω με τροφοδοτικό 900άρι....
Φέρει πρίζα σούκο μονοφασικό.
Το ρεύμα του σπιτιού επαρκεί ναι...

Εκτός απο αυτόν όμως ΊΣΩΣ επιστρατεύσω και τον 2ο που είναι 2x225wrms@4Ω με 800αρι τροφοδοτικό (είναι ελληνικής κατασκευής κλαμπάδικος 2U, STT Electronics), αν δεν επαρκεί η ένταση θα βάλω και τους 2 γιατί είναι παραλία και όχι κλειστός χώρος!

Το ένα ζευγος ηχείων είναι δυνατό PROEL Smart12 με 12άρι woofer και κόρνα, σύνολο 105db/1m ευαισθησία έκαστο και 160wAES Power 8Ω, αυτά θα παίξουν γέφυρα με τον phonic στα 4Ω ενώ ο άλλος αν μπεί θα είναι Stereo....

stelmaniac
31-07-11, 13:54
Δημητρη τα ηχεια μην τα υπολογιζεις διοτι δεν ειναι ηλεκτρολογικες συσκευες αλλα μηχανολογικες οποτε δεν διαχειριζονται δικο τους ρευμα πλην του ρευματος του ενισχυτη.
Οταν ο ενισχυτης λειτουργει με ρευμα σπιτιου μη φοβασαι τιποτα. Το πολυ-πολυ οταν η τροφοδοσια των μετασχηματιστων ειναι πολυ μεγαλη,πριν τους αναψεις σβησε ολα τα υπολοιπα διοτι μπορει να σου ριξει την ασφαλεια του πινακα(απαραιτητως 16Α). Μονο αυτο. Κατα τα αλλα, το ρευμα οπως γνωριζεις δεν κουραζεται, κουραζονται οι ενισχυτες και ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ!!!. Φροντισε να ψυχονται επαρκως για να μην κλαταρουνε μ'αυτη τη ζεστη...
Ο ενισχυτης μου ας πουμε ειναι υβριδικος με ξεχωριστα καναλια(2 τροφοδοτικα) κοντα στα 2 κιλοβολταμπερ με βαρος κοντα στα 40 κιλα με μονο 160rms. Κανενα προβλημα εκτος το καλοκαιρι που πριν τον αναψω,σβηνω το κλιματιστικο...

Καλο παρτυ

Dimitris ///M
31-07-11, 16:26
Δημητρη τα ηχεια μην τα υπολογιζεις διοτι δεν ειναι ηλεκτρολογικες συσκευες αλλα μηχανολογικες οποτε δεν διαχειριζονται δικο τους ρευμα πλην του ρευματος του ενισχυτη.
Οταν ο ενισχυτης λειτουργει με ρευμα σπιτιου μη φοβασαι τιποτα. Το πολυ-πολυ οταν η τροφοδοσια των μετασχηματιστων ειναι πολυ μεγαλη,πριν τους αναψεις σβησε ολα τα υπολοιπα διοτι μπορει να σου ριξει την ασφαλεια του πινακα(απαραιτητως 16Α). Μονο αυτο. Κατα τα αλλα, το ρευμα οπως γνωριζεις δεν κουραζεται, κουραζονται οι ενισχυτες και ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ!!!. Φροντισε να ψυχονται επαρκως για να μην κλαταρουνε μ'αυτη τη ζεστη...
Ο ενισχυτης μου ας πουμε ειναι υβριδικος με ξεχωριστα καναλια(2 τροφοδοτικα) κοντα στα 2 κιλοβολταμπερ με βαρος κοντα στα 40 κιλα με μονο 160rms. Κανενα προβλημα εκτος το καλοκαιρι που πριν τον αναψω,σβηνω το κλιματιστικο...

Καλο παρτυ

Τα ηχεία τα αναφέρω λόγο του ότι δεν χρειάζεται πολύ μεγάλη ισχύς για να ακουστούν λόγο μεγάλης ευαισθησίας :dblthumb2

Έτσι θα το έκανα άλλωστε, ανάβω πρώτα τους ενισχυτές κανα 2λεπτο να φορτίσουν καλά οι πυκνωτές και να αρχίσουν να ζεσταίνονται τα τρανζίστορ και μετά τα υπόλοιπα....

Ευχαριστώ Στέλιο! Ξέρεις που θα βρούμε καμιά γεννήτρια όμως? Γιατί δεν έτυχε ποτέ να χρειαστώ και ψάχνομαι τώρα χωρίς αποτέλεσμα!

Dimitris ///M
31-07-11, 16:31
Και για του λόγου το αληθές.....

Οι συνήθεις ύποπτοι:
http://i1183.photobucket.com/albums/x467/JimmakosM5/DSC00154.jpg

stelmaniac
31-07-11, 16:39
Οχι φιλε αλλα πιστευω οτι πιο πολυ προβλημα θα δημιουργησουν λογω του θορυβου και των παρεμβολων παρα καλο...
Κι εδω που τα λεμε, μιας και ο σωστος ηχος και τα καλα μηχανηματα(οχι τα δικα σου χαχα) απαιτουν γραμμικο και σταθερο ρευμα κι οχι τη μαλακια της δεη, το καλυτερο ολων ειναι 3-4 γεφυρωμενες μπαταριες φορτηγου με εναν μετασχηματιστη 220 εναλλασομενο και ενα μπουστερ για φορτιση...η μπαταρια ειναι το καλυτερο ρευμα...

Dimitris ///M
31-07-11, 16:45
χαχαχαχα

Καλά ποτέ δεν είπα οτι είναι 1ης ποιότητας αλλά γίνεται τζέρτζελο! το μπούστερ θα ψοφίσει σε μια ώρα φίλε μου το χα δοκιμάσει πρίν καιρό με άσχημα αποτελέσματα!
Χώρια οτι το inverter πρέπει να είναι όσο ενα ψυγείο για να αντέχει το φορτίο.... ¶ουτς!

stelmaniac
31-07-11, 21:39
Οχι ρε....το στερεοφωνικο δεν καταναλωνει πολυ ρευμα....εδω με μια καλη ενισχυμενη μπαταρια και με ενα ισχυρο δυναμο μπορουν με τα μπασα να ανοιξουν αυτοκινητο στη μεση..!!!!

Dimitris ///M
31-07-11, 22:19
Το ξέρω....

Επειδή όμως τυγχάνω τεχνικός ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου το ερώτημα είναι για πόση ώρα θα αντέξει η τροφοδοσία?

Να βλέπεις τα βολτόμετρα απο 14.6vDC να κάνουν "βουτιά" στα 10.4 μετά απο 2-3 λεπτά παιξίματος και με αποθήκη ρεύματος γύρω στα 600Ah (5-6 μπαταρίες 100Ah), όλα αυτά με δυνατά δυναμό (2 και 3 δυναμό μαζί) απο 140Α το καθένα!

Αλλά μιλάμε για 12volt, περισσότερα αμπέρ! Όσο ανεβάζεις βόλτ πέφτουνε τα αμπέρ!
Το πρόβλημα είναι πως πρέπει να έχεις πολλές μπαταρίες και σταθερή τροφοδοσία 220v για να φορτίζεις τις μπαταρίες συνέχεια! Γιατί μιλάμε για ένα 8ωρο παιξίματος στο πολύ χαλαρό και όχι με χαμηλή ένταση....

Το μπούστερ πόση ώρα να αντέξει....? ¶ρα δεν βάζω με την μία 220v?