PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλόκε για z3


thomasz3
11-08-11, 23:00
Καλησπέρα σας!
είμαι κάτοχος ενός z3 1,8 με ελεύθερο διαφορικό και θα ήθελα να βρω για αγορά ένα μπλόκε με βήμα 3,45 η ας είναι και λίγο πιο μακρύ δεν με πειράζει μιας και το τούτου μου είναι "ψιλοφτιαγμενο" οποτε και λίγο μακρύτερο δεν θα με χαλούσε.;)
θα ήθελα την βοήθεια σας για να βρω κάτι καλο και σωστό..
ακόμα αν κάποιος ξέρει αν μπορώ να κάνω το δικό μου μπλόκε?
που και ποσο θα μου κόστιζε αυτό?
ευχαριστώ εκ τον προτέρων παίδες!!

God
11-08-11, 23:05
Καλώς σε βρήκαμε,

Για να βρεις μπλοκέ Ζ3 λίγο δύσκολο ΑΛΛΑ το Ζ3 έχει ίδιο άξονα πίσω με το Ε30. Μπορείς να βρεις ένα μπλοκέ από Ε30 325 με βήμα 3.73 και να βάλεις αυτό, αλλά θα είναι κοντύτερο από αυτό που ζητάς (κοντύτερες σχέσεις, γρηγορότερα φορτώματα). Αν σώνει και καλά θέλεις μακρύ βήμα, μπορείς να βάλεις τον μηχανισμό του μπλοκέ με το δικό σου κορώνα/πηνίο αλλά το διαφορικό δεν θα ζήσει πάρα πολύ έτσι (τα εξαρτήματα του διαφορικού κάνουν πατούρες μεταξύ τους και όταν "παντρεύεις" εξαρτήματα συνήθως μειώνεται σημαντικά η αντοχή).

ziaba
11-08-11, 23:17
καλώς ήρθες
http://bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26860&highlight=%EC%F0%EB%EF%EA%E5&page=2

ziaba
11-08-11, 23:34
από παρελθον
http://bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22570

Stunt Mike
11-08-11, 23:35
Καλώς σε βρήκαμε,

Για να βρεις μπλοκέ Ζ3 λίγο δύσκολο ΑΛΛΑ το Ζ3 έχει ίδιο άξονα πίσω με το Ε30. Μπορείς να βρεις ένα μπλοκέ από Ε30 325 με βήμα 3.73 και να βάλεις αυτό, αλλά θα είναι κοντύτερο από αυτό που ζητάς (κοντύτερες σχέσεις, γρηγορότερα φορτώματα). Αν σώνει και καλά θέλεις μακρύ βήμα, μπορείς να βάλεις τον μηχανισμό του μπλοκέ με το δικό σου κορώνα/πηνίο αλλά το διαφορικό δεν θα ζήσει πάρα πολύ έτσι (τα εξαρτήματα του διαφορικού κάνουν πατούρες μεταξύ τους και όταν "παντρεύεις" εξαρτήματα συνήθως μειώνεται σημαντικά η αντοχή).

Τα εξαρτηματα του διαφορικου που κανουν πατουρα μεταξυ τους ειναι ακριβως αυτα που θα κρατησει απ'το δικο του!Κορωνα-πινιον...αρα προχωρα αφοβα φιλε μου,βρες ενα γκρουπ απο Ε30 μπλοκε και βαλτο στο δικο σου καβουκι....

ziaba
11-08-11, 23:40
η εάν έχεις χρήμα μπορείσ να πας σε κάτι τέτοιοhttp://car.gr/parts/view/1666073/

gearboxer
11-08-11, 23:51
Προχώρα φίλε Θωμά και ΒΑΛΕ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ!
Θα δεις άλλο αυτοκίνητο...Θα αλλάξουν οι συνήθειές σου..Θα χωρίσεις τη γυναίκα..θα πουλήσεις όλα τα ακίνητα...και θα πλαγιάζεις σαν σκυλί όλη μερα!

Πέρα από την πλάκα είναι η καλύτερη μακράν αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κανείς σε ένα πισωκίνητο. Βάζεις τη δύναμη κάτω που πήγαινε χαμένη και δεν έφτανε ποτέ στον χρήστη. Με λίγο καλό ψάξιμο και κάνα 400άρι βρίσκεις μεταχειρισμένο μαμά. Πρόσεξε μόνο μην είναι φαγωμένο και έχει μπόσικα. Αλλιώς πάς σε advanced λύση σαν του φίλου ziaba που όμως είναι ολίγον κόντρα στην εποχή και στο ΔΝΤ λόγω κόστους...

God
12-08-11, 02:23
Τα εξαρτηματα του διαφορικου που κανουν πατουρα μεταξυ τους ειναι ακριβως αυτα που θα κρατησει απ'το δικο του!Κορωνα-πινιον...αρα προχωρα αφοβα φιλε μου,βρες ενα γκρουπ απο Ε30 μπλοκε και βαλτο στο δικο σου καβουκι....

Σωστά, μα η κορώνα και το πηνίο κάνουν επαφή και με άλλα μέρη, αλλά και ο μηχανισμός του μπλοκέ. Γενικώς οι μεταμοσχεύσεις είναι κάπως επικίνδυνες και αυτά τα μπλοκέ είναι και κάποιας Α ηλίκιας πλέον...

thomasz3
12-08-11, 07:09
Καλός σας βρήκα παίδες μιας και ξέχασα να αναφέρω εχθές πως είμαι καινούριος στο φόρουμ..
Φιλε God το ξέρω πως z3 και e30 έχουν τον ειδιό άξονα αλλα φαντάσου δεν μπορώ να βρω καλο από z3 διαφορικό πως να βρω από e30 μιας και είναι και καμια 10αιτια παλιότερα!
Σε μικρότερο βήμα δεν πάω με τίποτα ειδικά τώρα που το ζετάκι μου το έχω συνεχώς σε ταξίδια.
Αν κάποιος έχει η γνωρίζει κάποιον να έχει ένα τέτοιο διαφορικό που ψάχνω θα ήθελα να μου στείλει ένα pm.
θα ήθελα ακόμα και ένα μάστορα αν ξέρει κάποιος που να μπορεί να κάνει το δικό μου μπλόκε και με τι κόστος φυσικά!
Σας κούρασα με το έβρος του μηνύματος μου και ζητάω συγγνώμη!
Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις που μου δώσατε ως τώρα!

ziaba
12-08-11, 07:27
...Πρόσεξε μόνο μην είναι φαγωμένο και έχει μπόσικα....

πως το ελέγχουμε?

gearboxer
12-08-11, 08:27
πως το ελέγχουμε?

- Ελέγχουμε τυχόν διαρροές λαδιού από τις φλάντζες του
- Κουνάμε αργα αργά και απότομα το ένα απο τα δύο άκρα του διαφορικού (που κουμπώνουν στα ημιαξόνια) για να δούμε με τι απόκριση κινούνται τα επόμενα. Αν υπάρχει τζόγος υπάρχει θέμα, αν είναι άμεσο και ακαριαίο είσαι οκ. Προσοχή στα μπλοκέ τα δύο άκρα αυτά κινούνται ομμόροπα προς την ίδια κατεύθυνση.
- Του αφαιρούμε όλο το λάδι και το εξετάζουμε. Αν έχει πολλά ρινίσματα και μαυρίλα έχει ταλαιπωρηθεί. Μπορεί να γκρινιάξει ο πωλητής, αλλά δεν του δίνεις και λίγα χρήματα...25ευρω άλλωστε κάνουν οι βαλβολίνες καινούργιες..

ziaba
12-08-11, 09:55
- Ελέγχουμε τυχόν διαρροές λαδιού από τις φλάντζες του
- Κουνάμε αργα αργά και απότομα το ένα απο τα δύο άκρα του διαφορικού (που κουμπώνουν στα ημιαξόνια) για να δούμε με τι απόκριση κινούνται τα επόμενα. Αν υπάρχει τζόγος υπάρχει θέμα, αν είναι άμεσο και ακαριαίο είσαι οκ. Προσοχή στα μπλοκέ τα δύο άκρα αυτά κινούνται ομμόροπα προς την ίδια κατεύθυνση.
- Του αφαιρούμε όλο το λάδι και το εξετάζουμε. Αν έχει πολλά ρινίσματα και μαυρίλα έχει ταλαιπωρηθεί. Μπορεί να γκρινιάξει ο πωλητής, αλλά δεν του δίνεις και λίγα χρήματα...25ευρω άλλωστε κάνουν οι βαλβολίνες καινούργιες..

ευχαριστώ! κατάλαβα ολο το θέμα είναι στ απόκριση
πως θα καταλάβουμε εάν είναι κόλλημενο η κανονικό μην θέλουν να μας κοροϊδεψουν. γίνετε χωρίς να ανοίξουμε το καπάκι μην άδειασούν οι βαλβολινες?

djkostas20
12-08-11, 10:00
http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z3%20(E36/7)&mi=Z3%201.9

Δεν ξέρω αν αυτό σου κάνει... Είναι για το 1.9 αλλά δές τον κωδικό που έχει γιατί είναι από το διαφορικό ο ΟΕΜ κωδικός και ίσως έχεις ίδιο βήμα!

gearboxer
12-08-11, 10:09
http://www.birdsauto.com/quaife/parts.aspx?make=BMW&s=Z3%20(E36/7)&mi=Z3%201.9

Δεν ξέρω αν αυτό σου κάνει... Είναι για το 1.9 αλλά δές τον κωδικό που έχει γιατί είναι από το διαφορικό ο ΟΕΜ κωδικός και ίσως έχεις ίδιο βήμα!

Του κάνει, απλά πρέπει να βρεί δεύτερη δουλειά για να πάρει το quaife..

Stunt Mike
12-08-11, 16:20
Σωστά, μα η κορώνα και το πηνίο κάνουν επαφή και με άλλα μέρη, αλλά και ο μηχανισμός του μπλοκέ. Γενικώς οι μεταμοσχεύσεις είναι κάπως επικίνδυνες και αυτά τα μπλοκέ είναι και κάποιας Α ηλίκιας πλέον...

Καμια απολυτως επαφη!Γνωριζεις πως ειναι μεσα το διαφορικο??Η κορωνα βιδωνει πανω στο γκρουπ και το πινιον δινει κινηση στην κορωνα.Τα πινιον απ'τη μια μερια ειναι ολα ιδια και απ'την αλλη εχουν ''δοντια'' που ενωνονται με τα δοντια της κορωνας που ειναι βιδωμενη σταθερα πανω στο γκρουπ....Καμια απολυτως επικινδυνοτητα.(το ιδιο εχω κανει κι εγω και 2 φορες μαλιστα!)Απλη διαδικασια....

Stunt Mike
12-08-11, 16:24
ευχαριστώ! κατάλαβα ολο το θέμα είναι στ απόκριση
πως θα καταλάβουμε εάν είναι κόλλημενο η κανονικό μην θέλουν να μας κοροϊδεψουν. γίνετε χωρίς να ανοίξουμε το καπάκι μην άδειασούν οι βαλβολινες?

Θα τ'ανοιξεις και θα το δεις και μεσα εννοειται!!Μπορει να'χει μελανιασει ολο μεσα απ'τα γρεζια ή να'χει φαγωμενα δοντια.Αυτα με την κινηση του χεριου δεν φαινονται αλλα μολις το βαλεις πανω θα βουιζει ολο!!

God
12-08-11, 17:32
Καμια απολυτως επαφη!Γνωριζεις πως ειναι μεσα το διαφορικο??Η κορωνα βιδωνει πανω στο γκρουπ και το πινιον δινει κινηση στην κορωνα.Τα πινιον απ'τη μια μερια ειναι ολα ιδια και απ'την αλλη εχουν ''δοντια'' που ενωνονται με τα δοντια της κορωνας που ειναι βιδωμενη σταθερα πανω στο γκρουπ....Καμια απολυτως επικινδυνοτητα.(το ιδιο εχω κανει κι εγω και 2 φορες μαλιστα!)Απλη διαδικασια....

Μάλιστα. Έτσι που τα λες είναι. Βέβαια, αγνοώντας το γεγονός ότι και τα 2 είναι βιδωμένα σε κινούμενους άξονες και αποκλείεται να ξαναβιδωθούν στο δέκατο του χιλιοστού στις ίδιες θέσεις και είναι απίθανο να ξαναμπούν με επαφή στα ίδια δόντια ακριβώς που ήταν όταν βγήκαν άρα ουσιαστικά δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο ανα μεταξύ τους (αν και αυτό δεν παίζει και πολύ ρόλο), ο μηχανισμός του μπλοκέ που πατάει; Γιατί τον μηχανισμό του μπλοκέ πρέπει να βγάλει και τον βάλει στο δικό του καβούκι.

Όπως είπα, σίγουρα δεν έχει το πολύ ρίσκο που έχει ένα πάντρεμα κορώνας-πηνίου, αλλά είναι πάντρεμα nonetheless...

rapid_fast
12-08-11, 21:04
Μάλιστα. Έτσι που τα λες είναι. Βέβαια, αγνοώντας το γεγονός ότι και τα 2 είναι βιδωμένα σε κινούμενους άξονες και αποκλείεται να ξαναβιδωθούν στο δέκατο του χιλιοστού στις ίδιες θέσεις και είναι απίθανο να ξαναμπούν με επαφή στα ίδια δόντια ακριβώς που ήταν όταν βγήκαν άρα ουσιαστικά δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο ανα μεταξύ τους (αν και αυτό δεν παίζει και πολύ ρόλο), ο μηχανισμός του μπλοκέ που πατάει; Γιατί τον μηχανισμό του μπλοκέ πρέπει να βγάλει και τον βάλει στο δικό του καβούκι.

Όπως είπα, σίγουρα δεν έχει το πολύ ρίσκο που έχει ένα πάντρεμα κορώνας-πηνίου, αλλά είναι πάντρεμα nonetheless...

Γιατί αποκλείεται??
Δεν έχει σημάδια πάνω στα γρανάζια??
ούτε έχει πλαστικές βελόνες για να μετρήσεις αν σφίγγουν??
(ρωτάω γιατι δεν ξέρω..)

God
12-08-11, 21:36
Γιατί αποκλείεται??
Δεν έχει σημάδια πάνω στα γρανάζια??
ούτε έχει πλαστικές βελόνες για να μετρήσεις αν σφίγγουν??
(ρωτάω γιατι δεν ξέρω..)

Λαμβάνω υπ'όψη τον human factor...

Κοινώς, 1 στους 3.000 μηχανικούς στην Ελλάδα θα έκαναν την δουλειά που αναφέρεις. Δηλαδή δύο, ίσως τρεις σύνολο. Όλοι απλώς θα ξεβιδώσουν, θα βιδώσουν και όπου κάτσει έκατσε...

Stunt Mike
12-08-11, 22:09
Μάλιστα. Έτσι που τα λες είναι. Βέβαια, αγνοώντας το γεγονός ότι και τα 2 είναι βιδωμένα σε κινούμενους άξονες και αποκλείεται να ξαναβιδωθούν στο δέκατο του χιλιοστού στις ίδιες θέσεις και είναι απίθανο να ξαναμπούν με επαφή στα ίδια δόντια ακριβώς που ήταν όταν βγήκαν άρα ουσιαστικά δεν βρίσκονται στο ίδιο σημείο ανα μεταξύ τους (αν και αυτό δεν παίζει και πολύ ρόλο), ο μηχανισμός του μπλοκέ που πατάει; Γιατί τον μηχανισμό του μπλοκέ πρέπει να βγάλει και τον βάλει στο δικό του καβούκι.

Όπως είπα, σίγουρα δεν έχει το πολύ ρίσκο που έχει ένα πάντρεμα κορώνας-πηνίου, αλλά είναι πάντρεμα nonetheless...

Η μερια του πινιον που ενωνει με τον αξονα μεταδοσης,εχει σημαδια αν και δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο.Ο μηχανισμος του μπλοκε ειναι ΜΕΣΑ στο γκρουπ που παραγγελνεις,με ολο το συφερτο των γραναζιων,πλανητων,δορυφορων.Μπαινει μεσα στο αδειο πλεον καβουκι σου,βιδωνεται πανω του η κορωνα η οποια ενωνεται με το ιδιο πινιον που ξεκινησε τη ζωη της(σπανια θα πετυχεις μηδενικο θορυβο αν αλλαξεις μονο κορωνα ή μονο πινιον),κουμπωνεις το διαφορικο πανω,βαζεις και τα ημιαξονια και τελος...Εξαιρετικα απλη διαδικασια,ετσι γινεται ΠΑΝΤΑ και δεν υπαρχει αλλος τροπος.Εκτος αν ο μηχανικος ειναι σκιτζομαρίας και βαλει στραβα την κορωνα και τα κουρεψει ολα.
Επισης αν εχεις ενα διαφορικο πχ με κορωνα 41 δοντια και πινιον 13αρι(3.15) και βαλεις κορωνα 45 δοντια και πινιον 13αρι(3.46)(,οσο κι αν σου φαινεται περιεργο τα πινιον ΔΕΝ ειναι τα ιδια!Ειναι αδυνατον να κρατησεις το δικο σου προτερο πινιον και ν'αλλαξεις μονο κορωνα γιατι δεν ταιριαζουν!Οποτε ειναι και απιθανο να κανει ο μηχανικος τετοια μ@λ@κια:p:

thomasz3
16-08-11, 08:23
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις σας αλλα και πάλι ρωτάω αν κάποιος ξέρει ένα καλο μάστορα να κάνω το δικό μου μπλόκε η αν πουλιέται κάτι τέτοιο.
Και το κόστος φυσικά!!!

vaspap
16-08-11, 18:40
εχεις π.μ.

ziaba
16-08-11, 21:54
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις σας αλλα και πάλι ρωτάω αν κάποιος ξέρει ένα καλο μάστορα να κάνω το δικό μου μπλόκε η αν πουλιέται κάτι τέτοιο.
Και το κόστος φυσικά!!!

εάν θες κάτι οικονομικό βρες ετοιμο από z, compact η 30αρι μικροκαβούκο κ βάλτο όλα μαζί θα σου στοιχίσει 400-500 ευρω το να μετατρέψεις το δικό σ θα ξεφύγεις αρκετά σε κόστος

Stunt Mike
17-08-11, 00:53
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις σας αλλα και πάλι ρωτάω αν κάποιος ξέρει ένα καλο μάστορα να κάνω το δικό μου μπλόκε η αν πουλιέται κάτι τέτοιο.
Και το κόστος φυσικά!!!

Μα αυτο σου απαντησαμε 3 σελιδες τωρα!(περα απ'τον μαστορα)....θες να ψαχνουμε και τις αγγελιες για σενα?Ή να σου παραγγειλουμε Quaife εμεις?Δεν σε καταλαβαινω.....Δυσκολοι καιροι για πριγκιπες μαστορα...

thomasz3
17-08-11, 07:57
ευχαριστώ πολύ παίδες!
απλά ρωτάω τόσο επίμονα να βρω ένα καλο μάστορα να το φτιάξω η ένα καλο διαφορικό να βάλω γιατί έχω ένα θόρυβο πίσω στο ύψος τον στοφών 3000 με 4000 χιλιάδες στροφές και μονο στην πρώτη δευτερα,σε ανηφόρα ίσως και σε λιγότερεςστροφές αλλα με τις ίδιες σχέσεις ταχυτήτων!
ο θόρυβος που έχω είναι παρόμοιος με πήδημα αλυσίδας σε γρανάζι,όσοι είχατε η έχετε παπάκια θα το ακούσατε δεν μπορεί!:)
Στη συνεχεια όμως διάβασα ότι παίζει και το ενδεχόμενο κοψίματος σασί και γι'αυτο μπορεί να βγάζει αυτό το θόρυβο .Τo κόψιμο αυτό το κάνουν τα ζετάκια λένε πάνω από το διαφορικό.
Αν έχει τύχη σε κάποιον θα ήθελα να μου πει που ακριβώς να κοιτάξω που κάνει αυτό το κόψιμο η ράγισμα το σασί στα ζετάκια!


ΥΓ MikeT328E36 αν έχεις νευράκια φιλε μου μην απαντάς,εξάλλου δεν σε ρώτησε κανεις proton και δεύτερον εδώ είναι η "ζετακιδες",εσύ να πας στις τριάρες σας να ασχοληθείς.
φυσικά κάνω πλακα ο καθένας μπορεί να απάντηση όπως και όπου θέλει απλά μην γίνεσαι εριστικός δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος.
sorry για το έβρος του μηνύματος παίδες και ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

djkostas20
17-08-11, 09:51
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις σας αλλα και πάλι ρωτάω αν κάποιος ξέρει ένα καλο μάστορα να κάνω το δικό μου μπλόκε η αν πουλιέται κάτι τέτοιο.
Και το κόστος φυσικά!!!

Υπάρχει στη Πάτρα ένας πολύ καλός μάστορας! Ειδικέυται στα MX-5 που έχει βάλει σε άπειρα αλλά γενικά έχει τρομερή εμπειρία στα διαφορικά και κανένας δεν έιχε πρόβλημα μετά την εγκατάσταση... Και εγώ όταν βάλω στο δικό μου(Ζ4) εκεί θα το πάω. Αν θέλεις πες μου να σου στείλω π.μ το όνομα του!

thomasz3
18-08-11, 18:27
βρήκα ένα μπλόκε στη λάρισα είναι από Ε 30 από Μ με βήμα 3,22 με ποσοστό εμπλοκής 40% και με μεγάλο καβούκι.
εδώ θέλω να ρωτήσω αν μπαίνει στο ζετάκι το μεγάλο καβούκι και πόση διαφορα στροφών θα έχει αυτό το διαφορικό με το υπάρχον που έχει βήμα 3,45.

God
18-08-11, 19:20
3.25 φόραγε το Μ3 Ε30.

Η διαφορά στροφών αλλάζει αναλόγως με την ταχύτητα, αλλά θα ήταν μικρή έτσι και αλλιώς (περίπου 150 στροφές διαφορά στις 3000). Αλλά το μεγάλο καβούκι δεν μπαίνει σε εσένα, τουλάχιστον όχι με τον κεντρικό, την βάση και τα ημιαξόνια που έχεις.

vaspap
18-08-11, 20:59
βρήκα ένα μπλόκε στη λάρισα είναι από Ε 30 από Μ με βήμα 3,22 με ποσοστό εμπλοκής 40% και με μεγάλο καβούκι.
εδώ θέλω να ρωτήσω αν μπαίνει στο ζετάκι το μεγάλο καβούκι και πόση διαφορα στροφών θα έχει αυτό το διαφορικό με το υπάρχον που έχει βήμα 3,45.
Μικρη διαφορα, θα εχεις οικονομια στο ταξιδι, αλλα θα χασεις λιγο απο τα ξεκινηματα, αν δεν κανεις ταξιδια, βαλε πιο κοντο, θα δεις αλλο αυτοκινητο.
ΠΕΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?
ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΞΙΔΙΑ??
ΘΑ DRIFTAΡΗΣ?
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΛΟΚΕ?
ΒΟΗΘΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΝ ΕΤΣΙ ΑΝ ΑΛΛΙΩΣ ΚΛΠ.

thomasz3
18-08-11, 21:17
όχι δεν θα ντριφταρω ποτε σε αγώνα μονο σε πλατιές..:P
κάνω πολλά ταξίδια αυτό το καιρό και θέλω λίγο μακρύτερο μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα ξεκινήματα!πέρσι να καταλάβεις έκανα 40.000 χιλιόμετρα.
το αμάξι μου το έχω εξάτμιση από χταπόδι και τσιπάκι οποτε δεν νομίζω να με γονατίσει η διαφορα βήματος!
το δικό μου κοπανάει και με την ευκαιρία λέω να βάλω μπλόκε μιας και μπαίνω σε αυτή τι διαδικασία!
πιστεύω να μην το μετανιώσω!
βεβαια αυτό που βρήκα ο φίλος God λέει πως δεν μου κάνει!

vaspap
18-08-11, 21:32
όχι δεν θα ντριφταρω ποτε σε αγώνα μονο σε πλατιές..:P
κάνω πολλά ταξίδια αυτό το καιρό και θέλω λίγο μακρύτερο μιας και δεν με ενδιαφέρουν τα ξεκινήματα!πέρσι να καταλάβεις έκανα 40.000 χιλιόμετρα.
το αμάξι μου το έχω εξάτμιση από χταπόδι και τσιπάκι οποτε δεν νομίζω να με γονατίσει η διαφορα βήματος!
το δικό μου κοπανάει και με την ευκαιρία λέω να βάλω μπλόκε μιας και μπαίνω σε αυτή τι διαδικασία!
πιστεύω να μην το μετανιώσω!
βεβαια αυτό που βρήκα ο φίλος God λέει πως δεν μου κάνει!

Λοιπον τοτε θα βαλεις λιγο πιο μακρη βημα για οικονομια και βρες ενα εργοστασιακο μπλοκε γυρω στα 300 ευρω, προοδευτικο 25 με 40% δηλαδη μπλοκαρει μετα τα 80 90χλμ. και εισαι μια χαρα.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΜΠΑιΝΕΙ ΧΩΡΙΣ Ν'ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΗΜΙΑΞΟΝΙΑ.
Τα ημιαξονια ειναι στανταρ, το μικροκαβουκι εχει πιο μακρια ακρα για να εννοσουν με τα ημιαξονια, ενω το μεγαλο καβουκι εννονουν απευθειας.

thomasz3
18-08-11, 21:43
άρα αυτό που έχω βρει μπαίνει κανονικά σε μένα χωρίς καμια απόλυτος παντετα..
έχω ψάξει πολύ μην νομίζεις πως υπάρχουν και πολλά,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω!
βεβαια να του κατεβάσω και την τιμή λίγο γιατί από το τηλ μου είπε 600 ευρώ και έσκασα στα γέλια!

vaspap
18-08-11, 21:52
Βρες κατι σε βημα απο 3,25 και μετα, θα βρεις και πιο φθηνω,
αλλα καλυτερα να στο βρει μηχανικος για να στο δωσει ετοιμο και με το αναλoγo service,
Εγω εχω ενα αλλα ειναι 3,07, πολυ μακρη για εσενα.
Σε ποια περιοχη μενεις?

Stunt Mike
19-08-11, 03:33
προοδευτικο 25 με 40% δηλαδη μπλοκαρει μετα τα 80 90χλμ.

Δεν ισχυει αυτο...μην μπερδευουμε τον κοσμο.....δεν στεκει τεχνικα η συγκεκριμενη προταση φιλε μου.
Υ.Γ. το εργοστασιακο μπλοκε σε Ε30-Ε36 ειναι 25% δισκατο και φυσικα οποιο καβουκι και να'ναι,168mm-188mm,ταιριαζει με τα ημιαξονια σου κανονικοτατα...

Stunt Mike
19-08-11, 03:35
άρα αυτό που έχω βρει μπαίνει κανονικά σε μένα χωρίς καμια απόλυτος παντετα..
έχω ψάξει πολύ μην νομίζεις πως υπάρχουν και πολλά,τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω!
βεβαια να του κατεβάσω και την τιμή λίγο γιατί από το τηλ μου είπε 600 ευρώ και έσκασα στα γέλια!

Και φυσικα ειναι γελοιος και μονο που σκεφτηκε να βαλει αυτη την τιμη...Πες του οτι σ'αυτα τα διαφορικα τα βγαλανε τα χρυσα γραναζια πλεον...250-350 ευρω ειναι μια φυσιολογικη τιμη για ενα τετοιο μπλοκε σε πολυ καλη κατασταση φυσικα....

Stunt Mike
19-08-11, 03:47
ΥΓ MikeT328E36 αν έχεις νευράκια φιλε μου μην απαντάς,εξάλλου δεν σε ρώτησε κανεις proton και δεύτερον εδώ είναι η "ζετακιδες",εσύ να πας στις τριάρες σας να ασχοληθείς.
φυσικά κάνω πλακα ο καθένας μπορεί να απάντηση όπως και όπου θέλει απλά μην γίνεσαι εριστικός δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος.
sorry για το έβρος του μηνύματος παίδες και ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Εσυ ρωτησες κι εμεις σου απαντησαμε....τωρα αν εσυ κανεις πλακα με τις απαντησεις μας,αυτο δειχνει ελλειψη σοβαροτητας και δεν ειμαι(ουτε εγω,ουτε το forum φυσικα) υποχρεωμενος να το ανεχτω επειδη εσυ γουσταρεις....οποτε ειτε δεν καταλαβαινεις τιποτα απ'αυτα που σου γραψαμε(αποδεκτο και ετσι επρεπε να απαντησεις και οφειλουμε να σε βοηθησουμε),ειτε τα περιμενεις ολα στο πιατο,οποτε μην ζητας πληροφοριες αλλα ποσταρε μια αγγελια:''ζητειται διαφορικο μπλοκε για Ζ3''....φιλικα παντα...

thomasz3
19-08-11, 06:40
σας ευχαριστώ πολύ παίδες όλους σας για τις απαντήσεις σας..ok με κατατοπίσατε οποτε ξέρω και τι να ψάξω!
MikeT328E36 είπα πως κάνω πλακα λέγοντας εσένα να γράψεις στις τριάρες και όχι εδώ,κάνοντας πλακα και μονο για αυτο που λέω εδώ!
όσο για την έλλειψη σοβαρότητας που γραφεις πως έχω καταλαβαίνουμε τον ανισόρροπο χαρακτήρα σου οποτε έχεις ελαφρυντικά!!
σας ευχαριστώ και πάλι παίδες και όταν τελειώσω με το θέμα θα σας πω τι έκανα!

God
19-08-11, 11:27
Παιδιά, μην το συνεχίσει κανείς αυτόν τον ηλίθιο τσακωμό και στείλω κανέναν για μπάνιο μέρες που είναι. Αμαρτία από τον Θεό, να'ταν και για κάτι άξιο λόγου πάει στα κομμάτια. Μία και μοναδική προειδοποίηση.

Στο θέμα, ο Mike έχει δίκιο, δεν υπάρχουν συμβατικά διαφορικά που να μπλοκάρουν προοδευτικά και ειδικά αναλόγως της ταχύτητας που κινείσαι. Το απλό συμβατικό μπλοκέ και με το χέρι όταν το γυρνάς για να δεις εάν είναι όντως μπλοκέ, μπλοκάρει.

Όσον αφορά τα ημιαξόνια, μπορεί να κάνω λάθος και να μπαίνει. Ίσως να πατάει και να βιδώνει και στην βάση του. Για τον κεντρικό άξονα όμως...άλλο καπέλο. Αν δεν κάνω λάθος το Ζ3 έχει ρουλεμανάτο σύνδεσμο με 6 βίδες, το Ε30 έχει κλασσικό με 4.

thomasz3
19-08-11, 11:42
καλσικο με 4 βίδες έχει και το z3...οποτε μπαίνει κανονικά ίσως όμως θα πρέπει να καταργήσω τι ρεζέρβα!
δεν με πειράζει αυτό έτσι και αλλιώς ήδη την έχω κατάργηση με την διπλή εξάτμιση που φοράω!
οποτε καταλήξαμε πως μπαίνει..σωστά???

God
19-08-11, 11:58
καλσικο με 4 βίδες έχει και το z3...οποτε μπαίνει κανονικά ίσως όμως θα πρέπει να καταργήσω τι ρεζέρβα!
δεν με πειράζει αυτό έτσι και αλλιώς ήδη την έχω κατάργηση με την διπλή εξάτμιση που φοράω!
οποτε καταλήξαμε πως μπαίνει..σωστά???

Αν έχεις κλασσικό σύνδεσμο με 4 βίδες, λογικά ναι. Ρώτα για καλό και κακό και τον μηχανικό σου όμως. Εγώ όταν είχα πετύχει σε Ζ3 που πήγαν να βάλουν διαφορικό από Ε30 δεν έμπαινε, αλλά μπορεί να ήταν εντελώς διαφορετικά μοντέλα.

Stunt Mike
19-08-11, 15:42
Παιδιά, μην το συνεχίσει κανείς αυτόν τον ηλίθιο τσακωμό και στείλω κανέναν για μπάνιο μέρες που είναι. Αμαρτία από τον Θεό, να'ταν και για κάτι άξιο λόγου πάει στα κομμάτια. Μία και μοναδική προειδοποίηση.

Στο θέμα, ο Mike έχει δίκιο, δεν υπάρχουν συμβατικά διαφορικά που να μπλοκάρουν προοδευτικά και ειδικά αναλόγως της ταχύτητας που κινείσαι. Το απλό συμβατικό μπλοκέ και με το χέρι όταν το γυρνάς για να δεις εάν είναι όντως μπλοκέ, μπλοκάρει.

Όσον αφορά τα ημιαξόνια, μπορεί να κάνω λάθος και να μπαίνει. Ίσως να πατάει και να βιδώνει και στην βάση του. Για τον κεντρικό άξονα όμως...άλλο καπέλο. Αν δεν κάνω λάθος το Ζ3 έχει ρουλεμανάτο σύνδεσμο με 6 βίδες, το Ε30 έχει κλασσικό με 4.

Μετα απο 1000+ posts νομιζω ξερεις καλα αν τσακωνομαι ή οχι....τεςπα το σταματαω εδω γιατι ειναι και newbie ο τυπος και θα μας παρεξηγησει.....
Παρεπιπτοντως και ρουλεμανατο συνδεσμο να'χει το διαφορικο,αφαιρειται σχετικα ευκολα και μπαινει αυτος με τις 4 βιδες(το ιδιο γινεται κι οταν πας να βαλεις διαφορικο Μ3 Ε36 σε απλο 6κυλινδρο Ε36).

vaspap
24-08-11, 20:38
ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ EINAI ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΣΚΑΚΙΑ.
Δεν ξερω τι να κανω για να το αποδειξω αλλα τα εχω δει, τα εχω δοκιμασει, τα εχω κανει βιδες, τι να πω, πιστεψτε οτι θελετε, εγω παντως ειμαι βεβαιως. ισως καποιοι να τα εχουν μπερδεψει λιγο, μονο το Μ3 Ε30 εβγαζε μπλοκε με αρχ...ια, τα υπολοιπα ειναι προοδευτικα. και δεν μιλαω για μοντελα μεταγενεστερα του Ζ3.

rapid_fast
24-08-11, 20:54
Παιδιά, μην το συνεχίσει κανείς αυτόν τον ηλίθιο τσακωμό και στείλω κανέναν για μπάνιο μέρες που είναι. Αμαρτία από τον Θεό, να'ταν και για κάτι άξιο λόγου πάει στα κομμάτια. Μία και μοναδική προειδοποίηση.

Στο θέμα, ο Mike έχει δίκιο, δεν υπάρχουν συμβατικά διαφορικά που να μπλοκάρουν προοδευτικά και ειδικά αναλόγως της ταχύτητας που κινείσαι. Το απλό συμβατικό μπλοκέ και με το χέρι όταν το γυρνάς για να δεις εάν είναι όντως μπλοκέ, μπλοκάρει.

Όσον αφορά τα ημιαξόνια, μπορεί να κάνω λάθος και να μπαίνει. Ίσως να πατάει και να βιδώνει και στην βάση του. Για τον κεντρικό άξονα όμως...άλλο καπέλο. Αν δεν κάνω λάθος το Ζ3 έχει ρουλεμανάτο σύνδεσμο με 6 βίδες, το Ε30 έχει κλασσικό με 4.

Ολα μα όλα, μα όλα τα μπλοκέ LSD είναι προοδευτικά..
Οχι με βάση την ταχύτητα, αλλά τη ροπή που εφαρμόζει ο κινητήρας...
Και όταν λένε μπλοκέ π.χ. 40%, είναι το μέγιστο..

rapid_fast
24-08-11, 20:57
ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ EINAI ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΣΚΑΚΙΑ.
Δεν ξερω τι να κανω για να το αποδειξω αλλα τα εχω δει, τα εχω δοκιμασει, τα εχω κανει βιδες, τι να πω, πιστεψτε οτι θελετε, εγω παντως ειμαι βεβαιως. ισως καποιοι να τα εχουν μπερδεψει λιγο, μονο το Μ3 Ε30 εβγαζε μπλοκε με αρχ...ια, τα υπολοιπα ειναι προοδευτικα. και δεν μιλαω για μοντελα μεταγενεστερα του Ζ3.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα..
Οπως τα λές ειναι...

Dim77
24-08-11, 21:00
Απλά η εμπλοκή δεν έχει σχέση με την ταχύτητα (80-90 kmh), αλλά με τη διαφορά περιστροφής μεταξύ των 2 τροχών. Όταν αρχίσει να διαφορίζει μπλοκάρει το διαφορικό ΜΕΧΡΙ 25% (εκεί ήταν τα μαμά-BMW).

Δηλαδή με 30kmh σε spin δε μπλοκάρει?Η από στάση? μπλοκάρει.

vaspap
24-08-11, 21:11
Απλά η εμπλοκή δεν έχει σχέση με την ταχύτητα (80-90 kmh), αλλά με τη διαφορά περιστροφής μεταξύ των 2 τροχών. Όταν αρχίσει να διαφορίζει μπλοκάρει το διαφορικό ΜΕΧΡΙ 25% (εκεί ήταν τα μαμά-BMW).

Δηλαδή με 30kmh σε spin δε μπλοκάρει?Η από στάση? μπλοκάρει.

ΚΑΛΑ ΟΚ! Εξαρταται και τι βημα (κορωνα πηνιο) εχει ο καθενας, και παλι ομως χριαζεται σιγουρα πανω απο 60χλμ γιανα μπλοκαρει.
Οσο και να σπιναρεις με πρωτη και δευτερα θα δεις οτι μονο ο ενας ζωγραφιζει.

rapid_fast
24-08-11, 21:16
Απλά η εμπλοκή δεν έχει σχέση με την ταχύτητα (80-90 kmh), αλλά με τη διαφορά περιστροφής μεταξύ των 2 τροχών. Όταν αρχίσει να διαφορίζει μπλοκάρει το διαφορικό ΜΕΧΡΙ 25% (εκεί ήταν τα μαμά-BMW).

Δηλαδή με 30kmh σε spin δε μπλοκάρει?Η από στάση? μπλοκάρει.

Απο 0 μέχρι τελική μπλοκάρει..
Απο ποσοστό 1% μέχρι το μέγιστο εμπλοκής, ανάλογα με τη ροπή που πρέπει
να μεταφερθεί απο τροχό σε τροχό, αλλά και την διαφορά ροπής μεταξύ
τροχών και ροπής που δίνει ο κινητήρας..
Αρα μπορεί απο κάποιο σημειο και πέρα, να γλυστράνε και οι 2 τροχοί... απλά ο ένας
25 και ο άλλος 75, ή 20-80, η 10-90 ή 1-99 και πάει λέγοντας...

rapid_fast
24-08-11, 21:18
Οσο και να σπιναρεις με πρωτη και δευτερα θα δεις οτι μονο ο ενας ζωγραφιζει.
Απαπαπαπα...
συμπτωματικό, δεν ειχες αρκετή δύναμη..
2 γραμμές... 2

Stunt Mike
24-08-11, 21:49
ΚΑΛΑ ΟΚ! Εξαρταται και τι βημα (κορωνα πηνιο) εχει ο καθενας, και παλι ομως χριαζεται σιγουρα πανω απο 60χλμ γιανα μπλοκαρει.
Οσο και να σπιναρεις με πρωτη και δευτερα θα δεις οτι μονο ο ενας ζωγραφιζει.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!!Βρε επιμονη αυτος ο ανθρωπος!Αν στο κανει αυτο τοτε το δισκατο μπλοκε σου ειναι για πεταμα ή επισκευη.Στην 1η-2α ειναι πιο εμφανες γιατι ξεσπαει αποτομα και αδυνατει να μπλοκαρει τα δισκακια σου....πατιναρει δλδ....πηγαινε συνεργειο...

rapid_fast
24-08-11, 22:18
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!!Βρε επιμονη αυτος ο ανθρωπος!Αν στο κανει αυτο τοτε το δισκατο μπλοκε σου ειναι για πεταμα ή επισκευη.Στην 1η-2α ειναι πιο εμφανες γιατι ξεσπαει αποτομα και αδυνατει να μπλοκαρει τα δισκακια σου....πατιναρει δλδ....πηγαινε συνεργειο...

Πώς δε γίνεται ρε??
Αφού το παραδέχεσαι και μόνος σου.. Γίνεται αν έχεις βλάβη στο σύστημα...
Χα χα χα χα χα...

Stunt Mike
24-08-11, 22:25
Ολα μα όλα, μα όλα τα μπλοκέ LSD είναι προοδευτικά..
Οχι με βάση την ταχύτητα, αλλά τη ροπή που εφαρμόζει ο κινητήρας...
Και όταν λένε μπλοκέ π.χ. 40%, είναι το μέγιστο..

Ουτε αυτο ισχυει...ειχα γραψει παλιοτερα ενα ολοκληρο thread για τα μπλοκε.....εν κατακλειδι μονο τα γραναζωτα ειναι προοδευτικα και ειναι Torgue sensitive δλδ μπλοκαρουν λογω της διαφορας ροπης των 2 τροχων,ενω τα δισκατα ειναι speed sensitive και μπλοκαρουν με τη διαφορα ταχυτητας των 2 τροχων.....Τα εργοστασιακα μπλοκε της BMW ειναι ολα δισκατα ειτε ηταν Μ3 Ε30 ειτε απλο 4κυλινδρο,ολα 25% εκτος καποιων πολυ ιδιαιτερων κατασκευων(Μ5 Ε34 3.8,Μ3 Ε30 2.5,Μ3 Ε36csl) που ηταν 40% και ολα τα Μ3 Ε46-Ε92 που εχουν δισκατα με συμπλεκτη,μεταβαλλομενης εμπλοκης....οτι θελετε εδω ειμαστε να βοηθησουμε:clap:

rapid_fast
24-08-11, 22:36
Ουτε αυτο ισχυει...ειχα γραψει παλιοτερα ενα ολοκληρο thread για τα μπλοκε.....εν κατακλειδι μονο τα γραναζωτα ειναι προοδευτικα και ειναι Torgue sensitive δλδ μπλοκαρουν λογω της διαφορας ροπης των 2 τροχων,ενω τα δισκατα ειναι speed sensitive και μπλοκαρουν με τη διαφορα ταχυτητας των 2 τροχων.....Τα εργοστασιακα μπλοκε της BMW ειναι ολα δισκατα ειτε ηταν Μ3 Ε30 ειτε απλο 4κυλινδρο,ολα 25% εκτος καποιων πολυ ιδιαιτερων κατασκευων(Μ5 Ε34 3.8,Μ3 Ε30 2.5,Μ3 Ε36csl) που ηταν 40% και ολα τα Μ3 Ε46-Ε92 που εχουν δισκατα με συμπλεκτη,μεταβαλλομενης εμπλοκης....οτι θελετε εδω ειμαστε να βοηθησουμε:clap:

Βοήθα λέμε...
Στην Ε28 το LSD της 535, με τον ένα τροχό στον πάγο, δεν ξεκίναγε..

Stunt Mike
24-08-11, 22:45
Ειτε δισκατο ειτε γραναζωτο πρεπει να'χει προφορτιση για να ξεκινησει σε συνθηκες πολυ χαμηλης προσφυσης(ή στον αερα).....Διατιθεται μονο κατοπιν παραγγελιας....Σε χιονι μαλακο δεν θα'χες προβλημα,στον παγο ομως....αν πεταγες ενα εμποδιο στον τροχο εκεινη τη στιγμη θα το ξεκολλαγε και θα προχωρουσε....Αν και παλι δεν,τοτε μηπως το Ε28 σου φοραγε τυπου τορσεν??Δεν το γνωριζω..ειναι πολυ παλιο μοντελο...

rapid_fast
24-08-11, 22:55
Ειτε δισκατο ειτε γραναζωτο πρεπει να'χει προφορτιση για να ξεκινησει σε συνθηκες πολυ χαμηλης προσφυσης(ή στον αερα).....Διατιθεται μονο κατοπιν παραγγελιας....Σε χιονι μαλακο δεν θα'χες προβλημα,στον παγο ομως....αν πεταγες ενα εμποδιο στον τροχο εκεινη τη στιγμη θα το ξεκολλαγε και θα προχωρουσε....Αν και παλι δεν,τοτε μηπως το Ε28 σου φοραγε τυπου τορσεν??Δεν το γνωριζω..ειναι πολυ παλιο μοντελο...

Θα σε γελάσω ρε αγόρι, και δε θέλω...
Πάντως αν ο ένας τροχός ήταν σε πάγο και ο άλλος σε άσφαλτο, δεν έπαιζε..
Και με τους 2 πάνω σε πάγο, έφευγε σφεντόνα...

MZ3
24-08-11, 23:28
Θα σε γελάσω ρε αγόρι, και δε θέλω...
Πάντως αν ο ένας τροχός ήταν σε πάγο και ο άλλος σε άσφαλτο, δεν έπαιζε..
Και με τους 2 πάνω σε πάγο, έφευγε σφεντόνα...

http://www.youtube.com/watch?v=CIH0V8pg8jk

ετσι ειναι
στο 2:30 εισαι


το ειχα δει παλιοτερα το λινκ και διαβαζωντας τα ποσταρισματα θυμηθηκα τα αναλογα θερντ το μ5 μποαρντ

Stunt Mike
24-08-11, 23:38
Θα σε γελάσω ρε αγόρι, και δε θέλω...
Πάντως αν ο ένας τροχός ήταν σε πάγο και ο άλλος σε άσφαλτο, δεν έπαιζε..
Και με τους 2 πάνω σε πάγο, έφευγε σφεντόνα...

Κλασικο δισκατο χωρις προφορτιση....ιδιο μ'αυτα που φορανε τα Ε30-Ε36...Ενα γραναζωτο,οπως πχ το Quaife μπορει να μην ξεκιναγε καν με τους 2 τροχους στον παγο...

rapid_fast
24-08-11, 23:43
Κλασικο δισκατο χωρις προφορτιση....ιδιο μ'αυτα που φορανε τα Ε30-Ε36...Ενα γραναζωτο,οπως πχ το Quaife μπορει να μην ξεκιναγε καν με τους 2 τροχους στον παγο...

Ηταν διαφορικό διαμάντι..
Ειδικά αν το συγκρίνεις με τα μπλοκέ απο τα μάντα, η τα άλφα ρομέο που
έσπαγαν καρύδια στις στροφές... Κρακα κράκα όλη την ώρα, και πλευρική μετατόπιση
σα σκαλοπάτι...

Stunt Mike
25-08-11, 00:06
ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ EINAI ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΣΚΑΚΙΑ.
Δεν ξερω τι να κανω για να το αποδειξω αλλα τα εχω δει, τα εχω δοκιμασει, τα εχω κανει βιδες, τι να πω, πιστεψτε οτι θελετε, εγω παντως ειμαι βεβαιως. ισως καποιοι να τα εχουν μπερδεψει λιγο, μονο το Μ3 Ε30 εβγαζε μπλοκε με αρχ...ια, τα υπολοιπα ειναι προοδευτικα. και δεν μιλαω για μοντελα μεταγενεστερα του Ζ3.

Εχω την εντυπωση οτι δεν θες να μαθεις.....εχεις καταλαβει κατι λαθος για οποιοδηποτε λογο αλλα επιμενεις να μας πεις οτι εχεις δικιο.....Διαβασε λιγο για τα μπλοκε,δες πως λειτουργουν και εν αναγκη ελα να σε κανω βολτα με διαφορα μπλοκε σε καλη κατασταση να δεις πως λειτουργουν.....Αλλα σταματα να επιμενεις για κατι που ειναι λειτουργικα και τεχνικα λαθος....Ακουσε,διαβασε,ψαξε....

vaspap
31-08-11, 12:32
Εχω την εντυπωση οτι δεν θες να μαθεις.....εχεις καταλαβει κατι λαθος για οποιοδηποτε λογο αλλα επιμενεις να μας πεις οτι εχεις δικιο.....Διαβασε λιγο για τα μπλοκε,δες πως λειτουργουν και εν αναγκη ελα να σε κανω βολτα με διαφορα μπλοκε σε καλη κατασταση να δεις πως λειτουργουν.....Αλλα σταματα να επιμενεις για κατι που ειναι λειτουργικα και τεχνικα λαθος....Ακουσε,διαβασε,ψαξε....
Επειδη εσυ το τραβας το σχηνακι, Ακου,
Αν εσυ ξερεις μονο να διαβαζεις, καιρος να πας να μαθεις να κανεις μερικα βιδες, να δεις και τι εχουν μεσα, σπασε και μερικα και τοτε ελα να με μαθεις!!!
ο καθενας με την αποψη του ΟΚ!!! τελεια και παβλιτσα.

vaspap
31-08-11, 12:49
Σεβομαι βεβαια την αποψη σου αλλα μην επιμενεις και πολυ.....
Ντροπη τωρα να λογοφερουμε εδω μεσα!!
οκ?

thomasz3
31-08-11, 14:33
Λοιπον τοτε θα βαλεις λιγο πιο μακρη βημα για οικονομια και βρες ενα εργοστασιακο μπλοκε γυρω στα 300 ευρω, προοδευτικο 25 με 40% δηλαδη μπλοκαρει μετα τα 80 90χλμ. και εισαι μια χαρα.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΜΠΑιΝΕΙ ΧΩΡΙΣ Ν'ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΗΜΙΑΞΟΝΙΑ.
Τα ημιαξονια ειναι στανταρ, το μικροκαβουκι εχει πιο μακρια ακρα για να εννοσουν με τα ημιαξονια, ενω το μεγαλο καβουκι εννονουν απευθειας.


λοιπόν χαλαρώνουμε και επικεντρωνόμαστε στο μπλόκε!:smiley_ab:cheers:

λοιπόν "βασπας" πήρα τηλ εκεί που μου είπες στην αθηνα και μου είπε πως μπλόκε από E30 M δεν μπαίνει στο δικό μου λόγο του ότι είναι μεγάλο καβούκι,ενώ το δικό μου φοράει μικρό.
έχω βρει ένα σε πολύ καλή τιμή με βήμα 3,15 από E30 M.
θα το σηκώσει το μοτεράκι μου η θα ξεχάσω την 5μτη σχέση???

να το πάρω τελικά θα μπαίνει η θα ψάχνω να το ξεφορτωθώ εγώ μετά??

tsilis
31-08-11, 18:46
θα ξεχάσεις την 5η σχέση...όχι να μην το πάρεις

Θέλεις μόνο 3.45 ή 3.38 μικρό καβούκι...όλα τα άλλα ή θα είναι πολύ κοντά για καθημερινή χρήση ή πολύ μακριά για οποιαδήποτε χρήση!

Stunt Mike
31-08-11, 21:08
Σεβομαι βεβαια την αποψη σου αλλα μην επιμενεις και πολυ.....
Ντροπη τωρα να λογοφερουμε εδω μεσα!!
οκ?

Δεν σου ζητησα να σεβαστεις την αποψη μου αλλα την αποψη αυτων που τα κατασκευαζουν!Μηπως κι εχουν τελικα αυτοι αδικο,ω τρανε γνωστη?Δες εδω,θα σε βοηθησει:
http://en.wikipedia.org/wiki/Limited_slip_differential
Κατα τ'αλλα σηκωνω τα χερια μου ψηλα....η ημιμαθεια ειναι παντα χειροτερη της αμαθειας...Ειναι προφανεστατο οτι ΔΕΝ θες να μαθεις....

ziaba
31-08-11, 22:01
βρε παιδία δε γίνεται νά κρατήσει το δικό του καπάκι μονομπράτσο κ νά βάλει απο e36 μικροκαβούκο?

thomasz3
31-08-11, 22:26
βρε παιδία δε γίνεται νά κρατήσει το δικό του καπάκι μονομπράτσο κ νά βάλει απο e36 μικροκαβούκο?

από όσο ξέρω δεν κουμπώνει.
δεν έχει το ίδιο σχήμα.
το θέμα μας είναι αν μου κάνει το M από E30 που είναι ίδια αλλα το Μ με μεγαλύτερο καβούκι.
αυτό με ενδιαφέρει κουμπώνει η όχι??

vaspap
01-09-11, 09:14
Δεν σου ζητησα να σεβαστεις την αποψη μου αλλα την αποψη αυτων που τα κατασκευαζουν!Μηπως κι εχουν τελικα αυτοι αδικο,ω τρανε γνωστη?Δες εδω,θα σε βοηθησει:
http://en.wikipedia.org/wiki/Limited_slip_differential
Κατα τ'αλλα σηκωνω τα χερια μου ψηλα....η ημιμαθεια ειναι παντα χειροτερη της αμαθειας...Ειναι προφανεστατο οτι ΔΕΝ θες να μαθεις....
δεν σε καταλαβαινω? που ειναι το λαθος μου? οτι ειπα πως τα εργοστασιακα μπλοκε ειναι προοδευτικα, ΕΕ ναι ρε φιλε επιμενω ειναι προοδευτικα γι'αυτο και ειναι μονο 25%
δεν ειπα οτι δεν ειναι μπλοκε, αντε οδηγα ενα 75% φτιαχτο καιθα καταλαβεις την διαφορα,
Εχεις φαει κολυμα να με μαθεις τι ειναι μπλοκε, ενω εγω αναφερομαι σε κατι αλλο.

vaspap
01-09-11, 09:17
λοιπόν χαλαρώνουμε και επικεντρωνόμαστε στο μπλόκε!:smiley_ab:cheers:

λοιπόν "βασπας" πήρα τηλ εκεί που μου είπες στην αθηνα και μου είπε πως μπλόκε από E30 M δεν μπαίνει στο δικό μου λόγο του ότι είναι μεγάλο καβούκι,ενώ το δικό μου φοράει μικρό.
έχω βρει ένα σε πολύ καλή τιμή με βήμα 3,15 από E30 M.
θα το σηκώσει το μοτεράκι μου η θα ξεχάσω την 5μτη σχέση???

να το πάρω τελικά θα μπαίνει η θα ψάχνω να το ξεφορτωθώ εγώ μετά??
Πριν 2 μηνες σε Ζ3 που ειχε μικρο καβουκι, βαλαμε μεγαλο καβουκι, δεν μπωρο να καταλαβω γιατι ολοι λενε οτι δεν μπαινει. Τελως παντων καντε οτι νομιζεται!!
Εγω σταματαω εδω!!!!.-

vaspap
01-09-11, 09:18
λοιπόν χαλαρώνουμε και επικεντρωνόμαστε στο μπλόκε!:smiley_ab:cheers:

λοιπόν "βασπας" πήρα τηλ εκεί που μου είπες στην αθηνα και μου είπε πως μπλόκε από E30 M δεν μπαίνει στο δικό μου λόγο του ότι είναι μεγάλο καβούκι,ενώ το δικό μου φοράει μικρό.
έχω βρει ένα σε πολύ καλή τιμή με βήμα 3,15 από E30 M.
θα το σηκώσει το μοτεράκι μου η θα ξεχάσω την 5μτη σχέση???

να το πάρω τελικά θα μπαίνει η θα ψάχνω να το ξεφορτωθώ εγώ μετά??
3,15 ειναι πολυ μακρυ μην το παρεις!!!

ziaba
01-09-11, 09:51
Πριν 2 μηνες σε Ζ3 που ειχε μικρο καβουκι, βαλαμε μεγαλο καβουκι, δεν μπωρο να καταλαβω γιατι ολοι λενε οτι δεν μπαινει. Τελως παντων καντε οτι νομιζεται!!
Εγω σταματαω εδω!!!!.-

δε μπαίνει έτσι απλά θέλει δουλειά η γέφυρα του m3 e30 δεν πρέπει νά είναι ολοίδια με το z3 4κύλινδρο στο θέμα βάσεων + είναι μεγάλο καβούκι του m3 εχει διαφορετικά πιατέλα ημιάξονιων αρα θέλει ή νά αλλάχθουν εάν αλλάζουν με αυτά απο τά μικροκαβούκα ή νά πάει σε αλλά άκρα.

M535 E28
01-09-11, 10:34
το z3 έχει πίσω άξονα από Ε30 αν θυμάμαι καλά
εφόσον ισχύει αυτό μπαίνει και μεγάλο καβούκι χωρίς μετατροπές κλπ
τα πιατέλα που πιάνουν στα ημιαξόνια αλλάζουν σε 30''

thomasz3
01-09-11, 12:24
Πριν 2 μηνες σε Ζ3 που ειχε μικρο καβουκι, βαλαμε μεγαλο καβουκι, δεν μπωρο να καταλαβω γιατι ολοι λενε οτι δεν μπαινει. Τελως παντων καντε οτι νομιζεται!!
Εγω σταματαω εδω!!!!.-

ρε φίλος ο μηχανικός από αθηνα μου είπε πως δεν κάνει που εσύ μου σύστησες.
μάλιστα μου είπε πως το 3,15 με το 3,25 έχουν σχεδόν το ίδιο βήμα και πως θα το σηκώσω άνετα γιατί έχω ελαφρό κασωμα.
θα πέσω μονο 500 στροφές το πολύ σε σχέση με τώρα!
δηλαδή τώρα έχω 140km με 4,200 στροφές και με το 3,15 θα τα έχω αυτά τα χιλιόμετρα στις 3,700 στροφές!
αυτό μου είπαν αυτό λέω!
πάντως ο καθένας μας λέει το δικό του!
θα πάω να το πάρω και να δω αν μπαίνει....μονο τότε θα μάθω αληθινά αν κάνει η όχι!!

M535 E28
01-09-11, 12:39
ρε φίλος ο μηχανικός από αθηνα μου είπε πως δεν κάνει που εσύ μου σύστησες.
μάλιστα μου είπε πως το 3,15 με το 3,25 έχουν σχεδόν το ίδιο βήμα και πως θα το σηκώσω άνετα γιατί έχω ελαφρό κασωμα.
θα πέσω μονο 500 στροφές το πολύ σε σχέση με τώρα!
δηλαδή τώρα έχω 140km με 4,200 στροφές και με το 3,15 θα τα έχω αυτά τα χιλιόμετρα στις 3,700 στροφές!
αυτό μου είπαν αυτό λέω!
πάντως ο καθένας μας λέει το δικό του!
θα πάω να το πάρω και να δω αν μπαίνει....μονο τότε θα μάθω αληθινά αν κάνει η όχι!!

δεν πρόκειται να πέσεις πάνω από 200 στροφές...γύρω στις 150-170 να υπολογίζεις

M535 E28
01-09-11, 13:11
διορθώνω:
γύρω στις 200 στροφές θα πέσεις στο μαξιμουμ του κινητηρα

tsilis
01-09-11, 13:23
ρε φίλος ο μηχανικός από αθηνα μου είπε πως δεν κάνει που εσύ μου σύστησες.
μάλιστα μου είπε πως το 3,15 με το 3,25 έχουν σχεδόν το ίδιο βήμα και πως θα το σηκώσω άνετα γιατί έχω ελαφρό κασωμα.
θα πέσω μονο 500 στροφές το πολύ σε σχέση με τώρα!
δηλαδή τώρα έχω 140km με 4,200 στροφές και με το 3,15 θα τα έχω αυτά τα χιλιόμετρα στις 3,700 στροφές!
αυτό μου είπαν αυτό λέω!
πάντως ο καθένας μας λέει το δικό του!
θα πάω να το πάρω και να δω αν μπαίνει....μονο τότε θα μάθω αληθινά αν κάνει η όχι!!

Δεν σου κάνει, και πες του μηχανικού σου να μην επιμένει...

Έχεις λίγα άλογα,όχι σπουδαία ροπή,λάστιχα "τέρατα" για την ιπποδύναμή σου και το ελαφρύ σου "κάσωμα" είναι πάνω από 1100 κιλά
Θα γίνει τάφος, οι ρεπρίζ θα είναι για κλαμματα και την πέμπτη θα την ξεχάσεις

gearboxer
01-09-11, 13:46
Ρε παλικάρια ποιες 200, 500 στροφές; Εδώ εγώ που πήγα από το 3,38 στο 3,45 και είδα διαφορά περίπου 400 στροφές/100km/h. Mε το 3,15 φίλε μου το αμάξι θα μακρύνει πολύ όπως σωστά λέει ο φίλος tsilis. H bmw το έβαζε στο Μ3 που είχε τη διπλάσια+ δύναμη.

M535 E28
01-09-11, 13:49
Ρε παλικάρια ποιες 200, 500 στροφές; Εδώ εγώ που πήγα από το 3,38 στο 3,45 και είδα διαφορά περίπου 400 στροφές/100km/h. Mε το 3,15 φίλε μου το αμάξι θα μακρύνει πολύ όπως σωστά λέει ο φίλος tsilis. H bmw το έβαζε στο Μ3 που είχε τη διπλάσια+ δύναμη.

η διαφορά που έγραψα είναι ανάμεσα σε 3,15 και 3,25
όχι για 3,45

400 στροφές από 3,38 σε 3,45?????????????????? στα 100χλμ κιόλας;;; :confused:
κάποιο λάθος υπάρχει
δηλαδή στα 200; πάνω από 1000 στροφές;

gearboxer
01-09-11, 14:07
Ναι. Πρακτικά στα 100km.h το αμάξι ήταν περίπου στις 2500 και τώρα για τα ίδια χλμ στροφάρει κάπου πριν τις 3000. Ίδια ζαντολάστιχα εννοείται (225/45/17).

M535 E28
01-09-11, 14:14
Ναι. Πρακτικά στα 100km.h το αμάξι ήταν περίπου στις 2500 και τώρα για τα ίδια χλμ στροφάρει κάπου πριν τις 3000. Ίδια ζαντολάστιχα εννοείται (225/45/17).

η διαφορά είναι απίστευτη για τόσο μικρή αλλαγή βήματος..

Ε39 530
100χλμ: 2410 με 2,93
2531 με 3,07
2597 με 3,15

στα 250χλμ: 6040 με 2,93
6500 με 3,15

αδυνατώ να καταλάβω αυτό που βλέπεις στο στροφόμετρο

Dim77
01-09-11, 14:26
Ναι. Πρακτικά στα 100km.h το αμάξι ήταν περίπου στις 2500 και τώρα για τα ίδια χλμ στροφάρει κάπου πριν τις 3000. Ίδια ζαντολάστιχα εννοείται (225/45/17).

Κάποιο λάθος έχεις υπολογίσει.

Η διαφορά του 3.38 με το 3.45 είναι 2% πιο κοντό το 2ο.

Επειδή είχα και εγώ 3.38 και τώρα 3.45 η διαφορά δεν είναι ούτε 100 rpm στα 100kmh.

Στα 100kmh πρέπει να είχες 2950-2960rpm και τώρα 3020.

Σκέψου το και πιο απλά 3000 x 2% =60

To 3.15 για 1.8 115ps είναι πολύ μακρύ. Η BMW τόσο μακρύ διαφορικό φόρεσε σε αμάξια με πάνω από 190ps μόνο (από ότι θυμάμαι).

M535 E28
01-09-11, 14:40
Κάποιο λάθος έχεις υπολογίσει.

Η διαφορά του 3.38 με το 3.45 είναι 2% πιο κοντό το 2ο.

Επειδή είχα και εγώ 3.38 και τώρα 3.45 η διαφορά δεν είναι ούτε 100 rpm στα 100kmh.

Στα 100kmh πρέπει να είχες 2950-2960rpm και τώρα 3020.

Σκέψου το και πιο απλά 3000 x 2% =60

To 3.15 για 1.8 115ps είναι πολύ μακρύ. Η BMW τόσο μακρύ διαφορικό φόρεσε σε αμάξια με πάνω από 190ps μόνο (από ότι θυμάμαι).

πολύ σωστός ;)

το 3,15 για Μ43 1,8 είναι όντως πολύ μακρύ για τη ροπή που διαθέτει

paganis
01-09-11, 16:19
ρε φίλος ο μηχανικός από αθηνα μου είπε πως δεν κάνει που εσύ μου σύστησες.
μάλιστα μου είπε πως το 3,15 με το 3,25 έχουν σχεδόν το ίδιο βήμα και πως θα το σηκώσω άνετα γιατί έχω ελαφρό κασωμα.
θα πέσω μονο 500 στροφές το πολύ σε σχέση με τώρα!
δηλαδή τώρα έχω 140km με 4,200 στροφές και με το 3,15 θα τα έχω αυτά τα χιλιόμετρα στις 3,700 στροφές!
αυτό μου είπαν αυτό λέω!
πάντως ο καθένας μας λέει το δικό του!
θα πάω να το πάρω και να δω αν μπαίνει....μονο τότε θα μάθω αληθινά αν κάνει η όχι!!
παντως αν δεν το παρεις...εφοσον ειναι καλο και σε καλη τιμη...θα ηθελα τα στοιχεια του πωλητη! εχω και εγω ζ3 1,9...αλλα πλεον με καποια αλογα παραπανω και θα ηθελα να μακρυνω το βημα μου...

thomasz3
01-09-11, 18:01
ok με το θέμα του βήματος λέτε όλοι ότι είναι μεγάλο για 1800.
το άλλο ερώτημα είναι αν τελικά μπαίνει χωρίς μετατροπή καμια το μεγάλο καβούκι σε μένα που αυτή τι στιγμή έχω μικρό.
αν ξέρει κάποιος ας μας απάντηση με σιγουριά!
μπορεί στο μέλλον να βρω κάτι πιο κοντά στο βήμα μου και να είναι πάλι μεγαλοκαβουκο,να ξέρω κάνει η όχι!

M535 E28
01-09-11, 18:58
θωμά μπαίνει χωρίς μετατροπές
με μια γρήγορη ματιά είδα ότι ο πίσω άξονας σου είναι ίδιος μέχρι Ζ3 Μ54Β30
δεν τίθεται θέμα, ίσως με τη μόνη αλλαγή των πιατέλων που κουμπώνουν τα ημιαξόνια...απλά βαριέμαι να ψάξω

thomasz3
01-09-11, 19:07
θωμά μπαίνει χωρίς μετατροπές
με μια γρήγορη ματιά είδα ότι ο πίσω άξονας σου είναι ίδιος μέχρι Ζ3 Μ54Β30
δεν τίθεται θέμα, ίσως με τη μόνη αλλαγή των πιατέλων που κουμπώνουν τα ημιαξόνια...απλά βαριέμαι να ψάξω

σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου!
αν δεν κάνω λάθος τα πιατέλα σε μεγαλοκαβουκα είναι πιο μικρά από ότι είναι σε μικροκαβουκα..
το καλο είναι πως καταλήξαμε πως μπαίνει οποτε βρίσκω και το κατάλληλο βήμα και είμαι ok!
άρα δίκιο είχε ο Vaspap από την αρχή!!

Stunt Mike
01-09-11, 23:41
δεν σε καταλαβαινω? που ειναι το λαθος μου? οτι ειπα πως τα εργοστασιακα μπλοκε ειναι προοδευτικα, ΕΕ ναι ρε φιλε επιμενω ειναι προοδευτικα γι'αυτο και ειναι μονο 25%
δεν ειπα οτι δεν ειναι μπλοκε, αντε οδηγα ενα 75% φτιαχτο καιθα καταλαβεις την διαφορα,
Εχεις φαει κολυμα να με μαθεις τι ειναι μπλοκε, ενω εγω αναφερομαι σε κατι αλλο.

Αυτο ειναι το λαθος σου!ΔΕΝ υπαρχει προοδευτικο μπλοκε οπως το εννοεις!Δηλαδη να γινεται μπλοκε οσο αυξανονται τα χιλιομετρα του αυτοκινητου,ή να γινεται μπλοκε μετα απο καποια χλμ!!Ειναι αστειο αυτο που λες και αντικειται στον τροπο κατασκευης τους!Εν συντομια τα δισκατα μπλοκε ανεξαρτητως ποσοστου εμπλοκης μπλοκαρουν οταν ανιχνευουν ΔΙΑΦΟΡΑ ταχυτητας μεταξυ των 2 τροχων και οχι μεγιστη ή ελαχιστη ταχυτητα του οχηματος..Τα γραναζωτα μπλοκαρουν οταν ανιχνευουν διαφορα ροπης μεταξυ των 2 τροχων....Δεν υπαρχει μπλοκε που να γινεται 25%-50%-75% μετα απο καποια χλμ αλλα ΑΜΕΣΩΣ μολις ανιχνευτει διαφορα ταχυτητας(ολισθηση) των εμπλεκομενων τροχων...Σ'αυτο αναφερθηκες κι αυτο σου διορθωσα και θα συνεχισω να διορθωνω οτιδηποτε ειναι λαθος και το γνωριζω,ανεξαρτητα αν δυσαρεστουνται μερικοι-μερικοι...
Υ.Γ. ειχα και μπλοκε 75% δισκατο και 25% δισκατο και τωρα εχω γραναζωτο μεταβαλλομενο....
Υ.Γ2 δεν εχω κολλημα να σε μαθω τι ειναι μπλοκε,αλλα να μην μαθαινουν στραβα κατι που νομιζεις εσυ σωστο....

vaspap
02-09-11, 10:47
το z3 έχει πίσω άξονα από Ε30 αν θυμάμαι καλά
εφόσον ισχύει αυτό μπαίνει και μεγάλο καβούκι χωρίς μετατροπές κλπ
τα πιατέλα που πιάνουν στα ημιαξόνια αλλάζουν σε 30''

:ylsuper:...........

sotosz3
27-02-14, 13:50
παιδια μια και μιλαμε για διαφορικα, η ζ3 μου 1.8 εχει διαφορικο με βημα 3.45, θελω να βαλω 3.91 μηπως και εχω καλυτερες επιταχυνσεις... ξερει κανεις τι αποτελεσματα θα εχω? σε επιταχυνσεις και σε τελικη ταχυτητα αναφερομαι...

vaspap
27-02-14, 22:15
παιδια μια και μιλαμε για διαφορικα, η ζ3 μου 1.8 εχει διαφορικο με βημα 3.45, θελω να βαλω 3.91 μηπως και εχω καλυτερες επιταχυνσεις... ξερει κανεις τι αποτελεσματα θα εχω? σε επιταχυνσεις και σε τελικη ταχυτητα αναφερομαι...

θα εχεις πολύ καλυτερες επιταχύνσεις, ισως αναγκαστείς να ξεκινάς και με δευτερα επειδή θα κοντινης, η τελικη ταχυτητα θα μειωθεί και η καταναλωση θα αυξηθεί!!!

sotosz3
27-02-14, 23:01
αυτα πανω κατα τα γνωριζω, μηπως ξερεις που θα παιζει περιπου η τελικη μου?

Stunt Mike
27-02-14, 23:05
αυτα πανω κατα τα γνωριζω, μηπως ξερεις που θα παιζει περιπου η τελικη μου?

Περιπου 13% λιγοτερο απ'οτι εχεις τωρα στον κοφτη....

sotosz3
27-02-14, 23:09
δηλαδη υπολογιστικα περιπου 170-175χλμ/ωρα...
σαν συμβουλη θα μου λεγατε να το βαλω η οχι, να σημειωσω οτι μενω σε νησι ελαχιστες ευθειες και παρα πολλες ανηφορες...
και αν το κανω την επιταχυνση θα το καταλαβαινω αρκετα, η απλως θα καταλαβαινω μια μικρη διαφορα?

PetrosD
28-02-14, 00:04
Θα την καταλαβαίνεις αισθητά.

sotosz3
28-02-14, 00:22
η καταναλωση θα αεβει πολυ αν τελικα κανω κατι τετοιο?

Stunt Mike
28-02-14, 09:13
Σε ανοιχτο δρομο θ'ανεβει η καταναλωση..σε συνθηκες πολης-βουνου πιθανον να'ναι και καλυτερο...

akisg
28-02-14, 12:39
Καμία ιδέα για μπλοκέ σε Ε36 που θέλω να μακρύνω το βήμα??
Σκέφτομαι για 3.15 αλλά δεν έχω ιδέα από ποιά καρότσα/μοντέλο μπορεί να ταιριάξει με το δικό μου για να ψαχτώ λίγο.

Υ.Γ. Sorry αν είμαι off-topic..αν χρειάζεται ανοίγω καινούργιο θρεντ

Stunt Mike
28-02-14, 13:28
ποιο ε36 εχεις τωρα???

akisg
28-02-14, 14:21
αν εννοεις αυτοκίνητο, αυτο που φαίνεται στο γκαραζ (318is turbo '95)
αν εννοείς ποιο βήμα, το μαμά, 343 (?) αν θυμαμαι καλα..
αλλά είναι πολύ κοντο για turbo

sotosz3
28-02-14, 14:38
λεω να αλλαξω κορωνα-πηνιο απο κατι που βρηκα στο ebay... με διαμετρο 188χιλ. θα ταιριαζει? και τελος προτιμοτερο ειναι να βαλω το 3.91 που λεμε η 3.73, το ρωταω μηπως και με το 3.91 μειωθει δραματικα η τελικη κ πανω απο 150 δεν θα πιανει το αυτοκινητο, και μετα λιγο να τρεχω να ξαναβαλω το εργοστασιακο!!!

Stunt Mike
28-02-14, 20:25
λεω να αλλαξω κορωνα-πηνιο απο κατι που βρηκα στο ebay... με διαμετρο 188χιλ. θα ταιριαζει? και τελος προτιμοτερο ειναι να βαλω το 3.91 που λεμε η 3.73, το ρωταω μηπως και με το 3.91 μειωθει δραματικα η τελικη κ πανω απο 150 δεν θα πιανει το αυτοκινητο, και μετα λιγο να τρεχω να ξαναβαλω το εργοστασιακο!!!

Στα Ζ3 δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο,αλλα στα Ε30-36 για να βαλεις 188αρι καβουκι απο 168αρι,θελει και το τελευταιο μισο του κεντρικου αξονα του αντιστοιχου καβουκιου γιατι εχουν διαφορα στο μηκος....3.91 βημα υπαρχει και σε 168αρι καβουκι απο Ε30...3.73 μονο σε 188αρι....

Stunt Mike
28-02-14, 20:27
αν εννοεις αυτοκίνητο, αυτο που φαίνεται στο γκαραζ (318is turbo '95)
αν εννοείς ποιο βήμα, το μαμά, 343 (?) αν θυμαμαι καλα..
αλλά είναι πολύ κοντο για turbo

Και για σενα ισχυει το ιδιο...δεν υπαρχει μακρυτερο βημα απο το 3.38 σε 168αρι καβουκι.....Πας αναγκαστικα σε 188αρι+τον μισο αξονα παρεα...Κι αφου εχεις και ροπη καλο ειναι να παρεις και τα ημιαξονια μαζι..

sotosz3
28-02-14, 20:39
ωραια! σε ευχαριστω θα το ψαξω αυτο πριν το αγορασω, αναμεσα στα δυο τι μου προτηνεις? 3.91 η 3.73?
εγω για 3.91 πηγαινα αλλα φοβαμαι μην κανω το αμαξι να εχει τελικη 150...

Stunt Mike
28-02-14, 20:57
Σου'πα το ποσοστο που κονταινει....εσυ αποφασιζεις.....

akisg
28-02-14, 21:22
Και για σενα ισχυει το ιδιο...δεν υπαρχει μακρυτερο βημα απο το 3.38 σε 168αρι καβουκι.....Πας αναγκαστικα σε 188αρι+τον μισο αξονα παρεα...Κι αφου εχεις και ροπη καλο ειναι να παρεις και τα ημιαξονια μαζι..

OK, το έπιασα..
Όσον αφορά το βήμα τώρα, έχω μπερδευτεί λίγο που το έψαξα. Βλέπω ότι Μ3 3.0 έχει 3,15 ενώ το 328 ας πούμε έχει 2,93 . Δηλαδή ένα Μ3 με διαφορικό από 328 θα είχε μεγαλύτερη τελική? ή λέω βλακείες?
Φέρνω το συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 "βήματα".
Δεν με ενδιαφέρει η τελική, απλά θέλω να γίνει λίγο πιο ξεκούραστο στο ταξίδι με μακρύτερο βήμα και αν βρω λύση με μπλοκέ δεν το λέω ούτε του παππά.. :friday:

Stunt Mike
28-02-14, 21:32
OK, το έπιασα..
Όσον αφορά το βήμα τώρα, έχω μπερδευτεί λίγο που το έψαξα. Βλέπω ότι Μ3 3.0 έχει 3,15 ενώ το 328 ας πούμε έχει 2,93 . Δηλαδή ένα Μ3 με διαφορικό από 328 θα είχε μεγαλύτερη τελική? ή λέω βλακείες?
Φέρνω το συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 "βήματα".
Δεν με ενδιαφέρει η τελική, απλά θέλω να γίνει λίγο πιο ξεκούραστο στο ταξίδι με μακρύτερο βήμα και αν βρω λύση με μπλοκέ δεν το λέω ούτε του παππά.. :friday:

Θεωρητικα μιλωντας,το 2.93 ειναι μακρυτερο κατα 7.5%,αρα στις ιδιες στροφες της μεγιστης ιπποδυναμης ενος Μ3,ναι θα ειχε 7.5% μεγαλυτερη τελικη.....Η αεροδυναμικη ομως και το αυξημενο φορτιο στο μοτερ,μπορει να'χουν αντιθετη αποψη......
2.93 μπλοκε δεν θα βρεις...3.15 ειναι πανευκολο....

akisg
28-02-14, 22:33
Θεωρητικα μιλωντας,το 2.93 ειναι μακρυτερο κατα 7.5%,αρα στις ιδιες στροφες της μεγιστης ιπποδυναμης ενος Μ3,ναι θα ειχε 7.5% μεγαλυτερη τελικη.....Η αεροδυναμικη ομως και το αυξημενο φορτιο στο μοτερ,μπορει να'χουν αντιθετη αποψη......
2.93 μπλοκε δεν θα βρεις...3.15 ειναι πανευκολο....

Ποια η λογικη στο να υπαρχει πιο κοντο βημα σε πιο δυνατο μοτερ ομως? Μου κανει εντυπωση
Αρα ψαχνω για 3.15 με λιγα λογια..
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες

Stunt Mike
28-02-14, 22:47
Ποια η λογικη στο να υπαρχει πιο κοντο βημα σε πιο δυνατο μοτερ ομως? Μου κανει εντυπωση
Αρα ψαχνω για 3.15 με λιγα λογια..
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες

Ισως γιατι το εργοστασιο μελετωντας το Μ3 κατεληξε οτι αυτο το βημα ειναι ο καλυτερος συνδυασμος γι'αυτο τ'αμαξι.....Και το 328 παντως ειναι σαφως καλυτερο με το 3.15...

akisg
28-02-14, 22:58
Ξερουμε αν ολα τα μπλοκε 3.15 απο m3 εχουν το ιδιο ποσοστο εμπλοκης? ή υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις?

sotosz3
28-02-14, 22:58
οκ φιλε μου σε ευχαριστω πολυ!

Stunt Mike
28-02-14, 23:07
Ξερουμε αν ολα τα μπλοκε 3.15 απο m3 εχουν το ιδιο ποσοστο εμπλοκης? ή υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις?

Ολα τα δισκατα μπλοκε της bmw,εκτος ορισμενων ειδικων εκδοσεων,εχουν 25% εμπλοκη....3.15 φοραγαν και τα 325 κι αρκετα ειχαν μπλοκε εργοστασιακο...Η μονη διαφορα τους ειναι ο μπιλιοφορος που εχουν τα Μ στη συνδεση τους με τον κεντρικο,εν αντιθεσει με τις βιδες των υπολοιπων.....

akisg
28-02-14, 23:21
Να'σαι καλά φίλε..κατατοπιστικότατος μπορώ να πω..
Καλή μου αναζήτηση λοιπόν..

vaspap
28-02-14, 23:56
λεω να αλλαξω κορωνα-πηνιο απο κατι που βρηκα στο ebay... με διαμετρο 188χιλ. θα ταιριαζει? και τελος προτιμοτερο ειναι να βαλω το 3.91 που λεμε η 3.73, το ρωταω μηπως και με το 3.91 μειωθει δραματικα η τελικη κ πανω απο 150 δεν θα πιανει το αυτοκινητο, και μετα λιγο να τρεχω να ξαναβαλω το εργοστασιακο!!!
Βαλτο, εναι καλο, στις 6500 με 5η θα εχεις 205χλμ και στις 4000 στροφες 130χλμ.
και το ρεπριζ πολύ καλο, αισθητη διαφορα, εγω θα εβαζα και 4,10. Βασικα...το εχω βαλει ηδη!

sotosz3
01-03-14, 00:32
Βαλτο, εναι καλο, στις 6500 με 5η θα εχεις 205χλμ και στις 4000 στροφες 130χλμ.
και το ρεπριζ πολύ καλο, αισθητη διαφορα, εγω θα εβαζα και 4,10. Βασικα...το εχω βαλει ηδη!

εγω εχω το 1.8 ομως... αν με το 1.8 και 3.91 βημα εχω τις επιδοσεις που λες ειναι παρα πολυ καλα...
με το 4.1 που μου λες που θα κυμαινεται η τελικη μου?