PDA

Επιστροφή στο Forum : 116 με πόσο;;;


SAC
17-09-11, 14:46
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω BMW 116 και έχω βρεί 3πορτη κερδισμένη από διαγωνισμό (1η άδεια 06.2011), έκδοση joy σε μαύρο μη μεταλλικό χρώμα με τιμή συζητήσιμη (μου ζητάει € 17000 αλλά θα το κατεβάσω κι άλλο) με λιγότερο από 1000 χλμ.
Με δεδομένο ότι στα χρήματα αυτά αγοράζεις full εξοπλισμένο... vw polo, το θεωρώ ευκαιρία.
Αξίζει τον κόπο σαν αγορά (σε αυτά τα χρήματα) και πιστεύετε ότι θα έχω θέμα με το χρώμα (μήπως "σπάσει" με το πέρασμα του χρόνου, επειδή δεν είναι μεταλλικό);
Για τι κατανάλωση μιλάμε (ρεαλιστικά νούμερα και όχι press kit) και με δεδομένο ότι δεν κάνω πάνω από 6-7000 χλμ το χρόνο (υπάρχει μοτοσυκλέτα για τις καθημερινές μετακινήσεις), κάθε πότε θέλω service και με τι κόστος;
Συνοπτικά, ποιά είναι τα παράπονά σας (με ενδιαφέρουν οι γνώμες των ήδη κατόχων) από το αυτοκίνητο;
Ελπίζω να μη σας κούρασα και σύντομα να postάρω τις φωτογραφίες του άσσου μου...

bimmer-corfu
17-09-11, 16:50
κοίτα η τιμή είναι καλή (μπορεί και καλύτερη) και είσαι και στην εργοστασιακή εγγύηση. Γι'αυτό και δεν θα αναφερθώ σε τυχόν προβλήματα ή όχι.
Κατανάλωση πρέπει να έχει 9-10ltr/100km σε πόλη και 6-8ltr/100km εκτός πόλης

Το μαύρο δεν θα χαλάσει αν το προσέχεις, δεν είνα πρόβλημα ότι δεν είναι μεταλλικό αλλά ότι είναι μαύρο και το μαύρο θέλει προσοχή αφού ακόμη και το σφουγγάρι στο πλύσιμο μπορεί να κάνει εύκολα αράχνες.

Service είναι το απόλυτα δυνατό σημείο. Δεν θα χρειαστεί τίποτα σοβαρό μέχρι τα 100.000km παρά μόνο λάδια και λοιπά απλά αναλώσιμα

Πατσίκας Βασίλειος
17-09-11, 17:23
καλο φαινεται ετσι οπως τα λες αλλα με το χρωμα η μονη διαφορα ειναι οτι τα μεταλλικα εχουν τα ρινισματα που γυαλιζουν και ετσι λεγεται μεταλλικο...δε λεγεται ετσι επειδη εχει αυξημενη αντοχη κλπ....

kapetanios
17-09-11, 19:49
το χεις παρει ηδη :) ....οταν το οδηγησεις θα καταλαβεις τη διαφορα .... το χρωμα τωρα με τη σειρα μου και εγω θα πω οτι ειναι θεμα προσοχης και μονο ...απλα μη πας σε βουρτσες οτι ποιο τραγικο ... παιξε λιγο ακομα με τη τιμη και σε κανα χρονο με πακετο performance να τρελαθεις..!!!!

Nick_compact
17-09-11, 20:10
Σιγά το αμάξι που όταν το οδηγήσει θα δει την ανωτερότητα... χωρίς παρεξήγηση.

rapid_fast
17-09-11, 20:45
Σιγά το αμάξι που όταν το οδηγήσει θα δει την ανωτερότητα... χωρίς παρεξήγηση.

τη διαφορά είπε.. ήταν προσεκτικός στην τοποθέτηση του..:greenboun

mitsos_chania
17-09-11, 20:50
Βεβαια η joy εκδοση ειναι γυμνη τελειως απο εξοπλισμο...

SAC
17-09-11, 22:28
Βεβαια η joy εκδοση ειναι γυμνη τελειως απο εξοπλισμο...

Ζάντες (που δεν έχει) κάποια στιγμή θα μπούν, τα δερμάτινα τιμόνια/λεβιέ ταχυτήτων δε μου λένε τίποτα (είμαι 38 χρονών και το έχω ξεπεράσει προ πολλού), τον κλιματισμό θα τον ήθελα ηλεκτρονικό (το μόνο μείον κατ' εμέ, μαζί με ένα "βαθούλωμα" που υπάρχει στο μέσον του πίσω καθίσματος και το οποίο καθιστά το όχημα τετραθέσιο)...:scratchch
Αλήθεια, τι εξυπηρετεί το συγκεκριμένο και πως μπορώ να το "διορθώσω";;;

SAC
17-09-11, 22:36
το χεις παρει ηδη :) ....οταν το οδηγησεις θα καταλαβεις τη διαφορα .... το χρωμα τωρα με τη σειρα μου και εγω θα πω οτι ειναι θεμα προσοχης και μονο ...απλα μη πας σε βουρτσες οτι ποιο τραγικο ... παιξε λιγο ακομα με τη τιμη και σε κανα χρονο με πακετο performance να τρελαθεις..!!!!

Σε βούρτσες δεν πήγα ποτέ, όσο για το performance pack... Αχχχ!!!:bigthumb:

antreas
17-09-11, 23:04
αμα δεν σε νοιάζουν τα γκάζια πάρτο γιατί πολύ απλά το 116 σέρνεται.
Και με αυτά τα λεφτά έχει πολύ καλήτερα εργαλεία να πάρεις

SAC
17-09-11, 23:20
αμα δεν σε νοιάζουν τα γκάζια πάρτο γιατί πολύ απλά το 116 σέρνεται.
Και με αυτά τα λεφτά έχει πολύ καλήτερα εργαλεία να πάρεις

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ όλους στο forum για την άμεση ανταπόκριση και τις γνώμες σας.:hello:
Στην κατηγορία των hatch απέκλεισα το vw golf (ε, όχι και € 18500 για 1200cc/105ps, άσε που είχα MkIV από το 2001 έως το 2007 και έσκαγα στα service το λιγότερο € 400) και το μόνο που μου κάνει αισθητικά/χωροταξικά είναι το opel astra (€ 19000 για 1400cc/140ps), ώσπου... :thinkerg: μαθαίνω για τους συγκεκριμένους "άσσους" (2 κομμάτια-κούτα από ιδιώτες που τα έχουν κερδίσει και τους έχουν παραδοθεί από τον Σπανό) και μπαίνω στο δίλημμα, γιατί € 2000 μου μένουν στο παντελόνι για το "χαράτσι" της εφορίας και παίρνω bmw 122ps με χαμηλά πάγια έξοδα και σε τιμή (νομίζω) ευκαιρία.
Άρα, το τελικό δίλημμα είναι astra vs 116...
Σας ακούω...:nixweiss:

335turbo
17-09-11, 23:54
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ όλους στο forum για την άμεση ανταπόκριση και τις γνώμες σας.:hello:
Στην κατηγορία των hatch απέκλεισα το vw golf (ε, όχι και € 18500 για 1200cc/105ps, άσε που είχα MkIV από το 2001 έως το 2007 και έσκαγα στα service το λιγότερο € 400) και το μόνο που μου κάνει αισθητικά/χωροταξικά είναι το opel astra (€ 19000 για 1400cc/140ps), ώσπου... :thinkerg: μαθαίνω για τους συγκεκριμένους "άσσους" (2 κομμάτια-κούτα από ιδιώτες που τα έχουν κερδίσει και τους έχουν παραδοθεί από τον Σπανό) και μπαίνω στο δίλημμα, γιατί € 2000 μου μένουν στο παντελόνι για το "χαράτσι" της εφορίας και παίρνω bmw 122ps με χαμηλά πάγια έξοδα και σε τιμή (νομίζω) ευκαιρία.
Άρα, το τελικό δίλημμα είναι astra vs 116...
Σας ακούω...:nixweiss:

το αυτοκινητο δεν σερνεται σε καμια περιπτωση...διακοσαριζει για πλακα ειναι οικονομικο και μονο προσωπικα θαθελα λιγο μεγαλυτερη ροπη χαμηλα,,,μην ακους μακακιες..οπως ειναι τα πραγματα το 116 ειναι το ΕΡΓΑΛΕΙΟ και τα πολλα κυβικα ΠΑΛΤΑ....38 εισαι χεστους και παρε το 116 ναχεις μεταφορικο μεσο που να μη σε γδερνει καθε μερα....

Nick_compact
18-09-11, 00:04
Εντάξει, δεν είναι τοσο τραγικά, μπορεί να πάρει ένα Leon 1.8TSI και να έχει ακόμα περισσότερα από το 116.

MAKENZI E90
18-09-11, 09:39
Η 116 είναι ένα οικονομικό αυτοκίνητο φυσικά και δεν σέρνεται είναι στοιβαρό η αίσθηση οδήγησης σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας αλλά και η ασφάλεια που προσφέρει είναι σαφώς σε άλλο επίπεδο.Τελικά θέλεις ένα όμορφο με σπόρ εμφάνιση αυτοκίνητο με ικανοποιητική ιπποδύναμη μικρή κατανάλωση, ατμοσφαιρικό κινητήρα, με ασφάλεια στις μετακινήσεις σου ή ένα αυτοκίνητο που θα σου προσφέρει μόνο άλογα και τίποτα παραπάνω; η χαρά της οδήγησης δεν σημαίνει πάντα ιπποδύναμη άλογα, γκάζια, τούρμπο, βαρέθηκα να ακούω ότι δεν πάει ειναι βαρύ φυσικά γνωρίζω πως πάντα υπάρχει και το καλύτερο όμως εδώ φτάνεις σε μια από τις δυο κορυφαίες εταιρίες του πλανήτη.Γνώμη μου είναι να δείς και άλλα 116 με 20-30000 χιλ. με καλύτερο εξοπλισμό και φυσικά πιο φθηνά.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1765049/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1368945/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1756360/ με ηλιοροφή
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1299172/ μέσα απο τη ΒΜW Θεσσαλονίκης το έχω δει και είναι άριστο αν θες στείλε μου mail να σου πω

giannis 116
18-09-11, 10:04
Το μονο συν του Αστρα ειναι το μοτερ, για μενα σε ολα τα αλλα η 116 ειναι πολυ μπροστα!
Παζαρεψε λιγο την τιμη και παρτο.
Εφ οσον εχεις και μηχανη για καθημερινες μετακινησεις μια χαρα θα εισαι!

TAZ118!
18-09-11, 10:55
Κοιτα αυτα....Τα τελη ειναι 1 φορα το χρονο...το χαμογελο θα ειναι καθε μερα στα χειλη σου...
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1747281/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1588172/

Driver M
18-09-11, 15:19
Κοιτα αυτα....Τα τελη ειναι 1 φορα το χρονο...το χαμογελο θα ειναι καθε μερα στα χειλη σου...
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1747281/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1588172/
Aν είναι να παέι σε δίλιτρο, τότε 1000 φορές να πάει σε 120 (fl) που έχουν καμια 30αριά άλογα διαφορά και σε τιμές μια η άλλη.
Αφού τα σκάει που τα σκάει στο κράτος.

Ειδάλλως, ας πάει σε 120 profl που και πάλι είναι πιο γρήγορη, δεν έχει θέματα με e.d. κλπ και θα την βρει σίγουρα πιο φτηνά.

TAZ118!
18-09-11, 15:33
Οι 120i fl ειναι σπανιες εως ανυπαρκτες στην ελληνικη αγορα μεταχειρισμενων και τα pro-fl
μπορει να ειναι φθηνοτερα αλλα οι ποιοτητα ειναι πολυ μετρια και δεν ειναι πιο αξιοπιστα απο τα fl...

antreas
18-09-11, 15:56
το αυτοκινητο δεν σερνεται σε καμια περιπτωση...διακοσαριζει για πλακα ειναι οικονομικο και μονο προσωπικα θαθελα λιγο μεγαλυτερη ροπη χαμηλα,,,μην ακους μακακιες..οπως ειναι τα πραγματα το 116 ειναι το ΕΡΓΑΛΕΙΟ και τα πολλα κυβικα ΠΑΛΤΑ....38 εισαι χεστους και παρε το 116 ναχεις μεταφορικο μεσο που να μη σε γδερνει καθε μερα....

Nταξει άμα το συγκρίνεις με daewoo matiz και terios δεν σέρνεται.Αν και τα audi δεν
τα πολυγουστάρω πιστεύω πως το Α3 με τα 165 παίζει μόνο σε αυτή την κατηγορία και
άμα το πάρεις και s-line είναι και όμορφο και θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό ελέω φτερωτής.
Μην ακούς μακακίες

Dimitris ///M
18-09-11, 16:13
Εγώ θα μείνω στο χρώμα..... Ρε παιδιά σοβαρευτείτε που σας έχουν κάνει πελάτες όλοι με τα γυαλιστικά, για όνομα του Θεού!

Τι θα πάθει με την βούρτσα? Άμα το βάψιμο του αυτοκινήτου έγινε σωστά δεν έχει φόβο.... Το 34άρι που είναι βαμμενο απο το εργοστάσιο το '90 δεν έχει ίχνος αράχνης και δεν το πρόσεχα με γυαλιστικά και σφουγγάρια απο τρίχες αλεπούς!

TAZ118!
18-09-11, 16:15
Εγώ θα μείνω στο χρώμα..... Ρε παιδιά σοβαρευτείτε που σας έχουν κάνει πελάτες όλοι με τα γυαλιστικά, για όνομα του Θεού!

Τι θα πάθει με την βούρτσα? Άμα το βάψιμο του αυτοκινήτου έγινε σωστά δεν έχει φόβο.... Το 34άρι που είναι βαμμενο απο το εργοστάσιο το '90 δεν έχει ίχνος αράχνης και δεν το πρόσεχα με γυαλιστικά και σφουγγάρια απο τρίχες αλεπούς!
Φιλε τα χρωματα εχουν γινει πλεον υδατοδιαλυτα-βλεπε οικολογικα-με αποτελεσμα να ειναι πιο ευαισθητα σε φθορες....

giannis 116
18-09-11, 16:32
Εγώ θα μείνω στο χρώμα..... Ρε παιδιά σοβαρευτείτε που σας έχουν κάνει πελάτες όλοι με τα γυαλιστικά, για όνομα του Θεού!

Τι θα πάθει με την βούρτσα? Άμα το βάψιμο του αυτοκινήτου έγινε σωστά δεν έχει φόβο.... Το 34άρι που είναι βαμμενο απο το εργοστάσιο το '90 δεν έχει ίχνος αράχνης και δεν το πρόσεχα με γυαλιστικά και σφουγγάρια απο τρίχες αλεπούς!

Το πες και μονος σου, απο το '90...
Τοτε τα βερνικια ηταν 'αλεξισφαιρα'. Πλεον στα συγχρονα αυτοκινητα ελεω οικολογιας τα βερνικια δεν ειναι τοσο ανθεκτικα οσο τα παλια οποτε κανουν αραχνες. Εμενα η 116 κατασκευης του '04, επι 2 χρονια ετρωγε 'πανια', βουρτσες μονο σε αυτοματα πλυντηρια γιατι εμενα Γερμανια και απαγορευοταν δια ροπαλου στην αυλη σου με κουβα και σφουγγαρι και δεν ειχα βρει και καποιον αξιοπιστο και με νορμαλ τιμες να πλενει στο χερι, αποτελεσμα ΟΛΟ τ αμαξι μια αραχνη που ποτε δεν εφυγε απο τοτε κι ας του εκανα και γυαλισμα. (Μαλλον δεν εγινε σωστο γυαλισμα τελικα εδω στην Ελλαδα κι απο τοτε δε ξανασχοληθηκα)
Κι εμενα το Kadett που ειχα που ηταν του 78 και ειχε ξαναβαφτει καπου στο '82 γιατι ο 1ος ιδιοκτητης του αλλαξε χρωμα το βερνικι του μια χαρα κραταγε κι ας ειχε φερει και τουμπα κι ας του χαν αλλαξει ουρανο κι ας ειχε και σαπιλες το πατωμα, αλλα τα βαμενα βερνικωμενα ανεπαφα μερη του μια χαρα κραταγαν μεχρι το 2002 που το 'παροπλισα'.

Δε θελω να παρω το μερος κανενος με ειδη περιποιησης αυτοκινητου ουτε εχω καποιο οφελος, ισα ισα, αλλα τελικα τα νεοτερα αυτοκινητα θελουν σχετικη προσοχη με το θεμα βερνικια χρωματα κλπ. Σκεψου πως και με την εφαρμογη της ρομποτικης στις γραμμες παραγωγης και για εξοικονομηση χρηματων απ τις αυτοκινητοβιομηχανιες μεχρι εχει μειωθει και το παχος των στρωματων χρωματος και βερνικιου, κατα λιγα μικρα αλλα ακομα κι αυτο τα κανει πιο ευαλωτα στην 'επιθεση' απο βουρτσες κλπ..

giannis 116
18-09-11, 16:49
Φιλε τα χρωματα εχουν γινει πλεον υδατοδιαλυτα-βλεπε οικολογικα-με αποτελεσμα να ειναι πιο ευαισθητα σε φθορες....

Με ΤΑΖ απαντησαμε το ιδιο σχεδον ταυτοχρονα!

rapid_fast
18-09-11, 16:56
Φιλε τα χρωματα εχουν γινει πλεον υδατοδιαλυτα-βλεπε οικολογικα-με αποτελεσμα να ειναι πιο ευαισθητα σε φθορες....

Και οι τρίχες απο τις βούρτσες 400 φορές πιο απαλές σε σχέση με το παρελθόν...
Ξεκολλήστε απο το τρυπάκι...

Nick_compact
18-09-11, 17:19
Και οι τρίχες απο τις βούρτσες 400 φορές πιο απαλές σε σχέση με το παρελθόν...
Ξεκολλήστε απο το τρυπάκι...

Aν δεν έχουν να αλλαχτούν μερικά χρόνια.

Dim77
18-09-11, 18:23
Μη μεταλλικό χρώμα: Δεν έχει πρόβλημα ιδιαίτερο πλήν της αναγραφής στο πωλητήριο αργότερα ''Μεταλλικό χρώμα''. (Αν δεν κάνεις τραγικά πράγματα με το πλύσιμο).

116 122ps. Τα έχω ξαναγράψει...κάποτε οι επιδόσεις αυτοκινήτου 1300 κιλά με 122 ps και 16kgm ροπής ήταν υπεραρκετές για να κουβαλάς και σκάφος από πίσω στο τρέϊλερ και να ταξιδεύεις παντού. Τώρα πρέπει να έχει τουρμπο και ροπή 25kgm από το ρελαντί κλπ αλλιώς είναι χρέπι, ρημάδι, επικύνδινο, τάφος κλπ κλπ...

118-120...2λιτρα...Φορτίο πάγιων εξόδων...Πιστεύω πως τα παίρνεις αρκετά ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ από τα 116 αυτή τη στιγμή...
Αν φορτωθείς 2λιτρο+...πάρε κάτι να το απολαύσεις ΚΑΛΑ τουλάχιστον.

Driver M
18-09-11, 19:02
Ρε σεις μη γράφετε ό,τι θέλετε.

Οι βούρτσες κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζημιά στην εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου, αλλά εξίσου μεγάλη ζημιά κάνουν και τα πλυντήρια που πλένουν μεν στο χέρι, αλλά στεγνώνουν με κάτι ρημαδοwettex και παλιόπανα που και κάτω να τους πέσουν συνεχίζουν να σκουπίζουν το αμάξι.
Γενικά, μεγαλύτερη ζημιά γίνεται στο στέγνωμα παρά στο πλύσιμο.

Όποιος θέλει να έχει ένα χρώμα θολό και το αμάξι να μην γυαλίζει ποτέ, τότε δικαίωμά του.
Όποιος όμως θέλει αμάξι με χρώμα στην πένα, ή ξεχνάει δια παντός πλυντήρια κλπ και πλένει το αμάξι του στο χέρι και με σωστά προϊόντα (καλά γάντια πλυσίματος, ποιοτικές πετσέτες στεγνώματος κλπ), ή κάθε χρόνο κάνει γυάλισμα, με αποτέλεσμα σε καμια 10ετία να θέλει ολικό βάψιμο μιας και το βερνίκι θα έχει πάει περίπατο.

Μην λέτε ότι να'ναι λοιπόν σαν μερικούς που πλένουν με αβα και σκούπα και χαίρονται που έχουν το αμάξι τους στην πένα (έτσι νομίζουν).

Τέλος, η αντοχή των μεταλλικών ή όχι χρωμάτων είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, αφού και τα δύο είναι διπλής (χωριστά το χρώμα με το βερνίκι).
Η ΜΟΝΗ διαφορά είναι οπτική, τίποτε άλλο.

Άρα, όση προσοχή θέλει ένα σύγχρονο μη μεταλλικό χρώμα θέλει κι ένα μεταλλικό.

EVANGELOS
18-09-11, 19:58
... BMW 116 ...(μου ζητάει € 17000 ...

φίλε μου ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ να δώσεις λεφτά Μ3 ή 335 για να πάρεις άσσο 1.6 !!! ... (ακόμα και με 0 χλμ)

Nick_compact
18-09-11, 20:21
φίλε μου ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ να δώσεις λεφτά Μ3 ή 335 για να πάρεις άσσο 1.6 !!! ... (ακόμα και με 0 χλμ)

Tον ρωτάς αν μπορεί να συντηρήσει μια Μ3 όμως; Γιατί εύκολα την παίρνεις πλεον, αλλά θα ειναι κατά πάσα πιθανότητα δεκαετίας, χωρίς αυτό να μειώνει την αξία της σαν αυτοκίνητο, αλλά θα έχει σίγουρα αυξημένες απαιτήσεις συντήρησης. Για να μην συζητήσουμε και το ενδεχόμενο σοβαρής απρόοπτης βλάβης σε Μ... Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.

EVANGELOS
18-09-11, 20:48
Tον ρωτάς αν μπορεί να συντηρήσει μια Μ3 όμως; Γιατί εύκολα την παίρνεις πλεον, αλλά θα ειναι κατά πάσα πιθανότητα δεκαετίας, χωρίς αυτό να μειώνει την αξία της σαν αυτοκίνητο, αλλά θα έχει σίγουρα αυξημένες απαιτήσεις συντήρησης. Για να μην συζητήσουμε και το ενδεχόμενο σοβαρής απρόοπτης βλάβης σε Μ... Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα.

Δεν είπα να πάρει Μ3 ή 335 ... είπα ότι δεν είναι δυνατόν να δώσει για 116 όσα λεφτά κάνουν τα παραπάνω αμάξια ...

προσωπικά αυτή την εποχή ΟΥΤΕ ΕΓΩ θα έπαιρνα 3.0 λτ αμάξι ... αλλά ΟΥΤΕ και θα έδινα 18 χιλ για τον άσσο

kostastnt
18-09-11, 21:05
Εγώ νομίζω είναι καλή επιλογή.. Σίγουρα όλοι θα γουστάραμα 2λιτρα και m3 και 8λιτρα corvette αλλά ο καθένας παίρνει ότι μπορεί :)

Κατανάλωση εντός πόλης 9-11 αν δεν προσέχεις και κάτω από 10 αν προσέχεις αλλαγές, φρένα κτλ..

Εκτός πόλης μπορεί να δεις και 6 στα 120km/h..

Συντήρηση μηδαμινή.. Αφού δεν κάνει και χιλιόμετρα υπόλογισε 50ευρώ λάδια το χρόνο και στην 2ετία-3ετία κανά 200άρι για μπουζιά, φίλτρο αέρα, φίλτρο κλιματιστικού, κανάν υαλοκαθαριστήρα κτλ..

Από έξτρα είναι λίγο άδειο αυτό που παίρνεις αλλά εσύ θα κρίνεις αν πρέπει να μπει κάτι εκ των υστερων που σου χρειάζεται..

EVANGELOS
18-09-11, 21:11
φίλε μου με 18 χιλιάρικα αγορά ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ???

τέσπα ... παιδιά στο πορτοφόλι ο καθένας κάνει ότι θέλει ... πάντα είχα την απορία με τι σκεπτικό αγοράζει κάποιος 116 και 316 με 35+ χιλιάρικα ... αν και σήμερα πουλιέται άσσος 1600 18 χιλιάρικα τι να πω !

giannis 116
18-09-11, 21:16
Γι αυτο και του προταθηκε του ανθρωπου να παζαρεψει κι αλλο την τιμη, να την τραβηξει οσο γινεται προς τα κατω!
Ευαγγελε εσυ τι αμαξι θα προτεινες με 17-18 χιλιαρικα σε ας πουμε 'νορμαλ' κυβικα?..

EVANGELOS
18-09-11, 21:29
αυτή την εποχή ΕΓΩ δε θα έδινα ΠΟΤΕ 18 χιλ για αμάξι ...

Αν κάποιος έχει 18 χιλ για αμάξι αυτή την εποχή ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει δυνατότητα να πληρώνει και τα έξτρα τέλη λόγω κυβισμού ... άρα θα πήγαινε σε Μ3 ή με λίγα παραπάνω 335 ή 135

Αν κάποιος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να πληρώνει και τα έξτρα τέλη λόγω κυβισμού ΕΙΝΑΙ (για μένα) βλακώδης επιλογή να δώσει 18 χιλιάρικα για αμάξι ...

άρα πάει στα έως 10 ... που έχει ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ ... από vag έως 46 μτχ

kostastnt
18-09-11, 21:36
Μα γιατί να πάρει μεταχειρισμένο 10ετίας, όταν μπορεί να πάρει καινούριο?

Το 116 όντως δεν είναι γρήγορο αμάξι, αλλά είναι απίστευτο σε κράτημα, υπερασφαλές θεωρητικά, μπορείς να κάνεις ταξίδι με την βελόνα κολλημένη στο 200, πολύ οικονομικό στην συντήρηση-τέλη-ασφάλεις κτλ.. Επίσης σου επιτρέπει σε λείο δρόμο ή με βροχή να κάνεις λίγο χαβαλέ..

Και η διαφορά στο εσωτερικό του και η ποιότητα σε σχέση με κάτι άλλα καβουρντιστήρια της κατηγορίας φαίνεται εύκολα..

giannis 116
18-09-11, 21:37
@Evangelos

Πολυ σεβαστες οι αποψεις σου.
Ξεφυγαμε λιγο απ το θεμα, αλλα, ρωταω γιατι δεν το εχω ψαξει κιολας δε με νοιαζει, απλα απο περιεργια, βρισκεις στην Ελληνικη αγορα με 18 χιλιαρικα (και λιγο πιο πανω) 335 ή Μ3 ή 135 που ειναι και πιο 'φρεσκο'?.. Οκ, λογω κρισης και λογω ολων αυτων των μετρων τα μεγαλα κυβικα εχουν καταποντιστει οι τιμες τους αλλα τοσο πολυ?!

@kostastnt

Εαν πας στην Ελλαδα με βελονα κολλημενη στα 200 για πολυ ωρα ή θα κολλησεις πισω απο κανεναν ταλαιπωρο που σουρνεται στην αριστερη ή θα φας καμια κλησαρα, ή θα ερθει καποιος αλλος με 200+ και θα σε προσπερασει. Ενα ειναι το σιγουρο, οτι θα καταναλωσεις πολυ καυσιμο χωρις λογο και θα κουραστεις με τετοιους ρυθμους οδηγικα. Χρονο παντως δε θα γλιτωσεις στανταρ.
Επισης το θεμα ειναι σε ποσο χρονο τα πιανει τα 200, θελει λιγο χρονο μεχρι να τα πιασει και με επιβατες και κλιμα αμα τα πιασει. Στην τελικη δεν ειναι ζητημα το ποσο πιανει τερμα γκαζι μετα απο καποια χιλιομετρα αλλα πως προσπερναει, τι επιταχυνσεις εχει εν κινησει και με φορτιο, τι καταναλωνει υπο αυτες τις συνθηκες κι αλλα πολλα. Οσο για καβουρντιστηρια που λες, οσο κολλημενος BMWδακιας κι αν ειμαι εχω δει αλλα συγχρονα του Γερμανικα, Ιταλικα αλλα και Ιαπωνικα αυτοκινητα κι εχω εντυπωσιαστει με την ποιοτητα τους. Ας μην υποβαθμιζουμε τις αλλες μαρκες κι ας μη βλεπουμε με παρωπιδες.

EVANGELOS
18-09-11, 21:50
Μα γιατί να πάρει μεταχειρισμένο 10ετίας, όταν μπορεί να πάρει καινούριο? ...

για να πληρώσει τα μισά λεφτά ... άσε που παίρνει και καλύτερο αμάξι

τυχαία παραδείγματα

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/983825/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1700449/

αλλά και για χειρότερα αμάξια το να γλυτώσεις τα μισά λεφτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΑΓΜΑ

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1759751/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1728122/

Όλα τα παραπάνω ΤΥΧΑΙΑ παραδείγματα είναι μέχρι 10 χιλ ... και με ίδιο κόστος συντήρησης (από άποψη τελών κλπ κλπ)

Αν κάποιος πιστέυει ότι αξίζει 18 χιλ το 116 σε σχέση με τα παραπάνω που κάνουν τα μισά λεφτά ... ελεύθερος είναι να το πάρει

EVANGELOS
18-09-11, 21:57
πλάκα πλάκα τώρα που το ξαναβλέπω το LEON FR με 10 χιλ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ...

λες να κάνω κανά μπάξιμο ????

Nick_compact
18-09-11, 22:13
Aν μπορεί να πει κανείς χειρότερο αμάξι το Leon 1.8TSI από μια 116, καθώς το μόνο στο οποίο μειονεκτεί είναι η ποιότητα του εσωτερικού, που είναι καλή αλλά όχι σαν την 1, σε ΟΛΑ τα άλλα είναι είτε ισάξιο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από την 1. Αλλά... που να το καταλάβει ο κόσμος.

EVANGELOS
18-09-11, 22:20
Aν μπορεί να πει κανείς χειρότερο αμάξι το Leon 1.8TSI από μια 116, καθώς το μόνο στο οποίο μειονεκτεί είναι η ποιότητα του εσωτερικού, που είναι καλή αλλά όχι σαν την 1, σε ΟΛΑ τα άλλα είναι είτε ισάξιο είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από την 1. Αλλά... που να το καταλάβει ο κόσμος.

Συμφωνώ 1εκ% αλλά αν το πω εγώ θα πέσουν να με φάνε ... το FR (που είναι 2,0 λτ tfsi κι όλας) είναι ΤΡΕΛΟ ΟΧΗΜΑ

Dim77
18-09-11, 22:36
Η 116 είναι καλύτερη :thefinger

Είναι bmw :king:

Το καλύτερο είναι να πάει να πάρει εντελώς καινούριο micra 1.2 80ps με 11000 και κατανάλωση 0...ή yaris 1.3 καινούριο...
Το VAG μεταχείρω 2 ετών έξω από εγγύηση...σημαίνει welcome to the world of pain. Τουλάχιστον το 116 που κοιτάει το παιδί έχει ακόμα 2 χρόνια εγγύηση.

Αφού του αρέσει και το θεωρεί μέσα στις δυνατότητες του και συμφωνεί να εκταμιεύσει 15-17000 από το λογαριασμό του αυτή την εποχή...δε μας πέφτει λόγος, πέραν του ότι είναι καλό αυτοκίνητο το 116.

bmwz3m44
18-09-11, 22:43
με την αβεβαιοτητα που υπαρχει στην ελλαδα για να πληρωσεις 18 χιλιαρικα για αυτοκινητο πρεπει ναεχεις τουλαχιστον 200 στην ακρη και σιγουρη δουλεια.διαφορετικα,τα γεγονοτα περνουν απο μπροστα μας και εμεις κοιμομαστε.υπαρχει και η περιπτωση της καψουρας με ενα αυτοκινητο που κανεις την υπερβαση και χανεις κατι αλλο και κρατας το αυτοκινητο.αλλα οι καιροι προσταζουν ορθολογισμο και οχι αγορα αυτοκινητων.ξαναλεω εκτος και αν υπαρχει πραγματικο χρημα και το αυτοκινητο δεν αποτελει χομπυ και διασκεδαση αλλα μονομεσω μεταφορας.ετσι μονο μπορεις να καταληξεις με ασσο 18 χιλιαδων.ο evangelos τα ειπε ολα βασικα εγω απλα συμπληρωνω..

panagiotisE46ci
19-09-11, 07:17
μαλλον sac δεν γνωριζεις σε ποια χωρα ζεις
δεν μπωρει οταν εχουμε πτωχευση να ενδιαφερεσαι για αγορα αυτοκινητου με τετοια νουμερα
ειναι ανωφελο να γινεται και προχωρημενη κουβεντα για αλογα, χρωματα, εξοπλισμο γκαζια και κτλ οταν απλα θα ερθουν χειροτερα απο οτι εχουμε τωρα.
απο σημερα ανεβαινει και αλλο η βενζινη,ερχονται αυξημενα τελη επιπλεον και μας λες για αγορα ?
αν καιγεσαι για ενα καρο υπαρχουν αμετρητα αμαξια με πολλη λιγοτερα ευρα και καλητερα απο ενα 1.
αυτοι που εχουν φραγκα δεν "κουνιουνται¨πλεον...........

SAC
24-09-11, 21:10
μαλλον sac δεν γνωριζεις σε ποια χωρα ζεις
δεν μπωρει οταν εχουμε πτωχευση να ενδιαφερεσαι για αγορα αυτοκινητου με τετοια νουμερα
ειναι ανωφελο να γινεται και προχωρημενη κουβεντα για αλογα, χρωματα, εξοπλισμο γκαζια και κτλ οταν απλα θα ερθουν χειροτερα απο οτι εχουμε τωρα.
απο σημερα ανεβαινει και αλλο η βενζινη,ερχονται αυξημενα τελη επιπλεον και μας λες για αγορα ?
αν καιγεσαι για ενα καρο υπαρχουν αμετρητα αμαξια με πολλη λιγοτερα ευρα και καλητερα απο ενα 1.
αυτοι που εχουν φραγκα δεν "κουνιουνται¨πλεον...........

Ασφαλιστής είμαι παιδιά, όχι εφοπλιστής:nixweiss: και ακριβώς επειδή γνωρίζω που ζω, θέλω να πάρω 1600cc με χαμηλά τέλη (€ 800 διαφορά σε σχέση με το RAV4 που πουλάω), μικρή κατανάλωση (το υπολογίζω τουλάχιστον -15% σε σχέση με το RAV4), χαμηλότερο κόστος ασφάλειας (περίπου € 120) και με δεδομένη τη χρήση του για Σ/Κ και διακοπές καλοκαιριού (μ.ο. 6000 χλμ. ετησίως), δεν πιστεύω ότι αξίζει στην Ελλάδα του 2011 με ΔΝΤ να συντηρώ 2000cc!!!
Δόξα το Θεό, το χάρηκα για τριάμισι χρόνια!!!:)
Με δεδομένα όλα τα παραπάνω -καθώς και ότι πρόκειται για αυτοκίνητο 3 μηνών, με ελάχιστα χιλιόμετρα από ιδιοκτήτη που το κέρδισε και το πουλάει συνειδητά- θεωρώ ότι με περίπου € 16500 "στο χέρι" είναι από τις ποιοτικότρες/ομορφότερες/ασφαλέστερες επιλογές...

giannis 116
25-09-11, 10:57
Ασφαλιστής είμαι παιδιά, όχι εφοπλιστής:nixweiss: και ακριβώς επειδή γνωρίζω που ζω, θέλω να πάρω 1600cc με χαμηλά τέλη (€ 800 διαφορά σε σχέση με το RAV4 που πουλάω), μικρή κατανάλωση (το υπολογίζω τουλάχιστον -15% σε σχέση με το RAV4), χαμηλότερο κόστος ασφάλειας (περίπου € 120) και με δεδομένη τη χρήση του για Σ/Κ και διακοπές καλοκαιριού (μ.ο. 6000 χλμ. ετησίως), δεν πιστεύω ότι αξίζει στην Ελλάδα του 2011 με ΔΝΤ να συντηρώ 2000cc!!!Δόξα το Θεό, το χάρηκα για τριάμισι χρόνια!!!:)
Με δεδομένα όλα τα παραπάνω -καθώς και ότι πρόκειται για αυτοκίνητο 3 μηνών, με ελάχιστα χιλιόμετρα από ιδιοκτήτη που το κέρδισε και το πουλάει συνειδητά- θεωρώ ότι με περίπου € 16500 "στο χέρι" είναι από τις ποιοτικότρες/ομορφότερες/ασφαλέστερες επιλογές...

Σιγουρα δεν αξιζει ενα 2λιτρο για τη χρηση που λες αλλα δε πιστευω οτι αξιζει και μια 116 ή οποιοδηποτε αλλο μικρομεσαιο 1600αρι! Για τετοια χρηση εγω θα επαιρνα ενα μικρο 'τζηπακι' ή ενα μικρο αμαξι εως 1400-1500 κυβικα. Θα κοστιζε λιγοτερο σιγουρα. Μια 116 ειναι για καθημερινη χρηση και ταξιδια.

Η τιμη που λες θεωρω οτι ειναι καλη παντως για τετοιο αμαξι πραγματικα 'ελαφρως' μεταχειρισμενο.

Nick_compact
25-09-11, 11:03
Με 16500 φιλε μου παίρνεις ακόμα και Alfa 159 TBi 200ps. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή σε καμία περίπτωση, απλά σου αρέσει και είναι σεβαστό, απλά αγόρασε το.

giannis 116
25-09-11, 12:16
Με 16500 φιλε μου παίρνεις ακόμα και Alfa 159 TBi 200ps. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή σε καμία περίπτωση, απλά σου αρέσει και είναι σεβαστό, απλά αγόρασε το.

Ωραιο αμαξι, το εχω οδηγησει, δυνατα φρενα, χωροι, φινετσα, ομως σε καμια περιπτωση δε μου 'εδειξε' οτι εχει 200 αλογα, μια Μιτο ή ακομα καλυτερα μια Τζουλιετα ειχαν την αισθηση οτι ειχαν πολυ δυναμη σε σχεση με την 159 που ισως το βαρος της 'εκρυβε' τα 200 αλογα. Σχετικα καλο τιμονι, Αξιοθαυμαστο σενταν... Ομως ειναι εντελως διαφορετικου προσανατολισμου αυτοκινητο με την 116. Ομως οπως εγραψες κι εσυ, γουστα ειναι αυτα του καθενα και ειναι σεβαστα!