PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη ελαστικων σε Ζ3


street-runner
24-09-11, 19:28
εχει ερθει η ωρα να αλλαξω λαστιχα και αρκετα το καθυστερησα ηδη
φοραω 205/60/R15 χειμερινα ηταν (δεν τα ειχα επιλεξει εγω τεσπα)

και επειδη οι ζαντες ειναι φαγωμενες απο παλια και μικρες σκεφτομαι μιας και αλλαζω λαστιχα να αλλαξω και ζαντες

εχω βρει και ζαντες και λαστιχα διαστασεις 215/45/R17
αποψεις ?.... 1,8 το μοτερ μου δυστιχως :(

το μονο που με προβληματιζει ειναι η ανεση... φοραω αμορτισερ bilstein kitrino με χαμηλωμενα ελατηρια

με τις 15αρες μπορω να πω οτι βαραει αλλα ταυτοχρονα νιωθω οτι ειμαι πανω σε ενα στρωμα και ευκολα μπαλατσαρω δεν ξερω πως να το εκφρασω για αυτο σκεφτομαι 17 πιστευω πως θα χω καλυτερη αισθηση του δρομου αλλα μηπως βαραει παρα πολυ .... βεβαια μπορει επειδη τα λαστιχα ηταν χειμερινα αρα και αρκετα σκληροτερα να υπηρχε αυτο το θεμα με τους κραδασμους για πειτε καμια γνωμη

και οι ζαντες που εχω βρει σκοτωνουν
http://www.tasoselastika.gr/rims/marathon.html (η δευτερη εικονα 244)

http://www.egnatiaoege.gr/ (μαρκα oxigin η 14-ρτη εικονα black full polish)

και ελαστικα NOKIAN

gearboxer
24-09-11, 23:14
Προσωπικά είμαι υπέρ του να πας σε 17άρες και μάλιστα σε 215/45/17. Μπορεί να χάσεις σε άνεση αλλά θα κερδίσεις σε τιμόνι-οδηγική συμπεριφορά. Επιπλέον, όλα τα ελαστικά υψηλών επιδόσεων είναι πλέον από 17'' και πάνω. Απλά φρόντισε να βρείς μία ελαφριά και ανθεκτική ζάντα. Το γούστο είναι υποκειμενικό. Πάντως το σχέδιο αστέρι ταιριάζει γάντι τόσο στα Ζ3 όσο και στα 36άρια.

Nick_compact
25-09-11, 00:38
H διαφορά στο 36άρι μου ήταν φοβερή όταν έβγαλα τα 205-60-15 και πήγα σε 225-45-17. Τα 15άρια με το 60άρι προφίλ όταν το πίεζα έστριβαν με το πλαινό, απαράδεκτα ήταν για σπορ χρήση. Έκοψαν βέβαια, αλλά δε με ένοιαζε, έτσι κι αλλιώς χώμα ήταν το 316i.

street-runner
25-09-11, 23:31
παιζουν ρολο τα χειμερινα λαστιχα στους τρανταγμους η ειναι ακυρο ?

thomasz3
27-09-11, 12:59
ΑΚΥΡΟ...:icon42:

street-runner
27-09-11, 17:57
τα αλλαξα τελικα μια χαρα παει το αυτοκινητο και μπορω να πω οτι κινειται και πιο ωραια σε καμια περιπτωση δν εχασε ανεση και επιδοσεις ισως ta nokian κανουν τη διαφορα τελικα