PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχοσύστημα για κουφούς!


Dimitris ///M
12-10-11, 13:35
Καλά κάθησα στα αυγά μου αλλά δεν μπορώ άλλο δυστηχώς!

Έχουμε και λέμε οι μονάδες είναι οι εξής:
Πηγή:
JVC KD721
http://www.autostyle.co.za/data/products/9227b0be6f400ae758fe_large.jpg

Ενεργό Crossover:
Lanzar OPTIX3B
http://www.aweimages.com/lanzar/OPTIX3B.jpg

Ενισχυτές:
Φωνής: Digital Designs C2a
Κορνών: Inphase IPA500

Ηχεία:
Πίσω εταζέρα/πόρτες: Sica Z004950
http://www.spectrumaudio.de/breit/sica/sicaLP208381100.jpg

Κόρνες:
Εταζέρα/πόρτες: Ciare 1.38TW
http://www.teamaudio.fr/media/catalog/product/cache/3/small_image/135x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/_/1.26_tw-8_1.jpg

Μην φανταστείτε οτι θα γεμίσουν οι πόρτες απο ηχεία και κόρνες προς Θεού.
Η εταζέρα θα φιλοξενήσει 4x8" και ενα ζευγάρι κορνών και στις μπροστινές πόρτες θα μπούν απο 3x8" και απο μια κόρνα.
Η οδήγησή τους θα γίνει ενεργά απο το crossover της Lanzar....
Προσωρινά απο Subwoofer δεν θα υπάρξει κάτι αν και έχω 2 subwoofer MTX 7515 (15" 400wRMS Dual 4Ω (διπλό πηνίο)), αν δεν με καλύπτει το μπάσο απο την εταζέρα λόγο οτι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι Fullrange τότε προχωράω.

Απο το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός μάλλον θα πάω σε ΑΡΚΕΤΑ μεγαλύτερο ενισχυτή για τα 8" και θα προστεθεί ένας μονοκάναλος στην παρέα μας για τα subwoofers.
Η τροφοδοσία αυτών θα προέρχεται απο δυναμό 160Α, 2 μπαταρίες πίσω και μια κάτω απο τα καθίσματα (στην μαμά θέση) για το αυτοκίνητο.

Την λαμαρίνα της εταζέρας ήδη την έχω κόψει με τροχό στο μέρος που θα μπούν τα ηχεία και σκέφτομαι να κόψω και την λαμαρίνα πίσω απο τον τεμπέλη, τουλάχιστον σε αυτά τα μέρη δεν υπάρχουν νευρώσεις της λαμαρίνας οπότε δεν νομίζω να έχει κάποια ακαμψία αλλά μπορεί να κολλήσω πόντες με ηλεκτροκόλληση για να είναι πιο "στιβαρή"

Απο κει και πέρα έχουν περαστεί καλωδιώσεις για το carputer και μένει μόνο η οθόνη να τοποθετηθεί, οι κατασκευές στην πόρτα θα γίνουν με πολυεστέρα και θα ντυθούν με δερματίνη στο τέλος....
Αυτά προς το παρών, με κάθε νεότερο θα υπάρχει σχετική ανανέωση στο παρών thread.

graphe36
12-10-11, 14:39
Ενδιαφερον το project και μαλλον απο οτι καταλαβα θα βγει φωνακλιδικο. Περαν αυτου αμα το κανεις μονος σου βγαλε και φωτο.

Υπ οψην οι ciare θελουν μελετημενο το cross γιατι ξυριζουν τυμπανα πολυ ευκολα. Τα sica δεν τα εχω ακουσει. Δεν ξερω. Εχε κατα νου και σωστη μονωση στις πορτες γιατι με 8αρι full range θα εχεις πολλούς άσχημους συντονισμούς. Προτεινω επισης την πολυεστερικη κατασκευη να την περασεις με μονωτικο υγρης μορφης το οποιο οταν στεγνωνει εχει σπογγώδη μορφη.

Το carputer θα ειναι το transport η το JVC?

Dimitris ///M
12-10-11, 16:08
Μόνος θα το κάνω και εννοείται οτι θα ανεβάσω φωτογραφία...

Τις Ciare ανέκαθεν τις έκοβα στους 9kHz και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα να σου πω την αλήθεια, αν έχεις καμια πληροφορία καλοδεχούμενη ;)
Τα Sica είναι πολύ καλά, φθηνά και τίμια! Ηχείο κιθάρας στα 42Ε το κομμάτι (τα συγκεκριμένα) και όχι 55 για το γνωστό όλων μας που κάθε μήνα το πας καλλιθέα για επισκευή αν με πιάνεις!

Όσο για την μόνωση σκέφτομαι να βάλω πισσόχαρτο πίσω απο την ταπετσαρία της πόρτας, όχι dynamat αλλά έχω βρεί ένα καλό που έχει αποδειχτεί "τίμιο" και αρκετά οικονομικότερο!

Υ.γ. Θα παραείναι φωνακλάδικο αλλά όποτε θέλω εγώ και όχι μέσα σε στενά τα ξημερώματα, μην είμαστε κάφροι ;)
Αλλά σε ταξίδια κλπ που είμαι μόνος στον δρόμο και δεν ενοχλώ κανέναν θέλω 1-2 τραγούδια να τα ακούω ΠΟΛΥ δυνατά

gsova
12-10-11, 16:36
θα μας πεθάνεις :)

Dimzan
12-10-11, 16:49
...

Υ.γ. Θα παραείναι φωνακλάδικο αλλά όποτε θέλω εγώ και όχι μέσα σε στενά τα ξημερώματα, μην είμαστε κάφροι ;)
Αλλά σε ταξίδια κλπ που είμαι μόνος στον δρόμο και δεν ενοχλώ κανέναν θέλω 1-2 τραγούδια να τα ακούω ΠΟΛΥ δυνατά


Επιτελους κι ενας που βαζει ηχοσυστημα για την παρτυ του και οχι για να τον κοιτανε οι γυρω του.


Καλη επιτυχια και απο μενα :)

Dimpas
12-10-11, 17:24
Μια χαρά σε κόβω φίλε !
Εγώ έχω στο δικό μου το jvc Kd 6202.
Το οποίο είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και πάιζει άνετα οτιδήποτε δισκάκι !
Είναι DVD mp3 και κτλ κτλ
Το θέμα που έχω είναι άλλο !
Το ενσωματωμένο ανεμιστηράκι του ! Κάνει ΠΟΛΥ θόρυβο , και το μηχάνημα ζεσταίνεται αρκετά !
Το καλοκαίρι ιδίως Ζεματάει !
έχεις καμοιά ιδέα , να βάλουμε κάνα μεγάλο extra ανεμιστηράκι για καλύτερη ψύξη και να επισκευάσουμε το μαμάτο να μην κάνει ΤΟΣΗ φασαρία ????

Dimitris ///M
12-10-11, 19:15
Ευχαριστώ ρε παίδες για τα καλά λόγια!

Δημήτρη κοίτα... Αρχικά καλό θα είναι να ανοιχτεί προσεκτικά το καπάκι και να το φυσήξεις με σπρέι αέρα (ξέρεις αυτό που πουλάνε για πληκτρολόγια κλπ) η να το πας σε ένα βενζινάδικο και να το φυσήξεις με αέρα, όχι με πολύ πίεση όμως και τα ξεκολλήσεις όλα απο μέσα αλλά να έχεις το "πιστόλι" σε σχετικά λίγη απόσταση, αν έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας και ζορίζεται πλέον να δουλέψει τότε πας για αλλαγή και υπάρχουν αρκετά για να βάλεις ανάλογα την διάσταση!

Σαββάτο μάλλον θα βρεθούμε αν θέλεις θα το δούμε παρέα και σου λεω :)

E36 RULES!!
12-10-11, 20:34
Χαχα, δεν αντεξες ε? Ωραίος! Αντε καλη αρχη!! Αναμενουμε!

Επιτελους κι ενας που βαζει ηχοσυστημα για την παρτυ του και οχι για να τον κοιτανε οι γυρω του.



x2

Dimitris ///M
13-10-11, 01:12
Δεν άντεξα φίλε όχι..... χαχαχαχα

Όσο για το άλλο σέβομαι τον συνάνθρωπό μου που θέλει να ξεκουραστεί αυτός/η ή το παιδί του/της και δεν χρωστάει να ακούει Καρρά επειδή είμαι εγώ καψούρης.....

graphe36
13-10-11, 01:44
Τα Sica είναι πολύ καλά, φθηνά και τίμια! Ηχείο κιθάρας στα 42Ε το κομμάτι (τα συγκεκριμένα) και όχι 55 για το γνωστό όλων μας που κάθε μήνα το πας καλλιθέα για επισκευή αν με πιάνεις!

Μαλλον για τα Beyma θα λες..... Εκτος απο τα καμμενα πηνεια ακομα και καινουργια δεν τα αντεχω..Πολυ τσιριδα..

Εγω για 8αρι για οποιον εχει Hi-Fi καταβολές συνηθως προτείνω Concord.

Οσο για το cross σε κορνα δεν μπορω να σου δωσω τιμες καθως αναλογα με την καμπίνα και το seup αλλάζει.

Το πισσοχαρτο ειναι κλασσικη λυση αλλα μερικες φορες δεν αρκει. Υπ οψην το 8αρι διακινει πολλα λιτρα αερα. Ισως εχεις συντονισμους.

Ξεκινα το setup και οτι προκύψει το συζητάμε.

Καλες δουλειες.