PDA

Επιστροφή στο Forum : επιτελους την πήρα την μηχανουλα


bmwdakias85
16-11-11, 18:07
πως σας φενεται?????δεν προλαβα καν να την πλυνω αυτες ειναι προχειρες φοτο αυριο θα το μπιμπελοσο κ θα το βαλω στο γκαραζ:yippee:
το μηχανακι φοραει προγραμμα κ power comander περιπου 200 αλογακια

bmwdakias85
16-11-11, 18:09
2 acrapovic χρειαζονται μονο κ ειναι κομπλε!!!!αλλα οχι τωρα πρωτα αμαξη κ οτι περισσεψει......

dimitris 029/505
16-11-11, 18:18
2 acrapovic χρειαζονται μονο

:wub: :bullhorn: Λαστιχααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

bmwdakias85
16-11-11, 18:26
αυτα υπαρχουν το μπροστα ειναι ολο καινουργιο το πισω το εχω κ αυτο μου το εδωσε το παλικαρι κ θα παω να το περασω

bmwdakias85
16-11-11, 18:43
κανας αλλος κανα σχολειο για τον συμφορουμιτι σας?????στ@ρ@δια σας ε

E36 RULES!!
16-11-11, 18:48
YAMAHAρα for ever!!!

Μεγειές! Καλορίζικο, καλοτάξιδο ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!

rapid_fast
16-11-11, 19:21
κανας αλλος κανα σχολειο για τον συμφορουμιτι σας?????στ@ρ@δια σας ε

εχω, αλλά δε θα σου αρέσει...
Απο το να λές όμως οτι σε γράφουμε...
AKRAPOVIC

Dim77
16-11-11, 19:26
Εγώ θα κάνω ένα σχόλιο. Πρόσεχε φίλε bmwdakias85...με τις μηχανές τι άλλο να σου πούμε?

Για τις akrapovic...έχεις ανοίξει και ένα thread για ανεργία πιο πίσω...συμβαδίζουν? :confused:

Αστην όπως είναι...Και πάρε και ένα αμαξάκι για τις βροχερές μέρες.

rapid_fast
16-11-11, 19:33
Εγώ θα κάνω ένα σχόλιο. Πρόσεχε φίλε bmwdakias85...με τις μηχανές τι άλλο να σου πούμε?

Για τις akrapovic...έχεις ανοίξει και ένα thread για ανεργία πιο πίσω...συμβαδίζουν? :confused:

Αστην όπως είναι...Και πάρε και ένα αμαξάκι για τις βροχερές μέρες.

Εισαι κακός, περίμενα να πεις για τα 200 στραγάλια..

Dim77
16-11-11, 19:35
Εισαι κακός, περίμενα να πεις για τα 200 στραγάλια..

Τι να πώ...δεν έχει και νόημα. Είτε 170, είτε 180, είτε 200...πάλι πολλά είναι:icon_toil

fz21
16-11-11, 20:36
πως σας φενεται?????δεν προλαβα καν να την πλυνω αυτες ειναι προχειρες φοτο αυριο θα το μπιμπελοσο κ θα το βαλω στο γκαραζ:yippee:
το μηχανακι φοραει προγραμμα κ power comander περιπου 200 αλογακια

Καλοριζικη φιλε μου !!
να την χαιρεσαι και να προσεχεις πολυ ειδικα τωρα στην αρχη,ακομα και οταν νιωσεις οτι το εχεις να κρατηθεις και αλλο,δεν μαθαινονται ετσι ευκολα !!
200 αλογα δεν ειναι με την καμια βεβαια,οτι και αν σου ειπε ο προηγουμενος ιδιοκτητης αλλα οπως και να εχει μονο αργη δεν ειναι !

υ.γ.: κανε και μια καυσαναλυση,δεν χανεις τιποτα.που ξερεις ποιος το ειχε ρυθμισει και τι στεγνωμα μπορει να του εχει ριξει...:scratchch

bmwdakias85
16-11-11, 21:54
ευχαριστω ρε μαγκες για το ενδιαφερον σας το εκτιμο πολυ..οσο για τα αλογα ξερω οτι βγαζει 182 μαμα τωρα με αυτα που εχει πανω μετα το μετρημα θα δειξη!!ξεκεφαλιαζει πολα μηχανακια στην κατιγορια του!ντιμ ξερω το θεμα ανεργιας αλλα αν το παρουμε στα πολυ σοβαρα θα πρεπει να αυτοκτονισουμε δεν θα μας ρειξη η κριση

Dimitris ///M
16-11-11, 21:59
Ωραία η streetάρα φίλε! Καλορίζικη και καλοτάξιδη!

Όσο για εξατμίσης και λοιπά.... Δεν είναι η εποχή για να πετάμε λεφτά.... Άστην όπως είναι αφού βγαίνουν πιστόλια απο το εργοστάσιο ;)

ThaNOS E46coupe
16-11-11, 22:05
καλοριζικο ρε φίλε...καλα χιλιόμετρα , και με πολύ σεβασμό στο .μαμημένο το γκάζι....δέν είναι 316... κανα πάτημα θα κάνουμε?

bmwdakias85
16-11-11, 22:18
ευχαριστω ρε θανο εισαι γαμο τα ατομα θα κανουμε χαβαλε απο κοντα αμα βρεθουμε!!ετσι πιστευω!καλο το ρ αλλα με τι θα κανουμε πατημα???με το ζ?οποτε θες φιλικα αγορι μου

bmwdakias85
16-11-11, 22:21
ευχαριστω μητσαρα εχω καποια λεφτα στην ακρη θα πουλησω κ το ρ125 που εχω θα παρω κανα 2000 κ απο κει θα παρω ενα αμαξη κ για την δουλεια μου κ αν περισσεψει κατι βλεπουμε!παντος ακραποβιτσ τα θελει ο κολος της

MrZ
16-11-11, 22:22
Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος.
Ελπίζω πέρα από τη μηχανή, να έχεις και κράνος-μπουφάν-γάντια τουλάχιστον...
Και να μην είσαι acranovic...
Για το μηχανάκι:
Λάστιχα είπες έχεις, τσέκαρε ημερομηνία κατασκευής εκτός από το βάθος πέλματος, τα φρέσκα ελαστικά σε μια μηχανή είναι πολύ πιο σημαντικά από ένα αυτοκίνητο.
Μανιτάρια,δεν έχεις, πρέπει να βάλεις.Σε περίπτωση...πτώσης, ακόμα και από τα χέρια ενώ τη μανουβράρεις, θα σε γλλιτώσουν από 100άδες για να μην πω 1000άδες €.
Είδα στο shoutbox ότι έβαλες αλυσιδογράναζα.Πήρες καθαριστικό αλυσίδας και γράσσο;Όσο την προσέχεις, τόσο θα προσέχει την τσέπη σου.
Επίσης, αν θέλεις να κάνεις και κανένα "γρήγορο" ταξιδάκι, πρέπει να βάλεις μια διάφανη ζελατίνα μπροστά.Δεν χρειάζεται να είναι τελείως διάφανη, έστω φιμέ.Αλλά να βλέπεις από μέσα.

Με γειά και καλά χιλιόμετρα.

bmwdakias85
16-11-11, 22:23
α!πειραζει να γραψω στην ακρη της ζελετινας τι σαητ του φορουμ μας η θα ειναι καγουρια?

bmwdakias85
16-11-11, 22:27
ειναι φουλ καρμπον σκελετος ζελατινα κ γενικα οπου εμπενε εχει πεσει μελετη!τα λασστιχα θα ειναι καινουργια στολη θα εχω σωστος αναβατης

MrZ
16-11-11, 22:35
Αν και το ντύσιμο του σκελετού με carbon δεν με βρίσκει σύμφωνο.Καθώς το πλαίσιο της μηχανής ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες αφού έρχεται σε άμεση επαφή με το μοτέρ.Οπότε και το ντύσιμο με carbon ή οτιδήποτε το μονώνει και του ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη θερμοκρασία.

Αστειέυεσαι πιστέυω για τη στολή...Ή θα μπαίνεις και πίστα;

bmwdakias85
16-11-11, 22:46
Κρανος σοεη στολη νταηνεζε γαντια μονο μποτες μου λειπουν?για πιστα αν τυχει ναι αν κανονισω με την παλοπαρεα θα κατευω για κανα τρακντεη γενικα ομως ειμαι ατομο που γουσταρο να την καβαλησω κ να παω με την γυναικα μου κανα σκ!αλλα κ η πιστα εχει την χαρη της!

Dimitris ///M
16-11-11, 22:57
Μια απο τα ίδια, για βόλτα τις γουστάρω τρελά!

Αλλά για γκάζια μπορώ να πω οτι φοβάμαι μετά το Κ4 που καβάλησα (3ο στάδιο yosi), είχα πολύ brutal εμπειρία.....

MrZ
16-11-11, 23:01
Κρανος σοεη στολη νταηνεζε γαντια μονο μποτες μου λειπουν?για πιστα αν τυχει ναι αν κανονισω με την παλοπαρεα θα κατευω για κανα τρακντεη γενικα ομως ειμαι ατομο που γουσταρο να την καβαλησω κ να παω με την γυναικα μου κανα σκ!αλλα κ η πιστα εχει την χαρη της!

Οκ, για ταξιδάκι "μόνος" ή trackday η στολή.Αλλά για μέσα στην αθήνα ή και με συνοδηγό δεν βολέυει καθόλου.Καλύτερα ένα μπουφανάκι και ένα παντελόνι τα οποία ενώνονται κιόλας.Τέσπα.

gearboxer
16-11-11, 23:10
Καλορίζικο το πολυβόλο σου αγόρι μου να χεις πάντα καλά και ασφαλή χιλιόμετρα...Τούμπανο φαίνεται στις φωτό ελπίζω να το ευχαριστηθείς και να μη χρειαστεί ποτέ να το πουλήσεις από ανάγκη.

Υ.Γ. Η υπογραφή σου χρειάζεται πλέον...αλλαγή!

bmwdakias85
16-11-11, 23:10
για καλη μ τυχη δεν μενω αθηνα.ειμαι απο καμενα βουρλα..μεσα αθηνα ενοειτε δν βολευει.μονο παπι σε σωζει μεσα σε αυτη τν ζουγκλα.τεσπα καληνυχτο κ καλο ξυμερωμα

bmwdakias85
16-11-11, 23:13
θα τν αλλαξω ρε γκιαρ μποξερ αλλα παντα θα ειμαι μπ μ βδακιας..οσο για τν πωλεισει μακαρι ν μν χρειαστει ποτε ομως δν ξερεις καληνυχτα αδερφε

gearboxer
16-11-11, 23:16
Υγεία να έχουμε και όλα θα πάνε καλά. Καληνύχτα φίλε μου

sierra
17-11-11, 00:10
Καλορίζικη και καλοτάξιδη. Πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα. Να ΄σαι καλά πάντα να την χαίρεσαι... :hello: :hello: :hello:

ThaNOS E46coupe
17-11-11, 00:59
Γιωργο......μη το υποτιμας το Ζετακι μου.... Φιλικο πατημα αμα σε βγαλει ο δρομος σου, θα γινει στη μπουκα(ξερει ο Ε36 ρουλς)... 400μετρα...:D

trifonas
17-11-11, 08:05
Καλοταξιδος και παντα ορθιος.
Οι μηχανες ειναι ηδονη και το γκαζι γλυκο...παντα την ασφαλεια μας πρωτα και παντα φουλ εξαρτηση και για ψωνια να πας που λεει ο λογος.
Τωρα το R1 σου ειναι πολυ πολεμικο και ομορφο....αντε και καλα trackdays!!!

bmwdakias85
17-11-11, 08:07
καλημερα θανο κανεις λαθος αδερφε κανεναν δεν υποτιμω!ποτε δεν ξερεις τι κρυβει το οχημα!οπως ελεγε κ ενα τραγουδι που ακουγα στα 15 μου απο τους ζν ελεγε αμαξη μες στην πενα γαμηστερο σου φαινεται κ παει σαν το ρεμα....κ συνεχειζε αμαξη μαμισιο φιλαξε τον κολο σου μπορει να νε γαμησιο!

bmwdakias85
17-11-11, 08:09
ευχαριστω τριφονας να σε καλα!!!

dia1995
17-11-11, 09:26
Πολυ ωραιο το εργαλειο σου....να το χαιρεσε παντα με υγεια σου ευχομαι!!!
Προσεχε ομως παρα πολυ φιλαρακι και τις τρελες εκει που παιρνουν....προσφατα εχασα φιλαρακι 21 χρονωνς με αυτες τις "σκοτωστρες"....
Και τωρα θα γινω λιγο κακος....παντα μ αρεσαν περισσοτερο οι GSXR αλλα και αυτο πολυ ωραιο!!!!!!
ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΠΤ ΑΛΛΟ!!!!

crazy_beaver
17-11-11, 09:41
ΚΑλορίζικο φίλε!Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!Τα άλογα κάνε μία δυναμομέτρηση και μετά βάλε το χέρι σου στην φωτιά!

Dimzan
17-11-11, 10:18
καλοριζικο κι απο μενα φιλε. dream bike για πολλους το R1, ισως και για μενα, αλλα λογω αθηνας δεν το παιρνω.


προσοχη γιατι τα 200αλογα (και 180-190 να ειναι δηλαδη) ειναι ΠΟΛΛΑ και πολυ καταστροφικα αν πας να τα δαμασεις ατσουμπαλα. Αναπηροι και σκοτωμενοι-καρφωμενοι ειναι το αποτελεσμα γρηγορης μηχανης και υπεροπτη αναβατη. Αυτα για να μην ξεχναμε οτι οδηγουμε γρηγορα διτροχα.


Κατα τ αλλα το R1 μετα το 2004 ειναι το πιο ομορφο 1000ss που βγηκε ποτε, και απο τα πιο καλοστημενα στην κατηγορια του. Με το καλο λοιπον και με προσοχη.

Αληθεια, τι οδηγουσες πριν?

BMW Power
17-11-11, 11:31
Καλοτάξιδο και με πολύ προσοχή!!!

Μήπως την αγόρασες από κάποιον Στέλιο?

mike21
17-11-11, 14:17
Καλοτάξιδη να είναι,να προσέχεις πολύ γιατί με αυτές τις μηχανές η μία διάσταση απο την άλλη δέν απέχουν πολύ,κατα τα άλλα είναι μια κούκλα.

bmwdakias85
17-11-11, 14:21
καλοριζικο κι απο μενα φιλε. dream bike για πολλους το R1, ισως και για μενα, αλλα λογω αθηνας δεν το παιρνω.


προσοχη γιατι τα 200αλογα (και 180-190 να ειναι δηλαδη) ειναι ΠΟΛΛΑ και πολυ καταστροφικα αν πας να τα δαμασεις ατσουμπαλα. Αναπηροι και σκοτωμενοι-καρφωμενοι ειναι το αποτελεσμα γρηγορης μηχανης και υπεροπτη αναβατη. Αυτα για να μην ξεχναμε οτι οδηγουμε γρηγορα διτροχα.


Κατα τ αλλα το R1 μετα το 2004 ειναι το πιο ομορφο 1000ss που βγηκε ποτε, και απο τα πιο καλοστημενα στην κατηγορια του. Με το καλο λοιπον και με προσοχη.

Αληθεια, τι οδηγουσες πριν?
ειχα μια ρ6 παντα γιαμαχα!ειχα κανα 1μιση χρονο ομως χωρις μηχανη!πιτσιρικας στα 18 ειχα μια σ μπρ 400!απο 14 που καβαλαω μηχανακια μονο μια φορα εχω σπασει το χερι μου με την 400αρα γενικα τιποτα χοντρο ομως κ ελπιζω παντα ετσι! Υ.γ οχι κυριε αντμιιν δεν τον ελεγαν στελιο!τον λενε αργυρι κ ειναι απο τα μεροι μου τν ηξερα την μηχανη!ευχαριστω για τα καλα σας λογια

bmwdakias85
17-11-11, 14:22
σε λιγο φωρτονο φοτο στο γκαραζ φρεσκοπλυμενη

performance
18-11-11, 10:40
Τετοιες εποχες εχω ξεχασει πως ειναι, καποιος να αγοραζει μηχανακι και μαλιστα 1000αρι supersport.
Μπραβο απο μενα!Αλλα θα γινω βαρετος και θα ξαναπω ΠΡΟΣΟΧΗ,διαβασα πως ειχες 600αρι και εισαι εκτος του "σπορ" αρκετο καιρο...

stauros772000
18-11-11, 12:01
το συγκεκριμενο ειναι απο τα ομορφοτερα 1000αρια οντως....
και τωρα στο θεμα μας....το συμβολαιο που εκανες ,για ποσο καιρο ειναι????

bmwdakias85
18-11-11, 19:15
το συγκεκριμενο ειναι απο τα ομορφοτερα 1000αρια οντως....
και τωρα στο θεμα μας....το συμβολαιο που εκανες ,για ποσο καιρο ειναι????
ευχαριστω αδερφε!πμως ποιο συμβολαιο εεννοεις δεν σε καταλαβα!

paganis
18-11-11, 19:39
πολυ ωραιο εργαλειο..καλα χιλιομετρα και πολυ προσοχη!

bmwdakias85
18-11-11, 20:15
ευχαριστω αδερφε κ συ να χαιρεσαι το οχημα σου!!

bmwdakias85
18-11-11, 20:25
μου εκανε εντυποση κατι σημερα! Ξεκιναω το πρωι για μια δουλεια!περνω το ρ με αδειο ντεποζητο κ βαζω ενα 10αρικο στο βενζιναδικο τξς γειτωνιας με 1.70 κ κανω γυρο στα 90 χλμ ολα μαζη πιγενε ελα κανα 7αρι χλμ πριν φτασω μου αναβει λαμπακι κ 50μ πριν φτασω στην πορτα κανω κατεβασμα να κοψω κ μου σβεινη η μηχανη στματαω κλεινω διακοπτη ανοιγω παταω μιζα κ παιρνει μπρος!φτανω στο γκαραζ σβεινω κ κουναω την μμηχανη κ ισα που ακουγα λιγη βενζινη!το ερωτημα γιατι εσβεισε απο βενζινη?αν ναι γιατι ξανα πειρε αμεσως?αν μπορει καποιος να βοηθειση θα το εκτιμησω ξερω οτι το φορουμ δεν εχει σχεση με αυτα αλλα δεν γουσταρω να ανοιχτω κ να γραφτο σε αλλα φορουμ γιατι σας νιωθο σαν κοντινους μου ανθρωπους!ευχαριστω

antreas
18-11-11, 21:00
ευχαριστω ρε μαγκες για το ενδιαφερον σας το εκτιμο πολυ..οσο για τα αλογα ξερω οτι βγαζει 182 μαμα τωρα με αυτα που εχει πανω μετα το μετρημα θα δειξη!!ξεκεφαλιαζει πολα μηχανακια στην κατιγορια του!

Χαλάρωσε μεγάλε το πιο αργό είναι το yamaha
και δεν στρίβει κιόλας

bmwdakias85
18-11-11, 21:06
Χαλάρωσε μεγάλε το πιο αργό είναι το yamaha
και δεν στρίβει κιόλας

πρεπει να εχεις απολυτο δικιο δε αυτο που λες!οποιος θελει κοντρα δεν θα πω οχι ομως το νου σου αν ακουσεις τπτ σφυρα μεγαλε

E36 RULES!!
18-11-11, 21:09
Ωραια υπογραφή Γιωργο!

Χαλάρωσε μεγάλε το πιο αργό είναι το yamaha
και δεν στρίβει κιόλας

Kαλα ντε, χτες το πηρε ο ανθρωπος, ασ'τον να το χαρει λιγο και ας εχεις -ισως, δεν ξερω- δικιο! ;)

(Υπ'οψιν δεν εχω ιδεα απο μηχανες, μονο να τις βαφω ξερω.)

bachis
18-11-11, 21:20
:friday::friday::friday: καλοριζικο παντα ορθιος

vaspap
18-11-11, 21:24
δες και για Υoshimura ισως ειναι καλυτερα!

Driver M
18-11-11, 21:51
Καλοτάξιδη και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι!

rapid_fast
18-11-11, 21:53
δες και για Υoshimura ισως ειναι καλυτερα!
Απαπαπαπαπαπα,
ασπρα μούρα μαυρα μούρα είσαι παλιογιοσιμουρα...
Δε λέει, δε λεει....

ThaNOS E46coupe
18-11-11, 22:01
μου εκανε εντυποση κατι σημερα! Ξεκιναω το πρωι για μια δουλεια!περνω το ρ με αδειο ντεποζητο κ βαζω ενα 10αρικο στο βενζιναδικο τξς γειτωνιας με 1.70 κ κανω γυρο στα 90 χλμ ολα μαζη πιγενε ελα κανα 7αρι χλμ πριν φτασω μου αναβει λαμπακι κ 50μ πριν φτασω στην πορτα κανω κατεβασμα να κοψω κ μου σβεινη η μηχανη στματαω κλεινω διακοπτη ανοιγω παταω μιζα κ παιρνει μπρος!φτανω στο γκαραζ σβεινω κ κουναω την μμηχανη κ ισα που ακουγα λιγη βενζινη!το ερωτημα γιατι εσβεισε απο βενζινη?αν ναι γιατι ξανα πειρε αμεσως?αν μπορει καποιος να βοηθειση θα το εκτιμησω ξερω οτι το φορουμ δεν εχει σχεση με αυτα αλλα δεν γουσταρω να ανοιχτω κ να γραφτο σε αλλα φορουμ γιατι σας νιωθο σαν κοντινους μου ανθρωπους!ευχαριστω

φίλε δέν ξέρω γιατί ξαναπήρε. απλά λίγη βενζίνη ζητούσε η καψερή... μπορεί την ώρα που την ξανα έβαλες μπρός να τράβηξε η τρόμπα.... απλά μη την αφήνεις άδεια...ότι ισχύει για το αυτοκίνητο ισχύει και για το μοτο σου... είναι πανάκριβες οι τρόμπες!!!!!!!:flirt:

bmwdakias85
18-11-11, 22:17
α γιαυτο εσβησε ε καλα τοτε!απλα ανυσιχησα που πειρε μπρος αμεσως αν δεν επερνε θα ηξερα οτι ειναι αυτο τελος αλλα με μπερδεψε που αμεσως πειρε!δεν συνιθιζω να μην εχω βενζινη απλα ετυχε να μην εχω λεφτα πανω μου διοτι περιμενα να παρω σημερα εκει που πηγα!!!στο μοτο ρ σαητ που μπηκα ειδα ενα αρθρο που ελεγε για το συγκεκριμενω μοντ.οτι απο μαμα ειναι 180 ηπους κ στα 290χλμ ανοιγει ενας βοηθειτικος ηλεκρικος αισθητιρας που ειναι στο ραμ αιρ κ σου δινει αλλα 9αλογα!κουφο ε!κ η μηχανη ζυγιζει 176κιλα

ThaNOS E46coupe
18-11-11, 22:21
και να είσαι σίγουρος οτι δέ θα πήγαινες και πολύ μακρυά :D...
to ram air άχρηστο είναι στα 290 χ/ω. γιατί δέν έχουμε δρόμους!!!!!

Dimitris ///M
18-11-11, 22:21
Ρε αθεόφοβε! σε 90χλμ έκαψε 10Ε βενζίνη?

Η δεν ξέρω απο μηχανές ή της ήπιες το αίμα! χαχαχαχα

bmwdakias85
18-11-11, 22:22
Χαλάρωσε μεγάλε το πιο αργό είναι το yamaha
και δεν στρίβει κιόλας


υποψην ολες στριβουν αν ξερεις να βρεις την θεση σου!αυτα τα περι στριψηματος τα βγαλανε κατι αναπυροι τυποι που πειραν τετοιες μηχανες οχι απο καυλα γιατι το γουσταρη η καρδια του αλλα για να κανουν μοστρα

bmwdakias85
18-11-11, 22:26
το ξερω θανο αυτο ελεγε κ στο αρθρο!!!!

Υ.γ μητσαρα στειλε μου το τηλ σου ρε φιλε μου ειπε ο θειος μου για μια δουλεια αλλα επειδη εγω μενω επαρχεια δεν με συμφερει ενω εσυ εισαι αθηνα αν θες του δινω το τηλ του βρεισκεστε απο κοντα τα λετε κ αν σε συμφερει την κανεις δεν εχεις να χασεις κατι ρε συ

Dimitris ///M
18-11-11, 22:46
το ξερω θανο αυτο ελεγε κ στο αρθρο!!!!

Υ.γ μητσαρα στειλε μου το τηλ σου ρε φιλε μου ειπε ο θειος μου για μια δουλεια αλλα επειδη εγω μενω επαρχεια δεν με συμφερει ενω εσυ εισαι αθηνα αν θες του δινω το τηλ του βρεισκεστε απο κοντα τα λετε κ αν σε συμφερει την κανεις δεν εχεις να χασεις κατι ρε συ

Έγινε αγόρι τσέκαρε τα ΠΜ σου!

LEO328
18-11-11, 23:34
αντε ρε γιωργο καλα ζογκλερικα!χαχαχαχααχα
οχι ρε πλακα κανω.καλοριζικη καλοταξιδιδη και καλα χλμ να εχεις!και οι πιπεριες εκει που σε παιρνει φιλε οχι οπου να ναι!χεχε.:yippee:

BMW2002tii
19-11-11, 01:01
Καλοτάξιδη, αγρατζούνιστη και πάντα όρθιος φίλε μου.
Είναι πάντως αλλη φάση η μηχανή...
Παρακάτω είναι μια photo με το δικό μου μωρό όταν το πρωτοπήρα...
κάποια στιγμή θα ανεβάσω και photos με τα upgrades...

33593

bmwdakias85
19-11-11, 06:22
αθανατα αυτα τα μηχανακια

g_libero
19-11-11, 11:49
Κατ ΄αρχήν καλορίζικη ,να ΄σαι καλά να την χαρείς.Το σκέφτηκα αρκετά πριν γράψω κάτι αλλά τελικά αποφάσισα να το κάνω όχι σαν συμβουλές -ποιός είμαι εγώ άλλωστε που θα συμβουλέψω κάποιον άλλο- αλλά σαν μεταφορά εμπειριών μετά από κάποια χρόνια συμβίωσης με ένα R1 2005.

Το R1 04-06 (δεν ξέρω τι μοντ. είναι το δικό σου)βγάζουν περίπου 180hp στον στρόφαλο και 150 hp στον τροχό.Το δικό σου που έχει εργοστασιακή εξάτμιση με τον καταλύτη ότι και να πάρει απο το power commander με τπτ δεν πλησιάζει 200hp.

Αν δεν κάνω λάθος το πίσω λάστιχο είναι "γόμα" με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά λειτουργίας και μόνο καινούργια και στις σωστές θερμοκρασίες και πιέσεις δουλεύουν στη πίστα αλλιώς είναι επικίνδυνα οπότε ένα σετ φρέσκα λάστιχα είναι "εκ των ουκ άνευ"!

Το σβήσιμο που σου έκανε μπορεί να μην είναι τόσο αθώο,ειδικά τα πρώτα μοντέλα 2004-2006 είχαν πρόβλημα με TPS & S-TPS (αισθητήρες και σερβομηχανισμοί στις σειρές με τις πεταλούδες του γκαζιού) τους οποιους η YAMAHA άλλαζε στα σερβις στα πλαίσια της εγγύησης, οπότε καλό είναι να το δεις σε κάποιο εξουσιωδοτημένο σέρβις γιατί καμμιά φορά σβήνει και εν κινήσει κάτι ιδιαίτερα επικίνδυνο!

Για το αν στρίβει ,φρενάρει,πάει ή όχι καλό θα είναι να παρακολουθήσεις κάποιο riding or SB school που διοργανώνουν τα μοτοσυκλετιστικά περιοδικά (πχ 0-300),γιατί ότι ξέρεις με τις μοτοσυκλέτες αυτής της κατηγορίας ξέχνα το, πρέπει να ακούσεις και να μάθεις απο ανθρώπους που ξέρουν πραγματικά και όχι να ακούς τη μαλακία του καθένα,γιατί όπως λέει κι η διαφήμιση άλλης εταιρείας (...own to the racetrac!).

To ram air όντως βοηθάει στις υψηλές ταχύτητες αλλά συνέχεια, δεν συμβαίνει κάτι ξαφνικά που θα σου δώσει xtra ώθηση σαν μετακαυστήρας σε F16!

Iσως η μηχανή σου είναι μια μηχανή που έχει μπεί αρκετά πίστα(τα πλαστικά του φαίρινγκ δεν εφαρμόζουν καλά,πίσω λάστιχο "γόμα",τα αυτοκόλλητα "κάρπμον" στο σκελετό μπορεί να κρύβουν γραντζουνιές από πτώσεις,) οπότε ένας πλήρης έλεγχος σε εξειδικευμένο συνεργείο για την ασφάλεια τη δική σου και όσων σκέφτεσε να βάζεις επάνω επιβάλλετε.Να ξέρεις πάντως οτι με 2ο άτομο η συμπεριφορά της αλλάζει δραματικά (προς το χειρότερο εννοείτε,)δεν φτιάχτηκε για δικάβαλες βόλτες.

Απόκτησε ένα σοβαρό εξοπλισμό ασφαλείας και φρόντισε να μάθεις καλά τι οδηγείς ,τα πάντα πάνω στο R1 γίνονται τόσο γρήγορα που αν πραγματικά δεν ξέρεις ,τότε γάματα,γι αυτό περιόρισε λίγο τον ενθουσιασμό σου μαθε καλά την μηχανή σου για μπορέσεις να την απολαύσεις για πολλά χλμ με ασφάλεια και όσο για ανοίγματα και κόντρες καλύτερα την καύλα σου να την βγάζεις μέσα στη πίστα(tracdays).

Φιλικά πάνω απ΄ολα και μπορείς να βρείς ουσιαστική βοήθεια και σ΄αυτό το φόρουμ όπου πολλοί οδηγούν SB γενικότερα αλλά και άλλοι που είχαν επίσης R1 αλλά κυρίως στα αμιγώς μοτοσυκλετιστικά.

bmwdakias85
19-11-11, 15:26
Κατ ΄αρχήν καλορίζικη ,να ΄σαι καλά να την χαρείς.Το σκέφτηκα αρκετά πριν γράψω κάτι αλλά τελικά αποφάσισα να το κάνω όχι σαν συμβουλές -ποιός είμαι εγώ άλλωστε που θα συμβουλέψω κάποιον άλλο- αλλά σαν μεταφορά εμπειριών μετά από κάποια χρόνια συμβίωσης με ένα R1 2005.

Το R1 04-06 (δεν ξέρω τι μοντ. είναι το δικό σου)βγάζουν περίπου 180hp στον στρόφαλο και 150 hp στον τροχό.Το δικό σου που έχει εργοστασιακή εξάτμιση με τον καταλύτη ότι και να πάρει απο το power commander με τπτ δεν πλησιάζει 200hp.

Αν δεν κάνω λάθος το πίσω λάστιχο είναι "γόμα" με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά λειτουργίας και μόνο καινούργια και στις σωστές θερμοκρασίες και πιέσεις δουλεύουν στη πίστα αλλιώς είναι επικίνδυνα οπότε ένα σετ φρέσκα λάστιχα είναι "εκ των ουκ άνευ"!

Το σβήσιμο που σου έκανε μπορεί να μην είναι τόσο αθώο,ειδικά τα πρώτα μοντέλα 2004-2006 είχαν πρόβλημα με TPS & S-TPS (αισθητήρες και σερβομηχανισμοί στις σειρές με τις πεταλούδες του γκαζιού) τους οποιους η YAMAHA άλλαζε στα σερβις στα πλαίσια της εγγύησης, οπότε καλό είναι να το δεις σε κάποιο εξουσιωδοτημένο σέρβις γιατί καμμιά φορά σβήνει και εν κινήσει κάτι ιδιαίτερα επικίνδυνο!

Για το αν στρίβει ,φρενάρει,πάει ή όχι καλό θα είναι να παρακολουθήσεις κάποιο riding or SB school που διοργανώνουν τα μοτοσυκλετιστικά περιοδικά (πχ 0-300),γιατί ότι ξέρεις με τις μοτοσυκλέτες αυτής της κατηγορίας ξέχνα το, πρέπει να ακούσεις και να μάθεις απο ανθρώπους που ξέρουν πραγματικά και όχι να ακούς τη μαλακία του καθένα,γιατί όπως λέει κι η διαφήμιση άλλης εταιρείας (...own to the racetrac!).

To ram air όντως βοηθάει στις υψηλές ταχύτητες αλλά συνέχεια, δεν συμβαίνει κάτι ξαφνικά που θα σου δώσει xtra ώθηση σαν μετακαυστήρας σε F16!

Iσως η μηχανή σου είναι μια μηχανή που έχει μπεί αρκετά πίστα(τα πλαστικά του φαίρινγκ δεν εφαρμόζουν καλά,πίσω λάστιχο "γόμα",τα αυτοκόλλητα "κάρπμον" στο σκελετό μπορεί να κρύβουν γραντζουνιές από πτώσεις,) οπότε ένας πλήρης έλεγχος σε εξειδικευμένο συνεργείο για την ασφάλεια τη δική σου και όσων σκέφτεσε να βάζεις επάνω επιβάλλετε.Να ξέρεις πάντως οτι με 2ο άτομο η συμπεριφορά της αλλάζει δραματικά (προς το χειρότερο εννοείτε,)δεν φτιάχτηκε για δικάβαλες βόλτες.

Απόκτησε ένα σοβαρό εξοπλισμό ασφαλείας και φρόντισε να μάθεις καλά τι οδηγείς ,τα πάντα πάνω στο R1 γίνονται τόσο γρήγορα που αν πραγματικά δεν ξέρεις ,τότε γάματα,γι αυτό περιόρισε λίγο τον ενθουσιασμό σου μαθε καλά την μηχανή σου για μπορέσεις να την απολαύσεις για πολλά χλμ με ασφάλεια και όσο για ανοίγματα και κόντρες καλύτερα την καύλα σου να την βγάζεις μέσα στη πίστα(tracdays).

Φιλικά πάνω απ΄ολα και μπορείς να βρείς ουσιαστική βοήθεια και σ΄αυτό το φόρουμ όπου πολλοί οδηγούν SB γενικότερα αλλά και άλλοι που είχαν επίσης R1 αλλά κυρίως στα αμιγώς μοτοσυκλετιστικά.

ευχαριστω για της συμβουλες σου κ το χρονο σου κ να εισαι σιγουρος οτι θα προσπαθησω να ακολουθησω οσα μου ειπες γιατι θελω να την χαρο για πολυ την μηχανη μου!τα πλαστικα ειναι οκ απλος επειδη το παιδη που τα εβαψε δεν τα κουμποσε καλα !η μηχανη ειναι 07!κ ενα εξηδηκευμενο συνεργειο που εχω ενα γνωστο μου που τρεχει κ αυτος με ρ1 ο σηφναιος ετσι τον λενε μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα μοντελα 07 κ 08 δεν πονανε καπου να μου ελεγες για τα παλαιοτερα ναι να σου πω μου ειπε!αυτα!θανξ μαν

gregE36
19-11-11, 17:12
καλοταξιδη και παντα ορθιος φιλε,να εισαι καλα να την χαιρεσε

bmwdakias85
19-11-11, 19:47
ευχαριστω γρηγορη να σε καλα φιλαρακι!

bmwdakias85
22-11-11, 11:24
Καλημερα σας!ζητω την βοηθεια οσων ασχολουντε με το θεμα της μηχανης κ επειδη σε ενα φορουμ με μηχανες που ρωτησα δεν απαντανε!πιγαμε βολτα 5μηχανες χτες απο καμενα λαμια για καφε!αποσταση 40χλμ με το που φτανουμε στο πρωτο φαναρι παταω συμολεκτη να σταματισω κ μου σβηνει η μηχανη!παταω μιζα κ παιρνει αμεσως!μου το εκανε αυτο 3φορες μεσα λαμια!με το που παταγα μιζα ομως επερνε αμεσως!γυρνωντας το βραδυ εκενε κρυο κ η μηχανη σε ολοι τν διαδρομη δεν ανεβασε πανω απο 72βαθμους κ οταν φτασαμε καμενα κανω το ιδιο για να σταματησω εκει που τρεμο επεζε το στροφομετρο τελικα πειρε τα πανω του κ δεν εσβεισε δουλευε κανονικα!αν ηταν σημαντικη ζημια μου ειπαν θα μου την εβγαζε στο καντραν!αρα τι να ειναι ξερει καποιος στο περιπου!ευχαριστω

Veldrin
22-11-11, 11:49
Εγώ θα την πήγαινα μια βόλτα μέχρι τη Yamaha για το πρόβλημα που σου είπε το παιδί πιο πάνω. Αν είχες αυτοκίνητο θα σου έλεγα αντλία, αλλα εδώ μπλέκονται κι άλλα.

Dimitris ///M
22-11-11, 12:37
Έχει μήπως κανα σύστημα Immobilizer "HISS" ή κάποιο παρόμοιο?

Στου αδερφού μου την Varadero είχε κοπεί ενα καλωδιάκι απο αυτό το πράμα και του έσβηνε όποτε ήθελε, μέχρι που τελικά φτιάξαμε το κομμένο καλωδιάκι και σταμάτησε να σβήνει....

fz21
22-11-11, 13:26
Καλημερα σας!ζητω την βοηθεια οσων ασχολουντε με το θεμα της μηχανης κ επειδη σε ενα φορουμ με μηχανες που ρωτησα δεν απαντανε!πιγαμε βολτα 5μηχανες χτες απο καμενα λαμια για καφε!αποσταση 40χλμ με το που φτανουμε στο πρωτο φαναρι παταω συμολεκτη να σταματισω κ μου σβηνει η μηχανη!παταω μιζα κ παιρνει αμεσως!μου το εκανε αυτο 3φορες μεσα λαμια!με το που παταγα μιζα ομως επερνε αμεσως!γυρνωντας το βραδυ εκενε κρυο κ η μηχανη σε ολοι τν διαδρομη δεν ανεβασε πανω απο 72βαθμους κ οταν φτασαμε καμενα κανω το ιδιο για να σταματησω εκει που τρεμο επεζε το στροφομετρο τελικα πειρε τα πανω του κ δεν εσβεισε δουλευε κανονικα!αν ηταν σημαντικη ζημια μου ειπαν θα μου την εβγαζε στο καντραν!αρα τι να ειναι ξερει καποιος στο περιπου!ευχαριστω


Πήγαινε μέχρι την Yamaha να το τσεκάρουν απλά,
παίζει να είναι και κανενα TPS....

bmwdakias85
22-11-11, 14:51
Ρωτησα στο μοτο φορουμ για τα τρς κ μου ειπαν οτι αν ειναι του 07 δυσκολο να ειναι αυτο αλλα απο αλλους κατοχους γιαμαχα διαβασα οτι ειναι ελλατωματικα τα τρς!ιμομπιλαηζερ λεγικα εχει ρε φιλε αφου εχει κ εγκαιφαλο για διαφορες διαγνωσεις!το θεμα ειναι οτι πειρα τον σηφναιο αθηνα κ μου ειπε οτι αν ηταν σοβαρο θα μου εβγαζε κοδικο βλαβεις στην οθονη!κατι μικρο ειναι τωρα αλλα πως να το βρω γιατι κ αυτος μου ειπε οτι αν το βαλω στην διαγνωση δεν θα βγαλει τιποτα κ αυτος ψαχνοντας θα παει!τι να ελεγχξω εχετε καμια ιδεα!ειναι σπαστικο παντος μπορει να με αφησει σε κανα ανυφορο

g_libero
22-11-11, 17:04
Φίλε μου θα επιμείνω ,τα R1 πάσχουν απο TPS, S-TPS.Αυτή τη βλάβη δεν τη βγάζει στο όργανο της μηχανής και καμμιά φορά ούτε στο διαγνωστικό.

Πρέπει να βγούν και να μετρηθούν,απευθύνσου στα κεντρικά της YAMAHA,τα συμπτώματα είναι κλασσικά,μην αρχίζεις και αλλάζεις διάφορα που μπορεί να σου λένε χωρίς λόγο και χαλάς χρήματα,δεν σου μιλάω υποθετικά ή από τη φαντασία μου,τα αντιμετώπισα στο δικό μου R1.

Tο οτι το δικό σου είναι 2007 δεν σημαίνει τίποτα ,μπορεί το πρόβλημα να περιορίστηκε αλλά δεν εξαλήφθηκε.Δεν φταίει ούτε η ECU,oύτε το ιμομπιλάιζερ,ούτε οι πολλαπλασιαστές ή τα μπέκ ή και γω δεν ξέρω τι άλλο θα σου πούν.Αν έχει συναγερμό ξεσύνδεσέ τον αλλά είμαι σχεδόν βέβαιως οτι θα το ξανακάνει.

Το πιο επικίνδυνο είναι οτι μπορεί να σου σβήσει εν κινήσει(έχει συμβεί),αν τα Αγγλικά σου είναι καλά δες εδώ,http://www.r1-forum.com/ ισως βοηθηθείς καλύτερα!

rapid_fast
22-11-11, 17:43
Ρωτησα στο μοτο φορουμ για τα τρς κ μου ειπαν οτι αν ειναι του 07 δυσκολο να ειναι αυτο αλλα απο αλλους κατοχους γιαμαχα διαβασα οτι ειναι ελλατωματικα τα τρς!ιμομπιλαηζερ λεγικα εχει ρε φιλε αφου εχει κ εγκαιφαλο για διαφορες διαγνωσεις!το θεμα ειναι οτι πειρα τον σηφναιο αθηνα κ μου ειπε οτι αν ηταν σοβαρο θα μου εβγαζε κοδικο βλαβεις στην οθονη!κατι μικρο ειναι τωρα αλλα πως να το βρω γιατι κ αυτος μου ειπε οτι αν το βαλω στην διαγνωση δεν θα βγαλει τιποτα κ αυτος ψαχνοντας θα παει!τι να ελεγχξω εχετε καμια ιδεα!ειναι σπαστικο παντος μπορει να με αφησει σε κανα ανυφορο

Ρε αγόρι, συγγνώμη..
Δεν έχω άλλο τρόπο να εκφραστώ..
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΣΕΝΑΝΕ?? ΟΛΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ???
ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ?? ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ???? ΜΙΑ ΩΡΑ, ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ, ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΣΟΔΑ..
Η ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΣΤΟ ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ????

bmwdakias85
22-11-11, 18:20
Ρε αγόρι, συγγνώμη..
Δεν έχω άλλο τρόπο να εκφραστώ..
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΣΕΝΑΝΕ?? ΟΛΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ???
ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ?? ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ???? ΜΙΑ ΩΡΑ, ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ, ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΣΟΔΑ..
Η ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΣΤΟ ΠΙ ΚΑΙ ΦΙ????


την επομενη φορα θα σε προτιμησω για μια μικρη διαγνωση πριν το παρω!!τι να κανω ρε πανο οταν δεν υπαρχουν για καινουργιο συμβιβαζεσαι κ προσπαθεις να το συμαζεψεις

performance
22-11-11, 18:29
Στις περισσοτερες περιπτωσεις προβληματικο tps σημαινει ο κινητηρας να ανεβαζει στροφες κανονικα αλλα μεχρι καποιο συγκεκριμενο αριθμο -πχ 8000- μετα αρνειται να ανεβασει οσο και αν επιμεινεις.Δεν σβηνει ο κινητηρας.
Ωποσδηποτε να μπει το μηχανακι σε διαγνωστικο,ισως ομως να μην εμφανισει καποιο κωδικο δυσλειτουργιας!
Μετα ειναι θεμα εμπειριας αυτου που ασχολειται.
Ολοι -η σχεδον ολοι- οι αισθητηρες παραγουν ρευμα με συγκεκριμενο ευρος πχ απο 0,8 εως 1 volt,μετραμε αν εχουμε τετοιο ρευμα και βλεπουμε,ειμαστε τυχεροι αν εχει καει τελειως διοτι τοτε ειναι και πιο ευκολο να τον ανακαλυψεις αλλα και αρκετα πιθανο να εμφανισει τη βλαβη ειτε σαν καποιο κωδικο στα οργανα της μοτο,ειτε στο lap top του διαγνωστη.

g_libero
22-11-11, 19:16
Το R1- παρότι έχουν περάση μερικά χρόνια από τότε που το πούλησα ελπίζω οτι κάποια θέματα τα θυμάμαι και δεν κάνω λάθος- έχει δύο 4άδες πεταλούδες στην εισαγωγή,δλδ αντιστοιχεί ένα ζευγάρι στον κύλινδρο.

Η θέση της μιας πεταλούδας εξαρτάται από το άνοιγμα του γκαζιού ,λειτουργεί στις ψηλές στροφές και ελέγχεται από το TPS(THORTTLE POSSITIONING SENSOR) και η άλλη ελέγχεται από το S-TPS(SUB-THORTTLE POSSISIONING SENSOR) , κινείται με τη βοήθεια σερβομηχανισμού που ,εκτός των άλλων ,παίρνει πληροφορίες κυρίως από τα δύο TPS και ευθύνεται για τη λειτουργία και το ψεκασμό καυσίμου στις χαμηλές-μεσαίες στροφές.

Όταν αυτά δεν συγχρονίζονται δημιουργεί τα προβλήματα που λέει ο φίλος.

rapid_fast
22-11-11, 20:04
την επομενη φορα θα σε προτιμησω για μια μικρη διαγνωση πριν το παρω!!τι να κανω ρε πανο οταν δεν υπαρχουν για καινουργιο συμβιβαζεσαι κ προσπαθεις να το συμαζεψεις

Νομίζω είσαι άτυχος, ή βιαστικός....

bmwdakias85
22-11-11, 20:59
μαλλον το δευτερο ρε πανο ξερω γω γ@μω την πο@τ@ν@ μου δηλαδη μου την δινει γιατι απο τη μερα που το πειρα αν κ ειναι φτιαγμενο για υψηλες στροφες εγω το παω με απολυτο σεβασμο στο γκαζι!ευχαριστω τα παλικαρια ποιο πανω!ξερει κανεις ποσο παει η ολοι φαση να μου ρυθμησουν τα τρς στο περιπου γιατι μιλησα με το παλικαρι που την πειρα κ μου ειπε οτι ειναι θα το πληρωσει αυτος!

ThaNOS E46coupe
23-11-11, 01:29
μαλλον το δευτερο ρε πανο ξερω γω γ@μω την πο@τ@ν@ μου δηλαδη μου την δινει γιατι απο τη μερα που το πειρα αν κ ειναι φτιαγμενο για υψηλες στροφες εγω το παω με απολυτο σεβασμο στο γκαζι!ευχαριστω τα παλικαρια ποιο πανω!ξερει κανεις ποσο παει η ολοι φαση να μου ρυθμησουν τα τρς στο περιπου γιατι μιλησα με το παλικαρι που την πειρα κ μου ειπε οτι ειναι θα το πληρωσει αυτος!

μπραβο του παντως αν ξηγηθει ετσι....θα ει ναι μεγαλο μαγκακι αν το κανει αυτο, κ οχι κανα ρεταλι που κοιταξε να την ξεφορτωθει...

g_libero
23-11-11, 06:59
μαλλον το δευτερο ρε πανο ξερω γω γ@μω την πο@τ@ν@ μου δηλαδη μου την δινει γιατι απο τη μερα που το πειρα αν κ ειναι φτιαγμενο για υψηλες στροφες εγω το παω με απολυτο σεβασμο στο γκαζι!ευχαριστω τα παλικαρια ποιο πανω!ξερει κανεις ποσο παει η ολοι φαση να μου ρυθμησουν τα τρς στο περιπου γιατι μιλησα με το παλικαρι που την πειρα κ μου ειπε οτι ειναι θα το πληρωσει αυτος!

Δεν ρυθμίζονται αντικαθίστανται,δεν ξέρω πόσο κοστίζει σαν ανταλλακτικά κ εργασία γιατί εγω τα άλλαξα στην εγγύηση,τιμή ανταλλακτIκού μπορείς να πάρεις τηλεφωνικά από τη YAMAHA.

Πάντως δεν φταίει οτι είναι μεταχειρισμένη,το βγάζανε το πρόβλημα από καινούργιες απλώς αν την είχες πάρει καινούργια δεν θα επιβαρυνόσουν τίποτα ενώ τώρα θα πληρώσεις(και να μην σε απογοητεύω ,μπορεί να μην ξέρω ακριβώς αλλά δεν είναι λίγα!).

Αν στα πληρώσει ο προηγούμενος είσαι τυχερός ή έστω να μοιραστείτε το έξοδο.Η μηχανή δεν έχει ιστορικό σέρβις?Γιατί δεν επικοινωνείς με τον μηχανικό που τη συντηρούσε πριν την πάρεις να σου πει δυο πραγματάκια ,εκτός αν δεν πάτησε ποτέ τα λαστιχάκια της σε συνεργείο οπότε....

g_libero
24-11-11, 14:17
Φίλε μου δεν ξέρω αν βρήκες λύση στο πρόβλημά σου αλλά κάπου γράφεις οτι έχει Power Commander.
Ποιος το έβαλε και ποιος το ρύθμισε?Αν είναι εγκαταστημένo παράλληλα με την ECU ξεσύνδεσέ το και δοκίμασε τη μηχανή με τις εργοστασιακες της ρυθμίσεις χωρίς power commander.

BMW2002tii
26-11-11, 19:46
update με χθεσινες photo απο το Fazer στα albums μου... οι πιο παρατηρητικοι θα δουν τις πρώτες μικροεπεμβασεις...
Τελικά απ οτι είδα είμαστε αρκετοί με αδυναμία ΚΑΙ στους 2 τροχους... για φανερωθειτε!!





...Sorry για το οφ τοπικ αλλα για να μην ανοιγω αλλο thread με μηχανες...

Dimzan
26-11-11, 23:00
κοιτα το tps φιλε, εινια πολυ κλασσικο προβλημα σε ολα τα yamaha απο το 2004 περιπου και μετα.

Υπαρχει οντως μικρη περιπτωση να εχει ξερυθμιστει αλλα μονο αν του εχουν βαλει χερι. Η ρυθμιση του tps ειναι κατι πολυ απλο, ουσιαστικα μια βαθμονομηση ειναι.

Το οτι υπαρχει καποιο προβλημα δε σημαινει πως πρειε να αναψει λαμπακι. Οι συγχρονοι εγκεφαλοι μπορει να καταγραψουν σφαλμα χωρις να εμφανισουν κιτρινο λαμπακι. Οπως επισης το οτι υπαρχει προβλημα δε σημαιενι πως μπορει να το αναγνωρισει ο εγκεφαλος ωστε να το καταγραψει σαν βλαβη.


Καλη επιτυχια ευχομαι.

bmwdakias85
27-11-11, 08:18
το μηχανακη μπηκε στο ελεγχο κ οντως οπως πολλοι ειπατε κ ποιο πριν εχει καμενο τπς το οποιο προσπαθησαμε να το ξαναρυθμισιυμε αλλα αυτο εχει παραδωση πνευμα!το κοστος επισκευης 150 αγορα κ 70τοποθετηση κ προγραματισμος!το μηχανακη βρησκετε σε συνεργειο της γιαμαχα στην αγ.παρασκευη!

ThaNOS E46coupe
27-11-11, 11:52
το μηχανακη μπηκε στο ελεγχο κ οντως οπως πολλοι ειπατε κ ποιο πριν εχει καμενο τπς το οποιο προσπαθησαμε να το ξαναρυθμισιυμε αλλα αυτο εχει παραδωση πνευμα!το κοστος επισκευης 150 αγορα κ 70τοποθετηση κ προγραματισμος!το μηχανακη βρησκετε σε συνεργειο της γιαμαχα στην αγ.παρασκευη!

μάλιστα...:shakehead. και τα σπασμένα ποιός θα τα πληρώσει τελικά Γιώργο?

Dimzan
27-11-11, 13:11
Εγω θα πω τελος καλο, ολα καλα :)


Αντε με το καλο να το χαρεις χωρις αγχος.


Τα μεγαλα μηχανακια εχουν και μεγαλα εξοδα, δεν το ξεχναμε αυτο. Αν οντως τα βρεις με τον προηγουμενο ιδιοκτητη και μοιρασετε το ποσο ακομα καλυτερα.