PDA

Επιστροφή στο Forum : Γωνία ημιαξονίων


mike21
03-02-12, 17:09
Τελειώνω την γέφυρα του ε21 με το διαφορικό της Μ5,μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα,παρόλο που έφτιαξα τη βάση σύμφωνα με το εργοστασιακό διαφορικό όταν έβαλα τα άκρα για να πάρω μέτρα για custum ημιαξόνια είδα ότι τα ημιαξόνια είναι σε γωνία,λέω κάτι έκανα λάθος,παρατήρησα όμως ότι και στο εργοστασιακό διαφορικό δουλέυουν σε γωνία που τώρα όμως γίνεται πιό έντονη αφού το διαφορικό της Μ5 είναι πιό φαρδύ,φοβάμαι μήν μου μείνουν οι μπιλιοφόροι στο χέρι,παραθέτω φωτό και ακούω απόψεις,να αναφέρω για άλλη μία φορά ότι το διαφορικό δέν έχει ξεφύγει καθόλου(σε ότι αφορά το κέντρο των ημιαξονίων)απο το εργοστασιακό.

rapid_fast
03-02-12, 17:20
Μέτρα τη γωνία,
αν είναι περισσότερες απο 22 μοίρες, μη τα βάλεις, θα χαλάσουν..

Bassakos
03-02-12, 17:22
χωρις να εχω γνωση επι του θεματος , μου φαινεται οτι ειναι λιγο μεγαλη η γωνια ....
ελπιζω να μην εχεις θεμα παντος! καλη συνεχεια ευχομαι! :bigthumb:

edit by me: με προλαβε rapid

mike21
03-02-12, 17:51
Μέτρα τη γωνία,
αν είναι περισσότερες απο 22 μοίρες, μη τα βάλεις, θα χαλάσουν..

Mετράω άυριο και ελπίζω να είμαι εντός ορίων,εάν χρειάζεται πάλι φτιάξιμο η γέφυρα θα κόψω φλέβες.

Thanks Rapid.
(Δέν με αφήνει για θετική,στη χρωστάω)

mike21
03-02-12, 18:04
Παρεμπιπτόντως δέν ξέρω εάν παρατήρησες απο τί Μ5 είναι το διαφορικό;(απο αυτά τα σούργελα τα Ε28)

rapid_fast
03-02-12, 18:37
Παρεμπιπτόντως δέν ξέρω εάν παρατήρησες απο τί Μ5 είναι το διαφορικό;(απο αυτά τα σούργελα τα Ε28)
Το κατάλαβα, και εκεί καθόταν μαμά στις 13 μοίρες...

ThaNOS E46coupe
03-02-12, 22:35
Ρε παιδιά δε θα καθίσουν τα ψαλίδια με το χαμήλωμα και με το βάρος του αυτοκινήτου?

εγώ πάντως με το μάτι που τα βλέπω δέ μου φαίνεται και τόσο μεγάλη η "γωνία". μπορώ να πω φυσιολογική !!! Μιχάλη μέτρα να δούμε!!!

rapid_fast
04-02-12, 07:00
Ρε παιδιά δε θα καθίσουν τα ψαλίδια με το χαμήλωμα και με το βάρος του αυτοκινήτου?

εγώ πάντως με το μάτι που τα βλέπω δέ μου φαίνεται και τόσο μεγάλη η "γωνία". μπορώ να πω φυσιολογική !!! Μιχάλη μέτρα να δούμε!!!

Tο διαφορικό ήρθε μπροστά, ή καλύτερα, τα ψαλίδια πίσω...

ThaNOS E46coupe
04-02-12, 09:41
Tο διαφορικό ήρθε μπροστά, ή καλύτερα, τα ψαλίδια πίσω...

ωωωωω...νομισα οτι απλα ειναι πιο φαρδυ κα θα πρεπει να φτιαξει πιο κοντα ημιαξονια...

mike21
04-02-12, 10:06
ωωωωω...νομισα οτι απλα ειναι πιο φαρδυ κα θα πρεπει να φτιαξει πιο κοντα ημιαξονια...

Απο το εργοστάσιο τα πιατέλα του διαφορικού με τα πιατέλα του άκρου δέν είναι στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα τα ημιαξόνια να δουλέυουν σε γωνία,σκέψου ότι σχηματίζουν ένα νοητό τρίγωνο,τώρα που το διαφορικό είναι πιό φαρδύ η κάτω πλευρά του τριγώνου μικραίνει συνεπώς αυξάνεται και γωνία που δουλέυουν(ελπίζω εντός ορίων)

M535 E28
04-02-12, 12:48
στην ανάγκη ίσως χρειαστεί να τοποθετήσεις λίγο πιο χαμηλά το διαφορικό

mike21
04-02-12, 13:15
στην ανάγκη ίσως χρειαστεί να τοποθετήσεις λίγο πιο χαμηλά το διαφορικό

Με το ύψος δέν έχω θέμα,πιό πίσω μπορεί να χρειαστεί να έρθει,τόσες φορές έχω κατεβάσει τη γέφυρα και δέν είχα παρατηρήσει ότι δουλέυουν σε γωνία τα ημιαξόνια,νόμιζα ότι ήταν σε ευθεία οπότε το μόνο που χρειαζόμουν ήταν πιό κοντά ημιαξόνια αλλά τελικά δέν είναι έτσι.

mike21
04-02-12, 14:07
rapid ακουει?14 μοιρες ειναι η γωνια,δεν νομιζω να εχω θεμα

rapid_fast
04-02-12, 14:49
rapid ακουει?14 μοιρες ειναι η γωνια,δεν νομιζω να εχω θεμα

Καλά είσαι, 13 ήταν μαμά 14 είσαι εσύ..
Απλά θα έχεις λίγο θόρυβο παραπάνω..

ThaNOS E46coupe
05-02-12, 02:18
το ειχα κοψει εγω με το ματι ρε σεις...:D
Μιχαλη τωρα θα παντρεψεις δηλαδη τα η,ιαξονια ? Θα κοπουν στη μεση να το πω δλδ, και θα κολησεις στη μια απο το μ5 κ στην αλλη απο το ε21?

mike21
05-02-12, 09:51
Το όλο θέμα γίνεται για να αντέχει τη δύναμη το πίσω σύστημα,εάν άφηνα το μπιλιοφόρο της ε21 απο τη μία μεριά θα υπήρχε αδύνατος κρίκος στο όλο θέμα,οπότε έφτιαξα αντάπτορες και μπήκαν και εξωτερικά οι μπιλιοφόροι της Μ5(εάν παρατηρήσεις στη φωτό είναι το κομμάτι που είναι καθαρό)
Τα ημιαξόνια είναι βαμένα και δέν δέχονται καμία κατεργασία,η διαδικασία είναι να πάρω μέτρα και μετά σε σοβαρό μηχανουργείο κατασκευάζονται δύο καινούργια ημιαξόνια,αφού τα φτιάξουν τα στέλνουν για βάψιμο και μετά σου λένε να πλυθείς καλά για να στα δώσουν.(μέχρι στιγμής η καλύτερη τιμή είναι 200 ευρώ το κομμάτι)

mike21
07-02-12, 18:25
Τα ημιαξόνια της Μ5 θυσιαστήκαν για να δημιουργηθούν τα δείγματα,τώρα βλέπουμε και πιό καθαρά τη γωνία που έχει δημιουργηθεί.
ΥΓ.Πώς σου φαίνεται rapid, να το αφήσω έτσι;

mike21
07-02-12, 18:37
Βασικά με ανησύχεισε λίγο αυτή η φωτό

rapid_fast
07-02-12, 18:44
Τα ημιαξόνια της Μ5 θυσιαστήκαν για να δημιουργηθούν τα δείγματα,τώρα βλέπουμε και πιό καθαρά τη γωνία που έχει δημιουργηθεί.
ΥΓ.Πώς σου φαίνεται rapid, να το αφήσω έτσι;

Φέρε πίσω το διαφορικό, τώρα που μπορείς, γιατί μετά δεν θα μπορείς και θα κλαίμε παρέα......

mike21
07-02-12, 18:48
Θα το φέρω πίσω μέχρι να έρθουν στην ευθεία,δέν θέλω να το ρισκάρω.

johnye30is
08-02-12, 21:41
καπου το ξερω αυτο το διαφορικο !!! :offtopic:

φερτα στην ευθεια τωρα που μπορεις !!

mike21
16-02-12, 15:43
Διορθώθηκε...προχωράμε

rapid_fast
16-02-12, 16:09
Διορθώθηκε...προχωράμε

Δε θα κλαίμε παρέα!!! συνέχα!!!:lockie: