PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα cabrio


xristaras
15-02-12, 09:11
καλημέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω θέλει ο αδερφός μου να παρει το συγκεριμένο εργαλέιοhttp://www.car.gr/classifieds/cars/view/2099796/ και μου κάνει εντύπωση ότι ενώ είναι το 318ci/143 άλογα, η εξάτμιση του είναι όπως αυτή του 2,2. Έβγαινε ποτέ έτσι?

ditris
15-02-12, 09:21
καλημέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω θέλει ο αδερφός μου να παρει το συγκεριμένο εργαλέιοhttp://www.car.gr/classifieds/cars/view/2099796/ και μου κάνει εντύπωση ότι ενώ είναι το 318ci/143 άλογα, η εξάτμιση του είναι όπως αυτή του 2,2. Έβγαινε ποτέ έτσι?
Δεν έβγαινε 4κύλινδρο έτσι!Μόνο τα 6κύλινδρα!Ο συγκεκριμένος που το πουλά έβαλε αυτό το τελικό καζανάκι πούναι απο το 6κύλινδρο.....

xristaras
15-02-12, 09:31
τωρα καταλαβα, και τι κέρδος είχε να το κανει? ομορφια? παίζει τίποτα άλλο?

bmwdakias85
15-02-12, 09:52
Μονο για το λουκ το εκανε αδερφε αφου εχει ολο το υπολοιπο πακετο εβαλε κ το τελικο πανω!
Πολυ ομορφη η μπεμπα παντος!
Εγω λεω καλοριζικη κ καλοαξιδη ειναι πενα απο της φωτο τουλαχιστον

xristaras
15-02-12, 10:17
ναι όντως είνα πολύ ωραίο, μόνο οι 19αρες μου φαίνονται υπερβολη

Dim77
15-02-12, 10:27
Αν είναι καλό το αυτοκίνητο, οι ζάντες είναι το λιγότερο, φυσικά δεν είναι γνήσιες BMW όπως γράφει ο έμπορος...Μπορείς να τις αλλάξεις με άλλες.
Φυσικά είναι λάθος διάσταση οι 19αρες για Ε46.

Compactdio
15-02-12, 10:27
καλημέρα σε όλους! είμαι νέος στο φόρουμ κι έχω δει κι εγώ το συγκεκριμένο κάμπριο στο καρ, πολύ ωραίο απλά λίγο δύσκολα τα πράγματα σήμερα με τέλη,ασφάλειες κ.τ.λ με τα δίλιτρα! πάντως αν πουληθεί το δικό μου θα το σκεφτώ για το συγκεκριμένο κάμπριο!

BMW Power
15-02-12, 10:40
Να προσθέσω πως:

α) δεν είναι Μ Pack (έβαλε τιμόνι, αεροτομή και προφυλακτήρες μετά)
β) τα Xenon τα έβαλε μετά (γιατί δεν έχει πλυστικά)

xristaras
15-02-12, 10:47
σωστές οι παρατηρήσεις, πάντως και εγώ νομίζω όι 18αρες είναι μια χαρα, γιατί σκέψου και ποσα φραγκα θες γαι αλλαγή......

Compactdio
15-02-12, 10:54
καλές οι πληροφορίες σας για το συγκεκριμένο αμάξι. βέβαια δεν λέει και τίποτε θεωρώ κι αν βάλεις το μ-πακ εκ των υστέρων,είναι κάμποσα χρήματα κι αυτά. το θέμα είναι να μην κρύβει κανένα τρακάρισμα.

Vassilis E46 Cabrio
15-02-12, 11:15
Λοπόν:
1) Προφυλακτήρας εμπρός κάνει νύχι δεξιά και αριστερά (πρόσεχε μην έχει σπασμένη καμιά βάση ή είναι στουκαρισμένο...)
2) Φανάρια εμπρός ίσως να είναι after-market διότι δεν βλέπω πουθενά πλυστικά...
3) Οι ζάντες δεν είναι γνήσιες ΒΜW,δεν έβγαινε ποτέ τέτοιο σχέδιο...
4) Η εξάτμιση είναι απο 1800 κανένα 2.2 και πάνω δεν είχε τέτοιες διαμέτρους στις απολήξεις...
5) Πρόσεξε πως κλείνουν τα παράθυρα κατά τον έλεγχο διότι είναι cabrio (μπορεί κάποιο να διαπερνά την κουκούλα και να βγαίνει προς τα έξω)
6) Έλεγχος της κουκούλας για σωστό άνοιγμα-κλείσημο και πιθανόν ξεραμένα λαστιχάκια κατά την εφαρμογή της (αν κάνει θόρυβο με λίγο σπρέυ εξαλείφεται)

Υ.Γ. :Μου κάνει εντύπωση που δεν δείχνει κινητήρα σε φωτό...

xristaras
15-02-12, 11:17
κοίτα το έιδα απο κοντα και είδα τον κινητηρα και είναι αυτός με τα 143 άλογα, αν θυμαμαι καλά είναι ο Ν42 ΒΑ, δεν είναι δηλαδή εξακύλινδρο

Compactdio
15-02-12, 11:30
φίλε χρηστάρα πηγα κι εγω και το είδα από κοντά το αυτοκίνητο μια μέρα.σε γενικές γραμμές μου φάνηκε αρκετά καλό και για τρακαρίσματα πιστεύω πως δεν έχει κοιτώντας κάποιες λεπτομέρειες όπως κενά φτερών αριστερά δεξιά και απόχρωση του χρώματος γύρω γύρω.παρ'όλα αυτά υπάρχουν κι άλλα πολλά που θέλουν κοίταγμα όπως ανέφερε και ο Vassilis E46 Cabrio. τα παράθυρα δεν καβαλούσαν την κουκούλα πάντως,του συνοδηγού τουλάχιστον που άνοιξα εγώ.

ditris
15-02-12, 16:26
Να προσθέσω πως:

α) δεν είναι Μ Pack (έβαλε τιμόνι, αεροτομή και προφυλακτήρες μετά)
β) τα Xenon τα έβαλε μετά (γιατί δεν έχει πλυστικά)

Δημήτρη για τα ξένον συμφωνώ.Που όμως συμπέρανες ότι δεν είναι γνήσιο mpack?Απο το το ότι οι μασπιέδες θυρών δεν γράφουν Μ και γραφουν bmw?Ή απο τα ασημί πλαστικά φιλέττα στο εσωτερικό (στο ταμπλό,πορτες)?

Υ.Γ: Γιατί το αμαξι ενω είναι facelift όπως λέει κ φαίνεται...το φιλέτο στ πορτπαγκάζ πάνω απο την πινακίδα δεν είναι του facelift?
Oι καθρέπτες είναι άθλιοι!Καλύτερα να άφηνε τους ΟΕΜ, ή ναβαζε replica.Αυτοί κάνουν μπαμ απο χιλιόμετρα....

ditris
15-02-12, 16:36
Λοπόν:
1) Προφυλακτήρας εμπρός κάνει νύχι δεξιά και αριστερά (πρόσεχε μην έχει σπασμένη καμιά βάση ή είναι στουκαρισμένο...)

4) Η εξάτμιση είναι απο 1800 κανένα 2.2 και πάνω δεν είχε τέτοιες διαμέτρους στις απολήξεις...



1)Σίγουρα νάμαστε επιφυλακτικοί, θα ελέγξουμε αυτό που θα αγοράσουμε σε φανοποιό, αλλά όχι πως απο τη φώτο βγάλαμε συμπέρασμα ρε Βασίλη απο "νύχι" στο προφυλακτήρα αριστερά-δεξια πως έφαγε στούκα το αμάξι....εξάλλου στη μερια του συνοδηγού το αμάξι φαίνεται γδαρμένος ο προφυλακτηρας στο ύψος απο το προβολάκι....απο κει μπορεί να πήρε "μπόσικα" ο προφυλακτήρας κ να φαίνονται τα "νύχια"....

2)Ποιο 1800ρι είχε 2 εξόδους?Η μήπως ο εξατμισάς που πήγε του άνοιξε τρύπα δίπλα στην κανονική για δεύτερη μπούκα?.....πράγμα που φυσικά δε γίνεται κ αν γινόταν θα φαινόταν η ανομοιομορφία στο πλατος απο το καζανάκι στις φώτος.....
το τελικό πρέπει ναναι απο Μ52 6κύλινδρο Ε46 ή Ε36.......

Dim77
15-02-12, 17:06
Άλλα τριμ στο ταμπλό-πόρτες από το alu-black-cube (ή Alu-silver-cube) των Mpack και φυσικά έχει απλό BMW μαρσπιέ και όχι ///M.
Επίσης έχει απλό λεβιέ ταχυτήτων και όχι ///M.

ditris
15-02-12, 17:19
Άλλα τριμ στο ταμπλό-πόρτες από το alu-black-cube (ή Alu-silver-cube) των Mpack και φυσικά έχει απλό BMW μαρσπιέ και όχι ///M.
Επίσης έχει απλό λεβιέ ταχυτήτων και όχι ///M.
Είσαι "γάτα" Δημητρό...όντως και ο λευγές είναι ο απλός....
Υ.Γ Ποτέ δεν κατάλαβα σε ποιες εκδόσεις m-pack μπαίναν τριμ τύπου κάρμπον...και σε ποιες silver αλλα στο οποιο υπήρχε κατι σαν υδατοφραδημα του carbon....ή δεν έβγαινε ποτέ mpack με τριμ διαφορετικό απο κάρμπον?

timos 318i
15-02-12, 19:50
επισης λεει διζωνικο κλιματισμο..υπαρχει ε46 με διζωνικο???δεν εχω δει κανενα ποτε μου κ αν εχει αλαζει η κονσολα???

BMW Power
15-02-12, 19:52
Τα cabrio δεν άλλαξαν φιλέτο (πάνω απο την πινακίδα) με το facelift.

Για τα άλλα απάντησε ο dim :)

Dim77
15-02-12, 21:30
Είσαι "γάτα" Δημητρό...όντως και ο λευγές είναι ο απλός....
Υ.Γ Ποτέ δεν κατάλαβα σε ποιες εκδόσεις m-pack μπαίναν τριμ τύπου κάρμπον...και σε ποιες silver αλλα στο οποιο υπήρχε κατι σαν υδατοφραδημα του carbon....ή δεν έβγαινε ποτέ mpack με τριμ διαφορετικό απο κάρμπον?

Δημήτρη, δεν είναι τύπου carbon. Η BMW δεν το ανέφερε καν έτσι στο προσπέκτους.
Το έλεγε Alu black cube (ήταν αλουμινένιο τριμ, μαύρο με κύβους).
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=15494&d=1214299637

Αργότερα μετά το facelift (γιατί τα πρώτα χρόνια δεν υπήρχε), βγήκε και σε ασημί με ονομασία Alu silver cube.
Πιστεύω ότι αν επέλεγε κάποιος mpack μετά, θα ήταν σαν επιλογή. (έχω δεί ένα mpack E46 μια φορά μόνο με alu silver cube στο Σπανό, καινούριο).

Εδώ γνήσιο mpack, που έχει
μαρσπιέ ///M, τιμόνι Μ, λεβιέ Μ, καθίσματα με επένδυση gran turismo/alcantara/anthracite,
μαύρο ουρανό, footrest ///M και Alu black cube trim.
Mpack με άλλο φιλέτο δεν έβγαινε (μόνο με το Alu cube).
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=15491&d=1214262239

Εδώ και το παλιό ποστ
Δεν είναι ανθρακόνημα ούτε αυτοκόλλητο.
Είναι ένα είδος trim που ονομάζεται Alu black cube (υπάρχει και Alu silver cube σε ασημί), και όπως ''φαίνεται'' και από το όνομα, είναι αλουμινένιο, ανάγλυφο και έχει σχέδιο σε κύβους.

ditris
16-02-12, 09:05
Δημήτρη, δεν είναι τύπου carbon. Η BMW δεν το ανέφερε καν έτσι στο προσπέκτους.
Το έλεγε Alu black cube (ήταν αλουμινένιο τριμ, μαύρο με κύβους).
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=15494&d=1214299637

Αργότερα μετά το facelift (γιατί τα πρώτα χρόνια δεν υπήρχε), βγήκε και σε ασημί με ονομασία Alu silver cube.
Πιστεύω ότι αν επέλεγε κάποιος mpack μετά, θα ήταν σαν επιλογή. (έχω δεί ένα mpack E46 μια φορά μόνο με alu silver cube στο Σπανό, καινούριο).

Εδώ γνήσιο mpack, που έχει
μαρσπιέ ///M, τιμόνι Μ, λεβιέ Μ, καθίσματα με επένδυση gran turismo/alcantara/anthracite,
μαύρο ουρανό, footrest ///M και Alu black cube trim.
Mpack με άλλο φιλέτο δεν έβγαινε (μόνο με το Alu cube).
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=15491&d=1214262239

Εδώ και το παλιό ποστ
Κατατοπιστικότατος..................σε παραδέχομαι....:+1: