PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά BMW από Ελλάδα στην Αγγλία


ax1ss
03-06-12, 19:51
Καλησπέρα,
Θελω να μεταφέρω την e81 που εχω από την ελλάδα (θεσσαλονίκη) στο Λονδίνο ή εστω στο Brighton. Ξερετε κάποια μεταφορική που να το κάνει αυτό με ασφάλεια κ κάποια εγγύηση?

BmwΕ36Ε46
03-06-12, 22:20
Aδερφέ ξέρω μόνο για Ελλάδα.Ψάξε στο Ίντερνετ για την μεταφορική ή πάρε το 11880 και ζήτα μια διεθνή μεταφορική εταιρεία.

stelmaniac
03-06-12, 23:46
Πηγαινε σ'εναν καλο μαντρα να σου παει το αμαξι οπου θελεις.

kplc16
03-06-12, 23:57
Αγγλια ξερω οτι κανει η seaway στο καλοχωρι.
Αλλα η καλυτερη λυση ειναι ο μαντρας που ειπε και ο Στελιος.Ρωτα και τον ποντιο που ειναι στο φαναρι του γαλλικου απο θεσσαλονικη για βιπε Σινδου.

Με αριστεροτιμονο στην Αγγλια θα κουραστεις αν ειναι να μεινεις χρονια.
Αν ειναι να μεινεις χρονια σκεψου μηπως πρεπει να αποχωριστεις το αυτοκινητο σου.

harrisdriver
04-06-12, 00:15
Παντως απο οτι εχω ακουσει εκει τα αυτοκινητα ειναι πολυ φτηνα σε σχεση με ελλαδα

ax1ss
04-06-12, 00:30
Τα αμάξια ειναι όντως φτηνα εδω στο λονδινο, αλλα οσο φτηνα και να ειναι εγω το αμαξι μου το εχω ηδη αγορασει και το εχω στην ελλαδα. Αρα με συμφερει να το φερω απο το να παρω αλλο εδω. Αυτος ο μάντρας τι ειναι ? Άτομο, εταιρία ή απλα αστείο?

θα πάρω στην seaway αυριο τηλέφωνο να ρωτήσω. Thanx!

kplc16
04-06-12, 00:36
θα πάρω στην seaway αυριο τηλέφωνο να ρωτήσω. Thanx!

μαντράς= εμπορος- εισαγωγεας αυτοκινητων.

e60///M
04-06-12, 00:38
Kαι τωρα θα πεταχτει ο ρουλς και θα αρχισει τις φιλοσοφιες να το πας οδικως!

Αλλα εχω και γω την ιδια απορια, γιατι οχι οδικως;;;

E36 RULES!!
04-06-12, 00:42
Kαι τωρα θα πεταχτει ο ρουλς και θα αρχισει τις φιλοσοφιες να το πας οδικως!

Αλλα εχω και γω την ιδια απορια, γιατι οχι οδικως;;;

O ρουλς δεν λεει τιποτα! :D

Παντως το οδικως δεν ειναι τοσο δραματικο οσο ακουγεται τελικα.. Και με εναν οδηγο μονο! ;)

Το εκανα τον Απριλιο, ο.τι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις!

Μεταφορική εχω, δεν ξερω με σιγουρια αν αναλαμβανει αμαξια, θα ρωτήσω αυριο και θα σου πω. Προσεκτικός ειναι και οικονομικος.

e60///M
04-06-12, 00:49
Ασε που ειναι και μια πολυ καλη εμπειρια.

Dimzan
04-06-12, 01:22
και οδηγατε αναποδα στην αγγλια με το τιμονι αριστερα??

E36 RULES!!
04-06-12, 02:56
Ναι. Προβλημα εχω στις προσπεράσεις που δεν βλεπω αν ερχεται απο την αλλη αυτοκινητο, καθώς και στις διασταυρώσεις, που δεν βλεπεις με την πρώτη αν ερχεται αμαξι στη δικη σου λωριδα και πρεπει να ριξεις 2 ματιες παραπάνω, αλλα αυτό μετα απο λιγο το συνηθίζεις.

Γενικά, σε προσωρινή χρήση, παλεύεται. Οσον αφορά τις προσπεράσεις, συνηθως υπαρχει νησίδα, και όπου δεν υπαρχει (B roads μονο συναντησα εκτός πόλεως) ψιλοπάνε και τάπα οι Άγγλοι, είτε έχει κάμερες και δεν μπορεις να τρεξεις. Σε B road δεν εχει χρειαστεί να προσπεράσω. Και όποτε έτρεχα ήταν ούτως ή άλλως άδειος ο δρόμος.

Εκεί που με ενοχλεί είναι μεσα στην πόλη, που κανει στασεις το λεωφορείο και αν δεν εχω συνοδηγό δεν μπορώ να δω αν ερχεται κανενας "απο εκει" για να προσπερασω :D


Αν χρειαστεί να εχεις αμαξι προσωρινά, και δεν μπορείς/συμφέρει να αγοράσεις άλλο, δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα. Εννοειται πως ειναι λυση αναγκης, αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια. Μακαρι να μπορουσα να το'χα νωριτερα επανω.

harristheo
04-06-12, 07:47
Όσα χρόνια ήμουν Αγγλία, σύνολο 7, πάντα είχα αριστεροτιμονο ( μεγάλου κυβισμού) και δεξιοτιμονο σχεδόν πάντα μικρου κυβισμού.
Αλήθεια ειναι ότι οδηγοντας δεξιοτιμονο στην Αγγλία ειναι κατα πολυ ευκολότερο απο το αριστεροτιμονο.
Μοναδικό πρόβλημα στην αρχη και για λίγο ειναι να αλλάζεις ταχύτητες με το αριστερό, χάνεις κανά δυο αλλα μαθαίνεις.

Το μόνο ίσως πρόβλημα που ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις ειναι οδηγώντας αριστεροτιμονο σε Β road και με σχετική ψιλοκινηση, να πρέπει να δεις αν ερχεταια άλλο αυτοκίνητο απο το αντίθετο ρεύμα. Έχεις δυο λύσεις, η προσπαθείς να δεις μέσα απο το αυτοκίνητο του μπροστινου, κομμάτι δύσκολο και επικίνδυνο, η να αφήσεις τον μπροστινομσου να παει πιο μπροστα 2 3 αυτοκίνητα έχοντας την οπτική επαφή απο την θέση που είσαι σαν οδηγός να δεις μπροστα απο το προπορευομενο αυτοκίνητο.

Εδω το τώρα αντιμετωπίζεις το εξής θέμα ( που σε εμένα λόγο μεγάλου κυβισμού δεν αντιμετώπισαν σχεδόν ποτε γιατρό και το ανέφερα στην αρχη) δύναμη για να καλύψεις την διαφορα που είχες αφήσει, αλλα και να προσπεράσες τον μπροστινό σου.

Ολα αυτα βέβαια έχουν και πρακτικό και θεωρητικό χαρακτήρα.

Πολυ πιο βασικό ειναι ότι η ασφάλεια του ελληνικουναυτοκινητου σου δεν σε καλύπτει παντού και για πάντα.
Ενδέχεται να μην σε καλύπτει για κλοπή, καιμσιγουρα δεν σε καλύπτει για όλο το χρονικό διάστημα των σπουδών σου.
Θα χρειαστει να εκδοθεί πράσινη κάρτα που έχει περιορισμένη σε σχση με το συμβόλαιο σου εντός Ελλάδας ισχύ, αλλα και το κυριότερο περιορισμένη χρονική διάρκεια.
Αγγλικηνασφαλιστικη εταιρία ΔΕΝ θα σου ασφαλισεις το ελληνικομσου αυτοκίνητο Πουέρτο και για κανέναν λόγο.

Γενικότερα λοιπον πρόβλημα αριστεροτιμονου αυτοκινητου στην Αγγλία δεν ειναι η θέση του τιμονιου, αλλα κατα πόσο έχεις ασφάλεια η όχι. Με αλλα λόγια ελληνικό αριστεροτιμονο ειναι πρόβλημα, αγγλικομαριστεροτιμονο όχι.

Όσον αφορά στο ερώτημα σου
Με κανά 700αρι το στέλνεις με μεταφορικη εταιρία. Εκει θα χρειαστείς και αεροπορικο για σένα.με όλα δηλαδή μέσα τα κόστη υπολόγιζε κανά 1000.
Με σχετικά λίγο παρααπνω διασχίζει και όλη την Ευρώπη και καινεισ και διακοπές ( μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο, και οδηγείς κιόλας.
Το έχω κάνει πάνω απο 8 φορές Αγγλία ελλάδα Αγγλία.
Τρομερή εμπειρία.

Κοίταξε το

Χάρης

manosm3
04-06-12, 11:05
Ναι. Προβλημα εχω στις προσπεράσεις που δεν βλεπω αν ερχεται απο την αλλη αυτοκινητο, καθώς και στις διασταυρώσεις, που δεν βλεπεις με την πρώτη αν ερχεται αμαξι στη δικη σου λωριδα και πρεπει να ριξεις 2 ματιες παραπάνω, αλλα αυτό μετα απο λιγο το συνηθίζεις.

Γενικά, σε προσωρινή χρήση, παλεύεται. Οσον αφορά τις προσπεράσεις, συνηθως υπαρχει νησίδα, και όπου δεν υπαρχει (B roads μονο συναντησα εκτός πόλεως) ψιλοπάνε και τάπα οι Άγγλοι, είτε έχει κάμερες και δεν μπορεις να τρεξεις. Σε B road δεν εχει χρειαστεί να προσπεράσω. Και όποτε έτρεχα ήταν ούτως ή άλλως άδειος ο δρόμος.

Εκεί που με ενοχλεί είναι μεσα στην πόλη, που κανει στασεις το λεωφορείο και αν δεν εχω συνοδηγό δεν μπορώ να δω αν ερχεται κανενας "απο εκει" για να προσπερασω :D


Αν χρειαστεί να εχεις αμαξι προσωρινά, και δεν μπορείς/συμφέρει να αγοράσεις άλλο, δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα. Εννοειται πως ειναι λυση αναγκης, αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια. Μακαρι να μπορουσα να το'χα νωριτερα επανω.

Ασε τις μαλκιες Ρουλη! :D Απο Σεπτεμβριο, που ερχομαι, θα μπαξουμε μιτριο :D

Enema
04-06-12, 11:28
Δεν παιζει καμια μοντα με καθρεπτη στην a pillar του συνοδηγου για τις προσπερασεις? :p:

ziaba
04-06-12, 13:42
εάν θέλει 1000 ευρώ να πάει 1000 ευρώ να γυρίσει δηλ 2000 με τόσα μπορείς να αγοράσεις ένα αμάξι εκεί για να κανεισ τ δουλειά σου κ μετά να το φέρεις εδώ (εάν συμφέρει βέβαια) κ να το πουλήσεις για ανταλλακτικά :-)

harristheo
04-06-12, 14:00
(νομιζω)
Νόμιμα να πουλήσει αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες εδω στην ελλάδα δεν γίνεται.
Και επίσης ο τρόπος που το παραθετεις δεν ισχύει.
Διότι εάν θέλει 1000 να παει και 1000 να έρθει, χρειάζεται επίσης 1000 για να έρθει το αγγλικο για αναταλακτικα.
Άρα του μενουν λογιστικά 1000 και απο τα οποία έτσι καιαλλιως χρειάζεται 700 για να παει το δικο του εκει με μεταφορικη και κάποια χρήματα αεροπορικό να παει ο ίδιος.

Χάρης

120ihatch
04-06-12, 14:15
....
Όσον αφορά στο ερώτημα σου
Με κανά 700αρι το στέλνεις με μεταφορικη εταιρία. Εκει θα χρειαστείς και αεροπορικο για σένα.με όλα δηλαδή μέσα τα κόστη υπολόγιζε κανά 1000.
Με σχετικά λίγο παραπανω διασχίζει και όλη την Ευρώπη και καινεισ και διακοπές ( μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο, και οδηγείς κιόλας.
Το έχω κάνει πάνω απο 8 φορές Αγγλία ελλάδα Αγγλία.
Τρομερή εμπειρία.

Κοίταξε το

Χάρης


Το ταξίδι από Ελλάδα για Αγγλία με αυτοκίνητο και με 1 διανυκτέρευση κοστίζει λίγο παραπάνω από 1000ευρώ?
Μια μικρή ανάλυση των εξόδων του ταξιδιού μπορούμε να κάνουμε? (ήμουν αγγλία για χρόνια αλλά πηγαινοερχόμουν αεροπορικώς οπότε για ταξίδι με αυτοκίνητο δεν έχω ιδέα αλλά νομίζω ότι φίλοι μου έκλειναν εισιτήρια για ιταλία (για το πλοίο) αρκετα πιο πριν και το ταξίδι τους ερχόταν πιο οικονομικά...)

ax1ss
04-06-12, 15:42
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν εχω καποιον αλλον που να θελει να ερθει μαζι μου οδικος και να μειραστούμε τα εξοδα, οπότε μονος μου δεν θελω να το κανω. Δεν σκοπεύω να γυρίσω πίσω μιας κ έχω ηδη μεταναστεύσει στο Λονδίνο. Δεν ειναι κρίμα να πάει στράφι το αμάξι? Κοινώς να το σκοτώσω στην Ελλάδα για να πάρω εδω τουλαχιστον το ίδιο κ δεν ξερω καν πόσα λεφτα θα κάνει (δεν έχω ψάξει ακόμα). Εχω φίλους που έχουν αριστεροτίμονο εδώ και λένε οτι τα καταφέρνουν μια χαρά

harristheo
04-06-12, 17:24
Το ταξίδι από Ελλάδα για Αγγλία με αυτοκίνητο και με 1 διανυκτέρευση κοστίζει λίγο παραπάνω από 1000ευρώ?
Μια μικρή ανάλυση των εξόδων του ταξιδιού μπορούμε να κάνουμε? (ήμουν αγγλία για χρόνια αλλά πηγαινοερχόμουν αεροπορικώς οπότε για ταξίδι με αυτοκίνητο δεν έχω ιδέα αλλά νομίζω ότι φίλοι μου έκλειναν εισιτήρια για ιταλία (για το πλοίο) αρκετα πιο πριν και το ταξίδι τους ερχόταν πιο οικονομικά...)

όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά
όπως επίσης και το off season ακόμα πιο φθηνά όπως επίσης και το μεσοβδόμαδα ακόμα πιο φθηνά για πάτρα ancona.

περιπου € 250 εισητήριο με 4κλινη καμπίνα και αυτοκίνητο

επειτα υπολογίζουμε ότι
αθήνα πάτρα = 200 χιλιομετρα
ancona calais = 1500 xiliometra

και παριπου 200 μεσα στην αγγλια για μια μεση μετάβαση από dover οπουδήποτε.

συνολο χιλιομετρων 1900 πολυ χοδρικα 2000 χλκ δηλαδη 200 λιτρα βενζινης μπολικα μπολικα με κατανάλωση 10λ/100χλμ . συνεπαγεται λοιπον 200 Χ € 1.75 μεση τιμη = € 350

μια διανυκτέρευση κόπου στην μέση €100

διδια € 70 συνολικά

τέλος χρειαζόμαστε και την μετάβαση απο το calais στο dover. ( καλύτερα με το τραίνο)
θα βάλω €100 ( αλλά πάντα υπάρχουν προσφορές που θέλουν ψάξιμο) υπάρχουν πακέτα αλε-ρετουρ στην μίση τιμή της μια διαδρομής για αυθημερόν ταξίδια. το αγοράζεις οπως είναι και χρησιμοποιείς την μία διαδρομή :ylsuper:( εγώ αυτό έκανα πάντα)

συνοπτικά 'εχουμε

ferry πατρα ancona € 250
βενζίνη € 350
διόδια € 70
διαμονή €100
calais - dover €100

οτι φασ ότι πιεις

συνολο € 870

;)

χάρης

harristheo
04-06-12, 17:31
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν εχω καποιον αλλον που να θελει να ερθει μαζι μου οδικος και να μειραστούμε τα εξοδα, οπότε μονος μου δεν θελω να το κανω. Δεν σκοπεύω να γυρίσω πίσω μιας κ έχω ηδη μεταναστεύσει στο Λονδίνο. Δεν ειναι κρίμα να πάει στράφι το αμάξι? Κοινώς να το σκοτώσω στην Ελλάδα για να πάρω εδω τουλαχιστον το ίδιο κ δεν ξερω καν πόσα λεφτα θα κάνει (δεν έχω ψάξει ακόμα). Εχω φίλους που έχουν αριστεροτίμονο εδώ και λένε οτι τα καταφέρνουν μια χαρά

το βασικό σοθ θέμα ειναι η ασφάλιση σου λοιπον

χαρης

ax1ss
04-06-12, 18:06
θα ψαξω να ρωτήσω ποσο θα κάνει η ασφάλεια εδω στην αγγλία για european car. πάωτως ξέρω οτι γίνεται να κάνεις ασφάλεια με ελληνικο αριστεροτίμονο. Μπορώ να το εχω για 6 μήνες στην αγγλία με την ελληνική ασφάλεια. Εχω βγάλει πράσινη κάρτα εδω κ πολύ καιρο. Μπορώ επισης κάθε 6 μήνες να το περνάω στην γαλλία και να ξαναμπαίνω αγγλια και όλα καλά, αλλα δεν εχω βρει τρόπο να περνάω MOT (το αγγλικό κτεο) διαλέγοντας αυτον τον τρόπο. Σε ευχαριστώ παντως για όλο το κοστολόγιο που έκατσες κ έγραψες, αλλα ρε σύ δεν έχω παρέα και μόνος μου δεν με πολυ ψήνει

harristheo
04-06-12, 18:12
6 μήνες στην αγγλία με την ελληνική ασφάλεια....νομίζω όχι...η πρασινη κάρτα ισχύει για πολυ πολυ λιγότερο...

κοίταξε το διεξοδικά με την ασφάλεια.
αυτό το έμπα έβγα...ίσως να το ψάξουν.
κάτι τέτοια κυνηγάνε οι ασφαλιστικές πίστεψε με...

όπως για παράδειγμα εάν είναι 6 μήνες το χρόνο, αφορούν 6 ημερολογιακούς μήνες συνεχόμενους. εάν εσύ πάρεις κλήση στην αγλία ( την οποία πρακτικά δεν θα πληρώσεις - θα καταχωρηθεί ότι τον Μάρτιο πήρες κλήση...) πως θα δικαιολογήσεις μετά το έμπα έβγα..

πρόσεξε το...

οσο για την παρέα..πες το σε κάνα 2-3 4 φίλους..εξήγησε τους τι θα κάνουν με τα 400€ και μετά έλα πες μου αν θέλουν ή όχι...!!!!!
επιπλέον με μια διανυκτέρευση ακόμα...+ €100 εισαι ακόμα πιο χαλαρός...
θυμάμαι τα τελευταία 2 αγγλια-ελλαδα αγγλια αντί για 3 μέρες σύνολο τα έκανα 6 την μια φορα και 12 την τελευταία....
πήγα ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!

χάρης

υ.γ πάντα να έχεις επίσης στο μυαλό σου ότι €700 πάνω κάτω θες για να το στείλεις....με νταλίκα!!!!!

ax1ss
04-06-12, 18:36
καλα ναι.. δεν το πολυ σκεφτομαι για το μεσα εξω, οσο για μετα απο 6 μηνες να κάνω αγγλική ασφάλεια με αγγλικές πινακίδες. μόλις μαθω κατι παραπάνω για την ασφάλεια θα σας πω.

harristheo
04-06-12, 19:01
μπορείς πολύ εύκολα να βγάλεις όμως αγγλικές πινακίδες στο ελληνικό σου αυτοκίνητο!!!
το έχω κάνει σε ένα άλφα ρομεο που είχα όλα μου τα χρόνια των σπουδών στην αγγλία.

χάρης

E36 RULES!!
04-06-12, 23:10
Εμενα μου εφτασε 700 ευρώ Πατρα-Coventry, συμπεριλαμβανομένης καμπίνας στο Superfast, διοδίων, βενζινών, φαγητού, red bull (:D), διανυκτέρευση στην Aosta στα Ιταλογαλλικά σύνορα καθώς και εισητήριο για eurotunnel το οποιο το εκλεισα επιτόπου και ηταν 200 ευρώ. Στο internet αν το ειχα κλεισει νωριτερα ειχα δει και τιμες 20-25 λίρες. Αρα επεφτε και πολύ παραπάνω η τιμή, αλλα δεν ηξερα ποτε θα εφτανα για να εκλεινα απο νωρίτερα.

Το superfast είχε καθηστέριση και εκανε 24 ώρες, 5 το απόγευμα έδεσε Ancona, κατα τις 6 παρά βγήκα. 1-1μιση το βράδυ εφτασα Aosta. Το πρωί αναχώριση κατα τις 7-7μισι (δεν θυμαμαι ακριβως), και 6μισι το απογευμα ημουν Coventry με πολλή βροχή, κίνηση, έργα στον M25 λόγω Ολυμπιάδας. Γαλλια πήγαινα με τα όρια, Ιταλια συχνα 150 με 170.

Η πράσινη κάρτα ισχύει για 6 μήνες, έβγαλα τον Απρίλιο.


ax1ss μόνος σου, όντως δεν πολυλέει, και για θέμα ασφάλειας περισσότερο. Αν ξανανέβαινα (ή οταν ανεβηκα), ευχαριστως να το καναμε convoy! :)

Εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29611) αλλο ενα παλικάρι σκέφτεται να ανεβεί. Δεν ξερω αν το εκανε ακομα, ρώτα τον ;)

εάν θέλει 1000 ευρώ να πάει 1000 ευρώ να γυρίσει δηλ 2000 με τόσα μπορείς να αγοράσεις ένα αμάξι εκεί για να κανεισ τ δουλειά σου κ μετά να το φέρεις εδώ (εάν συμφέρει βέβαια) κ να το πουλήσεις για ανταλλακτικά :-)

Ναι. με 2000 αγοραζεις αμαξι, άλλα 1000+++ για ασφαλεια (1700 μου ζηταγαν εμενα για 1600άρι Honda λόγω κατοικιας, ενω οταν εκανα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια αιτηση με μονη διαφορα την διεύθυνση, που εβαλα κατοικια ενος φιλου μου στα περιχωρα του York μας βγηκε 700 λιρες, 1000 κατω, αν εχουν το Θεο τους), και θες να το φερεις και κατω? Βαλε αλλα 700 να ερθει! Απλα δεν γινεται. Οι ασφαλειες ειναι το μεγαλυτερο προβλημα. Το Honda κόστιζε λιγοτερο απο οσα μου ζηταγαν για να το ασφαλισουν.

Βάλε και τα εισητιρια του αεροπλάνου που θα κλείσεις αν στο μεσοδιάστημα θες να κατεβεις Ελλάδα, με Ολυμπιακη / Aegean αν δεν κλεισεις νωρίς (νωρις = 4 μηνες νωριτερα lol, να μυρισεις τα νυχια σου δηλαδη ΑΝ και ΠΟΤΕ θα εισαι ελευθερος να κατεβεις) βλεπεις και χιλιάρικα για 2 ατομα μ'επιστροφή. Και με περιορισμένες βαλιτσες. (τώρα εβαλε η Ryanair Stansted- Άραξο και ξεκιναει απο 30 ευρω, αυτό ΝΑΙ, ειναι ευκαιριάρα)

Τα αμαξια τους ειναι φθηνά, αλλα τα ασφαλιστρά τους σε χτυπάνε γερά.

Μπέσα πράγματα, σκεφτομουν τον τελευταίο χρόνο (φετος) να αγορασω S13 silvia και να το εφερνα κάτω για αγωνιστικό ή ανταλλακτικά για δική μου χρήση. Το ολο τριπάκι των ασφαλειών και ΜΟΤ (ΚΤΕΟ) με απογοήτευσε. Βλεπεις αμαξια τουμπανα να τα δινουν για 1000 και 2000 λιρες, και κοστίζει 2μισι και 3 να τα ασφαλίσεις!
Οταν βλεπουν κατω των 25, student και (στην περίπτωσή μου) Coventry, κάνουν πάρτυ

http://ecoopportunity.net/wp-content/uploads/2011/06/Mr-Burns.gif



Ασε τις μαλκιες Ρουλη! Απο Σεπτεμβριο, που ερχομαι, θα μπαξουμε μιτριο

Ειδα ενα 36αρι GT προχτές χαχα

harristheo
05-06-12, 06:20
Οταν βλεπουν κατω των 25, student και (στην περίπτωσή μου) Coventry, κάνουν πάρτυ

σωστό!!!
θυμάμαι, (ως παιδί και εγώ...τότε 18...τώρα 34..ήθελα να αγοράσω ένα porsche 964 carrera 2) θυμάμαι ότι έκανε τότε 10.000 λίρες Αγγλίας...όταν τόλμησα να ρωτήσω για να το ασφαλίσω άκουσα το αστρονομικό ποσό των 19.870 λιρών αγγλίας τον χρόνο!!!!! :banghead:

χάρης

120ihatch
05-06-12, 07:38
Το 2002 (25 ετών) για ένα citroen zx 2λιτρο που αγόρασα 1000λίρες πλήρωνα ασφάλεια 800λίρες το χρόνο (είχα κάποια έκπτωση- τους είχε στείλει η εθνική ότι δεν είχα κάνει ατύχημα τα τελευταία 5 χρόνια... δες και εσύ μήπως με fax από την ασφαλιστική σου στην ελλάδα εξασφαλίσεις μειωμένη τιμή)

rapid_fast
05-06-12, 08:43
Πάτε σε μια σχολή οδηγών Ασθενοφόρων, συνοδών V.I.P.
ακουμπήστε 800 λίρες, πάρτε το θεωρητικό και το πρακτικό πτυχίο,
δώστε το στην ασφαλιστική και θα έχετε 70% μειωμένα ασφάλιστρα...
Ολα ο rapid θα σας τα μάθει??

kplc16
05-06-12, 11:07
Πάτε σε μια σχολή οδηγών Ασθενοφόρων, συνοδών V.I.P.
ακουμπήστε 800 λίρες, πάρτε το θεωρητικό και το πρακτικό πτυχίο,
δώστε το στην ασφαλιστική και θα έχετε 70% μειωμένα ασφάλιστρα...
Ολα ο rapid θα σας τα μάθει??

μεγαλε υποκλινομαι!!!

ax1ss
05-06-12, 12:06
ok Να τα κάνω όλα αυτα. Αλλά θα δικαιούμαι τόσο μεγάλη έκπτωση στο αριστεροτίμονο αμάξι μου?

harristheo
05-06-12, 12:55
Θεός...Απλα ο ραπιντ...
Προσδιοριζεις λίγο την λέξη συνοδών???
Αχαχαχαχαχαχ

E46 POWER
05-06-12, 13:41
τι λες τωρα...εδω ελλαδα δεν παιζει κατι τετοιο?

harristheo
05-06-12, 13:57
Το σύστημα ασφάλισης στην Αγγλία ειναι μεν "ακριβο" σε θεωρητικό επίπεδο πάντα.
Κοστολογουν τα πάντα, απο την πιθανότητα να κλαπεί ένα αυτοκίνητο ανάλογα με την περιοχή, την πιθανότητα να τρακαρει λόγω χρώματος.ναι λόγω χρώματος, διότι έχει παρατηρηθεί ότι κάποια χρώματα εμπλέκονται συχνότερα σε τροχαία, εξετάζουν εάν κάποιος ειναι παντρεμενος, εάν ζει μόνος του εάν έχει παιδια...( γεγονός που δείχνει τον βαθμό ευθύνης η ανευθυνότητας του καθενός)
Εάν ειναι καπνιστης η όχι γεγονός που αυξάνει την πιθανοτηατα τροχαίου όταν καπνιστης κατα την διάρκεια της οδήγησης.
Τέλος παραδόξως εάν είσαι μέλος ενός κλαμ, η έχεις ελαφρώς μοντιφα αυτοκίνητο αποδικνυει ότι νοιάζεσαι περισοτερο απο κάποιον άλλον για το αυτοκίνητο του!!! Γεγονός που θα σε κάνει να το προσεχείς περισοτερο!!! Άρα είσαι λιγότερο επικίνδυνος.

Τέλος τα έπιπεδα υπηρεσιών όπως αμεσότητα αυτοκίνητα αντικαταστήσει κατα την διάρκεια επισκευής, ποσά αποζημίωσης κλπ βρίσκονται Απλ΄α σε άλλο επίπεδο απο τα δικα μας χάλια.

Και για να σας προλάβω,
η μικτή ασφάλεια στην ελλάδα, σε σχέση με την υποχρεωτικά μικτή ( ναι υποχρεωτικά μικτή για αυτοκίνητα κάποιας αξίας και πάνω) ειναι σχεδόν πάντα πιο φθηνή στην Αγγλία.μιλάω απο προσωπικη εμπειρία.


Χάρης