PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 316 - MINI ONE Road Trip Γορτυνία, 26-27 Οκτωβρίου 2012 petroscf-Janus


petroscf
03-11-12, 14:02
Παρακάτω επισυνάπτω φωτογραφίες από την πρόσφατη εκδρομή που κάναμε μαζί με τον Janus στην ορεινή Γορτυνία, με στόχο να οδηγήσουμε και να απολαύσουμε τα αυτοκίνητά μας σε πανέμορφες ορεινές διαδρομές...

petroscf
03-11-12, 14:05
Μερικές ακόμα φωτογραφίες

petroscf
03-11-12, 14:07
Και μερικές ακόμα!!

M__Power
03-11-12, 14:19
Μπραβο παιδια ωραιες φωτο,ζηλευω..Αυτο ακριβως σημαινει BMW..passion for drive..!!!Παντα τετοια ,,και με ακομα περισσοτερα μωρακια!!

Janus
03-11-12, 19:34
Ήταν ένα υπέροχο γεμάτο εικοσιτετράωρο .

300 απολαυστικά χιλιόμετρα επαρχιακής οδού , με φόντο την ορεινή Πελοπόννησο και υπό το φως και τα χρώματα του φθινοπώρου.

Δοκιμάσαμε τα όρια των αυτοκινήτων μας αλλά και τα δικά μας , είχαμε αμφότεροι στο ίδιο σημείο μια απρόβλεπτη αντίδραση από τα αυτοκίνητα , αλλά άν και θαυμάσια τα πέριξ οικόπεδα, ευτυχώς δεν "αγοράσαμε" :rolleyes:

Αποζημιωθήκαμε από εικόνες , μυρωδιές και φυσικά γεύσεις .

Όχι μόνο δεν κορέσθηκε η επιθυμία μας , αλλά μας άνοιξε η όρεξη για ακόμη περισσότερες βόλτες και χιλιόμετρα.

Γρρρήγορα στην επόμενη :cheers:

Dim77
03-11-12, 19:43
Μπράβο παιδιά. Πραγματικά πολύ ωραίες φωτογραφίες. Σίγουρα το απολαύσατε.

Dimpas
03-11-12, 19:53
Σε ποιό σημείο ?? Στις στροφές μετά την Βυτίνα - Μαγουλιανα ?
Υπάρχει εκεί ένα σημείο , ποτέ δεν το βλέπει ο ήλιος , ο δρόμος ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΕΙ είναι φαρδύς , φαίνεται νέα άσφαλτος ΑΛΛΑ κάθε που περνάω βλέπω συντρίμια και θρίψαλα στο οδόστρωμα ....
Ζηλέυω το 316 . . . .

petroscf
04-11-12, 08:24
Ευχαριστούμε!

Όπως πολύ σωστά είπε και ο Janus, θα το επαναλάβουμε το συντομότερο δυνατόν, με ακόμα καλύτερη οργάνωση και περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας, και ... γιατί όχι? , αν ενδιαφέρεται κάποιος, διευρύνοντας την παρέα οδηγών/αυτοκινήτων !!!

Dimpas, το σημείο ήταν κάπου στην παλαιά 111 (Τριπόλεως -Πατρών), αλλά όταν καθήσω και το βρώ στο χάρτη θα το προσδιορίσω και με μεγαλύτερη ακρίβεια. Πάντως έβρεχε (ή είχε βρέξει), και η άσφαλτος, αν και ανηφορικός (στενός πάντως, σχετικά) δρόμος με ανοιχτές καμπές, κρατούσε νερά σε διάφορα σημεία, λόγω ελαφρών ανωμαλιών του οδοστρώματος.

P.kwstas E36
04-11-12, 11:02
σας ζηλευω οσο τιποτα..ετσι χαιρεσε το BMW χαραζοντας πορεια και πηγενεις...ωραιες φοτο και πολυ ωραια τοπια,μπραβο σας...
το 316 ειναι πενα...τι φαναρι ειναι αυτο μπροστα??με δαχτιλιους???

petroscf
04-11-12, 11:18
γιες....

....Καγκουριά, ε ??

:banned:

P.kwstas E36
04-11-12, 11:26
οχι..πολυ ωραια (γνωμη μου) απλος δεν ειχα ξανα δει Ε21 με τετοιο φαναρι..ηξερα για τα Ε30 (ειχα βαλει και εγω τοτε που ειχα) αλλα για Ε21 δεν ειχα βρει....κουκλαρα ειναι να την χαιρεσε...

petroscf
04-11-12, 11:30
Σ' ευχαριστώ !!

για Ε30 είναι, κανονικά, τα φανάρια
(aftermarket, anyway)

M_enzo
04-11-12, 13:05
πωπω ζηλευω. ειμαι αγγλια και μου λειπει πολυ η μπεμπα και οι βολτες στην ελλαδα.
απορια: σε ρυθμο η Ε21 μπορουσε να ακολουθησει το ΜΙΝΙ?

Geo_3D
04-11-12, 14:10
Μας πεθανες!!!!Με την καλη την εννοια...Well done my friends!!!

petroscf
04-11-12, 14:37
απορια: σε ρυθμο η Ε21 μπορουσε να ακολουθησει το ΜΙΝΙ?

Νομίζω ότι ο Janus είναι πιο κατάλληλος από εμένα να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση...

petroscf
04-11-12, 14:38
Μας πεθανες!!!!Με την καλη την εννοια...Well done my friends!!!

Στο επόμενο ταξίδι είσαι προσκεκλημένος - αλλά θα σου διαλέξω εγώ αυτοκίνητο !!!

:clap:

kplc16
04-11-12, 14:44
το Ε21 κουκλι

petroscf
04-11-12, 15:04
Ορίστε και μερικές ακόμα

petroscf
04-11-12, 15:05
Και αυτές και τέλος!

Janus
04-11-12, 15:09
πωπω ζηλευω. ειμαι αγγλια και μου λειπει πολυ η μπεμπα και οι βολτες στην ελλαδα.
απορια: σε ρυθμο η Ε21 μπορουσε να ακολουθησει το ΜΙΝΙ?

Θεωρητικά είναι και τα δύο αυτοκίνητα 1.600 κ.εκ. 90 ίππους. Το ΜΙΝΙ είναι και 300 κιλά βαρύτερο αλλά και τα άλογα του Ε21 30 χρόνια γηραιότερα.

Για να μην στεναχωρήσω τον φίλο μου petroscf κάθε τόσο τον περίμενα αργά στην δεξιά λωρίδα, ή στο πλάϊ στο βενζινάδικο όταν ανεφοδιαζόταν :p:

Πέρα από την πλάκα το Ε21 πήγαινε εντυπωσιακά καλά για την ηλικία του. Φυσικά και η φροντίδα και η στοργή που έχει επιδείξει ο ευτυχής κάτοχός της μαζί με τις βελτιώσεις του κατέστησαν το Ε21 πολύ αξιόμαχο σύνολο.

Σκέπτεται βεβαίως ο petroscf να του βάλει κινητήρα 1.8 i γεγονός που όταν υλοποιηθεί δεν θα αφεθεί αναπάντητο ;)

petroscf
04-11-12, 16:17
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το Ε21 έχει πιο αργούς υαλοκαθαριστήρες...
Δεν καθάριζαν πολύ γρήγορα, και ήμουν αναγκασμένος να κόβω ταχύτητα για να μπορώ να βλέπω!!!!!

:banhim:

m_power_lunatic
04-11-12, 16:23
Πολυ ωραια παιδια μπραβο,τα BMW (ισχυει και για το ΜΙΝΙ προφανως) ειναι για να γραφουν χλμ και να προσφερουν χαρες απλοχερα.

Μια μικρη ενσταση εχω στην επολογη της ζαντας για την πανεμορφη Ε21.

Θα ηθελα μια περισσοτερο period correct ζαντα και καλυτερα BMW,Πετρο παρε σβαρνα τα ανταλλακτικαδικα BMW και θα σταθεις τυχερος νομιζω.

Οι φωτο ειναι παρα πολυ ωραιες ειδικα αυτες με την Ε21 και φοντο το καταπρασινο τοπιο (μαλλον Γερμανια μου θυμισε οταν την ειδα ξαφνικα).

petroscf
04-11-12, 16:27
Μια μικρη ενσταση εχω στην επολογη της ζαντας για την πανεμορφη Ε21.
Θα ηθελα μια περισσοτερο period correct ζαντα και καλυτερα BMW,Πετρο παρε σβαρνα τα ανταλλακτικαδικα BMW και θα σταθεις τυχερος νομιζω.

Ετοιμάζεται...

Πολυ ωραια παιδια μπραβο,τα BMW (ισχυει και για το ΜΙΝΙ προφανως) ειναι για να γραφουν χλμ και να προσφερουν χαρες απλοχερα.

Οι φωτο ειναι παρα πολυ ωραιες ειδικα αυτες με την Ε21 και φοντο το καταπρασινο τοπιο (μαλλον Γερμανια μου θυμισε οταν την ειδα ξαφνικα).

Ευχαριστούμε ;-)

Στο επόμενο ταξίδι θα ενημερώσουμε το φόρουμ, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να έρθει!