PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ3 τριξίματα πολλά όμως!!!


psaroulis
22-05-13, 22:12
Το τελευταιο διαστημα εκτος απο ενα προβληματακι με την οροφη που εχω, παρατηρω πολλα τριξυματα που δεν τα ειχε το αυτοκινητο οταν το πηρα,
απο το ταμπλο κ απο το πισω ντουλαπακι,
ενα εντονο κοπανημα δεξια πισω
ενας μεταλικος χτυπος αριστερα πισω
δεν γραφω αλλα γιατι κ μονο αυτα με κουρασαν.

Αλλοι κατοχοι ζ3 εχουν τετοια φαινομενα? λετε να φταινε οι αναρτησεις?

kefalismos
22-05-13, 22:57
Γνωστά πράγματα ! Παλιά αυτοκίνητα είναι , δεν έχουν και καμια ιδιαίτερη ποιοτητα κατασκευής . Να περιμένεις αρκετούς τριγμούς σε γενικές γραμμές .
Με ανάρτιση κ όλας , δε πρέπει να παραξενεύεσε καθόλου .

nick1
22-05-13, 23:13
πισω βαση αμορτισερ; προσθηκη χιαστου συνδεσμου απο κατω, του ε36 πρεπει να πηγαινει, στο δικο μου το ε30 τα κοβει τελειως

Fanatic
23-05-13, 09:20
Παρε ενα σπρει σιλικονης και αρχισε να ψεκαζεις :)

6ylinder
23-05-13, 09:49
Παρε ενα σπρει σιλικονης και αρχισε να ψεκαζεις :)

:thumbsdow:thumbsdow:nono:

MZ3
23-05-13, 12:34
ακριβώς πίσω απο το ντουλαπάκι είναι το πάνω μέρος της ανάρτησης τα μπουλ που λένε
και πρέπει να ειναι υπαίτιο γιαυτό που ακούς

αν βγάλεις την μόνωση που εχει εκει θα το δεις και μπορείς να δεις αν τζογαρι

teo21
23-05-13, 17:25
Πήγαινε σε έναν άνθρωπο που γνωρίζει το αμάξι και υπάρχουν λύσεις για όλα. Το ότι είναι παλιό το αμάξι δε σημαίνει ταυτόχρονα ότι πρέπει να τρίζει... Λίγο ψάξιμο και γίνεται σαν καινουριο!

psaroulis
23-05-13, 19:08
ευχαριστω καταρχην ολους για τις απαντησεις! 12 χρονων αυτοκινητο δεν ξερω καταποσο μπορει να θεωρηθει παλιο δλδ κ ενα ε46 του 2002 παλιο θεωρητε η ενα ε36 που ακομα ειναι ...ναρες τα αυτοκινητα??? με την σιλικονη στο χερι ειμαι αλλα κ παλι τπτ , αυτο ψαχνω ρε παιδια καποιον που να γνωριζει το αυτοκινητο μπας κ με φωτησει κ εμενα.

ΜZ3 δηλαδη ειναι στο χωρο που αποθηκευεται η κουκουλα η πρεπει να βγει το ντουλαπακι?

MZ3
23-05-13, 20:08
oxi το ντουλαπακι ειναι στην ταπετσαρια γυρο γυρο πισο απο το ντουλαπακι
απλα η ταπετσαρια πρεπει να τραβηχτει σε αυτο το σημειο οχι να την βγαλεις ολη

ακριβως το πανω μερος της αναρτησης ειναι μια μεγαλη πιατελα με λαστιχο και αμα κοψει εχει καπιους τριγμους απο εκει

psaroulis
27-05-13, 23:41
mz3 βοηθεια, καταλαβα που ειναι, προσπαθησα να τραβηξω την ταπετσαρια ομως περιμετρικα σε ολο εκεινο το χωρο εχει μια πατουρα οπου απο πανω ξεκιναει η οροφη κ απο κατω ειναι η ταπετσαρια η οποια ειναι μεσα απο την πατουρα αυτη. το ερωτημα ειναι η ταπετσαρια ειναι χωνευτη η ειναι κολημενη σε εκεινο το σημειο ? φοβαμαι μην κανω ζημια για αυτο ρωταω! υπαρχει κανα κολπο μηπως για να βγαινει?

MZ3
28-05-13, 08:24
χωνευτη ειναι αλλα μην περιμενεις οταν το βγαλεις και μετα να το ξαναβαλεις να κατση
100% ακριβως αλλα θα ξαναπαει στην θεση του

εγω εβλεπα οταν το κανανε δεν το ειχα κανει μονος μου

psaroulis
01-07-13, 00:28
προς ενημερωση κ αλλων κατοχων το προβλημα εντοπιστικε , 1ον ειχε χαλαρωσει το συστημα του παραθυρου του οδηγου, ανοιξα την ταπετσαρια ειναι σχετικα ευκολο κ εσφιξα ολες τις χαλαρωμενες βιδες, και 2ο αυτο που εκανε κ την μεγαλη φασαρια ηταν ο μηχανισμος της ζωνης του συνοδηγου, προσορινα σφινωσα ενα κοματι λαστιχου στο μεταλο που υπαρχει στην εγκοπη που βγαινει η ζωνη, κοπαναγε το μεταλο στο πλαστικο δλδ. μολις βρω χρονο θα το ανοιξω και αυτο να δω τι ακριβως εχει γινει.