PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW E30 project


konoss
15-06-13, 00:32
Καλησπερα , πρωτη φορα που εγραψα στο forum ηταν πριν 1,5 χρονο περιπου , οταν ειχα θεσει ως ερωτημα-βοηθεια , ποιο απο τα m3 csl η' 1m να αγορασω . Τελικα τα εφερε ετσι η μοιρα που κατεληξα με κατι τελειως διαφορετικο , ενα Audi S3 8p και γι' αυτο και δεν συνεχισα τοτε την κουβεντα στο προηγουμενο θεμα . Βεβαια δεν το χαρηκα και καθολου αφου μερικους μηνες μετα μου το κλεψανε . Μετα ειπα να παω σε πισωκινητο και πηρα ενα Mazda RX8 , το οποιο και αυτο δεν το κρατησα πολυ καιρο και πλεον στο θεμα μας , αγορασα ενα bmw e30 m40 του '89 , το οποιο για αρχη θα το κανω πενταμπουλονο και μετα το καλοκαιρι θα ξηλωθει ολο για να γινει ολικη ανακατασκευη-αγωνιστικο . Βεβαια το ολο project θα κρατησει 1 με 2 χρονια καθως εχω σκοπο εκτος απο το βαψιμο ολα τα υπολοιπα να τα κανω μονος μου . Φωτογραφιες απο την μεχρι τωρα προοδο το πρωι .

PetrosD
15-06-13, 00:44
Τι μοτεράκι θα του βάλεις;

Α, ναι, ξέχασα... Καλορίζικο το κουκλί σου!! 2πορτο είναι;

konoss
15-06-13, 02:17
Σ' ευχαριστω . Ναι ειναι 2πορτο και χρωματος dolphin grey. Μοτερ λεω να βαλω το m42 καθως δεν θελω να αλλαξει το ζυγισμα του αυτοκινητου επισης δεν θελω να βαλω και s14 επειδη αυτα τα μοτερ πιστευω οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται μονο απο m3 ( καθαρα προσωπικη αποψη ) . Βεβαια θα γινει υπερκυβισμος , ροικη εξεληξη , θα αλλαχτουν ολα τα εσωτερικα μερη ωστε να φτανει τις 8.000 rpm περιπου και θα αποκτησει και τετραπεταλουδο . Ελπιζω πως μετα απο ολα αυτα θα βγαζει 205 με 210 αλογα .

Stunt Mike
15-06-13, 14:44
Σ' ευχαριστω . Ναι ειναι 2πορτο και χρωματος dolphin grey. Μοτερ λεω να βαλω το m42 καθως δεν θελω να αλλαξει το ζυγισμα του αυτοκινητου επισης δεν θελω να βαλω και s14 επειδη αυτα τα μοτερ πιστευω οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται μονο απο m3 ( καθαρα προσωπικη αποψη ) . Βεβαια θα γινει υπερκυβισμος , ροικη εξεληξη , θα αλλαχτουν ολα τα εσωτερικα μερη ωστε να φτανει τις 8.000 rpm περιπου και θα αποκτησει και τετραπεταλουδο . Ελπιζω πως μετα απο ολα αυτα θα βγαζει 205 με 210 αλογα .

Αν και δεν μας πεφτει λογος ποσο θες να ξεχειλωσεις την τσεπη σου ή οχι,για ποιο λογο θες ν'ασχοληθεις τοσο εκτεταμενα με ατμοσφαιρικη βελτιωση του Μ42 στην καροτσα του Ε30??Επισης οταν λες οτι θα γινει αγωνιστικο,για ποια ακριβως αγωνιστικη χρηση το προοριζεις??Αναβασεις,πιστα,ντριφτ,κατι αλλο??
Αναλογα τη χρηση πρεπει και να προσανατολιστεις στο μοτερ που χρειαζεσαι κι οχι να ριξεις ενα σκασμο χρηματα σ'εναν Μ42 και μετα να το σκυλομετανιωσεις που δεν εβαλες ενα 2.5αρι πχ ή τουρμπο ή οτιδηποτε αλλο εν πασει περιπτωσει......

konoss
15-06-13, 15:29
Οταν λεω αγωνιστικο εννοω πως θα φτιαχτει για πιστα και για αναβασεις . Τωρα σε ποια κατηγορια θα τρεχει ειναι αλλο θεμα . Λογικα θα τρεχει ως formula saloon , καθως θελω να το κανω οσο το δυνατον ποιο συγχρονο απο μηχανικης-μηχανολογικης αποψης . Τωρα για το μοτερ , λεω να βαλω m42 λογω βαρους αλλα και επειδη δεν θα μεταβληθει το ζυγισματα του εμπρος αξονα . Βεβαια επειδη το μοτερ ειναι το τελευταιο πραγμα που θα φτιαχτει , ενδεχομενως να κοιταξω και καποιο ελαφρυ V8 ( π.χ s65 ) απο τη στιγμη που τα χρηματα θα ειναι πανω κατω τα ιδια .

PetrosD
15-06-13, 15:33
S65 :ylsuper:

konoss
15-06-13, 15:39
Αν και με τον v8 θα ειναι τελειως διαφορετικο το αποτελεσμα λογω δυναμης . Πραγματικα το ποιο μοτερ με εχει απασχολησει οσο τιποτα αλλο σχετικα με το συγκεκριμενο αυτοκινητο

PetrosD
15-06-13, 15:49
Εγώ θα σου πω ότι με λάστιχα δρόμου και 200 άλογα, το αυτοκίνητο απλά πηγαίνει (προσωπική άποψη). Αν θες κάτι να σε ευχαριστήσει, μάλλον πρέπει να πλησιάσεις ή να ξεπεράσεις τα 300. Πόσο μάλλον για ανάβαση.

opsyktikos
15-06-13, 18:35
m50 αβανο μ52 διπλοβανο τα καλυτερα μοτερακια φτνα και σχετικα ευκολα στν τοποθετσ1

Stunt Mike
15-06-13, 20:16
Οταν λεω αγωνιστικο εννοω πως θα φτιαχτει για πιστα και για αναβασεις . Τωρα σε ποια κατηγορια θα τρεχει ειναι αλλο θεμα . Λογικα θα τρεχει ως formula saloon , καθως θελω να το κανω οσο το δυνατον ποιο συγχρονο απο μηχανικης-μηχανολογικης αποψης . Τωρα για το μοτερ , λεω να βαλω m42 λογω βαρους αλλα και επειδη δεν θα μεταβληθει το ζυγισματα του εμπρος αξονα . Βεβαια επειδη το μοτερ ειναι το τελευταιο πραγμα που θα φτιαχτει , ενδεχομενως να κοιταξω και καποιο ελαφρυ V8 ( π.χ s65 ) απο τη στιγμη που τα χρηματα θα ειναι πανω κατω τα ιδια .

Δεν υπαρχει ''ελαφρυ'' V8 οπως το οριζεις,δλδ σχεδον σαν 4κυλινδρο....Πιο πολυ κοντα στο 6κυλινδρο πανε και λιγο παραπανω...Και παλι ομως το ζυγισμα δεν ειναι κακο,αν σκεφτεις οτι παρεα με το 6κυλινδρο-8κυλινδρο πρεπει να βαλεις και την αντιστοιχη μεταδοση+φρενα....Κι εν πασει περιπτωσει ολα αυτα διορθωνονται με μια καλη αναρτηση.Κι απο τη στιγμη που δεν παλευεις να συμμορφωθεις με κανονισμους συγκεκριμενης κατηγοριας Α,Ν,Ε κτλ παρα να τρεξεις formula saloon,δεν εχεις λογο να παραμεινεις 4κυλινδρος εκτος αν σκοπευεις να το τουρμπισεις και να'σαι και νομιμος στο δρομο.....Το να θες να βελτιωσεις τσιτα ατμοσφαιρικα εναν Μ42 για να τρεχεις αναβασεις,ισοδυναμει με πεταμενα λεφτα και αξιοπιστια στο ναδιρ.....Λαθος σε συμβουλεψανε....

Dimzan
15-06-13, 20:54
αν δε θες να εχεις προβλημα με φορολογια αλλα και να εχεις πολιτικο μοτερ μηνα σχοληθεις με την ατμοσφαιρικη βελτιωση του μ42.

βαλε καποιο μ43 ή μ44 , χοντρη φλατζα για μειωμενη συμπιεση και κομπρεσορα για αλογα.

Και αξιοπιστο θα ειναι, και δε θα καιει τα κερατα του σε σχεση με αυτο πυο θες να φτιαξεις, και θα ειναι και φορολογικα προσιτο

konoss
16-06-13, 22:56
Καλα ειναι βαρυτερα απο τα τετρακυλινδρα αλλα το s65 ( γιατι αν παω για κατι αλλο , για αυτο το βλεπω ) ειναι ελαφρυτερο απο τα εξακυλινδρα και "καθετε" και πιο πισω . Οχι turbo δεν θα ηθελα να βαλω στην συγκεκριμενη εφαρμογη , οτι αποφασισω θα ειναι σε ατμοσφαιρικο . Φυσικα και μια καλη αναρτηση θα το βοηθησει παρα πολυ , αλλα καλο ειναι να υπαρχει μια οσο το δυνατον καλυτερη βαση , για να μπορει να δωσει τα μεγιστα .


Τωρα καποιες λιγες φωτογραφιες απο τα πραγματα που εχω στο σπιτι , καθως λογω καιρου δυο μερες τωρα στην παραλια τις περασα .

Τα φωτα ανοιχτηκαν καθαριστηκαν και μενει να παω το ενα μονο για να περαστει χρωμιο , καθως ειχε παρει νερα και ξεβαψε . Το τιμονι ειναι απο Radical SR3 του κολλητου μου ( στην Αγγλια μενει πλεον ) και το εχω βαλει μεχρι να βρω σε τι διαμετρο να παρω , λεω σε 300mm να παω που βγαζει η sparco μπορει βεβαια και 330mm

Απο αυριο θα βαλω πολλες περισσοτερες .

Dimzan
17-06-13, 09:22
Καταλαβαινω γιατι δεν θες turbo, με κομπρεσσορα ομως βαζεις 4κυλινδρο πανω με σωστο βαρος και κανεις πολυ καλυτερα τη δουλεια σου.

Η ιδανικη λυση ειναι m50b25 m52b25 με 192 αλογα που καθεται κουτι στο Ε30 χωρις να βαραινει πολυ μπροστα. Ειναι και φθηνη η μετατροπη , ομως σε βαθος χρονου αν εισαι νομιμος θα σου βγει φθηνοτερα καποιο 4κυλινδρο με κομπρεσορα, λογω τελων κυκλοφοριας και εφοριας

konoss
17-06-13, 20:18
Και καποιες ακομα απο τα πραγματα . Και τα δυο ζευγαρια ειναι 7x15 , οι πρωτες ειναι bbs απο E36 και οι δευτερες ειναι bbs rs , τις οποιες τις εχουμε απο καινουργιες ( 1989 ) , βεβαια θελουν ενα καλο γυαλισμα και μαλλον ενα βαψιμο καθως εχουν 5 χρονια να φορεθουν . Τα φρενα που αργοτερα θα αλλαχθουν με 4pot AP Racing , ειναι οι δισκοι 300mm εμπρος-πισω zimmermann και οι δαγκανες ειναι απο ε36 ( νομιζω ) .

Τα υπολοιπα ειναι μεσα στο αμαξι αλλα καθως τα κλειδια τα ξεχασα στο αμαξι του πατερα μου , θα τα βγαλω τις επομενες μερες . Για τον ιδιο λογο εβγαλα και μονο μια φωτογραφια και το αμαξι . Το οποιο δεν ειναι κατι ιδιαιτερο , αλλα ειναι μια εξαιρετικη βαση αφου δεν εχει δειγμα σκουριας στο σασι και δεν ειχε τρακαρει ποτε .

opsyktikos
18-06-13, 19:48
πανω στο αμαξι τι ειναι οι ζαντες που φορας δεν μπορω να τις δω καλα.

konoss
18-06-13, 23:49
Ειναι borbet type b 7,5x16

Vasilis M3
20-06-13, 00:29
Μοτέρ απο Μ3 Ε36 (S50b30 με τα 286 και το 5άρι σασμάν) δεν σου έχει περάσει απο το μυαλό?:scratchch

konoss
20-06-13, 14:23
Δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα αυτο το συνολο . Θελω 6αρι σασμαν και εκτος αυτου με κατι παραπανω περνω το S65 ( λεω κατι παραπανω γιατι αν καταληξω σε αυτη τη λυση , θα αγορασω καποια τρακαρισμενη e92 m3 , και οσα ανταλλακτικα δε χρησιμοποιησω , θα τα πουλησω )

konoss
20-06-13, 14:30
Η αρχικη ιδεα ηταν να παρω ενα m42 και να το φτασω οσο ποιο κοντα θα μπορουσα σε ενα s42 ,αλλα με μια ποιο ψυχραιμη ματια και με τη βοηθεια σας κατεληξα οτι αφενως θα παει πολυ ψηλα απο αποψη χρηματων , αν και το γνωριζα αυτο , αφετερου δε θα εχει την απαραιτητη δυναμη και αξιοπιστια . Αρα πλεον οδευω προς s65 .

zaharias
20-06-13, 18:05
Δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα αυτο το συνολο . Θελω 6αρι σασμαν και εκτος αυτου με κατι παραπανω περνω το S65 ( λεω κατι παραπανω γιατι αν καταληξω σε αυτη τη λυση , θα αγορασω καποια τρακαρισμενη e92 m3 , και οσα ανταλλακτικα δε χρησιμοποιησω , θα τα πουλησω )

Πολλα τα λεφτα ρε συ.. ακομα και σκετη μετατροπη να παρεις.. οχι δλδ τρακαρισμενη Μ3 Ε92..
Και μετα απο αυτο.. θελεις ηλεκτρολογο με @@ για να δουλεψουν ολα σωστα.. Πριν κανεις οτιδηποτε, βαλτα κατω και δες το κοστος.. να δεις, ειναι μεσα στο budget που διαθετεις..??
Το καλυτερο μοτερακι ειναι 325-328 απο Ε36 για το Ε30.. και θα εισαι μια χαρα.. Επισης καλη λυση το S50B30 απο Μ3 3λιτρο..

Stunt Mike
20-06-13, 22:28
Δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα αυτο το συνολο . Θελω 6αρι σασμαν και εκτος αυτου με κατι παραπανω περνω το S65 ( λεω κατι παραπανω γιατι αν καταληξω σε αυτη τη λυση , θα αγορασω καποια τρακαρισμενη e92 m3 , και οσα ανταλλακτικα δε χρησιμοποιησω , θα τα πουλησω )

Το ''κατι'' παραπανω πως ακριβως τι εννοεις??Πιθανον βεβαια οι τσεπες σου να εχουν ενα πακτωλο χρηματων και μαγκια σου,αλλα ισως...λεω,ισως δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα...Περαν το κοστος αγορας μιας τρακαρισμενης,οπως λες Μ3 Ε92,μονο τα ηλεκτρολογικα για να μπει πανω στ'αμαξι σου και να δουλευουν ολα κανονικα,ξεπερνα τα 4-5000 ευρω!Στη 2η λυση,του να βαλεις το S65 οπως ειναι και να δουλευεις με αγραφο,ο φτηνοτερος αυτη τη στιγμη(στο εξωτερικο) που το κανει,ζηταει 2500+ ευρω.....Δλδ οσα θα σου στοιχισει η αγορα ενος τροπετου Μ3 286 κομπλε!!Και μετα θες αξονες,οργανα ελεγχου,πεταλιερα,τιμονι,βασεις κτλ κτλ......Χοντρικα να σ'ενημερωσω οτι τα ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ μονο+τον αγραφο(η φτηνη λυση) για να μπει ο S65 στα Ε30-Ε36 ξεπερνανε τα 6000 ευρω!!Αυτο εννοεις ως ''κατι παραπανω''???Μαλλον για συζητηση της καφετεριας παει κι αυτο το thread :icon_pai:

Vasilis M3
20-06-13, 22:31
Αν σε ενδιαφέρει το σασμάν πάρε μια μετατροπή S50b32 με τα 321 άλογα με το 6άρι και είσαι μια χαρά.Αλλιώς 325-328 που είπε και ο Ζαχαρίας.

Το Ε30 έχει πολύ ελαφριά καρότσα και είναι υπέραρκετά τα άλογα που σου δίνουν αυτά τα μοτέρ.Με πιο πολλά άλογα και ροπή το αμάξι θα γίνει καθαρά ντριφτάδικο.Μην ξεχνάς εκτός απο μοτέρ πρέπει να ρίξεις λεφτα σε αναρτήσεις,roll cage (?),εξάτμηση και η λίτσα ακόμα γράφει εφ όσων μιλάμε για ΟΛΙΚΗ ανακατασκευή.

Για S65 πάει πολύ ψηλά το κόστος,γιατί πες ότι το αγοράζεις (αρκετά ακριβά κιόλας) και το βάζεις πάνω,δεν θα δουλέψει ποτέ.Θα θες ξεκλείδωμα εγκεφάλου,ηλεκτρολόγους και δεν συμαζεύεται.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασήσεις και να μας ενημερώνεις!!!:icon_pai:

konoss
21-06-13, 00:55
Για ολοκληρο τρακαρισμενο ειχα στο μυαλο μου να του παρω ολη την καλωδιωση , και του μοτερ και της καμπινας και να τα βαλω πανω στο Ε30 . Τωρα αν αυτο δε γινετε θα πρεπει να μιλησω πρωτα με το μηχανικο μου , για να δω τη δυσκολια αυτης της μετατροπης . Φυσικα και θα σκεφτω και το s50 σαν επιλογη , καθως πανω απ' ολα θελω να φτιαξω ενα αυτοκινητο που θα δουλευει και θα το χαιρομαι . Βεβαια οπως εχω πει το μοτερ ειναι κατι που θα με απασχολησει σε 1 χρονο περιπου , καθως πρωτα θελω να γινει μεχρι τελος Ιουλιου πενταμπουλονο , επειτα αφου τα ακρα " κατσουν " σωστα , θα βγουν για να τα φτιαξω με βασει τις μετρησεις που θα εχω παρει σε σωληνωτα . Μετα απο Οκτωβρη θα λυθει ολοκληρο , για να αρχισω να φτιαχνω το roll cage του . Τελος αν καταφερω μεχρι το αλλο καλοκαιρι να εχει γινει το βαψιμο και να αρχιζω το μονταρισμα θα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος .


Τωρα απο αποψη φρενων σκεφτομαι για AP Racing την σειρα Pro5000 και για αναρτηση ειτε Moton ειτε Intrax .

Βεβαια ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προταση προς συζητηση , καθως αν δεν με ενδιεφερε το τι λεγατε , δεν θα υπηρχε και λογος να γραφω στο forum . Οποτε θα ηθελα πολυ περισσοτερο να μου λετε ιδεες και γενικα να με " τσιγγλατε " απο το να μου λεγατε απλα " πολυ ωραιος μεγαλε προχωρα " .

( Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος )

TSAF
21-06-13, 10:58
Για S50 B30/B32 δεν θες ξεκλειδωμα και ολα καλα, περα απο καποια "tricks" για να κατσει σωστα το μοτερ σε βασεις και οχι στα ραμφη. Τωρα για S65 θελεις και αλλα πραγματα και το πιο βασικο ξεκλειδωμα στον εγκεφαλο. Το ιδιο ισχυει και για S54. To κοστος για ξεκλειδωμα σε αυτον που εχει φτιαξει τα δικα μας αυτοκινητα παιζει απο 1200 εως 1500 αναλογα το μοτερ.

NNIKOLOG
21-06-13, 14:25
Για ολοκληρο τρακαρισμενο ειχα στο μυαλο μου να του παρω ολη την καλωδιωση , και του μοτερ και της καμπινας και να τα βαλω πανω στο Ε30 .

γεια σου φιλε μας, δεν θελεις καλωδιωση γιατι φτιαχνετε καινουργια απο την αρχη, ουτε ταιριαζεις την μια πλεχουδα με την αλλη που λενε, πετας την παλια και την αλλαζεις με αλλη σχεδον χειροποιητη. για μοτερ Μ απο Ε36 η και απο 5αρες Ε34 θα βρεις πιο ευκολα μαστορους, αλλα αν πας για S54B32 η S62B50 η S65B40 η ακομη και για S85 τοτε τα πραγματα δυσκολευουν.
το προβλημα ειναι οι μηχανικοι και τα χρηματα, ολα τα υπολοιπα τα βρισκεις

TSAF
21-06-13, 15:51
Αμα εχεις το budget πλεον ειναι ολα ευκολα. Η τοποθετηση ειναι σχετικα ευκολη. Τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα ειναι λιγο θεμα αλλα πλεον γινονται τα παντα. Σαν κοστος παντως ειναι μεγαλο. Σε κανα 2 εβδομαδες θα κανουμε παρουσιαση το παλιο μου αυτοκινητο το οποιο πλεον εχει S54 με τον δικο του εγκεφαλο.

paganis
24-06-13, 22:27
επειδη το μπατζετ για αυτα που σκεφτεσαι θα ειναι δυσαναλογα μεγαλο..σε σχεση με το αποτελεσμα και τα λεφτα που θα ριξεις ..θα τα ριξεις σε τρυπιο κουβα..θα σου προτεινω το εξης.
αφου θελεις να τρεξεις στην σαλουν..αγορασε το φθηνοτερο με καλο μοτερ μ3 ε46....γδυστο, πουλα οτι ξυλωνεις και με τα λεφτα αυτα αγορασε αναρτηση και φρενα...
θα εχεις ενα σχετικα αξιοπιστο αμαξι...θα πιανει καποια χρηματα σε πιθανη μεταπωληση.. θα εχεις μια σωστη βαση για μελλοντικες αναβαθμισεις....και ολα αυτα με ενα 10ικο....που πιθανοτατα ειναι τα μισα απο αυτα που θα πεταγες στον κουβα...

Stunt Mike
25-06-13, 00:43
Οταν βλεπεις project χωρις σαφεστατο στοχο,προσανατολισμο,μελετη και γνωση,ειναι παντα κλασικη περιπτωση συζητησης: ''με αλλα λογια ν'αγαπιομαστε'',συνοδευομενη απο την απαραιτητη φραπεδουμπα....Και συνηθως παραμενουν ιδεες και μονο...ειδικα στους χαλεπους καιρους που διανυουμε.

paganis
25-06-13, 08:03
αρκετα προτζεκτ ,ξεκινανε χωρις ιδιαιτερο προσανατολισμο και στην πορεια βρισκουν στοχο...απλα κοστιζουν παραπανω λογω νεων αλλαγων.
το συγκεκριμενο βεβαια..και μενα μου κανει ''φραπεδουμπα''...αλλα επειδη δεν βαζω και το χερι στη φωτια, οφειλουμε να τον ενημερωσουμε τι ειναι προτιμοτερο...και το πολυ πολυ να τον πειραξουν οι πολλοι καφεδες...

konoss
01-10-13, 03:36
Μετα απο τοσο καιρο ηρθε η ωρα να γινει πενταμπουλονο . Το εμπρος ακραξονιο που φαινεται στις φωτογραφιες ειναι απο Ε36 , ομως επειδη θα βρισκει σιγουρα , τελικα το αλλαξα με ακραξονιο απο Μ3 Ε36 και μαζι με τα εκκεντρα σινεμπλοκ κερδισα 20-25mm ( φωτογραφιες απο βδομαδα μαζι με τα λαστιχα ) . Τα ψαλιδια ειναι απο Ε30 . Τα φρενα επειδη ειναι απο απλο Ε36 , για να χωρεσουν τους εβαλα απο μια ροδελα παχους 4mm . Για πισω τα ακρα ειναι απο Ζ3 , τα οποια τριφτηκαν και βαφτηκαν . Τα εμπρος αμορτισερ ειναι Koni ρυθμιζομενα , για πισω εχω Sachs , που ηταν πανω αλλα ψαχνω να βρω σε coilover . Οι ζαντες ειναι επμος 7x16 inch ET 20 και πισω 8x16 inch ET 23 ( ελπιζω να χωρεσουν χωρις να γυρισω τα φτερα και ειδικα οι πισω ) .
38640

38641

38642

38647

38648

Τελος ειπα να βαψω τα δακτυλιδια των εμπρος φαναριων . Μονο το ενα προλαβα σημερα .

38643

38644

38645

38646

konoss
23-02-14, 15:04
Καλησπερα ξανα . Υστερα απο 5 σχεδον μηνες ειναι η ωρα να κανω μια ανανεωση-ενημερωση του project . Ο εμπρος αξονας ειναι σχεδον ετοιμος , αγοραστηκαν ψαλιδια απο M3 e36 97'+ , camber-caster plates και περιμενω μεσα στη βδομαδα το ταχυδρομειο να μου φερει τα rod ends για τις βασεις των ψαλιδιων . Για τον πισω αξονα ψαχνω να βρω μια λυση σε coilover εφαρμογη , και μπορω να πω οτι μου εχει παρει αρκετο καιρο αφου θα ειναι κατι φτιαχτο και οικονομικο μιας και θα ειναι μια παροδικη λυση ωστε να γινουν καποιες μετρησεις και στη συνεχεια ( δηλαδη περιπου του χρονου τετοια εποχη ) θα μπουν coilover Nitron η' Moton . Στον τομεα τον φρενων εχω καταληξει σε Ap racing , για εμπρος τα CP 5200 ( απο TVR ) και για πισω τα CP 7600 ( απο MG TF ) . Επισης θα ηθελα να μου λυσετε μια απορεια σχετικα με το μοτερ . Εχω σχεδον καταληξει σε m42 το οποιο θα γινει με τη βοηθεια καλου φιλου turbo με πιεση 0,5 με 0,6 bar . Η απορεια-ερωτηση που εχω , ειναι σχετικη με την ECU , δηλαδη μπορει να δουλεψει ως εχει η' χρειαζεται οπωσδηποτε προγραμματισμο η' χρειαζεται παραλληλη ECU . ( Δυστηχως στο τομεα των ηλεκτρονικων-ηλεκτρολογικων εχω μηδαμινη εμπειρια ) . Φυσικα το μοτερ θα γινει rebuilt . Φωτογραφιες θα ανεβασω σε 2 βδομαδες περιπου γιατι θελω να ολοκληρωθει ωστε να γινει μια πληρεις παρουσιαση των τελευταιων μηνων .

gregE36
23-02-14, 15:39
καλλη συνεχεια να εχεις ....οπωσδηποτε θες προγραμμα .ουτε να το σκεφτεσαι να το πατησεις χωρις να του βαλεις το προγραμμα..

Stunt Mike
23-02-14, 16:17
Μεχρι 0.45 bar φτιαχνεις προγραμμα με τον εργοστασιακο εγκεφαλο.Απο κει και πανω πας σε αγραφο ή παραλληλο εγκεφαλο...Δεν συνιστω το 2ο εν ετει 2014,ο αγραφος ειναι μονοδρομος σε τουρμπατες εφαρμογες και θα καταργησεις afm και λ που ειναι σοβαροι περιοριστες της δυναμης...Με στοκ μοτερ δουλευεις αααανετα 1bar στο Μ42 χωρις προβληματα αξιοπιστιας.
Υ.γ Τελικα αλλαξες γνωμη για τα τουρμπατα ε???

konoss
23-02-14, 16:43
Τα turbo παντα μου αρεσαν και μου αρεσουν αλλα δεν ηξερα πως θα ειναι σε πισωκινητο . Πριν κανα μηνα οδηγησα σε test drive τη καινουργια σειρα 3 και πηρα την αποφαση για turbo , βεβαια βοηθησαν και οι αποψεις που ακουσα εδω μεσα . Επισης λογω βαρους πιστευω πως με 200hp θα ειναι αρκετα γρηγορο , αλλα να μπορω να δουλεψω μεχρι 1 bar , δε θα πω οχι σε 0,8 η' 0,9 bar . Σε αγραφο υπαρχει καποια εταιρια που θα προτεινατε ? Τετοια τυπου chip http://store.vacmotorsports.com/miller----war-user-programmable-ecu-chip--performance-software-p2017c169.aspx?Thread=True ειναι για μεχρι 0,45 bar ?

PetrosD
23-02-14, 17:02
Δεν ξέρω αν αντέχει το μοτέρ, αλλά στη θέση σου θα κοίταγα κάτι σε περίπου 240hp και πάνω

Stunt Mike
23-02-14, 19:08
Τα turbo παντα μου αρεσαν και μου αρεσουν αλλα δεν ηξερα πως θα ειναι σε πισωκινητο . Πριν κανα μηνα οδηγησα σε test drive τη καινουργια σειρα 3 και πηρα την αποφαση για turbo , βεβαια βοηθησαν και οι αποψεις που ακουσα εδω μεσα . Επισης λογω βαρους πιστευω πως με 200hp θα ειναι αρκετα γρηγορο , αλλα να μπορω να δουλεψω μεχρι 1 bar , δε θα πω οχι σε 0,8 η' 0,9 bar . Σε αγραφο υπαρχει καποια εταιρια που θα προτεινατε ? Τετοια τυπου chip http://store.vacmotorsports.com/miller----war-user-programmable-ecu-chip--performance-software-p2017c169.aspx?Thread=True ειναι για μεχρι 0,45 bar ?

Δεν εχει καμια μα καμια σχεση το νεο 3αρι που οδηγησες σαν μοτερ,με το δικο σου ομως...Λαθος εντυπωση απεκτησες....Προγραμμα,ειτε στον δικο σου εγκεφαλο ειτε με αγραφο θα φτιαξεις χειροποιητο σε δυναμομετρο κι οχι universal....Δυστυχως βλεπω οτι δεν εχεις μεγαλη σχεση με το αντικειμενο και πας να μπλεξεις σε μια ιστορια που ΠΡΕΠΕΙ να γνωριζεις για να μην μπλεξεις.....Κυριως να μην σε κανουν μεροκαματο τα απανταχου μαστορια... :(
Υ.γ τα περιπου 200+hp που θα βγαλεις με πιεση 0.5-0.7bar περιπου θα πηγαινουν λιγο καλυτερα απο ενα εργοστασιακο 328 μεχρι τα τα 160χλμ..Απο κει και πανω τα κυβικα θα σε μαζευουν....

konoss
23-02-14, 19:37
Απο ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα το ειπα οτι δε γνωριζω πολλα πραγματα , αλλα γι' αυτο ζηταω βοηθεια για να μαθω προς τα που πρεπει να κινηθω . Οποτε κοιταω αποκλειστικα για αγραφο εγκεφαλο και προγραμμα σε δυναμομετρο . Επισης θελω να κανω και μια χαζη πιστευω ερωτηση , μετατροπη ( μοτερ , σασμαν , πλεξουδα , εγκεφαλος ) απο τα νεα turbo μοντελα της bmw μπορω να κανω χωρις αγραφο εγκεφαλο η' θα χρειστει αγραφος για το immobilizer ?

paganis
23-02-14, 19:55
Μεχρι 0.45 bar φτιαχνεις προγραμμα με τον εργοστασιακο εγκεφαλο.Απο κει και πανω πας σε αγραφο ή παραλληλο εγκεφαλο...Δεν συνιστω το 2ο εν ετει 2014,ο αγραφος ειναι μονοδρομος σε τουρμπατες εφαρμογες και θα καταργησεις afm και λ που ειναι σοβαροι περιοριστες της δυναμης...Με στοκ μοτερ δουλευεις αααανετα 1bar στο Μ42 χωρις προβληματα αξιοπιστιας.
Υ.γ Τελικα αλλαξες γνωμη για τα τουρμπατα ε???

mike...μην εισαι απολυτος με τους παραλληλους. Στον δικο μου παραλληλο...μπορεις να καταργησεις το afm και να παιζεις με map.

Vasilis M3
23-02-14, 21:01
Εγώ φίλε μου θα στο ξαναπώ και ας καταντάω κουραστηκός..

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να τουρμπίσεις τον Μ42 παίρνεις έναν S50b30 με εξατάχυτο κιβώτιο και κάνεις την δουλειά σου.Ή και μοτέρ απο Μ5 Ε34 αν θες..

Για αναβάσεις θέλεις και λίγο ροπή να ανεβαίνει σωστά το εργαλείο.Στα συν αυτής της μετατροπής είναι:

-Πολυφορεμένη μετατροπή,άρα και αρκετοί μάστορες που θα μπορούν να την βγάλουν εις πέρας...

-Αρκετά ατμοσφαιρικά άλογα και ροπή.

-Μοτέρ σκυλί.

Το να δώσεις λεφτά για να τουρμπίσεις και να είσαι δίπλα με ένα 325-328 δεν είναι βλακεία?

Φιλικά Βασίλης :)

nik200
23-02-14, 21:58
εγω για αυτες τις περιπτωσεις-πιστα,αναβαση- θα προτεινα 2 λυσεις...λιγο xtreme για ελληνικα δεδομενα αλλα γινονται...

1)μοτερ sr20det..με 1500 και με μαμα πραγματακια θα φτασεις για 250hp καθε μερα γυρω στα 3-4χιλ συνολο....κρατας οπωσδηποτε σασμαν bmw (εξακυλινδρο για αξιοπιστια!)

2)μοτερ 20vt group vag...παλι μαμα 225hp..250 φουσκωμενο παλι με κοστος επισης στα 3-4χιλ..για μαμα καταστασεις...ξανα bmw σασμαν....

τα παραπανω ειναι καλες λυσεις αλλα οπωσδηποτε με καλο ηλεκτρολογο..αλλιως ειναι αρκετα τα προβληματα που θα προκυψουν....

υγ..συμφωνω με την ιδεα σου να κρατησεις ελαφρα μουτρα...

υγ2...μην ασχοληθεις με s14 (m3 ε30 τετρακυλινδρο μοτερ)....πολυ ακριβο hobby....συν οτι τις ροπες των παραπανω ισως να μην τις δεις ποτε!!!!

konoss
23-02-14, 22:47
Οχι s14 αποκλειεται για διαφορους λογους οπως επισης και εξακυλινδρο γιατι αμα εμπρος ειναι βαρυ οτι και αναρτηση να βαλεις παντα βαρυ θα ειναι , απλα η αναρτηση θα προσπαθει να το κρυψει . Την εχω σκεφτει και τη λυση του μοτερ απο αλλη εταιρεια και αν το κανω θα παω για BHZ ( απο S3 8p ) , απο το συντομο διαστημα που ειχα S3 , το μοτερ του για μενα ειναι απο τα καλυτερα σε αυτη τη κατηγορια . Αλλα ακομη κοιταω για bmw μοτερ .

Stunt Mike
24-02-14, 00:37
mike...μην εισαι απολυτος με τους παραλληλους. Στον δικο μου παραλληλο...μπορεις να καταργησεις το afm και να παιζεις με map.

Ναι αλλα παντα θα βασιζεσαι στην αργη επεξεργασια των εργοστασιακων ηλεκτρονικων....γι'αυτο προτιμω αγραφο....

Stunt Mike
24-02-14, 00:40
Επισης θελω να κανω και μια χαζη πιστευω ερωτηση , μετατροπη ( μοτερ , σασμαν , πλεξουδα , εγκεφαλος ) απο τα νεα turbo μοντελα της bmw μπορω να κανω χωρις αγραφο εγκεφαλο η' θα χρειστει αγραφος για το immobilizer ?

Μεγααααααλη ιστορια....δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα....Να'τανε μονο το immobilizer καλα θα'τανε.....

konoss
13-04-14, 23:14
Καλησπερα , αν και ως συνηθως καθυστερημενα . Επιτελους εχω ολα τα μεροι για να μπορεσει να βγει στο δρομο για καποιες δοκιμες ( θα ειχε γινει πριν ενα μηνα οπως ειχα πει σε προγενεστερο post αλλα λογο επειγον περιστατικου επρεπε να αναβληθει ) . Το επειγον περιστατικο ηταν η μετατροπη του VW polo 9n που εχω ως καθημερινο απο 75hp σε 101hp . Απο χαζομαρα που σπανια γινετε χτυπησε βαλβιδες και καθως του ειχα κουρεψει και το γραναζι της 3ης σε κατι ωραιες βουνισιες εξορμησεις , ηταν η ωρα του επιτελους να αποκτησει λιγο νευρο . Η μετατροπη εγινε απο ενα τουμπαρισμενο seat ibiza . Εδω το πριν και το μετα ( αλλαχτηκαν μηχανη , σασμαν , εγκεφαλος , πλεξουδα μηχανης , εξατμηση , πισω αξονας , καντραν και βγηκε και ολο το εσωτερικο για καθαρισμα )
39291
39292

Αυτα ειναι τα πραγματα που αγορασα τελευταια για την E30 ( πηρα και τιμονι αλλα ξεχασα να το βγαλω φωτογραφια ) .

PetrosD
14-04-14, 16:31
Ωραίες οι δαγκάνες. Για πες πρώτα για τις μπροστά, τιμή και βάρος. Θέλουν αποστάτες ή κουμπώνουν στις βάσεις; Τί τακάκια παίρνουν;
Οι πίσω είναι από MG, πες μοντέλο. Αυτές θέλουν αποστάτες; Το brake bias με ποιο τρόπο αλλάζει βάζοντας αυτά τα πράγματα πάνω;

Καλοφόρετα!

konoss
14-04-14, 23:13
Σ' ευχαριστω Πετρο . Οι εμπρος δαγκανες εχουν βαρος 2.4 Kg η καθε μια χωρις τακακια . Τις πηρα σε δημοπρασια απο το ebay μαζι με το courier 360 Ευρω . Οι πισω ειναι απο MG TF η εκδοση με τα 160 hp , εχουν βαρος 2.3 Kg χωρις τακακια , και αυτες απο δημοπρασια στο ebay , μαζι με το courier 130 Ευρω . Ολες θελουν αποστατες ( αλλα επειδη θελω να φτιαξω και καμπανες , θα μπουν αργοτερα στο αυτοκινητο ) . Τακακια , οι εμπρος περνουν αυτα CP3215D50 και οι πισω αυτα CP7600D46 . Ξεχασα να γραψω πως εχω παραγγειλει καταμενητη της wilwood ( τον περιμενω ενα μηνα και ακομη να φανει ) και επισης μολις ερθει θα γινουν ολες οι γραμμες υψηλης πιεσης και μαλλον θα μπει και πεταλιερα tilton , οποτε δε μπορω να πω ποσο θα αλλαζε η κατανομη της πεδησης αν το κυκλωμα περεμενε εργοστασιακο .

konoss
12-05-14, 02:43
Ηρθε η ωρα να για την μηνιαια ενημερωση σχετικα με την παροδο των εργασιων . Πρωτα ομως να παρουσιασω το νεο εργαλειο που αγορασα .
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=39352&stc=1&d=1399853751
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=39353&stc=1&d=1399853792
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=39354&stc=1&d=1399853825
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=39355&stc=1&d=1399853855

Επιστροφη στο αυτοκινητο , πλεον εχουν τοποθετηθει οι νεες βασεις των ψαλιδιων , νεα μπαλακια και ακρομπαρα , οι camber-caster plates στα coilovers . Επισης εχει τοποθετηθει το καθισμα και εχει κατεβει η κολωνα του τιμωνιου 60mm . Η θεση οδηγησης πλησιαζει οσο πιο πολυ γινετε τα συγχρονα DTM αυτοκινητα . Για να δωσω ενα μετρο συγκρισης σχετικα με την OEM θεση οδηγησης , στο υψος που εχω τοποθετησει το καθισμα εχω αφαιρεσει μεχρι και τους καθαριστηρες ( το ταμπλο εχει βγει εδω και καιρο ) επειδη εμποδιζαν την ορατοτητα .
Πλεον το μονο που απομενει ειναι να βαλω τα υγρα των φρενων και μια εξαερωση και ειναι ετοιμο για μια δυο μικρες βολτες , μεχρι τις αρχες Ιουλιου οπου θα ανεβει ξανα στα τριποδα για αλλαγη μοτερ-σασμαν κλπ ( τελικα θα μπει ενα SR20DET απο S13 silvia ) . Επισης αποφασησα πως το αυτοκινητο θα στηθει μονο για το ελληνικο πρωταθλημα hillclimb και ελπιζω πως θα ειναι ετοιμο μεχρι την αρχη της νεας σεζον , λεπτομεριες σχετικα θα ακολουθησουν στις επομενες ενημερωσεις .
Τελος τις φωτογραφιες της μεχρις τωρα προοδου με προλαβε η νυχτα και δε φαινοταν κατι ομως θα τις ανεβασω μια εβδομαδα μετα τις 25 Μαιου καθως λογο εκλογων θα απουσιαζω .

Vasilis M3
12-05-14, 10:55
Αν θες πες μας τι αγόρασες γιατί στα link δεν δείχνει κάτι..

Για ποιον λόγο επέλεξες αυτό το μοτέρ?

Θυμάμαι ότι ήθελες ατμοσφαιρικό σύνολο και ελαφρύ.

To M42 ζυγίζει 127 κιλά.

Το SR20det που θες ζυγίζει 140 κιλά.

Το S50b32 που σου προτείνουν αρκετοί είναι στα 152 κιλά.

Aν βάλεις το Ιαπωνικό μοτέρ θα μείνεις στα 205hp?Με τον S50 έχεις 286 φουλ αξιόπιστα άλογα και είναι και μια μετατροπή που δεν θα μπλέξεις με μοντίφες όπως το SR μιας και έχει γίνει ουκ ολίγες φορές

konoss
12-05-14, 13:44
Δε ξερω γιατι δεν ανεβηκαν οι φωτογραφιες αλλα αγορασα αυτα ,

konoss
12-05-14, 13:53
Το m42 εγκαταλειφθει καθως θελει παρα πολυ χρημα για αυτα που θα προσφερει . Επισης αποψη μου ειναι πως σε αυτο το σασι δε μπορεις να βαλεις μοτερ με πανω απο 4 κυλινδρους γιατι μετα θα γινει αρκετα μπροστοβαρο . Τωρα το SR20DET δεν εχει πολυφορεθει στην Ελλαδα , αλλα απο το εξωτερικο υπαρχουν ετοιμες λυσεις που κανουν την τοποθετηση του σχεδον το ιδιο ευκολη με αυτη ενος S50 . Απο αποψη δυναμης , το πρωτο χρονο θα τρεξει με 205 hp και το δευτερο σκοπευω να το παω περιπου 350 hp.

Vasilis M3
12-05-14, 21:31
Μα αυτό σου λέω φίλε μου για το βάρος...12 κιλά πιο βαρύ είναι το S50 ;)

Kαι μεγαλύτερη αφθονία σε ανταλακτικά θα έχεις και ένα πιο "BMW" σύνολο..

Εύχομαι αν το έχεις αποφασίσει ότι τελικά θα βάλεις το Ιαπωνικό μοτέρ να ξεμπερδέψεις αναίμακτα γιατί φοβάμαι ότι πας να μπλέξεις :nixweiss:

konoss
12-05-14, 22:45
Τα 12 κιλα μπορει να φαινονται αστεια σε ενα αυτοκινητο καθημερινης χρησης , ομως τα 12 κιλα ειναι πολλα για ενα αγωνιστηκο που θα ζυγιζει το πολυ 820 κιλα με τον οδηγο . Επισης ενας πολυ σημαντικος παραγωντας σχετικα με τα 12 κιλα και τα εξακυλινδρα μοτερ , ειναι οτι αυτα τα κιλα εφαρμοζονται εμπρος του εμπροσθιου αξονα που εχει ως αποτελεσμα την υποστροφη του οχηματος ( πολλοι λενε οτι θα διορθωθει με την αναρτηση αλλα η αναρτηση απλα θα προσπαθει να κρυψει το προβλημα ) . Τωρα το " θα μπλεξεις " ειναι κατι αστειο απο την στιγμη που μπορεις να παραγγειλεις βασεις , κεντρικο και τα παντα απο ηλεκτρολογικα για να γινει η μετατροπη ακομη και απο καποιο με τις βασικες γνωσεις , να ειναι καλα η Αγγλια και η Αυστραλια που εχουν τα παντα .

DiMiTrIs_
13-05-14, 00:37
ξανασκέψου το!
https://www.youtube.com/watch?v=vXYzDPRMcpQ&feature=youtu.be

το s20 που λες με 350 αλογα θα ξεπερνα αυτα τα 12 κιλα με τα ιντερκουλερ την τουρμπινα και δεν ξερω εγω τι αλλο

Vasilis M3
13-05-14, 14:48
Τα 12 κιλα μπορει να φαινονται αστεια σε ενα αυτοκινητο καθημερινης χρησης , ομως τα 12 κιλα ειναι πολλα για ενα αγωνιστηκο που θα ζυγιζει το πολυ 820 κιλα με τον οδηγο . Επισης ενας πολυ σημαντικος παραγωντας σχετικα με τα 12 κιλα και τα εξακυλινδρα μοτερ , ειναι οτι αυτα τα κιλα εφαρμοζονται εμπρος του εμπροσθιου αξονα που εχει ως αποτελεσμα την υποστροφη του οχηματος ( πολλοι λενε οτι θα διορθωθει με την αναρτηση αλλα η αναρτηση απλα θα προσπαθει να κρυψει το προβλημα ) . Τωρα το " θα μπλεξεις " ειναι κατι αστειο απο την στιγμη που μπορεις να παραγγειλεις βασεις , κεντρικο και τα παντα απο ηλεκτρολογικα για να γινει η μετατροπη ακομη και απο καποιο με τις βασικες γνωσεις , να ειναι καλα η Αγγλια και η Αυστραλια που εχουν τα παντα .

Οκ σύμφωνοι για τα κιλά του μοτέρ.Πάντως στο είπα απο την άποψη του ότι εφόσων θα τρέχεις σε ανάβαση εκτός απο το βάρος πρέπει να έχει δύναμη το αμάξι για να ανέβεις...έχεις σκεφτεί τα ξεσπάσματα του turbo και τα προβλήματα που ΙΣΩΣ σου δημιουργήσει?

Το "θα μπλέξεις" το είπα καλοπροαίρετα εννοώντας πως δεν πιστεύω πως αυτή η μετατροπή που πας να κάνεις έχει γίνει απο πολλούς.Δηλαδή η Εγγλέζοι σου πουλάνε βάσεις μοτέρ κτλ για να έρθει να κουμπώσει το μοτέρ στο Ε30?

konoss
13-05-14, 16:12
Που κοιτουσα σημερα το βαρος ενος SR20DET πληρες ειναι περιπου 330lb ~ 150kg , το πλεονεκτημα του ομως σε σχεση με το S50 και καθε αλλο εξακυλινδρο μοτερ ειναι οτι αυτα τα κιλα " καθονται " πιο κοντα στο κεντρο βαρους του αυτοκινητου και για να γινω πιο συγκεκρινενος , αυτες ειναι μετρησεις απο το site : R3V που κανανε σε καποια E30-Ε30 Μ3 με εξακυλινδρα και ενα με Ε30 Μ3 με S14 , βεβαια ο S14 ζυγιζει 50 Κιλα λιγοτερο απο τον S50 ,

we borrowed some corner scales, and, well, we just couldnt resist.

88e30m3, euro s50b30, no a/c, no driver.
full tank of gas, no weight reduction, stock seats, full interior.
2846lbs 54.3%f 45.7%r

91e30 318is, aluminum m52 2.8, no ac, no driver.
full tank of gas, no weight reduction, vader seats, full interior.
2684lbs 53.4%f 46.7%r

90e30 325i, s50, no ac, no driver.
full tank of gas, no weight reduction ((still has trunk sound deadening), light floor mount seats, full interior.
2844lbs 52.3%f 47.3%r

88e30m3 s14, no ac, no driver.
full tank of gas, a/n cf, floor mount fixed back seats, no rear seats, roll bar.
2810lbs 51.2%f 48.8%r

Μπορει ομως να πει καποιος οτι αυτα τα στοιχεια δε δειχνουν κατι καθως ειναι διαφορετικα αυτοκινητα και πως το Ε30 Μ3 με τον S14 εχει και roll bar , ομως πιστευω οτι δινουν μια εικονα για την κατανομη του βαρους .

Ενα αλλο σημαντικο πλεονεκτημα ειναι το turbo που διαθετει ( θα μου πειτε ομως γιατι οχι Μ42 , αλλα οπως ειπαμε πιο πισω λογο κοστους και αξιοπιστιας ) , δυστηχως τα ατμοσφαιρικα μοτερ οσο ωραια και αν ακουγονται ειναι αρκετα πιο αργα σε σχεση με ενα turbo μοτερ με τα ιδια αλογα , παραδειγμα τα WRC και τα S2000 που ενω ειναι σχεδον ιδια τα Specs τους , η διαφορα σε χρονος στις ειδικες ειναι τεραστιες .

Το αν ενα μοτερ με turbo στο επιπεδο που θα το φτασει , ξεσπαει Η' οχι εχει να κανει περισσοτερο με τις ρυθμισεις που θα επιλεγουν .

Ναι , Αγγλια και Αυστραλια εχουν ετοιμα κιτ για να ταιριαξουν τοσο τα μηχανικα οσο και τα ηλεκτρονικα μερη .

Τελος , ολα αυτα δε τα γραφω για να εκθιασω το SR εναντι των bmw Sxx μοτερ , φυσικα και μου αρεσουν τα bmw Sxx μοτερ , ομως σε αγωνιστικο επιπεδο δεν πας με " καρδια " αν θες να πετυχεις αποτελεσματα αλλα με λογικη.....

Vasilis M3
13-05-14, 16:43
Ε εντάξει ρε συ μην ξεχνάς ότι τα WRC είναι και 4κίνητα και με άπειρες ώρες μηχανικών κτλ πάνω τους...

Κάποτε αν παρακολουθούσες αναβάσεις ο Τζαβίδας με το Μ3 Ε30 κοίταζε στα μάτια τα Escort,Sierra Cosworth 4κίνητα της εποχής...

Τον περισσότερο χρόνο σου πιστεύω ότι θα τον φας για να βρεις τις ρυθμίσεις που θα σου επιτρέπουν τον καλύτερο χρόνο στις ειδικές!

konoss
13-05-14, 17:20
Αυτο ακριβως θελω να πω , οτι τα Ε30 ειναι φτιαγμενα για τετρακυλινδρα μοτερ . Φυσικα και θα ηθελα να εχω ενα S14 με group A / DTM specs αλλα θα κοστιζε μονο το μοτερ οσο θα μου κοστισει ολο το project Χ 2 , οποτε προσπαθω να εχω οσο μπορω την κατανομη των group A / DTM αλλα με πολυ μικροτερο προυπολογισμο .

Φυσικα και θα χρειαστει παρα πολλες ωρες για να στηθει οσο γινετε καλυτερα .

Stunt Mike
13-05-14, 21:44
Τα 12 κιλα μπορει να φαινονται αστεια σε ενα αυτοκινητο καθημερινης χρησης , ομως τα 12 κιλα ειναι πολλα για ενα αγωνιστηκο που θα ζυγιζει το πολυ 820 κιλα με τον οδηγο . Επισης ενας πολυ σημαντικος παραγωντας σχετικα με τα 12 κιλα και τα εξακυλινδρα μοτερ , ειναι οτι αυτα τα κιλα εφαρμοζονται εμπρος του εμπροσθιου αξονα που εχει ως αποτελεσμα την υποστροφη του οχηματος ( πολλοι λενε οτι θα διορθωθει με την αναρτηση αλλα η αναρτηση απλα θα προσπαθει να κρυψει το προβλημα ) . Τωρα το " θα μπλεξεις " ειναι κατι αστειο απο την στιγμη που μπορεις να παραγγειλεις βασεις , κεντρικο και τα παντα απο ηλεκτρολογικα για να γινει η μετατροπη ακομη και απο καποιο με τις βασικες γνωσεις , να ειναι καλα η Αγγλια και η Αυστραλια που εχουν τα παντα .

Αγνοεις κατι πολυ βασικο εδω..Τα Ε30 εν γενει,ΔΕΝ υποστρεφουν....Εχουν πολυ καλο πατημα της μουρης,οτι μοτερ και να'χουν ενω εβγαιναν 6κυλινδρα εργοστασιακα...Ακομα και ντριφταδικα Ε30 με S50 μοτερ συμπεριφερονται απολυτα αρμονικα και το μονο κοινο τους προβλημα,ειναι η προσφυση του πισω αξονα....Η οποια θα χειροτερεψει πολυ μ'ενα τουρμπατο μοτερ..Ελα να δεις σε δραση το ντριφταδικο μου τουρμπατο Ε36,που γεννηθηκε εντελως υποστροφικο και τωρα ειναι τερμα υπερστροφικο απο στησιμο και μονο,ενω τα ξεσπασματα των 45+kg ροπης το κανουν ακομα πιο δυστροπο....Το στησιμο και η αναρτηση λοιπον φτιαχνουν το χαρακτηρα του αυτοκινητου κι εσυ φροντισε απλως να το φερεις στην ιδανικη αναλογια 50-50% στη ζυγαρια για να'χεις πιο ''καθαρο'' ζυγισμα στις εναλλαγες πορειας...

Vasilis M3
13-05-14, 21:59
Προσωπικά γι αυτό είπα για το τούρμπο και τα ξεσπάσματα...

Τα μόνα τουρμπάτα στις αναβάσεις είναι τα τετρακίνητα Escort WRC και τα Evo-Scooby..

Τα υπόλοιπα είναι τα ντριφτάδικα της Formula saloon :nixweiss:

PetrosD
13-05-14, 22:07
Ανάλογα την τουρμπίνα και τη ρύθμιση, έχεις ξέσπασμα ή όχι. Μπορείς να έχεις μια φουσκωμένη στα μεσαία καμπύλη ροπής και να είσαι μια χαρά.

Stunt Mike
13-05-14, 22:17
Ανάλογα την τουρμπίνα και τη ρύθμιση, έχεις ξέσπασμα ή όχι. Μπορείς να έχεις μια φουσκωμένη στα μεσαία καμπύλη ροπής και να είσαι μια χαρά.

Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα Πετρο.....

PetrosD
13-05-14, 22:32
Γιατί όχι; Αν έχεις μικρή για τα κυβικά τουρμπίνα, με μεσαίου μεγέθους φτερωτή, έχεις φούσκωμα από χαμηλές-μεσαίες και αρκετή παροχή μέχρι τις υψηλές, με κάποιο περιορισμό στη μέγιστη δύναμη που μπορείς να βγάλεις. Είμαι όμως offtopic, καλύτερα να τα πούμε από κοντά στη γνωστή πίστα, έχω και ένα ζευγάρι για κάψιμο!!

Stunt Mike
13-05-14, 22:54
Γιατί όχι; Αν έχεις μικρή για τα κυβικά τουρμπίνα, με μεσαίου μεγέθους φτερωτή, έχεις φούσκωμα από χαμηλές-μεσαίες και αρκετή παροχή μέχρι τις υψηλές, με κάποιο περιορισμό στη μέγιστη δύναμη που μπορείς να βγάλεις. Είμαι όμως offtopic, καλύτερα να τα πούμε από κοντά στη γνωστή πίστα, έχω και ένα ζευγάρι για κάψιμο!!

Οταν η πιεση ξεπερναει το 0.5,η ροπη χαλαει τη συνταγη...και ειναι κι αλλα προβληματα που δημιουργουνται στην προσπαθεια να γινει το τουρμπατο γραμμικο σαν ατμοσφαιρα....
Το ''Θριασειο'' εκλεισε οριστικα Πετρο.....παει κι αυτο... :rtfm:

konoss
13-05-14, 22:55
Ειχα πει οτι θα γραψω σε επομενες παρουσιασεις για την αναρτηση και το στησιμο του αυτοκινητου αλλα μπορω να το κανω και τωρα , ωστε να υπαρχει μια πιο σφαιρικη εικονα σχετικα με το τι θελω να κατασκευασω .

Το αυτοκινητο τοσο εμπρος οσο και πισω απο αποψη αναρτησεων , ψαλιδιων , υποπλαισιων , κλπ θα ειναι group A / DTM , οπως επισης και το roll cage θα ειναι ιδιο με του DTM , με μονη διαφορα οτι εμπρος οι θολοι θα γινουν σωληνοτοι ( οπως τα σημερινα WRC ) . Οι αναρτησεις που θα φορεθουν θα ειναι ειτε οι ohlins ttx 36/46 ειτε οι bilstein MDS . Ζαντες θα φορεσει , εμπρος 7x15 η' 7.5x15 και πισω 8x15 η' 9x15 .

Τωρα που παρουσιασα καποια στοιχεια σχετικα με το πως σκοπευω να κινηθω , πιστευω οτι γινετε πιο κατανοητο γιατι εχω την πεποιθηση , οτι ενα turbo μοτερ θα μπορεισει να σταθει επαξια σε αυτο το project . Ομως επειδη δε λεω οτι τα ξερω ολα , βεβαια και να το ελεγα παλι ελαχιστα θα ηξερα , θα ηθελα πραγματικα να δω το Ε36 σου σε δραση .

Κατι τελευταιο , το οτι δεν υπαρχουν πολλα turbo σε αναβασεις , ειναι περισοτερο λογω κανονισμων και το τι ηθελαν να προωθησουν καθε φορα τα εργοστασια , γιατι και παλεοτερα υπηρχαν τα group B οπου μεχρι και το peugeot 205 και το Metro ειχαν turbo μοτερ στο κεντρο ( 4x4 ) αλλα και τα τελευταια χρονια υπαρχουν οι κατηγοριες R3t , R4 . Ακομη και η F1 εχει πλεον turbo μοτερ .

konoss
13-05-14, 23:00
Οταν η πιεση ξεπερναει το 0.5,η ροπη χαλαει τη συνταγη...και ειναι κι αλλα προβληματα που δημιουργουνται στην προσπαθεια να γινει το τουρμπατο γραμμικο σαν ατμοσφαιρα....


Τα τελευταια BMW με τα Turbo μοτερ ποση πιεση εχουν ως εργοστασιακα ? ( Δεν το ερωτω για να κανω πνευμα αλλα επειδη δε το γνωριζω )

Stunt Mike
13-05-14, 23:25
Τα τελευταια BMW με τα Turbo μοτερ ποση πιεση εχουν ως εργοστασιακα ? ( Δεν το ερωτω για να κανω πνευμα αλλα επειδη δε το γνωριζω )

Μιλας για μοτερ που δουλευουν με υψηλες συμπιεσεις,φτωχα μειγματα και υλικα ακριβα για ν'αντεχουν στις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται....Κι ολα αυτα για πολυ περιορισμενες ιπποδυναμεις πχ το 335(0.6bar νομιζω δουλευε η καθεμια) βγαζει μολις 306hp ενω ακομη και τα Vag που δουλευουν πιεση,βγαζουν μολις 265-300 αλογα στα 2000κυβικα με αμεσο ψεκασμο κτλ....Εσυ που θες 350hp απο το SR20,πιστεψε με μονο γραμμικο δεν θα'ναι....
Υπαρχει περιπτωση εσυ,σε αγωνιστικο μοτερ χωρις περιορισμους,να βγαλεις μονο 260hp πχ ενω μπορεις για 350+ ανετα??Εννοειται πως οχι και μετα απλως προσπαθεις να το στησεις να τα ''παταει'' κατω οσο το δυνατον καλυτερα...
Υ.γ Κι εμενα τ'αμαξι στην αρχη με 1bar δεν παταγε κατω με τιποτα...Εκανα καποιες αλλαγες στο σετ απ και τ'αμαξι εγινε βεντουζα,τηρουμενων των αναλογιων....

konoss
13-05-14, 23:53
Θα επιθυμουσα να μου μιλησεις περισσοτερο για αυτες τις αλλαγες στο Set up , αν δε θες εδω ειτε με PM ειτε απο κοντα ,γιατι με αυτο τον τροπο θα μπορεσω να εχω μια πολυ καλυτερη αποψη σχετικα με αυτο που θελω να πραξω .

PetrosD
14-05-14, 22:03
Εδώ καλύτερα, να παρακολουθούμε και οι υπόλοιποι.

Κρίμα για το "Θριάσιο", αμάν πια!

Stunt Mike
14-05-14, 23:03
Θα επιθυμουσα να μου μιλησεις περισσοτερο για αυτες τις αλλαγες στο Set up , αν δε θες εδω ειτε με PM ειτε απο κοντα ,γιατι με αυτο τον τροπο θα μπορεσω να εχω μια πολυ καλυτερη αποψη σχετικα με αυτο που θελω να πραξω .

Καθε αμαξι εχει τα δικα του μυστικα....Και καποια βεβαια,καλο ειναι να παραμενουν μεταξυ μας και οχι σε κοινη θεα,για πολλους και διαφορους λογους....Στο Ε36 αλλαζουν πολλα και τ'αμαξι στηνεται οπως θες,αναλογα με το αθλημα που θες....Αλλο το ντριφτ,αλλο οι αναβασεις....Εγω εχω αλλα ψαλιδια μπροστα,αλλαγες στην κρεμαγιερα,καμπερ,καστερ,toe φτιαγμενο στα μετρα μου...Το ιδιο και πισω,φαρδυμα,ψαλιδομπαρες και καμπερ-toe εχουν το ρολο τους....Και το'χω φουλ ρυθμιζομενο πλεον ωστε με μια αλλαγη στην ευθυγραμμιση να τρεξω και για χρονο ή σε αναβαση πχ...Αυτα καλυτερα απο κοντα ή σε πιστα εμπρακτα...Εχεις πμ...

Bassakos
14-05-14, 23:36
παρτε μια ιδεα γι ατο τι συμβαινει κατω απο ενα Ε30 γρουπ Α/DTM , και κλαψτε
ακολουθοντας τα βελακια στην κορυφη της σελιδας

http://www.s14.net/jakesdtmtours/image-html/sus1.html


Ε30 Μ3 με πανω απο 1000 νικες (1τες θεσεις) και τα εξης προταθληματα

Η αγωνιστική BMW Μ3 αποτέλεσε ένα από τα πλέον επιτυχημένα αυτοκίνητα στην ιστορία των πρωταθλημάτων τουρισμού.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τουρισμού: 1987
Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Τουρισμού: 1987, 1988
Βρετανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού: 1988, 1991
Γερμανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού: 1987, 1989
Ιταλικό Πρωτάθλημα Τουρισμού: 1987, 1989, 1990, 1991
Αυστραλιανό Πρωτάθλημα Τουρισμού: 1987

m_power_lunatic
15-05-14, 11:51
Aν το στηνεις για αναβασεις και χρονους νομιζω οτι δυσκολευεις την ζωη σου και ταπεινα σου λεω οτι δεν θα εχεις αντικρυσμα σε χρονους.

Αν το στηνεις για drift να το δεχθω και να το δω σαν επιλογη σου.

konoss
15-05-14, 13:08
Εσυ τι θα μου προτεινες για μοτερ ( παντα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις ) , με βαση τους παρακατω περιορισμους .
Να ειναι τετρακυλινδρο και να μπορει να φτασει 300 αλογα αξιοπιστα .

Stunt Mike
15-05-14, 22:06
Ενα S54 Μ3 Ε46 που ειναι στα 147kg ή ενα S50B32 ως φτηνοτερη λυση και ελαφρωμα με πλαστικα καπω-φτερα....Ετσι θα βγεις και ακομα ελαφρυτερος απ'οτι με οποιονδηποτε 4κυλινδρο ατμοσφαιρα ή τουρμπο....Και αξιοπιστο φυσικα...Χρονια τακτικη στα απανταχου αναβασιαρικα-ντριφταδικα-πισταδικα αυτοκινητα αυτη....Βαζεις το καλυτερο μοτερ που μπορεις και ελαφραινεις περιφερειακα...

Vasilis M3
15-05-14, 22:21
Μιχάλη συμφωνούμε

Αν σε πειράζει τόσο το θέμα 2 παραπάνω κύλινδροι που έχουν ως αποτέλεσμα να "χάνει" σε συμπεριφορά το αμάξι μπορείς να το τοποθετήσεις λίγο πιο πίσω το μοτέρ (βλ. Μ3 Ε46) και να είσαι κύριος..

m_power_lunatic
16-05-14, 16:34
Mαλλον να κοιταξεις εδω φιλε μου αν εχεις τα χρηματα τωρα...

http://www.car.gr/parts/view/5085812/

Stunt Mike
16-05-14, 20:27
Ειναι και φιλου και ειναι πολυ καλο το μοτερ οντως....

Dimzan
16-05-14, 20:39
αυτο ηταν καποτε στο turbo is cabrio που μετα μπηκε στο e30??


αυτο που θα πρεπε να μας προβληματιζει ειναι γιατι και ο συγκεκριμενος κινειται προς ατμοσφαιρικο με ιδια αλογα.

Stunt Mike
16-05-14, 22:07
αυτο ηταν καποτε στο turbo is cabrio που μετα μπηκε στο e30??


αυτο που θα πρεπε να μας προβληματιζει ειναι γιατι και ο συγκεκριμενος κινειται προς ατμοσφαιρικο με ιδια αλογα.

Γιατι τ'αμαξι ειναι ντριφταδικο αγωνιστικο και ο συγκεκριμενος συνδυασμος εχει αρκετο lag και ειναι και δυστροπο.....Ενω ενα ατμοσφαιρικο V8 ειναι πιο ευκολοοδηγητο...

konoss
16-06-14, 00:05
Μετα απο ενα μηνα επιτελους καταφερα και τραβηξα μερικες φωτογραφιες απο τη μεχρι τωρα προοδο . Αρχησα να φτιαχνω τη πορτα του συνοδηγου καθως πριν περιπου ενα χρονο καποιος προσπαθησε να το διαρρηξει και αφου δε την καταφερε μετα διελυσε και τη πορτα του οδηγου . Οι επομενες εργασιες ειναι να γυρισουν τα πισω φτερα και να φτιαχτουν αλουμινενιες καμπανες για τους εμπρος δισκους .
Επισης υστερα απο τη μεγαλη βοηθεια που ειχα απο το μελος του φορουμ Stunt Mike σχετικα με το τι μοτερ να χρησιμοποιησω , αποφασισα να τοποθετησω ενα m52b28 ( ξερω οτι ειναι εξακυλινδρο αλλα επειδη εχει αλουμινενιο μπλοκ καλυπτει τις απαιτησεις του project ) .

P.kwstas E36
16-06-14, 12:55
Αφου τελικα θα πας για 6 κυλινδρους,μπαξε ενα S50B32 οπως σου προτηναν.Αν δεν κανω λαθος ο κορμος του ειναι αλουμινιου και αυτου.Καλο μοτερακι και το Μ52Β28,ποσο μαλλον σε Ε30 καροτσα,αλλα το bajet τον 300 αλογων ειναι καπως δυσκολο χωρις υπερσημπιεστη

konoss
16-06-14, 14:29
Δυστηχως και ο s50b32 και ο s54 εχουν σιδερενιο μπλοκ . Ενω ο m52b28 με ενα δυναμο 80Α και με την καταργηση του κομπρεσερ του aircon θα ειναι ελαχιστα πιο βαρης απο τον s14 ( συμφωνα με ατομα που εχουν κανει την παραπανω συγκρηση ) .

DiMiTrIs_
18-06-14, 00:31
μα σε τι επιπεδο θα αγωνιστεις που θα καταλαβεις τα καποια κιλα διαφορας?αν ειναι μεχρι 20 ξερωγω παραπανω
βαλε ενα μοτερ που να πηγαινει γιαυτο που θες να κανεις και ελαφρωσε σε κανενα φτερο καπο προφυλακτηρα αν ειναι.....δεν εισαι φορμουλα ενα ουτε θα πας για πρωταθλητισμο που τα καποια λιγα κιλα θα σου χαλασουν το ζυγισμα.....

konoss
18-06-14, 01:21
Θα αγωνιστω στο Ελληνικο πρωταθλημα αναβασεων . Το γνωριζω οτι δεν ειναι F1 αλλα απο τη στιγμη που θα αγωνιζομαι εναντιον καποιων ατομων τοτε ονομαζεται πρωταθλητισμος και σκοπος ειναι να κανεις οτι περισσοτερο μπορεις για να κερδισεις , αλλιως θα ελεγα πως ετοιμαζω ενα αυτοκινητο για track days . Και το λεω ξανα , σε ενα αυτοκινητο που σχεδιαστηκε ως τετρακυλινδρο τα οποια παραπανω κιλα χαλανε την σχεδιαση του ( αυτο φυσικα το καταλαβαινεις στο οριο , δηλαδη εναν αγωνα ) . Επισης σε μια κατασκευη που θα ζυγιζει λιγοτερο απο 1000 κιλα τοτε ναι τα 20 ειναι πολλα . Τελος ο m52 εκτος απο ελαφρυτερος ειναι και πολυ φθηνοτερος απο εναν s50 , οποτε μενουν και λεφτα για καπο και φτερα απο fiberglass δηλαδη μειον 40 κιλα σε συνολο . Το σκεπτικο που διεπει αυτο το project ειναι οσο ελαφρυτερο τοσο το καλυτερο .

Stunt Mike
18-06-14, 09:58
Αφου θες να τρεξεις στο πρωταθλημα αναβασεων γιατι δεν φτιαχνεις ενα ομολογκε αμαξι???Με τα μοτερ που σκεφτεσαι,μονο Formula saloon μπορεις να τρεξεις κι εκει δεν υπαρχει ανταγωνισμος στα ισα...

P.kwstas E36
18-06-14, 16:29
Θα αγωνιστω στο Ελληνικο πρωταθλημα αναβασεων . Το γνωριζω οτι δεν ειναι F1 αλλα απο τη στιγμη που θα αγωνιζομαι εναντιον καποιων ατομων τοτε ονομαζεται πρωταθλητισμος και σκοπος ειναι να κανεις οτι περισσοτερο μπορεις για να κερδισεις , αλλιως θα ελεγα πως ετοιμαζω ενα αυτοκινητο για track days . Και το λεω ξανα , σε ενα αυτοκινητο που σχεδιαστηκε ως τετρακυλινδρο τα οποια παραπανω κιλα χαλανε την σχεδιαση του ( αυτο φυσικα το καταλαβαινεις στο οριο , δηλαδη εναν αγωνα ) . Επισης σε μια κατασκευη που θα ζυγιζει λιγοτερο απο 1000 κιλα τοτε ναι τα 20 ειναι πολλα . Τελος ο m52 εκτος απο ελαφρυτερος ειναι και πολυ φθηνοτερος απο εναν s50 , οποτε μενουν και λεφτα για καπο και φτερα απο fiberglass δηλαδη μειον 40 κιλα σε συνολο . Το σκεπτικο που διεπει αυτο το project ειναι οσο ελαφρυτερο τοσο το καλυτερο .

Ενα rallye θα ηταν οτι πρεπει για αναβασεις....
Καπου ειπες οτι εχεις στοχο τα 300 αλογα...παλι θα χωσεις χρημα οποτε...:scratchch

konoss
18-06-14, 21:30
Πολυ ωραια αυτοκινητα τα 106 rallye και να πω την αληθεια τα σκεφτομουν ομως ηθελα πισωκινητο και e30 ( γουστα ειναι αυτα ) . Για τον πρωτο χρονο σιγουρα δε θα προχωρησω σε μηχανικη αναβαθμιση .

P.kwstas E36
19-06-14, 13:10
Ε η πισω κινηση ''μαγευει'' οποιον ασχοληθει εστω και λιγο με αυτην...σε καταλαβαινω
Αλλα για αναβασεις τα θεωρω ''δυσκολα'' αμαξια,γιατι ωντος θελουν διαιτα και τα αλογα τους δεν ''φαινονται'' τοσο...σκεφταισε και για αλλες κατηγοριες?π.χ. drift,circuit?

konoss
19-06-14, 15:31
Εχω ως στοχο την δευτερη χρονια για να εχω καποια εμπειρια να καταφερω να τρεξω 1-2 αγωνες στο Ευρωπαικο πρωταθλημα αναβασεων .

paganis
19-06-14, 15:40
αυτην την στιγμη, τι εμπειριες εχεις απο αγωνες??

konoss
19-06-14, 17:15
Σε αγωνα δεν εχω τρεξει , εχω ομως 2 χρονια προπονησεων σε κλειστες διαδρομες με type-r και αλλα 2 χρονια με καρτ 125cc

paganis
19-06-14, 17:33
δεν εχεις αγωνιστικη εμπειρια , ουτε καποιο κοντινο γνωστη του αντικειμενου αφου απευθυνεσαι στο ιντερνετ για πληροφοριες .
Μηπως θα ηταν σοφοτερο να αγοραζες καποιο ετοιμο στημενο φθηνο αγωνιστικο, ωστε να ειχες εναν μπουσουλα και πιθανον τον πωλητη με λιγο μπουρου μπουρου ως δασκαλο?

konoss
19-06-14, 17:54
Νομιζω οτι κανεις λαθος ( δε στο λεω για να παρεξηγηθουμε ) , εδω αρχισα να γραφω για να δειξω τα βηματα του project σε περιπτωση που ενδιαφερει και αλλα ατομα εκτος απο εμενα και κανω συζητηση - ζηταω βοηθεια μονο στο θεμα του μοτερ ( και εδω θελω να ευχαριστησω ξανα τον Stunt Mike για τη βοηθεια του ) . Για ολα τα υπολοιπα σχετικα με το στησιμο ενος αγωνιστικου ευτυχως γνωριζω καποια ατομα που ξερουν πολυ καλα αυτη τη δουλεια . Επιπλεον το γνωριζω οτι με τα λεφτα που θα διαθεσω θα μπορουσα να παρω ενα αρκετα καλο αγωνιστικο , αλλα μου αρεσει περισσοτερο να το δημιουργησω ο ιδιος ( πιστευω απο την ενασχοληση σου με τα vw με καταλαβαινεις ) .

Stunt Mike
19-06-14, 22:36
δεν εχεις αγωνιστικη εμπειρια , ουτε καποιο κοντινο γνωστη του αντικειμενου αφου απευθυνεσαι στο ιντερνετ για πληροφοριες .
Μηπως θα ηταν σοφοτερο να αγοραζες καποιο ετοιμο στημενο φθηνο αγωνιστικο, ωστε να ειχες εναν μπουσουλα και πιθανον τον πωλητη με λιγο μπουρου μπουρου ως δασκαλο?

Δεν χρειαζεται ρε αγορι...Μολις το ετοιμασει και μπλεξει στο χωρο,με τις πρωτες 2-3 προπονησεις θα'χει βρει και την αντιστοιχη παρεα....Εξαλλου αμα δεν το στησεις μονος σου,ακομα και λαθος στην αρχη,δεν μαθαινεις.Αυτη ειναι η ομορφια των αγωνων.....Γι'αυτο προσωπικα γουσταρω το ντριφτ....Γιατι το ιδιο αμαξι,μπορει να'χει πολλα διαφορετικα σετ απ στα χερια των οδηγων του....Απο μοτερ μεχρι αναρτηση!

Stunt Mike
19-06-14, 22:40
Νομιζω οτι κανεις λαθος ( δε στο λεω για να παρεξηγηθουμε ) , εδω αρχισα να γραφω για να δειξω τα βηματα του project σε περιπτωση που ενδιαφερει και αλλα ατομα εκτος απο εμενα και κανω συζητηση - ζηταω βοηθεια μονο στο θεμα του μοτερ ( και εδω θελω να ευχαριστησω ξανα τον Stunt Mike για τη βοηθεια του ) . Για ολα τα υπολοιπα σχετικα με το στησιμο ενος αγωνιστικου ευτυχως γνωριζω καποια ατομα που ξερουν πολυ καλα αυτη τη δουλεια . Επιπλεον το γνωριζω οτι με τα λεφτα που θα διαθεσω θα μπορουσα να παρω ενα αρκετα καλο αγωνιστικο , αλλα μου αρεσει περισσοτερο να το δημιουργησω ο ιδιος ( πιστευω απο την ενασχοληση σου με τα vw με καταλαβαινεις ) .

Παρακαλω,αλιμονο εδω ειμαστε να βοηθαμε οπου μπορουμε......Ελα και στην πιστα μια φορα να σε παμε βολτα...μπορει ν'αλλαξεις προσανατολισμο μετα και να γουσταρεις πλαγιολισθηση!!Κι εγω απο χρονους ξεκινησα αλλα με κερδισε το ''περα απο τα ορια''!!

konoss
19-06-14, 22:47
Παλιοτερα μου αρεσαν πολυ και το κυνηγουσα ( ηθελα περισσοτερο να εξεληχθω για rally ) ομως τα τελευταια χρονια εχω αλλαξει , οποτε ποτε δε ξερεις....

konoss
29-08-14, 00:22
Ειναι πλεον ωρα για ενα μικρο update .
Το αμαξι εδω και 20 μερες περιπου το εχω φερει Αθηνα ( πολυ δυσκολο το ταξιδι και μετα την πρωτη ωρα ανυποφορο ) , ηρθε για να του γυρισω τα πισω φτερα ( roll fender ) και για να παρθουν μετρα για τα εμπρος φρενα . Μετα ομως απο 10 μερες βρηκα μια καλη ευκαιρια για πισω αναρτηση coilover leda , οποτε πηρα και για αυτα μετρα ωστε να φτιαχτουν top mount . Τελος πριν 2 μερες βρηκα παλι σε ευκαιρια εναν AP racing κατανεμητη με μοχλο . Βεβαια για τον επομενο μηνα δεν προβλεπετε κατι νεο καθως θα περιμενω την κατασκευη τον εξαρτηματων , αλλα δε με πηραζει αφου ετσι το χαζευω καθε μερα στο γκαραζ ....

Εδω ειναι μερικες φωτογραφιες απο τα πραγματα ( τα top mount δεν ειναι δικα μου αλλα θα ειναι ιδια με της φωτογραφιας )

Stunt Mike
30-08-14, 21:18
Στον Παναγιωτη τον φανοποιο μου πηγες για τα φτερα?? ;)

konoss
31-08-14, 14:41
Τα εφτιαξα τελικα στην Αγια Παρασκευη εκει που φτιαχνω τις μηχανουργικης φυσεως εργασιες , λογω οτι μου τα εκανε σχεδον δωρο ( για τη δουλεια που ειχαν , καθως το πατωμα πισω δεξια εχει μια τρυπα 30χ20 cm )

konoss
15-10-14, 14:23
Τον τελευταιο μηνα δεν εγιναν πολλες εργασιες στο αυτοκινητο καθως περιμενω να φτιαχτουν τα πισω top mount και τα εμπρος φρενα ( λογικα στο τελος του μηνα θα ειναι ετοιμα ) . Βεβαια καλυτερα που ηρθαν ετσι τα πραγματα γιατι καταφερα και βρηκα εμπρος coilover Leda για e30 , και θα φτιαχτουν τα φρενα με γνωμονα αυτες .
Λιγα στοιχεια για τις Leda . Ειναι μονης ρυθμισης με 24 κλικ , το καλαμι ειναι Φ60 mm , λαδιου με ελατηρια 650 lbs .

konoss
23-10-14, 20:40
Καποια νεα σχετικα με το project .

Σημερα ετοιμαστηκαν τα πισω top mount και Σαββατο πιστευω να τα τοποθετησω . Αγοραστηκαν και εμπρος μουαγιε για να παρουν σειρα απο βδομαδα τα εμπρος φρενα . Επισης βρηκα μια εξαιρετη ευκαιρια για πεταλιερα tilton 600 series ( συμπλεκτης-φρενο ) και ενα ψυγειο απο subaru wrc που ηταν ανταλακτικο και εχει φτιαχτει απο την ιδια εταιρια που φτιαχνει τα ψυγεια για τη Mclaren f1 ( μπορει να ηταν και της Honda καθως ο πωλητης μου ανεφερε το Button και οχι την ομαδα ) .

Μερικες φωτογραφιες απο τα top mount .

Stunt Mike
24-10-14, 09:53
Μια χαρα το προχωρας,πρωτα στησιμο και φρενα και μετα μοτερ.Το ψυγειο αυτο εχεις τσεκαρει αν σου ταιριαζει και κατα ποσο ειναι η οχι μεγαλυτερο??Τα BMW εχουν πολυ καλα ψυγεια απο το εργοστασιο,ακομα και για τουρμπατες εφαρμογες..

konoss
24-10-14, 11:13
Νομιζω οτι θα ταιριαξει , αλλα ηταν τοσο καλη κατασκευη και τοσο φθηνο ( δημοπρασια ) , που δε μπορεσα να πω οχι . Πλεον σιγα σιγα ( περιπου για μεσα Δεκεμβρη το βλεπω ) αρχιζω να κοιταω και για μοτερ .

Stunt Mike
24-10-14, 15:38
Απλως μην εχεις κανει τζαμπα εξοδα,ειδικα εφοσον δεν εχεις διαλεξει μοτερ ακομη....

konoss
24-10-14, 17:00
Πλεον εχω διαλεξει μοτερ και περιμενω ενα καλο ( κατασταση-τιμη ) για να το αγορασω . Θα βαλω τελικα απο s2000 λογω 2000cc αλλα και λογω αποδοσης και βαρους . Λεω 2000cc επειδη τα 2500cc που ειναι ο m52 θα ετρεχε με τα 3000cc και αυτο δε με συμφερει .

konoss
03-11-14, 17:31
Σημερα καταφερα και βρηκα λιγο χρονο , ωστε να τοποθετησω τις πισω coilover . Αν εξαιρεσω οτι ηθελε λιγο αφαιρεση υλικου απο πανω μερος του θολου , η υπολοιπη διακασια ηταν ευκολη υποθεση .
Επισης αγορασα ενα σετ toyo r1r μεταχειρισμενα για μερικες βολτες μεχρι να λυθει ξανα , για το roll cage .
Kαποιες φωτογραφιες ,

santo
10-11-14, 08:33
τίλτον πεταλιέρες και upside-down ανάρτηση πίσω, πολύ ψαγμένα πράγματα!
μπράβο για το μεράκι και υπομονή σου για το project !!

konoss
17-12-14, 16:16
τίλτον πεταλιέρες και upside-down ανάρτηση πίσω, πολύ ψαγμένα πράγματα!
μπράβο για το μεράκι και υπομονή σου για το project !!

Ευχαριστω !

konoss
17-12-14, 16:25
Χθες μετα απο αρκετους μηνες σκεψεων εγινε ενα μεγαλο βημα για το project , η αγορα μετατροπης m52b28 . Ξερω οτι τοσο καιρο υποστηριζα το μοτερ του s2000 αλλα λογω περικοπων στο bugdet ( εχω ξεκινησει ενα αλλο project μαζι με δυο φιλους ) , ηταν πιστευω η πιο συμφερουσα λυση .

Μερικες φωτογραφιες ,

konoss
14-01-15, 16:57
Μετα απο εναν ολοκληρο μηνα που περιμενα να ερθει το μοτερ επιτελους το παρελαβα σημερα .
Μπορω να πω οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση αν και αυτο θα φανει την ωρα που θα παρει εμπρος .
Επισης θα ηθελα βοηθεια σχετικα με το ξεκλειδωμα του εγκεφαλου καθως δεν επιθυμω να μπλεξω με EWS . Οποτε μιας και δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο προγραμματισμο ecu bmw , αν καποιος γνωριζει ενα καλο ηλεκτρολογο - προγραμματιστη που να κανει τετοιες εργασιες , θα επιθυμουσα να μου στειλει ενα P.M. με τα στοιχεια του .

konoss
30-01-15, 21:28
Μια συντομη ενημερωση . Σημερα παρελαβα εναν κομπλε πισω αξονα απο M3 e90 καθως και πισω ψαλιδια και ημιαξονια απο Ε32 750 .
Σκοπευω να κανω ενα "παντρεμα" στα μουαγε , ημιαξονια του Ε32 με το διαφορικο της Μ3 και custom ψαλιδια αλα DTM .
Επισης θελω να πω πως εξεπλαγην ευχαριστα οταν ειδα τον αξονα της Μ3 και καταλαβα οτι οι δισκοι εχουν αλουμινενιες καμπανες καθως και απο το μεγεθος τον ημιαξονιων αν και πιστευω οτι ειναι κουφια .
Μερικες φωτογραφιες απο τα πραγματα .

PetrosD
30-01-15, 23:22
Αλήθεια τώρα, πες μου ότι δε σκέφτεσαι να βάλεις αυτό το πράγμα στο E30!!

konoss
31-01-15, 01:09
Φυσικα και οχι καθως δε συναδει με το concept του project . Απο τον αξονα του Μ3 θα κρατησω μονο το διαφορικο και απο τα πραγματα του Ε32 τα ημιαμονια και τα μουαγιε για να φτιαξω κατι σαν και αυτο στις φωτογραφιες ( replica DTM πισω αξονα ) .

konoss
12-03-15, 19:03
Μια μικρη ανανεωση σχετικα με το project .
Παρελαβα σημερα τα master cylinder για την πεταλιερα , κατασκευης Ap racing .

SUPERCHARGER
13-03-15, 18:57
Αμα φτιαξεις τετοιο πισω αξονα, ενημερωσε με με ενα PM μηπως φτιαξεις δυο................
Αν και υπαρχει ετοιμο στο ebay............

http://www.ebay.co.uk/itm/151476427546?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/171698828124?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/171669995778?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

konoss
13-03-15, 19:39
Οτι θα φτιαξουμε εναν τετοιο ειναι σιγουρο , ελπιζω μονο να ειναι πριν το Σεπτεμβρη . Απο εκει και περα αφου θα εχει γινει ολη η δυσκολη δουλεια για να γινει ενας θα ειναι πολυ πιο ευκολη η κατασκευη δευτερου .
Αυτο το καιρο φτιαχνουμε ενα 5 axis cnc router οποτε ολο το βαρος εχει πεσει σε αυτο το project . Τους επομενους μηνες θα κανω μια πληρη παρουσιαση και αυτου .

konoss
30-05-15, 18:13
Μετα απο τοσο καιρο ηρθε η ωρα για μια μικρη ανανεωση καθως αγορασα καποια πραγματα για το project .

- secan oil cooler heat exchanger ( Εναλλακτης λαδιου / νερου ) απο ford focus wrc ( καινουργιο )
- αγωνιστικους δισκους brembo 300x25.4 mm μαζι με τις μπομπινες
- αγωνιστικους δισκους brembo 282χ25.4 mm
- διαφορικο απο m3 e46
καθως και εμπρος υποπλαισιο απο e36 ωστε να μπει το μοτερ " δυο κυλινδρους " πιο πισω για καλυτερη κατανομη βαρους

Καποιες φωτογραφιες απο τα πραγματα .

PetrosD
30-05-15, 22:01
Μα είναι η μετόπη πιο πίσω. Δε θα βρίσκει εκεί;

konoss
30-05-15, 22:26
Θα βρισκει , αλλα επειδη το δικο μου e30 θα γινει σωληνωτο δεν εχω τετοιο προβλημα καθως θα κοπει οσο χρειαστει απο το καθρεπτη και το τουνελ ωστε να γινει σωστα η τοποθετηση .

PetrosD
31-05-15, 19:05
Α, εντάξει τότε.

konoss
10-06-15, 23:44
Μια μικρη ανανεωση καθως ηρθαν "καινουργια" Leda για πισω .
Ο λογος της αγορας τους αν και εχω Leda εμπρος - πισω , ειναι επειδη θα τρεχει με αλα dtm ψαλιδια . Τα νεα Leda ειναι eye bolt πανω - κατω οποτε θα μπορω να τα εχω ανεστραμενα και ειναι περιπου 15 cm κοντυτερα απο τα τωρινα καθως πλεον θα εδραζονται πανω απο το ημιαξονιο .

PetrosD
11-06-15, 13:41
θα τρεχει με αλα dtm ψαλιδια

Εννοείς κάτι τέτοιο;

http://teslacoils.org/e30m3performance/tech_articles/misc-tech/dp_dtm/pics/rear_hub-1.jpg

konoss
11-06-15, 15:14
Ναι ετσι θα γινει .

PetrosD
11-06-15, 15:16
Και θα έχει και όλες τις ρυθμίσεις σε γωνίες και σκληρότητα αντιστρεπτικής όπως στη φωτογραφία;;

Τέλειο! Θέλω κι εγώ!

konoss
11-06-15, 15:38
Ναι θα εχει ολες τις ρυθμισεις . Οταν φτιαχτουν τα δικα μου ( ελπιζω μεχρι τελος του χρονου ) , μετα θα ειναι αρκετα ευκολοτερο να γινουν και αλλα . Βεβαια για καθημερινο ε30 πιστευω ειναι καλυτερο καποιο camber kit με τα πλακακια γιατι αν πας σε ψαλιδια αλα DTM μετα θα πρεπει να ενισχυσεις και το πλαισιο αλλιως θα ανοιξει πολυ γρηγορα . Και φυσικα θα χασεις σε ανεση .

PetrosD
11-06-15, 15:44
Μπράβο, συγχαρητήρια και καλή επιτυχία.

:bowdown: :dblthumb2

konoss
11-06-15, 15:54
Σ' ευχαριστω !

Stunt Mike
11-06-15, 22:33
Ωραια μελετη!Καλα το προχωρας...

konoss
12-06-15, 01:57
Σ' ευχαριστω Μιχαλη !

konoss
21-09-15, 15:46
Ηρθε ο καιρος για μια ακομη ανανεωση ( μιας και τελειωσαν τα capital control για το Paypal )

Αυτους τους 2-3 μηνες κοιτουσα τις τιμες στα αναλωσημα που χρειαζεται ενα αγωνιστικο και πηρα την παρακατω αποφαση , απο τη στιγμη που θα πεσει τοση πολυ δουλεια στο πλαισιο του , τα ψαλιδια θα ειναι σωληνοτα κλπ , τουλαχιστον να γινει αυτο που παντα ηθελα , ενα e30 m3 dtm .
Φυσικα το body kit δεν θα ειναι λαμαρινα , αλλα για ενα αγωνιστικο αυτο δεν ειναι θεμα .

Επισης μετα απο τοσο καιρο ξεκινησα χθες το σχεδιασμο του πλαισιου . Ειναι ακομη σε πρωιμο σταδιο χωρις ακριβης διαστασεις και λειπουν καποιες σωληνες , αλλα ειναι μια καλη βαση μεχρι να μετρησω τα μηχανικα μερη και να δω αν θα χρειαστει καποια τροποποιηση .

Τελος καποια πραγματα που αγορασα τελευταια :
δισκους brembo 370x32 mm απο fiesta wrc / r5 tarmac spec
ελαστικα pirelli 25/64-18 μαλλον απο porsche 911 cup εμπροσθια
δυο ψυγεια λαδιου mocal για το σασμαν και το διαφορικο
και μια τρομπα λαδιου tilton για το διαφορικο ( χρειαζομαι αλλη μια )

Και καποιες φωτογραφιες :

konoss
29-10-15, 19:13
Μια μικρη ανανεωση καθως συμπληρωθηκε ενα ακομη μερος του παζλ .
Αγοραστηκαν αναρτησεις Leda αζωτου που θα μπουν σε ακρα dtm style , τα οποια θα φτιαχτουν απο εμενα μεσα στο ετος .
Επισης πηρα συμπλεκτη ap racing 7.25 ( αλουμινιου ) καθως και το release bearing του .

Μερικες φωτογραφιες απο τα πραγματα .

PetrosD
29-10-15, 19:22
:bigthumb::clap:

Κράτα μας ενήμερους!

konoss
26-01-16, 22:24
Μια μικρη λιγο μεγαλυτερη ανανεωση απο τις προηγουμενες .

Πριν 2 μερες αγορασα αλλη μια καροτσα e30 προ facelift στην οποια ξεκιναω αμεσα εργασιες ωστε μεχρι τον Ιουνιο να γινει replica e30 m3 dtm .
Ο λογος που ξεκιναω νεο project ειναι οτι το εως τωρα project χρειαζεται παγκο εφαρμογης για να γινει σωστο οποτε θα χρειαστει καποιο χρονο και απο τη στιγμη που πλεον εχω 2 και κατι αυτοκινητα σε ανταλλακτικα ειπα , γιατι οχι . Τη Δευτερα που θα το παραλλαβω θα βγαλω και φωτογραφιες .
Επισης αγορασα μια ζαντα bbs e50 μονομπουλονη ωστε τους επομενους μηνες να φτιαξω ενα νεο σετ απο αλουμινιο 7075 .
Καθως πηρα και εναν συμπλεκτη με τρεις δισκους της Ap racing για αντοχη 950N/m .
Καποιες φωτογραφιες απο τα πραγματα ,

rapid_fast
27-01-16, 11:21
Μια μικρη λιγο μεγαλυτερη ανανεωση απο τις προηγουμενες .

Πριν 2 μερες αγορασα αλλη μια καροτσα e30 προ facelift στην οποια ξεκιναω αμεσα εργασιες ωστε μεχρι τον Ιουνιο να γινει replica e30 m3 dtm .
Ο λογος που ξεκιναω νεο project ειναι οτι το εως τωρα project χρειαζεται παγκο εφαρμογης για να γινει σωστο οποτε θα χρειαστει καποιο χρονο και απο τη στιγμη που πλεον εχω 2 και κατι αυτοκινητα σε ανταλλακτικα ειπα , γιατι οχι . Τη Δευτερα που θα το παραλλαβω θα βγαλω και φωτογραφιες .
Επισης αγορασα μια ζαντα bbs e50 μονομπουλονη ωστε τους επομενους μηνες να φτιαξω ενα νεο σετ απο αλουμινιο 7075 .
Καθως πηρα και εναν συμπλεκτη με τρεις δισκους της Ap racing για αντοχη 950N/m .
Καποιες φωτογραφιες απο τα πραγματα ,

Είσαι τρελός..!!:drive2:
Θα περιμένω να δώ φωτογραφίες απο το δημιούργημα σου και να το θαυμάσω..

paganis
28-01-16, 13:47
Τέτοιες λεπτομέρειες σε πρότζεκτ, έχω χρόνια να τις δω. Χαιρομαι που υπάρχει έστω και ένας που κανει σωστα την τρελλα του. Μακάρι να το δεις ολοκληρωμένο, όπως επιθυμείς..ανεξάρτητα απο τον χρονο που θα σου πάρει.

konoss
28-01-16, 22:35
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια !

m_power_lunatic
29-01-16, 10:46
Φανοποιια θα φτιάξεις ή θα βάλεις γνήσια πράγματα,νομιζω είχα διαβάσει θα φτιάξεις.

konoss
29-01-16, 13:35
Θα ηθελα να βαλω γνησια τα πισω φτερα και το c-pillar αλλα απο τη στιγμη που δε μπορω να βρω το c-pillar , θα τα φτιαξω ολα carbon .

konoss
27-07-16, 18:59
Μια μικρη ανανεωση μεχρι να ερθει η μεγαλη τους επομενους μηνες .
Αγορασα τρομπα βενζινης της bosch , την 044 ( B26120541301 ) με 6 ωρες λειτουργιας απο fiesta wrc .

konoss
02-10-16, 21:48
Μια ανανεωση καθως το Σαββατο εγινε ενα μεγαλο βημα για το project . Τον τελευταιο χρονο ημουν σε αναζητηση επαγγελματικης στεγης , η οποια βρεθηκε λιγους μηνες πριν . Το Σαββατο μπορεσα και βρηκα λιγο χρονο ωστε να μεταφερω τα e30 μου στην αποθηκη . Πλεον μπορω να ξεκινησω να δουλευω τα σασι . Το κοκκινο το εχω αγορασει απο το Φεβρουαριο αλλα δε καταφερα μεχρι τωρα να το βγαλω φωτογραφιες . Εχει ελαχιστα σαπια μπροστα στο συνοδηγο και στην ρεζερβα . Επισης αγορασα αλλη μια τρομπα Bosch 044 8 bar , ενα κατανεμητη AP racing και ενα καθισμα sparco circuit .

Vasilis M3
10-04-17, 20:58
Update? :scratchch

konoss
10-04-17, 23:04
Τους τελευταιους τα ειχα μετακομισει σε αποθηκη ωστε να ξεκινησω τις εργασιες ξεσαπισμα και roll cage . Ομως λογο ελλειψης χρονου και βιομηχανικου ρευματος δεν εκανα κατι ιδιαιτερο εκτος του να παρω μετρα για να μοντελοποιησω το εσωτερικο του αυτοκινητου και να σχεδιασω το roll cage . Επισης βρηκα σχεδια για τα ακρα , ψαλιδια και αξονες απο m3 dtm 1990 το οποιο μπορω να πω ειναι ενα μεγαλο βημα . Ανεφερα το βιομηχανικο ρευμα καθως ολες τις εργασιες θα τις κανω in house και απο το καλοκαιρι εχω αγορασει με ενα φιλο 2 τορνους cnc και μια οριζοντια φρεζα cnc . Την προηγουμενη εβδομαδα πηρα την αποφαση με τον φιλο μου να χτησουμε δικο μας κτηριο για να στεγασουμε τα μηχανηματα και να ξενοιασουμε απο ενοικια και πιθανες μετακομισεις . Πριν το Σεπτεμβρη δεν προβλεπω να το προχωρησω , ομως εχω βαλει στοχο να ειναι ετοιμο για τη σεζον του 2018 .

Vasilis M3
10-11-17, 21:19
Έχουμε κανένα νέο?