PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη αμορτισερ


liakatas
25-03-14, 14:48
Καλησπερα σε ολους τους ψαγμενους.Θα ηθελα να ρωτησω για αμορτισερ τι μπορω να βαλω που να ειναι καλο σχετικα και φθηνο περιπου μεχρι 350ε.
BMW 320i e 90 2006 μοντελο καθε βοηθεια δεκτη.

leonidaskal
25-03-14, 16:21
υπαρχει πουθενα αυτος ο συνδιασμος ????.ωραια θα απολαυσω και αυτο το θεμα .
φιλε λιακατα καλως ηρθες καταρχην και καλη διαμονη.νομιζω οτι αυτο που ζητας ειναι κατι φθηνο και απλα να μην ειναι για πεταμα.καλο και φθηνο δεν υπαρχει
πρεπει ομως να εισαι πιο συγκεκριμενος με την ερωτηση σου για να παρεις και πιο σωστη απαντηση .
τι τα θες τα νεα σου αμορτισερ ,για παραδειγμα , θελεις κατι πιο σπορ η απλα αντικατασταση

arci
25-03-14, 23:43
Καλο αμορτισερ.....μμμμ
Καλο γξα αλλους ειναι αυτο που αντεχεινστη χρηση
Για άλλους αυτό που δεν κοπανάει
Για τρίτους αυτό που το αμάξι δεν γερνει...
τι καλό εννοείς;
Και μαλλον το budget σου ειναι μικρο

ThaNOS E46coupe
26-03-14, 01:25
Βαλε αυτα που φοραει απο τη μανα του... Αυτο στο λεω Υστερα απο αρκετα αμορτισερ κ διαφορες πατεντες.... ΒΑΛΕ ΤΑ ΜΑΜΑ... πληρωσε τα οσο πρεπει. Για να χαρεις το αμαξι σου για πολλα πολλα.χιλιομετρα ακομη.....ΑΚΟΥ ΤΟ ΘΑΝΑΣΗ.....

rapid_fast
26-03-14, 18:16
Καλησπερα σε ολους τους ψαγμενους.Θα ηθελα να ρωτησω για αμορτισερ τι μπορω να βαλω που να ειναι καλο σχετικα και φθηνο περιπου μεχρι 350ε.
BMW 320i e 90 2006 μοντελο καθε βοηθεια δεκτη.

Υπολόγιζε 120 ευρώ κάθε πίσω αμορτισέρ, και ένα εικοσάρι την βάση του..
Κάπου στα 165 το κάθε μπροστινό, και έχεις μια ένδειξη του φτηνότερου δυνατου..

asteris777
26-03-14, 18:44
φιλε rapid εχει καλυτερες τιμες απο αυτες που αναφερεις αν μιλαμε για απλο sachs
360 μπροστα πισω

liakatas
27-03-14, 07:34
Για sachs εχω προτασεις και bilstein ποιοα ειναι καλυτερα απο τα δυο εμενα βασικα με ενδιαφερει η ανεση.

rapid_fast
27-03-14, 09:36
φιλε rapid εχει καλυτερες τιμες απο αυτες που αναφερεις αν μιλαμε για απλο sachs
360 μπροστα πισω

Αγοράζω ακριβά!! :icon02:

ThaNOS E46coupe
29-03-14, 00:02
Sachs μαυρα...αααααααπλα ρε μαγκες......

diosak
13-04-14, 10:59
Ξέρει κανείς αν η BMW έδινε μόνο κανονικά και m-pack/sport ελατήρια?
Ξέρει, επίσης, κανείς τους χρωματισμούς τους?
Το θέμα μου είναι ότι έχω μαμά ελατήρια με χαμηλωμένο το αμάξι κάποια εκατοστά και θέλω να ξέρω ακριβώς ποιο κωδικό αμορτισέρ (Koni Sport) θα χρειαστώ...
Μιλάμε για BMW E46 Sedan.
Ορίστε και του στραβού το δίκιο από Koni finder...

BMW Power
13-04-14, 12:46
3 είδη υπάρχουν: απλά, sport και mpack και είναι όλα μαύρα.

Μόνο απο το vin (αν δεν εχουν αλλαχτεί) μπορείς να δεις τι φοράει.

diosak
13-04-14, 14:25
3 είδη υπάρχουν: απλά, sport και mpack και είναι όλα μαύρα.

Μόνο απο το vin (αν δεν εχουν αλλαχτεί) μπορείς να δεις τι φοράει.

Δυστυχώς έχουν μπει εκ των υστέρων, οπότε στο VIN δεν αναφέρεται τίποτα.

Χρωματισμούς εννοούσα τις διαφόρων χρωμάτων λωρίδες (http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=397880) που έχουν.
Πχ. τα δικά μου τα μπροστά έχουν από μία κίτρινη λωρίδα.

6ylinder
13-04-14, 15:28
Από 323 και πάνω κοίτα το επισυναπτόμενο. Ψάξε στο ιντερνετ για τα χρώματα, κυρίως σε αγγλικά forum. BMW e46 spring color code/marks .....:search:

diosak
13-04-14, 15:43
Από 323 και πάνω κοίτα το επισυναπτόμενο. Ψάξε στο ιντερνετ για τα χρώματα, κυρίως σε αγγλικά forum. BMW e46 spring color code/marks .....:search:

Τα έχω δει όλα αυτά αλλά άκρη δεν έχω βγάλει...:banghead:
Εμένα ας πούμε είναι με μια κίτρινη μπροστά (πίσω δεν έχω κοιτάξει) και πρέπει να είναι mpack αφού είναι χαμηλωμένο το αμάξι..:nixweiss:

ΥΓ. Μιλάμε για 316 1.6.

LefterisK
14-04-14, 20:28
το ολο θεμα με τα ελατηρια ειναι πολυ μπερδεγουεη.
εγω με ενα ψαξιμο που εκανα γιατι ηθελα να παω σε μ-σπορ αναρτηση (ή μ-πακ οπως το λεμε εδω) ειχα χαθει διοτι στα ε9χ ειναι με κωδικους D3, D7 κλπ και πρεπει να βρεις μεσω vin number τι φορας. τα ελατηρια αλλαζουν κ λογω βαρους απο μοντελο σε μοντελο π.χ. απο ντιζελ σε βενζινη.
περα απο τα απλα κ τα μ-σπορ (μ-πακ) ειναι και τα performance τα οποια αποτι νομιζω βγαινουν σε χρυσοκιτρινο χρωμα κ οχι σε μαυρο.

diosak
16-04-14, 11:16
Ναι δεν βγαίνει άκρη...
Απ'ότι λένε και σε ξένα φόρουμ. ακόμα και η πλοήγηση να είχες, είχες άλλα ελατήρια...το καθετί μετράει.

a112gp
16-04-14, 19:32
Ξέρει κανείς αν τα sachs super touring είναι τα αντίστοιχα των εργοστασιακών, για e46 coupe m43b19. Είναι μαύρα με μπλε αυτοκόλητο. Τα advantage είναι πολύ σκληρότερα? Επίσης χρειάζονται αλλαγή και κάποιες βάσεις? Ευχαριστώ!

6ylinder
16-04-14, 22:36
Τα μπλε θεωρούνται αντίστοιχα με τα αντικατάστασης. Άλλοι λένε ότι είναι ίδιας ποιότητας και άλλοι ότι είναι χειρότερα. Τα advantage πρέπει να είναι περίπου 15% σκληρότερα. Αλλά είναι καλύτερο να τοποθετούνται με ελατήρια μ-πακ.

LefterisK
17-04-14, 00:23
@ diosak: το ιδιο θεμα ειχα κ εγω πριν μερικους μηνες...γιαυτο κ στο realoem δεν δινει καμια πληροφορια για τα ελατηρια...μονο μεσω αντιπροσωπου μπορεις να μαθεις τι φορουσε απο εργοστασιο..

@ a112gp: οπως τα λεει ο 6ylinder ειναι. το μπλε ταμπελακι ειναι τα αντικαταστασης. για τα Ε9χ να φανταστεις οτι και τα μ-πακ εχουν μπλε ταμπελακι με αλλο κωδικο τα οποια θεορουνται 10% σκληροτερα.
οσον αφορα το κοκκινο ταμπελακι δλδ τα advantage αυτα μπορεις να δεις μεσω της ZF οτι θεωρουνται 20% "αναβαθμισμενα και καλυτερα" σε σχεση με τα super touring αλλα δεν μιλουν ξεκαθαρα για σκληροτερα κλπ παρα μονο σαν συμπεριφορα και ολικη εικονα λειτουργιας. παντως για τον πισω αξονα μου δεν εβγαζε με κοκκινο ταμπελακι, ασε που δεν θα εβαζα βασικα.. (δεν θυμαμαι αν εβγαζε σαν μοντελο της boge τα οποια αντιστοιχα "αναβαθμισμενα" ειναι τα boge turbo)

diosak
17-04-14, 13:48
Η αλήθεια είναι ότι στον κατάλογο της ZF δεν υπάρχει κόκκινο Sachs/Boge. Φαίνεται να έχουν αντικατασταθεί από τα μπλε...τι σημαίνει αυτό για το αμορτισέρ το ίδιο δεν ξέρω. Ίσως, υπάρχει στοκ βέβαια..

@LefterisK: Τελικά τι έβαλες?

ΥΓ. Επισυνάπτω pdf που φαίνονται όλοι οι κωδικοί των Sachs ανά μοντέλο (323i και πάνω).

a112gp
17-04-14, 20:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@ diosak
Αυτά που φαίνονται στο ZF (http://webcat-services.zf.com/index.asp?LKZ=D&PKW=1&SPR=4&EINSPNR=32,14,1632,1614) είναι τα advantage του pdf που αναφέρεις, με κωδικό 556-873 ?
Δεν ξεχωρίζω τις επικεφαλίδες του pdf! που αναφέρονται?
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Έχω βρεί και touring και advantage με πολύ μικρή διαφορά τιμής και αμφιταλαντεύομαι. Μάλλον κλίνω στα πρώτα.

diosak
17-04-14, 20:14
Δυστυχώς δεν μου το δείχνει το Link που έβαλες...με στέλνει στην αρχική του καταλόγου.
Αλλά μπορώ να σου πω το εξής, η 3η στήλη αντιστοιχεί στο Part Number της Sachs.
To 556 873 είναι Advantage εμπρός αριστερά για σπορ ανάρτηση (βλ. Sportfederung, M-Technics κλπ.), δηλαδή αντίστοιχα ελατήρια...

LefterisK
17-04-14, 23:36
@diosak: εβαλα οτι κοντυνοτερο στα μανισια για τη δικη μου εκδοση (SE) με στανταρ αναρτηση, δλδ τα sachs super touring (μπλε ταμπελακι) .
εαν εβρισκα ελατηρια απο m-sport αναρτηση θα εβαζα παλι τα sachs super touring με το μπλε ταμπελακι αλλα αυτα που ειναι για την μ-σπορ αναρτηση, με τους κωδικους που αναφερονται απο το σάιτ της ZF (απο αρκετους προμηθευτες-συνεργατζηδες που το εψαξα και απο το αγγλικο κλαμπ που ειμαι μελος -επειδη ζουσα αγγλια- ολοι μα ολοι βαζουν αυτα...Ειδικα αγγλια δεν υπαρχει μ-πακ πακετο αλλα εκδοση μ-σπορτ που ειναι ανωτερη ολων, τουλαχιστον μεχρι προτεινως στα δικα μας μοντελα τωρα δεν θυμαμαι τι παιζει με τις σειρες F, και μπορω να σου πω οτι το 80% επου πωλειται εκει ειναι η εκδοση μ-σπορ και οχι η SE ή καποια αλλη..η 3αρα εκει ειναι κ εταιρικο αμαξι βασικα). για την παραγγελια, η διαφορα των αποσβεστηρων με το μπλε ταμπελακι σε SE και m-sport αναρτηση ειναι το τελευταιο ψηφιο του κωδικου τους. και η διαφορα σε τιμη ηταν της ταξεως των 5-10 λιρων μονο...
οσον αφορα τα advantage με το κοκκινο ταμπελακι (βρηκα μονο για τον εμπρος αξονα αλλα ετσι κι αλλιως μονον αυτου του αξονα αλλαξα τους αποσβεστηρες) , προσωπικα τα εβρισκα σχεδον διπλασια τιμη (ναι διπλασια! ) σε σχεση με τα super touring!

120ihatch
18-04-14, 08:57
@diosak: εβαλα οτι κοντυνοτερο στα μανισια για τη δικη μου εκδοση (SE) με στανταρ αναρτηση, δλδ τα sachs super touring (μπλε ταμπελακι) .
εαν εβρισκα ελατηρια απο m-sport αναρτηση θα εβαζα παλι τα sachs super touring με το μπλε ταμπελακι αλλα αυτα που ειναι για την μ-σπορ αναρτηση, με τους κωδικους που αναφερονται απο το σάιτ της ZF (απο αρκετους προμηθευτες-συνεργατζηδες που το εψαξα και απο το αγγλικο κλαμπ που ειμαι μελος -επειδη ζουσα αγγλια- ολοι μα ολοι βαζουν αυτα...Ειδικα αγγλια δεν υπαρχει μ-πακ πακετο αλλα εκδοση μ-σπορτ που ειναι ανωτερη ολων, τουλαχιστον μεχρι προτεινως στα δικα μας μοντελα τωρα δεν θυμαμαι τι παιζει με τις σειρες F, και μπορω να σου πω οτι το 80% επου πωλειται εκει ειναι η εκδοση μ-σπορ και οχι η SE ή καποια αλλη..η 3αρα εκει ειναι κ εταιρικο αμαξι βασικα). για την παραγγελια, η διαφορα των αποσβεστηρων με το μπλε ταμπελακι σε SE και m-sport αναρτηση ειναι το τελευταιο ψηφιο του κωδικου τους. και η διαφορα σε τιμη ηταν της ταξεως των 5-10 λιρων μονο...
οσον αφορα τα advantage με το κοκκινο ταμπελακι (βρηκα μονο για τον εμπρος αξονα αλλα ετσι κι αλλιως μονον αυτου του αξονα αλλαξα τους αποσβεστηρες) , προσωπικα τα εβρισκα σχεδον διπλασια τιμη (ναι διπλασια! ) σε σχεση με τα super touring!



καλορίζικα να είναι και αν θες γράψε εντυπώσεις !

LefterisK
18-04-14, 12:53
ευχαριστω, τα αγγλικα κτεο μου ελεγαν οτι ειναι μια χαρα (περνας καθε χρονο εκει) αλλα εγω περνωντας απο τα απειρα roundabouts καθε μερα , μου την εσπαγε η πλευση στη μουρη μπροστα που εκανε η μπεμπα κ χωρις ζορισμα ή κατι..ειχα κ κατι μουριασματα στα φρενα κ αποφασισα να τα αλλαξω.
δεν εχω πλεον τα συμπτωματα αυτα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος πλεον. τα ανταλλακτικα τα πηρα απο αγγλια κ τα τοποθετησα εδω ελλαδα. ενω εκανα ταξιδι πηγαινε-ελα με φορτωμενο το αμαξι οσο δεν παει, τα πισω ακομα κρατουν καλα..

a112gp
18-04-14, 17:44
@ diosak
Συγγνώμη για το λινκ. Το σωστό:
http://webcat-services.zf.com/index.asp?PKW=1&KHERNR=16&KTYPNR=11400&KMODNR=3999&KAT_KZ=P,N&ARTNR=556+873&EINSPNR_ART=32&beznorm=5&bildnr=3209920&LASTPAGE=nc2_teile_bild.asp

Άρα το ZF έχει μόνο τα advantage? (556 873 k 556874).

Πάντως, και από τα παραπάνω σχόλια, μάλλον τα s. touring (μπλέ ταμπ.) είναι τα αντικατάστασης και πιθανότατα αυτά θα βάλω. Τα βρήκα τιμή χοντρικής 225 € το σετ.
Πρέπει να αλλαχθούν τίποτε βάσεις αμορτ. προοληπτικά?

diosak
19-04-14, 12:14
Έχω βρει Sachs Performance 200 ευρά, από 500+ που τα δίνουνε αλλού, και είναι και οι σωστοί κωδικοί!
ΑΛΛΑ, βλέπω ότι η Sachs έχει σταματήσει να τα φτιάχνει από το 2008..ίσως τότε έβγαλε τα coilovers δεν ξέρω. Όπως και να έχει, είναι καινούριο το σετ. Τι λέτε? Όταν κίτρινα Koni τα βρίσκω 430 μίνιμουμ...καλά δεν είναι?

@a112gp
Ο κατάλογος της ZF έχει και Advantage και Super Touring. Οι κωδικοί που δίνεις πάντως, ναι, αντιστοιχούν στα Advantage.

Βλέπω ότι τα μαμά σε Μ3 ήταν Super Touring (βλ. pdf)... :O

a112gp
19-04-14, 13:44
@diosak
επιλέγοντας συγκεκριμένα τον τύπο του δικού μου (318ci M43B19) μου δίνει μόνο τα 556873 κ 556874, δεν ξέρω γιατί. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις υποδείξεις, είναι πολύ χρήσιμες.

diosak
22-04-14, 14:46
Κανείς που έχει Sachs Performance σε Ε46?
Μήπως να πάω σε Koni?

LefterisK
22-04-14, 23:44
δεν ηξερα οτι πωλουνται μονα τους τα performance (ισως να πωλουνται σαν ανταλλακτικο αντικαστασης στο πακετο) . κ με τι ελατηρια θα τα συνδυασεις αν τελικα τα βαλεις;
τα "καλα" κονι ειναι τα χρυσα fsd που ειναι πιο ακριβα απο το πακετο κιτρινα με ελατηρια που δινει η εταιρεια (κ που τα παρουσιαζει ως καλυτερη λυση).
τα performance εκτιμω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις τεσταρισμενα απο τη bmw, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα υπαρχει κατι το ιδιο αξιολογο ή ισως καλυτερο, αλλα το θεμα ειναι σε ποιανου τα χερια θα ειναι "καλυτερη" μια αναρτηση γιατι στους περισσοτερους μας ολες οι λυσεις αναβαθμισεις περισσεουν.. παντως προσωπικα αν ηθελα να βαλω κατι ποιοτικο θα προχωρουσα σε performance pack οπως το δινει η μαμα

ΥΓ: εχω φιλο με αστρα H τουρμπο ο οποιος απο μανισια πηγε σε pss μετα τα πεταξε κ πηρε κιτρινα κονι, ξαναβαλε τα pss κ τελικα κατεληξε στα μανισια παλι (πρεπει κ αυτο να φοραει sachs)

diosak
22-04-14, 23:51
δεν ηξερα οτι πωλουνται μονα τους τα performance. κ με τι ελατηρια θα τα συνδυασεις αν τελικα τα βαλεις;
τα "καλα" κονι ειναι τα χρυσα fsd που ειναι πιο ακριβα απο το πακετο κιτρινα με ελατηρια που δινει η εταιρεια (κ που τα παρουσιαζει ως καλυτερη λυση).
τα performance εκτιμω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις τεσταρισμενα απο τη bmw, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα υπαρχει κατι το ιδιο αξιολογο ή ισως καλυτερο, αλλα το θεμα ειναι σε ποιανου τα χερια θα ειναι "καλυτερη" μια αναρτηση γιατι στους περισσοτερους μας ολες οι λυσεις αναβαθμισεις περισσεουν.. παντως προσωπικα αν ηθελα να βαλω κατι ποιοτικο θα προχωρουσα σε performance pack οπως το δινει η μαμα
Ερχονται μαζι με ελατηρια, αλλα αν ειναι θα τα βαλω με αυτα που εχω τωρα (μαμα μ-πακ). Δεν νομιζω πως θελω περισσοτερο χαμηλωμα.
Ειναι βεβαια πακετο που φτιαχνοτανε μεχρι το '08, χωρις αυτο να σημαινει κατι απαραιτητα. Απλα τα βρηκα σε στοκ και σε τελεια τιμη (200).

a112gp
09-05-14, 19:13
Επανέρχομαι στο θέμα των αμορτισερ της 318ci μου. Αγόρασα και τοποθέτησα τα SACHS super touring με κωδικούς 290-985 και -986 εμπρός, 556882 πίσω νομίζοντας πως η ανάρτησή μου είναι νορμάλ. Διαπίστωσα όμως, καθαρίζοντας τα παλιά αμορτισερ, πως οι εργοστασιακοί κωδικοί 31311096851, -852 εμπρός και 33521095647 πίσω, αντιστοιχούν στους 556873, -74 και 556884 αντίστοιχα που είναι κωδικοί για τα advantage. Τι διαφορά θα έχω? Απλώς θα είναι πιο μαλακό, ή έχουμε διαφορά στις διαδρομές και θα δουλεύουν συμπιεσμένα? Να πω επίσης πως το αυτοκίνητο δεν είναι M-pack. Στο real OEM δίνει πως έχει "S226A Sportliche Fahrwerksabstimmung Sports suspension settings" το οποίο δεν ξέρω τι σημαίνει. Τέλος να πω πως από τα λίγα πρώτα χλμ. μου φαίνεται αρκετά πιο σφιχτό (βέβαια τα προηγούμενα αμορτισερ είχαν 100.000 χλμ.) και έχει ψηλώσει. Ο μηχανικός λέει πως θα επανέλθει στο προηγούμενο ύψος μετά από μερικά χλμ. Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ.

LefterisK
09-05-14, 22:18
@a112gp: διαβασες προηγουμενα ποστ απο 6ylinder και δικο μου που απευθυνονταν παλι σε εσενα; ειναι τα #18 και #19 , εκει εχει ηδη αναφερθει η διαφορα μεταξυ τους οπως την δινει ο ιδιος ο κατασκευαστης. τωρα αν θυμαμαι καλα το δικο σου ειναι μ43β19 οποτε πολυ σωστα οπως λες μπαινουν τα -873 και -874
( http://webcat.zf.com/index.asp?PKW=1&KHERNR=16&KTYPNR=18449&KMODNR=5389&KAT_KZ=P&ARTNR=89-132-0&EINSPNR_ART=14&LASTPAGE=nc2_teile_info.asp )
αν θες μας λες πως αποφασισες να βαλεις αλλους κωδικους και μαλιστα απο τους βρηκες αυτους τους κωδικους....ελατηρια εμειναν τα υφισταμενα αποτι καταλαβαινω γιαυτο κ ρωτας για συμπιεση των νεων αποσβεστηρων.
παντως τα super touring θεωρουνται πιο μαλακα απο τα advantage, εσενα σου φαινεται τωρα πιο σφικτο οπως λες. ισως να οφειλεται στο γεγονος οτι τα αλλα θα ειχαν τελειωσει; το βλεπεις και μας λες παλι πως παει..

a112gp
10-05-14, 05:39
Ευχαριστώ για την απάντηση Λευτέρη.
Ναι, είναι Μ43Β19.
Έχω διαβάσει τα ποστ σας και σας ευχαριστώ.
Οι κωδικοί ήταν αυτοί που διέθετε ο προμηθευτής για s. touring. Είχε και τα advantage, δεν ξέρω τους κωδικούς, θα τους ρωτήσω σήμερα.
Η επιλογή έγινε με το σκεπτικό πως το αυτοκίνητο δεν είναι m-pack, και υποθετικά δεν θα φορούσε advantage, αφού αυτά πάνε με m-pack ανάρτηση.
Αυτό που με απασχολεί δεν είναι τόσο η σκληρότητα, όσο το ύψος του αυτοκινήτου και το γεγονός πως ίσως δουλεύουν συμπιεσμένα.

6ylinder
10-05-14, 08:29
Ναι θα δουλεύουν ολίγον συμπιεσένα. Για τον πίσω άξονα μπορείς να βάλεις παχύτερες λασριχένιες βάσεις ελατηρίων (14,5 mm). Για τον μπροστά δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι...

a112gp
10-05-14, 20:39
Τι σημαίνει πρακτικά αυτό το λίγο συμπιεσμένα?
και αυτό το "S226A Sportliche Fahrwerksabstimmung Sports suspension settings" ξέρει κανείς τι σοι ανάρτηση είναι?
ΤΗΧ again . . .

6ylinder
10-05-14, 21:57
Ίσως είναι λίγο πιο σκληρά.

Το S226a είναι λογικά Μ-Πακ ανάρτηση, άσχετα εάν δεν είναι εμφανισιακά.

a112gp
11-05-14, 08:19
@ 6ylinder
"Ίσως είναι λίγο πιο σκληρά.", συγκριτικά όμως πιο μαλακά αν είχα βάλει advandage, έτσι?
Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον.

6ylinder
11-05-14, 10:01
Προφανώς...τα advantage είναι σκληρούτσικα...

a112gp
11-05-14, 19:52
Ήδη μου φαίνονται σκληρά τα s. touring . . .
Πολλές ευχαριστίες!!

diosak
18-05-14, 12:14
Παιδιά ξέρει κανείς σε ποιες βίδες βάζουμε Loctite κατά την αλλαγή αμορτισέρ? Σκέφτομαι να βάλω κόκκινο, αλλά επειδή για να ξεβιδωθούν μετά θέλουν θέρμανση λέω να βρω κανα μπλε που είναι κάπως πιο νορμάλ.
Επισυνάπτω εικόνες με τις όποιες βίδες...

a112gp
25-07-14, 09:41
Μπήκα στο κόπο και έστειλα μαιλ στην ZF για να δω την δική της πρόταση στην αλλαγή αμορτισερ δίνοντας τους κωδικούς των s. touring που τοποθέτησα (και έχω γράψει πιο πάνω) και έλαβα την παρακάτω απάντηση:

Dear Mr. Papadopoulos,
the shocks for the rear axle are correct, but for the front axle you took standard shocks for vehicles built after 09/2001.
The OE-shocks 31 31 1 096 851 and ... 852 are for vehicles built before 09/2001,equipped with sport suspension . The correct replacement are the SACHS shocks 556 873 and 556 874.
This ticket will be closed within 30 days – please contact us if the solution provided does not work for you.
For further questions or updates please contact ZF Services Schweinfurt,
telephone: +49 9721 475 5555.

Με λίγα λόγια προτείνει τα advantage εμπρός (556 873, -874) και τα s. touring πίσω (556882). Πιστεύω πως δεν είναι λύση η τοποθέτηση διαφορετικού τύπου εμπρός - πίσω. Από την εμπειρία μου με τα s. touring μέχρι τώρα και για το δικό μου στυλ οδήγησης είμαι πολύ ευχαριστημένος.

a112gp
25-07-14, 09:58
Επι τη ευκαιρία, αυτά είναι τα ελατήρια εμπρός. Καταλαβαίνει κανείς από τα χρώματα και τον αριθμό των γραμμών αν είναι m pack? Τα πίσω έχουν τις ίδιες γραμμές σε κίτρινο χρώμα.

6ylinder
25-07-14, 10:21
To πιο εύκολο είναι να βάλεις εδώ (http://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html) τους 7 τελευταίους χαρακτήρες του αριθμού πλαισίου σου εδώ κα να δεις εάν είναι εξοπλισμένο με τη σπόρ ανάρτηση ή όχι.

Δες και εδώ διάφορα http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=397880

a112gp
25-07-14, 11:22
Ευχαριστώ 6ylinder. To OEM, όπως έχω πει και στο ποστ #32, μου δίνει το εξής:
"S226A Sportliche Fahrwerksabstimmung Sports suspension settings"

Μελέτησα το λινκ, αλλά δεν βρίσκω ακριβώς τον δικό μου συνδυασμό, πιθανόν γιατί αφορά μοντέλα του εξωτερικού. Επίσης είδα πως στα δικά τους ελατήρια οι ρίγες είναι η μία δίπλα στην άλλη και όχι σε δύο ξεχωριστές σπείρες.
Το πιθανότερο είναι πως το δικό μου ανήκει στην κατηγορία "μια πορτοκαλί λωρίδα εμπρός, μια κίτρινη λωρίδα πίσω" συνδυασμό που όπως είπα δεν τον βρήκα στα αρχεία του λινκ.

MZ3
25-07-14, 21:43
αυτο σημενει μαμα αναρτηση με εναμιση ποντο περιπου χαμηλομα απο το ελατηριο
και μονο

οποτε η αναρτηση ειναι η απλη και οχι καποια αλλη εκδοση

(εκτος του ελατηριου)

ενδιαμεσο πακετο μ πακ και μαμας αναρτησης δηλαδη

a112gp
25-07-14, 23:17
Eυχαριστώ ΜΖ3. Μου έλυσες την απορία. Για την ιστορία, το αμάξι είναι εισαγωγή από Ιταλία και φορούσε από το εργοστάσιo, πέραν των ελατηρίων, και sachs advantage αμορτισερ