PDA

Επιστροφή στο Forum : Mfactory LSD


Σελίδες : [1] 2

Fanatic
08-04-14, 17:31
Διαβαζοντας στο Ζ4 forum και γενικα στο νετ εχω καταληξει οτι μια παρα πολυ καλη λυση και σε λογικο κοστος ειναι το Mfactory.

http://www.teammfactory.com/helical-lsd_166

Ελληνας εμπορος στην συμπρωτευουσα στο φερνει με 770 ευρω.

Ακουω γνωμες και συμμετεχοντες μηπως παρουμε καμια καλυτερη τιμη.

Μιλαμε για ΜΠΛΟΚΕ για Ε46, Ζ4, σειρα 1(Ε87)

rapid_fast
08-04-14, 19:00
Ναι, αλλά μπαίνει σε 318ι δίλιτρο??
δεν μπαίνει..
γμτ γμτ γμτ γμτ

BMW Power
08-04-14, 21:02
Στέλιο έχει για Ζ4?

oldcarskickass
08-04-14, 21:47
Μιλάμε για δισκάτο, αντρικό;

Fanatic
08-04-14, 21:51
Ειναι τυπου torsen (σαν το quaife) και κανει και για Ζ4 ειναι κοινο με τα 46αρια. Βγαζουν και δισκατο (metal plate) αλλα ολοι λενε οτι τα δισκατα κανουν θορυβο και θελουν συντηρηση.

Τα παιδια στο Ζ4 forum που εβαλαν ειναι πολυ ευχαριστημενοι και το μπλοκε εχει lifetime warranty.

gearboxer
08-04-14, 22:19
Διαβαζοντας στο Ζ4 forum και γενικα στο νετ εχω καταληξει οτι μια παρα πολυ καλη λυση και σε λογικο κοστος ειναι το Mfactory.

http://www.teammfactory.com/helical-lsd_166

Ελληνας εμπορος στην συμπρωτευουσα στο φερνει με 770 ευρω.

Ακουω γνωμες και συμμετεχοντες μηπως παρουμε καμια καλυτερη τιμη.

Μιλαμε για ΜΠΛΟΚΕ για Ε46, Ζ4, σειρα 1(Ε87)

Mετά το πτυχίο, το μπλοκέ θα είναι το καλύτερο πράγμα που θα έχεις πάρει LSDελλάρα! W))

Fanatic
08-04-14, 22:23
Χαχαχα αμην!:cheers:

oldcarskickass
08-04-14, 23:22
Mετά το πτυχίο, το μπλοκέ θα είναι το καλύτερο πράγμα που θα έχεις πάρει LSDελλάρα! W))

Καλά δε μιλάει για μπλοκέ αλλά για τόρσεν.

Μπλοκέ είναι μόνο τα δισκάτα, Μ Ο Ν Ο.- Αλλά για να βάλει τέτοιο ο fanatic πρέπει να πάει και για μεταμόσχευση γεννετικών οργάνων.

Δεν είναι καιρός να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες, ταξίδια στην ταυλάνδη, να βρίσκεις γιατρούς κτλ κτλ. Δύσκολα πράματα.

Fanatic
09-04-14, 07:14
Καλά δε μιλάει για μπλοκέ αλλά για τόρσεν.

Μπλοκέ είναι μόνο τα δισκάτα, Μ Ο Ν Ο.- Αλλά για να βάλει τέτοιο ο fanatic πρέπει να πάει και για μεταμόσχευση γεννετικών οργάνων.

Δεν είναι καιρός να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες, ταξίδια στην ταυλάνδη, να βρίσκεις γιατρούς κτλ κτλ. Δύσκολα πράματα.

Τωρα γινεσαι χυδαιος...σε λιγο ομως που θα κοιμασαι αγκαλια με αλλα αγορακια στα καραβια θα σου περασει W)) :rofl2:

Ρε καμενε αν υπηρχε μαμα Bmw δισκατο ευχαριστως να το εβαζα. Αλλα με τα aftermarket δεν μου αρεσει η ιδεα του να πρεπει να κανεις συντηρηση στο διαφορικο μετα απο ενα διαστημα. Ουτε να εχω το οποιο βουητο μπορει να προερχεται απο εκει οπως εχω διαβασει. Bottom line is that ANY LSD IS BETTER THAN NO LSD...δεν θα κατεβω στο D1...

Τελος η κυριως διαφορα του δισκατου με το torsen ειναι σε περιπτωσεις 0 ροπης στον ενα τροχο...τυπου αν σηκωσει τροχο η πατησει σε χιονι δλδ...πραγμα απιθανο και στις δυο περιπτωσεις...

oldcarskickass
09-04-14, 10:47
Καλά ρώτα τον παντέλο για την διαφορά μεταξύ δισκάτου και μη.

Όλα τα δισκάτα ρε συ, BMW ή MH BMW θέλουν συντήρηση. η εμπλοκή τους στηρίζεται την τριβή.

Ναι συμφωνώ ότι any lsd is better.

Αλλά μια που πας σε τόρσεν πως και δεν κοιτάς quaife;

Fanatic
09-04-14, 10:48
770euro vs 1400euro... σου αρκει???

InsaneDriver
09-04-14, 11:49
Στέλιο στο e90post τρέχει αυτή την εποχή groupbuy για το διαφορικό.
Μήπως αν μαζευτούμε εδώ 4-5 άτομα να πετύχουμε καλύτερη τιμή...;;;

Ελπίζω να αντέχει την ροπή μου αυτό το πράμα και ελπίζω να μην πάθουμε καμιά ζημιά με μεγάλες ταχύτητες. Από ότι έχω δει είναι αξιόπιστο...

Fanatic
09-04-14, 12:03
Στέλιο στο e90post τρέχει αυτή την εποχή groupbuy για το διαφορικό.
Μήπως αν μαζευτούμε εδώ 4-5 άτομα να πετύχουμε καλύτερη τιμή...;;;

Ελπίζω να αντέχει την ροπή μου αυτό το πράμα και ελπίζω να μην πάθουμε καμιά ζημιά με μεγάλες ταχύτητες. Από ότι έχω δει είναι αξιόπιστο...

Χαρη σε mail που εστειλα στην Θεσσαλονικη μου απαντησαν οτι απο 5 κομματια και πανω μπορουν να μας κανουν μια εκπτωση 5%.

Απο εκει και περα για το δικο σου θα ελεγα να στειλεις ενα mail στην Mfactory να τους πεις την ανησυχια σου για την ροπη και να σου απαντησουν. Χθες που τους ρωτησα κατι σε μιση ωρα ειχα απαντηση. Αν και στο Z4 forum το φορανε και μερικα κομπρεσσορατα 3λιτρα χωρις να εχουν αναφερει κανενα προβλημα.

Δεν ξερω ποση σημασια εχει βεβαια αλλα τα διαφορικα τους τα δινουν με lifetime warranty.

InsaneDriver
09-04-14, 12:13
Τον τελευταίο μήνα παραγγείλανε 10-15 335 φτιαγμένα έως 500ρόδα στην Αμερική πάντως.
Αυτός λέει ότι το torsen είναι για 1000 άλογα...Τι να πω

santo
09-04-14, 12:17
Το θέμα είναι πάντα πόσο φουντωμένος είναι ο οδηγός.. για το πόσο θα αντέξει
Να γίνουν τα μπλοκέ!

InsaneDriver
09-04-14, 12:19
Το θέμα είναι πάντα πόσο φουντωμένος είναι ο οδηγός.. για το πόσο θα αντέξει
Να γίνουν τα μπλοκέ!

Έχω δει στον Φλασκή σπασμένο quaife από φουντωμένο οδηγό με φτιαγμένο 335, φρένα, αναρτήσεις, r888 κτλπ...

Απλά με το Mfactory είναι το θέμα ότι η εταιρία είναι στην Αμερική οπότε από θέμα εγγύησης επιβαρύνεσαι με μεταφορικά κτλπ

Fanatic
09-04-14, 12:26
Έχω δει στον Φλασκή σπασμένο quaife από φουντωμένο οδηγό με φτιαγμένο 335, φρένα, αναρτήσεις, r888 κτλπ...

Απλά με το Mfactory είναι το θέμα ότι η εταιρία είναι στην Αμερική οπότε από θέμα εγγύησης επιβαρύνεσαι με μεταφορικά κτλπ

Χαρη αμα τον παρουμε απο τον dealer Θεσσαλονικη δεν πρεπει να μας καλυψει αυτος? Εννοω στο κομματι μεταφορικων.

santo
09-04-14, 12:30
Χάρη, είναι επιλογή αν θέλεις να γλιστράς βάζεις απλά λάστιχα τελιωμένα πίσω. Αν θέλεις να στρίψεις βάζεις ημισλίκ σε πιστάκι. Δεν νομίζω να καταπονείται τόσο πολύ.. το πιο βασικό είναι ο οδηγός και η χρήση (βιασμός!!)

Fanatic
09-04-14, 12:45
Αν κανεις κατι τετοια καθε μερα....εεε πιθανoν καποια στιγμη να παραδωσει πνευμα...

https://www.youtube.com/watch?v=u6C8EGJG4pg

InsaneDriver
09-04-14, 14:06
Tα donut είναι αδερφίστικα...Δεν κάνουμε τέτοια

Στέλιο αν σου πει η εταιρία στείλτο πίσω να το κάνουμε έλεγχο και μετά να σου στείλουμε το σωστό εφόσον ισχύσει η εγγύηση, τουλάχιστον τα μεταφορικά της αποστολής θα τα χρεωθείς.

Fanatic
09-04-14, 14:15
Χαρη αυτο ειναι σχετικο και μπορουμε να το ελεγξουμε. Εφοσον το αγοραζεις απο αντιπροσωπο τοτε σε περιπτωση που εχεις εγγυηση, εσυ το πας πισω στον αντιπροσωπο. Απο εκει και περα ειναι δικη του ευθυνη να το στειλει πισω για ελεγχο η να αντικατασταθει. Εισαι πελατης του αντιπροσωπου αμεσα και εμμεσα του κατασκευαστη.

AlexVag
09-04-14, 17:43
Απο οσο βλεπω δεν εχει για Ε39 528 ε? ειχα σκοπο να αλλαξω ολες τις φλατζες και τα λαστιχακια γιατι χανει λιιγο λαδακι και ισως το σκεφτομουν να το αφησω για μετα και να παω για lsd.

kostas1.6
09-04-14, 19:53
Εαν η παραγγελία και η τοποθέτηση γίνουν από τον αντιπρόσωπο http://www.b16a.gr/joomla δε θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα με την εγγύηση; (Δε γνωρίζω τι διαφορά μπορεί να υπάρχει στην τιμή, αλλά δε χάνουμε κάτι να ρωτήσουμε...)

Stunt Mike
09-04-14, 21:38
Τελος η κυριως διαφορα του δισκατου με το torsen ειναι σε περιπτωσεις 0 ροπης στον ενα τροχο...τυπου αν σηκωσει τροχο η πατησει σε χιονι δλδ...πραγμα απιθανο και στις δυο περιπτωσεις...

Και στο αφημα του γκαζιου εχουν διαφορα,εαν το δισκατο ειναι 2 δρομων........

Fanatic
09-04-14, 22:19
Και στο αφημα του γκαζιου εχουν διαφορα,εαν το δισκατο ειναι 2 δρομων........

Ναι σωστο...σιγουρα υπαρχουν και αλλες αλλα αυτες που ανεφερα ειναι ας του πουμε οι "πιο χοντρες"

Fanatic
09-04-14, 22:19
Εαν η παραγγελία και η τοποθέτηση γίνουν από τον αντιπρόσωπο http://www.b16a.gr/joomla δε θα είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα με την εγγύηση; (Δε γνωρίζω τι διαφορά μπορεί να υπάρχει στην τιμή, αλλά δε χάνουμε κάτι να ρωτήσουμε...)

We are on it

Κωστα ψηνεσαι και εσυ?

kostas1.6
09-04-14, 23:39
We are on it

Κωστα ψηνεσαι και εσυ?

Ναι, αλλά να δούμε και το τελικό κόστος.

Fanatic
10-04-14, 08:37
Aπο Θεσσαλονικη σε ερωτηση που εκανα οσον αφορα την εγγυηση η απαντηση ηταν η εξης:

"Εγγυηση ισχυει κανονικα , αν υπαρχει προβλημα και εχετε αγορασει το διαφορικο απο εμας , εμεις θα επικοινωνησουμε με το εργοστασιο για αντικατασταση."


Υπενθυμιζω βγαινει 782ευρω με μεταφορικα Αθηνα.

Να δουμε και απο b16a τι τιμη θα παρουμε και αν μας δωσει πακετο με εγκατασταση.

Μ5V8
28-04-14, 14:52
Γράφει ότι είναι helical ...
Τι σημαίνει αυτό ;

Η τιμή είναι πολύ καλή !

Fanatic
28-04-14, 16:24
Geared LSD

Geared, torque-sensitive mechanical limited-slip differentials use helical gears or worm gears rather than the beveled spider gears of the clutch based differentials. As torque is applied to the gears, they are pushed against the walls of the differential housing, creating friction. The friction resists the relative movement of the outputs and creates the limiting torque Trq d .

Helical Gear (http://en.wikipedia.org/wiki/Helical_gear)

Stunt Mike
28-04-14, 23:05
Γράφει ότι είναι helical ...
Τι σημαίνει αυτό ;

Η τιμή είναι πολύ καλή !

Σημαινει οτι ειναι γραναζωτο κι οχι δισκατο....

M535 E28
01-05-14, 20:14
Απο οσο βλεπω δεν εχει για Ε39 528 ε? ειχα σκοπο να αλλαξω ολες τις φλατζες και τα λαστιχακια γιατι χανει λιιγο λαδακι και ισως το σκεφτομουν να το αφησω για μετα και να παω για lsd.

αν κάνει για Ε46, κάνει και για Ε39. τα εντόσθια του διαφορικού είναι ίδια για δεδομένο μέγεθος (188)

kostas1.6
13-05-14, 17:41
Μίλησα σήμερα με b16a. Η τιμή που μου είπε, για ομαδική αγορά άνω των τριών κομματιών, είναι 750 ευρώ φορεμένο (torsen). Πάνω κάτω μου είπε να υπολογίζουμε 550 για το μπλοκέ + 200 για την τοποθέτηση. Στην τιμή της τοποθέτησης μου είπε ότι περιλαμβάνεται και αλλαγή τσιμουχάκια, δύο ρουλεμάν και βαλβολίνες. Aν χρειαστούν άλλα επιπλέον ανταλλακτικά, λόγω φθορών που μπορεί να ανακαλυφθούν, π.χ. κορωπήνια κλπ, η τιμή αυξάνεται. Η τιμή αυτή κατάλαβα ότι είναι κατά προσέγγιση (πάνω κάτω), αλλά δεν έχει ιδιαίτερη διαφοροποίηση ανα αυτοκίνητο. Ζήτησα αν είναι δυνατόν να μου δώσει όσο το δυνατόν πιο αναλυτικό κατάλογο των εφαρμογών για μοντέλα bmw (ώστε να ξέρουμε με σιγουριά ποιοί μπορούν να συμμετέχουν στην αγορά). Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει με mfactory και θα μου στείλει mail αναλυτικό. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ρώτησα (τρόπος πληρωμής, διάστημα παραγγελίας, τοποθέτησης κλπ), αλλά, αν τελικά εκδηλωθεί ενδιαφέρον, μπορούμε να ρωτήσουμε για να λύσουμε όποια άλλη απορία υπάρχει.

InsaneDriver
13-05-14, 18:51
Μιλάμε για τιμή με απόδειξη; :P
Ο Σπύρος είναι καλός μηχανικός πάντως...είχε και ένα M3 e46.
Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται. Περίεργο...

Αν είναι μόνο 750 εγώ είμαι μέσα για τοποθέτηση τον Ιούνιο.

kostas1.6
13-05-14, 21:19
Το θέμα του φπα (κακώς) δεν το διευκρίνησα, θα το ρωτήσω στην επόμενη επικοινωνία. Μπορείτε να μιλήσετε κι εσείς, με το Σπύρο μίλησα κι εγώ. Τι αυτοκίνητο έχεις insaneDriver;

InsaneDriver
14-05-14, 12:04
335 e92 έχω. Ίδια τιμή έχουν τα μπλοκέ για την Ζ4-335.

Fanatic
14-05-14, 12:21
Αν κυμαινομαστε εκει γυρω 750-900 ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ειμαι μεσα!

stef
14-05-14, 21:28
Ώπα! Τι έχουμε εδώ?
750;
Με τι εγγυηση;
Λες να το μπάξω στο Ε92;

InsaneDriver
14-05-14, 22:13
Στέφανε στην Αμερική στα bmwforum το βάλανε περίπου 30-40 άτομα μέσα σε 1-2 μήνες και όλα καλά από ότι λένε.

Έχει καλύτερη εγγύηση από τα quaife, wavetrac. Εφ'όρου ζωής και μεταβιβάσιμη.

Εγώ το ψήνω άσχημα αν μιλάμε για 750-800 τοποθετημένο...

stef
18-05-14, 17:54
Εδώ το έχει βάλει κανείς;

DUKE
18-05-14, 22:36
Συγνώμη γιατι καπου χαθηκα, σ αυτα τα λεφτα μιλαμε για διασκατο?
Και με τι ποσοστο εμπλοκης 40%?

DUKE
18-05-14, 22:41
Εδώ να πω οτι θα είναι το επομενο μου μπαξ το μπλοκε και ίσως εξάρι κιβώτιο.

Σκεφτομαι την λύση αυτην
http://www.ebay.co.uk/itm/121329439924?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Καθώς και ολόκληρο πίσω άξονα απο Μ3 Ε46. Το έχει κανει κανείς?
Προφανως το βήμα είναι διαφορετικο... Και θα πρεπει να έχω υποψιν οτι θα θέλει και εξαρι.
Το βήμα manual k smg E46 και γενικα το διαφορικό ειναι ίδιο?

InsaneDriver
18-05-14, 23:08
To mFactory είναι γραναζωτό τύπου Quaife.

Στην Ελλάδα ξέρω πολλούς με Honda που το έχουν βάλει.

InsaneDriver
18-05-14, 23:46
Διαβάστε εδώ...

http://www.bimmerboost.com/showthread.php?51790-MAXIMUM-TRACTION-AND-POWER-TO-THE-GROUND-Guaranteed!

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=799541

Εγώ γενικά έχω πειστεί για το προϊόν αυτό, το οποίο είναι πολύ γνωστό στους honda, mazda owners με τρομερές κριτικές για την αξιοπιστία, εγγύηση κτλπ.

Φυσικά η τιμή του είναι προκλητική αν το πάρουμε από τον b16.
Ο Σπύρος έχει http://www.b16a.gr/joomla μεγάλη εμπειρία από βελτιώσεις, αναρτήσεις, στήσιμο td cars, κυρίως Ιαπωνικά βέβαια, αλλά ένα διαφορικό είναι διαφορικό.

Lambros
19-05-14, 09:30
Εδώ να πω οτι θα είναι το επομενο μου μπαξ το μπλοκε και ίσως εξάρι κιβώτιο.

Σκεφτομαι την λύση αυτην
http://www.ebay.co.uk/itm/121329439924?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Καθώς και ολόκληρο πίσω άξονα απο Μ3 Ε46. Το έχει κανει κανείς?
Προφανως το βήμα είναι διαφορετικο... Και θα πρεπει να έχω υποψιν οτι θα θέλει και εξαρι.
Το βήμα manual k smg E46 και γενικα το διαφορικό ειναι ίδιο?

Έχει βάλει ο Ζαχαρίας πίσω άξονα από Μ3.

kostas1.6
19-05-14, 14:26
Σήμερα προσπάθησα να μιλήσω με το Σπύρο για να ξεκαθαρίσω το θέμα με την τιμή (εαν είναι με αποδειξη ή χωρίς), πόση αναμονή χρειάζεται για την τοποθέτηση από την παραγγελία και πως θέλει να πληρωθεί (προκαταβολές κλπ.). Δυστυχώς, δεν τον βρήκα, μου είπαν ότι βρίσκεται εκτός Αθηνών και θα επιστρέψει από Τετάρτη, οπότε από Τετάρτη και μετά θα έχουμε νεότερα.
Κατά τα λοιπά,
- πράγματι μιλάμε για το τύπου τόρσεν,
- υπάρχει και επιλογή για δισκάτο (1, 1,5 και 2 δρόμων), η οποία είναι λίγο πιο ακριβή (και δεν ξέρω για ποιά μοντέλα είναι διαθέσιμη),
- εγγύηση έχει εφ όρου ζωής (το γραναζωτό),
- μου έδειξε και ένα ζ4 ε85 που του έχει βάλει το ίδιο μπλοκέ, αλλά δεν ήταν και ο ιδιοκτήτης του εκεί να μου πεί εντυπώσεις.

Αναμένουμε, λοιπόν, για νεότερα.

Fanatic
19-05-14, 19:02
Σήμερα προσπάθησα να μιλήσω με το Σπύρο για να ξεκαθαρίσω το θέμα με την τιμή (εαν είναι με αποδειξη ή χωρίς), πόση αναμονή χρειάζεται για την τοποθέτηση από την παραγγελία και πως θέλει να πληρωθεί (προκαταβολές κλπ.). Δυστυχώς, δεν τον βρήκα, μου είπαν ότι βρίσκεται εκτός Αθηνών και θα επιστρέψει από Τετάρτη, οπότε από Τετάρτη και μετά θα έχουμε νεότερα.
Κατά τα λοιπά,
- πράγματι μιλάμε για το τύπου τόρσεν,
- υπάρχει και επιλογή για δισκάτο (1, 1,5 και 2 δρόμων), η οποία είναι λίγο πιο ακριβή (και δεν ξέρω για ποιά μοντέλα είναι διαθέσιμη),
- εγγύηση έχει εφ όρου ζωής (το γραναζωτό),
- μου έδειξε και ένα ζ4 ε85 που του έχει βάλει το ίδιο μπλοκέ, αλλά δεν ήταν και ο ιδιοκτήτης του εκεί να μου πεί εντυπώσεις.

Αναμένουμε, λοιπόν, για νεότερα.

:dance::dance:

Fanatic
28-05-14, 15:08
Kωστα κανενα νεοτερο???

spyros e46
28-05-14, 16:41
Θέλω και εγώ μπλοκαδούρα αλλά δεν βγαίνω τώρα από φράγκα. :banghead:

kostas1.6
29-05-14, 23:51
Kωστα κανενα νεοτερο???

Στέλιο, δεν είχα χρόνο αυτές τις μέρες, λόγω δουλειάς. Αύριο (Παρασκευή) θα τον ψάξω να έχουμε μια καλύτερη εικόνα.

paris320ci
30-05-14, 10:23
Delivery Κύπρο κάνουνε? ενδιαφέρομαι...

kostas1.6
30-05-14, 14:40
Λοιπόν, όπως μου τα μετέφερε ο Σπύρος, α) η τιμή είναι με απόδειξη, β) αναμονή για την παραγγελία, εκτός απροόπτου, είναι συνήθως μία με δύο εβδομάδες και γ) το θέμα της πληρωμής θα το συζητήσουμε (προκαταβολές κλπ) όταν μαζευτούμε.
Ρώτησα, επίσης, αν γίνεται κάτι καλύτερο με την τιμή αν μαζευτούμε μεγαλύτερος αριθμός ενδιαφερτομένων (η τιμή που μου είχε πεί είναι για τουλάχιστον τρία αυτοκίνητα) και μου είπε ότι θα συζητηθεί και αυτό.
Προτείνω να δηλώσουμε, όσοι είμαστε σίγουροι, το ενδιαφέρον μας, ώστε σιγά-σιγά να δούμε τι μας γίνεται.

kostas1.6
30-05-14, 14:41
Delivery Κύπρο κάνουνε? ενδιαφέρομαι...

Φίλε μου, χίλια συγγνώμη, αυτό ξέχασα να το ρωτήσω. Θα το ρωτήσω στην επόμενη επικοινωνία που θα κάνω.

paris320ci
30-05-14, 15:27
Φίλε μου, χίλια συγγνώμη, αυτό ξέχασα να το ρωτήσω. Θα το ρωτήσω στην επόμενη επικοινωνία που θα κάνω.

Delivery εννοώ να μπω και εγώ στο δικό σας group-by και ο αντιπρόσωπος Ελλάδα να μου το προωθήσει Κύπρο.

Fanatic
30-05-14, 15:33
-750 ευρω με τοποθετηση
-Περιλαμβανει ΦΠΑ

Ενας εγω!:love::love::love:

paris320ci
30-05-14, 19:30
Είμαι μέσα, αγορά μόνο φυσικά

Για όσους ενδιαφέρονται, είχα ανοίξει το ίδιο θέμα στο fanatics και σήμερα κατακριβεια έκανε και ποστ το mfactory. Link here (http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=1001800&page=4)

stef
01-06-14, 16:05
Το θέμα της εγκατάστασης με ενδιαφέρει και με απασχολεί ιδιαιτέρως
Επίσης αυτός που θα το βάλει έχει ξαναβάλει σε Ε85-Ε92 κλπ?
Εγγύηση αναφέρατε νωρίτερα εφ όρου ζωής...

Fanatic
01-06-14, 17:50
Το θέμα της εγκατάστασης με ενδιαφέρει και με απασχολεί ιδιαιτέρως
Επίσης αυτός που θα το βάλει έχει ξαναβάλει σε Ε85-Ε92 κλπ?
Εγγύηση αναφέρατε νωρίτερα εφ όρου ζωής...

Φανταζομαι το παρακατω σχολιο αφορα αυτοκινητο στο οποιο εγινε εγκατασταση εκει.

- μου έδειξε και ένα ζ4 ε85 που του έχει βάλει το ίδιο μπλοκέ, αλλά δεν ήταν και ο ιδιοκτήτης του εκεί να μου πεί εντυπώσεις.

Αναμένουμε, λοιπόν, για νεότερα.

stef
01-06-14, 17:57
Στέλιο πρώτα να δούμε τι ξέρουν και εαν ξέρουν να τοποθετούν σωστά και μετά τα υπόλοιπα για εμένα..

kostas1.6
02-06-14, 09:43
Ξέχασα να πώ ότι κι εγώ είμαι μέσα :rockon: για Z4 E86 3.0 si

Το θέμα της εγκατάστασης με ενδιαφέρει και με απασχολεί ιδιαιτέρως
Επίσης αυτός που θα το βάλει έχει ξαναβάλει σε Ε85-Ε92 κλπ?
Εγγύηση αναφέρατε νωρίτερα εφ όρου ζωής...

Αυτό είναι ένα ζήτημα. Όπως είπα και παραπάνω, μου είπε ότι έχει βάλει ήδη σε ένα Ε85 που είχε εκεί, αλλά δε μίλησα με τον ιδιοκτήτη να μου πεί εντυπώσεις. Έχω αποφασίσει, όμως, να συμμετάσχω, γιατί σχόλια αρνητικά δεν έχουν ακουστεί, μου είπε ότι έχει τοποθετήσει το δισκάτο σε πολλά σ2000, και θεωρώ την τιμή πάρα πολύ καλή. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι, γενικότερα, ούτε κι εγώ έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο μαγαζί και, φυσικά, δεν μπορώ να εγγυηθώ και στους υπόλοιπους για την ποιότητα των εργασιών. Σε κάθε περίπτωση, για το μαγαζί ακούγονται καλά σχόλια (κυρίως από χόντα μεριά, βέβαια) και εγώ που πήγα από εκεί και συζητήσαμε με το Σπύρο, εκ πρώτης όψεως, έμεινα με καλή εντύπωση. Εννοείται ότι όποιος έχει προσωπική άποψη από το συνεργείο (είτε θετική είτε αρνητική) θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν την κατέθετε. Τέλος, προτείνω, αν προχωρήσουμε, να περάσουμε μια μέρα όλοι οι ενδιαφερόμενοι από το μαγαζί, ώστε να γίνει η τελική συνεννόηση ενώπιον όλων, προκειμένου να έχουμε όλοι κοινή εικόνα σε σχέση με το τι έχει συμφωνηθεί.

stef
02-06-14, 21:06
Πόσα BMW έχει φτιάξει ξέρουμε?

MarinosE46
02-06-14, 21:11
καλησπέρα σε όλους.Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά δε νομίζω πως υπάρχει διαφορά στην τοποθέτηση ενός διαφορικού είτε πρόκειται για BMW,είτε για HONDA,είτε για Ferrari...Καλά μπαξίματα εύχομαι σε όλα τα παιδιά.

Stunt Mike
02-06-14, 22:32
Πόσα BMW έχει φτιάξει ξέρουμε?

Tι ρολο παιζει αυτο???Διαφορικο θα σου βαλει,οχι διαγνωση σπανιας βλαβης.....

stef
02-06-14, 22:52
Tι ρολο παιζει αυτο???Διαφορικο θα σου βαλει,οχι διαγνωση σπανιας βλαβης.....

Τα πάντα παίζουν ρόλο

kostas1.6
03-06-14, 00:14
Παιδιά, είναι απλά τα πράγματα.
Εαν κάποιος εμπιστεύεται περισσότερο κάποιον άλλο μηχανικό (εγώ, ας πούμε, δεν γνωρίζω κάποιον που να του έχω τυφλή εμπιστοσύνη), μπορεί να δηλώσει ότι συμμετέχει για την αγορά και το τοποθετεί αλλού (αν θέλει κανείς μπορούμε να ρωτήσουμε τιμές και για αυτήν την επιλογή).
Το θέμα της τοποθέτησης στο b16a τέθηκε από εμένα, γιατί προτιμώ αυτός που θα φέρει το μπλοκέ και θα μιλήσει με την mfactory να μου το τοποθετήσει κιόλας, ώστε, σε κάθε περίπτωση, να έχω να κάνω ουσιαστικά με έναν άνθρωπο (δε θα ήθελα να με στέλνει, σε περίπτωση προβλήματος, ο εγκαταστάτης στον εισαγωγέα και τούμπαλιν). Στην πορεία αυτός ο άνθρωπος προέκυψε ότι κάνει και μια αρκετά καλή τιμή.
Το γεγονός αυτό δεν θα ήθελα, προσωπικά, επειδή εγώ πήγα και ρώτησα και σας μετέφερα την προσφορά του, να παρασύρει κάποιον. Τη στάθμιση για τα συν και πλην της επιλογής αυτής και τα ρίσκα, αν εμπεριέχεται οποιοδήποτε ρίσκο, σκοπεύω να τα πάρω αποκλειστικά για τον εαυτό μου. Αν το αποφασίσουν και άλλα παιδιά, καλώς. Για όσους προβληματίζονται, πάλι καλώς και απολύτως θεμιτό. Έχω ξαναπεί ότι είναι ευπρόσδεκτες και άλλες προτάσεις για αγορά, τοποθέτηση, μαζί ή ξεχωριστά, και από άλλες πηγές. Μέχρι τώρα, πάντως δεν έχει ειπωθεί κάτι σχετικό.
Όπως προείπα μπορούμε να εξετάσουμε και την επιλογή της αγοράς μόνο και όσοι θέλουν το εγκαθιστούν εκεί, όσοι δε θέλουν πηγαίνουν στο μηχανικό τους.

Α, ξέχασα να πώ ότι μου είπε ότι έβαλε τις προάλλες και ένα μπλοκέ σε ένα παληκάρι με στέισον Ε46 από ένα club της BMW, δεν κατάλαβα αν είναι γραμμένος εδώ.

Οπότε, ας ξεκινήσουμε να δηλώνουμε όσοι θέλουν σίγουρα και όσοι θέλουν μόνο αγορά για να έχουμε εικόνα. Θέλετε να ορίσουμε ένα χρονικό διάστημα μέχρι να κλειδώσει η λίστα; Πείτε και οι ενδιαφερόμενοι τη γνώμη τους.

1. Fanatic
2. paris320ci: αγορά και αποστολή Κύπρο ( ; )
3. kostas1.6: αγορά και τοποθέτηση για Ζ4 Ε86 3.0 si

αν κάποιος από τα άλλα δύο παιδιά που έχω γράψει έχει μετανιώσει , μπορεί να σβήσει το όνομά του, άλλως ας γράψουν τι επιθυμούν (αγορά, τοποθέτηση κλπ) και το μοντέλο τους.


Ααυτά, συγγνώμη για το μακρροσκελές post, καλό βράδυ σε όλους.

BMW Power
03-06-14, 09:05
Προσέξτε να αναφέρετε αν είναι χειροκίνητο ή αυτόματο το κιβώτιο ταχυτήτων γιατί έχει διαφορά.

Έχει διαφορά η τοποθέτηση στα BMW γιατί υποτίθεται ότι δεν ανοίγονται ποτέ αυτά τα διαφορικά.

Stunt Mike
03-06-14, 09:05
Τα πάντα παίζουν ρόλο

Ο b16a ειναι απο τα πλεον γνωστα βελτιωτικα συνεργεια της Αθηνας κι οχι ο μεσος ασχετουλης της γειτονιας σου...Και μην τρελαινεσαι,αυτοκινητο ειναι και το bmw οπως ολα τ'αλλα,δεν ειναι διαστημοπλοιο...

Fanatic
03-06-14, 09:19
Fanatic: Αγορα και τοποθετηση σε Ζ4 2,5 Μ54

Stunt Mike
03-06-14, 18:05
Προσέξτε να αναφέρετε αν είναι χειροκίνητο ή αυτόματο το κιβώτιο ταχυτήτων γιατί έχει διαφορά.

Έχει διαφορά η τοποθέτηση στα BMW γιατί υποτίθεται ότι δεν ανοίγονται ποτέ αυτά τα διαφορικά.

Σε τι εχουν διαφορα δλδ???Μην λεμε κουβεντες απλως για να δημιουργουμε φαντασματα.
Το τι λεει το μανουαλ το αυτοκινητου για τη συντηρηση,δεν εχει σχεση με την συγκεκριμενη κουβεντα...
Και μια ερωτηση κρισεως σε ολους τους wannabe μηχανικους του πληκτρολογιου:Που θ'αλλαξεις πιο ευκολα ενα διαφορικο σε μπλοκε ή μια αλλαγη κορωνοπηνιου γιατι ετσι γουσταρεις...σ'ενα μπροστοκινητο ή στο bmw??

Fanatic
03-06-14, 18:41
Και εγω πιστευω οτι κανενας κατασκευαστης δεν αναφερει οτι τα διαφορικα τους ανοιγονται η οτι υποστηριζουν μετατροπες.

BMW Power
03-06-14, 20:52
Σε τι εχουν διαφορα δλδ???Μην λεμε κουβεντες απλως για να δημιουργουμε φαντασματα.
Το τι λεει το μανουαλ το αυτοκινητου για τη συντηρηση,δεν εχει σχεση με την συγκεκριμενη κουβεντα...
Και μια ερωτηση κρισεως σε ολους τους wannabe μηχανικους του πληκτρολογιου:Που θ'αλλαξεις πιο ευκολα ενα διαφορικο σε μπλοκε ή μια αλλαγη κορωνοπηνιου γιατι ετσι γουσταρεις...σ'ενα μπροστοκινητο ή στο bmw??

Έχεις πολύ ύφος και δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος σου.

Έχεις δει ανοιχτό διαφορικό απο Ε46? ή απο Ζ4? σε προσπάθεια να το κανουν μπλοκε? Τα εχεις δει να σπάνε?

InsaneDriver
03-06-14, 22:14
Δεν μιλάμε για πατέντα εδώ βρε παιδιά. Μιλάμε για bolt on λύση...

stef
03-06-14, 22:22
Ο b16a ειναι απο τα πλεον γνωστα βελτιωτικα συνεργεια της Αθηνας κι οχι ο μεσος ασχετουλης της γειτονιας σου...Και μην τρελαινεσαι,αυτοκινητο ειναι και το bmw οπως ολα τ'αλλα,δεν ειναι διαστημοπλοιο...

Συγγνώμη που δεν συναναστρέφομαι με όλους τους γκαραζιέριδες της Αθήνας και θα έπρεπε να ξέρω τον b16a c17b κλπ κλπ (χωρίς να μου φταίει σε κάτι ο άνθρωπος)
Επίσης επειδή σε βλέπω ολίγον για να μην πω πολύ εριστικό καλύτερα να ηρεμήσεις λίγο ή αλλιώς επειδή ΟΛΟΙ εμείς είμαστε άσχετοι θα μας την λες συνέχεια
Ηρέμισε λίγο, κουβέντα κάνουμε, εαν δεν σ αρεσουν αυτά που γράφουμε μην απαντάς

Υ.Γ: Η γειτονιά μου δεν έχει συνεργεία...

Stunt Mike
03-06-14, 22:46
Προσέξτε να αναφέρετε αν είναι χειροκίνητο ή αυτόματο το κιβώτιο ταχυτήτων γιατί έχει διαφορά.

Έχει διαφορά η τοποθέτηση στα BMW γιατί υποτίθεται ότι δεν ανοίγονται ποτέ αυτά τα διαφορικά.

Έχεις πολύ ύφος και δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος σου.

Έχεις δει ανοιχτό διαφορικό απο Ε46? ή απο Ζ4? σε προσπάθεια να το κανουν μπλοκε? Τα εχεις δει να σπάνε?

Ενω η εμμεση επιβολη της αποψης σου περι ανοιγματος των διαφορικων,ειναι πιο σωστη σαν τροπος???Δεν σε καταλαβαινω.....Ακομα κι αν εγραψα με εριστικο τροπο(που ουδεποτε σκοπευα φυσικα),δεν επεβαλλα σε κανεναν την γνωμη και γνωση μου...Με ποια βεβαιοτητα εσυ θεωρεις οτι ΟΝΤΩΣ εχει διαφορα η τοποθετηση στα bmw??
Επισης καταλαβες τι ακριβως θελουν ν'αγορασουν τα παιδια??Ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ γκρουπ μπλοκε κι οχι να κανουν το δικο τους ελευθερο σε μπλοκε...
Τωρα σ'αυτο που με ρωτας για τα διαφορικα,ελα να στα δειξω κι απο κοντα....εχω και ποικιλια σασμαν να ξερεις...με διαφορα σπασιματα...

Stunt Mike
03-06-14, 22:57
Συγγνώμη που δεν συναναστρέφομαι με όλους τους γκαραζιέριδες της Αθήνας και θα έπρεπε να ξέρω τον b16a c17b κλπ κλπ (χωρίς να μου φταίει σε κάτι ο άνθρωπος)
Επίσης επειδή σε βλέπω ολίγον για να μην πω πολύ εριστικό καλύτερα να ηρεμήσεις λίγο ή αλλιώς επειδή ΟΛΟΙ εμείς είμαστε άσχετοι θα μας την λες συνέχεια
Ηρέμισε λίγο, κουβέντα κάνουμε, εαν δεν σ αρεσουν αυτά που γράφουμε μην απαντάς

Υ.Γ: Η γειτονιά μου δεν έχει συνεργεία...

Stef σου απαντησαν(εγω και ο Fanatic) οτι δεν παιζει ρολο αν εχει ξαναβαλει ή οχι σε bmw γιατι ειναι σχετικα απλη διαδικασια και δεν θελει εξειδικευση στην μαρκα.
Κι εσυ με μια προταση μου λες ''τα παντα παιζουν ρολο'' δλδ χωρις να σκεφτεις αυτο που σε ρωτησα,με γειωνεις...τουλαχιστον στον γραπτο λογο.......Συγνωμη αλλα η απαντηση σου,εμενα με ιντριγκαρει να σου απαντησω αναλογα.......

Υ.γ Ειμαι εξαιρετικα ηρεμος και δεκτικος ανθρωπος στην κουβεντα,μπορουν να στο επιβεβαιωσουν πιστευω πολλοι....Και ανεκαθεν οταν λεω κατι το τεκμηριωνω,δεν πεταω μια κουβεντα απλως για να επιβαλλω την αποψη μου,ακομα κι αν τελικα ειμαι λαθος....

BMW Power
04-06-14, 10:23
Μιχάλη, το πρόβλημα είναι ότι δεν λες την γνώμη σου αλλά επιτίθεσαι στους άλλους.

Επισης καταλαβες τι ακριβως θελουν ν'αγορασουν τα παιδια??Ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ γκρουπ μπλοκε κι οχι να κανουν το δικο τους ελευθερο σε μπλοκε

Στο θέμα μας τώρα. Γράφοντας το παραπάνω καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις πως αν δεν αλλάξεις γκρουπ δεν γίνεται να έχεις μπλοκέ κρατώντας το ίδιο καβούκι (εκτός και αν θεωρείς το κολλημένο διαφορικό μπλοκέ) οπότε είναι άστοχη η παρατήρηση. Στο φόρουμ έχουν βάλει μερικοί γκρουπ με πρώτο παγκόσμια σε Ζ4 3,0 το quaife του mpikounis. Έκτοτε έχω δει πολλά σπασμένα και το πρόβλημα πάντα ήταν η εγκατάσταση.

Μην συγκρίνεις την εμπειρία σου τα Ε36 με τα μετέπειτα διαφορικά.

Δεν μιλάμε για πατέντα εδώ βρε παιδιά. Μιλάμε για bolt on λύση...

Χάρη και τα quaife bolt on είναι αλλά αν δεν ξέρεις να τα βάλεις....

InsaneDriver
04-06-14, 10:48
Μισό λεπτό γιατί έχω μπερδευτεί...
Ανοίγουμε καβούκι, βγάζουμε το ελεύθερο, λύνουμε κορώνα, τη βάζουμε στο μπλοκέ, το ξαναβάζουμε μέσα, κλείνουμε καβούκι.
Η περίπτωση του μπικούνη που λες είναι διαφορετική γιατί έπαιξε πατέντα θυμάμαι μιας και το διαφορικό δεν ήταν για Ζ4.

Όταν ένα συνεργείο αναλαμβάνει με επιτυχία ντραγκστεράδικα αυτοκίνητα, πιστάδικα αυτοκίνητα, με εξειδίκευση μεγάλη σε Honda και έχει τοποθετήσει διαφορικά σε μπροσθιοκίνητα, πισωκίνητα(Bmw, s2000, mr2) σε 4κίνητα κτλπ, τι παραπάνω εξειδίκευση θέλεις όταν μιλάμε για bolt on λύση;

Δεν είναι μαστρομήτσος της γειτονίας. Είναι λαστιχάς με εξειδίκευση στο overall στήσιμο αυτοκινήτων για drag, td κτλπ

Stunt Mike
04-06-14, 11:26
Μιχάλη, το πρόβλημα είναι ότι δεν λες την γνώμη σου αλλά επιτίθεσαι στους άλλους.



Στο θέμα μας τώρα. Γράφοντας το παραπάνω καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις πως αν δεν αλλάξεις γκρουπ δεν γίνεται να έχεις μπλοκέ κρατώντας το ίδιο καβούκι (εκτός και αν θεωρείς το κολλημένο διαφορικό μπλοκέ) οπότε είναι άστοχη η παρατήρηση. Στο φόρουμ έχουν βάλει μερικοί γκρουπ με πρώτο παγκόσμια σε Ζ4 3,0 το quaife του mpikounis. Έκτοτε έχω δει πολλά σπασμένα και το πρόβλημα πάντα ήταν η εγκατάσταση.

Μην συγκρίνεις την εμπειρία σου τα Ε36 με τα μετέπειτα διαφορικά.



Χάρη και τα quaife bolt on είναι αλλά αν δεν ξέρεις να τα βάλεις....
Κανεις μεγαλο λαθος και εννοειτε οτι ενα ελευθερο διαφορικο μπορει να γινει μπλοκε γραναζωτο...

BMW Power
04-06-14, 11:28
Εγώ δεν μίλησα ποτέ για το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί δεν το ξέρω.
Εγώ έγραψα για την διαδικασία και για το ότι αν δεν γίνει σωστά θα σπάσει.

Του Πικούνη το quaife παραγγέλθηκε μετρώντας το διαφορικό του ανοιχτό με την λογική του project και ότι πιθανώς θα χωράει. Μπήκε από μηχανικό πολύ έμπειρο στα διαφορικά και δεν έσπασε ακόμη και μετά από την βιασμό που υπέστη από τον 2ο ιδιοκτήτη. Γκρούπ quaife και άλλων εταιριών που μπήκαν με προσπάθεια, χωρίς γνώση, έκαναν κράου.

Stunt Mike
04-06-14, 11:41
Σπασμενα μπλοκε bmwpower ποια ειδες??Τα Quaife που εβαλε γνωστο συνεργειο??Γιατι εκει η ατσαλια πηγε συννεφο...
Οσον αφορα το αν ξερω απο διαφορικα η' οχι,το αφηνω ασχολιαστο...
Εν κατακλειδι,ενα bolt on διαφορικο m-factory,quaife η κατι αλλο σε εγκαταστατη που ξερει τη δουλεια του και ασχολειται,ειναι υποθεση ρουτινας...Αν τωρα μ@λ@κιζεται κι αφηνει τις demo βιδες πανω στα γκρουπ και σπανε τ'αυτοκινητακια του κοσμακη μετα,εκει σηκωνω τα χερια ψηλα.

υ.γ επιθετικος γινομαι παντα με αφορμη αλλουνου συμπεριφορα..οχι στα καλα καθουμενα....κι εν πασει περιπτωσει επειδη απ'οτι φαινεται γνωριζεται τα παντα εδω μεσα,ισως και να μην ξανα απαντησω σε thread τοτε...τζαμπα κοπος...

BMW Power
04-06-14, 11:42
Κανεις μεγαλο λαθος και εννοειτε οτι ενα ελευθερο διαφορικο μπορει να γινει μπλοκε γραναζωτο...

Είδες τι γράφω?

αν δεν αλλάξεις γκρουπ

Stunt Mike
04-06-14, 12:08
Είδες τι γράφω?

αν δεν αλλάξεις γκρουπ

Ναι αγορι..το'δα....και ξαναλεω οτι ναι γινεται το ελευθερο γκρουπακι σου να γινει γραναζωτο μπλοκε...Απλως πλεον που εχουν φτηνυνει τα ετοιμα γκρουπ,δεν εχει λογικη ενα τετοιο εγχειρημα και εμπεριεχει και πολλους κινδυνους αστοχιας....Δεν ξερω βεβαια ο Κυρλαγκιτσης στα Βορεια τι κανει...φτιαχνει τα δικα τους η φερνει γκρουπ ετοιμο??

Stunt Mike
04-06-14, 12:18
εχω εναν δικο μου μεταποιητη που μας εφτιαχνε μπλοκε και γραναζια σασμαν,δισκοπλατα,βολαν εδω και πολλα χρονια...ειχα φτιαχτο 2δρομων 75%(ηταν απλο μπλοκε 25%) σε escort Mk2 και γραναζωτο μπλοκε σε punto GT μετεπειτα αλλα και αλλα πολλα γνωστων αγωνιζομενων και μη....Ολα γινονται...
Αλλα σκεψου οτι κι εγω το 2010 εβαλα quaife στο Ε36,δεν συμφερε η πατεντα πια....

BMW Power
04-06-14, 12:34
Αυτό ομολογώ δεν το ήξερα.

Ακόμη και στα Ε34, Ε36, Ζ3 η BMW ένα απλό γκρούπ έστελνε και το έκανες μπλοκέ.

paris320ci
04-06-14, 12:40
Καλημέρα, ενημερώνω ότι παράγγειλα το Helical LSD από το mfactory, εντυπωσιάστηκα από τη άμεση ανταπόκριση τους και δεν μπορώ να περιμένω group by :)
H εγκατάσταση θα γίνει από ένα συγκεκριμένο συνεργείο το οποίο έχει τη απαραίτητη πείρα, και ακολούθως θα τεσταριστεί στην πίστα. Θα ανεβάσω ένα full review μαζί με τη εγκατάσταση και έλεγχο. Η παραγγελία έγινε για 3,38 188Κ του 320 Ε46

Stunt Mike
04-06-14, 13:05
Αυτό ομολογώ δεν το ήξερα.

Ακόμη και στα Ε34, Ε36, Ζ3 η BMW ένα απλό γκρούπ έστελνε και το έκανες μπλοκέ.

Λογικο...καμια εταιρεια δεν κανει πατεντες...Επισης δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα εγω πχ εχω 2 διαφορικα για το αγωνιστικο Ε36 μου,οπου στο ενα φοραω κορωνοπηνιο 5αρας Ε34 και στο αλλο κορωνοπηνιο και γκρουπ απο Ε30!Και φυσικα δουλευουν χωρις περιττους θορυβους...Και φυσικα υπαρχουν κι αλλοι τετοιοι συνδυασμοι...

InsaneDriver
04-06-14, 13:09
Αυτό είναι το Ζ4 που έχει γίνει η τοποθέτηση. Είναι κομπρεσοράτο

http://www.youtube.com/watch?v=_k46D-JhPnM

kostas1.6
10-06-14, 14:49
1) Fanatic: Αγορα και τοποθετηση σε Ζ4 2,5 Μ54
2) kostas1.6: αγορά και τοποθέτηση σε Ζ4 Ε86 3.0 si χειροκίνητο

Αυτοί είμαστε τελικά; Κανένας άλλος;

Υ.Γ. Το z4 του βιντεο είναι αυτό που μου έδειξε και o Σπύρος στο συνεργείο.

InsaneDriver
10-06-14, 15:23
Δώστε μου λίγες ημέρες και θα μπω και εγώ.

Action Man
10-06-14, 15:49
:icon_kidr:rockon:

paris320ci
12-06-14, 09:14
http://www.argyrides.eu/lsd.jpg

;)

zaharias
12-06-14, 09:19
Ωωωωωωωωωω!!!!
Με το καλο η τοποθετηση και να χαρεις το μπλοκατο 46αρι σου.. :)
Περιμενω review!!

paris320ci
12-06-14, 11:16
Thanks!!!!

Θα ακολουθήσει full review μόλις τελειώσει η εγκατάσταση.

Ερώτηση - Τί θα χρειαστώ επιπλέον από εδώ? (http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Coupe/Europe/320Ci-M54/R-N/apr2001/browse/rear_axle/differential_drive_output/)

BMW Power
12-06-14, 12:00
Από εδώ πρέπει να πάρεις το σετ των φλαντζών #9 (http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Coupe/Europe/320Ci-M54/R-N/apr2001/browse/rear_axle/final_drive_gasket_set/)

stef
14-06-14, 11:20
Πωωωωωω
Θέλω και εγώωωωωω

InsaneDriver
14-06-14, 16:58
stef έλα και εσύ για mfactory.
Μέσα στο καλοκαίρι θα το προχωρήσουμε...

stef
14-06-14, 21:57
stef έλα και εσύ για mfactory.
Μέσα στο καλοκαίρι θα το προχωρήσουμε...

Λες να βάλουμε στο 35άρι σου και στο 25άρι μου?
Γιατί τόση μεγάλη διαφορά σε τιμή σε σχέση με το quaife?

Fanatic
14-06-14, 22:45
Λες να βάλουμε στο 35άρι σου και στο 25άρι μου?
Γιατί τόση μεγάλη διαφορά σε τιμή σε σχέση με το quaife?

Αν ειχε την ιδια τιμη με το quaife ποιος θα το επερνε?? Ειναι ο μονος τροπος να μπει ενα νεο προιον στην αγορα και να κανει ενα ονομα.

Οσο εχω ψαξει στο νετ απο εγκαταστασεις δεν εχω διαβασει ουτε ενα αρνητικο post.

stef
15-06-14, 10:02
Εξωτερικό Στέλιο έχεις διαβάσει αρνητικά σχόλια?
Είναι ίδιου τύπου πάντως με το quaife

InsaneDriver
15-06-14, 13:13
Εγώ θα το προχωρήσω πάντως...

Η εταιρεία ξεκίνησε από honda και μπήκε σε όλες τις μάρκες.
Οπότε δεν ξεκίνησε με τα bmw, mercedes και γενικά ευρωπαίκό tax value που βάζουν οι περισσότεροι βελτιωτές.

Δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό και στην λειτουργεία είναι ίδιο με το quaife.

Fanatic
15-06-14, 15:51
Εξωτερικό Στέλιο έχεις διαβάσει αρνητικά σχόλια?
Είναι ίδιου τύπου πάντως με το quaife

Για εξωτερικο λεω στα forum ΔΕΝ διαβασα κατι αρνητικο. Απο τα τεχνικα ειναι ιδιο με το quaife.

:search:

paris320ci
16-06-14, 09:28
MOAR!

http://www.argyrides.eu/lsd/1.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/2.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/3.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/4.jpg

paris320ci
16-06-14, 09:28
http://www.argyrides.eu/lsd/5.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/6.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/7.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/8.jpg

paris320ci
16-06-14, 09:29
http://www.argyrides.eu/lsd/9.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/10.jpg

http://www.argyrides.eu/lsd/11.jpg

Fanatic
16-06-14, 10:35
Παρη τουμπανο φαινεται (ακομα και στο γραφειο)

1)Ποσο σου πηγε τελικα;
2)Λεει στο κουτι 330ΑΤ. Για αυτοματο ειναι;
3)Ποτε θα μπει στο αμαξι με το καλο;

paris320ci
16-06-14, 13:00
Λέει 330 Α/Τ λόγω του ότι 3,38 (που είναι το δικοό μου ratio) μπαίνει σε τέτοιο μοντέλο. Θεωρώ ότι θα ταιριάξει στο δικό μου...

Πλήρωσα $800 (μέσω Group by) και επιπλέον €45 δασμό (ευτυχώς το δηλώσαν αξία $300)

Υπολογίζω να μπει από βδομάδας, μάλλον Τρίτη/Τετάρτη αναλόγως πότε θα έρθουνε τα gaskets

Fanatic
16-06-14, 13:46
Super! Και με αυτη την τιμη μου φαινεται λογικο και το 750ευρω τοποθετημενο που κοιταμε στην δικη μας περιπτωση.

Nikos_e92
16-06-14, 14:02
Σε γνωστό ξένο φορουμ, έχει κάνει εγγραφή αντιπροσωπος της εταιρείας και λύνει πολλών ειδων αποριες
σχετικά με το μπλοκε αυτό

Παντως απο μια μικρή ερευνα που έκανα, όσον αφορά και το δικό μου αυτοκίνητο, εχει ακριβώς την ίδια
κατασκευή με το αντίστοιχο quaife, γραναζωτό και δεν βρήκα μεχρι στιγμής προβλήματα με ημιαξόνια
και σασμάν ....

Για τον κύριο που έχει τη τιμή αυτή μπορει να αναφερθεί το ονομα του ?? αν οχι μπορει κάποιος να μου πει με ενα pm ?? εγω το βρήκα 780 αλλά χωρίς τοποθέτηση

Fanatic
16-06-14, 14:13
Μίλησα σήμερα με b16a. Η τιμή που μου είπε, για ομαδική αγορά άνω των τριών κομματιών, είναι 750 ευρώ φορεμένο (torsen). Πάνω κάτω μου είπε να υπολογίζουμε 550 για το μπλοκέ + 200 για την τοποθέτηση. Στην τιμή της τοποθέτησης μου είπε ότι περιλαμβάνεται και αλλαγή τσιμουχάκια, δύο ρουλεμάν και βαλβολίνες. Aν χρειαστούν άλλα επιπλέον ανταλλακτικά, λόγω φθορών που μπορεί να ανακαλυφθούν, π.χ. κορωπήνια κλπ, η τιμή αυξάνεται. Η τιμή αυτή κατάλαβα ότι είναι κατά προσέγγιση (πάνω κάτω), αλλά δεν έχει ιδιαίτερη διαφοροποίηση ανα αυτοκίνητο. Ζήτησα αν είναι δυνατόν να μου δώσει όσο το δυνατόν πιο αναλυτικό κατάλογο των εφαρμογών για μοντέλα bmw (ώστε να ξέρουμε με σιγουριά ποιοί μπορούν να συμμετέχουν στην αγορά). Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει με mfactory και θα μου στείλει mail αναλυτικό. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ρώτησα (τρόπος πληρωμής, διάστημα παραγγελίας, τοποθέτησης κλπ), αλλά, αν τελικά εκδηλωθεί ενδιαφέρον, μπορούμε να ρωτήσουμε για να λύσουμε όποια άλλη απορία υπάρχει.

Νικο διαβασε απο την σελιδα 4. Πες μας αν σε ενδιαφερει να μπεις στην λιστα.

Nikos_e92
16-06-14, 14:50
Διάβασα αρκετά ποστ φίλε μου αλλά λογω της πληθώρας κάπου χάθηκα
και μιας που λέω χάθηκα ... στο αρχικό σου ποστ γράφεις για αντιπρόσωπο στη συμπρωτεύουσα
και μετα το νήμα αφήνει να εννοηθεί ότι όλα γίνονται στην Αθήνα

Εγώ είμαι απο βόρεια ... υπάρχει κάποια λύση ?? επίσης κάποιο χρονικο περιθώριο ??

InsaneDriver
16-06-14, 14:56
Νίκο αφού στα είπα στο άλλο φόρουμ...

Μπορείς να κάνεις ένα ταξίδι και να το βάλεις εδώ. Σαν κόστος το ίδιο θα σου έρθει με το να το πάρεις από streetandcircuit κ να το βάλεις θεσσαλονίκη.

Αν θες μπορούμε να ρωτήσουμε τιμή χωρίς τοποθέτηση κ να το στείλω εγώ πάνω να το βάλεις εκεί...Μαζί με τα φίλτρα :p

Nikos_e92
16-06-14, 15:10
Εσύ που ξέρεις ότι ειμαι εγώ ?? μπορεί να μαι κάποιος νικος με ε92 απο ''βορεια'' :p:

Γράψαν στην αρχή ρε για συμπρωτεύουσα γι αυτο σκάλωσα γιατι θυμηθηκα ότι μου χεις πει εσύ για Αθήνα
Ρώτα αν ειναι ποσο βγαινει χωρις και πες μου ... αν ειναι να κατέβω θέλω καμια 300αρα πήγαινε εελα ρε ... το ίδιο θα ναι αν το βάλω εδω ... με την option βέβαια να το δίνει καμια 550 ο δικό σας, απέραστο

Τα άλλα εκτος απροοπτου θα στα πάρω τέλη του μηνός ... keep them ! ! !

InsaneDriver
16-06-14, 15:22
Eίμαστε γνωστοί όλοι λίγο πολύ. Εντάξει...αν είναι θα ρωτήσει ο Κώστα πριν προχωρήσουμε εμείς για τιμή ανταλλακτικού μόνο και αν το προχωρήσεις στο στέλνω εγώ με μεταφορική.
Καλύτερα να το πάρεις από τον δικό μας γιατί είναι ο αντιπρόσωπος...

Fanatic
16-06-14, 15:24
Διάβασα αρκετά ποστ φίλε μου αλλά λογω της πληθώρας κάπου χάθηκα
και μιας που λέω χάθηκα ... στο αρχικό σου ποστ γράφεις για αντιπρόσωπο στη συμπρωτεύουσα
και μετα το νήμα αφήνει να εννοηθεί ότι όλα γίνονται στην Αθήνα

Εγώ είμαι απο βόρεια ... υπάρχει κάποια λύση ?? επίσης κάποιο χρονικο περιθώριο ??

Οντως στην αρχη και εγω αυτο νομιζα. Οτι μονο ο streetcircuit το φερνει. Αλλα τελικα εμαθα οτι ο b16a το φερνει και μαλιστα ειναι αττικη!

Nikos_e92
16-06-14, 15:25
Bρε εγώ απο σένα θα το πάρω αν με ικανοποιήσει η τιμή .... πες την μου μονο να ξέρω

Απλά αν πχ πάτε και το βάλετε σε 10 μέρες και για σας ειναι 550 απέραστο και μετά επειδή
εγώ θα μαι ξέμπαρκος να με χρεώσει κανονικά, να ψαχτώ και αλλού

Λογικά μετα τα μέσα Ιουλίου θα προβώ στην αγορά ....

maris7
16-06-14, 16:14
για 320 e92 χειροκινητο υπαρχει?γιατι βλεπω στο site απο 325 και πανω

Fanatic
16-06-14, 17:06
Το διαφορικο εχει σημασια οχι τα κυβικα. Βρες τι βημα εχει το διαφορικο σου.

Λογικα εισαι 3,38

stef
16-06-14, 18:43
Στέλιο ψάξε βρες το δικό μου βήμα ρε συ!
Παίζει ρόλο το manual ή steptronic?

Fanatic
16-06-14, 19:00
Στέλιο ψάξε βρες το δικό μου βήμα ρε συ!
Παίζει ρόλο το manual ή steptronic?


Εβαλα κατ εκτιμηση τις χρονολογιες κτλ αλλα ΛΟΓΙΚΑ εισαι εδω (http://bmwfans.info/parts-catalog/E92/Europe/325i-N52N/L-N/feb2007/browse/rear_axle/differential_drive_output/)

3.73

Aρα το 4ο εδω (http://www.teammfactory.com/helical-lsd_BMW) στην λιστα σαν ολους μας απ οτι καταλαβαινω.

stef
16-06-14, 19:07
Έχεις PM!!

Fanatic
16-06-14, 19:08
Έχεις PM!!

Και εσυ! :deal:

stef
16-06-14, 19:19
Σε καλό δρόμο είμαστε!!

Fanatic
16-06-14, 19:23
Nα γινουν τα γκρουπ μπαη! :rockon::smokin::dance:

kostas1.6
16-06-14, 22:25
Κατ' αρχήν, καλοφόρετο το mfactory στο φίλο από την Κύπρο! Περιμένουμε πρώτες εντυπώσεις από τοποθέτηση και λειτουργία.
Αναφορικά με τους υπόλοιπους, αν θέλετε, πιστεύω ότι θα ήταν βολικό (μιας και απ' ότι φαινεται υπάρχουν ενδιαφερόμενοι οι οποίοι είτε δεν είναι σίγουροι αν υπάρχει διαφορικό για το αυτοκίνητό τους είτε θέλουν να δουν αν συμφέρει να το αγοράσουν και να το βάλουν σε άλλο συνεργείο) να συμπληρώσουν στη λίστα που έχουμε ξεκινήσει σε προηγούμενη σελίδα και τα δικά τους στοιχεία (γράφοντας εάν είναι σίγουρα μέσα ή όχι), ώστε κάποια στιγμή, σχετικά σύντομα, να στείλω ένα μέιλ στο Σπύρο να μας απαντήσεις αυτός με ακρίβεια (τόσο για το κόστος όσο και για τη διαθεσιμότητα ανά μοντέλο). Αν συμφωνείτε, γράψτε μοντέλο, κινητήρα, κιβώτιο ταχυτήτων και ημερομηνία κατασκευής (μου φαίνεται ότι στα Ε9Χ έχει κάποια διαφορά το διαφορικό τους από μία χρονολογία και μετά, διορθώστε με εν κάνω λάθος). Α, ας πει o καθένας πότε θα τον βόλευε να γίνει η αγορά. Εγώ π.χ. αν πάει για Αύγουστο μπορεί να μην είμαι διαθέσιμος, αλλά πείτε γενικότερα για να έχουμε μία εικόνα. Καλό βράδυ σε όλους.

Nikos_e92
16-06-14, 22:46
Λοιπόν ενδιάφερομαι και γω για το συγκεκριμένο μπλοκέ όπως προείπα
Απλά δεν μπορώ να σας πω ότι θα το πάρω άμεσα, γιατί έχω άλλα εξοδα στα σκαριά
Λογικά, θα μαι διαθέσιμος για μετά τις 15 Ιουλίου και θα ήθελα να μάθω τιμή για απέραστο μιας και είμαι Θεσσαλονίκη

Το αυτοκίνητο είναι E92 335i του 2007

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΩΝ : μέσα στο μυαλό σας είναι το διαφορικό ?? αν ειναι κολλητή κορώνα ή οχι ?? πχ στα 35αρια απο ενα σημείο και μετά είναι fix το διαφορικό και θέλει ολοκληρη ιστορία για να ανοίξει, δεν ξέρω τι γίνεται με τα υπόλοιπα 92αρια .. Συζητήθηκε αυτό ??
Καλο ειναι να κοιταχτει παίδες γιατί κάποιοι θα μείνετε/μεινουμε με το διαφορικό στο χέρι και μην πω που θα το βάλουμε μετά

kostas1.6
16-06-14, 22:51
Οκ Νίκο, θα ρωτήσω και για σένα. Γι' αυτό ρώτησα και για ημερομηνίες παραγωγής. Χειροκίνητο ή αυτόματο έχεις;

LefterisK
16-06-14, 22:57
νικο αν θες μπες στο realoem να βαλεις το VIN να δεις τι διαφορικο εχεις. εγω με μια ματια που εριξα (δηλωνοντας για εσενα Ε92 335ι 6/07) μου βγαζει 2 πιθανα διαφορικα για το αμαξι σου με τελειως διαφορετικα s/n , ενα με βημα 3,08 και το αλλο με 3,46 αν κ αυτο παιζει να ειναι για μοντελα με αυτοματο κιβωτιο.
να ρωτησω ομως, το 335 δεν εχει μανισιο μπλοκε;

Nikos_e92
16-06-14, 22:57
Σ ευχαριστώ Κώστα για το ενδιαφέρον

Ααα παρέλειψα να το αναφέρω ... περήφανο χειροκίνητο :D

Λευτέρη όχι μανίσιο ..... ουτε προδιαγραφές να βάλεις μετά δεν έχει ... πόσο μάλλον οταν κόλλησαν τη κορώνα
Αυτο έγινε για να μην υπάρχει παραπάνω ανταγωνιστικοτητα με το M3 και μετά όπως προέκυψε, να βγάλει η bimmer,
ολόκληρο καινούριο LSD ... αλλαγή ολου του διαφορικού με κόστος βέβαια, απαράδεκτο για τα ελληνικά δεδομενα

InsaneDriver
16-06-14, 23:14
Νίκο εσύ έχεις κολλητή κορώνα αν είσαι μετά από 3ο του 2007 και θες και κορώνα έξτρα ή ένα μαμά διαφορικό από προ 3ου του 07 335. Νομίζω ο mfactory φτιάχνει κορώνα με κάποιο κόστος...Έτσι παραγγείλανε στην Αμερική πολλά 335.

Κώστα εννοείς ότι αν πάει Αύγουστο το ακυρώνεις ή απλά θα μπορείς από Σεπτέμβρη μετά;

Nikos_e92
16-06-14, 23:15
3/2007 γράφει η άδεια ... μήπως αυτό ειναι έκδοσης και όχι παραγωγής ???

αμα το σηκώσω σε ράμπα φαίνεται ??

InsaneDriver
16-06-14, 23:24
Γράψε εδώ τα τελευταία 7 ψηφία του αριθμού πλαισίου από την άδεια...

LefterisK
16-06-14, 23:24
συγγνωμη που επεμβαινω, δες παραγωγη οχηματος στο κρυφο μενου Η μπες στο σαιτ www.realoem.com και βαλε το VIN να δεις εκει την παραγωγη του αμαξιου σου...
ο χαρης (insane driver) μιλαει προφανως για παραγωγη...

LefterisK
16-06-14, 23:26
η αδεια γραφει ημερομηνια "πινακιδων" δλδ εκτελωνισμου, οχι παραγωγης

Nikos_e92
16-06-14, 23:30
Έχετε επιλέξει: 03/2007 E92 335i Coupé N54 Ευρώπη Αριστεροτίμονο

sh*t

kostas1.6
16-06-14, 23:44
(...) Κώστα εννοείς ότι αν πάει Αύγουστο το ακυρώνεις ή απλά θα μπορείς από Σεπτέμβρη μετά;

Το πιο πιθανό είναι ότι θα συμμετάσχω, απλά Αύγουστο δεν ξέρω αν θα μείνει χρόνος για να το τοποθετήσω. Πείτε εσείς τι έχετε στο μυαλό σας και κάπως θα τα βολέψω κι εγώ...

Έχετε επιλέξει: 03/2007 E92 335i Coupé N54 Ευρώπη Αριστεροτίμονο

sh*t

Νίκο, με επιφύλαξη, αλλά για τα μετά 03/2007 μου φαίνεται ότι σε χρεώνει παραπάνω, στέλνει ολόκληρο γκρούπ, του στέλνεις πίσω το δικό σου και μετά σου ξαναδίνει πίσω τη διαφορά. Με επιφύλαξη, πάντα θα το ρωτήσω κι αυτό.

Nikos_e92
16-06-14, 23:48
Ρε να το σηκώσω να τελειώνουμε φαίνεται απο κάποιες λεπτομέριες ή οχι ??
Ρώτα και συ πάντως Κωστή

Fanatic
17-06-14, 07:00
Εμενα θα με βολευε μετα τον Αυγουστο γιατι θα παω διακοπες με το αμαξι μην εχω κανενα θεμα.

Αν ομως μαζευτουμε πιο νωρις και γινει καποια παραγγελια πχ με προκαταβολη ειμαι μεσα.

InsaneDriver
17-06-14, 14:03
Ρε να το σηκώσω να τελειώνουμε φαίνεται απο κάποιες λεπτομέριες ή οχι ??
Ρώτα και συ πάντως Κωστή

Δεν θα σου πει κάποιος ποιο φοράς γιατί είσαι στο μεταίχμιο της αλλαγής...

Θέλει σήκωμα το αμάξι και να δείτε το άσπρο αυτοκόλλητο στο επάνω μέρος του διαφορικού.
Αν γράφει κωδικό που νομίζω τελειώνει σε 7571186 ή 33.10.7.571.187, έχασες και πρέπει να σου στείλει και κορώνα ο mfactory.

Nikos_e92
17-06-14, 14:42
Το αυτοκόλλητο μπορεί να μην υπάρχει, λόγω φθοράς, λόγω ότι μπορει να το ξεκολλησε κάποιος πανω
στην αλλαγη δίσκου κλπ .... για να φανεί με το μάτι, δεν γίνεται ??? πρέπει να κατέβει κάτω κανονικά ??ε
εργασία δλδ ?

InsaneDriver
17-06-14, 14:59
Δεν έχει σχέση ο δίσκος με το διαφορικό πίσω...Θα υπάρχει.
Αν είναι γάτος ο μηχανικός με κάποιο ειδικό εργαλείο-καθρεπτάκι θα το δει.

Nikos_e92
17-06-14, 15:13
Χάρη εφόσον λες είμαι στο μετέχμιο δεν ξέρω κατά ποσο μπορώ να βασιστώ στο τι αριθμούς θα δει ο καθένας .. δεν λέω οτι τα νούμερα λένε ψέμματα, αλλά δεν ειναι και μικρο το κόστος γι αυτο ρώτησα
αν υπάρχει άλλος τρόπος ... εφόσον λές ότι ειναι ο μοναδικός, θα το κοιτάξω έτσι

Εσένα ποτε ειναι κατασκευασμένο ?? πολύ ενθουσιασμό έχεις ... ανοιχτο ειναι εσένα κουφάλα

InsaneDriver
17-06-14, 15:20
Εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος...
Αν δει τον αριθμό θα είσαι σίγουρος.

Eγώ είμαι αρχές 2007.
:D:D:D

Nikos_e92
17-06-14, 15:31
Μακάρι να φαινοταν απο τον αριθμο πλαισίου να τελείωνα τώρα

Παίζει να μαι και απο τα πρώτα με το καινούριο διαφορικο^^
Γ@μωτο θέλω να ξέρω :angryfire

paris320ci
18-06-14, 10:19
Oil seal kit + gasket sealant

Oil seal kit for the halfshafts
http://www.argyrides.eu\lsd\12.jpg

Some FLACHENDICHTUNG
http://www.argyrides.eu\lsd\13.jpg

paris320ci
20-06-14, 10:43
Καλημέρα.. ερώτηση.

Ring gear to Carrier Bolts:
M14x1.5x24 33132227347 (x10) (Size for original E36 M3 ring)
ή
M12x1.5x24 33121205561 (x10) (Size for most other ring gears)

υποθέτω είναι Μ12x1.5x24

BMW Power
20-06-14, 11:40
33121205561 (http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=33121205561)
33132227347 (http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=33132227347)

σύμφωνα με το παραπάνω θα έλεγα 33121205561

Πρέπει να αλλαχθούν ή το κάνεις για ασφάλεια?

paris320ci
20-06-14, 13:36
Πιστεύω πρέπει να αλλαχθούν και ο μηχανικός μου συμφωνεί. Περιγράφεται σαν Hexagon antifatigue bolt και δεδομένου του σημείου που θα μπεί είναι πολύ καλή εισήγηση να αλλαχθεί. €4 το κομμάτι και παράγγειλα 10 από αντιπροσωπεία με DHL express για να έρθουν πριν τις 30 που είναι η εγκατάσταση.

paris320ci
22-06-14, 22:34
M12x1.5x24 33121205561 (x10) ordered..

http://www.argyrides.eu/15.jpg

paris320ci
26-06-14, 10:28
Crownwheel to LSD housing bolts:
http://www.argyrides.eu\lsd\16.jpg

InsaneDriver
26-06-14, 11:13
Μπλοκέ θα παραγγείλουμε ή όχι;;;!!!

paris320ci
29-06-14, 16:06
39452

Αυριο η εγκατάσταση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά

Fanatic
29-06-14, 20:19
Μπλοκέ θα παραγγείλουμε ή όχι;;;!!!

Κατσε γιατι τωρα με τις διακοπες θα πεσουμε σε εξοδα :nod:

kostas1.6
30-06-14, 23:14
Κατσε γιατι τωρα με τις διακοπες θα πεσουμε σε εξοδα :nod:

Εγώ παιδιά μέσα είμαι! Απλά έχω πολύ τρέξιμο αυτόν τον καιρό και δεν έχω προλάβει να ρωτήσω και για το διαφορικό του Νίκου. Εσύ για πότε το βλέπεις Insanedriver τελικά;

InsaneDriver
01-07-14, 10:07
Όποτε μου πείτε είμαι μέσα...

Nikos_e92
01-07-14, 18:58
Αν γράφει κωδικό που νομίζω τελειώνει σε 7571186 ή 33.10.7.571.187, έχασες και πρέπει να σου στείλει και κορώνα ο mfactory.

Που να μην νόμιζες κιόλας ... αριθμό δεν έχασες

7571186-ΒΗΜΑ 3,08

ΚΑΙ

33107571187

InsaneDriver
01-07-14, 22:59
Που να μην νόμιζες κιόλας ... αριθμό δεν έχασες

7571186-ΒΗΜΑ 3,08

ΚΑΙ

33107571187

:rockon::rockon::rockon:

kostas1.6
09-07-14, 21:52
Έχω μιλήσει με το Σπύρο για το θέμα του Νίκου e92 και περιμένω απάντηση για τελικό κόστος. Τελικά ποιοί είμαστε μέσα;

Κατσε γιατι τωρα με τις διακοπες θα πεσουμε σε εξοδα :nod:

Αυτό ισχύει; Θα προτιμούσες να προχωρήσουμε μετά το καλοκαίρι;

Α, ο Σπύρος μου είπε ότι αν κάνουμε τις παραγγελείες μέσα στον Αύγουστο μπορεί, λόγω υπολειτουργίας τελωνείων, να κάνει κάνα μήνα να έχει τα διαφορικά στα χέρια του.

Fanatic
10-07-14, 07:58
Έχω μιλήσει με το Σπύρο για το θέμα του Νίκου e92 και περιμένω απάντηση για τελικό κόστος. Τελικά ποιοί είμαστε μέσα;



Αυτό ισχύει; Θα προτιμούσες να προχωρήσουμε μετά το καλοκαίρι;

Α, ο Σπύρος μου είπε ότι αν κάνουμε τις παραγγελείες μέσα στον Αύγουστο μπορεί, λόγω υπολειτουργίας τελωνείων, να κάνει κάνα μήνα να έχει τα διαφορικά στα χέρια του.


Προσωπικα ναι, προτιμω απο Σεπτεμβριο...ενας λογος ειναι οικονομικος και ο αλλος οτι τον Αυγουστο θα παω διακοπες με το αμαξι οποτε δεν θα ηθελα να ρισκαρω καποια εκπληξη. :hello:

Εαν ομως θελετε να γινει το group buy μεσα στο καλοκαιρι ειμαι μεσα για παραγγελια με προκαταβολη.

Fanatic
10-07-14, 08:41
Mια ερωτηση αν και μαλλον ρητορικη...

Η προσθηκη του μπλοκε φανταζομαι ειναι αναστρεψιμη ετσι δεν ειναι? Δλδ αν κααααποια στιγμη αποφασιστει να αλλαχτει αμαξι μπορει να βγει και να μπει το ελευθερο παλι, σωστα??

BMW Power
10-07-14, 10:30
Εννοείτε αλλά όλο και κάποιος με Ζ4 θα το θέλει έτοιμο ώστε να το τραμπάρεις

Ο geo που είναι??? θα πάρει ποδήλατο τελικά?

kostas1.6
10-07-14, 10:57
Προσωπικα ναι, προτιμω απο Σεπτεμβριο...ενας λογος ειναι οικονομικος και ο αλλος οτι τον Αυγουστο θα παω διακοπες με το αμαξι οποτε δεν θα ηθελα να ρισκαρω καποια εκπληξη. :hello:

Εαν ομως θελετε να γινει το group buy μεσα στο καλοκαιρι ειμαι μεσα για παραγγελια με προκαταβολη.

Ok! Θέλετε να αφήσουμε μία εβδομάδα ακόμη να δούμε πόσοι μαζεύονται για να το προχωρήσουμε; Εαν και οι υπόλοιποι προτιμούν να πάει για μετά το καλοκαίρι το ξανασυζητάμε.

Mια ερωτηση αν και μαλλον ρητορικη...

Η προσθηκη του μπλοκε φανταζομαι ειναι αναστρεψιμη ετσι δεν ειναι? Δλδ αν κααααποια στιγμη αποφασιστει να αλλαχτει αμαξι μπορει να βγει και να μπει το ελευθερο παλι, σωστα??

Έτσι πρέπει να είναι, αφού δεν τροποποιείται κάτι, απλά βγαίνει το ελεύθερο και μπαίνει το μπλοκέ.

InsaneDriver
10-07-14, 17:18
Εγώ είμαι οκ...αν τώρα θέλετε να το αφήσουμε κ να δώσουμε προκαταβολή πρώτη βδομάδα του Σεπτέμβρη που θα είμαστε όλοι πίσω, δεν έχω θέμα.

Αρκεί να μην λακίσουν όλοι.

Ρε Γκέο που είσαι;
Στεφ προχώρα το...εγγύηση το mfactory με αυτά που διαβάζω στην Αμερική...

stef
10-07-14, 18:29
Στεφ προχώρα το...εγγύηση το mfactory με αυτά που διαβάζω στην Αμερική...

Κάτι ξέρεις παραπάνω για να το λες εσύ...

InsaneDriver
10-07-14, 19:27
Βλέπω και κρίνω...
Έχει τεράστια εμπειρία από πιστάδικα honda με τεράστιες ροπές-καταπονήσεις.
Στα μαζνταφόρουμ επίσης ικανοποιημένοι, πούλησε το τελευταίο 6μηνο περίπου 50 σε 135-335 με 0 προβλήματα, θόρυβο κτλπ. Τα περισσότερα με 500+ άλογα μοτέρ.

Εγγύηση super δίνει, αντιπρόσωπο που δεν πρόκειται να μας κρεμάσει αφού πάντα θα τα εμπορεύεται στα honda έχουμε...άρα γιατί όχι;


Αν είναι λοιπόν να συμμετέχετε περισσότεροι από εμάς τους 3, πείτε το εγκαίρως ώστε να επωφεληθούμε όλοι.
Αν τώρα θέλετε να κάνετε την εγκατάσταση σε συνεργείο της αρεσκείας σας, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση κτλπ. Είμαι σίγουρος. Απλά είναι μια μεγάλη ευκαιρία να βάλουμε μπλοκέ χωρίς να μας κοστίζει τα διπλάσια+ χρήματα...

stef
11-07-14, 21:12
Για αυτόματα ισχύει κάτι το διαφορετικό?
Θα χρειαστούν parts τηw ΒΜW όταν γίνει η τοποθέτηση?

Geo_3D
14-07-14, 11:53
Ο σκελετος μονο του ποδηλατου που θελω να παρω,στοιχιζει 1,5 φορα πανω απτην αγορα του μπλοκε με την τοποθετηση του....πως αλλαζουν οι καιροι?!?!?!?!

BMW Power
14-07-14, 12:15
οπότε μπλοκέ να πάρεις, δεν είναι εποχές για έξοδα!!! χαχα

Dim77
14-07-14, 12:22
Έχει 100% μπλοκέ το ποδήλατο :smokin:

Straight six
14-07-14, 13:36
κατι ακουσα για μπλοκε SHIMANO xaxa

LefterisK
14-07-14, 13:54
κ ειναι κ αθανατο!!!

Geo_3D
21-07-14, 20:25
:nixweiss:
Sorry παιδια,αλλά τελικα πηρα οπλο!!!!
:icon42::rockon:

https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10505486_10152604121154170_4143737540463637313_n.j pg

Straight six
21-07-14, 20:53
:pth: :shakehead

Fanatic
21-07-14, 21:01
Και εγω πουλαω για να βαλω το μπλοκε :P

http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/5252925/
χαχαχαχαχα

Περα απο την πλακα δυστηχως δεν εχω χρονο...και εχω και κουρσακι

InsaneDriver
21-07-14, 23:03
Και εγώ πήρα προχτές δεύτερο ποδήλατο, αλλά μπλοκέ θα βάλουμε :P

InsaneDriver
02-09-14, 16:06
UP :loser:

kostas1.6
02-09-14, 17:35
Εγώ είμαι μέσα. Πόσοι είμαστε τελικά; Για το θέμα του Νίκου δεν είχα νεώτερα.

Fanatic
02-09-14, 18:22
Εγω (θα με βρισετε τωρα) εχω πεσει σε αρκετα εξοδα τελευταια και θα προτιμουσα να το καθυστερησω.

Δεν ξερω κατα ποσο χαλαει την εκπτωση του groyp buy. Αν το χαλαει τοσο ωστε να δημιουργει κολλημα στο να το βαλετε οι υπολοιποι ενημερωστε με να δω τι μπορω να κανω.

InsaneDriver
02-09-14, 19:33
Πότε δηλαδή; Ένα μήνα;

Fanatic
02-09-14, 19:38
Απο 6μηνο και μετα Χαρη. Δεν θελω ομως να περιμενετε εμενα. Να γινει συναντηση με τον προμηθευτη, να μας πει τιμη με και χωρις group buy και βλεπουμε.

InsaneDriver
02-09-14, 21:09
Εξάμηνο θα πάει για κάψιμο. Ή τώρα ή ποτέ είναι αυτά τα θέματα

kostas1.6
03-09-14, 15:06
Εξάμηνο θα πάει για κάψιμο. Ή τώρα ή ποτέ είναι αυτά τα θέματα

+1 Σε έξι μήνες μπορεί να μήν έχουμε ούτε το αυτοκίνητο! Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι είναι κρίμα για τον fanatic που έχει ξεκινήσει το θέμα να μην μπεί στο group buy. Εγώ προτείνω να το σκεφτούν όσοι ενδιαφερόμενοι έως τη Δευτέρα. Αν δεν υπάρξει άλλο ενδιαφέρον πάω μέσα στην άλλη εβδομάδα να το παραγγείλω κι ας είμαι και μόνος.

Fanatic
03-09-14, 16:28
Οχι ρε συ τι κριμα? Σιγα δεν εγινε τιποτα...ετσι και αλλιως η τιμη φαινεται να βγαινει χαμηλοτερα απο οτι υπολογιζα αρχικα ακομα και χωρις το group buy.

Action Man
03-09-14, 19:19
Εγω (θα με βρισετε τωρα) εχω πεσει σε αρκετα εξοδα τελευταια και θα προτιμουσα να το καθυστερησω.

Δεν ξερω κατα ποσο χαλαει την εκπτωση του groyp buy. Αν το χαλαει τοσο ωστε να δημιουργει κολλημα στο να το βαλετε οι υπολοιποι ενημερωστε με να δω τι μπορω να κανω.

Ακυρώσουμε βάφτιση,βάλεις μπλοκέ.

Fanatic
03-09-14, 19:38
Ακυρώσουμε βάφτιση,βάλεις μπλοκέ.

:smashtard:icon_toil

InsaneDriver
04-09-14, 13:31
Εγώ είμαι μέσα.
Stef;;;

Bάλτο Stef...εγώ το βλέπω ως τελευταία ευκαρία γιατί μετά τα 1500-2000 που πάει το quaife δεν θα τα δώσω.

Είναι αξιόπιστο το mfactory!!!

Stunt Mike
06-09-14, 10:40
Εχω κι εγω ενα Quaife με κωδικο 33368301,το φοραγα στο Ε36 μου σε 188αρι καβουκι.Ο κωδικος του ειναι για 325-328-Μ3 Ε36,αλλα μπαινει και σε Ε30 με 188αρι καβουκι......Τιμη στα 850 ευρω τοποθετημενο....

stef
08-09-14, 16:27
Εγώ αυτή την περίοδο δεν μπορώ παιδιά
Ζητώ συγγνώμη

InsaneDriver
08-09-14, 16:30
Εγώ είμαι οκ όπως έχω πει...

Fanatic
30-03-15, 09:04
Με χαρα σας ανακοινωνουμε οτι το θεμα "μπλοκε" ηρθε εις περας. Εγω παρολο που αργησα και εχασα την προσφορα βρηκα μια καλη περιπτωση ενος ελαφρως μεταχειρισμενου και το προχωρησα. Ετσι και αλλιως εχει εφορου ζωης εγγυηση.

Χαιρομαστε πλεον την πισωκινηση χωρις χαζοσπινιαρισματα :)

Αντε και στα δικα σας!

BMW Power
30-03-15, 09:13
Μπράβο Στέλιο,

δώσε info

Fanatic
30-03-15, 09:22
Ρωτηστε οτι θελετε.

Το κοστος μας βγηκε κοντα στα 900 ευρω. Τοσο στα παιδια που το πηραν με την προσφορα οσο και εμενα που το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο.

Αυτη την στιγμη το μπλοκε εχει 950 Αμερικη, βαλτε μεταφορικα και τελωνειο παμε καπου στα 1050-1100. Και αλλα 200 κανει η τοποθετηση.

Mε την τωρινη τιμη (λογω κυριως ισοτιμιας ευρω, δολαριου) ερχεται πολυ κοντα στο επιπεδα της Quaife (+200-300 eυρω στο συνολο) απο την οποια βεβαια δεν εχει τιποτα να ζηλεψει αφου οπως ειπα εχει lifetime warranty.

Απο αποδοση ειναι εμφανης η διαφορα. Βεβαια εμενα προσωπικα με κανει να αναζητω τωρα πιο πολλα αλογα να σπινιαρει παντου. Στο γλυστερο παντως κανεις πολυ παιχνιδι οπως επισης αμα θες να κανεις καμια επιτοπια αναστροφη πλεον γινεται πολυ εντυπωσιακα.

BMW Power
30-03-15, 09:27
Με κάλυψες πλήρως

Καλοκώλιαστο εύχομαι

Fanatic
30-03-15, 09:40
Με κάλυψες πλήρως

Καλοκώλιαστο εύχομαι


:bigthumb::bigthumb:

Straight six
30-03-15, 10:00
καλοκουρδιστο το συστημα. τωρα αναγκαστηκα θα πας για B30 underground χαχα

Fanatic
30-03-15, 10:07
καλοκουρδιστο το συστημα. τωρα αναγκαστηκα θα πας για B30 underground χαχα

Σειρα εχουν αμορτισερ και inspection 2. Αρχιζουν να τελειωνουν αυτα που εχω πανω τωρα.

Kαλα να ειμαστε

InsaneDriver
30-03-15, 13:23
Το κομπρεσέρ που πουλάει αυτό με το τρακαρισμένο, μήπως σου κάνει;

BMW Power
30-03-15, 13:24
του κάνει, του κάνει!!!

Μπάξε πράμα τώρα που μπορείς

InsaneDriver
30-03-15, 13:55
Φουσταράδες σας έκανα μάγκες όλους. :D

Όλοι τραγουδάμε πλέον https://www.youtube.com/watch?v=0KsPh7nG3DA

Fanatic
30-03-15, 14:08
Χαχαχα κομπρεσσορακι μαζι με μοτερ 3,0 4500

Δεν το θελω
Δεν το θελω
Δεν το θελω

:P

kostas1.6
30-03-15, 17:11
Χαχαχα κομπρεσσορακι μαζι με μοτερ 3,0 4500

Δεν το θελω
Δεν το θελω
Δεν το θελω

:P

Καλόστριφτος και από εμένα!! Μάλλον το έχει πουλήσει το κομπρεσερ, τον ρώτησα τι έχει μείνει και μου είπε ότι έχει μείνει μόνο ελάχιστη φανοποιία από το αυτοκίνητο.

Action Man
30-03-15, 17:16
:smokin::rockon:

stef
30-03-15, 17:38
Με χαρα σας ανακοινωνουμε οτι το θεμα "μπλοκε" ηρθε εις περας. Εγω παρολο που αργησα και εχασα την προσφορα βρηκα μια καλη περιπτωση ενος ελαφρως μεταχειρισμενου και το προχωρησα. Ετσι και αλλιως εχει εφορου ζωης εγγυηση.

Χαιρομαστε πλεον την πισωκινηση χωρις χαζοσπινιαρισματα :)

Αντε και στα δικα σας!

Μπράβο Στελάκο!
Φουλ πόρτες ελεγχόμενες πλέον το Ζ...

Fanatic
30-03-15, 18:20
:smokin::rockon:

:rockon::rockon:

Fanatic
30-03-15, 18:21
Μπράβο Στελάκο!
Φουλ πόρτες ελεγχόμενες πλέον το Ζ...

Τhanks Στεφανε!

Stunt Mike
30-03-15, 19:40
Καλόστριφτος και από εμένα!! Μάλλον το έχει πουλήσει το κομπρεσερ, τον ρώτησα τι έχει μείνει και μου είπε ότι έχει μείνει μόνο ελάχιστη φανοποιία από το αυτοκίνητο.

Εσυ αγορι δεν το'βαλες το μπλοκε τελικα????

kostas1.6
30-03-15, 22:04
Εσυ αγορι δεν το'βαλες το μπλοκε τελικα????

Άργησε αλλά μπήκε... Όλα μια χαρά, να δω πότε θα βρώ χρόνο να το οδηγήσω και καθόλου... Μετά το Πάσχα λογικά θα βγεί στην κυκλοφορία πάλι!:bananasmi

Stunt Mike
30-03-15, 23:08
Αμα δεν εχεις χρονο να το οδηγησεις,φερτο απο δω!!! :p Εγω το καλο του Ζ4 σκεφτομαι,να μην μενει σε ακινησια!!!χαχαχαχαχα!!

kostas1.6
30-03-15, 23:34
Στείλε ένα έμβασμα για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια και φόρο πολυτελούς διαβίωσης και μέχρι να ξελασκάρω μπορείς να το έχεις. χοχοχο!!!

Stunt Mike
30-03-15, 23:58
Στείλε ένα έμβασμα για τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια και φόρο πολυτελούς διαβίωσης και μέχρι να ξελασκάρω μπορείς να το έχεις. χοχοχο!!!

Μπααααα ασ'το καλυτερα...δεν εχω και πολυ χροοοονο τελευταια,πηζω,δεν προλαβαινω σου λεω να οδηγω....Θα περιμενω να με πας εσυ βολτα καλυτερα! :p:

kostas1.6
31-03-15, 00:06
Μπααααα ασ'το καλυτερα...δεν εχω και πολυ χροοοονο τελευταια,πηζω,δεν προλαβαινω σου λεω να οδηγω....Θα περιμενω να με πας εσυ βολτα καλυτερα! :p:

Έλα ρε φίλε μη με αποπαίρνεις, έχει πέσει τρελό λιώσιμο, μόλις ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα θα βρεθούμε να τα πούμε κι από κοντα:rockon:

LefterisK
01-04-15, 18:32
μπραβο στελιο! μολις διαβασα κι εγω τα ευχαριστα νεα σου! ωραιος! αντε σειρα μας τωρα (αν κ μας λειπουν πολλα ατια)

Fanatic
01-04-15, 20:00
μπραβο στελιο! μολις διαβασα κι εγω τα ευχαριστα νεα σου! ωραιος! αντε σειρα μας τωρα (αν κ μας λειπουν πολλα ατια)

Να'σαι καλα Λευτερη! :smokin:

6ylinder
01-04-15, 23:05
ωραιος! αντε σειρα μας τωρα (αν κ μας λειπουν πολλα ατια)

Αν το βάλεις το μπλοκέ Λευτέρη θα σου λείπουν λιγότερα!:drive2:

Μ5V8
11-06-15, 11:50
Αν μπορεί κάποιος ας γράψει εντυπώσεις.

Επίσης ποιο μαγαζί σας έδωσε αυτές τις τιμές ;;;;

Αν μπορεί κάποιος ας μάθει για 320d auto F31 .

Ευχαριστώ

Μ5V8
11-06-15, 15:47
Ρώτησα εδώ ...sales@streetandcircuit.biz

και μου απάντησαν:
Η τιμή είναι 2.250 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

Ο χρόνος παράδοσης είναι 4-5 ημέρες στην πόρτα σας.

Και έπεσα ξερός....

konoss
11-06-15, 15:54
Με αρκετα λιγοτερα περνεις δισκατο το οποιο ειναι πραγματικο μπλοκε .

InsaneDriver
11-06-15, 16:11
Δεν υπάρχουν πλέον οι τιμές αυτές γιατί όταν έγινε η παραγγελία το δολάριο ήταν 1.30κατι και τώρα 1 ευρώ.
Επίσης εκμεταλευτήκαμε έκπτωση που υπήρχε σε ξένα φόρα.

Ο Θεσσαλονικιός είναι πολύ ακριβώς.
Ο Σπύρος που το πήραμε εμείς θα είναι σίγουρα πιο φτηνός, αλλά θέλει τεράααστια υπομονή μαζί του.

Μ5V8
11-06-15, 19:38
Ευχαριστω .
Πως επικοινωνούμε μαζί του ;

InsaneDriver
11-06-15, 21:56
2294091000
Σπύρος Φλωράτος

kostas1.6
11-06-15, 23:09
Ρώτησα εδώ ...sales@streetandcircuit.biz

και μου απάντησαν:
Η τιμή είναι 2.250 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

Ο χρόνος παράδοσης είναι 4-5 ημέρες στην πόρτα σας.

Και έπεσα ξερός....

Δεν ξέρω αν βγαίνει για 320 F30, τουλάχιστον εδώ
http://www.teammfactory.com/helical-lsd_BMW
και εδώ
http://www.teammfactory.com/metal-plate-lsd_BMW
δεν το αναφέρει.

Αλλά μπορείς να τους στείλεις μέιλ να τους ρωτήσεις για σίγουρα, για παλαιότερα τετρακύλινδρα που είχαμε ρωτήσει (Ε46) δεν βγάζανε για το μικρό καβούκι.

Τώρα για το κόστος, αν το παραγγείλεις εσύ από Αμερική, και πάς όπου θέλεις να το τοποθετήσεις, λογικά για 1500 με 1600 το βλέπω τοποθετημένο (κάνα χιλιάρικο το μπλοκέ με τα μεταφορικά-αναλόγως της ισοτιμίας όταν παραγγείλεις-, κάνα διακοσάρι-διακοσοπενηντάρι τελωνείο και κάνα διακοσοπενηντάρι-τρακοσάρι τοποθέτηση).

Αν το πάρεις μέσω του Σπύρου, είναι πιθανό να σου βγεί και 100 με 200 ευρώ λιγότερο (το τελωνείο του βγαίνει λίγο πιο χαμηλά και την τοποθέτηση δεν τη χρεώνει τόσο ψηλά όσο άλλοι), ΑΛΛΆ , όπως είπε και ο χάρης είναι λίγο της υπομονής, κοινώς δεν υπάρχει περίπτωση να πείς σήμερα το παραγγέλνει και σε δέκα μέρες το φοράω... Μπορεί να σου πάει και πάνω από μήνα μέχρι να τελειώσεις. Κατά τα άλλα, εγώ ευχαριστημένος έχω μείνει.

spyros e46
11-11-15, 12:03
Χθες και εγω με την σειρά μου παρηγγειλα ενα mfactory Μπλοκε για την μπεμπα μου απο eBay. Μου βγήκε 850 $ και περιμένω να δω ποσο θα μου βγει το τελωνείο. Τους ειπα να κάνουν οτι καλύτερο μπορούν στο τιμολόγιο ;D. Ποσο θα ειναι περίπου το τελωνείο?

stef
11-11-15, 23:25
Συγγνώμη από Αμερική το παρήγγειλες...;

Fanatic
12-11-15, 12:32
Απο το site της Mfactory βγαινει παντως περιπου 1170 με τελωνειο. (επιλογη German fitments)

spyros e46
13-11-15, 00:15
Ναι από Αμερική μέσω ebay. Είχε στο προϊόν make offer και το χτύπησα από 1000 δολάρια στα 850.

MZ3
13-11-15, 01:04
και τι ταχυδρομειο επελεξες? η ειχε επιλογη?
τα μεταφορικα ποσο κοστισαν?

spyros e46
13-11-15, 10:01
και τι ταχυδρομειο επελεξες? η ειχε επιλογη?
τα μεταφορικα ποσο κοστισαν?

Είναι με την ups με δωρεάν μεταφορικά και με δωρεάν deferential shim kit.
Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξέρω τι ειναι deferential shim kit..

MarinosE46
13-11-15, 18:38
Είναι με την ups με δωρεάν μεταφορικά και με δωρεάν deferential shim kit.
Η αλήθεια ειναι οτι δεν ξέρω τι ειναι deferential shim kit..
λογικά θα είναι προσθήκες για να ροδελάρεις το διαφορικό για να έχει την απαιτούμενη ελευθερία.Ας επιβεβαιώσει όποιος γνωρίζει σίγουρα.

spyros e46
14-11-15, 10:11
Ρώτησα την εταιρια τι βαλβολίνες να βαλω και μου ειπε αυτές που φοράει μαμά 75w 90. Μου φάνηκε λιγο παράξενο και τον ξαναρώτησα τον άνθρωπο να σιγουρευτώ και μου ειπε το ίδιο. Νόμιζα οτι παιρνει άλλες βαλβολίνες. Ειναι σίγουρο οτι παιρνει αυτές?

LefterisK
14-11-15, 11:22
χμ, κι εγω θα ελεγα οτι παιρνουν αλλες βαλβολινες τα μπλοκε! περιεργο...

MarinosE46
14-11-15, 12:34
Eνδεχομένως να μπορείς να βάλεις 75w-90 με την ένδειξη lsd.Το Μ3 πάντως παίρνει 75w-140 αν δεν κάνω λάθος.

Stunt Mike
14-11-15, 13:49
Αν ειναι γραναζωτο,θελει απλες βαλβολινες...Αν ειναι δισκατο θελει βαλβολινη χωρις αντιτριβικα,δλδ με την ενδειξη lsd για μπλοκε...

spyros e46
14-11-15, 21:26
Αν ειναι γραναζωτο,θελει απλες βαλβολινες...Αν ειναι δισκατο θελει βαλβολινη χωρις αντιτριβικα,δλδ με την ενδειξη lsd για μπλοκε...

Helical γράφει στην αγγελία. Νομίζω είναι γραναζωτο έτσι?

Stunt Mike
14-11-15, 23:04
Ναι,ειναι...

spyros e46
16-12-15, 11:30
Όλα οκ με το μπλοκέ μπήκε κανονικά και είναι απόλαυση πραγματικά! Παρατήρησα όμως κάτι που πρίν δεν το είχε σε τόσο έντονο βαθμό. Όταν αφήνω συμπλέκτη για να ξεκινήσω ακούγετε ένα ΓΚΟΥΠ και μπορει να μου το κανει και σε όλες τις αλλαγές ταχυτήτων. Πρέπει να τον αφήσω πολύ μαλακά για να μην μου το κάνει και επίσης και έναν θόρυβο οταν κουμπώνω την πρώτη στο σασμάν κάπως παρόμοιο. Τι μπορεί να είναι;

kostas1.6
16-12-15, 14:02
Κάποιοι θόρυβοι μπορεί να είναι φυσιλογικοί, λόγω διαφορικού, κάποιοι όχι. Το καλύτερο είναι να το ακούσει ο μηχανικός σου και να σου πεί. Εμένα κάνει ελάχιστες φορές ένα γκουπ (όχι κάτι έντονο) στο κούμπωμα της πρώτης, αλλά λένε ότι είναι φυσιολογικό. Οι ανοχές που μετρήσατε στο torsen ήταν στα ίδια με του ελεύθερου;

spyros e46
16-12-15, 14:06
Κάποιοι θόρυβοι μπορεί να είναι φυσιλογικοί, λόγω διαφορικού, κάποιοι όχι. Το καλύτερο είναι να το ακούσει ο μηχανικός σου και να σου πεί. Εμένα κάνει ελάχιστες φορές ένα γκουπ (όχι κάτι έντονο) στο κούμπωμα της πρώτης, αλλά λένε ότι είναι φυσιολογικό. Οι ανοχές που μετρήσατε στο torsen ήταν στα ίδια με του ελεύθερου;

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το ρώτησα γιατί δεν το ήξερα.

kostas1.6
16-12-15, 14:09
Ρώτα αυτόν που σου το τοποθέτησε, αποκλείεται να μην μέτρησε.

spyros e46
16-12-15, 14:28
Ρώτα αυτόν που σου το τοποθέτησε, αποκλείεται να μην μέτρησε.

οκ σε ευχαριστω για την βοηθεια

Fanatic
17-12-15, 15:06
Οσοι βαλαμε παντως Mfactory εχουμε αυτο το γκουπ στην πρωτη. Το συγκεκριμενο γκουπ (αν μιλαμε για το ιδιο βεβαια) ακουγεται απο το σασμαν την ωρα που συμπλεκει το διαφορικο. Καθοτι το μπλοκε δενει "πιο σφιχτα" αυτο το "σφιξιμο" μεταφερεται προς το σασμαν. Ενα πιο καινουριο σασμαν θα κανει λιγοτερο εντονο γκουπ απο ενα που εχει δουλεψει περισσοτερο.

Αν μιλαμε για το συγκεκριμενο γκουπ, ειναι φυσιολογικο. Εαν εχεις αλλους ηχους στο διαφορικο να το κοιταξεις (εμενα κουδουναγε κατα το ξεκινημα) πραγμα που μπορει να σημαινει φαγωμενα γραναζια στο κορωνοπηνιο κτλ οπως ηταν σε αυτο που εβαλα εγω.

Fanatic
03-06-16, 16:48
Απαντηση απο το James Bird (Quaife) οσον αφορα το γκουπ στην αλλαγη ταχυτητων:

Hi Stelios,

I can give you some good information about this:

When we first approached Quaife in 2006 for an LSD for our new 335i, the Quaife thumped. We analysed it, and advised Quaife that they need to correct some dimensional inaccuracies and tighten some tolerances. They did this and we have not had the issue since.

Wavetrac appeared the next year. We found it funny that Wavetrac differentials thumped. When we analysed the Wavetrac, we saw that the internal dimensions and tolerances were identical to the old Quaife. The company behind Wavetrac used to be the importer for Quaife in the U.S. It is clear to us that they copied the Quaife device, and just added some gimmicks that make no real world difference. We have no experience of mfactory LSDs, maybe they copied the Wavetrac.

Anybody can copy a successful product and sell with good marketing. Quaife are a huge company with a long history of engineering, quality products and good technical support from specialists like ourselves. And they don't just cherry-pick popular models to make money, they make differentials for everything. They are the original. This is why we will only sell Quaife to our customers.

So my answer is: the Quaife will not thump.

Regards, James

Εν ολιγοις, οτι πληρωσεις παιρνεις...

kostas1.6
04-06-16, 00:47
Απαντηση απο το James Bird (Quaife) οσον αφορα το γκουπ στην αλλαγη ταχυτητων:



Εν ολιγοις, οτι πληρωσεις παιρνεις...

Τελικά το έβγαλες το mfactory Στέλιο;

stef
04-06-16, 08:05
Εν ολιγοις, οτι πληρωσεις παιρνεις...

Έτσι, καλά τα λες!
Οι μέσες και φτηνές λύσεις ειδικά σε περιπτώσεις όπως στο μπλοκέ δεν είναι παρά μόνο κράχτης τιμής!

Fanatic
04-06-16, 10:04
Τελικά το έβγαλες το mfactory Στέλιο;

Ναι Κωστα το εβγαλα και το πουλησα σε εναν με ενα Ε46 cabrio ΑΦΟΥ του εξηγησα για το γκουπ. Φυσικα και εχασα απο ολη την διαδικασια.
Ακομα παιδευομαι βεβαια με το διαφορικο το οποιο απο το ανοιξε κλεισε (σε μαστορες με "ονομα") και δεν ξερω και γω τι δεν ρυθμισαν καλα κουδουνιζει. Ευτυχως βρηκα σε καλη τιμη ενα απειραχτο μαμα διαφορικο και θα γινει η τραμπα.
Αν ξαναμπω στην διαδικασια ποτε ξανα για μπλοκε μονο σε Quaife θα παω, εχοντας μιλησει και σε διαφορους που το εβαλαν και δεν ειχαν κανενα θεμα με επιπλεον ηχους.

MarinosE46
04-06-16, 21:17
Ναι Κωστα το εβγαλα και το πουλησα σε εναν με ενα Ε46 cabrio ΑΦΟΥ του εξηγησα για το γκουπ. Φυσικα και εχασα απο ολη την διαδικασια.
Ακομα παιδευομαι βεβαια με το διαφορικο το οποιο απο το ανοιξε κλεισε (σε μαστορες με "ονομα") και δεν ξερω και γω τι δεν ρυθμισαν καλα κουδουνιζει. Ευτυχως βρηκα σε καλη τιμη ενα απειραχτο μαμα διαφορικο και θα γινει η τραμπα.
Αν ξαναμπω στην διαδικασια ποτε ξανα για μπλοκε μονο σε Quaife θα παω, εχοντας μιλησει και σε διαφορους που το εβαλαν και δεν ειχαν κανενα θεμα με επιπλεον ηχους.
το μπλοκέ που έβαλες,δεν ήταν καινούριο?

kostas1.6
05-06-16, 02:02
Ναι Κωστα το εβγαλα και το πουλησα σε εναν με ενα Ε46 cabrio ΑΦΟΥ του εξηγησα για το γκουπ. Φυσικα και εχασα απο ολη την διαδικασια.
Ακομα παιδευομαι βεβαια με το διαφορικο το οποιο απο το ανοιξε κλεισε (σε μαστορες με "ονομα") και δεν ξερω και γω τι δεν ρυθμισαν καλα κουδουνιζει. Ευτυχως βρηκα σε καλη τιμη ενα απειραχτο μαμα διαφορικο και θα γινει η τραμπα.
Αν ξαναμπω στην διαδικασια ποτε ξανα για μπλοκε μονο σε Quaife θα παω, εχοντας μιλησει και σε διαφορους που το εβαλαν και δεν ειχαν κανενα θεμα με επιπλεον ηχους.

Κρίμα ρε Στέλιο, νόμιζα ότι είχες ξεμπερδέψει με τους θορύβους. Για τα δικά μου "γκουπ" που λές κι εσύ, τα έχουμε πεί και κατ' ιδίαν, αλλά δεν είναι κάτι που με έχει ανησυχήσει, αν και ακόμη δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (ούτε 5.000 δεν πρέπει να έχω κάνει ακόμη). Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή όμως. Άντε να δω πότε θα συναντηθούμε και από κοντά να το "ακούσεις" και στο δικό μου.

Fanatic
05-06-16, 11:28
το μπλοκέ που έβαλες,δεν ήταν καινούριο?

Ηταν ελαφρως μεταχειρισμενο απο τρακαρισμενο Ζ4. Θα μπορουσα να το στειλω βεβαια πισω για ελεγχο αφου εχει lifetime εγγυηση αλλα το κοστος του να βγει να σταλει και να ξαναμπει θα ηταν οσο το διαφορικο και ολα αυτα με αποτελεσμα στην καλυτερη να μειωθει ΙΣΩΣ το γκουπ. Απο την στιγμη που δεν θα εξαλιφοταν εντελως αφου εχω ακουσει οτι ολα τα mfactory το εχουν (σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο), εμενα δεν μου εκανε αυτη η επιλογη.

Fanatic
05-06-16, 11:34
Κρίμα ρε Στέλιο, νόμιζα ότι είχες ξεμπερδέψει με τους θορύβους. Για τα δικά μου "γκουπ" που λές κι εσύ, τα έχουμε πεί και κατ' ιδίαν, αλλά δεν είναι κάτι που με έχει ανησυχήσει, αν και ακόμη δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (ούτε 5.000 δεν πρέπει να έχω κάνει ακόμη). Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή όμως. Άντε να δω πότε θα συναντηθούμε και από κοντά να το "ακούσεις" και στο δικό μου.

Κωστα δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. Το διαφορικο δουλευει σωστα κατα τα αλλα και οντως ειχα δει μεγαλη διαφορα. Προφανως εσενα οι ανοχες που εχει το μπλοκε εσωτερικα βρισκονται στο κατω οριο οποτε ειναι και πιο σφιχτο και δεν εχεις τοσο εντονο τον ηχο. Η δικη μου περιπτωση προφανως ηταν στο πανω οριο. Ισως ημουν και ατυχος και σε εμενα ηταν πιο εντονο αλλα η αληθεια στην τελικη ειναι οτι δεν μου αρεσε να εχω εναν ηχο (εντονο η μη) που ακουω συνεχως για την μια φορα στο τοσο που θα βρω χωρο για να κανω ενα παρατεταμενο παντιλικι. Δεν ειναι οτι ειμαστε και ολη μερα μερα το πλαι οποτε θα ελεγα χαλαλι. Ο επομενος παντως που το εβαλε στο Ε46 δεν χαλαστηκε. Ισως το 46αρι φιλτραρε λιγο παραπανω την ενταση, ισως στο δικο μου σε συνδιασμο με κατι αλλο γινοταν πιο εντονο; Ποιος ξερει.

Κανονισε ρε συ να ερθεις καποια στιγμη σε καμια τακτικη πρωτες πεμπτες του μηνα. Να χαζεψω το coupe

InsaneDriver
05-06-16, 17:23
Στέλιο ο Quaife λέει βλακίες...

Μπες στο e90post να δεις ότι και τα quaife κάνουν thumb στις αλλαγές.

Δεν ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Το wavetrac - mfactory είναι ίδιας και καλύτερης ποιότητα από του quaife.-
Εμένα δεν ακουγόταν κιχ πάντως το mfactory.

Fanatic
05-06-16, 18:41
Στέλιο ο Quaife λέει βλακίες...

Μπες στο e90post να δεις ότι και τα quaife κάνουν thumb στις αλλαγές.

Δεν ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Το wavetrac - mfactory είναι ίδιας και καλύτερης ποιότητα από του quaife.-
Εμένα δεν ακουγόταν κιχ πάντως το mfactory.

Χαρη μου ειχες αναφερει και εσυ το γκουπ στο δικο σου. Ισως εσενα δεν σε ενοχλουσε αφου στο Ε90 υπαρχει περισσοτερη μονωση στο αμαξι. Οσον αφορα το Quaife εχω μιλησει με 3 στην Ελλαδα με Quaife και συγκεκριμενα και οι 3 με Ζ4 και σε κανεναν δεν εκανε το ιδιο πραγμα.

Δεν ειναι θεμα για εμενα να κακολογισω την mfactory. Αυτη ηταν η εμπειρια μου, αυτη και η αποψη μου. Εαν καποιον δεν τον ενοχλει το συγκεκριμενο γκουπ θα ειναι περα για περα ικανοποιημενος αφου σε λειτουργια δουλευει μια χαρα.

InsaneDriver
05-06-16, 22:38
Καλά εγώ χέστηκα για τον mfactory ή τον wavetrac. Δεν έχω συμφέρον, ούτε κολλήματα.
Απλά σου λέω ότι αν διαβάσεις στα φόρα θα δεις ότι και τα quaife κάνουν θόρυβο.
Μάλιστα ένας είχε ανεβάσει την απάντηση του quaife που έλεγε ότι επειδή δεν είναι εργοστασιακό εξάρτημα μπορεί κάποιες φορές να ακούγεται κάτι...αλλά ότι είναι ασφαλές και δεν υπάρχει θέμα.

Εδώ ακούγονται τα εργοστασιακά διαφορικά των Μ3-Μ5.
Δες τι backlash έχει το διαφορικό μιας Μ3.