PDA

Επιστροφή στο Forum : ///My E36 project


P.kwstas E36
12-05-14, 16:08
Μετα απο αρκετο καιρο απουσιας λογο παντρειας αλλα και αποκτησεις της ομορφοτερης μπεμπας του κοσμου (ναι ειμαι χαζο μπαμπας),αποφασησα να μοιραστω το τι εχει γινει και τι θα ακολουθησει στην βελτιωση αλλα και συντηριση του αυτοκινητου.Πριν αρχησω να λεω για την μπουμπου θελω να ευχαριστησω πρωτα τους admin για το ωραιο και φιλικο χωρο του φορουμ και μετα ολα τα παιδια για την βοηθεια σε ολες τις ''ανησυχειες'' περι BMW.Εδω εμαθα πολλα για της Γερμανιδες μας καθως και για την βελτιωση τους.Να σημειωσω οτι ειμαι απο νησι γι'αυτο δεν εχω βρεθει σε καμια συγκεντρωση αλλα παρ'ολα αυτα νιωθω σαν να σας γνωριζω μερικους απο εσας απο τα πολυ κατοπιστηκα thread's που διαβαζω με τις ωρες....
Στο ψητο λοιπον,η μπουμπου μου ειναι μια Ε36 facelift (97<) 316 δηλωμενη,την ειχα παρει τελη του '11 ετοιμη μετατροπη σε 325 με τα ολα της φορουσε και μπλοκε απο το 3.0 Μ3.Στην πορεια μπηκε και το μοτερ απο το 3.0 (λογο οικονομικου δεν ειχα παρει ακρα).εγινε ενα εξωτερικο βαψημο,στο εργωστασιακο φυσικα χρωμα λογο φθορας και καποια εξωτερικα μαζεματακια (λαστοιχα ντζαμιων,ηλιοροφης,κουμποματακια κτλ),ενα ζευγαρι φαναρια depo (190 ευρο),προβολακια με μαυρο κατοπτρα (40ευρο),look carbon καρδιες (απο ebay 68ευρο) και σηματακια τυπου carbon αλλα μπλε ασπρο οχι τα μαυρα που βαζουν (ebay 26ευρο).
Τα μπαξηματα που εγιναν ηταν φυσικα φρενα,απο Ε46 330 δαγκανες εμπρος με δισκους brembo max και πισω απο 325 με σωλινακια goodrige (ebay 130ευρο) (ειχα θεσει το ερωτημα για φρενα και ο φιλος Λεωνιδας με το 328 μου ειχε προτηνει αυτα,τον ευχαριστω ηταν καλη επιλογη) το κοστος για τα φρενα απο ebay με καινουργια τα παντα ηταν: δαγκανες και δισκοι περιπου μια 250αρα ευρο με μεταφορικα και τακακια textar 80 απο Ελλαδα.μετα μπηκαν αναρτησεις BC sport η οποιες ηρθαν για 325 (τα ακρα μου) αλλα παραγγελεια απο Αγγλια για τα specs του Μ3 (τα ελατηρια λογικα) τιμη 800 απο φιλαρακι που τις εισαγει Ελλαδα.
Ολα αυτα εγιναν σταδιακα και φτασαμε στα μεσα του '12 οπου επεσα στο thread του Everget περι Alpha N και εκει αρχησε πραγματικα το project...Με την βοηθεια του Αγγελου XR ηρθε στα χερια μου μια καρμπον εισαγωγη (η μεγαλη) παραγγελεια απο εξωτερικο (800 ευρο) βρηκα και τσιπακια απο ebay της H&H (120 ευρο) τα οποια ομως τα παραγγειλα να σηκωνουν και shrick 286 (1 σταδιο) αλλα μετα ολα εμειναν στο ραφι μεχρι.....χθες
Συγνωμη αν σας κουρασα,θα αποζημειωσω με φοτο και βιντεακι με το ''κουτι'' σε λειτουργεια..

leonidaskal
12-05-14, 17:09
αντε να δουμε να μαθουμε και εμεις τιποτα

LEO328
12-05-14, 17:12
μπαξε ανθρωπε μου αφοβα!!!!
κατι μου θυμιζουν ολα αυτα...:rofl2:
δωσε φωτο και info στο λαο!επισης λιωσε το μπλοκε!:banhim:

LEO328
12-05-14, 17:13
αμα θες παρε και ιδεες...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=13208 (αμα εχεις υπομονη να διαβαζεις...:rofl2:).

P.kwstas E36
12-05-14, 19:50
Η αληθεια ειναι οτι τα εγραψα λιγο γρηγορα και δεν ειναι πολυ τακτοποιημενα οπως τα δικα σου Λεω αλλα το δικο σου ειχα διαβασει και ειπα να γραψω...να συμπληρωσω οτι η μετατροπη σε Μ3 μου πηγε 2600 (μοτερ,εγγεφαλος,πλεξουδα,αξονας,επιλογεας ταχυτητων,σασμαν,εξατμηση,ψυγεια νερου/λαδιου) χρειαστηκα ηλεκτρολογο γιατι το μοτερ ηρθε απο Αγγλια και ηθελε ''τραμπαρισμα'' πλεξουδας για το αριστεροτιμονο (200 ευρο) και ο μηχανικος μου ηθελε 400 για ολα και η δουλεια πιστευω ηταν τελεια (υπαρχουν καποιες φοτο στο garage μου).καθος καναμε την μεταμοσχευση καρδιας αλλαξαμε και γεφυρα μαζι με βασεις μηχανης (80 ευρο) γιατι ηταν σαπια η προηγουμενη,επησεις κατα το βαψημο ειχα φτιαξει και τον ουρανο με τις κολονες γιατι ειχε κρεμασει κοστος 150 ευρο στο ιδιο υφασμα με το εργωστασιακο οχι δερματινη....μιας και το θυμησε ο Λεω το μπλοκε μου εκανε θορυβο στην αρχη και ειχα παρει ενα group απο τον Arci αλλα τελικα διαπιστοσαμε με τον μηχανικο μου οτι οι πατρινοι που πηρα το αμαξι ειχαν βαλει αναποδα τα γραναζια οποτε εμεινε καβαντζα (δεν θυμαμαι τιμη)...

Lil
13-05-14, 12:34
αυτα ειναι ωραια thread... θυμηζουν κτ απο τα παλια!!!!
χαιρομαι να βλεπω 36αρια που χαιρουν τετοιας αντιμετωπισης... !!
Πολλα μπραβο Κωστα...
TeamE36!! :D

konc
13-05-14, 16:39
Μπράβο στη χώρα που οι πολίτες της γράφουν δημόσια για παράνομα αυτοκίνητα, οι υπόλοιποι χειροκροτούν και δεν τρέχει κάστανο.
Το Ε36 το χαίρομαι και εγώ, όπως και αυτούς που ακόμα έχουν την τρέλα να ασχολούνται, μακάρι να μπορούσα να κάνω το ίδιο.
Η καλύτερα θα μπορούσα να κάνω το ίδιο, αλλά δεν είμαι ίδιος. Τεσπα σταματάω εδώ, είναι πια προφανές μετά από όσες φορές έχω σχολιάσει παρόμοια threads πως έχω κατέβει από άλλο πλανήτη και μάλλον δεν έπρεπε να γράψω ούτε αυτό.

Lil
13-05-14, 17:30
ο αδηλωτος πληρωνει στο κρατος τα τελη για 1.6 ομως... ενω απο εμενα τον δηλωμενο 3 χρονια τωρα παιρνει τα @@ μου!!! .... ;) ποιος χανει στην τελικη που το συστημα ειναι γτπ??

in any case μιας και ειμαστε ολοι καλοι χριστιανοι... αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω.....

PANOS320
13-05-14, 17:42
Σωστός!!!!!!!!!Είναι πολύ εύκολο να κρίνεις κάποιον χωρίς να κρίνεις εαυτόν πρώτα και δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά. Ας δει το κράτος τον πολίτη με ένα μάτι και σίγουρα και ο πολίτης θα αλλάξει και αυτός με την σειρά του και ίσως να δεις το κράτος με δύο μάτια. Οπότε ειρήνη σε όλους και καλό κουράγιο.

MarinosE46
13-05-14, 20:04
Μπράβο στη χώρα που οι πολίτες της γράφουν δημόσια για παράνομα αυτοκίνητα, οι υπόλοιποι χειροκροτούν και δεν τρέχει κάστανο.
Το Ε36 το χαίρομαι και εγώ, όπως και αυτούς που ακόμα έχουν την τρέλα να ασχολούνται, μακάρι να μπορούσα να κάνω το ίδιο.
Η καλύτερα θα μπορούσα να κάνω το ίδιο, αλλά δεν είμαι ίδιος. Τεσπα σταματάω εδώ, είναι πια προφανές μετά από όσες φορές έχω σχολιάσει παρόμοια threads πως έχω κατέβει από άλλο πλανήτη και μάλλον δεν έπρεπε να γράψω ούτε αυτό.

Πλέον και να θες να δηλώσεις παρόμοιες μετατροπές δεν είναι εφικτό.Οπότε το ίδιο το κράτος σε ωθεί στην παρανομία.Και μην τρελαθούμε κιόλας,δεν είναι δα και τόσο μεμπτό όταν κάνεις μια μετατροπή στο αμάξι σου και δε το δηλώσεις.
Μεμπτό είναι να προσπαθείς να εξαπατήσεις 10 εκατομμύρια πολίτες,θεωρώντας τους μ@λ@κες κατάμουτρα.Να προσπαθείς με το έτσι θέλω να τους βάλεις το χέρι στην τσέπη και να τους πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα επειδή έχουν τα αυτονόητα:ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο.

P.kwstas E36
13-05-14, 20:07
Ευχαριστω τα παιδια για τα ενθαριντικα σχολια σε αυτο το οποιο το αποκαλω χομπι...στου δε που θεωρουν οτι ειναι αδικημα τι να πω....αν θεωρουν ''αδικημα'' το χομπι (δεν ειμαι ''καγκουρας'' δεν μ@λακιζομαι σε δημοσιους χωρους ουτε πηγενω ταξιδια) τοτε για τα ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ που μας κυβερναν και μας καταντησαν να κοικλοφορουμε με σκημενο το κεφαλι δουλευοντας για ''αυτους'' τι εχετε να πειτε??αυτοι ειναι εγγληματιες,εφαγαν απο το λαο εγω θα μπορουσα να κοικλοφωρω χωρις καν πινακιδες στο μερος που ζω οπως το 80% τον 2.0cc και πανω του νησιου που μενω αλλα πληρωνω κανονικα σημα και ασφαλεια (αχρηστη ειναι το ξερω) αν λεει κατι αυτο,που στην τελικη οπως ειπε ο Λιλ συνησφερω ποιο πολυ στην ''σωτηρια'' της χωρας παρα την εξαπατω.Τελος θα ηθελα να ληξει εδω το θεμα και οποιος το θεωρει εγγλημα θα παρακαλεσω να μην μου ΧΑΛΑΕΙ το thread και να κοιτα τα θεματα για συντηριση και τους πραγματικα ''παρανομους'',εκτος και αν ειναι απο τους ''βολεμενους'' που κυκλοφορουν με BMW του δημοσιου...

leonidaskal
13-05-14, 20:17
σωστα και μπραβο ρε παιδια να μπαξει ο ανθρωπος να μπαξει και να γουσταρει.στη χωρα που ζουμε με το δηθεν κρατος που εχουμε καταφεραμαι να δολοφονησουμε την αγορα του αυτοκινητου με παρανοικους νομους.ποιος ΜΑΛΑΚΑΣ (σορυ αλλα δε κρατιεμαι) σκεφτηκε να σκοτωσει ενα χωρο τοσο ζωτικο που το κρατος επερνε ενα καρο φ.π.α .τωρα τι περνουν τα αρ....δια τους και εμεις στη ζουλα λες και σκοτωνουμε ανθρωπους.δηλαδη και το γουστο σου να κανεις δεν μπορεις .μπαξε ρε κωστα και ολοι εδω αυτο κανουμε και ασ μην σε ξερω

konc
13-05-14, 20:31
Οκ πεδεια σιγνόμοι που σας χαλασα τω thread. Μπάξτε, δόσται δίναμυ να γουστάραιται.
Πρέπει κάποια στιγμή να βάλω μυαλό,αυτό το λέω πολύ σοβαρά, και να μην το ξανακάνω. Συγνώμη που πετάχτηκα σε κάτι που δεν με αφορά, νομίζετε.

Lil
13-05-14, 20:31
Καλα το 70% των πολιτών μ@λ@κ@ι ειναι αλλα anyway αυτο ειναι αλλο θέμα, και οτι τα Τσούτσεκια που κυβερνούν ειναι το ίδιο Τσούτσεκια με τα Τσούτσεκια που τους ψηφίζουν ειναι αλλο θέμα , και οτι έχουμε τους νομούς και το φορολογικό σύστημα που μας αξίζει ειναι αλλο θέμα ... Anyway Τσοβόλα δως τα ολα ... Sorry για το break down και το off topic

Stunt Mike
13-05-14, 20:45
Μπράβο στη χώρα που οι πολίτες της γράφουν δημόσια για παράνομα αυτοκίνητα, οι υπόλοιποι χειροκροτούν και δεν τρέχει κάστανο.
Το Ε36 το χαίρομαι και εγώ, όπως και αυτούς που ακόμα έχουν την τρέλα να ασχολούνται, μακάρι να μπορούσα να κάνω το ίδιο.
Η καλύτερα θα μπορούσα να κάνω το ίδιο, αλλά δεν είμαι ίδιος. Τεσπα σταματάω εδώ, είναι πια προφανές μετά από όσες φορές έχω σχολιάσει παρόμοια threads πως έχω κατέβει από άλλο πλανήτη και μάλλον δεν έπρεπε να γράψω ούτε αυτό.

Δεν σου λεω οτι εχεις αδικο,αλιμονο αλλα ρε φιλε καθε φορα που θα γραψει καποιος για μετατροπη ή αδηλωτο πεταγεστε 2-3 να του πειτε οτι ειναι παρανομος λες και αυτος ζει σε αλλη χωρα και δεν το ξερει!!Ενηλικες ανθρωποι γραφουν,οποτε η γνωμη σας σε τετοια ζητηματα,απλα περισσευει.....φιλικα παντα ε??

gearboxer
13-05-14, 20:53
Οκ πεδεια σιγνόμοι που σας χαλασα τω thread. Μπάξτε, δόσται δίναμυ να γουστάραιται.
Πρέπει κάποια στιγμή να βάλω μυαλό,αυτό το λέω πολύ σοβαρά, και να μην το ξανακάνω. Συγνώμη που πετάχτηκα σε κάτι που δεν με αφορά, νομίζετε.

Μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Konc για το offtopic που χάλασε την κουβέντα, αλλά όχι και στο ότι έχει λάθος ή λέει ψέμματα...

Το κράτος φίλοι μου δεν το κοροιδεύουμε δυστυχώς..κοροιδεύουμε τον διπλανό μας πάντοτε..Ούτε και μπορούμε να το εκδικηθούμε παρά μόνο κάθε 4 χρόνια (παίζεται κι αυτό..)

Όταν δεν κόβουμε απόδειξη και το κράτος δεν εισπρατει ΦΠΑ, θα βρεί άλλον τρόπο να το εισπράξει από αλλού και φυσικά και απο ανθρώπους που δεν παρανόμησαν ποτέ..

Αν το κράτος δε τα βγάλει από το αδήλωτο 316, θα ζητήσει περισσότερα από όλους μας και άρα τα τέλη που δεν πλήρωσα εγώ με το Μ3(16) θα τα πληρώσει στο πετρέλαιο ο διπλανός μου το χειμώνα ή στα τέλη του 800 Seicento που έχει..Δεν θα καλύψει το ταμείο ο Στουρνάρας και ο Σαμαράς..

Κανείς δεν είπε ούτε θα πεί ότι το κράτος δεν μας κοροιδεύει και δε λειτουργεί με πρακτικές νταβατζή εδώ και δεκαετίες..Όμως να γνωρίζουμε ότι το λογαριασμό στο τέλος τον πληρώνουμε πάντα εμείς και όχι οι χοντροί στο τραπέζι 1..

Stunt Mike
13-05-14, 21:20
Δυστυχως τα μεγαλα ελλειματα και τα χρεη των ΔΕΚΟ προερχονται απο την πολιτικη και την βαθια τσεπη των χοντρων στο τραπεζι 1 κι οχι απο τον λαουτζικο που κλεβει 5 φραγκα οταν κι αν μπορεσει(και παλι συγκριτικα στο συνολο των εργαζομενων,ειναι μικρο ποσοστο....Και συνηθως οποιος πιστευει το αντιθετο,ειναι κι απο αυτους που επανειλλημενα τους ψηφιζουν.....off topic συγχωρεστε με κι ευχομαι να χαιρεστε τ'αυτοκινητα σας,οπως κι αν τα εχετε δηλωμενα.....

Lil
13-05-14, 21:22
Κανεις δν λεει οτι ο Κώστας (Konc) έχει άδικο , ίσως το στυλ ειναι κάπως , το θέμα ειναι μεγάλο , και δυστυχώς αδιέξοδο , έστω οτι ο οποιοσδήποτε θελει να κανει μετατροπή σε ένα ε36 του 1993 και να την δηλώσει μπορεί; Βάση νομού πλέον οχι ....

Δν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει παρανομήσει η φοροδιαφυγει έστω και σε μικροποσό , ειδικά στον τομέα της αυτοκίνησης... Φοροδιαφυγή ειναι κ να μην παίρνεις απόδειξη απο οποιαδήποτε επιδιόρθωση / συντήρηση/ μεχρι κ απο βενζινάδικα ....

P.kwstas E36
13-05-14, 21:39
και συνεχειζω ακαθεκτος την παρανομια μου...βαλαμε λοιπον το καρμπον κουτι και τα τσιπ καθος πηραν ποδι κομρεσορας και ψυγειο aircodition αλλα και ενας δευτερος κομπρεσορας ο οποιος σπουλαρε ζεστο αερα απο την εξατμηση στην εισαγωγη,πιστευω οτι ηταν καποιο cold start,βαλαμε και μια μεσαια τριβη γιατι την ειχα κουτσουρεψει καθος και ενα ψυγειο νερου γιατι μου ανοιξε στις παντες το γνησιο ετσι εβαλα ενα αλουμινιου για ποιο μεγαλη αντοχη,απο ebay 220ευρο,το κοστος του μηχανικου 80ευρο καποια μικρα + και - μετα απο μια μικρη βολτουλα γιατι τα παντα ειναι οριακα στο μηχανοστασιο και παλευουμε να ''πατενταρουμε'' ενα Κ&Ν που ειχα παρει για το κουτι,λοιπον:
*Τα θετικα ειναι οτι το αμαξι σε βολτισιο δουλεμα ειναι πολυ φιλικο χορις να σε ''παιδευει'' η να προδιδει το τι συμβαινει.
με καποια ανοιγματακια που εκανα στα ψηλα εχει παρει και ο ηχος πολυ φοβερος ακομα και με γνησια εξατμιση..
*Τα μειων ειναι οτι το ρελαντι φυσικα εχει καποιες αρηθμιες οι οποιες ειναι αισθητες οταν ειναι κρυο και οταν το ''δαυριζω'' (σε βολτισιο δουλεμα ειναι πιο σταθερο),κατα την ζωηρη οδηγιση αν απομονωσεις η βγαλεις ταχυτητα θελει παιξημο το γκαζι μεχρι να το σταθεροποιησω καπως αλλιος σβηνει.
Η καταναλωση φυσικα μεγαλητερη
Στα χαμηλα εχει χασει καθως και κατι σαν στιγμιαιο ''μπερδεμα-μπουκομα'' οταν απο 1.5-2rpm με δευτερα μεσα,το πατησω τερμα (πριν τα αρπαγε με την μια και διπλωνε) μετα ομως παρα ζωντανευει
Τα - ειναι λιγο περισωτερα αλλα το αμαξι δεν ειναι every day use οποτε δεν με απασχολει,οι επιδωσεις εχουν αναιβει και με εξατμηση πιστευω θα παρει ποιο πολυ,εδω θελω την βοηθεια σας γιατι εχω διαβασει περι εξατμησης και θελω συμβουλες
Δεν σας εχω ξεχασει απλος το αμαξι φυλασεται σε γκαραζ στο πατρικο μου και δεν εχω βγαλει φοτο ακομα

PetrosD
13-05-14, 22:06
Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα τσιπάκια από ebay. Οι αρρυθμίες στο ρελαντί ίσως οφείλονται σε αυτό. Δοκίμασες με το τωρινό σου setup να βάλεις το μαμά τσιπ; Ποια τα αποτελέσματα;

Lil
13-05-14, 22:23
γενικα εχω την εντυπωση οτι τα plug and plat τσιπακια ειναι πεταμενα λεφτα... το σωστο remapping γινεται στο δυναμομετρο με γνωμονα τις συγκεκριμενες παρεμβασεις στο εκαστοτε αμαξι...

P.kwstas E36
14-05-14, 07:59
Ολοι ετσι μου ειχαν πει απο εδω αλλα σε Αγγλικο φορουμ καποιος τα ειχε δουλεψει και το ειχε και για καθημερινη χρηση,ετσι μπηκα στο τρυπακι και τα πηρα.Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος,το ρελαντι ειναι λογικο να μην σταθεροποιητε απο την στιγμη που δεν υπαρχει MAF,για να πω την αληθεια το περημενα ''χειροτερο'' απο θεμα οτι θα εχανε την βολτισια του συμπεριφορα αλλα τελικα ειναι σαν stock το δουλεμα του στις βολτες ακομα και το ρελαντι σταθεροποιητε οταν ζεσταθει.Σιγουρα το ποιο σωστο ειναι αγραφος αλλα ο προγραματιστης για την χαρτογραφηση θελει μια περιουσια για κατι τετοιο συν το κοστος του εγγεφαλου,συν,συν...μπορει με τους shrick 284 που θα μπουν στο μελλον να δουλεψει καλητερα γιατι δεν δουλευουν στο maximum τα τσιπ τωρα.Αυτο που προεχει ομως ειναι εξατμησονι...λεω για χειροποιητη απο γνωστο του χωρου (να αναφερω ονομα η θεωρηται διαφημιση?) με κοστος στα 550 ευρο οταν ειχα ρωτησει πριν καιρο,μπορει να την κατευασουμε ομως την τιμη σημερα.Το θεμα ειναι αν καιρδιζεις η χανεις,τι παιζει με back presure?ειχα διαβασει θεματα εδω οπως και σε αλλα forum για 1ο σταδιο βελτιωσης Μ3 και το συμπερασμα ηταν οτι σαν την γνησια δεν εχει,μονο βαρος αφαιρεις αλλα σε Alpha N mode οπως το δικο μου λογικα θα παρει...ακουω γνωμες απο τους γκουρου..

P.kwstas E36
14-05-14, 13:51
Να και καποιες φοτο τραβηγμενες στα βιαστηκα με GO PRO καμερα

SUPERCHARGER
14-05-14, 15:57
ωραιος, εχουμε και το ιδιο ψυγειο.......

οσο για το δηλωμα...... Εγω προσπαθω να το δηλωσω, αλλα..........
α) το Ελληνικο κρατος ΔΕΝ σε αφηνει να το δηλωσεις.... (γιατι σε θεωρει κροισο με αυτοκινητο 3,000cc 15ετιας) και γιατι εχει ΚΛΕΙΣΤΑ τα εργαστηρια του ΚΤΕΟ Ελληνικου, γιατι η ΤΡΟΪΚΑ ΔΕΝ τους αφηνει να κανουν προσληψεις (οσο ψαχνω, ανοιγουν τα στοματα).....
β) η BMW Hellas δεν σε αφηνει να το δηλωσεις.... γιατι λεει ΑΜΑ θες Μ3, να πας να το παρεις γνησιο.... το οτι στην Γερμανια το δηλωνεις με κοστος 300€ στο ΚΤΕΟ και αλλα 80€ για την αλλαγη της αδειας στο τοπικο γραφειο....... ειναι αλλο πραγμα......
γ) το Ελληνικο κρατος ΔΕΝ επεσε εξω απο αδηλωτα μοτερ........ αυτο το χρεος δεν δημιουργηθηκε απο χαμενα τελη κυκλοφοριας, που αυτα που πληρωνει ενα 1600 στην Ελλαδα, ΔΕΝ τα πληρωνει ουτε ενα 3000 στην Γερμανια............ με αυτα τα λεφτα, δεν θα επρεπε να υπαρχει ουτε μια λακουβα στην Ελλαδα....
Μπορω να σας περιγραψω πολλες τετοιες ιστοριες τρελας που εχω συναντησει απο την ημερα που αρχισα να προσπαθω να το δηλωσω.... με αποδειξεις...........
Το ξερετε οτι οι Γερμανικες TUV και DEKRA εχουν συμβασεις με το Ελληνικο υπουργειο μεταφορων ΑΛΛΑ οχι για να κανουν την ιδια δουλεια που κανουν στην Γερμανια ?
Απλα, λογω κλειστου ΚΤΕΟ Ελληνικου, βγαζουν (μαλλον καλυτερα μεταφραζουν και υπογραφουν) τις εγκρισεις τυπου για τα καινουρια μοντελα της αγορας................

ΑΡΚΕΤΑ με τις καραμελες που θελουν να πιπιλαμε οι πολιτικαντηδες και καποιοι επιλεγουν να παπαγαλιζουν............

rapid_fast
14-05-14, 16:54
Συνέχισε να ποστάρεις για αυτά που έχεις κάνει.
Και βάλε και εικόνες.
Περισσότερες εικόνες..
Και γράψε μας και τι νομίζεις ή πιστεύεις οτι έχεις κερδίσει απο αυτά που έχεις κάνει..
Η άποψη μου για το νόμιμο ή παράνομο είναι δεδομένη.

P.kwstas E36
15-05-14, 14:14
Γνωμες περι εξατμησης κανεις???απο χταποδια τι προτινεται?ελεγα ή super sprint ή να μην τα πειραξω καθολου

SUPERCHARGER
15-05-14, 17:52
supersprint και μονο !

P.kwstas E36
15-05-14, 22:01
supersprint και μονο !

και εγω αυτης της αποψης ειμαι ωστοσο επειδη η τιμες της σιγκεκριμενης εταιριας ειναι λιγο τσουχτερες ενα φιλαρακι του ''χωρου'' μου ειπε για μια αμερικανικη αιτερια η οποια εχει αντιγραψει τα καλουπια της super sprint στο αμερικα.Το θεμα ειναι οτι,απ'οτι καταλαβα ειναι για τα US spec's Μ3.Για δωστε τα φωτα σας ρε παιδες..
http://www.racelandus.com/exhaust-headers/bmw-exhaust-headers/bmw-e36-m3-exhaust-headers.html

SUPERCHARGER
15-05-14, 22:33
το αμερικανικο Μ3 εκτος απο τον κυβισμο, δεν μοιαζει σε ΤΙΠΟΤΑ με το ευρωπαϊκο.....
σε τιποτα ομως. μοιαζει υπερκυβισμενο 328 με εκκεντροφορους........ μετα ειναι και το τελωνιο και τα μεταφορικα.
εγω βρηκα τελικο Supersprint race 500€ με τα μεταφορικα απο γερμανια, την στιγμη που ο εδω αντιπροσωπος ηθελε 710€ και παραγγελια σε 20 μερες.

Lil
15-05-14, 22:46
το αμερικανικο Μ3 εκτος απο τον κυβισμο, δεν μοιαζει σε ΤΙΠΟΤΑ με το ευρωπαϊκο.....
σε τιποτα ομως. μοιαζει υπερκυβισμενο 328 με εκκεντροφορους........
Ακριβως!!!

εγω βρηκα τελικο Supersprint race 500€ με τα μεταφορικα απο γερμανια, την στιγμη που ο εδω αντιπροσωπος ηθελε 710€ και παραγγελια σε 20 μερες.
Πουτ@να Μέρκελ.... :105whistl

SUPERCHARGER
15-05-14, 23:04
οποιο Αμερικανακι εχει οδηγησει ευρωπαϊκο S50B32 εχει παθει ταραχη............

P.kwstas E36
16-05-14, 12:08
οποιο Αμερικανακι εχει οδηγησει ευρωπαϊκο S50B32 εχει παθει ταραχη............

χαχαχα :rofl2:
το ξερω οτι δεν εχουν καμια σχεση τα US,γι'αυτο και βαζουν της πολαπλες τους στα Μ50 σαν βελτιωση απλος επειδη στο site καπου λεει οτι και καλα θελει εξατμηση απο το ευροπαϊκο μοιπος ηταν για το ευρωπαϊκο αλλα επεσα εξω οποτε παμε για super sprint χταποδι,απο Γερμανια το εχω βρει στα 1400 ευρο,Ελλαδα δεν εχω ρωτησει
http://www.ebay.com/itm/SUPERSPRINT-784301-40697-BMW-M-BMW-E36-M3-3-0-Berlina-Coupe-Cabrio-93-/231088420512?pt=DE_Autoteile&hash=item35cdf176a0
την υπολοιπη εξατμηση θα την κανω οπως ειπα χειροποιητη εδω Ελλαδα γιατι το κοστος για φουλ supersprint ειναι μεγαλο και εκτος αυτου θα εχω την δυνατωτητα να την παραγγειλω με βαση αυτα που θα ''φωραει'' το αμαξι

SUPERCHARGER
16-05-14, 17:35
αυτος εισαι.... κανε το εξοδο και παρε και το τελικο supersprint race....
εκτος του οτι ειναι απιστευτα ελαφροτερο απο οτι αλλο και να φτιαξεις, ο ηχος θα σε ξετρελανει......
τα υπολοιπα στην μεση, καντα χειροποιητα.

αυτο θες.......

http://www.ebay.com/itm/SUPERSPRINT-043606-40702-BMW-M-BMW-E36-M3-3-0-Berlina-Coupe-Cabrio-93-/231088420691?pt=DE_Autoteile&hash=item35cdf17753

P.kwstas E36
16-05-14, 22:50
Λογικα οχι μονο ο ηχος αλλα και η αποδωση θα αξιζει αφου το τελικο παιζει τον μεγαλητερο ρολο απ'οτι καταλαβα,κραταει την σωστη συμπιεση για να κερδισω αλογα και οχι να χασω.Παντος απο θεμα ηχου,και ενα 3.2 Μ3 που εχει εδω με χειρωποιητη γουργουριζει απιστευτα και σχεδων παντα πηγαινει ρελαντι φαντασου να ''ανοιξει'',αλλα ο ηχος δεν μετραει τα νουμερα μιλανε...

SUPERCHARGER
17-05-14, 00:52
για την αποδοση δεν ειπα κατι γιατι με την supersprint ειναι δεδομενο.

P.kwstas E36
18-05-14, 10:19
Καναμε και την αλλαγη λαδιων χθες με castrol Edge FST 10w-60,τα ειχα παρει απο Γερμανια τα 10 λιτρα 125.80 τελειωμενα στην πορτα μου.

P.kwstas E36
23-05-14, 21:30
Ο Ελληναρας,ο πατεντα μαν τελικα εχει την λυση για ολα...:ylsuper:
Αφαιρεσαμε απο το φιλτρο,πανω κατω 4 ποντους,κωβοντας το απο πανω και βαλαμε ενα δικο μας πλαστικο με μπολικη sikaflex.Ετσι καταφεραμε να ερθουμε στο επιθυμητο μακρος και να χωρεσει στο μηχανοστασιο.Μετα το προβλημα ηταν λογο του οτι το ανοιγμα του airbox ειναι οβαλ και βερνικαρισμενο στο σφυξημο γλυστρουσε,ετσι το περασα 2-3 φορες με φαρδια,''πανινη'' μονοτικη ταινια η οποια το εκανε ποιο ''αγριο'' και η δουλεια εγινε,''πατησε'' καλα το κολαρο και σφυχτηκε μια χαρα.Εβαλα και μια θολομπαρα SPR που την ειχα παρει μεταχειρισμενη 90 ευρο.
Να και καποιες φοτό:39391

39392

39393

ΜΙΧΑΛΗΣ
24-05-14, 07:04
στο δικο μου s50b32 το τελικο supersprint που εβαλα εδειξε στο δυναμομετρο ακριβως αυτα που λεει οτι σου δινει το επισημο site της supersprint. Δυναμομετρησα πριν το βαλω και αμεσως μετα συν το οτι ειναι τα μισα κιλα απο το μαμα Μ3 τελικο. στο S50b30 που ειχα με χειροποιητη απο χταποδια μεχρι πισω ποπαυ η απωλεια ειδικα στα χαμηλα ηταν αισθητη. Μονο με supersprint κανεις δουλεια εκτος κι αν πας για τουρμπισμα που εκει αλλαζει το θεμα.

P.kwstas E36
24-05-14, 09:16
στο δικο μου s50b32 το τελικο supersprint που εβαλα εδειξε στο δυναμομετρο ακριβως αυτα που λεει οτι σου δινει το επισημο site της supersprint. Δυναμομετρησα πριν το βαλω και αμεσως μετα συν το οτι ειναι τα μισα κιλα απο το μαμα Μ3 τελικο. στο S50b30 που ειχα με χειροποιητη απο χταποδια μεχρι πισω ποπαυ η απωλεια ειδικα στα χαμηλα ηταν αισθητη. Μονο με supersprint κανεις δουλεια εκτος κι αν πας για τουρμπισμα που εκει αλλαζει το θεμα.

Αυτο που εκανες ειναι το σωστοτερο φιλε Μηχαλι.Τελικα και με τον μηχανικο μου εκει καταληξαμε και παραγγηλα το τελικο που προτηνε ο supercharger το race,απο θεμα βαρους σιγουρα ειναι πουπουλο αλλα και σε επιδωσεις ειναι το καλυτερο μετα απο ερευνα δικη μου και δοκιμες του μηχανικου μου που ειχε κανει πριν καποια χρονια με το ''γνωστο'' golf VR6 της Ροδου πριν τουρμπιστει,η αποδωση ηταν καλητερη και απο remus,acrapovic και αλλες επωνημες.Χταποδια δεν θα πειραξω καθολου γιατι ειναι ανουσιο σε 1ο σταδιο εκκεντροφορους,ειναι για ποιο extreme βελτιωσεις.

SUPERCHARGER
24-05-14, 17:34
Αυτο που εκανες ειναι το σωστοτερο φιλε Μηχαλι.Τελικα και με τον μηχανικο μου εκει καταληξαμε και παραγγηλα το τελικο που προτηνε ο supercharger το race,απο θεμα βαρους σιγουρα ειναι πουπουλο αλλα και σε επιδωσεις ειναι το καλυτερο μετα απο ερευνα δικη μου και δοκιμες του μηχανικου μου που ειχε κανει πριν καποια χρονια με το ''γνωστο'' golf VR6 της Ροδου πριν τουρμπιστει,η αποδωση ηταν καλητερη και απο remus,acrapovic και αλλες επωνημες.Χταποδια δεν θα πειραξω καθολου γιατι ειναι ανουσιο σε 1ο σταδιο εκκεντροφορους,ειναι για ποιο extreme βελτιωσεις.

μολις την πιασεις στα χερια σου, θα παθεις πλακα ποσο ελαφρια ειναι........

P.kwstas E36
24-05-14, 19:05
μολις την πιασεις στα χερια σου, θα παθεις πλακα ποσο ελαφρια ειναι........

Θα αργησει ρε γαμοτο και δεν κρατιεμαι να ρθει στα χερια μου :love:
Απο Αγγλια τελικα την πηρα 560 ευρο με τα μεταφορικα περημενω και απαντηση για τιμη απο παπαδοπουλο για μεσαια αλλα αν μου πει καπου στο 300+ θα τα παρω supersprint και αυτα

P.kwstas E36
24-05-14, 23:24
Λοιπον μετα απο μια βολτιτσα,χωρις την ενοια μην ''ρουφυξουμε τιποτα:pimp: τα συμπερασματα μου ειναι οτι εχει ζωηρεψει αρκετα,δεν εχει χασει και τοσο στα χαμηλα τελικα οσο πιστευα στην αρχη (να επαιξε ρολο το φιλτρο?).Κανει ωραιο παιχνιδι πιο ''ροπατα'' θα ελεγα,σε ορισμενες στροφες επαιζε και με 3ες που πριν κατι πηγενε να κανει αλλα κρεμουσε.Σιγουρα λοιπον εχει ''αναπνευσει'' καλητερα ο κινητηρας, ειδικα σε ευθειες απο σταση και ''ρολ'' καταλαβαινεις οτι εχει παρει αφου μαζευει πολυ πιο γρηγορα...:yippee:
Το μονο που με ξενερωνει ειναι οτι απαξ και το πλακωσεις μετα εχει πολες ''αρυθμιες''.
Οπως και να'χει περημενω να μπει η εξατμιση η οποια σιγουρα θα δωσει αρκετα:dance:

ThaNOS E46coupe
24-05-14, 23:59
Εεε αμα ρεταρει τοτε εχεις ελειψη back presure. Με μια σωστη εξατμιση θα κοπουν αυτα τα παιχνιδια...

P.kwstas E36
25-05-14, 12:10
Εεε αμα ρεταρει τοτε εχεις ελειψη back presure. Με μια σωστη εξατμιση θα κοπουν αυτα τα παιχνιδια...

Μακαρι..αν στρωσει με το εξατμησωνι θα ειναι ολα τα λ7 μετα.Οπως και να'χει πρεπει να κανουμε υπομονη να ρθει το τελικο,αν και πιστευω πως μαλλον πρεπει να μπουν και τα μεσαια,το τελικο μονο δεν θα κανει και πολλα.''Πεταει'' ακαυτες,κυριος οταν βαζει μπροστα ή στο ''ξεμπουκομα'' αν το πηγενεις βολτισια και μετα του κανεις ανοιγματα,ειναι ''πλουσιο'' σε μειγμα πλεων εξου και η καταναλωση (20ευρο κατοσταρα πριν εκανα 80-90χλμ κυριος βολτισια και με λιγα πατηματακια,τωρα κανει 50-60χλμ) οποτε μαλλον οι ΟΕΜ καταλητες και καζανια θα εχουν ''φραξει'' λιγουλακι:icon02:

Stunt Mike
25-05-14, 14:44
Εγω πιστευω οτι φταιει και το προγραμμα σου...δεν δικαιολογειται τετοια καταναλωση σε ατμοσφαιρικο Μ3!50-60χλμ κανω εγω με 450αρια μπεκ και τουρμπατος,με αρκετα πατηματα κι ουτε ακαυτες και αρρυθμιες!

SUPERCHARGER
25-05-14, 18:41
Εγω πιστευω οτι φταιει και το προγραμμα σου...δεν δικαιολογειται τετοια καταναλωση σε ατμοσφαιρικο Μ3!50-60χλμ κανω εγω με 450αρια μπεκ και τουρμπατος,με αρκετα πατηματα κι ουτε ακαυτες και αρρυθμιες!

θα συμφωνησω απολυτα.....

P.kwstas E36
25-05-14, 21:19
Ενταξει η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυ πηγαινω νορμαλ περισωτερα ειναι τα πατηματα μετα την εναρξη του προντζεκτ,για να δω επιδωσεις και διαφορες.Δεν με απασχολει η καταναλωση τοσο αλλα θα το τσεκαρω και τελειως βολτισια να δω.Το αμαξι κοικλοφορει αραια και που και μονο για καταδρομικη,τα νουμερα που ανεφαιρα ειναι με βαση τον υπολογιστι ταξιδιου που εχει απο οταν ηταν 325 συν κατι παραπανω που βαζω με τον νου γιατι σιγουρα ο υπολογιστης δεν μετραει σωστα.
ΥΓ: Την 100αρα εδω η ''νταβαντζιδες'' οι πρατιριουχοι (2 σε ολο το νησι) την εχουν πανω απο 2.10 το λιτρο,δεν θυμαμαι ακριβος θα σας πω στην επωμενη βολτα.Το αυτοκινητο δεν το αφηνω ποτε να αναψει λαμπακι

SUPERCHARGER
25-05-14, 23:24
τον υπολογιστη ταξιδιου μπορεις να τον ρυθμισεις για την διαφορα.
καποιος πρεπει να εχει τις οδηγειες για να μπεις στο μενου

P.kwstas E36
26-05-14, 21:05
Ναι το ειχα διαβασει αυτο το thread,νομιζω του Ε36rulez πρεπει να ηταν.Θα το ξανα διαβασω να το προσπαθησω

P.kwstas E36
16-06-14, 14:02
Εν αναμονη του τελικου,πιστευω αν οχι αυτη,την επομενη βδομαδα θα την εχω επιτελους στα χερακια μου :bananasmi ψαχνομουν για οργανακια πιεσης λαδιου/θερμοκρασιας λαδιου και βολτομετρο,σε παλιοτερο ερωτημα που ειχα θεσει μου προτηναν καποιοι stack ετσι λοιπον βρηκα απο ebay αλλα ο τυπος με ρωταει αυτο:
We'd need to know the thread of the OE oil pressure switch to supply a T piece
Δεν πολυ εβγαλα ακρη..εννοει τι ανταπτορα χρειαζετε για πανω στο μοτερ?:nixweiss:
Για δωστε τα φωτα σας ρε παιδες

m_power_lunatic
16-06-14, 14:05
Δεν χρειαζεσαι θερμοκρασια λαδιου,εχει το καντραν απο κατω του Μ3 Ε36.

BMW Power
16-06-14, 14:09
Αυτό που ζητά είναι τον τύπο σπειρώματος και διάσταση ώστε να σου δώσει το σωστό αντάπτωρα σε σχήμα Τ.

konoss
16-06-14, 14:39
Επισης αν σου αρεσει το ρετρο look στα οργανα , μπορεις να κοιταξεις και σε μεταχειρισμενα απο Audi και VW της VDO .

P.kwstas E36
16-06-14, 18:00
Επισης αν σου αρεσει το ρετρο look στα οργανα , μπορεις να κοιταξεις και σε μεταχειρισμενα απο Audi και VW της VDO .

Στην αρχη κοιτουσα για VDO (ουτος η αλλος θελω να τα βαλω μπροστα απο τον λεβιε) αλλα δεν ειναι και πολυ αξιοπηστα απ'οτι μου ειπαν και το κοστος μεγαλητερο

P.kwstas E36
16-06-14, 18:04
Δεν χρειαζεσαι θερμοκρασια λαδιου,εχει το καντραν απο κατω του Μ3 Ε36.

Σωστος ο γκουρου αλλα θελω να βαλω μπροστα απο τον λεβιε.Αν θυμασαι ειχα ξανα θεσει παρομοι ερωτημα και φυσικα με την μια με κατατοποισες πληρως...:+1:

P.kwstas E36
16-06-14, 18:06
Αυτό που ζητά είναι τον τύπο σπειρώματος και διάσταση ώστε να σου δώσει το σωστό αντάπτωρα σε σχήμα Τ.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
τωρα μπηκα τι θελει να πει ο ποιητης....:screwy:

P.kwstas E36
17-06-14, 11:39
ρε παιδες..το σπειρωμα αυτο το ερημο που ζητα ο τυπος,λεει οτι βρησκετε στο μπλοκ του κινητηρα,γνωριζει κανεις που ακριβος?παιζει να ειναι η νουμερο 7 στο διαγραμα?:
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF91&mospid=47432&btnr=11_1520&hg=11&fg=10

konoss
17-06-14, 12:19
Οχι το νουμερο 7 ειναι η ταπα για να στραγκιζει το λαδι του μοτερ . Αυτο που ψαχνεις εσυ ειναι πανω στο μπλοκ και συγκεκριμενα κοντα στο φιλτρο του λαδιου .

BMW Power
17-06-14, 12:55
Κώστα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ψάχνεις γιατί δεν διάβασα από την αρχή το thread.

Από εδώ (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF91&mospid=47432&btnr=11_1302&hg=11&fg=30) διαβάζει η BMW την θερμοκρασία

SUPERCHARGER
17-06-14, 18:30
Κώστα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ψάχνεις γιατί δεν διάβασα από την αρχή το thread.

Από εδώ (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BF91&mospid=47432&btnr=11_1302&hg=11&fg=30) διαβάζει η BMW την θερμοκρασία

Το νουμερο 14 θελει ή το 12.
Αρα ειναι σπειρωμα 12Χ1,5

konc
17-06-14, 19:40
Ρε φίλε να σε ρωτήσω μερικά πράγματα, ειλικρινά... Δεν έχω σαν σκοπό την επίθεση, οι απορίες μου (βασικά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα, αλλά τεσπα) είναι πραγματικές.

Μετά από όλα αυτά που συζητήθηκαν και τα σχετικά θέματα, δεν αισθάνεσαι καθόλου περίεργα να έχεις τον αριθμό κυκλοφορίας φάτσα-κάρτα στο garage σου? Δεν αισθάνεσαι ότι προκαλείς? Πώς αισθάνεσαι ζητώντας δημόσια πληροφορίες για το πως θα χώσεις χρήμα στο αμάξι από αυτά που σου περίσσεψαν όντας παράνομος? Αν κάποιος σε καταγγείλει ορμώμενος από το θράσος και την ξεδιαντροπιά σου, θα φταίει ή θα έχει κάνει το σωστό? Οι υπόλοιποι που "κουβεντιάζουμε", όλα καλά μέχρι να πέσει πάνω σε δικό μας άνθρωπο, ε? Αν συμβεί σε άλλον όμως, χειροκροτάμε όποιον "τον έσκισε" τραβώντας το στα άκρα.
Ή μήπως απλά τελικά εγώ είμαι ο μα λάκας που κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσει?

SUPERCHARGER
17-06-14, 20:41
σε ποιον απευθυνεσαι ?

BMW Power
17-06-14, 20:46
Το νουμερο 14 θελει ή το 12.
Αρα ειναι σπειρωμα 12Χ1,5

Μ12Χ1,5 είναι και αναφέρει το Μ απο το male, αρσενικό δηλαδή

P.kwstas E36
18-06-14, 13:46
Ρε φίλε να σε ρωτήσω μερικά πράγματα, ειλικρινά... Δεν έχω σαν σκοπό την επίθεση, οι απορίες μου (βασικά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα, αλλά τεσπα) είναι πραγματικές.

Μετά από όλα αυτά που συζητήθηκαν και τα σχετικά θέματα, δεν αισθάνεσαι καθόλου περίεργα να έχεις τον αριθμό κυκλοφορίας φάτσα-κάρτα στο garage σου? Δεν αισθάνεσαι ότι προκαλείς? Πώς αισθάνεσαι ζητώντας δημόσια πληροφορίες για το πως θα χώσεις χρήμα στο αμάξι από αυτά που σου περίσσεψαν όντας παράνομος? Αν κάποιος σε καταγγείλει ορμώμενος από το θράσος και την ξεδιαντροπιά σου, θα φταίει ή θα έχει κάνει το σωστό? Οι υπόλοιποι που "κουβεντιάζουμε", όλα καλά μέχρι να πέσει πάνω σε δικό μας άνθρωπο, ε? Αν συμβεί σε άλλον όμως, χειροκροτάμε όποιον "τον έσκισε" τραβώντας το στα άκρα.
Ή μήπως απλά τελικά εγώ είμαι ο μα λάκας που κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσει?

οχι δεν εχω να φοβηθω κατι,το αμαξι ξανα λεω ειναι μονο για track days και οχι για καθημερινη χρηση.Ειναι κλεισμενο σε γκαραζ μετα την εναρξη του project..Αν ερθεις στο νησι και δεις απλα το τι κοικλοφορει για καθημερινη χρηση θα φρικαρεις..μιλαμε για BMW με 2ΖJ μεσα και οχι μονο ενα,για corolla με 2.5 12v BMW χωρια η μαιμουδιες με σαν το δικο μου.Ναι μπορει να τα ερηξα πανω στο αμαξι αντι για το σημα του 3.0 αλλα δεν το αναλιω εδω αν θες κανε αλλο thread να σου απαντησω με επειχηρηματα,οσο για τα αλλα thread's που αναφερες εγω ουτε διωδεια πηγα να περασω πατοντας αλλον ουτε ταξιδια κανω,παρ'οτι ηθελα πολυ να ερθω σε καποια συναντηση του φορουμ αλλα γνωριζω μεχρι που μπορει να παει το αμαξι και που οχι.Δεν ειμαι τοσο καφρος ουτε ειναι το σημα του χρονου που με απασχολει τα τεκμιρια με νοιαζουν γιατι εχω και αλλα πραγματα οχι μονο το αμαξι αυτο.
Φιλικα παντα ολα

P.kwstas E36
18-06-14, 13:48
Το νουμερο 14 θελει ή το 12.
Αρα ειναι σπειρωμα 12Χ1,5

Ευχαριστω θερμα παιδες για την βοηθεια με κατατοποισατε πληρος:search:

konc
18-06-14, 16:39
οχι δεν εχω να φοβηθω κατι,το αμαξι ξανα λεω ειναι μονο για track days και οχι για καθημερινη χρηση.Ειναι κλεισμενο σε γκαραζ μετα την εναρξη του project..Αν ερθεις στο νησι και δεις απλα το τι κοικλοφορει για καθημερινη χρηση θα φρικαρεις..μιλαμε για BMW με 2ΖJ μεσα και οχι μονο ενα,για corolla με 2.5 12v BMW χωρια η μαιμουδιες με σαν το δικο μου.Ναι μπορει να τα ερηξα πανω στο αμαξι αντι για το σημα του 3.0 αλλα δεν το αναλιω εδω αν θες κανε αλλο thread να σου απαντησω με επειχηρηματα,οσο για τα αλλα thread's που αναφερες εγω ουτε διωδεια πηγα να περασω πατοντας αλλον ουτε ταξιδια κανω,παρ'οτι ηθελα πολυ να ερθω σε καποια συναντηση του φορουμ αλλα γνωριζω μεχρι που μπορει να παει το αμαξι και που οχι.Δεν ειμαι τοσο καφρος ουτε ειναι το σημα του χρονου που με απασχολει τα τεκμιρια με νοιαζουν γιατι εχω και αλλα πραγματα οχι μονο το αμαξι αυτο.
Φιλικα παντα ολα

Ευχαριστώ για την εκτεταμένη απάντηση, μπορεί να διαφωνώ σε όλα :rofl2: αλλά με κάλυψες.

Stunt Mike
18-06-14, 16:52
Ελεος ρε Konc πια!!Αμα θες βαλε κουκουλα και ρουφιανευε οτι αδηλωτο κυκλοφορει εντος κι εκτος φορουμ!!Τοσο πολυ σε χαλαει δλδ??

P.kwstas E36
25-07-14, 20:06
Επιτελους πηρα το τελικο στα χερια μου χθες :bananasmi
Οπως ειχα αναφερει το πηρα απο Αγγλια και ειναι το τελικο racing της supersprint με κωδικο 043606:
http://www.supersprint.com/en/IT/prod-c-272-7148-8750-bmw_e36_m3_30_sedan_2F_coupC3A9_2F_cabrio___93_E28 093E280BA___96.aspx
Η αληθεια ειναι οτι η δουλεια ειναι πολυ καλη,ειναι αρκετα ελαφρια αλλα αν δεν ακουσω ηχο και δω καποια ουσιωδη βελτιωση δεν βαζω αριστα :icon02: φωτο δυστηχος δεν εβγαλα γιατι την πηγα με την μια στον μηχανικο να παρουμε μετρα για τα μεσαια τα οποια θα γινουν τελικα χειροποιητα....προσεχως....

SUPERCHARGER
25-07-14, 20:24
καλοριζικη και καλοταξιδη... :P

μολις ακουσεις ηχο, θα με θυμηθεις..............

P.kwstas E36
25-07-14, 20:29
Να'σαι καλα φιλε..εχω πηξει στο youtube να ακουω θελω live...χαχα
απο βαρος ειχες δικιο τελικα ''πουπουλο''

P.kwstas E36
07-08-14, 12:28
Λοιπον ενα ψηλο up date...
Μιλησαμε με τον εξατμησα που θα εκανε τα μεσαια μου,του εξηγησαμε τι ακριβος εχει γινει στο αμαξι,οτι το προγραμα του σηκωνει και εκεντρα 284 (1ο σταδιο) και η απαντηση του ηταν οτι δεν κανει η supersprint για το project....:icon02:
Η εσωτερικη διαμετρος (Φ) της supersprint ειναι 58mm/εξωτερικη 60 και o εξατμησας μας ειπε οτι με βαση τι αλλο θα γινει στο αμαξι θελουμε 64 εσωτερικη.Για οπως ειναι τωρα,μονο Alpha N mode,παλι δεν ειναι πολυ αποδωτικη λεει..
Οποτε τα σεναρια ειναι:
-1 Βαζω για πουλημα την supersprint και την κανω ολη χειροποιητη
-2 Βαζω πανω την supersprint και οταν ερθει η ωρα για εκεντρα κανω χειροποιητη
Οπως και να'χει σημερα θα ξηλωσουμε τα μεσαια με τον μηχανικο μου γιατι πρεπει να του στειλω ακριβως τα μετρα για να φτιαξει μεσαια για το τελικο που πηρα οποτε θα μετρησουμε της ΟΕΜ διαστασεις να δω τι διαφορα παιζει με την supersprint...

SUPERCHARGER
07-08-14, 19:38
Εγω σου λεω οτι σου κανει μια χαρα για ολο το project μαζι με τους εκκεντροφορους.
Θα σου κραταει και λιγο backpressure να εχεις και λιγο ροπη χαμηλα με τους εκκεντροφορους.
Πριν την "ξεφορτωθεις", δοκιμασε την................
Δεν εχεις να χασεις τιποτα. .....

P.kwstas E36
07-08-14, 20:48
Εγω σου λεω οτι σου κανει μια χαρα για ολο το project μαζι με τους εκκεντροφορους.
Θα σου κραταει και λιγο backpressure να εχεις και λιγο ροπη χαμηλα με τους εκκεντροφορους.
Πριν την "ξεφορτωθεις", δοκιμασε την................
Δεν εχεις να χασεις τιποτα. .....

Φυσικα φιλε μου την δοκιμασα ...την βαλαμε πανω σημερα αποφασησα να μην κανω ακομα χειροποιητα μεσαια μεχρι να δω τι θα κανω...
Τα συν ειναι το βαρος φυσικα και οτι μ'αρεσει ο ηχος :icon02:
Αυτο που με προβληματισε ειναι οτι οι διαστασεις με την ΟΕΜ ηταν ιδιες ακριβος μην πω ποιο ''φαρδια'' η γνησια με διαφορα στα χιλιοστα βεβαια,60 με 61 εξωτερικα και 58 εσωτερικα ηταν και οι δυο με την γνησια να ειναι 58.2-3 (μεγαλητερη).
Παντως το αμαξι ''αναπνευσε'' καλητερα ακομα και με γνησια μεσαια...ειμαι 50-50 να την δωσω η οχι.Απο την μια ξενερωσα με τα Φ που ειναι ομοια απο την αλλη ακουω την κουβεντα του μηχανικου που λεει οτι αν χρεισιμοποιησω το υπαρχων τελικο με φτιαχτα μεσαια οπως ηθελα θα εχω απωλεια δυναμης στην χειρωτερη 50% στην καλητερη 15-20% δηλαδη απο'κει που ειναι να παρω π.χ. 10 αλογα θα παρω απο 5 μεχρι 7-8 :nixweiss:

SUPERCHARGER
07-08-14, 21:31
η διατομη φυσικα και θα ειναι ιδια με την μαμισια εξατμιση.
αυτο που σου λεει ο εξατμισας οτι θα χασεις 50% ή στην καλυτερη 15-20% ΔΕΝ παιζει με την ΚΑΜΙΑ !!!
Πηρες Supersprint RACE ! Ξερει καλυτερα απο την Supersprint ?
Εγω απλα θα σου προτεινω, τελειωσε οτι εχεις να κανεις στο αυτοκινητο ΕΚΤΟΣ απο το τελικο.
Πηγαινε δυναμομετρο..... Μετα αλλαξε τελικο και ξαναπηγαινε......

Δικια μου συμβουλη ΜΗΝ αλλαξεις διατομη στην εξατμιση... αστην οπως ειναι. Αλλαξε καζανακια και καταλυτες αν θες, ΟΧΙ διατομη........

PetrosD
07-08-14, 22:00
ο εξατμισας ...
Ξερει καλυτερα απο την Supersprint ?

Όλοι οι μάστορες ξέρουν καλύτερα! (τελίτσες):icon02:

P.kwstas E36
07-08-14, 23:17
Θα το βολταρω λιγο ετσι και μαλλον θα παραγγειλω μονο μεσαια οπως ηθελα απο την αρχη...
Παντος ο θοριβος ειναι ολα τα λεφτα σε συνδιασμο με το air box

SUPERCHARGER
08-08-14, 11:47
Θα το βολταρω λιγο ετσι και μαλλον θα παραγγειλω μονο μεσαια οπως ηθελα απο την αρχη...
Παντος ο θοριβος ειναι ολα τα λεφτα σε συνδιασμο με το air box

ιδεα.....
σουρουπο με λυκοφως, ζεστανε την εξατμιση καλα, παρε ενα φιλο με καλη φωτογραφικη, αρχισε να βαρας κοφτες και βαλε φωτο τις φλογες..........
βιντεο θα εκτιμηθει ακομα πιο πολυ................ :icon_kidr:icon_kidr:icon_kidr

P.kwstas E36
08-08-14, 12:36
Η αληθεια ειναι οτι περημενω να περασει λιγο ο Αυγουστος να ''ηρεμισει'' λιγο το νησι και μετα εχει βιντεακι..Προς το παρων την εκανα μπανακι και γκαραζ....Εσυ εχεις βαλει το ιδιο τελικο μονο ή φορας και μεσαια?

SUPERCHARGER
08-08-14, 22:51
εχω το ιδιο τελικο με μαμα ολη την υπολοιπη εξατμιση.......
παρολα αυτα, μολις πυρωσει, βγαζει κατι φλογιδια στους κοφτες......................

P.kwstas E36
09-08-14, 13:19
Οπως και το δικο μου τωρα,να υποθεσω οτι ενα φιλτρο το φορας ε?
Παντος σε φορουμ εξωτερικου εχω διαβασει να δουλεβουν τους εκκεντροφορους 284 με τελικο σαν το δικο μας η miltek,βεβαια σε συνδιασμο με Alpha N δεν αναφερουν κατι εκτος απο χταποδια supersprint οποτε μαλλον custom χρησιμοποιουν.

SUPERCHARGER
09-08-14, 21:16
μονο ενα φιλτρο μεσα στο κουτι. τιποτα αλλο.
δεν χρειαζονται τιποτα custom αυτα που περιγραφεις.
μονο χταποδι και τελικο.
μερικοι βγαζουν και τα μεσσαια και βαζουν Xpipe αλλα κανει σαν τρακτερ μετα και ψοφαει χαμηλα.
Μονο στα υπερκυβισμενα (3,4 και 3,7) αλλαζουν διαμετρους στην εξατμιση.

P.kwstas E36
10-08-14, 12:51
Και εγω πιστευω οτι θα ειναι πολυ ελευθερο με μεγαλητερη διαμετρο..μπηκα απο περιεργεια να δω παλι η supesprint τι δινει για Μ3 Ε46 και λεει τα ιδια, Φ60,και για extream βελτιωσεις να μην ειναι δεν γινετε να δινει τυχαια ιδια Φ για βελτιωση σε 340 εργοστασιακα ΗΡ,ακομα και για το csl :nixweiss:
Το δικο μου και τα εκκεντρα να του βαλω χλωμο να βγαλει 340 στροφαλο οποτε πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα η εξατμησουλα

SUPERCHARGER
10-08-14, 21:20
μ'αρεσεις.............

P.kwstas E36
28-08-14, 13:37
Μετα απο καιρο,χθες το βραδυ στα ξαφνηκα βγηκα μια βολτουλα να δω επιτελους τι λεει το εξατμησακι....ομολογω οτι ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος καθως υπαρχει μια αισθητη διαφορα απο πριν στην ροπη,εχει ''παρει'' καποια φοραδακια.Αυτο που με κανει πιο ευχαριστημενο για την επιλογη εξάτμησης που εκανα,ειναι οτι δεν εχασα στο χαμηλο-μεσαιο φασμα στροφων,θα ελεγα οτι ειδικα στα μεσαια ειναι αρκετα αισθητη η ροπη...:icon_kidr
Τελος,οπως πολυ σωστα ειχε πει ο φιλος Θανος οι ''αριθμίες'' που εκανε σταματησαν.Μετα απο πατηματα και τα σχετικα κολπα,κραταει ρελαντι κανονικα και δεν κανει τα σβησηματα που εκανε.καταραμενο back pressure τι σου κανει...:smashtard

P.kwstas E36
13-09-14, 08:33
Λοιπον λοιπον...αφου εκανα καποιες βολτες επιτελους,ποιο πολυ για να ''διαβασει'' ο ECU καλυτερα τις αλαγες,οι παρατηρισεις μου ειναι:
-Ενταξει,κατι πηρε απο HP.Μονο δυναμομετρο μπορει να μας πει τι ακριβος εχει γινει,αλλα και παλι θα ειναι ενα νουμερο βγαλμενο απο το συνολο αυτον που εχουν γινει.
-Η λειτουργια του κινητηρα βελτιωθηκε παρα πολυ,καθε φορα που το περνω βολτα μπορω να πω και καλητερα.Δεν σβηνει,δεν κανει αριθμιες και ''φτου'' ''φτου'' το προγραμα ''κονσερβα'' δουλευει τελεια σε βολτισια αλλα και race κατασταση.
-Ο θοριβος ειναι πολυ κ@υλ@,ειδικα στα ροπιασματα σε συνδιασμο με την εισαγωγη.:wub:
Παρ'ολα αυτα κουραζει στην βολτα και για καθημερινη χρηση αλλα δεν εχουμε τετοιες βλεψεις :icon02:

SUPERCHARGER
13-09-14, 11:55
κανε και μια δυναμομετρηση ετσι για να σου φυγει η καψα και να ξερουμε τι εχει γινει, και κοιτα να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις το εργαλειο.
αφου σε ικανοποιει το αποτελεσμα, ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες.

P.kwstas E36
13-09-14, 12:37
κανε και μια δυναμομετρηση ετσι για να σου φυγει η καψα και να ξερουμε τι εχει γινει, και κοιτα να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις το εργαλειο.
αφου σε ικανοποιει το αποτελεσμα, ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες.

Να σου πω την αληθεια δεν με ''καιει'' τοσο η δυναμομετριση γιατι εχω καποιες θεωριες δικες μου..οσο μπορω το χαιρομαι και πλεων το σκεφτομαι να βαλω η οχι μεσαια ειναι πολυ ικανοποιητικο ετσι αλλα απο την αλλη ειναι η αρχη ακομα,ειμαστε αχορταγοι οι ανθρωποι :king:

P.kwstas E36
13-09-14, 12:38
Να και ενα βιντεακι in car με χαλαρα παιχνιδακια!
https://www.youtube.com/watch?v=FRYiqXVc1Iw

P.kwstas E36
05-01-15, 09:41
Μετα απο καιρο που εχω να γραψω,δυστιχος θα τερματιστει εδω το project.Ολα τα after market αλλα και το αμαξι ολοκληρο,ειναι διαθεσιμα για οποιον ενδιαφερετε (στειλτε πμ).Ελπιζω να προσφερα καποιες πληροφοριες σχετικα με το θεμα.Οι λογοι ειναι καθαρα προσωπικοι και ειλικρηνα στεναγχοριεμε που φευγω απο το team σας.Περασα πολυ ωραια,εμαθα πολυ περισωτερα για τα bmw και εφτιαξα-εστησα ενα Ε36 Μ3 το οποιο ξυριζει και αυτο το χρωσταω στο forum.Ευχαριστω και παλι.

SUPERCHARGER
05-01-15, 19:59
γιατι ρε φιλαρακι? τι επαθες ?

P.kwstas E36
09-01-15, 09:33
Ρε φιλε μου θελω να κανω ενα ανοιγματακι,επαγγελματικα παντα,και πρεπει να εχω ενα κεφαλαιο Α στα χερια μου για να μπορεσω να δανιστω και τα υπολοιπα....ενταξει στεναχωριεμαι και σιγουρα αυτα που εχω ριξει δεν θα τα παρω αλλα με τον καιρο αν εχουμε και το επιθυμιτο αποτελεσμα απο αυτο το ανοιγμα,θα παμε για κατι μεγαλυτερο σε BMW παλ.Προεχει ομως το εισοδιμα για την οικογενια και τα αμαξια ερχονται...μικροι ημαστε ακομα...χεχεχε

SUPERCHARGER
09-01-15, 12:03
Φιλε μου αν ειναι ετσι, τοτε καλη επιτυχια σε οτι εχεις βαλει στο μυαλο σου.
Σου ευχομαι οτι καλυτερο.

Ορμα....

(με τι ασχολεισε αν επιτρεπεται.)

P.kwstas E36
09-01-15, 20:59
Ευχαριστω φιλε μου...δυτης ειμαι σε ιχθυοκαλιεργειες αλλα λεω να κανω κατι δικο μου καταδυσεις αναψυχης-υποβριχιες εργασιες κτλ

SUPERCHARGER
10-01-15, 00:20
με το καλο, καλη επιτυχια και καλες δουλειες.
θα σου ζητησω μερικες συμβουλες καποια στιγμη με προσωπικο μηνυμα....

P.kwstas E36
11-01-15, 12:29
οτι θες φιλε μου..στην διαθεση σου