PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Ε30 το 2014..


SAC
04-11-14, 18:23
Έχω βρεί αυτό: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5322626/ σε διαφορετική τιμή 0μέσω κοινού φίλου- και θέλω τι γνώμ σας:
Πως σας φαίνεται;
Τι θα πρέπει να προσέξω;
Δεδομενου ότι το θέλω για καθημερινή χρήση (όχι πάνω απο 10.000 χλμ./χρόνο) και είναι ο έρωτας της εφηβείας μου (...είμαι 41 και οικογενειάρχης πια..), δεν σας κρύβω ότι τη θέλω!!!
Ακούώ γνώμες/απόψεις/συμβουλές...

paganis
04-11-14, 19:30
η αναφερομενη τιμη ειναι εκτος τοπου και χρονου. Να ειχε κανα αξιοπρεπες μοτερακι , να πω κατι παει να γινει.....αλλα Μ40????

Dim77
04-11-14, 20:41
Με συγχωρείτε ρε παιδιά...μήπως εννοεί 1800 ευρώ?

Φίλε μου συγνώμη, αλλά είσαι 41 ετών οικογενειάρχης.

Για καθημερινό αυτοκίνητο που πας στην δουλειά σου, με κρύο, βροχή, χιόνια κλπ....που έχεις τη νύστα σου, την κούραση σου κλπ....

Πάρε ένα 1000-1100 σούπερμίνι καινούριο hyundai i10, renault twingo, toyota aygo στη βασική έκδοση με 9+ χιλιάδες ευρώ.... Που ασχέτως με ότι νομίζετε έχει χιλιάδες φορές καλύτερη παθητική και ενεργητική ασφάλεια. Να σε πηγαινοφέρνει από τη δουλειά σου ξεκούραστα. Με οικονομία στο καύσιμο.
Με απειροελάχιστη συντήρηση για αρκετά χρόνια.

Αν έλεγες ότι το θές για χαβαλέ για το ΣΚ, να σε καταλάβω ότι τη θέλεις. Και θα σε ευχαριστεί η οδήγηση (αν δεν είναι σαράβαλο στην πράξη αλλά καλοσυντηρημένο όπως φαίνεται).

Που και πάλι με 5800 Ε30 (ή 36 ακόμα και 46 σχεδόν) ούτε 325i γνήσιο δεν κάνει.

SAC
04-11-14, 20:58
Έχω ένα corsa 1.4 του 2011. Πριν, είχα rav4 και το καταευχαριστήθηκα... Πλέον, στα 41 μου και έχοντας αλλάξει 4 μοτοσυκλέτες και 4 αυτοκίνητα, θέλω κάτι με "χαρακτήρα", κάτι που μου άρεσε από την εφηβεία μου, κάτι που όταν ανοίγω την πόρτα του parking μου να με κάνει να χαμογελάω. Ένα everydays car με ψυχή βρε αδερφέ!!!

PetrosD
04-11-14, 21:55
Βλέπω σαλονάκι πανάκριβο, 5μπούλονη μετατροπή και ακριβές ζάντες. Επίσης πολύ καλοσυντηρημένο σασί-χρώμα.

paganis
04-11-14, 22:52
Βλέπω σαλονάκι πανάκριβο, 5μπούλονη μετατροπή και ακριβές ζάντες. Επίσης πολύ καλοσυντηρημένο σασί-χρώμα.

οι ζαντες εχουν 500 ευρω καινουριες , την μετατροπη την κανεις με αλλα ακρα(φθηνα)...οσο για το σαλονακι , ναι εχει ενα κοστος... το μονο πανακριβο που βλεπω , ειναι η τιμη.

DiMiTrIs_
04-11-14, 23:55
1000 ευρω με το βαψιμο εχει μονο το μ τεκνικ λουκ
πες ενα 1 χιλιαρικο οι ζαντες μαζι με λαστιχα αν ειναι κανουρια
1500 το τριπορτο σασι με τη μηχανη που ειναι ηλιοροφατο κιολας
500 το σαλονι που ειναι πενα?
κατι η πενταμπουλωνη μετατροπη κατι το βαψιμο που ειναι πενα και δεν θα χρειαστει αλλο?
προεγκατασταση για πιτσιλιστηρια φανων βλεπω
υδραυλικο τιμονι με αιρκοντισιον λογικα και κεντρικο κλειδωμα
ηλεκτρικα παραθυρα..

ποσο θα σας ερχοταν εσας να το φερετε σε αυτη την κατασταση....
φρενα δεν τα ξερω τι ειναι
ειναι πολλα λεφτα για ενα αμαξι αυτης της ηλικιας...αλλα ο ιδιος εχει δαπανησει τοσα ισως και παραπανω και τοσα το ζηταει........δεν ειναι παραλογος

Stunt Mike
05-11-14, 00:01
Έχω ένα corsa 1.4 του 2011. Πριν, είχα rav4 και το καταευχαριστήθηκα... Πλέον, στα 41 μου και έχοντας αλλάξει 4 μοτοσυκλέτες και 4 αυτοκίνητα, θέλω κάτι με "χαρακτήρα", κάτι που μου άρεσε από την εφηβεία μου, κάτι που όταν ανοίγω την πόρτα του parking μου να με κάνει να χαμογελάω. Ένα everydays car με ψυχή βρε αδερφέ!!!

Μονο σταματημενο θα σε κανει να χαμογελας!!Τι να νιωσεις με 1600 κυβικακια?Κριμα το εξωτερικο look.Η τιμη ειναι εκτος τοπου και χρονου βεβαια.Σ'αυτα τα λεφτα παιρνεις παρομοιο Ε30 με Μ3-Μ5 κτλ μοτερ κι ας εχει και χειροτερο σαλονι.....Αν θες Ε30 με το ιδιο μοτερ εχει πολλα σε παρομοια κατασταση και με το 1/3 της τιμης αυτης....Γνωστος μου πουλαει,με κανα 1000αρικο λιγοτερο,πενα Ε30 με 28αρι μοτερ Ε36,μετατροπη ολο στον Σπανο.Μονο μειονεκτημα οτι ειναι 4πορτο....

6ylinder
05-11-14, 08:37
1000 ευρω με το βαψιμο εχει μονο το μ τεκνικ λουκ
πες ενα 1 χιλιαρικο οι ζαντες μαζι με λαστιχα αν ειναι κανουρια
1500 το τριπορτο σασι με τη μηχανη που ειναι ηλιοροφατο κιολας
500 το σαλονι που ειναι πενα?
κατι η πενταμπουλωνη μετατροπη κατι το βαψιμο που ειναι πενα και δεν θα χρειαστει αλλο?
προεγκατασταση για πιτσιλιστηρια φανων βλεπω
υδραυλικο τιμονι με αιρκοντισιον λογικα και κεντρικο κλειδωμα
ηλεκτρικα παραθυρα..

ποσο θα σας ερχοταν εσας να το φερετε σε αυτη την κατασταση....
φρενα δεν τα ξερω τι ειναι
ειναι πολλα λεφτα για ενα αμαξι αυτης της ηλικιας...αλλα ο ιδιος εχει δαπανησει τοσα ισως και παραπανω και τοσα το ζηταει........δεν ειναι παραλογος

Δυστυχώς ή ευτυχώς...δεν προκύπτει έτσι η τιμή πώλησης ενός αυτοκινήτου. Η αγορά καθορίζει μία μέση τιμή για το κάθε αυτοκίνητο και ανάλογα κατάσταση, έξτρα κλπ τσιμπάς την τιμή. Η τιμή είναι λίγο παράταιρη για την πλειοψηφία των αγοραστών...αν και συμφωνώ στο ότι ο καθένας πουλάει όσο θέλει...

rapid_fast
05-11-14, 09:00
Είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο..
Αλλά είναι 30 ετών..
Απλά μην το κάνεις..
Το αμάξωμα του, για την εποχή του ήταν αρκετά καλό, αλλά για την εποχή μας
δεν αντέχει ούτε τα βασικά..
Επιπρόσθετα, οι λαμαρίνες εκείνης της εποχής δεν ήταν γαλβανισμένες και θα σου βγάζει
συνέχεια σκουριές σε διάφορα σημεία..
Το μόνο θετικό, θα βρίσκεις πάμφθηνα ανταλλακτικά για ότι χαλάει..
Όπως είπα και πρίν..
Μην το κάνεις..

Straight six
05-11-14, 10:46
Μονο σταματημενο θα σε κανει να χαμογελας!!Τι να νιωσεις με 1600 κυβικακια?Κριμα το εξωτερικο look.Η τιμη ειναι εκτος τοπου και χρονου βεβαια.Σ'αυτα τα λεφτα παιρνεις παρομοιο Ε30 με Μ3-Μ5 κτλ μοτερ κι ας εχει και χειροτερο σαλονι.....Αν θες Ε30 με το ιδιο μοτερ εχει πολλα σε παρομοια κατασταση και με το 1/3 της τιμης αυτης....Γνωστος μου πουλαει,με κανα 1000αρικο λιγοτερο,πενα Ε30 με 28αρι μοτερ Ε36,μετατροπη ολο στον Σπανο.Μονο μειονεκτημα οτι ειναι 4πορτο....


το εχω δει και εγω, οντως γαματο αλλα αλλο μεσα και αλλο στα paper, οποτε.....:icon_toil

Fanatic
05-11-14, 10:52
Eγω δεν πιστευω οτι το συγκεκριμενο φοραγε αυτο το μοτερ παντα...δεν μπορει να εχει ασχοληθει καποιος τοσο πολυ με το αμαξι του και να εχει απλα ενα Μ40 1.6 μεσα. Ισως ελπιζει να το πουλησει πιο ευκολα με το 1.6 παρα με 2.5

BMW Power
05-11-14, 11:01
Eγω δεν πιστευω οτι το συγκεκριμενο φοραγε αυτο το μοτερ παντα...δεν μπορει να εχει ασχοληθει καποιος τοσο πολυ με το αμαξι του και να εχει απλα ενα Μ40 1.6 μεσα. Ισως ελπιζει να το πουλησει πιο ευκολα με το 1.6 παρα με 2.5

:bigthumb:

Πολύ ωραίο 30άρι αλλά:

δεν αξίζει με τίποτε για καθημερινό αυτοκίνητο
δεν είναι για τίποτε με αυτό το μοτέρ

οπότε εντελώς άκυρο.

DiMiTrIs_
05-11-14, 11:25
δεν αξιζει για καποιους αξιζει για καποιους αλλους!
οι προτεραιοτητες και τα γουστα του καθενου ειναι διαφορετικα...
αλλος θελει να πηγαινει στη δουλεια του οσο πιο οικονομικα γινεται
αλλος οσο πιο ανετα και με ασφαλεια γινεται
και αλλος θελει αυτο που οδηγαει να του αρεσει πολυ εμφανησιακα
αλλος θελει αυτο που οδηγαει εστω και καθημερινα να του σπαει το σβερκο καθε φορα που πατα γκαζι...
ο καθε ενας εχει τα θελω του...και προφανως αυτος ο ανθρωπος δεν θελει να παρει ενα αμαξι που απλα παει στο δουλεια του...το τονισε αλλοωστε...θελει κατι που γουσταρει ετσι οπως το βλεπει....
εχουμε μελος που παει με αμαξι του 70 1600 200 αλογα σχεδον καθε μερα στη δουλεια του.....γιατι το κανει?ειναι λαθος?
επισης ο φιλος λεει οτι το εχει βρει σε προνομιακη τιμη...που αν αυτη η τιμη εχει το 4 μπροστα ειναι αποδεκτο

Fanatic
05-11-14, 11:37
Θα ειναι το μοναδικο αυτοκινητο της οικογενειας??

edit: Ειδα οτι λεει οτι εχει ενα corsa 1.4 αρα υπαρχει και ενα ανετο αυτοκινητο. Στο κατω κατω γιατι θεωρειτε τοσο αβολο οχημα το Ε30? Με τις καθισματαρες του, αν εχει και ac μια χαρα κανεις την δουλεια σου. Και 41 δεν ειναι και τοσο μεγαλος να τον πονανε τα αρθριτικα του ανθρωπου για 10κ το χρονο...Μηπως μερικοι κακομαθατε λιγο??

6ylinder
05-11-14, 11:44
δεν αξιζει για καποιους αξιζει για καποιους αλλους!
οι προτεραιοτητες και τα γουστα του καθενου ειναι διαφορετικα...
αλλος θελει να πηγαινει στη δουλεια του οσο πιο οικονομικα γινεται
αλλος οσο πιο ανετα και με ασφαλεια γινεται
και αλλος θελει αυτο που οδηγαει να του αρεσει πολυ εμφανησιακα
αλλος θελει αυτο που οδηγαει εστω και καθημερινα να του σπαει το σβερκο καθε φορα που πατα γκαζι...
ο καθε ενας εχει τα θελω του...και προφανως αυτος ο ανθρωπος δεν θελει να παρει ενα αμαξι που απλα παει στο δουλεια του...το τονισε αλλοωστε...θελει κατι που γουσταρει ετσι οπως το βλεπει....
εχουμε μελος που παει με αμαξι του 70 1600 200 αλογα σχεδον καθε μερα στη δουλεια του.....γιατι το κανει?ειναι λαθος?
επισης ο φιλος λεει οτι το εχει βρει σε προνομιακη τιμη...που αν αυτη η τιμη εχει το 4 μπροστα ειναι αποδεκτο

Έχεις σε όλα δίκιο...και όντως, ο φίλος έγραψε ότι του το δίνει σε προνομιακή τιμή. Βασικά, οι περισσότεροι σχολίασαν την τιμή με αντικειμενικά κριτήρια.

SAC
05-11-14, 11:53
το εχω δει και εγω, οντως γαματο αλλα αλλο μεσα και αλλο στα paper, οποτε.....:icon_toil

Είσαι σίγουρος; Το έψαξα με vin και είναι μαμά 1600cc!!!

Dim77
05-11-14, 12:47
Έχεις σε όλα δίκιο...και όντως, ο φίλος έγραψε ότι του το δίνει σε προνομιακή τιμή. Βασικά, οι περισσότεροι σχολίασαν την τιμή με αντικειμενικά κριτήρια.

Η προνομιακή τιμή πόσο κάτω είναι από τα 5800? Με τα οποία παίρνει Ε46?

Υ.Γ. Όλοι έχουν το δίκαιο τους. Κάθε ένας έχει άλλες ανάγκες, άλλες απόψεις, άλλες προτεραιότητες και άλλη ανοχή σε δυσκολίες προκειμένου να γίνει το δικό του.

6ylinder
05-11-14, 13:22
Η προνομιακή τιμή πόσο κάτω είναι από τα 5800? Με τα οποία παίρνει Ε46?

Υ.Γ. Όλοι έχουν το δίκαιο τους. Κάθε ένας έχει άλλες ανάγκες, άλλες απόψεις, άλλες προτεραιότητες και άλλη ανοχή σε δυσκολίες προκειμένου να γίνει το δικό του.

Δημήτρη, πολύ πιθανό να παίρνει Ε46 στην προνομιακή τιμή, αλλά ο φίλος δήλωσε από την αρχή ότι πιο πολύ θέλει το αυτοκίνητο γιατί είναι "ο έρωτας της εφηβείας" του. Οπότε τα κριτήρια είναι συναισθηματικά και όχι αντικειμενικά. Και στους συναισθηματισμούς, νομίζω το μόνο εμπόδιο που μπαίνει αν είναι "καθαρό" ένα αυτοκίνητο, είναι αυτό της τιμής και της συντήρησης... Το αν παίρνει Ε46, δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει (ας μας το πει ο ίδιος).

Dimzan
05-11-14, 13:57
αν εχεις καθημερινο αμαξι και αυτο το θες γιατι το χεις απωθημενο τοτε παρε καποιο ε30 με σωστο μοτερ επανω.

με 1600 οπως πολυ καλα σου ειπαν ειναι μονο για να το βλεπεις. μολις το οδηγησεις ειναι το θεμα να σε φτιαχνει, που σιγουρα το 1600 Μ40 δεν μπορει να πεταξει κωλο ουτε με 1η με αυτα τα ζαντολαστιχα.

Ενα πισωκινητο χωρις αλογα (και ροπη) και μπλοκε δεν προσφερει συγκινησεις.

Επισης Ε30 για everyday car ειναι ουτοπικο σεναριο. Οσο καλα και να ναι συντηρημενο ειναι 25-30χρονων οχημα και οι βλαβες παραμονευουν. Ειναι πολυ ψυχοφθορο αυτο και μη σου τυχει.

DiMiTrIs_
05-11-14, 16:10
μα τι λετε ρε παιδια
ο ανθρωπος σας λεει οτι το αμαξι ευτο ειναι η καψουρα του και εσεις του μιλατε για επιδοσεις. το ξερει οτι ειναι 1.6
υπαρχουν αλλοι που τους αρεσουν οι σκαραβεοι τι θ τους πεις?δεν αξιζει φιλε βαλε μοτερ πορσε μον αν θες να γουσταρεις?
αυτος γουσταρει σκαραβαιο οπως ειναι οπως ο αλλος 2cv και μινι κουπερ......ολοι αυτοι δεν τα θελουν για τις επιδοσεις.....
το αμαξι αυτο για να το φερεις σε αυτη την κατασταση θελει τοσα και λεφτα...οποιος γουσταρει το παιρνει
αλλος θελει αλογα και δινει 1000 ευρω και παιρνει ενα 2.5 που δεν εχει καμια σχεση με αυτο τετραπορτο με μανιβελες στα παραθυρα.....αυτο ομως γουσταρει αυτος 170 αλογα και τιποτα αλλο.....
και για τις βλαβες οτι και να παθει το φτιαχνεις μονο σου και τα ανταλλακτικα παμφθηνα....και δεν θα χααλει τοσο συχνα οσο νομιζεται....
ασε που οι περισσοτερες βλαβες ειναι γνωστες και χιλιογραμενες στο νετ που με τη μια κανεις τη διαγνωση τι φταιει και το φτιαχνεις ...τι να παθουν αυτα το μοτερακια μωρε?

PetrosD
05-11-14, 16:16
Νομίζω ότι το τελικό νόημα είναι ότι μπορεί να πάρει κάτι παρόμοιο με λιγότερα χρήματα. Αλλά δε θα έχει αυτό το σαλόνι και πιθανών ούτε αυτές τις ζάντες.
Η οδική συμπεριφορά από ένα καλοστημένο Ε30 θα τον αποζημιώσει από τα άλογα που θα του λείπουν.
Αλλιώς άμα ήθελε άλογα ας έπαιρνε μια μετατροπή με το 3200 μέσα να τελείωνε.

Fanatic
05-11-14, 16:43
μα τι λετε ρε παιδια
ο ανθρωπος σας λεει οτι το αμαξι ευτο ειναι η καψουρα του και εσεις του μιλατε για επιδοσεις. το ξερει οτι ειναι 1.6
υπαρχουν αλλοι που τους αρεσουν οι σκαραβεοι τι θ τους πεις?δεν αξιζει φιλε βαλε μοτερ πορσε μον αν θες να γουσταρεις?
αυτος γουσταρει σκαραβαιο οπως ειναι οπως ο αλλος 2cv και μινι κουπερ......ολοι αυτοι δεν τα θελουν για τις επιδοσεις.....
το αμαξι αυτο για να το φερεις σε αυτη την κατασταση θελει τοσα και λεφτα...οποιος γουσταρει το παιρνει
αλλος θελει αλογα και δινει 1000 ευρω και παιρνει ενα 2.5 που δεν εχει καμια σχεση με αυτο τετραπορτο με μανιβελες στα παραθυρα.....αυτο ομως γουσταρει αυτος 170 αλογα και τιποτα αλλο.....
και για τις βλαβες οτι και να παθει το φτιαχνεις μονο σου και τα ανταλλακτικα παμφθηνα....και δεν θα χααλει τοσο συχνα οσο νομιζεται....
ασε που οι περισσοτερες βλαβες ειναι γνωστες και χιλιογραμενες στο νετ που με τη μια κανεις τη διαγνωση τι φταιει και το φτιαχνεις ...τι να παθουν αυτα το μοτερακια μωρε?

Συμφωνω απολυτα! :bigthumb:

Εχουμε ξεχασει λιγο τι θα πει καψουρα για αμαξι και δη φτηνοτερο απο Μ3 κτλ και εχουμε κακομαθει με τα καινουρια με τα 354323 ηλεκτρονικα.

Οσοι μεγαλωσαμε σε Ε21 και Ε30 δεν παθαμε και τιποτα...μην γινομαστε φλωροι ομαδικως...

Εγω λεω go for it...για αυτες τις καθισματαρες και την κατασταση που δειχνει αξιζει κατιτις παραπανω

konoss
05-11-14, 16:57
Εγω μιας και εχω θα σου ελεγα αν το θες πολυ παρ'το . Τωρα για ζημιες εκτος απο τους ελαστικους συνδεσμους αν χρειαστει θα τους αλλαξεις μια φορα και μαλλον σωληνακια βενζινης δε βλεπω τι αλλο μπορει να θελει . Το μοτερ αν κρινω απο το δικο μου ( M40 1.6 ) που το εχω 2 χρονια και ποτε δε κοιταξα ουτε ξερω τι εχει απο λαδια και νερο παει μια χαρα . Επισεις μεχρι πριν 6 μηνες δεν ειχε ουτε φιλτρο αερα . Να πω την αληθεια και να σκασει δε με ενδιαφερει γιατι θα το αλλαξω σε λιγο καιρο , αλλα δε βλεπω να παθαινει τιποτα . Μονο η τρομπα της βενζινης ειχε κολλησει 2 φορες λογω ακινησιας αλλα με λιγο χτηπημα και φυσιμα δουλευει μια χαρα .

KAZA
05-11-14, 18:47
Τι να το κάνω το μοτερακι αν δεν έχει δηλωθεί;Να είμαι με την ψυχή στον κ@λ@;
Δεν μου λέει κάτι!
Ο Μ10 1800 με 5 χρόνια λάστιχα 205/50/15 σκουπίζει πεζοδρόμια!
Το αμάξι είναι πένα η τιμή λίγο με χαλάει αλλά εαν δεν θέλει τίποτα είμαι μέσα!
Ζαντες με 500 ευρώ καινούργιες μόνο replica!

Dim77
05-11-14, 18:48
Το καινούριο αυτοκίνητο vs 30 ετών δεν είναι φλωριά...ούτε είναι θέμα ηλεκτρονικών.

Με την ίδια λογική ξέρω ανθρώπους με 1-2 πράγματα μη ''φλωρέ'' που χρησιμοποιούν ένα σωρό άλλα gadget και πράγματα ''φλωρέ''....

Ένα αμάξι 30 ετών όσο απλοϊκά φτιαγμένο και γερό να είναι μπορεί να θέλει αλλαγή σε όλα τα μηχανικά μέρη και ελαστικά μέρη (σωληνάκια κλπ). Μπορεί και να έχουν αλλαχτεί τα περισσότερα πρόσφατα και να μη χρειαστεί τίποτα για 50.000χλμ.
Χώρια την σαπίλα....που καραδοκεί.


Παρόλα αυτά, υπάρχει και η προσωπική (του καθενός) ανοχή σε πάμπολλες δυσκολίες μπροστά στο να ζούν καθημερινά αυτό που θέλουν....

Υπάρχει και το θέμα της τιμής επίσης.
Για κάποιον μπορεί να φαίνονται μια χαρά τα 5000 ευρώ, για κάποιον όχι.

Το μοτέρ με τα 100ps είναι μια χαρά. Φυσικά δεν πρόκειται να σπινάρει σε στεγνή άσφαλτο τα 16 ή 17 ιντσών λάστιχα.

Το ζήτημα που θέτεις έχει 2 μέρη.
Το οικονομοτεχνικό που θα σου πούμε μην το κάνεις (ή κάντο).
Και το πιο πρακτικό αφού φαίνεται ότι το έχεις προαποφασίσει που είναι το εξής:

Πείτε στον άνθρωπο οι γνώστες Ε30 (δεν είμαι), τι να προσέξει στο αμάξι ώστε αν τα δεί να μην το πάρει...

Action Man
05-11-14, 18:54
Έλεος...τι διαβάζουν τα ματάκια μου...
Πάρτο το αμαξακι φίλε μου....κάνε την τρέλα σου γιατί τα χρόνια περνάνε.
Προσωπικα θα έπαιρνα κάποιο φθηνότερο αλλά με καραγνήσια πράγματα.
Όπως και να χει,κάντο.

Fanatic
05-11-14, 19:03
Το καινούριο αυτοκίνητο vs 30 ετών δεν είναι φλωριά...ούτε είναι θέμα ηλεκτρονικών.

Με την ίδια λογική ξέρω ανθρώπους με 1-2 πράγματα μη ''φλωρέ'' που χρησιμοποιούν ένα σωρό άλλα gadget και πράγματα ''φλωρέ''....

Ένα αμάξι 30 ετών όσο απλοϊκά φτιαγμένο και γερό να είναι μπορεί να θέλει αλλαγή σε όλα τα μηχανικά μέρη και ελαστικά μέρη (σωληνάκια κλπ). Μπορεί και να έχουν αλλαχτεί τα περισσότερα πρόσφατα και να μη χρειαστεί τίποτα για 50.000χλμ.
Χώρια την σαπίλα....που καραδοκεί.


Παρόλα αυτά, υπάρχει και η προσωπική (του καθενός) ανοχή σε πάμπολλες δυσκολίες μπροστά στο να ζούν καθημερινά αυτό που θέλουν....

Υπάρχει και το θέμα της τιμής επίσης.
Για κάποιον μπορεί να φαίνονται μια χαρά τα 5000 ευρώ, για κάποιον όχι.

Το μοτέρ με τα 100ps είναι μια χαρά. Φυσικά δεν πρόκειται να σπινάρει σε στεγνή άσφαλτο τα 16 ή 17 ιντσών λάστιχα.

Το ζήτημα που θέτεις έχει 2 μέρη.
Το οικονομοτεχνικό που θα σου πούμε μην το κάνεις (ή κάντο).
Και το πιο πρακτικό αφού φαίνεται ότι το έχεις προαποφασίσει που είναι το εξής:

Πείτε στον άνθρωπο οι γνώστες Ε30 (δεν είμαι), τι να προσέξει στο αμάξι ώστε αν τα δεί να μην το πάρει...

Ρε Δημητρη μιλας εσυ που καθε φορα εκθειαζεις την Carina σου και ποσο τελεια σε παει παντου και ποσο ευχαριστηση σου δινει???

Την φλωρια την ειπα γιατι ενω ειμαστε φορουμ μιας εταιριας για την οποια πολλοι απο εμας εχουμε παθος, καθεστε και μου λετε για παθητικες ασφαλειες, 30 χρονων αμαξι και κατι αλλα κουλα....και καθεσαι Δημητρη και του προτεινεις να παρει Hyundai i10...ελεος δλδ...

Ο ανθρωπος ειπε οτι ηταν το εφηβικο του ονειρο...ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν εχει σημασια για εμενα απο εκει και περα. Μερικοι ζουνε την ζωη τους με λογικη και αφηνουν ανεκπληρωτα ονειρα για χαρη της παθητικης ασφαλειας,των ηλεκτρονικων ειτε και των τελων κυκλοφοριας και οτιδηποτε αλλο μπορει να φανει "παραλογο" στην διαδικασια αποκτησης ενος "μη συμβατικου" αυτοκινητου. Σε εναν ανθρωπο ομως που λεει οτι ειναι κοντα στην αποκτηση του εφηβικου του ερωτα μην του βαζετε "συμβατικους φραγμους".

Action Man
05-11-14, 19:18
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το βίντεο,για να μπείς ατο κλίμα.
Θα το λατρέψεις το όχημα.
Στη θέση της 911,βάλε την Ε30.
btw η επόμενη καψούρα μου είναι μια 911(από 964 και πίσω)

https://www.youtube.com/watch?v=X_UHIqUlC9k

Dim77
05-11-14, 19:31
Ρε Δημητρη μιλας εσυ που καθε φορα εκθειαζεις την Carina σου και ποσο τελεια σε παει παντου και ποσο ευχαριστηση σου δινει???

Την φλωρια την ειπα γιατι ενω ειμαστε φορουμ μιας εταιριας για την οποια πολλοι απο εμας εχουμε παθος, καθεστε και μου λετε για παθητικες ασφαλειες, 30 χρονων αμαξι και κατι αλλα κουλα....και καθεσαι Δημητρη και του προτεινεις να παρει Hyundai i10...ελεος δλδ...

Ο ανθρωπος ειπε οτι ηταν το εφηβικο του ονειρο...ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν εχει σημασια για εμενα απο εκει και περα. Μερικοι ζουνε την ζωη τους με λογικη και αφηνουν ανεκπληρωτα ονειρα για χαρη της παθητικης ασφαλειας,των ηλεκτρονικων ειτε και των τελων κυκλοφοριας και οτιδηποτε αλλο μπορει να φανει "παραλογο" στην διαδικασια αποκτησης ενος "μη συμβατικου" αυτοκινητου. Σε εναν ανθρωπο ομως που λεει οτι ειναι κοντα στην αποκτηση του εφηβικου του ερωτα μην του βαζετε "συμβατικους φραγμους".

Δε μου λές Στέλιο, έπαθες κάτι?

Εκθειάζω την αξιοπιστία της Carina που έχω επί 22.5 έτη με άπειρη ταλαιπωρία.
Μέσα σε αυτά, το αυτοκίνητο έχει φοβερό κινητήρα που η BMW δεν ονειρεύτηκε καν σε ΟΕΜ υλοποίηση (και άθραυστο πραγματικά).
Από εκεί και πέρα ποια ευχαρίστηση?

Ευχαρίστηση μου δίνει κάθε αμάξι που οδηγώ καλά. Δεν είμαι φλώρος να θέλω SUPER αμάξι για να ευχαριστηθώ οδήγηση. Χωρίς παρεξήγηση....

Ούτε είπα σε κανέναν να αγοράσει Carina με πάνω από 800-1000 ευρώ εκτός και αν θέλει με το ζόρι ένα αμάξι του χιλιάρικου. (όπως είναι και τα BMW 25 ετών και ΟΛΑ γενικώς τα οχήματα άνω των 25 ετών εκτός συλλεκτικών και ειδικών μοντέλων).

Επίσης ο άνθρωπος είπε ότι είναι και οικογενειάρχης 41 ετών. Αυτό μου υποδεικνύει και παιδάκια μικρά.
Δεν είναι λοιπόν κουλά τα ηλεκτρονικά, το ABS, ή η παθητική ασφάλεια του οδηγού με σύγχρονα στανταρ.

Ε θα του πώ λοιπόν, να μην μπαίνει σε σαράβαλα 30ετίας, να μην καβαλάει μηχανές κλπ.

Αυτά είναι τα βιώματα μου και λόγω επαγγέλματος. Πάντα θα δώσω τη συμβουλή προς ....καλή και μακρά υγεία.

Πάρε το Ε30 φίλε SAC αφού είναι το όνειρο σου.

Φαινομενικά είναι πανέμορφο, πλην των φρυδιών που δεν πάνε καθόλου σε BMW.
(και νομίζω είδα και σήμα πίσω tuning αντί για BMW, λάθος).
Από την άλλη, δεν είπε ότι θα το πάρει 2000 ευρώ, αλλά προνομιακή τιμή (από τα 5800).

Και το μοτέρ μια χαρά είναι.

Αν είναι ολοκληρωτικά επισκευασμένο πρόσφατα (μέσα σε 30000χλμ), δεν έχει κανένα τράκο χοντρό και κακοεπισκευασμένο και είχες σκοπό να ξοδέψεις τόσα για όποιο Ε30 έπαιρνες για να το κάνεις έτσι, κάντο με τα 1000....

Στη σημερινή εποχή ειδικά όσοι έχουν περάσει την μετεφηβική ηλικία προ πολλού, πολλές φορές πρέπει να καταπιέσουν υλικές ανάγκες τους για χάρη του μέλλοντος.

Αλλά εδώ στο φόρουμ....''πάρε, μπάξε, δώσε, δείξε''.... και μετά εξαφανιζόλ.:bricks1:

konoss
05-11-14, 19:33
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το βίντεο,για να μπείς ατο κλίμα.
Θα το λατρέψεις το όχημα.
Στη θέση της 911,βάλε την Ε30.
btw η επόμενη καψούρα μου είναι μια 911(από 964 και πίσω)

https://www.youtube.com/watch?v=X_UHIqUlC9k

Και εμενα , ασε που πηγα βολτα με μια προσφατως και τη σκεφτομαι πλεον συνεχεια .

konoss
05-11-14, 19:40
Λοιπον πρεπει να προσεξει για σκουριες στα ποδια οδηγου - συνοδηγου , στο πορτπαγκαζ , κατω απο τη μπαταρια και μεσα στους θολους . Επισης να δει αν οι θολοι και το πατωμα ειναι κομμενα . Την κατασταση στα σωληνακια βενζινης και φρενων και τους ελαστικους συνδεσμους ολους . Και μιας και φορα μεγαλη ζαντα να δει και ρουλεμαν . Μοτερ - σασμαν - διαφορικο εννοουνται . Ελπιζω να μην εχω ξεχασει κατι .

Fanatic
05-11-14, 19:46
Δε μου λές Στέλιο, έπαθες κάτι?

Εκθειάζω την αξιοπιστία της Carina που έχω επί 22.5 έτη με άπειρη ταλαιπωρία.
Μέσα σε αυτά, το αυτοκίνητο έχει φοβερό κινητήρα που η BMW δεν ονειρεύτηκε καν σε ΟΕΜ υλοποίηση (και άθραυστο πραγματικά).
Από εκεί και πέρα ποια ευχαρίστηση?

Ευχαρίστηση μου δίνει κάθε αμάξι που οδηγώ καλά. Δεν είμαι φλώρος να θέλω SUPER αμάξι για να ευχαριστηθώ οδήγηση. Χωρίς παρεξήγηση....

Ούτε είπα σε κανέναν να αγοράσει Carina με πάνω από 800-1000 ευρώ εκτός και αν θέλει με το ζόρι ένα αμάξι του χιλιάρικου. (όπως είναι και τα BMW 25 ετών και ΟΛΑ γενικώς τα οχήματα άνω των 25 ετών εκτός συλλεκτικών και ειδικών μοντέλων).

Επίσης ο άνθρωπος είπε ότι είναι και οικογενειάρχης 41 ετών. Αυτό μου υποδεικνύει και παιδάκια μικρά.
Δεν είναι λοιπόν κουλά τα ηλεκτρονικά, το ABS, ή η παθητική ασφάλεια του οδηγού με σύγχρονα στανταρ.

Ε θα του πώ λοιπόν, να μην μπαίνει σε σαράβαλα 30ετίας, να μην καβαλάει μηχανές κλπ.

Αυτά είναι τα βιώματα μου και λόγω επαγγέλματος. Πάντα θα δώσω τη συμβουλή προς ....καλή και μακρά υγεία.

Πάρε το Ε30 φίλε SAC αφού είναι το όνειρο σου.

Φαινομενικά είναι πανέμορφο, πλην των φρυδιών που δεν πάνε καθόλου σε BMW.
(και νομίζω είδα και σήμα πίσω tuning αντί για BMW, λάθος).
Από την άλλη, δεν είπε ότι θα το πάρει 2000 ευρώ, αλλά προνομιακή τιμή (από τα 5800).

Και το μοτέρ μια χαρά είναι.

Αν είναι ολοκληρωτικά επισκευασμένο πρόσφατα (μέσα σε 30000χλμ), δεν έχει κανένα τράκο χοντρό και κακοεπισκευασμένο και είχες σκοπό να ξοδέψεις τόσα για όποιο Ε30 έπαιρνες για να το κάνεις έτσι, κάντο με τα 1000....

Στη σημερινή εποχή ειδικά όσοι έχουν περάσει την μετεφηβική ηλικία προ πολλού, πολλές φορές πρέπει να καταπιέσουν υλικές ανάγκες τους για χάρη του μέλλοντος.

Αλλά εδώ στο φόρουμ....''πάρε, μπάξε, δώσε, δείξε''.... και μετά εξαφανιζόλ.:bricks1:

Ρε συ Δημητρη τιποτα δεν επαθα κουβεντα κανουμε και απλα διαφωνω καθετα με την λογικη σου(η οποια παντα βεβαια ειναι αντιbmwδικη). Τοσο απλο... :hello:

Αυτο για την Carina στο ειπα για να δειξω οτι εσυ ο ιδιος λες και δειχνεις οτι δεν χρειαζεται να εχει ενα αυτοκινητο ουτε ηλεκτρονικα ουτε να ειναι τελευταιας τεχνολογια για να προσφερει ευχαριστηση(οχι μονο οδηγικη).

5000 δεν ειναι εξωφρενικο ποσο να ξοδεψει κανεις για αμαξι. Οσο παλιο και να ειναι ειδικα αμα ειναι τοσο προσεγμενο οσο φαινεται αυτο. Αλλοι δινουν τοσα για ζαντoλαστιχα (ναι ακομα και στις μερες μας)

Το βαλε, μπαξε σπρωξε που αναφερεις δεν εχει καμια σχεση με την υλοποιηση ενος ονειρου απο εναν ανθρωπο που αποφασισε στα 41 του να παρει αυτο που δεν μπορουσε στα 21 του. Δεν εχει καμια σχεση το θα μπαξω βαλω γιατι μπηκα σε ενα φορουμ και παρασυρομαι με το να δωσεις 5000 για ενα οχημα που εχει αφησει ιστορια ακομα και στην πιο απλη του εκδοχη (δεν ειναι μονο τα ///Μ).

Τελος οχι φιλε ενα 25ετιας BMW δεν ειναι του χιλιαρικου οπως ειναι μια Carina...sorry κιολας...

Dim77
05-11-14, 20:43
Και όμως φίλε...τα αντίστοιχα 316-318-518 της σειράς που έχουν ζήσει τον κύκλο χρήσης τους και ξέρεις καλά τι εννοώ, είναι μια χαρά του χιλιάρικου....και τα mercedes και τα audi και όλα.
Εκτός αν μας αρέσει να τρέφουμε αυταπάτες.

Εκτός αν εννοείς ότι αξίζουν πχ. 500 ευρώ παραπάνω.

Το συγκεκριμένο Ε30 έχει δεχτεί φαινομενικά αρκετό χρήμα. Έχει αξία επιπλέον μόνο αν ο αγοραστής είχε σκοπό να τα ξοδέψει αυτά και σε ένα πιο απλό (ή με ταλαιπωρημένο σαλόνι).
Αλλιώς δεν κοστολογούνται (πολύ) παραπάνω.

Έχει λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια του, αν δεν έχουν γυρίσει.
Αν ισχύει η αγγελία, όντας και δίπορτο, έχει μια επιπλέον αξία.

Υ.Γ. Αλλιώς κρίνεις αυτά που χρειάζεσαι σε ένα αυτοκίνητο που έχεις 10-20 χρόνια και αλλιώς αυτά σε ένα που ετοιμάζεσαι να αγοράσεις.

Υ.Γ.2. Συνήθως γράφω την άποψη που δεν ακούγεται.
Δεν θα χρειαστεί εδώ να γράψω πόσο ωραίες ή ευχάριστες στην οδήγηση είναι οι Ε30-34-36-39-46-89 κλπ...
Θα χρειαστεί να γράψω ότι και με τα άλλα στρίβεις κλπ, όταν γράφουν με απαξίωση μην πάρεις Avensis ή Mondeo ή...SLK γιατί δεν στρίβει και θα κινδυνεύσεις. (τα συγκεκριμένα τα θυμάμαι σαν thread).
Θα χρειαστεί να γράψω όταν ακούγονται διθύραμβοι για την αξιοπιστία της BMW ενώ δεν είναι τόσο εξαιρετικά, ειδικά μετά τα μοντέλα του 1998.

Απλά γιατί δεν μπορώ τις παρωπίδες.

Και εγώ BMW προτιμώ. Κάθε μέρα θα προτιμούσα την F10 520i 184ps από μια νέα Ε200-250.
Χίλιες φορές η νέα 4άρα.

Αλλά ψυχραιμία γιατί και οι τιμές φαίνονται εξωφρενικές ειδικά όταν βάλεις εξοπλισμό που αντιστοιχεί σε ευρωπαϊκό μεσαίο των 35000 ευρώ και το BMW βγαίνει 60k.

Αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα και όχι για αυτό του SAC που χάλασα.

Ελπίζω για να ολοκληρώσω την άποψη μου, η τιμή να είναι πραγματικά προνομιακή, γιατί τα σχεδόν 6000 είναι διπλάσια από το μέγιστο που θα θεωρείτο άξιο λόγου.

Ούτως ή άλλως είναι προσωπική απόφαση του SAC.

Όταν ζητάει τη γνώμη των άλλων θα πάρει και διάφορες γνώμες.

Αυτό που και εγώ παρακαλάω, είναι να μας γράψει κάποιος από τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα τα Ε30, τι να προσέξει στο αμάξι στον έλεγχο....αφού τα αν και γιατί να το πάρει, τον απασχολούν λιγότερο από εμάς που δεν μας πέφτει και λόγος.

Fanatic
05-11-14, 20:55
Και όμως φίλε...τα αντίστοιχα 316-318-518 της σειράς που έχουν ζήσει τον κύκλο χρήσης τους και ξέρεις καλά τι εννοώ, είναι μια χαρά του χιλιάρικου....και τα mercedes και τα audi και όλα.
Εκτός αν μας αρέσει να τρέφουμε αυταπάτες.

Στο συγκεκριμενο επετρεψε μου να διαφωνισω. Ακομα και αν το θεωρεις αυταπατη οι παλιες BMW ακομα και οι απλες σε καλη κατασταση παντα θα παιρνουν αξια παραπανω σε σχεση με αλλες μαρκες εκτος βεβαια απο Porsche και πανω.

Στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν βλεπω καθολου στο δρομο Mercedes, Audi ακομα και Toyota του 85 oπως βλεπω Ε30 και Ε34 σχεδον σε καθημερινη βαση...ποσο μαλλον να τα βλεπω σε τοσο καλη κατασταση. Αυτο λοιπον σημαινει πολλα για την "αξια" που εχουν.

Δεν βρισκω λαθος το να υπαρχει αντιλογος στο φορουμ και αντικειμενικοτητα. Ομως μερικες φορες νιωθω οτι δεν θα εκανες το αντιστοιχο αντιλογο σε ενα Τoyota forum...

To θεμα του ποσο κοστιζει μια BMW σε σχεση με τον ανταγωνισμο και το αν αξιζει η δεν αξιζει ειναι κατι που υπηρχε απο παντα...η BMW παντα ειχε premium τιμη και αυτο δεν προκειται να αλλαξει.

SAC
05-11-14, 21:06
Και το πιο πρακτικό αφού φαίνεται ότι το έχεις προαποφασίσει που είναι το εξής:

Πείτε στον άνθρωπο οι γνώστες Ε30 (δεν είμαι), τι να προσέξει στο αμάξι ώστε αν τα δεί να μην το πάρει...

Με κάλυψες απόλυτα!!!

SAC
05-11-14, 21:20
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις-γνώμες-παρατηρήσεις σας... Απλά να συμπληρώσω ότι εάν τα βρω στην τιμή με τον ιδιοκτήτη, θα δοθεί το corsa και με το bmw θα κάνω ακριβώς την ίδια χρήση που κάνω και σήμερα καθημερινά (10.000 χλμ./χρόνο). Πόσο "κουραστικό" και βενζινοβόρο θα είναι (έχω ακούσει διάφορα από "ειδικούς"...) αλλά προτιμώ να μάθω πράγματα από εσάς, σας εμπιστεύομαι περισσότερο.

Fanatic
05-11-14, 21:24
10k το χρονο δεν ειναι τιποτα. Ακομα και για ενα παλιο αυτοκινητο.

DiMiTrIs_
05-11-14, 21:40
20% μαξ πανω σε βενζινη .....
τελη ασφαλειες ειναι σχεδον τα ιδια....
αν ειχες μεση 8 στα 100 με το κορσα
με το ε30 θα εχεις 10
300 ευρω διαοφορα το χρονο

PetrosD
05-11-14, 21:51
Φίλε SAC, αν μπορείς έλα στη συνάντησή μας την Πέμπτη (αύριο, δες αυτό το θέμα (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32393)) και πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε για το Ε30 και πιθανά προβλήματά του (φέρε σημειωματάριο να σημειώσει τί θα πρέπει να τσεκάρεις πριν την αγορά). Να δεις και από κοντά το δικό μου, δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ βόλτα με E30, ευκαιρία θα είναι.
Εγώ το πήρα στα 29 μου και το έχω 5 χρόνια τώρα. 2 πράγματα έχω να πω μόνο, το ένα σε αφορά, το άλλο μάλλον όχι:
1. ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που δεν το είχα πάρει νωρίτερα για να το απολαμβάνω από πιο μικρός.
2. Ήθελα καμιά 80αριά (άντε 100) άλογα παραπάνω...

Stunt Mike
05-11-14, 23:57
Προσωπικα στο μυαλο μου,οταν καποιος μου λεει οτι θελει να παρει ενα αμαξι που ονειρευοταν απο παλια και να το κυκλοφορει και να γουσταρει,αμεσως το συνδεω,περαν της εμφανισης του και με τα αναλογα γκαζια,ειδικα οταν μιλαμε για Ε30-36 κτλ.....Αλλιως τι ευχαριστηση ν'αντλησεις απο ενα αμοιρο 1600αρι?
Και μην μου πειτε για τους ιδιοκτητες μινι κουπερ και σκαραβαιων που απλως αρεσκονται να τα οδηγουν αργα γιατι μιλαμε για ενα ιστορικο αμαξι κι οχι για ενα Ε30 που βρωμαει ο τοπος απο δαυτα!
Μαλλον κυλαει πολυ βενζινη στο αιμα μου......

SAC
06-11-14, 07:08
Επειδή έχω περάσει από τη φάση "τσίτα τα γκάζια", έχω κάνει το κέφι μου και με 4x4 με mud ελαστικά, θέλω να αποκτήσω κάτι που να το παντρευτώ και να αράξω μαζί του! Το Ε30 είναι η πιο προσιτή και εφικτή επιλογή μου (οι άλλες δύο είναι όνειρα θερινής νυκτός, αφού πρόκειται για την ghibli και για porsche έως 993...) σε συνδυασμό πάντα με τη χρήση του ως καθημερινό αυτοκίνητο (πήγαινε-έλα γραφείο και φροντιστήριο το γιο μου) με 2-3 ταξιδάκια το χρόνο (δεν πάω πάνω από 140)... Με το ίδιο σκεπτικό δεν έψαξα να βρω μια supersport μοτοσυκλέτα το 2012, αλλά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε cb400 super four (ίδια φάση με το E30)...

stelmaniac
06-11-14, 12:28
Ε46 απλο 318 καμπριο φεισλιφτ το οποιο εφτασε 70 χιλιαδες ευρω(γελουσαμε μαζι του καποτε), τωρσ σαπιζει σε γκαραζ αφου τα 7 χιλιρικα που ζηταει ο ιδιοκτητης δεν του τα δινει κανεις και δεν ειναι ο μοναδικος.
Συμπερασμα: Δεν μας ενδιαφέρει ποσα εδωσε ο καθενας για το αμαξι του. Δε θα τα πληρωσουμε εμεις.
Κάποιος που εβαλε 5+ χιλιαρικα σε ενα Ε30 περιμενει τον μεσοκοπο να πραγματοποιησει το παιδικο του ονειρο και μετα να τριβει τα χερια του.
Ενα χιουνται του 2014 ειναι σοβαρο αυτοκινητο. Το Ε30 ειναι χρυσοποικιλτος κουβας και το γνωριζετε ολοι. Μην δωσεις τοσα λεφτα για το ''ονειρο'' σου...
Μια τεραστια παιδικη χαρα το φορουμ....

Fanatic
06-11-14, 12:38
Απο πικροχολη μιζερια αλλο τιποτα... :shakehead


Υ.Γ Δεν του ειπε κανεις να το παρει στην αρχικη τιμη που ζηταει στην αγγελια...

TAZ118!
06-11-14, 14:27
Με 6 χιλιαρικα παιρνεις 116i του 2004 που ειναι απο αλλο πλανητη σε καθε τομεα συγκριτικα με το Ε30....εκτος απο τις 4 πορτες...
Αλλα περι ορεξεως....

PetrosD
06-11-14, 14:55
Ευτυχώς που έκανες EDIT το μύνημά σου...:chair:
Μερικοί έχουμε τέτοιους εδωμέσα και πολύ τους απολαμβάνουμε.

Driver M
06-11-14, 16:18
Mου αρέσει που συζητάμε στα σοβαρά εδώ και 5 σελίδες αν ένα 1600άρι 25+ ετών αξίζει 4-5 χιλιάρικα (εκτός κι αν η "προνομιακή" τιμή είναι κάτω από 3 χιλιάρικα) όταν με κανα 2 χιλιάρικα παραπάνω μπορεί κάποιος να πάρει μέχρι και άσσο 10ετίας.
Δεν μιλάω καν για τις πόσες ακόμα άπειρες και καλύτερες επιλογές υπάρχουν, αλλά για ένα σύγχρονο αμάξι της ίδιας εταιρείας με πίσω επίσης κίνηση, μια χαρά οδική συμπεριφορά και παρόμοιες επιδόσεις.

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι ένα Ε30 1600αρι της σειράς αξίζει τόσα λεφτά επειδή είναι καλογυαλισμένο με ωραίες ζάντες και σαλόνι, τότε πάω πάσο.

paris320ci
06-11-14, 17:07
Έχω το Ε30 318 Μ40 καινούριο από το 1989..

από θέμα "προβλημάτων"

- Fuel pump @200000km
- 5x water pumps
- διάφορα Vacuum hoses
- intake manifold gasket
- 1x clutch disk
- πίσω ρουλεμά @150000km
- μπροστά ρουλεμά @240000km
- 2 σετ ανάρτηση μπροστά πίσω
- 2 σετ αγκώνες μπροστά
- επιδιόρθωση σκουριάς πίσω/δεξια/χαμηλά
- cabin blower fan

αυτά, και η προβλεπόμενη συντήρηση κάθε 6 μήνες,

PetrosD
06-11-14, 17:11
Τίποτα για την ηλικία του!

rapid_fast
06-11-14, 17:23
Έχω το Ε30 318 Μ40 καινούριο από το 1989..

από θέμα "προβλημάτων"

- Fuel pump @200000km
- 5x water pumps
- διάφορα Vacuum hoses
- intake manifold gasket
- 1x clutch disk
- πίσω ρουλεμά @150000km
- μπροστά ρουλεμά @240000km
- 2 σετ ανάρτηση μπροστά πίσω
- 2 σετ αγκώνες μπροστά
- επιδιόρθωση σκουριάς πίσω/δεξια/χαμηλά
- cabin blower fan

αυτά, και η προβλεπόμενη συντήρηση κάθε 6 μήνες,

E όχι ρε αγόρι..
Δεν έχεις αλλάζει πλαστικό κλειδαριών?
Δεν έχεις αλλάξει ταπετσαρία στο κάθισμα σου?
Δεν έχεις αλλάξει λεβιέ?
Δεν έχεις αλλάξει βάσεις κινητήρα?
Δεν έχεις αλλάξει βάσεις κιβωτίου?
Δεν έχεις αλλάξει μπρατσάκια ζυγαριών μπροστά???
Δεν έχεις αλλάξει μπαταρίες στο καντράν?

paris320ci
06-11-14, 17:50
E όχι ρε αγόρι..
Δεν έχεις αλλάζει πλαστικό κλειδαριών?
Δεν έχεις αλλάξει ταπετσαρία στο κάθισμα σου?
Δεν έχεις αλλάξει λεβιέ?
Δεν έχεις αλλάξει βάσεις κινητήρα?
Δεν έχεις αλλάξει βάσεις κιβωτίου?
Δεν έχεις αλλάξει μπρατσάκια ζυγαριών μπροστά???
Δεν έχεις αλλάξει μπαταρίες στο καντράν?

Καλά έχω αλλάξει και το engine-to-chassis ground, εκείνο το shock absorber του κινητήρα-chassis και τις μπαταρίες στο καντράν - ξέχασα!, μικροπράματα. Δεν ξερω τι ειναι το μπρατσάκι ζυγαριών. Τα άλλα όχι. Το λάστιχο στο Ε30 είναι απίστευτα πιο ανθεκτικό σε σχέση με το Ε46 που σαπίζει με το χρόνο.

DiMiTrIs_
06-11-14, 18:01
Ε46 απλο 318 καμπριο φεισλιφτ το οποιο εφτασε 70 χιλιαδες ευρω(γελουσαμε μαζι του καποτε), τωρσ σαπιζει σε γκαραζ αφου τα 7 χιλιρικα που ζηταει ο ιδιοκτητης δεν του τα δινει κανεις και δεν ειναι ο μοναδικος.
Συμπερασμα: Δεν μας ενδιαφέρει ποσα εδωσε ο καθενας για το αμαξι του. Δε θα τα πληρωσουμε εμεις.
Κάποιος που εβαλε 5+ χιλιαρικα σε ενα Ε30 περιμενει τον μεσοκοπο να πραγματοποιησει το παιδικο του ονειρο και μετα να τριβει τα χερια του.
Ενα χιουνται του 2014 ειναι σοβαρο αυτοκινητο. Το Ε30 ειναι χρυσοποικιλτος κουβας και το γνωριζετε ολοι. Μην δωσεις τοσα λεφτα για το ''ονειρο'' σου...
Μια τεραστια παιδικη χαρα το φορουμ....

ποιος σου ειπε να τα πληρωσεις εσυ?τοσο θελει να το πουλησει τοσο το πουλαει...δεν αναγκαζει κανεναν που δεν θελει να το παρει......σε αλλον αρεσει να καπνιζει σε αλλον να τα πινει σε ποτα..σε αλλον να στα γηπεδα....αλλου του αρεσουν οι μηχανες αλλου τα σκαφη και το ψαρεμα....τι παει να πει?
το ωραιο και τα γουστα και τα χομπυ ειναι υποκειμενικα....
αν το παμε ετσι και μονο που σου ζηταει να αλλαξει αμαξι ενω εχει ειναι εγκλημα οταν αλλοι πεινανε και δεν εχουν να φανε...οταν με τα ιδια λεφτα που ο αλλος γυαλιζει το αμαξι του μπορει να γινει αναδοχος παιδιου....ειμαστε ολοι λαθος αν ειναι να το δουμε ετσι(που ετσι ειναι με αυτοι τη λογικη ναι ειμαστε)

MarinosE46
06-11-14, 21:25
Στέλνει ο άνθρωπος ένα μήνυμα για ένα Ε30 που τον ενδιαφέρει και ακούει (ή μάλλον διαβάζει) ότι άσχετο υπάρχει.Αν ήθελε Ασσο του 2004,θα έπαιρνε άσσο.Αν ήθελε Ηyundai i10 ή κάποιο άλλο σύγχρονο σούπερ μίνι,θα έπαιρνε αυτό.
Το όνειρό του είναι να πάρει ένα ''ρημάδι'' 30ετίας επειδή του άρεσε όταν ηταν έφηβος...Και ρωτάω τώρα,είναι κακό και λάθος να θέλει να πραγματοποιήσει κάποιος το εφηβικό του όνειρο με όποιους συμβιβασμούς ή παραχωρήσεις μπορεί να προκύψουν???
Βοηθήστε τον άνθρωπο οι γνώστες του ε30 και ας μη γινόμαστε το γούστο του καθενός.Δεν είναι κανένα ανήλικο,προφανώς έχει ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά.Χωρίς παρεξήγηση...

Driver M
06-11-14, 21:38
Στέλνει ο άνθρωπος ένα μήνυμα για ένα Ε30 που τον ενδιαφέρει και ακούει (ή μάλλον διαβάζει) ότι άσχετο υπάρχει.Αν ήθελε Ασσο του 2004,θα έπαιρνε άσσο.Αν ήθελε Ηyundai i10 ή κάποιο άλλο σύγχρονο σούπερ μίνι,θα έπαιρνε αυτό.
Το όνειρό του είναι να πάρει ένα ''ρημάδι'' 30ετίας επειδή του άρεσε όταν ηταν έφηβος...Και ρωτάω τώρα,είναι κακό και λάθος να θέλει να πραγματοποιήσει κάποιος το εφηβικό του όνειρο με όποιους συμβιβασμούς ή παραχωρήσεις μπορεί να προκύψουν???
Βοηθήστε τον άνθρωπο οι γνώστες του ε30 και ας μη γινόμαστε το γούστο του καθενός.Δεν είναι κανένα ανήλικο,προφανώς έχει ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά.Χωρίς παρεξήγηση...
Εγω δεν κρινω το Ε30 σαν αυτοκινητο.
Λεω γενικα οτι ειναι παραλογο να ζητα καποιος 4-5 χιλιαρικα για ενα 1600αρι 25ετιας.
Δηλαδη ο φιλος αν ειχε καημο κανα fiat tipo και το'δινε καποιος 5 χιλιαρικα δεν θα'πρεπε να του πουμε οτι το ποσο αυτο ειναι παραλογο για το συγκεκριμενο αμαξι?
Απο εκει και περα ο καθενας με τον παρα του ο,τι θελει κανει.

tsalin
06-11-14, 22:53
Εγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου DriverM... Είναι εντελώς παράλογη η τιμή που ζητάει ο τύπος και κάποιοι εντελώς παράλογοι που θεωρούν πώς η τιμή αυτή πρέπει να παραμένει αχολίαστη... Η τιμή είναι εκτός τόπου και χρόνου και περιμένει τον κατάλληλο που "τυφλωμένος" από το γυαλισμένο χρώμα και την καλή κατάσταση - για την οποία προκαταβολικά δεν ξέρουμε τίποτα- θα δώσει ένα αστρονομικό ποσό για ένα 316 (316... όχι Μ3) 25ετίας.

Επί της ουσίας κατά τη γνώμη μου η χρήση ως καθημερινού αυτοκινήτου ενός οχήματος 25ετίας είναι εξαιρετικά δύσκολη... τουλάχιστον είναι για εμένα η συμβίωση μου με το Ε46 15ετίας που έχω. Έχω πολλάκις μπει στον πειρασμό να "μπάξω" χρήμα προκειμένου να γυρίσω το χρόνο πίσω, όμως τελικά η λογική υπερτερεί... και η λογική λέει ότι ένα όχημα με τόσα χρόνια και χιλιόμετρα στην πλάτη του, δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι όπως ένα καινούριο. Προσοχή, δεν μιλάω για οχήματα που μπορεί να μένουν στο γκαράζ, ή να βγαίνουν για ένα ΣΚ βόλτα. Μιλάω για τις δικές μου συνθήκες των 20-30Κ το χρόνο... Μπορεί στα 10Κ να είχα άλλη γνώμη... αν και νομίζω ότι η καθημερινότητα είναι πάντα καθημερινότητα!

ΥΓ: Σήμερα το συνεργείο αποφάνθηκε ότι το γκάπα γκούπα στις αλλαγές δεν είναι σινεμπλόκ διαφορικού -ούτε φυσικά μεσαία τριβή που είχε αλλαχθεί σχετικά πρόσφατα- αλλά έχει κοπεί το σασί στην γέφυρα, με αποτέλεσμα το μισό πίσω σύστημα να είναι στον αέρα... Αυτά για να μην λέμε λόγια & συμβουλές του αέρα όταν συζητάμε για αυτοκίνητα που λίγο πολύ κλείνουν (ή έχουν κλείσει) τον κύκλο τους...

MarinosE46
06-11-14, 23:02
Να μην παρεξηγούμαστε.Αλλα θέμα η τιμή και άλλο οι συμβουλές του τύπου πάρε άσσο ή κάποιο σούπερ μίνι...
Οσο για το σασί σου φίλε tsalin μάλλον είχε κοπεί παλαιότερα το σινεμπλοκ του διαφορικού,το άφησες και έγινε ζημιά στο σασί...Θες ράψιμο και ένα κιτ ενίσχυσης με 8 λαμαρίνες που ράβεται στο σασί...

Fanatic
06-11-14, 23:10
Πληροφοριακα και μονο αν καποιος αποφασιζε σημερα να φερει ενα οποιοδηποτε Ε30 στην κατασταση που φαινεται να ειναι αυτο και με τα πραγματα που εχει πανω, τα 5κ θα τα ξεπερνουσε ευκολα. Αντιστοιχα ενα Ε21 και αντιστοιχα ενα 2002. Χωρις να βαζουμε μεσα το κοπο και το τρεξιμο που θελει που για μερικους εχει την χαρη του αλλοι ομως δεν εχουν το χρονο και την διαθεση. Ενα αυτοκινητο επειδη ειναι παλιο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη χανει ολη την αξια του. Και μπορει το συγκεκριμενο να εχει μοτερ 1600 (που σιγουρα μπηκε λιγο πριν μπει για πουλημα) δεν ειναι ομως "της σειρας". Εχει σπανιo m-tech 2, σπανιες ζαντες, σπανιο τιμονι και καθισματα κουτα.

Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο που το προσεχει ο ιδιοκτητης του δεν παλιωνει ποτε. Τα παντα φτιαχνονται, ανταλλακτικα δοξα το θεο η BMW εχει απειρα.

DiMiTrIs_
06-11-14, 23:11
οταν ενα ε30 εχει ιντζεκτιον και ειναι περιποιημενο κανει 1000 ευρω
(οταν εχει πραγματα που δεν ηταν δεδομενα για την εποχη του...30 χρονων ειναι)
οταν εχα εχει αιρκοντισιον ανεβαινει η τιμη του
ανεβαινει οταν εχει υδραυλικο και ηλεκτρικα παραθυρα και κεντρικο κλειδωμα
ανεβαινει οταν εχει πενα σαλονι
ανεβαινει αν ειναι πολυ καλα βαμενο και γυαλιζει
ομοιως ανεβαινει οταν ειναι διπορτο
ανεβαινει παλι οταν εχει ηλιοροφη
ανεβαινει οταν εχει ωραιες ζαντες και καλα λαστιχα
ανεβαινει οταν εχει ενα σπανιο λουκ που στοιχιζει 1000 ευρω με το βαψιμο μινιμουμ
ανεβαινει οταν εχει μπρος πισω μεγαλα δισκοφρενα
οποιος πιστευει οτι δεν ανεβαινει σημαινει οτι δεν του αρεσουν ουτε τα θελει ουτε τον συγκινουν αυτα οποτε μπορει να παρει το πρωτο με τα 1000 και ισως πιο κατω ευρω....
για οποιον ομως τα θελει και ξερει οτι θα του στοιχισουν χρονο χρημα μαστορους και θελει να τα εχει εχει 2 επιλογες...ή το παιρνει ετοιμο ή το φτιαχνει....για τους υπολοιπους ειναι πεταμενα λαεφτα ναι
οπως και για μενα ειναι πεταμενα λεφτα καινουρια αυτοκινητα που μετα απο 10 χρονια εχεις χασει το 1/3 της αξιας τους..τα λεφτα σου δλδ

Dimpas
06-11-14, 23:19
Είχα για ΠΟΛΛΑ χρόνια (14) αμάξι 30 ετών για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ! Και όταν λέμε καθημερινό λέμε κάθε μέρα με όλες τις συνθήκες παντού και πάντα !
ΔΕΝ το πέταξα το έδωσα σε φίλο για συντήρηση και αγόρασα ένα ΜΤΧ με 8000 Audi A3 1.6 FSI ( με όλα τα εξτρά ) και η καθημερινότητα έγινε ποιο εύκολη !Όχι όμως και ποιο ΟΜΟΡΦΗ...
Δεν είναι εύκολο αν δεν ξέρεις να μαστορεύεις αν δεν είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις την άνεση που σου παρέχει ένα καινούργιο...

Τα λεφτά δεν θα τα σχολιάσω...αλλά θα προτείνω αφού θα είναι ΔΕΥΤΕΡΟ αμάξι να πάρεις ένα ΦΤΗΝΟ αρχικό καλό σασί και να το φτιάξεις ΕΣΥ όπως θέλεις και να δώσεις ΟΣΑ λεφτά θέλεις !
Αλλιώς θα κυκλοφορείς με κάτι που απλά το ... αγόρασες και δεν το έφτιαξες !
Στην ουσία δεν θα έχει κάτι απο εσένα μέσα του !

Εγώ , όταν ήμουν στο παλιάμαξο που έχει ήδη κλείσει 30 χρόνια ήμουν ποιο ....μοναδικός ( αυταπάτη αλλά έτσι ένιωθα ) από ότι τώρα στο Audi...
Και πραγματικά , το συναίσθημα να σε σταματάνε στον δρόμο,να σε ρωτάνε , να σου λένε Μπράβο κτλ Παππούδες να σου λένε είχα και εγώ κάποτε τέτοιο, πιτσιρικάδες να σε ρωτάνε αν το πουλάς κτλ ....

ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΕΣΗ !

( Όλα αυτά είναι στον συναισθηματικό κόσμο, στην λογική τώρα το ίδιο τρακάρισμα-μετωπική στο παλιό θα ήμουν στην καλύτερη στο νοσοκομείο με πολλαπλά και στο καινούργιο με φίλους για καφέ ! )

MarinosE46
06-11-14, 23:25
Πληροφοριακα και μονο αν καποιος αποφασιζε σημερα να φερει ενα οποιοδηποτε Ε30 στην κατασταση που φαινεται να ειναι αυτο και με τα πραγματα που εχει πανω, τα 5κ θα τα ξεπερνουσε ευκολα. Αντιστοιχα ενα Ε21 και αντιστοιχα ενα 2002. Χωρις να βαζουμε μεσα το κοπο και το τρεξιμο που θελει που για μερικους εχει την χαρη του αλλοι ομως δεν εχουν το χρονο και την διαθεση. Ενα αυτοκινητο επειδη ειναι παλιο δεν σημαινει οτι καποια στιγμη χανει ολη την αξια του. Και μπορει το συγκεκριμενο να εχει μοτερ 1600 (που σιγουρα μπηκε λιγο πριν μπει για πουλημα) δεν ειναι ομως "της σειρας". Εχει σπανιo m-tech 2, σπανιες ζαντες, σπανιο τιμονι και καθισματα κουτα.

Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο που το προσεχει ο ιδιοκτητης του δεν παλιωνει ποτε. Τα παντα φτιαχνονται, ανταλλακτικα δοξα το θεο η BMW εχει απειρα.

H ταπεινή μου γνώμη είναι ότι σε motorsport forum επικρατεί η απόλυτη λογική...Ο ενθουσιασμός έχει πάει περίπατο...Τα 5800 ίσως να είναι πολλά.Αλλά μιλάμε για ένα θρύλο και ας μην είναι Μ3,δίπορτο (που μέχρι πριν3-4 χρόνια τα ζητούσαν 4 χιλιάρικα και βάλε).
Με την ίδια λογική και το supra του Lil ένα ρημάδι εικοσαετίας είναι.Το πλήρωσε όμως 4000 λίρες αν δεν κάνω λάθος και σε όλο το forum πέφτουν τα σαγόνια όταν ανεβάζει φωτογραφίες και όχι άδικα...

tsalin
06-11-14, 23:37
@MarinosE46: Συμφωνώ με αυτό που λές και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... Πράγματι έτσι έγινε η ζημιά... τεσπα, ότι έγινε έγινε, θα φτιαχτεί... (κόστος γύρω στο 400άρι)!

@Fanatic
Το πρόβλημα δεν είναι στο τι επιλογές κάνεις όταν το αυτοκίνητο είναι δικό σου. Κατανοώ ότι για να φέρεις ένα αυτοκίνητο 25ετίας σε καλή κατάσταση θα πρέπει να ξοδέψεις και να συνεχίζεις να ξοδεύεις ένα σκασμό λεφτά. Είναι όμως παράλογο να περιμένεις ότι θα πάρεις τα χρήματα αυτά πίσω όταν το πουλήσεις. Το E21 και το 2002 που αναφέρεις δεν είναι η ίδιες περιπτώσεις με το E30. Τα πρώτα είναι ιστορικά αυτοκίνητα -το 2002 περισσότερο από το Ε21- και τα αγοράζεις για διαφορετικό σκοπό (garage queen, αυτοκίνητα του ΣΚ κλπ κλπ). Εδώ συζητάμε για ένα αυτοκίνητο 25ετίας μαζικής παραγωγής (πιό μαζικό δεν γίνεται... 316) που απλά φαίνεται (χωρίς να το ξέρουμε απόλυτα) να είναι σε καλή -έστω άριστη- κατάσταση. Για εμένα το ποσό είναι αστρονομικό... απλά!

@Dimitris
ΟΚ, μην βάζεις τον εαυτό σου στη θέση του πωλητή. Μπες στη θέση του αγοραστή και πες μου τι θα πλήρωνες και κυρίως αν θα πλήρωνες για κάτι από τα στοιχεία που αναφέρεις... Οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι απόλυτη συνάρτηση του νόμου της προσφοράς και τη ζήτησης. Αν υπερεκτιμάς το αυτοκίνητο που πουλάς τότε βάζεις αγγελία στο car και περιμένεις έως την αιωνιότητα να πουληθεί. Αν πάλι όχι, έρχεσαι στον πραγματικό κόσμο και πουλάς ανάλογα με την πραγματικότητα. Δεν ξέρω αν το Ε30 316i/102PS πουλιέται ένα χιλιάρικο, αλλά αν είναι έτσι τότε αυτός που πουλάει 5 φορές επάνω (500%) επειδή είναι βαμμένο, σένιο, πένα ή ότι άλλο τότε είναι απλώς παράλογος...

Τέλος, κατά τη γνώμη μου η συμβίωση σε οικογενειακούς ρυθμούς με ένα παλιό αυτοκίνητο over 15ετίας είναι δύσκολη, οικονομικά απρόβλεπτη και παντελώς ασύγκριτη με ένα αντίστοιχο νεότερο αυτοκίνητο...

tsalin
06-11-14, 23:39
Marinos E46, εντάξει το 316i/102ps δεν το λες και θρύλο... και είναι ασύγκριτο με τη supra του Lil...

DiMiTrIs_
06-11-14, 23:43
@Dimitris
ΟΚ, μην βάζεις τον εαυτό σου στη θέση του πωλητή. Μπες στη θέση του αγοραστή και πες μου τι θα πλήρωνες και κυρίως αν θα πλήρωνες για κάτι από τα στοιχεία που αναφέρεις... Οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι απόλυτη συνάρτηση του νόμου της προσφοράς και τη ζήτησης.


τι θα πληρωνα?
αν θελω να εχει αυτο το λουκ δεν θα το πληρωνα να το βρω να το στειλω για βαψιμο και μετα να μου το βαλουν?θα πληρωνα
αν θελω να εχει αυτη τη σαλοναρα δεν θα εχανα ποσο χρονο να το βρω και να το ντυσω και χρημα?θα πληρωνα
αν ηθελα να εχει ωραιες ζαντες δεν θα ληρωνα για να τις παρω?
θα μου τα χαριζε κανενας?
αν δεν τα ηθελα οχι δεν θα τα πληρωνα και θα επαιρνα το πιο απλο......
τι λογικη ειναι αυτη? αν αυριο βγει ενα ιδιο με αυτοματο πιλοτο απο το εργοστασιο υπολογιστη ταξιδιου τσεκ κοντρολ θερμαινομενα και γενικα και αλλα εξτρα δεν θα ζητησει ο κατοχος να πληρωθουν ?
οποιος θελει αυτα τα πραγματα θα τα πληρωσει ειτε για να τα βρει και να τα βαλει ο ιδιος σε ενα απλο ή θα παρει το ετοιμο...
ο νομος προσφορας και ζητησης ειναι για ολα τα τετραπορτα πχ με ενα μ40 μοτερ και τιποτα αλλο...ε ναι αυτα δεν μπορουν να εχουν μεγαλη αποκλιση το ενα απο το αλλο
και γιαυτο ο φιλος μιλαει γιαυτο το αμαξι και οχι καποιο απο τα αλλα 200 που ειναι στο καρ....κατι ειχε παραπανω και το ξεχωρισε.....και οπως αυτος ειδε αυτο το κατι παραπανω απο τα αλλο αυτος που το κατεχει το ξερει (το εχει πληρωσει) και το κοστολογει αντιστοιχα
τα ις στη γερμανια μονο επειδη εχουν ις μοτερ με μανιβελες στα παραθυρα πωλουνται στα 7.000
μπορει να μην σας φαινεται αλλα αρχιζει να γινεται ιστορικο ειναι 30 χρονων πλεον....
υπαρχουν στην επαρχια μπρουκλικα ε30 με ολο τον καταλογο των εξτρα......δεν θα πουληθουν 1000 ευρω του 3.000 οταν πουληθουν

MarinosE46
06-11-14, 23:47
Marinos E46, εντάξει το 316i/102ps δεν το λες και θρύλο... και είναι ασύγκριτο με τη supra του Lil...

εντελώς ανόμοια αυτοκίνητα πράγματι αλλά σαν καρότσα το ε30 έχει αφήσει εποχή.Και το supra παλιό αυτοκίνητο είναι πλέον και όλο και κάποια θεματάκια θα έχει(για αυτό και έκανα τον παραλληλισμό).Η συμβίωση μαζί του θα είναι δυσκολότερη από ότι με ένα καινούριο και ας είναι toyota=μειωμένα προβλήματα σε σχέση με τις προπέλες μας...
Κάποια πράγματα όμως δεν μετριώνται απλά με χρήματα και ορθολογισμό και αξίζουν τον κόπο και τους συμβιβασμούς....

tsalin
07-11-14, 00:00
εντελώς ανόμοια αυτοκίνητα πράγματι αλλά σαν καρότσα το ε30 έχει αφήσει εποχή.Και το supra παλιό αυτοκίνητο είναι πλέον και όλο και κάποια θεματάκια θα έχει(για αυτό και έκανα τον παραλληλισμό).Η συμβίωση μαζί του θα είναι δυσκολότερη από ότι με ένα καινούριο και ας είναι toyota=μειωμένα προβλήματα σε σχέση με τις προπέλες μας...
Κάποια πράγματα όμως δεν μετριώνται απλά με χρήματα και ορθολογισμό και αξίζουν τον κόπο και τους συμβιβασμούς....

Χμμ, δεν έχεις άδικο και εγώ μαζί σου, όμως μιλάμε για καθημερινό αυτοκίνητο... και εκεί δεν έχεις την πολυτέλεια να ανακαλύψεις στο ξεπαρκάρισμα ντάλα μεσημέρι με καύσωνα ότι τα έφτυσε η αντλία του συμπλέκτη... ή 10μ (ευτυχώς..) πριν το γκαραζ του σπιτιού ότι πέθανε η αντλία νερού και "έχυσε" όλο το παραφλού στο δρόμο, ή -το χειρότερο- στο δρόμο για το "Παίδων" ρετάριζε σε κάθε φανάρι και σταμάτημα και εγώ προσευχόμουν μην μείνει πριν φτάσω... :icon11: και αυτά είναι μερικά... Δεν μετανιώνω και μάλιστα πιστεύω ότι λίγα αυτοκίνητα μπορούν να ταξιδεύουν με over 160 στα 240Κ χιλιόμετρα και 15 χρόνια του δικού μου...

Όμως δυστυχώς καθημερινότητα σημαίνει ΚΑΙ λογική...

MarinosE46
07-11-14, 00:09
Χμμ, δεν έχεις άδικο και εγώ μαζί σου, όμως μιλάμε για καθημερινό αυτοκίνητο... και εκεί δεν έχεις την πολυτέλεια να ανακαλύψεις στο ξεπαρκάρισμα ντάλα μεσημέρι με καύσωνα ότι τα έφτυσε η αντλία του συμπλέκτη... ή 10μ (ευτυχώς..) πριν το γκαραζ του σπιτιού ότι πέθανε η αντλία νερού και "έχυσε" όλο το παραφλού στο δρόμο, ή -το χειρότερο- στο δρόμο για το "Παίδων" ρετάριζε σε κάθε φανάρι και σταμάτημα και εγώ προσευχόμουν μην μείνει πριν φτάσω... :icon11: και αυτά είναι μερικά... Δεν μετανιώνω και μάλιστα πιστεύω ότι λίγα αυτοκίνητα μπορούν να ταξιδεύουν με over 160 στα 240Κ χιλιόμετρα και 15 χρόνια του δικού μου...

Όμως δυστυχώς καθημερινότητα σημαίνει ΚΑΙ λογική...

το παλιό αμάξι όπως και να το κάνουμε είναι παλιό.Οσο και να το συντηρείς.Δεν είμαι αντικειμενικός μιας και το δικό μου 46άρι οδεύει στον 16ο χρόνο ζωής του και έχει μόλις 147000 χιλιόμετρα.Κάνει μάξιμουμ 8000 το χρόνο.Προβλήματα???μέχρι το 2011 ΤΙΠΟΤΑ.Από το 2011 και μετά καλύτερα ας μην το αναλύσουμε...Κάθε επίσκεψη στο συνεργείο καίει...
Δεν πωλείται όμως γιατί μου αρέσει σαν αυτοκίνητο και γιατί με τα χρήματα που θα πάρω από την πώληση και με αυτά που διαθέτω παίρνω aygo μεταχειρισμένο το πολύ.
Οπότε προτείνω στον φίλο Sac αν του αρέσει το αυτοκίνητο και πετύχει καλύτερη τιμή να το πάρει...

tsalin
07-11-14, 00:10
@Dimitris
Η λογική λέει απλά οτι δεν μπορείς να κοστολογείς σε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο τα αναλλακτικά σαν να είναι καινούριο. Δεν μπορείς δηλαδή να προσθέτεις αυτά που έχεις βάλει προκειμένου να στα πληρώσει ο επόμενος αγοραστής, γιατί απλά δεν θα το κάνει.

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης λειτουργεί συνολικά και παντού. Ο πωλητής μπορεί να κοστολογεί και να ζητάει ότι θέλει. Το θέμα είναι θα τα πάρει??? Επίσης δεν μιλάμε για is (που θα μπορούσες να πεις ότι είναι σχετικά ειδικό) ούτε φυσικά για Μ3. Μιλάμε για ένα απλό Μ40 που είναι σε άριστη (?) κατάσταση. Τίποτε περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν εσύ κοστολογείς το τιμόνι, το σαλόνι και το βάψιμο με τις τιμές που θα πλήρωνες τότε μπορείς να θεωρήσεις το συγκεκριμένο ευκαιρία. Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό το αυτοκίνητο θα μπορούσε μεν να πουληθεί στο ακριβότερο τμήμα των κοινών Μ40, επ' ουδενί όμως δεν θα έδινα το ποσό που ζητάει ο πωλήτης... Και επίσης η λογική λέει ότι το συγκεκριμένο έχει περάσει μετατροπή και έχει επιστρέψει -για άγνωστο λόγο- πίσω στον Μ40.

tsalin
07-11-14, 00:13
Δεν πωλείται όμως γιατί μου αρέσει σαν αυτοκίνητο και γιατί με τα χρήματα που θα πάρω από την πώληση και με αυτά που διαθέτω παίρνω aygo μεταχειρισμένο το πολύ.
Οπότε προτείνω στον φίλο Sac αν του αρέσει το αυτοκίνητο και πετύχει καλύτερη τιμή να το πάρει...

Με κάλυψες απόλυτα... :bigthumb:

DiMiTrIs_
07-11-14, 00:21
@Dimitris
Η λογική λέει απλά οτι δεν μπορείς να κοστολογείς σε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο τα αναλλακτικά σαν να είναι καινούριο. Δεν μπορείς δηλαδή να προσθέτεις αυτά που έχεις βάλει προκειμένου να στα πληρώσει ο επόμενος αγοραστής, γιατί απλά δεν θα το κάνει.

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης λειτουργεί συνολικά και παντού. Ο πωλητής μπορεί να κοστολογεί και να ζητάει ότι θέλει. Το θέμα είναι θα τα πάρει??? Επίσης δεν μιλάμε για is (που θα μπορούσες να πεις ότι είναι σχετικά ειδικό) ούτε φυσικά για Μ3. Μιλάμε για ένα απλό Μ40 που είναι σε άριστη (?) κατάσταση. Τίποτε περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν εσύ κοστολογείς το τιμόνι, το σαλόνι και το βάψιμο με τις τιμές που θα πλήρωνες τότε μπορείς να θεωρήσεις το συγκεκριμένο ευκαιρία. Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό το αυτοκίνητο θα μπορούσε μεν να πουληθεί στο ακριβότερο τμήμα των κοινών Μ40, επ' ουδενί όμως δεν θα έδινα το ποσό που ζητάει ο πωλήτης... Και επίσης η λογική λέει ότι το συγκεκριμένο έχει περάσει μετατροπή και έχει επιστρέψει -για άγνωστο λόγο- πίσω στον Μ40.
αυτο το αμαξι απευθυνεται σε λατρεις και γνωστες του ε30..γνωστες των εξτρα και της σπανιοτητας τους ...και γενικα ερωτευμενους...
αν τα αντιστοιχα τα φορουσε ενα σιτροεν ξαντια και εμενα ακριβο θα μου φαινοταν...γτ δεν ξερω απο ξαντια και μου ειναι αδιαφορο
ο νομος της προσφορας και της ζητησης εχει διαμορφωσει το μ τεκ λουκ του ε30 στα 1000 ευρω παγκοσμιως....τοσο το βρισκεις και ελλαδα και εξωτερικο 700-800 αβαφτο
αυτος δεν θα ζητησει 1000 ευρω μονο για το λουκ?
το ιδιο και τα καθισματα κανουν τοσο για εναν που ξερει απο ε30 και του αρεσει....για εσενα οχι......απο εσενα δεν θα πληρωθουν αυτα για ενα ε30....για εμενα ομως που ξερω ποσο στοιχιζουν,μου αρεσουν θελω καποια στιγμη να εχω ε30 με τετοια και πολυ περισσοτερα..που θελω πχ το μοναδικο μ αυτοκινητο να ειναι ενα ε30...θα τα πληρωσω..και ειναι πολλοι σαν εμενα
θα τα πληρωσω ειτε σε καποιον που τα εχει πληρωσει ή θα τα βαλω μονος μου ενα ενα

DiMiTrIs_
07-11-14, 00:34
τεσπα εφτασα να κανω λες και ειναι δικο μου!

tsalin
07-11-14, 00:38
τεσπα εφτασα να κανω λες και ειναι δικο μου!

Don't worry... :bigthumb: Πρόσφατα πέρασα έναν έρωτα με μία E28 M535 -θα έπαιρνα και μία όχι Μ- αλλά συνήλθα γρήγορα... :bricks1:

Fanatic
07-11-14, 06:37
Αν ηταν 325 θα καναμε την ιδια κουβεντα;; Γιατι κολλατε ολοι στο θεμα του μοτερ;; 25αρι βρισκεις ευκολα και πολυ φθηνα στις μερες μας. Το συγκεκριμενο (αν οπως ειπαμε ειναι οσο καλο φαινεται) ειναι αριστη επιλογη για καποιον που ειχε βαλει στο προγραμμα να κανει projectακι με Ε30. Και ακομα και με μοτερ θα του βγει φθηνοτερα στο τελος. Αμα δε ειναι 25αρι καταληγει να εχει ενα απο τα ομορφοτερα και πιο σωστα Ε30 για να κρατησει για παντα ειτε με ιστορικες ειτε για κυκλοφορια.

harristheo
07-11-14, 07:36
Το θέμα ειναι οτι ο πωλητής προφανώς ζητώντας αυτήν την (υψηλή) ομολογουμένως τιμη ψάχνει μια βρει έναν αγοραστή σαν και το φίλο μας....
Και προσωπικα δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην μείνουν ΚΑΙ οι δυο ευχαριστημένοι ο καθένας για διαφορετικούς λόγους.....

PetrosD
07-11-14, 09:27
αυτο το αμαξι απευθυνεται σε λατρεις και γνωστες του ε30..γνωστες των εξτρα και της σπανιοτητας τους ...και γενικα ερωτευμενους...

ο νομος της προσφορας και της ζητησης εχει διαμορφωσει το μ τεκ λουκ του ε30 στα 1000 ευρω παγκοσμιως....τοσο το βρισκεις και ελλαδα και εξωτερικο 700-800 αβαφτο
αυτος δεν θα ζητησει 1000 ευρω μονο για το λουκ?
το ιδιο και τα καθισματα κανουν τοσο για εναν που ξερει απο ε30 και του αρεσει...
...για εμενα ομως που ξερω ποσο στοιχιζουν,μου αρεσουν θελω καποια στιγμη να εχω ε30 με τετοια
...θα τα πληρωσω..


Απολύτως σωστά και συμφωνώ.
Επίσης μπορεί κάποιος να αναζητήσει πόσο κάνει το τιμόνι m-tech II μόνο. Θα βρει και ένα μισό δέρμα μισό αλκαντάρα (http://www.ebay.com/itm/BMW-M-Tech-II-steering-wheel-370mm-E24-E28-E30-E32-E34-M5-New-Leather-Alcantara-/390572411411?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item5aefee0a13&vxp=mtr) με 763 μόνο ευρώ.:icon11:

Βέβαια συμφωνώ ότι σήμερα η τιμή είναι κάπως υψηλή, αλλά ο αγοραστής λέει θα το πάρει φτηνότερα.
Το αν είχε γίνει μετατροπή και ξανά πίσω σε 1600 είναι παντελώς αδιάφορο αν ισχύει, αλλά μόνο υποθέσεις κάνουν κάποιοι. Μπορεί να μην έχει γίνει τίποτα.

rapid_fast
07-11-14, 09:43
Don't worry... :bigthumb: Πρόσφατα πέρασα έναν έρωτα με μία E28 M535 -θα έπαιρνα και μία όχι Μ- αλλά συνήλθα γρήγορα... :bricks1:

E28 M535...
Πατάς τέρμα το γκάζι στα 180 και κάνει σούζα...
Σε 6,2 έχει πιάσει τα 100 με τον ίδιο τρόπο που το κάνει το αεροπλάνο..
Σε βυθίζει μέσα στο κάθισμα, και σου ταβάνε τα g τις άκρες απο τα χείλη και σχηματίζεται απίστευτο χαμόγελο στο πρόσωπο..
Οταν δε, πατάς λίγο το φρένο, και μαζί το γκάζι, κάνει κάτι παρατεταμένα ντρίφτ όπως κανένα άλλο όχημα...
ΑΧ, ΑΧ

tsalin
07-11-14, 10:28
E28 M535...
Πατάς τέρμα το γκάζι στα 180 και κάνει σούζα...
Σε 6,2 έχει πιάσει τα 100 με τον ίδιο τρόπο που το κάνει το αεροπλάνο..
Σε βυθίζει μέσα στο κάθισμα, και σου ταβάνε τα g τις άκρες απο τα χείλη και σχηματίζεται απίστευτο χαμόγελο στο πρόσωπο..
Οταν δε, πατάς λίγο το φρένο, και μαζί το γκάζι, κάνει κάτι παρατεταμένα ντρίφτ όπως κανένα άλλο όχημα...
ΑΧ, ΑΧ

Το κάνεις επίτηδες έτσι?????? Όχι τίποτα άλλο, αλλά έρχεται Σαββατοκύριακο... :jester:

SAC
07-11-14, 11:34
Ιδού και το Vin...

SAC
07-11-14, 11:36
Μέρος της δουλειάς που έχει γίνει...

PetrosD
07-11-14, 11:40
Πάρτο, αν σκοπεύεις να το κρατήσεις καμιά 10αριά χρόνια.

SAC
07-11-14, 11:41
...και άλλες...

SAC
07-11-14, 11:46
...δεν είμαι ειδικός, αλλά από τις φωτογραφίες (έχω και άλλες) θεωρώ ότι -μάλλον- έχει γίνει καλή και πολλή δουλειά...

rapid_fast
07-11-14, 12:03
Είναι παλιό..
Και η βαφή δεν αφαιρεί την κόπωση των υλικών..
Οσο όμορφα και αν την καμουφλάρει..
Εγώ λέω ανοικτά οχι..
Και ας έχω έρωτα όσο κανένας με την Ε28 της ίδιας χρονολογίας..

DiMiTrIs_
07-11-14, 12:24
αν ειναι κατω απο 5 εγω θα το επαιρνα

Fanatic
07-11-14, 12:35
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/5686458/

Αντιστοιχο σε 4πορτο, φρεσκοβαμμενο, παλιοτερο μοντελο με τους σιδερενιους προφυλακτηρες αλλα 2.5αρι μοτερ.

Στο car.gr αξιοπρεπες Ε30 με λιγα πραγματακια πανω της προκοπης κατω απο 3.500 δεν υπαρχει...

Υπαρχουν και πιο ακριβα μαλιστα που ειναι και πιο καγκουροφτιαγμενα (ελεος vader σε Ε30...)

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5690354/

BMW Power
07-11-14, 15:01
Όταν υπάρχει αυτό (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5579844/) στα χρήματα αυτά δεν μπορείς να συζητάς και πολλά σε BMW-Motorsport forum.

Fanatic
07-11-14, 15:03
Όταν υπάρχει αυτό (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5579844/) στα χρήματα αυτά δεν μπορείς να συζητάς και πολλά σε BMW-Motorsport forum.

Φοβερο ειναι και 1600! Ενας rapid fast να σε πετυχει πουθενα και πολυ συντομα θα εισαι αγκαλιτσα με τον Βαγγελα στο κελι 32 :ices_ange


περα απο την πλακα...ωραιο!

NNIKOLOG
07-11-14, 15:31
Eνδεχομενως να ειναι νομιμοτατο το συγκεκριμενο γιατι λεει οτι εχει αδεια απο οδδυ

BMW Power
07-11-14, 15:49
Στέλιο δεν το προτείνω γιατί δεν το γνωρίζω, απλά λέω ότι εγώ κάτι τέτοιο θα έπαιρνα σε αυτά τα χρήματα.

Όπως λέει και ο NNIKOLOG από ΟΔΔΥ

konoss
07-11-14, 15:55
Και που ειναι απο ΟΔΔΥ τι παει να πει . Αφου η αδεια λεει 1600 και ειναι 3200 μετατροπη θεωρειται και στη στραβη αντε δικιολογησε αριθμο πλαισιου m3 ( αν ειναι αυθεντικο ) με αδεια 1600 και μοτερ 3200 . Πιστευω ειναι πολυ χειροτερο .

TSAF
07-11-14, 15:57
Αμα σου αρεσει το 30αρι το οποιο ειναι απλα ΦΟΒΕΡΟ, να το παρεις, ειναι ωραιο αυτοκινητο. Ειχαμε 2 στην οικογενεια και τωρα εχουμε ενα μονο, το οποιο ειναι του 92 cabrio καθημερινο και κανει και καθε χρονο Αθηνα - Χαλκιδικη. Δεν εχει το παραμικρο προβλημα και πιστεψε με θα το χαρεις οσο τιποτε αλλο. Για εμενα μην ακους ιστοριες οτι σε αυτα τα λεφτα παιρνεις Ε36/46 κλπ γιατι απλα ειναι ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ. Αμα πραγματικα το θες πηγαινε παρτο. Εγω το δικο μου το εδωσα πολλα λεφτα και το 30αρι και το 2002 μου. Τα καλα αυτοκινητα πληρωνονται αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες και κακοβουλα σχολια. Αμα χρειαστεις οτιδηποτε για Ε30 στειλε πμ. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ & ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!

PetrosD
07-11-14, 16:09
Όταν υπάρχει αυτό (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5579844/) στα χρήματα αυτά δεν μπορείς να συζητάς και πολλά σε BMW-Motorsport forum.

Μα αυτό Δημήτρη, δεν είναι E30. Καλό, χρυσό, αλλά ΔΕΝ είναι E30.

NNIKOLOG
07-11-14, 17:16
Και που ειναι απο ΟΔΔΥ τι παει να πει .

Για να το κανω λιγο πιο κατανοητο . . . Ενα αγορασμενο αυτοκινητο απο τον ΟΔΔΥ ειναι νομιμοτατο αλλα η πιο σωστη λεξη θα ηταν νομιμοφανες. Για να βγαλει πινακιδες απαιτει εκθεση μηχανολογου μηχανικου η οποια να βεβαιωνει τον κυλινδρισμο του αυτοκινητου. επομενως αν ο εξακυλινδρος κινητηρας (που ειναι απο πριν τοποθετημενος στο αυτοκινητο) 3200 cc βεβαιωνεται σαν 1600 εισαι νομιμος και με την βουλα του κρατους.

Fanatic
07-11-14, 17:17
Για να το κανω λιγο πιο κατανοητο . . . Ενα αγορασμενο αυτοκινητο απο τον ΟΔΔΥ ειναι νομιμοτατο αλλα η πιο σωστη λεξη θα ηταν νομιμοφανες. Για να βγαλει πινακιδες απαιτει εκθεση μηχανολογου μηχανικου η οποια να βεβαιωνει τον κυλινδρισμο του αυτοκινητου. επομενως αν ο εξακυλινδρος κινητηρας (που ειναι απο πριν τοποθετημενος στο αυτοκινητο) 3200 cc βεβαιωνεται σαν 1600 εισαι νομιμος και με την βουλα του κρατους.



Αν ισχυει αυτο ειναι η ευκαιρια του ΑΙΩΝΑ...να εχει 3200 και να πληρωνεις τελη 1600??

rapid_fast
07-11-14, 18:31
Για να το κανω λιγο πιο κατανοητο . . . Ενα αγορασμενο αυτοκινητο απο τον ΟΔΔΥ ειναι νομιμοτατο αλλα η πιο σωστη λεξη θα ηταν νομιμοφανες. Για να βγαλει πινακιδες απαιτει εκθεση μηχανολογου μηχανικου η οποια να βεβαιωνει τον κυλινδρισμο του αυτοκινητου. επομενως αν ο εξακυλινδρος κινητηρας (που ειναι απο πριν τοποθετημενος στο αυτοκινητο) 3200 cc βεβαιωνεται σαν 1600 εισαι νομιμος και με την βουλα του κρατους.

Το όχημα είναι απο ΟΔΔΥ..
Στην άδεια του ΟΔΔΥ 1600..
Του έχει φορέσει κινητήρα 3200...
Το όχημα είναι δηλωμένο λοιπόν με κινητήρα MΧΧ1,6 1600cc στην άδεια του ΟΔΔΥ..
Αυτή τη στιγμή φοράει το μοτέρ με κινητήρα SXXX3.2 3200cc.
ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ? ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΜΟΦΑΝΕΙΑ ΛΕΤΕ????

beck m power
07-11-14, 18:52
Φίλε sac αν όντως σου αρέσει το e30 παρτο!! Μπορεί τα 5 χιλιαρικα να ακούγονται πολλα στα αυτια μερικων!! αλλα δεν φτάνουν για να φέρεις ένα ε30 σε αυτή την κατάσταση!!! & με αυτά τα πράγματα!!!
Το σαλόνι μόνο που έχει!! κάνει 1500 ευρώ για να το βρεις και να το ντυσεις δέρμα!!! Ασε που δεν το βρίσκεις!!!!!!
Επειδή έχω κάνει σε ένα αυτοκίνητο μου ανακατασκευη!! Και ετοιμαζω και σε δεύτερο!! Και όταν λέμε ανακατασκευή δεν εννοούμε ένα βαψιματακι και τελειώσαμε πιστέψτε με στοιχίζει αρκετά λεφτά!! Αρα θεωρώ πως εσυ είσαι ο κερδισμένος που το αγοράζεις σε αυτά τα λεφτα!! Και όχι αυτός που στο πουλάει όπως πολλοί θεωρούν!!!!
Αν όντως σου αρέσει παρτο!!!!
Αυτό που θα σε συμβουλεψω είναι πως πέρα απο τον έλεγχο που θα του κανεις! Οδήγησε το αρκετα πριν το πάρεις γιατι πιστεύω πως το σετ απ του συγκεκριμένου θα σε κουράσει για καθημερινό!!! Και απ ότι μας λες δεν είσαι και 20 χρονων!!!
Κάτι τελευταίο για να μην σε κουραζω!!! Πριν πάρω το ζ3 παρακολουθουσα και παρακολουθώ ακομα την αγορά των ε30 σε καθημερινή βάση τα τελευταία 2 χρονια!!! Το αποτέλεσμα; Δεν υπάρχουν καλα και φθηνά ε30!!!!
Υγ: το συγκεκριμένο έχει πολύ προίκα!! Σαλόνι μ3
, φρένα μ3 ε46 μαζί με άκρα! Και αλλα πολλα!!!

PetrosD
07-11-14, 19:45
Άκρα E46;; Σίγουρα; ΘΕΛΩ.

beck m power
07-11-14, 19:52
Για τα άκρα έκανα λάθος συγνώμη! Δεν είμαι σίγουρος! Τα φρένα του πάντως είναι απο μ3 ε46 θυμάμαι που το ανέφερε πιο παλιά στην αγγελία στο car! Μπερδεύτηκα με τα 5μπουλονα άκρα!!!

KAZA
07-11-14, 20:35
Θα σε προλάβει άλλος ....
Και σε όλους που κανουν κάτι πικρόχολα σχόλια για το Ε30....ενα έχω να πω....
Μέσα σε 3 μέρες έχει 2120 εμφανίσεις το θέμα....καθήστε εσείς με τα σαπακια σας τα 36αρια , 46αρια
χωρίς προσωπικότητα και ιστορία , έχοντας V10 και οτι άλλο θέλεις....μα στην γωνία παραμονεύει πάντα ένας rapid......

Υ.Γ. Για καλό και για κακό για να μη παρεξηγηθώ πλάκα κάνω....

KAZA
07-11-14, 20:48
Πέρα απο την πλάκα....
Σκουριά - σάπια δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς από αυτό που βλέπω.
Θα σου 'λεγα κι εγώ τα κλασικα θόλους , θέση μπαταρίας , πορτ μπαγκάζ γενικά (δεξιά - αριστερά στις γουβες) , πάτωμα οδηγού συνοδηγού....αλλά τζάμπα τα γράφουμε!
Οπότε δες να δουλεύει ρολόι το μοτερακι , φισουνες , σινεμπλοκ γενικά ....
Εαν έχει απώλεια φρεον (αν έχει a/c δεν θυμάμαι) και γενικά υγρό λάδι , παραφλου...
Κάτι που θα έψαχνα είναι μην έχει φάει καμιά καλή σφαλιάρα....
Δεν θα είχα να δω κάτι άλλο νομίζω

NNIKOLOG
07-11-14, 21:18
Το όχημα είναι απο ΟΔΔΥ..
Στην άδεια του ΟΔΔΥ 1600..
Του έχει φορέσει κινητήρα 3200...
Το όχημα είναι δηλωμένο λοιπόν με κινητήρα MΧΧ1,6 1600cc στην άδεια του ΟΔΔΥ..
Αυτή τη στιγμή φοράει το μοτέρ με κινητήρα SXXX3.2 3200cc.
ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ? ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΜΟΦΑΝΕΙΑ ΛΕΤΕ????

ενα ενα με τη σειρα. Το οχημα ειναι απο ΟΔΔΥ οπως επισης και χιλιαδες αλλα. Στην αδεια ειναι 1600 γιατι τοσο τους βολευε να το δηλωσουν (ειναι ο μικροτερος κυβισμος για 3αρα BMW) και με σφραγιδες υπουργειου. Το μοτερ προφανως το φορουσε απο πριν, μπορει να ηταν και γνησιο (υπαρχουν αρκετα παραδειγματα). Ειναι νομιμο, ο αριθμος κινητηρα ειναι ο ιδιος με αυτον που αναγραφεται στην αδεια με την διαφορα οτι εκει που λεει κυλινδρισμος θα γραφει τον δηλωθεν κυβισμο (και φορολογισιμους ιππους)
Sorry για το off topic, To κεφαλαιο ΟΔΔΥ σηκωνει πολυ κουβεντουλα, αν θελετε να ανοιχτει σε ενα καινουργιο thread

E30MANIAC
07-11-14, 22:48
Για τα άκρα έκανα λάθος συγνώμη! Δεν είμαι σίγουρος! Τα φρένα του πάντως είναι απο μ3 ε46 θυμάμαι που το ανέφερε πιο παλιά στην αγγελία στο car! Μπερδεύτηκα με τα 5μπουλονα άκρα!!!

Τα ακρα ειναι πισω Ζ3 και μπροστα φτιαχτα 5μπουλονα με φρενα Μ3 Ε46.Τα φοραγα στο δικο μου και του τα πουλησα μολις ειχε πρωτοπαρει το αμαξι.Το εχω δει απο κοντα,πολυ καλο με πολλα πραγματα.Για μενα αξιζει και σιγουρα θελει πολυ παραπανω χρημα για να το κανει κανεις ετσι.
Υ.Γ.ολο το set up των ακρων μου ειχε φτασει 800Ε

paganis
08-11-14, 17:04
πολυ κουβεντα γινεται για την ''ευκαιρια''...αλλα το αμαξι ακομα πωλειται! Προφανως δεν εκτιμησε κανεις το αμαξι στα 5800..που σας φαινονται λιγα.
επειδη ξερω ,πολυ καλα τι κοστιζει μια ανακατασκευη , απλα θα σας πω οτι επενδυσε λεφτα σε λαθος αμαξι.
το ε30 1600 ειναι ενα απλο παλιο αμαξι και κανενας θρυλος δεν εχει γραφει για αυτο. Οπως και να το κανουμε η τιμη για ενα καλο-καθαρο-διπορτο ε30 1600 ειναι 1500ευρω..αντε 2χιλ. Αν θεωρητε πως τα εξτρα και το βαψιμο...δικαιολογουν 3πλασιασμο της τιμης..τοτε οσοι εχουμε χωσει λεφτα στα αμαξια μας και ποτε δεν τα πηραμε πισω...μαλλον ειμαστε τα κοροιδα της υποθεσης.

m_power_lunatic
08-11-14, 18:51
Eγω δεν θα αναφερθω σε τιποτα απο τα παραπανω,θα πω μονο οτι μηπως σε κουρασει το 1600αρι μοτερ αυτο τιποτα αλλο.Αλλιως κανε οτι τραβαει η ψυχη σου.

Ενα γνησιο 318is E30 μηπως θα ητανε πιο σοφο???

DiMiTrIs_
08-11-14, 19:29
οταν καποιος θελει ενα διπορτο ηλιοροφατο και βρει αυτο το καλο που λες στα 2.000
και μετα εχει σκπο να βαλει μ τεκ λουκ σαλονακι ωραιο και ζαντικο και ισως ενα φρσκαρισμα..
εχει διαφορα ?
να το αγορασει 2.000 να ψαξει να βρει καλο μ τεκ λουκ και να το βαψει με 1000 ευρω
να βρει σαλονι καλο και να του στοιχισει με ντυσιμο αν δεν ειναι ηδη 1000 ευρω
συν ζαντες λαστιχα και φρασκαρισμα σου λεω αλλα 1000 ευρω..... συνολο 5.000
απο το να τα δωσει κατευθειαν σε ενα ετοιμο?

paganis
08-11-14, 23:02
οταν καποιος θελει ενα διπορτο ηλιοροφατο και βρει αυτο το καλο που λες στα 2.000
και μετα εχει σκπο να βαλει μ τεκ λουκ σαλονακι ωραιο και ζαντικο και ισως ενα φρσκαρισμα..
εχει διαφορα ?
να το αγορασει 2.000 να ψαξει να βρει καλο μ τεκ λουκ και να το βαψει με 1000 ευρω
να βρει σαλονι καλο και να του στοιχισει με ντυσιμο αν δεν ειναι ηδη 1000 ευρω
συν ζαντες λαστιχα και φρασκαρισμα σου λεω αλλα 1000 ευρω..... συνολο 5.000
απο το να τα δωσει κατευθειαν σε ενα ετοιμο?

οταν με 4-5χιλ, μπορω να βρω καλυτερο ε30 , με το σωστο μοτερ...δεν θα πληρωσω τα αξεσουαρ του στο ακεραιο ως καινουρια.
Αν ηταν ετσι, τωρα που δινω την ζετα...θα εκανα το εξης υπολογισμο.
μια τιμη για ενα ζ3 facelift(ψιλοπαρταλι) ειναι 6000. Οι ζαντες ειχαν 3000ευρω, οι αναρτησεις 700 , προφυλακτηρας 850, κατι ψιλολογια κανα 500,το δικο μου δεν θελει φρεσκαρισμα..αρα γλυτωνει κανα 1000ικο...ας το βαλω κανα 11αρι...
Oχι λοιπον...δεν παει ετσι ..το εχω 7χιλ και το ενδιαφερον ειναι ελαχιστο εως ανυπαρκτο για ενα αμαξι που ειναι αστερι και εχει ακομα κοινο.
η τιμη διαμορφωνεται απο την προσφορα και την ζητηση και οχι τι εξτρα και δουλεια εχει επανω. Αν παει σε μαντρα να το αφησει ...ξερετε τι τιμη θα του πει??
και οταν μιλαμε για ζητηση,,,δεν υπολογιζουμε εκεινους που ειναι στα λογια και λενε πως θα γουσταραν ενα ε30 για καθημερινο...αλλα εκεινους που πανε και τα σκανε ...

ditris
09-11-14, 12:11
Έχω βρεί αυτό: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5322626/ σε διαφορετική τιμή 0μέσω κοινού
Πως σας φαίνεται;
Τι θα πρέπει να προσέξω;
Δεδομενου ότι το θέλω για καθημερινή χρήση (όχι πάνω απο 10.000 χλμ./χρόνο) και είναι ο έρωτας της εφηβείας μου (...είμαι 41 και οικογενειάρχης πια..), δεν σας κρύβω ότι τη θέλω!!!
Ακούώ γνώμες/απόψεις/συμβουλές...

http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23208

Ενδιαφέρεσαι ακόμη για Ε30 ή τελικά για Ε46?

NNIKOLOG
09-11-14, 12:24
δεν υπολογιζουμε εκεινους που ειναι στα λογια και λενε πως θα γουσταραν ενα ε30 για καθημερινο...αλλα εκεινους που πανε και τα σκανε ...


Με 5 λεξεις τα ειπες ολα. Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα

6ylinder
09-11-14, 12:59
http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23208

Ενδιαφέρεσαι ακόμη για Ε30 ή τελικά για Ε46?

Κ ο καθένας από εμάς χάνει το χρόνο του για να του απαντήσει σοβαρά...κρίμα.

Driver M
09-11-14, 13:03
οταν καποιος θελει ενα διπορτο ηλιοροφατο και βρει αυτο το καλο που λες στα 2.000
και μετα εχει σκπο να βαλει μ τεκ λουκ σαλονακι ωραιο και ζαντικο και ισως ενα φρσκαρισμα..
εχει διαφορα ?
να το αγορασει 2.000 να ψαξει να βρει καλο μ τεκ λουκ και να το βαψει με 1000 ευρω
να βρει σαλονι καλο και να του στοιχισει με ντυσιμο αν δεν ειναι ηδη 1000 ευρω
συν ζαντες λαστιχα και φρασκαρισμα σου λεω αλλα 1000 ευρω..... συνολο 5.000
απο το να τα δωσει κατευθειαν σε ενα ετοιμο?
Εγω παντως δεν ειδα τον φιλο να εξαρταται τοσο πολυ απ'το μ τεκ λουκ και τις συγκεκριμενες ζαντες.
Απλα ειδε γενικα ενα περιποιημενο Ε30 και κολλησε.
Και μ τεκ να μην ειχε, αν ειχε απλα μια καλη ζαντουλα και ηταν περιποιημενο εξωτερικα μια χαρα θα του εκανε πιστευω.
Και παλι, οπως σωστα εξηγησε κι ο paganis, τα εξτρα αυτα δεν πληρωνονται ποτε στο ακεραιο οταν πουλας μεταχειρισμενο.

Οπως και να'χει, αν ντε και καλα θελει Ε30 ας παρει ενα με δυνατοτερο κινητηρα και το πολυ 3-3.500 χιλιαρικα και ας μην εχει τετοιο τιμονι και σαλονι. Οταν οδηγας και πατας το γκαζι την χαρα θα στη δωσει ο κινητηρας, οχι το σπανιο τιμονι.

Fanatic
09-11-14, 13:44
Kαλα μην συγκρινουμε οποιοδηποτε Ζ3 με Ε30 αυτη την στιγμη...οχι επειδη δεν ειναι ωραιο σαν αυτοκινητο αλλα επειδη αν μπει καποιος στις αγγελιες υπαρχουν πολλα Ζ3 απο χρεπια μεχρι καλα. Αντιστοιχα Ε30 δεν πωλουνται και τοσο πολλα. Aναφερομαι σε αγγελιες για κατω απο 2000κ.εκ αλλιως 660 ή 880 τελη για αμαξι 25ετιας οντως ειναι τρελλο

Επαναλαμβανω κανεις δεν ειπε οτι 5800 ειναι τιμη ευκαιριας. Εγω το συγκεκριμενο θα το αγοραζα αν εψαχνα τετοιο αμαξι μεταξυ 4500 μεχρι 5000 αν δεν ηθελε ουτε ευρω για κατι περα απο αλλαγη μοτερ σε κατι πιο δυνατο. Αλλα για να το παντρευτω.

tsalin
09-11-14, 14:50
Από το car: Αγγελίες για 3series από 1985-1990: 121 αγγελίες με εύρος από 300Ε έως 9900(!). Το τελευταίο είναι 318i BAUER του Κορφιάτη φαινομενική κούκλα... και σχετικά ειδικό όχημα. Σημείωσε ότι E30 υπάρχει και πριν το '85 και λίγο μετά το '90, αλλά για λόγους ευκολίας τα έβγαλα εκτός.

Αγγελίες για Z3 κάθε χρονιάς μόλις 52, με εύρος τιμής από 3000Ε έως 14000Ε. Προφανώς και εδώ υπάρχουν οι εκτός τόπου και χρόνου που μας κάνουν πλάκα στις αγγελίες.

Τι θέλω να πω; ότι καλό είναι να μην το ξεχειλώνουμε. Το Ε30 είναι καλό, χρυσό κλπ κλπ, αλλά τα χρήματα που συζητάμε είναι απλά πάαααρα πολλά, χώρια που από ότι κατάλαβα το θέμα είναι και μούφα! Αυτά! :jester:

paganis
09-11-14, 16:07
νομιζω ο ενδιαφερομενος για το ε30 με την νεα του αναζητηση για ε46...εδωσε την απαντηση του! καλο χρυσο το ε30 316...αλλα οταν ειναι να δωσεις 5-6χιλ για αμαξι, δεν ειναι στις πρωτες επιλογες μας.

Bassakos
09-11-14, 16:16
ενα εχω να πω:

ΕΑΝ μπει ενα νεο μελλος στο φορουμ με ενα Ε21,Ε30,Ε28,Ε12 και οτι αλλο βαλει ο νους σας
που εχει ξοδεψει σεβαστο ποσον για την συντηρηση του
ολοι γραφεται "μπραβο για το μερακι σου" "κουκλα η γρια" "αστερι" και παει λεγοντας

ΕΑΝ καποιος ΠΑΕΙ να ασχοληθει με ενα τετοιο αμαξι...γιατι το γουσταρει
και ναι ξερει οτι θα εχει εναν κουμπαρα χωρις πατο....
"που πας να πεταξεις τα λεφτα σου"
"παρε ενα Ε46 ,παρε ενα "ταδε" " παρε ενα τουοτα , παρε ενα ελικοπτερο και παει λεγοντας

διχασμενες προσωπικοτητες ειμαστε δλδ ....οτι ναναι


over and out!

6ylinder
09-11-14, 16:38
νομιζω ο ενδιαφερομενος για το ε30 με την νεα του αναζητηση για ε46...εδωσε την απαντηση του! καλο χρυσο το ε30 316...αλλα οταν ειναι να δωσεις 5-6χιλ για αμαξι, δεν ειναι στις πρωτες επιλογες μας.

Νομίζω πως τίποτα από τα 2 δεν είναι παιδικός του έρωτας τελικά...απλά είπε να πάρει καμιά γνώμη...να περάσει η ώρα του...

paganis
09-11-14, 16:42
ενα εχω να πω:

ΕΑΝ μπει ενα νεο μελλος στο φορουμ με ενα Ε21,Ε30,Ε28,Ε12 και οτι αλλο βαλει ο νους σας
που εχει ξοδεψει σεβαστο ποσον για την συντηρηση του
ολοι γραφεται "μπραβο για το μερακι σου" "κουκλα η γρια" "αστερι" και παει λεγοντας

ΕΑΝ καποιος ΠΑΕΙ να ασχοληθει με ενα τετοιο αμαξι...γιατι το γουσταρει
και ναι ξερει οτι θα εχει εναν κουμπαρα χωρις πατο....
"που πας να πεταξεις τα λεφτα σου"
"παρε ενα Ε46 ,παρε ενα "ταδε" " παρε ενα τουοτα , παρε ενα ελικοπτερο και παει λεγοντας

διχασμενες προσωπικοτητες ειμαστε δλδ ....οτι ναναι


over and out!

οταν μπει ενα νεο μελος και ψαχνει για οικογενειακο, σαφεστατα θα τον προτρεψουμε για ε46. Οταν κανεις και εσυ οικογενεια...δεν θα σου αρκει το ε30 για τις ασφαλεις μετακινησεις σας.
αν ομως μπει καποιος και ψαχνει ενα οχημα για την προσωπικη του ευχαριστηση...σιγουρα ενα ε30 θα ειναι στις πρωτες επιλογες, εφοσον ειναι στην σωστη τιμη,

PetrosD
09-11-14, 17:14
Κι όμως γνωρίζω προσωπικά οικογενειάρχη που έχει δίλιτρο εξακύλινδρο E30 για καθημερινό. Έχει 2 κόρες 12 και 14 που έχουν μεγαλώσει με το αυτοκίνητο, πάει τις καθημερινές του μετακινήσεις, τα ταξίδια του κτλ. και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και ούτε έχει μια μεγάλη τσέπη να χώνει στο αυτοκίνητο, γιατί απλά δε ζητάει και πολλά.

paganis
09-11-14, 17:24
Κι όμως γνωρίζω προσωπικά οικογενειάρχη που έχει δίλιτρο εξακύλινδρο E30 για καθημερινό. Έχει 2 κόρες 12 και 14 που έχουν μεγαλώσει με το αυτοκίνητο, πάει τις καθημερινές του μετακινήσεις, τα ταξίδια του κτλ. και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και ούτε έχει μια μεγάλη τσέπη να χώνει στο αυτοκίνητο, γιατί απλά δε ζητάει και πολλά.

αυτος ομως ειναι η μειοψηφια, δεν αποτελει τον κανονα συν το εχει απο παλια (εχει ζησει με αυτο). Ποσοι ειναι διαθετημενοι να κανουν παραχωρησεις στην ασφαλεια-ανεση-οικονομια, αγοραζοντας οικογενειακο αυτοκινητο...οταν η αγορα εχει σαφως καλυτερες-σοφες επιλογες?
επισης οταν λες δεν ζηταει...μαλλον θα το εχει παρατησει στην τυχη του..γιατι αμαξι 25ετιας πρεπει να εχει αλλαξει τα παντα 5 φορες μεχρι τωρα..συν την αφθονη βενζινη που καει σε σχεση με ενα συγχρονο οχημα.

MarinosE46
09-11-14, 17:31
Νομίζω ότι ο sac είπε πως το e46 είναι για κάποιον φίίλο του και όχι για τον ίδιο.

KAZA
09-11-14, 19:13
ενα εχω να πω:

ΕΑΝ μπει ενα νεο μελλος στο φορουμ με ενα Ε21,Ε30,Ε28,Ε12 και οτι αλλο βαλει ο νους σας
που εχει ξοδεψει σεβαστο ποσον για την συντηρηση του
ολοι γραφεται "μπραβο για το μερακι σου" "κουκλα η γρια" "αστερι" και παει λεγοντας

ΕΑΝ καποιος ΠΑΕΙ να ασχοληθει με ενα τετοιο αμαξι...γιατι το γουσταρει
και ναι ξερει οτι θα εχει εναν κουμπαρα χωρις πατο....
"που πας να πεταξεις τα λεφτα σου"
"παρε ενα Ε46 ,παρε ενα "ταδε" " παρε ενα τουοτα , παρε ενα ελικοπτερο και παει λεγοντας

διχασμενες προσωπικοτητες ειμαστε δλδ ....οτι ναναι


over and out!

:+1::+1::+1::clap: .......

PetrosD
09-11-14, 19:39
επισης οταν λες δεν ζηταει...μαλλον θα το εχει παρατησει στην τυχη του..γιατι αμαξι 25ετιας πρεπει να εχει αλλαξει τα παντα 5 φορες μεχρι τωρα..συν την αφθονη βενζινη που καει σε σχεση με ενα συγχρονο οχημα.

Εννοώ ότι δεν είναι κάθε μήνα στο συνεργείο επειδή κάτι χάλασε, όπως νομίζουν κάποιοι ότι είναι τα παλιά αυτοκίνητα. Κάνει τα σέρβις κανονικά και αντικαθιστά κάτι όταν χαλάει. Το μόνο που έχει αφήσει στην τύχη του είναι το πίσω κάθισμα, που όντας υφασμάτινο, δεν είναι σε καλή κατάσταση.

paganis
09-11-14, 21:46
Εννοώ ότι δεν είναι κάθε μήνα στο συνεργείο επειδή κάτι χάλασε, όπως νομίζουν κάποιοι ότι είναι τα παλιά αυτοκίνητα. Κάνει τα σέρβις κανονικά και αντικαθιστά κάτι όταν χαλάει. Το μόνο που έχει αφήσει στην τύχη του είναι το πίσω κάθισμα, που όντας υφασμάτινο, δεν είναι σε καλή κατάσταση.

επειδη εχω αμμεση σχεση με τα παλια αυτοκινητα , ξερω ποσο πιο αξιοπιστα μπορει να ειναι απο τα συγχρονα ανακυκλωσιμα οχηματα. Αυτο ομως ,δεν γινεται μονο λογω καλυτερης ποιοτητας αλλα κυριως επειδη δεν εχουν ηλεκτρονικα και ευαισθητα γκατζετακια-αισθητηρες.
και εγω το γουσταρω το ε30 ακομα και πιο παλια bmw( εχω και ενα ε21)...αλλα σε καμια περιπτωση δεν το εχω για καθημερινο και σιγουρα δεν θα εβαζα μεσα την οικογενεια να παω ταξιδι.

tsalin
09-11-14, 22:41
Μερικές σκέψεις...

Εγώ μεγάλωσα μέσα σε ένα Ε21 mod. 1981 που αφού περάσαμε 10 χρόνια μαζί άλλαξε για 6μήνες σε Ε30 mod 1988 κάπου στις αρχές του 1991, μέχρι να έρθει από τα εξωτερικά ένα απαστράπτων καινούριο E36. Όλα αυτά τα οχήματα λοιπόν, ιδιαίτερα το Ε21, αλλά και το Ε30 -μιας και ήταν το μεράκι του πατέρα, που άλλαξε το μοντέλο μόλις 1 χρόνο αφού πήρε το E21- έχουν πραγματική και ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για μένα.

Όμως από την δική μου εμπειρία, ενα αυτοκίνητο 15+, σκεφτείτε ένα 25+, με πολλά πολλά χιλιόμετρα είναι προβληματικό για τις καθημερινές μετακινήσεις μέσα και έξω από την πόλη. Το έχω, το ζω, το βλέπω με μια γύρα στο forum.

Λέει κάποιος είναι θρύλος... Όχι, δυστυχώς δεν είναι, είναι ένα απλό αυτοκίνητο 25ετίας. Θρύλος είναι ένα γνήσιο Μ3, θρύλος είναι ένα Ε28/Μ535i, δεν είναι το καγκουρεμένο Ε30/Μ40. Όμως και αυτά κανείς δεν τα χρησιμοποιεί για καθημερινά.

Λέει κάποιος, ότι όταν εμφανίζεται ένα παλιό και καλοσυντηρημένο BMW πέφτει χειροκρότημα. Φυσικά, γιατί αυτό θέλει χρήμα & κόπο και όποιος το κάνει είναι άξιος συγχαρητηρίων. Όμως είναι άλλο αυτό και άλλο η επιχειρηματολογία ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς ένα τέτοιο αυτοκίνητο για καθημερινό και να είναι καλύτερα από οποιοδήποτε σύγχρονο. Αν αφήσει κανείς εκτός τα περί ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας -που από μόνα τους αρκούν για να κατατάξουν το συγκεκριμένο όχημα σε garage queen, μόνο η βενζίνη που καταναλώνει ένας τέτοιος κινητήρας, αρκεί. Ποιός λογικός άνθρωπος μπορεί να προτείνει ένα τέτοιο αυτοκίνητο για καθημερινό, όταν ακόμα και το Ε46, 10 χρόνια μετά από το εν λόγω Ε30, καίει τουλάχιστον 10lt-15lt/100km με συντηρητική οδήγηση...

Αφήνω για το τέλος το καλύτερο, ότι μία τιμή γύρο στο 5χίλιαρο είναι φυσιολογική γιατί έχει λέει ηλιοροφή, δέρμα και σούπερ ζάντες... Φυσικά είναι φυσιολογική, για τον πωλητή που του λοίπουν τα 5χιλιάρικα... γιατί για τον πραγματικό (!) αγοραστή που πρέπει να σκάσει τα χρήματα για το "εφηβικό του όνειρο" υπάρχουν περισσότερο γνήσιες, λιγότερο καγκουρεμένες προτάσεις στο ένα τρίτο της τιμής... Και ας είναι χωρίς τιμόνι m-tech (άσε που νομίζω ότι ούτε αυτό φοράει τέτοιο), και με χειροκίνητη ηλιοροφή... Και φυσικά επειδή είναι και το παιδικό του όνειρο, θα του δωθεί η ευκαιρία να το φτιάξει!!!

Χαλαρά λοιπόν! γιατί είναι άλλο να έχεις και να χαίρεσαι ένα Ε30 για βολτάρισμα, πλύσιμο και γυάλισμα και άλλο να πρέπει να αγκομαχάς καθημερινά στο σπίτι-δουλειά-ψώνια-δουλειές κλπ κλπ κλπ...

Over & Out λοιπόν και φιλικές καληνύχτες!

Fanatic
10-11-14, 08:21
Καλα δεν νομιζω οτι οι συγκεκριμενες ζαντες και το schnitzer τιμονι καθιστουν το συγκεκριμενο Ε30 ως καγκουρεμενο...


Υ.Γ Μονο στους καθρεφτες διαφωνω.

rapid_fast
10-11-14, 11:02
Κ ο καθένας από εμάς χάνει το χρόνο του για να του απαντήσει σοβαρά...κρίμα.

Μα απο τις σοβαρές απαντήσεις ο άνθρωπος άλλαξε γνώμη..
Και αυτό νομίζω είναι το άρτιο..
Να αλλάζει κάποιος άποψη ζυγίζοντας καλύτερα τα δεδομένα...

PetrosD
10-11-14, 11:09
Αν ο άνθρωπος το είχε παιδικό όνειρο, θα έπρεπε να βρει μια E30 σε καλή κατάσταση, φτηνή, να την πάρει να κάνει το κέφι του, όσο μπορούσε και μετά πάμε για άλλα.

6ylinder
10-11-14, 11:44
Μα απο τις σοβαρές απαντήσεις ο άνθρωπος άλλαξε γνώμη..
Και αυτό νομίζω είναι το άρτιο..
Να αλλάζει κάποιος άποψη ζυγίζοντας καλύτερα τα δεδομένα...

Αυτό που λες, είναι το απολύτως λογικό...

...και αφού άλλαξε γνώμη, να πει "τελικά τα ξαναζύγισα και έχετε δίκιο...", όχι να εφευρίσκει φίλους (και συναδέλφους...) (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32420) που μετά εξαφανίζονται (http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23208www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23208).

Τι πιο ειλικρινές από το να πει "άλλαξα γνώμη";

Dim77
10-11-14, 12:03
Πολλοί εχαρακτήρισαν αυτούς που είπαν την προσεκτική-επιφυλακτική άποψη, πικρόχολους, εμπαθείς κλπ....

Θα πώ σε όλους τους (κυρίως κατόχους Ε30) που αναθεμάτισαν την άποψη της ''προσοχής'' στο Ε30, ότι κανείς δεν κατηγορεί ή δεν θεωρεί όμορφα και ωραία και οδηγικά ευχάριστα τα Ε30.

Εννοείται πως όλοι θα επικροτήσουμε τον κάτοχο Ε30 που το ΕΧΕΙ και το συντηρεί και το αναβαθμίζει...εν γνώση του και ξέρει τι θέλει και τι κάνει.

Αλλά όταν κάποιος ρωτάει ή το σκέφτεται ή αναρωτιέται τι άλλο θα χρειαστεί, ε τότε, θα του γράψουμε ότι στα 20-25-40 χρόνια, τα ΔΟΜΙΚΑ υλικά του αυτοκινήτου αν δεν έχουν προσοχή δεν θα ανταπεξέλθουν.
Και ειδικά όταν λέμε για καθημερινό όχημα οικογένειας.

Και εγώ στην Ascona μεγάλωσα, όταν ήταν καινούρια. Στα 22 μου (και 22 της Ascona) ήταν μια γριούλα.... και ήθελε πολλά χρηματα για να ανανεωθεί. Στα 35 δε....το όνειρο ήταν πιθανό να βγεί εφιάλτης.

Άλλο ο αποφασισμένος χρήστης παλαιών οχημάτων, άλλο αυτός που αναρωτιέται ''μήπως και εγώ μπορώ να γυρίσω στο 1982''....ε δε γίνεται έτσι απλά.

Υ.Γ. Δε μου αρέσει να βάζουμε λίνκ από άλλα φόρουμ, αλλά δυστυχώς με πειράζει πιο πολύ η κοροϊδία....''Ένoς φίλος μου δεν του σηκώνεται...τι να κάνω? -Πάρε cialis...εεε..ο φίλος εννοώ'' :D

PetrosD
10-11-14, 12:09
Κανονικά, μια παρέα είμαστε.

rapid_fast
10-11-14, 12:56
Ένoς φίλος μου δεν του σηκώνεται...τι να κάνω? -Πάρε cialis...εεε..ο φίλος εννοώ'' :D
Με ενδιαφέρει το θέμα για ένα "φίλο" μου.. Πόσο κάνει αυτό? Το στέλνεις ταχυδρομικά
αν σε πληρώσω στην τράπεζα?

Dim77
10-11-14, 13:03
Χαχαχα :icon18:

DiMiTrIs_
10-11-14, 13:21
το θεμα παλιο αυτοκινητο εχει καταντησει σαν μια νεροποντη που βαφτιζεται εκτακτα επκινδυνα καιρικα φαινομενα και βγαινουν 10 δελτια...........
και πως να προστατευτουμε και τι μετρα προληψεις να παρουμε....
λες και θα λιωσουμε.....που να εριχνε τα χιονια που εριχνε πριν 20 χρονια........

SAC
10-11-14, 17:47
Κ ο καθένας από εμάς χάνει το χρόνο του για να του απαντήσει σοβαρά...κρίμα.

Όπως ανέφερα σε άλλο post, το E46 είναι για φίλο που δεν έχει και δεν θέλει να έχει επαφή με forum και club...
Δική μου επιλογή είναι μόνο το e30 και την εγγραφή στο άλλο forum την έκανα μόνο και μόνο για να ρωτήσω επιπλέον info για το e46.
Εξάλλου, μπορείτε να διαπιστώσετε από το profile μου από πότε είμαι μέλος στο forum, πόσα post έχω και εάν έχω ενοχλήσει για "ψύλλου πήδημα".
Αυτά από εμένα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και εξαγωγή βιαστικών συμπερασμάτων...

PetrosD
10-11-14, 18:03
Το 30άρι θα το πάρεις;

SAC
11-11-14, 08:36
Το 30άρι θα το πάρεις;

Σε εκτενή τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον γιο του ιδιοκτήτη, μου ανέφερε ότι δεν συζητάει επ' ουδενί για οτιδήποτε λιγότερο από 5000, δεδομένου ότι έχει αρκετά extra, είναι δεύτερο χέρι και έχει ρίξει πολλή προσωπική εργασία.
:(

rapid_fast
11-11-14, 10:06
Σε εκτενή τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον γιο του ιδιοκτήτη, μου ανέφερε ότι δεν συζητάει επ' ουδενί για οτιδήποτε λιγότερο από 5000, δεδομένου ότι έχει αρκετά extra, είναι δεύτερο χέρι και έχει ρίξει πολλή προσωπική εργασία.
:(

Δε σου κρύβω οτι δεν μπορώ να βρώ κανένα έξτρα στο αυτοκίνητο..

PetrosD
11-11-14, 10:30
Βρες άλλο. Πχ:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5364336/
ή
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5442226/

ή ακόμα καλύτερα αυτό:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5211169/

και άλλα:
http://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&category=&make=298&model=929&variant=&price-from=%3E500&price-to=%3C3000&registration-from=%3E1985&registration-to=%3C1991&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=manual&drive_type=&euroclass=&airbags-ranged=&kteo=&seats-from=&seats-to=&sort=&rg=&radius=20&postcode=13231&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

Fanatic
11-11-14, 10:34
Δε σου κρύβω οτι δεν μπορώ να βρώ κανένα έξτρα στο αυτοκίνητο..

mtech 2 πακετο προφυλακτηρων, καθισματα ///Μ, ζαντες διαιρουμενες BBS, schnitzer τιμονι και φρενα ///Μ προφανως...

5κ (αλλα οχι παραπανω) ειναι μεσα σε λογικα πλαισια για το οχημα. ΔΕΝ ειναι φθηνο αλλα δεν ειναι και χαζα τα λεφτα που ζηταει.

Fanatic
11-11-14, 10:43
Βρες άλλο. Πχ:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5364336/
ή
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5442226/

ή ακόμα καλύτερα αυτό:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5211169/

και άλλα:
http://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&category=&make=298&model=929&variant=&price-from=%3E500&price-to=%3C3000&registration-from=%3E1985&registration-to=%3C1991&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=manual&drive_type=&euroclass=&airbags-ranged=&kteo=&seats-from=&seats-to=&sort=&rg=&radius=20&postcode=13231&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

Επισης

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5663517/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5379846/ Μαλλον η καλυτερη περιπτωση απο ολες...γνησιο 318is!!

Και ενα ετσι για πλακα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5309175/ :jester:

TSAF
11-11-14, 11:01
mtech 2 πακετο προφυλακτηρων, καθισματα ///Μ, ζαντες διαιρουμενες BBS, schnitzer τιμονι και φρενα ///Μ προφανως...

5κ (αλλα οχι παραπανω) ειναι μεσα σε λογικα πλαισια για το οχημα. ΔΕΝ ειναι φθηνο αλλα δεν ειναι και χαζα τα λεφτα που ζηταει.

Well Said!!!

6ylinder
11-11-14, 11:06
Και θα την πω σε όλους σας γιατί βρήκα το καλύτερο και οικονομικότερο (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5115428/) :jester: (αρκεί να αλλάξετε το άθλιο τιμόνι)...2.000€ χωρίς τις ζάντες....ναι, ναι ξέρω...δεν το βρήκατε γιατί λέει του '96...να ψάχνετε καλύτερα :party:

DiMiTrIs_
11-11-14, 11:09
Δε σου κρύβω οτι δεν μπορώ να βρώ κανένα έξτρα στο αυτοκίνητο..

ουτε εγω σε ενα σιτροεν σε ενα πεζο και φιατ.....

rapid_fast
11-11-14, 11:09
mtech 2 πακετο προφυλακτηρων, καθισματα ///Μ, ζαντες διαιρουμενες BBS, schnitzer τιμονι και φρενα ///Μ προφανως...

5κ (αλλα οχι παραπανω) ειναι μεσα σε λογικα πλαισια για το οχημα. ΔΕΝ ειναι φθηνο αλλα δεν ειναι και χαζα τα λεφτα που ζηταει.

Δεν σου κρύβω, οτι με 1900 ευρώ είχα φέρει Μ535 απο την Γερμανια, το έκοψα στα
2 και το πέρασα στο αυτοκίνητο μου ολο..
Συνολικό κόστος 3200 ευρώ..
Και είχα a/c abs αερόσακο, κομπιούτερ ταξιδιού, διαγνωστικό, κοτσαδούρα, μπάρα μπρός πίσω, ηλεκτρικά παράθυρα, μεγάλη εργαλειοθήκη, ομίχλης μπρος πίσω, τεμπέλη μπρός πίσω, μπλοκε διαφορικό, άλλη γέφυρα πίσω, τηλέφωνο στα αζήτητα, βεμπάστο καυστήρα
για το κρύο πρωινο, ηλεκτρικά καθίσματα ηλεκτρική ηλιοροφή, υαλοκαθαριστήρες στα φανάρια, διπλές εξατμίσεις χρώμιο πίσω,φιμέ τζάμια (τα στάνταρ ήταν τα λευκά παλιά..) κλπ κλπ κλπ..
Ξέρεις με πόσα το έδωσα? με 1200 που πήρα απο την απόσυρση..
Αυτή ήταν η αξία του..
Και το έδωσα τόσο, γιατί η πραγματική του αξία στην αγορά ήταν 600 ευρώ.. Δεκάρα περισσότερο..
Εγώ προσωπικά θεωρώ την τιμή του Ε30 εξωπραγματική.. Γενικώς..

Fanatic
11-11-14, 11:12
Και θα την πω σε όλους σας γιατί βρήκα το καλύτερο και οικονομικότερο (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5115428/) :jester: (αρκεί να αλλάξετε το άθλιο τιμόνι)...2.000€ χωρίς τις ζάντες....ναι, ναι ξέρω...δεν το βρήκατε γιατί λέει του '96...να ψάχνετε καλύτερα :party:

Θα του εδινα λεφτα να μου το παραδωσει χωρις αυτο το τιμονι! χαχαχαχα :icon11:

Καλη περιπτωση οντως!

DiMiTrIs_
11-11-14, 11:19
Και θα την πω σε όλους σας γιατί βρήκα το καλύτερο και οικονομικότερο (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5115428/) :jester: (αρκεί να αλλάξετε το άθλιο τιμόνι)...2.000€ χωρίς τις ζάντες....ναι, ναι ξέρω...δεν το βρήκατε γιατί λέει του '96...να ψάχνετε καλύτερα :party:

καθε bmwakias που σεβεται τον εαυτο του εχει δει και αυτο το ε30 στο καρ!(δεν εχει οροφη και ειναι γνησιο κριμα)

PetrosD
11-11-14, 11:42
Εγώ από τότε που πήρα το δικό μου, σταμάτησα όχι μόνο να ψάχνω για E30 στο car, αλλά να μπαίνω γενικώς στο car.

6ylinder
11-11-14, 12:13
Εγώ από τότε που πήρα το δικό μου, σταμάτησα όχι μόνο να ψάχνω για E30 στο car, αλλά να μπαίνω γενικώς στο car.

Κακώς κάκιστα...έτσι χάνεις την ευκαιρία να λες..."τι έκανα ο μ@λ@κ@ς..." :bigthumb:

DiMiTrIs_
11-11-14, 12:24
Εγώ από τότε που πήρα το δικό μου, σταμάτησα όχι μόνο να ψάχνω για E30 στο car, αλλά να μπαίνω γενικώς στο car.

ετσι ειναι μεχρι να παρεις αυτο που θες και να μηνεχεις ματια για αλλο!

manosm3
11-11-14, 12:48
mtech 2 πακετο προφυλακτηρων, καθισματα ///Μ, ζαντες διαιρουμενες BBS, schnitzer τιμονι και φρενα ///Μ προφανως...

5κ (αλλα οχι παραπανω) ειναι μεσα σε λογικα πλαισια για το οχημα. ΔΕΝ ειναι φθηνο αλλα δεν ειναι και χαζα τα λεφτα που ζηταει.

με μια μικρη επιφυλαξη, οι ζαντες ειναι ιμιτασιον

PetrosD
11-11-14, 12:51
Κακώς κάκιστα...έτσι χάνεις την ευκαιρία να λες..."τι έκανα ο μ@λ@κ@ς..." :bigthumb:

Έτσι!!!!:icon18:

ετσι ειναι μεχρι να παρεις αυτο που θες και να μηνεχεις ματια για αλλο!

Σωστός!!

Fanatic
11-11-14, 13:06
με μια μικρη επιφυλαξη, οι ζαντες ειναι ιμιτασιον

Καθολου απιθανο. Για πες ομως πως το δικαιολογεις για να μαθαινουμε και εμεις.

SAC
11-11-14, 14:37
Καθολου απιθανο. Για πες ομως πως το δικαιολογεις για να μαθαινουμε και εμεις.

Για τις ζάντες μου το έχουν επιβεβαιώσει και φίλοι του ιδιοκτήτη ότι είναι replica...

konoss
11-11-14, 15:20
Αυτη ειναι μια γνησια bbs rs , νομιζω φαινονται πολυ καλα οι διαφορες .


Επισης τα δυο 318is πιστευω οτι ειναι πολυ αξιολογα και σε σωστη τιμη .

manosm3
11-11-14, 15:31
Καθολου απιθανο. Για πες ομως πως το δικαιολογεις για να μαθαινουμε και εμεις.

οταν μεγαλωσεις θα σου μαθω :icon_pai:

Fanatic
11-11-14, 15:47
οταν μεγαλωσεις θα σου μαθω :icon_pai:

Ημουν σιγουρος οτι θα πεις μλκια...:icon_toil :shakehead

Fanatic
11-11-14, 15:52
Αυτη ειναι μια γνησια bbs rs , νομιζω φαινονται πολυ καλα οι διαφορες .


Μαλλον εγω ειμαι στραβος γιατι περα απο τις βιδες που ειναι πιο μεγαλες στις γνησιες δεν βλεπω καμια τοσο ορατη διαφορα.

Εκτος αν εννοεις το καπακι "BBS"...

Εκ του ασφαλους πλεον μετα το post του SAC οντως λεω και εγω οτι ειναι replica.

konoss
11-11-14, 16:18
Απο μακρια η κυριοτερη διαφορα ειναι οι βιδες , που στις replica ειναι μονο εφε χωρις κεφαλι .

paganis
11-11-14, 20:28
οταν ειχα γραψει πως τις ζαντες αυτες , τις βρισκεις με 500ευρω κατι ηξερα. Οι ζαντες κανουν μπαμ πως ειναι ρεπλικα.

Stunt Mike
11-11-14, 21:13
Εγώ προσωπικά θεωρώ την τιμή του Ε30 εξωπραγματική.. Γενικώς..

Προσωπικα θεωρω οποιονδηποτε δωσει πανω απο 2000 ευρω για ενα τετοιο Ε30,αξιο της μοιρας του...Αλλα ολα τα προιοντα εχουν τον αγοραστη τους....

ziaba
23-11-14, 08:47
χωρις χαμηλωμα και πιο αρνητικο καμπερ το 30αρι ειναι λες και πανω σε βαρελια με αυτες τ ζαντες χιλες φορες οι μαμα 14-15αρες

tsalin
23-11-14, 11:17
Η αγγελία πάντως διαγράφηκε...