PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος στην καμπινα


jimmy 46
18-12-14, 19:22
Γεια σε όλους. Εχω μια ερωτηση να κανω: Οταν κοψω απότομα το τιμονι σε μια στροφη με σκοπό να γλιστρησει το πισω μερος και dsc off, ακουγεται στην καμπινα ένας θορυβος (ενα γρρρρ). Τι γίνεται;

rapid_fast
18-12-14, 20:53
Γεια σε όλους. Εχω μια ερωτηση να κανω: Οταν κοψω απότομα το τιμονι σε μια στροφη με σκοπό να γλιστρησει το πισω μερος και dsc off, ακουγεται στην καμπινα ένας θορυβος (ενα γρρρρ). Τι γίνεται;

υποστρεφεις....

AlexVag
18-12-14, 22:49
Η υποστρεφεις η μπαινουν τα ηλεκτρονικα και σε φρεναρουν κανοντας αυτον τον χαρακτηριστικο ηχο... Δεν ξερω τι ηλεκτρονικα και τι σταδια απενεργοποιησξς εχει το αυτοκινητο σου καθως εγω εχω 39αρι με απλο αντισπιν αλλα στο passat cc του πατερα μου τα ηλεκτρονικα δεν βγαινουν ποτε εκτος και αν το στραμπουληξεις για να υπερστρεψει οταν αρχισει να γλισταει αρκετα μπαινουν τα ηλεκτρονικα καο φρεναρουν τον τροχο που πρεπει για να ισισωσει το αυτοκινητο...

Επισηε τσεκαρε το πορτμπαγκαζ σου για τιποτα που μπορει να κατρακυλαει...

Αλλα πες μας και τι θορυβος ειναι ακριβως...απο που τον ακους...σε τι φαση ειναι εκεινη τη στιγμη το αυτοκινητο και αν τρεμει...

jimmy 46
19-12-14, 13:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αυτός ο θόρυβος δημιουργείται μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όταν για παράδειγμα κάνεις μια μπάντα (όσο γίνεται με το αυτοκίνητο αυτό 46αρι 1600 facelift n45) δεν ακούγεται.

Μόνο όταν είναι πάνω στην στροφη με σκοπό την υπερστροφή...κάτι σαν τρέμουλο στην καμπίνα

rapid_fast
19-12-14, 14:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αυτός ο θόρυβος δημιουργείται μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όταν για παράδειγμα κάνεις μια μπάντα (όσο γίνεται με το αυτοκίνητο αυτό 46αρι 1600 facelift n45) δεν ακούγεται.

Μόνο όταν είναι πάνω στην στροφη με σκοπό την υπερστροφή...κάτι σαν τρέμουλο στην καμπίνα

Υποστροφη....

jimmy 46
19-12-14, 14:39
Και οταν υπερστρεφει υπαρχει το τρεμουλο..

rapid_fast
19-12-14, 15:31
Και οταν υπερστρεφει υπαρχει το τρεμουλο..

Αυτός ο θόρυβος δημιουργείται μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όταν για παράδειγμα κάνεις μια μπάντα (όσο γίνεται με το αυτοκίνητο αυτό 46αρι 1600 facelift n45) δεν ακούγεται.

Μόνο όταν είναι πάνω στην στροφη με σκοπό την υπερστροφή...κάτι σαν τρέμουλο στην καμπίνα
Υποστροφή............

jimmy 46
19-12-14, 15:45
Εντάξει rapid έκανα λάθος στο πιο πάνω μήνυμα . Και όταν "διπλωνει" ο κωλος υπάρχει το τρεμουλο.

rapid_fast
19-12-14, 16:26
Στο κάνει και στο στεγνό αυτό???

jimmy 46
19-12-14, 16:33
Βασικά δεν το χω κοιταξει στο στεγνο..αλλά σε βρεγμένο 4-5 φορες το χω παρατηρησει.

AlexVag
19-12-14, 17:05
Στο βρεγμενο λογικο ειναι να το κανει...

rapid_fast
19-12-14, 17:26
Απώλεια πρόσφυσης είναι..
Τα λάστιχα παράγουν τον θόρυβο όπως χορεύουν και ξαναβρίσκουν πρόσφυση στιγμιαία
με το πλευρικό δόντι..

jimmy 46
19-12-14, 18:17
Ααα...ευτυχώς γιατί νόμιζα οτι είχε να κάνει με κάποια δυσλειτουργια ή τη στιγμιαία παρέμβαση του dsc.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!!!

:cheers: :cheers:

rapid_fast
20-12-14, 07:53
Οταν βγάλεις τελείως τα ηλεκτρονικά, είσαι μόνος σου..
Μόνο το ABS μένει, και έτσι δεν μπορείς να κάνεις χειροφρενιές..
Ολα τα άλλα γίνονται...