PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw e36 compact


giorgoss34
04-03-15, 17:35
Για χαρα σε ολους εχω ενα προβλημα με το αυτοκινητο
εδω και 2 μηνες εχω κρυο αερα στο καλοριφερ μονο οταν ζεσταθει λιγο και λιγο παραπανω γκαζι βγαςει ζεστο αερα
μου ανεβενει επισεις και η θερμοκρασια οταν ειμαι μεσα στην πολη η σε φαναρια γενικα οταν ειναι σταματημενο πανω απο 2 με 3 λεπτα , πρεπει να πατησο κανα 3 με 4ερις γκαζιες για να ερθει σε κανονικγ θερμοκρασια οταν ειμαι σε εθνικη ολα καλα και η θερμοκρασια κανονικη αλλα και το καλοριφερ εχει ζεστο αερα
εχει κανεις καμια ιδεα
Ευχαριστω

SUPERCHARGER
04-03-15, 18:50
κολλημενος θερμοστατης

giorgoss34
04-03-15, 19:15
ευχαριστω για την απντηση θερμοστατη αλλαξα πριν απο κανενα 6 μηνο με ενα ημιτασιον
αλλαξα και τρομπα νερου πριν απο 1 μηνα

SUPERCHARGER
04-03-15, 22:54
τι βαθμους ειναι το ημιτασιον ?
να υποθεσω και η τρομπα ημιτασιον ?

giorgoss34
05-03-15, 13:24
δεν εχω ιδεα για βαθμουσ αγορασα πριν λιγο εναν καινοθργιο θερμοστατη και τον εβαλα πανω
στην αρχη ειχε την ιδια σιμπεριφορα με τον προηγοθμενο, μετα πηγα μια βολτα κανα 5/6 χιλιομετρα κα σιγα σιγα αρχισε να βγαινει ζεστοσ αερασ απο το καλιριφερ το αφησα και κανενα 20 αλεπτο σταματημενο η θερμοκρασια ηταν κολιμενη στην μεση και ειχα ζεστο αερα μεχρι τωρα ολα οκ

Ευχαριστω τον SUPERCHARGER

SUPERCHARGER
05-03-15, 20:08
να κανεις και καλη εξαερωση

giorgoss34
06-03-15, 19:05
Ναι του εκανα εξαερωση εβγαλε αρκτο αερα απο την ταπα εξαερισμου εκανα κανα 20χιλ ολα ενταξει το μονο που βλεπω τωρα ειναι οταν ανοιξω το καπο βγενει λιγος ατμος απο την ταπαεξαερισμου αν λιγο την ξεφιδωσω βγαινει κατεφθειαν παραφλου ειναι νορμαλ η φταιει κατι αλλο?

giorgoss34
06-03-15, 19:29
Ναι του εκανα εξαερωση εβγαλε αρκτο αερα απο την ταπα εξαερισμου εκανα κανα 20χιλ ολα ενταξει το μονο που βλεπω τωρα ειναι οταν ανοιξω το καπο βγενει λιγος ατμος απο την ταπαεξαερισμου αν λιγο την ξεφιδωσω βγαινει κατεφθειαν παραφλου ειναι νορμαλ η φταιει κατι αλλο?
Α και κατι αλλο που ξεχασα το βεντιλατερ σημερα που το ειχα κανενα 20 λεπτο το αυτοκινητο ανικτο στο ρελαντι δεν δουλεψε μολις εβαλα το αιρκοντισιον τοτε πηρε μπρος αν πεζει κανενα ρολο και αυτο δεν ξερω

SUPERCHARGER
06-03-15, 19:51
αρα μαλλον δεν εχεις κανει καλη εξαερωση.
οταν αναβεις το air condition παντα αναβει και η δευτερη σκαλα του βεντιλατερ.

giorgoss34
06-03-15, 20:37
εξαερωση εκανα ανοιξα το καλοριφερ στο ζεστο στο 2 ανοιξα την ταπα και την ταπα με την πλαστικη βιδουλα και εριχνα παραφλου σιγα σιγα μεχρι που ξεχιλησαν τα εκλεισα και μετα απο κανα δεκαλεπτο ανοιξα την ταπα και ειδα οτι ηθελε κανα μισο λιτρο σημπληρωμα αυτα
δεν ξερω αν ηταν ολα σωστα αυτα που εκανα μηπος υπαρχει και κατι αλλο να κανω?
ευχαριστω

SUPERCHARGER
07-03-15, 16:36
αστο να κρυωσει και κανε εξαερωση απο την πλαστικη διδα ΧΩΡΙΣ να το βαλεις μπροστα.
απλα ανοιξε τον διακοπτη και γυρνα το στο ζεστο.
Ριχνεις υγρα στο παγουρι μεχρι να σταματησει να βγαζει φυσαλιδες, βαλε το καπακι στο παγουρι, κλεισε την βιδα, και βαλε μπροστα χωρις να βαλεις το καλοριφερ στο 2. απλα να ειναι στο ζεστο.
ανοιξε παλι την πλαστικη βιδα ΧΩΡΙΣ να την βγαλεις. Μολις σταματησει να βγαζει φυσαλιδες την κλεινεις. Βαλε το καλοριφερ στο 1.
Περιμενεις να παρει το βεντιλατερ μπροστα μονο του. Αν δεν παρει, ανοιγεις παλι ΜΟΝΟ την πλαστικη βιδα μεχρι να παρει το βεντιλατερ μπροστα, και την κλεινεις αμεσως μολις παρει.
ΤΟ ΠΑΓΟΥΡΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
Στο παγουρι θα συμπληρωσεις μονο οταν κατεβει 2-3 δαχτυλα.

giorgoss34
14-03-15, 15:11
Ευχαριστω και συνεχιζω, τα εκανα ολλα αυτα τωρα παντοτας το γκαζι χανει νερα απο την ταπο εχαερισμου
αλαχα την ταπα το δοκιμασα παλι το ιδιο σφιγγο την ταπα γερα παλι το ιδιο οσο πιο πολΥ γκαζι παταω τοσο πιο πολυ νερο βγενει απο την ταπα τι μπορει να φταιει..

SUPERCHARGER
14-03-15, 23:39
το o-ring ειναι στην θεση του ? Δεν θελει πολυ σφιξιμο, απλα να πατησει και ειναι ΟΚ.

giorgoss34
16-03-15, 12:58
Εχει σπασει το πλαστικο που βιδωνει πανω η βιδα εξαερισμου
φτιαχνεται με τιποτα κολα η πρεπει να βαλω καινουργιο ψυγειο?

giorgoss34
16-03-15, 13:02
39860Φοτογραφια εδω

SUPERCHARGER
16-03-15, 13:32
http://bmwfans.info/parts-catalog/E36-Coupe/Europe/318is-M42/L-M/jan1996/browse/radiator/radiator/

κωδικος ανταλλακτικου 17111728722 (το νουμερο 5)

giorgoss34
16-03-15, 13:54
ευχαριστω για την αμεση απαντηση
το ιδιο σκεφτηκα και εγω αλλα το νοθμερο 5 ειναι το καπακι μονο αν παρατηρησεις
το πλαστικο αυτο το σπασμενο ερχεται απο κατω διλδ ειναι μερος του ψυγειου
ετσι δεν ειναι η κανω λαθως

SUPERCHARGER
16-03-15, 18:25
η ταπα σου βιδωνει σε αυτο το καπακι, αρα θες μονο το καπακι.
δεν το σχεδιο και παραγγειλε οτι νομιζεις.
ετσι κι αλλιως, ειναι φτηνα πλεον.