PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά e92 325d ή 330d


Giannis_
06-03-16, 18:10
Καλησπέρα σε όλους...καινούργιος στο φόρουμ και ελπίζω να γίνω σύντομα ιδιοκτήτης της κούκλας e92...θα ήθελα την γνώμη σας,πράγματα που πρέπει να προσέξω,κάτοχοι πετρελαίου BMW και γενικότερα οτι έχετε κατα νου για τα 325 η 330 πάντα πετρέλαια...είναι κινητήρες διαμάντια ή πάσχουν κάπου;σχεδόν όλα που βρίσκω είναι αυτόματα...είναι ωραία η αίσθηση ή θα με εκνευρίζει σε κάθε αλλαγή;;τα xdrive έχουν καλή τετρακίνηση ή να απομακρυνθώ;;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...:):):)

stef
06-03-16, 19:05
Εισαγωγή θες να το κάνεις το αυτοκίνητο;

Giannis_
06-03-16, 23:24
Οχι μένω μόνιμα Βουλγαρία...όποτε δεν εχω κάποιο πρόβλημα σε θεμα σήματος ή ασφαλείας γιαυτο και σκέφτομαι να προβώ σε αυτή την αγορά...

stef
07-03-16, 06:02
Τότε γιατί δεν σκέφτεσαι το 335d?

harristheo
07-03-16, 07:19
Το ιδιο θα έγραφα και εγω μολις
335d και αυτοματο

Το εχει φίλος στην Αγγλία με προγραμμα

Μιλαμε για ροπη νταλίκας

Giannis_
07-03-16, 10:05
Δεν είναι άσχημη ιδέα απλώς δεν υπάρχουν πολλά 335d...και επειδή μιλάω με έναν που πουλάει ένα 330d πρώτο χέρι...θελω να δω αν είναι καλό...γιαυτο και οι τόσες ερωτήσεις...ναι αν βρω καλό 335d δεν θα με χάλαγε απλώς θα πέφτει πολύ κίνηση και πολύ κέντρο και δεν είναι κρίμα;;

Dim77
07-03-16, 10:43
Πιο σημαντικό είναι να είναι καλό το μεταχειρισμένο όχημα. Από εκεί και πέρα, και 325d αυτόματο θα κινείται άνετα παντού...

rapid_fast
07-03-16, 11:15
Με μεγάλη μου πικρία βλέπω,
οτι ένα αυτοκίνητο σαν το 335
το αντιμετωπίζετε σαν να είναι φακελάκι με στραγάλια...
Υπάρχει και το 320D.. που προφανώς και είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο για το 99.999% του πλανήτη..
Ξέρω, δεν βοηθάω την κουβέντα, οπότε αγνοήστε με..

Giannis_
07-03-16, 11:36
Προς θεού δεν το αντιμετωπίζω σαν στραγάλια...και συγνώμη αν έδειξα κάτι τέτοιο...απλώς είναι κρίμα να πάρω το 335d και να μην πηγαίνει όπως του αξίζει...κάνω ταξίδια και συνήθως το κάθε ταξίδι μου είναι απο 500 έως 1000χλμ θελω να είναι άνετο και στην πόλη ξεκούραστο και να μην καίει παρά πολλά...απλώς 320d εχω ακούσει κάτι για πολλαπλασιαστές και γιαυτο βγήκα απο το τριπάκι...ειμαι εδώ για να ακούσω τις συμβουλές σας... αν έδειξα αλαζονικός πραγματικά συγνώμη...

Dim77
07-03-16, 11:41
Δε φταίς εσύ, είναι γενικό το θέμα. Γράφεις για 325 ή 330 και σου απαντάνε γιατί δεν παίρνεις 335.
Και 550d θα έλεγα εγώ...αλλά για καθημερινή οδήγηση το 320d, είναι πολύ γρήγορο...Από εκεί και πάνω είναι πλεονασμός.

Πάρε ότι βρείς σε καλύτερη κατάσταση. Προβλήματα θα έχουν όλα. Αν τα 325-330-335 είναι όλα 6κύλινδρα, το μεγαλύτερο θα έχει πιο σύνθετες-απαιτητικά εξαρτήματα όπως τουρμπίνες-μπεκ-κλπ και θα αντιμετωπίζει ευκολότερα προβλήματα και θα έχει απαιτήσεις για καλύτερης ποιότητας καύσιμο.

Giannis_
07-03-16, 11:57
Υπάρχει όμως κάποιο σύνηθες φαινόμενο..;;.το μεταχειρισμένο το ξέρω είναι λαχείο απλώς στο 320 e36 μας ήρθε η καλή και ακόμα και τώρα και μετά απο 300.000 δεν έχει βγάλει τιποτα...μέσω vin άμα το παω σε επίσημο αντιπρόσωπο μπορεί να δει ποσά σέρβις εχουν γίνει στο δίκτυο της BMW?Dim77 εννοείς πολύπλοκα είναι όλα τα εξακύλινδρα ή τα 335;

Driver M
07-03-16, 13:18
Προς θεού δεν το αντιμετωπίζω σαν στραγάλια...και συγνώμη αν έδειξα κάτι τέτοιο...απλώς είναι κρίμα να πάρω το 335d και να μην πηγαίνει όπως του αξίζει...κάνω ταξίδια και συνήθως το κάθε ταξίδι μου είναι απο 500 έως 1000χλμ θελω να είναι άνετο και στην πόλη ξεκούραστο και να μην καίει παρά πολλά...απλώς 320d εχω ακούσει κάτι για πολλαπλασιαστές και γιαυτο βγήκα απο το τριπάκι...ειμαι εδώ για να ακούσω τις συμβουλές σας... αν έδειξα αλαζονικός πραγματικά συγνώμη...
Τα βενζινοκινητα 320 με τα 170 αλογα ειχαν θεμα με πολλαπλασιαστες, οχι τα diesel.

Kατα τη γνωμη μου το 320d ειναι αυτο που θες αφου ειναι γρηγορο και οικονομικο.
Αν ηθελα καλυτερες ακομα επιδοσεις, τοτε δεν θα πηγαινα σε diesel αλλα σε 330i γιατι σε αυτες τις ιπποδυναμεις μετραει και η αισθηση και οπως και να το κανουμε οσο γρηγορο και να ειναι ενα diesel τη λειτουργια ενος καλου βενζινοκινητου και μαλιστα 6κυλινδρου δεν την εχει.
Παντως η χρυση τομη μεταξυ επιδοσεων και κοστους χρησης ειναι αναμφιβολα μια 320d.

Giannis_
07-03-16, 13:36
Βρίσκω αρκετά 320d και xdrive που θα ήθελα λόγο χιονιού...αλλα εντάξει πιστεύω με ένα καλό χιονολαστιχο δεν θα χω μεγάλο πρόβλημα...κάνω το χρόνο κοντά 25.000 με 30.000 όποτε το diesel είναι μονόδρομος...άλλη μέση κατανάλωση θα χω με πετρέλαιο και άλλη με βενζίνη και μιας που το τωρινό αυτοκίνητο είναι και αυτο πετρέλαιο δεν το αλλάζω...χαχαχα μου χαζοαρεσει το άκουσμα ταξί...αλλα και ο ήχος της 320i που χα ήταν μελωδία...δεν νομίζω πως θα χει μεγάλη διαφορά σε κόστος χρήσης το 320d με το 330d...2lt/100km να χει

rapid_fast
07-03-16, 14:42
Προς θεού δεν το αντιμετωπίζω σαν στραγάλια...και συγνώμη αν έδειξα κάτι τέτοιο...απλώς είναι κρίμα να πάρω το 335d και να μην πηγαίνει όπως του αξίζει...κάνω ταξίδια και συνήθως το κάθε ταξίδι μου είναι απο 500 έως 1000χλμ θελω να είναι άνετο και στην πόλη ξεκούραστο και να μην καίει παρά πολλά...απλώς 320d εχω ακούσει κάτι για πολλαπλασιαστές και γιαυτο βγήκα απο το τριπάκι...ειμαι εδώ για να ακούσω τις συμβουλές σας... αν έδειξα αλαζονικός πραγματικά συγνώμη...
Δε λέω για εσένα καλέ μου...
Δεν έχουν πολλαπλασιαστές τα ντίζελ..
Μόνο τα βενζινοκίνητα...
Τα πετρελαίου πονούσαν στην αντλία καυσίμου, και στην καδένα χρονισμού αν θυμάμαι καλα..
Γενικά όλα τα πετρέλαια πάσχουν απο κακή συντήρηση για μείωση κόστους, και απο
μελλοντικά προβλήματα στην τουρμπίνα..
Αυτό δεν αλλάξει, και είναι το ίδιο σε όλες τις μάρκες..

Giannis_
07-03-16, 15:53
Απλώς επειδή τα μηνύματα είναι κάπως απρόσωπα γιαυτο...όλα τα ε92 εχουν την προέκταση για ζώνη;;

BMW Power
08-03-16, 08:17
Όλα τα Ε92 έχουν τον μηχανισμό για να σου φέρνει την ζώνη κοντά και σε όλα κάποια στιγμή χαλάει, σπάει κλπ

Giannis_
08-03-16, 13:44
Υπάρχουν πράγματα στη καμπίνα που πρέπει να κοιτάξω;;όλα που βρίσκω εχουν οθόνη...και ηλεκτρικά καθίσματα...

gearboxer
08-03-16, 14:00
Υπάρχουν πράγματα στη καμπίνα που πρέπει να κοιτάξω;;όλα που βρίσκω εχουν οθόνη...και ηλεκτρικά καθίσματα...

Γιαννάκο, αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να βρείς ένα αυτοκίνητο ατρακάριστο, σωστά συντηρημένο και να το ελέγξεις εξονυχιστικά σε μία επίσημη αντιπροσωπεία. Δεν είναι ποτέ εύκολο να βρείς ένα σωστό αυτοκίνητο εκτός και αν είσαι διατεθημένος να πληρώσεις πολλά..Όλα τα άλλα αξεσουάρ λίγη σημασία έχουν και σε βάθος χρόνου ακόμα λιγότερη...

Giannis_
08-03-16, 14:15
Όποτε ας ειναι ατρακάριστο και προσεγμένο και όλα τα αλλα σε πάροδο χρόνου γίνονται...διαβάζω σε ξένα σάιτ...και κανένας δεν έχει θεμα με το μοτέρ...λένε μόνο για την egr και για την καδένα οτι θέλει έλεγχο...εκ πείρας αν γνωρίζει κάποιος πως φαίνεται αν έχει τρακάρει παλιότερα...σε ποια σημεία φαίνεται;;συγνώμη που ρωτάω τόσα απλώς την πάτησα στο τωρινό αμάξι και όσα χρήματα και αν εχω ρίξει ακόμα ζητάει...γιαυτο και θελω να πάρω μια καλή e92 μπας και ησυχάσω....και παλι σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές...

stelmaniac
08-03-16, 15:11
Ακομα και το τρακαρισμα, λιγη σημασια εχει σε σχεση με την καλη κατασταση-συντηρηση του μοτερ και των λοιπων μερων του αυτοκινητου. Μιλαμε για νορμαλ τρακαρισμα σε ενα αυτοκινητο που κυκλοφορει στο δρομο και οχι για κωλοτουμπες και πτωσεις απο γεφυρες. Για να δεις τη σωστη αρμωση των λαμαρινων αρκει ενας καλος φανοποιος, τιποτε αλλο.

Giannis_
08-03-16, 15:25
Στην BMW δεν μπορώ να τους ζητήσω να κοιτάξουν τα πάντα;;και να το σηκώσουν να δουν κατάσταση των ψαλιδιών ημιαξονιων κλπ;;τώρα καδένα και Τούρμπο πως θα το δουν;;εχω τόσες πολλές απορίες και δεν ξέρω ποια να πρωτο πω....όλα που βρίσκω εχουν πάνω απο 150κ χιλιόμετρα δεν πιστεύω πως τέτοιοι κινητήρες να μην αντέχουν με σωστή συντήρηση...

BMW Power
08-03-16, 20:28
Αν τα χλμ αυτά είναι γνήσια, είναι αστεία για diesel που έχει σωστή συντήρηση. Όπως λες στην επίσημη αντιπροσωπία είναι πιθανό να γίνει σωστός έλεγχος.

Giannis_
08-03-16, 21:25
http://m.mobile.bg/details/11456491238706437 αν θέλετε ρίξτε μια μάτια...θα το δω και απο κοντά απλώς θελω να παω μια και έξω για να κατεβάσει την τιμή...

stelmaniac
08-03-16, 21:34
26.ooo Λέβα ειναι κανενα ταλιρο σε ευρω;

dimimav
08-03-16, 21:40
26.ooo Λέβα ειναι κανενα ταλιρο σε ευρω;

Είναι περίπου τα μισά σε €

Giannis_
08-03-16, 22:38
13.293 ειναι..πως σας φαίνεται;;μακάρι να ειναι καλό και σύντομα να ειμαι και εγώ κάτοχος :)

BMW Power
09-03-16, 08:34
πολύ ωραίο σανδάλι !!!!

http://sc02-ha.b.mobile.bg/photos1/1/big/11456491238706437_7.pic

συνήθως οι gay πηγαίνουν αργά οπότε δεν θα είναι και σκισμένο

πέρα από την πλάκα, είναι τσάμπα τα 13.000 για το αυτοκίνητο αν είναι σωστό

Fanatic
09-03-16, 09:05
πολύ ωραίο σανδάλι !!!!

συνήθως οι gay πηγαίνουν αργά οπότε δεν θα είναι και σκισμένο

πέρα από την πλάκα, είναι τσάμπα τα 13.000 για το αυτοκίνητο αν είναι σωστό

Δεν εχεις κυκλοφορησει αρκετα Βουλγαρια να δεις οτι αυτο το σανδαλι το φορανε οι trendy "γαματοι" βουλγαροι... :nod:

:bs:

Giannis_
09-03-16, 09:38
Κιμπάρης και μερακλής...και κύριος και αλήτης

Giannis_
09-03-16, 13:41
Τα καθίσματα και το τιμόνι σε καλή κατάσταση δεν ειναι;;εχω αγχωθεί όσο το κοιτάω τόσο περισσότερο το θελω...λεει πως ειναι αγορασμένο απο Βουλγαρία οχι εισαγωγής και αρχική οταν το πήρε είχε 123.000 λέβα...βιβλίο σέρβις και μπορώ να το κοιτάξω όπου θελω...Θα αρρωστήσω αν το πάρει άλλος :(

Giannis_
09-03-16, 18:22
Απο το 07 έχει κάνει στροφή 180 μοίρες που έγινε μέλος της Ε.Ε...συμφορουμιτες είμαστε στη τελική ευθεία...εκτός τρακαρίσματος και μηχανολογικά να ειναι άψογο...τι πράγματα πρέπει να κοιτάξω;;;αυτο στη ζώνη πχ ποσό κοστίζει;;υπάρχει κάτι άλλο που χαλάει συχνά;;;τρελαίνομαι θα με αρρωστήσει αυτή η αγορά...

Giannis_
09-03-16, 18:25
Eγω με αλλο πραγμα εχω κολλησει....
Αναλογια 1 προς 2 το λεβα με το ευρω..!!!!!

Οπως το γερμανικο μαρκο ας πουμε...
Κολοσσος η Βουλγαρια μπροστα στη χωρα των Νεογκιαουρηδων με τα χαρατσια.....

Τώρα οδηγώ ένα οπελ πετρέλαιο 1.7 το χρόνο με άδεια ασφάλεια και ΚΤΕΟ μου βγαίνει 120ευρω

Dimzan
10-03-16, 23:11
πιστευω κι εγω πως μια 320d θα τον καλυψει απολυτα. Θα απεφευγα το xDrive, αν ειναι να παρεις 4Χ4 υπαρχουν κι αλλες μαρκες. Το bmw το παιρνεις γιατι ειναι πισωκινητο..

Giannis_
11-03-16, 23:09
Αρκετα είπαμε και κρίμα ειναι να χαλάμε τις καρδιές μας...Τώρα πάμε στο θεμα μας χαχαχα...υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να εχω τον νου μου...;;Πάντως είστε ωραία παρέα εδώ και πραγματικά βοηθάτε πολύ κόσμο... :)

stef
12-03-16, 07:51
Για αυτοκίνητα γράφουμε εδώ ή για πολιτικές ιδέες γιατί μπερδεύτηκα.
Ανοίχτε σας παρακαλώ άλλο topic
Τουλάχιστον εδώ γράφουμε για 335d και ας μην συμπεριλαμβάνονται στις επιλογές του θέματος...

Giannis_
12-03-16, 10:01
Ζήτω συγνώμη...Πάντως καλά 320 στην αγορά δεν υπάρχουν...μόνο 2 325...και 1 330 αν δεν κάνω λάθος...το μαύρο με τα paddles πραγματικά ειναι όλα όσα ψάχνω...αν βρει χρόνο σήμερα θα παω να το δω...κάθε συμβουλή σας πάνω στο αμάξι θα με βοηθούσε...φιλε Stef πραγματικά έχεις απόλυτο δίκιο και ειμαι απαράδεκτος μιας και εγώ άνοιξα το ποστ...Ζήτω και παλι συγνώμη απ όλους όσους διαβάζουν και θα παρακαλούσα να συγκεντρωθούμε πάνω στην αναζήτησή οχηματος

BMW Power
12-03-16, 13:36
Ελλάδα vs Βουλγαρία http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33095

tsalin
12-03-16, 14:43
Έτσι από περιέργεια και επειδή από αυτά που διαβάζω εδώ και στο άλλο thread, μάλλον το σκεπτικό σου είναι ότι ένα 335 είναι σχετικά φθηνό με βάση την Ελληνική αγοραστική δύναμη και μάλιστα χωρίς τέλη/φόρους και λοιπά, φαντάζομαι έχεις καταλάβει το πραγματικό κόστος χρήσης του οχήματος... Γιατί για να το κινείς και να το συντηρείς όπως πρέπει, και επειδή -από τα λίγα που ξέρω- οι τιμές ενός εξουσιοδοτημένου δεν διαφερουν σημαντικά, θα πρέπει να διαθέτεις ένα σημαντικότατο ποσό ανά έτος ή ανά χιλιόμετρο...

Χωρίς βεβαίως καμία διάθεση κριτικής για τι κάνει κανείς τα φράγκα του, αλλά επειδη η όλη φάση μου θυμίζει Ελλαδάρα του 2002-2007 και πραγματικά με πιάνει θλίψη...

Giannis_
12-03-16, 19:12
Τα τελευταία 5 χρόνια δουλεύω,δεν εχω κάποιο δάνειο πάνω απο το κεφάλι μου,εχω στερηθεί αρκετά πράγματα,εχω κάνει τα κουμάντα μου και εχω βάλει στην άκρη ένα κεφάλαιο...χωρίς παρεξήγηση αλλα κατα τα λεγόμενα μου κατάλαβες οτι ειμαι Ελλάδα 2002-2007;Ειμαι εδώ γιατί δεν εχω χρήματα για πέταμα αλλα αντί να μου δώσεις κάποια συμβουλή με κατακρίνεις;;Εμ πρώτα ρωτάς μετά μαθαίνεις και μετά σχολιάζεις...

Fanatic
12-03-16, 19:39
Έτσι από περιέργεια και επειδή από αυτά που διαβάζω εδώ και στο άλλο thread, μάλλον το σκεπτικό σου είναι ότι ένα 335 είναι σχετικά φθηνό με βάση την Ελληνική αγοραστική δύναμη και μάλιστα χωρίς τέλη/φόρους και λοιπά, φαντάζομαι έχεις καταλάβει το πραγματικό κόστος χρήσης του οχήματος... Γιατί για να το κινείς και να το συντηρείς όπως πρέπει, και επειδή -από τα λίγα που ξέρω- οι τιμές ενός εξουσιοδοτημένου δεν διαφερουν σημαντικά, θα πρέπει να διαθέτεις ένα σημαντικότατο ποσό ανά έτος ή ανά χιλιόμετρο...

Χωρίς βεβαίως καμία διάθεση κριτικής για τι κάνει κανείς τα φράγκα του, αλλά επειδη η όλη φάση μου θυμίζει Ελλαδάρα του 2002-2007 και πραγματικά με πιάνει θλίψη...

Τα λεφτα παντως της συντηρησης ενος αυτοκινητου ειναι παντως πολλες φορες λιγοτερα απο οτι τα τσιγαρα και τα ποτα μερικων που "δεν εχουν λεφτα για πεταμα"

tsalin
12-03-16, 21:36
Τα τελευταία 5 χρόνια δουλεύω,δεν εχω κάποιο δάνειο πάνω απο το κεφάλι μου,εχω στερηθεί αρκετά πράγματα,εχω κάνει τα κουμάντα μου και εχω βάλει στην άκρη ένα κεφάλαιο...χωρίς παρεξήγηση αλλα κατα τα λεγόμενα μου κατάλαβες οτι ειμαι Ελλάδα 2002-2007;Ειμαι εδώ γιατί δεν εχω χρήματα για πέταμα αλλα αντί να μου δώσεις κάποια συμβουλή με κατακρίνεις;;Εμ πρώτα ρωτάς μετά μαθαίνεις και μετά σχολιάζεις...

Αρχικά χαλάρωσε και ξαναδιάβασε το post μου.

Όπως γράφω, δεν μου πέφτει λόγος και δεν με απασχολεί τι κάνεις τα λεφτά σου. Όμως το forum είναι δημόσιο και το σχόλιο μου δεν κατακρίνει εσένα προσωπικά -γιατί να το κάνω άλλωστε, δεν σε ξέρω, ούτε με ξέρεις...

Παρόλα αυτά δυστυχώς με την απάντηση σου, επιβεβαίωσες αυτό που είχα στο μυαλό μου... Δεν χρειάζεται να ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί απλά με τα χιλιόμετρα που λες ότι κάνεις, το αυτοκίνητο που συζητάμε θέλει ένα Super σεβαστό ποσό ανά έτος για να συντηρηθεί και κινηθεί -ανεξάρτητα από το budget σου- και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε τις βλάβες που θα σκάσουν (και θα κάνουν πάταγο)...

Για να το γενικεύσουμε ώστε να μην σε αφορά και παρεξηγηθείς, η γνώμη μου είναι ότι η κατοχή και η συντήρηση ενός μεταχειρισμένου αυτής της κατηγορίας χρειάζεται το ίδιο ετήσιο εισόδημα σαν να το αγόραζες καινούριο. Το ότι μπορείς να βρεις μία Μ3 του 2005 με 12Κ δεν σημαίνει ότι μπορείς να τη συντηρήσεις με 20Κ ετήσιο εισόδημα, so simple. Εκτός αν τη συντήρηση την κάνεις στον Μάστρο Μήτσο με μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν ανταλλακτικά...

Κάνει τις αντιστοιχίες και θα καταλάβεις γιατί μίλησα για την Ελλάδα της περιόδου 2002-2007...

paganis
12-03-16, 22:08
Ο άνθρωπος ζει στην Βουλγαρία, που είναι πιο σοβαρό κράτος. Έχει κανει τα κουμαντα του, δεν έχει να φοβηθεί αλλαγές σε φορολογίες και χαράτσια...ξέρει τι τον περιμένει. Αν λοιπον λέει πως μπορεί να το αντέξει..τοτε οποίος μπορεί ας τον βοηθήσει να επιλέξει το καλυτερο! Αν έμενε Ελλαδα..θα του έλεγα να πάρει ενα κιβωτιο τροφιμα, μιας και σε λίγο θα ήμαστε χωρίς μισθό/δουλεια/συντάξεις .

tsalin
12-03-16, 22:33
@paganis
Το ότι μένει στη Βουλγαρία χωρίς τέλη, χαράτσια και εκπλήξεις δεν μειώνει σε τίποτα αυτό που γράφω παραπάνω... Το ότι η Βουλγαρία είναι σοβαρό κράτος, άσε να κρατάω τις επιφυλάξεις μου! Πάντως αν είναι να μείνει κάτι από την κρίση στην Ελλάδα (και όχι μόνο) ας είναι η ματαιότητα του εφέ και της γκλαμουριάς, που προφανώς και δεν έχει σύνορα...

Αυτά από εμένα και τέλος εδώ... άλλωστε τι ξέρω εγώ, ένα ταπεινό Ε46 σχεδόν 20ετίας οδηγώ...

Giannis_
12-03-16, 22:40
Είσαι σοβαρός ρε άνθρωπε του θεού ή θέλεις να παίξεις με τα νεύρα μου;;έχεις σκοπό να με βοηθήσεις με την αγορά του αυτοκινήτου ναι ή οχι;ποια γκραμουρια και κουραφέξαλα μου λες...με γνωρίζεις;θες να λες αερολογίες και να μην στοχοποιείς βρες τόσα σάιτ υπάρχουν και γράψε...

Fanatic
12-03-16, 23:12
Καλα οχι και σοβαρο κρατος η Βουλγαρια...επειδη δεν εχει τελη κυκλοφοριας και χαρατσια δεν τους κανει σοβαρο κρατος...

paganis
12-03-16, 23:19
Καλα οχι και σοβαρο κρατος η Βουλγαρια...επειδη δεν εχει τελη κυκλοφοριας και χαρατσια δεν τους κανει σοβαρο κρατος...

Ετοιμάσου εσύ να ζήσεις με τον Χασαν, στην καλύτερη περιπτωση ως μειονότητα...
Οποιοδήποτε κράτος πλεον δείχνει και είναι σοβαρότερο απο την Ελλαδα

Giannis_
12-03-16, 23:27
Έλεος ρε παιδιά...έχει σκοπό κανένας άνθρωπος να μου πει τιποτα σχετικό για το αυτοκίνητο ναι ή οχι...;

stelmaniac
13-03-16, 00:00
Ακου Γιαννη, ακου αγορι μου τι θα κανεις: Επειδη οι στατιστικες λενε πως 9 στις 10 περιπτωσεις υποψηφιων αγοραστων αυτοκινητου ο αγοραστης στο τελος αγοραζει το αυτοκινητο που πραγματικα του αρεσει αγνοώντας σχεδον παντα ο,τι συμβουλες εχει ακουσει, διαλεξε ενα αμαξι που πραγματικα σου αρεσει, ελεγξε το και πέρνα καλα μαζι του, οπως αλλωστε κανουν ολοι...

Συμβουλη: Αν σε 3-4 χρονια ερθεις με το αμαξι διακοπες ελλαδα, κοιτα που θα το παρκαρεις και κυριως προσεξε που θα κρυβεις τα τροφιμα. Παντα στο πορτ παγκαζ να μη φαινονται. Κριμα ειναι για καμια σακουλα φασολια τσαουλιά να παθεις ζημια...!!!!

Fanatic
13-03-16, 00:07
Ετοιμάσου εσύ να ζήσεις με τον Χασαν, στην καλύτερη περιπτωση ως μειονότητα...
Οποιοδήποτε κράτος πλεον δείχνει και είναι σοβαρότερο απο την Ελλαδα

Λευτερη μιλας απο εμπειρια;;

Ολα τα βαλκανια τα ιδια σκατα ειναι

MarinosE46
13-03-16, 04:13
Για να το γενικεύσουμε ώστε να μην σε αφορά και παρεξηγηθείς, η γνώμη μου είναι ότι η κατοχή και η συντήρηση ενός μεταχειρισμένου αυτής της κατηγορίας χρειάζεται το ίδιο ετήσιο εισόδημα σαν να το αγόραζες καινούριο.

Δεν είναι η γνώμη σου...Είναι η σκληρή αλήθεια...

stef
13-03-16, 08:07
Έλεος ρε παιδιά...έχει σκοπό κανένας άνθρωπος να μου πει τιποτα σχετικό για το αυτοκίνητο ναι ή οχι...;

Όπως βλέπεις μάλλον όχι...

Giannis_
13-03-16, 10:29
Αλλαγή βαλβολίνες σε αυτόματο κιβώτιο καθε ποτε γίνονται;;το idrive κρατάει πληροφορίες αν ο ιδιοκτήτης ειναι τίμιος απο το τελευταίο σέρβις;;;Στην καδένα που λένε πως βγάζει θέματα τι ακριβώς;

Giannis_
13-03-16, 11:03
Επειδή αρκετά ειπώθηκαν και ειμαι κρίμα να υπάρξουν παρεξηγήσεις...Ας βάλουμε ένα τέλος...χθες πούλησα το οπελ μου...7000 λέβα όσο το αγορά σε λιγότερο απο 48 ώρες...Το παιδί που το αγόρασε εκτός οτι απορούσε γιατί ειμαι τόσο καλός με ρώτησε γιατί το αυτοκίνητο ειναι σε τέτοια κατάσταση...Αλλαγή αμορτισέρ,ζαφορ,μπαλακια,αλλαγή στις φούσκες,καινούργιες βαλβολίνες,νέα τακάκια και δίσκους αλλαγή υγρών φρενών και γενικότερα πολλά αλλα ακόμα και μπαταρία βαρτα με 3 χρόνια εγγύηση σε ένα αμάξι που έκανα 20.000χλμ και το είχα στην κατοχή μου απο 11/14 και φυσικά λάστιχα που έκαναν 1300 λέβα που μόλις το είδε είπε κανεις πλάκα...γυρνάει και μου λεει γιατί το πουλάς τόσο φτηνά...και του απαντάω πως ειναι πράγματα για την ασφάλεια μου και της οικογένειας μου...δεν μπορείς να τα δεις εξωτερικά και τα άλλαξα επειδή ειμαι μανιακός...δεν εχω σκοπό να πάρω αμάξι έτσι για την δήθεν εικόνα...Η αγάπη μου απο μικρό παιδί ειναι να φτιάχνω οτι εχω...ξέρω τι με περιμένει με την BMW αλλα κρίμα δεν ειναι να ζω με το σαράκι αν τότε την είχα πάρει;;

Giannis_
13-03-16, 11:17
Οταν ο πατέρας μου πήρε μεταχειρισμένη την 320i καπου το 97 τον ρωτούσαν όλοι γιατί δεν πήρες 316...τότε έλεγε πως θα χρειαστεί να κάνω μια προσπέραση και για λόγους ασφαλείας...αυτο το αμάξι αργότερα μετά απο αρκετά χρόνια πέρασε στα χέρια μου και σε λιγότερο απο 4-5 χρόνια έκανε κοντά 140.000χλμ...απροβλημάτιστα και καθε 6μηνο σέρβις...δεν ξέρω αν αξίζει περισσότερο η 320 ή η 325 ή ακόμα και η 330 αλλα έτσι όπως ακόμα έχουμε το 36αρι έτσι θα ήθελα και μετά απο 10 χρόνια να εχω και το 92αρι...αυτά απο μενα...Αν μπορείτε να μου πείτε κάτι να προσέξω καλώς...αν είχατε στην κατοχή σας κάποιο e92 d θα ήθελα την εμπειρία σας...τώρα να σχολιάζετε το που μένω ποια ειναι καλύτερη χώρα και τα πιστεύω σας δεκτά...στείλτε μου πμ να σας λύσω τις απορίες σας...κρίμα ειναι και εγώ να μην παίρνω απαντήσεις και εσείς να θυμώνετε...καλό υπόλοιπο ημέρας

Dim77
13-03-16, 11:18
Δες λίγο τώρα. Αυτό που σου είπε είναι φυσιολογικό.
Το μεταχειρισμένο αμάξι που είναι να πουληθεί 12000 δεν πρόκειται να του κάνουν σέρβις 2-3000 (ότι νόμισμα θέλεις), για να το πουλήσουν στον επόμενο πάλι 12000.

Θα θέλει διάφορα. Και αυτό προσπαθεί να σου πεί ο τσαλιν.... Πρέπει να τα βάλεις και αυτά στο λογαριασμό...
Μην ακούς που λένε 130.000χλμ είναι καινούριο...ναι είναι καινούριο αν συντηρείς...
Δηλαδή εκεί μετά τα 80000χλμ, αρχίζουν...σινεμπλόκ ψαλιδιών, ψαλίδια (για τα ακρόμπαρα), βάσεις, δίσκοι-τακάκια, αντλίες νερού και λαδιού, δίσκο-πλατώ ή σασμάν για αυτόματο (που δεν το συντηρούσε) και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό και φυσικά λάστιχα, που κανένας δεν θα έχει αλλάξει 2 χρόνια πριν το πουλήσει.

Αυτά δεν σκάνε όλα μαζί σε κάποιο τάδε αριθμό χλμ, αλλά μαζεύονται εκεί από τα 80-100 ώς τα 200 χιλ.χλμ.
Μερικά δεν είναι άμεσης ''επέμβασης''. Μπορείς να τα αφήσεις καιρό και να μαζευτούν με άλλα....

Και ενώ ένα συντηρημένο BMW με 160000χλμ να είναι άψογο, ένα άλλο να θέλει 5000 ευρώ....και να φαίνεται κούκλα απέξω...

Επίσης ισχύει και αυτό που σου είπε ο Stelmaniac για το τι αυτοκίνητο αγοράζει ο καθένας τελικά, ότι και να ψάξει...

Giannis_
13-03-16, 11:40
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που είπε για την συντήρηση...αλλα δεν ανέχομαι να με λένε απατεώνα επειδή θα πάρω ένα BMW...

BMW Power
13-03-16, 11:49
Η συμβουλή είναι απλή. Μην το αγοράσεις αν δεν το ελέγξεις και αν δεν πάρεις πλήρες ιστορικό του αυτοκινήτου από την επίσημη αντιπροσωπεία. Ότι δεν έχει αλλαχτεί θα πρέπει να το αλλάξεις σύντομα η αργότερα.

Giannis_
13-03-16, 11:51
Αυτο ακριβώς εχω σκοπό να κάνω...ούτε να το δει ο μαστροΜητσος ούτε τιποτα άλλο...

Fanatic
13-03-16, 11:56
Το θεμα ειναι καθε μεταχειρισμενο αμαξι που θα αγορασει καποιος να ξερει τι χρειαζεται. Δεν ειναι περισσοτερο κακο ενα αμαξι που κοστιζει 10.000 και ξερεις οτι θελει 3.000 σε service απο ενα που κοστιζει 13.000 και δεν θελει τιποτα. Οι εκπληξεις ειναι το προβλημα. Αυτες μπορει ομως να τυχουν σε ενα αμαξι που εχει και λιγα χιλιομετρα. Ειναι και θεμα τυχης στην τελικη.

Dim77
13-03-16, 12:47
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που είπε για την συντήρηση...αλλα δεν ανέχομαι να με λένε απατεώνα επειδή θα πάρω ένα BMW...

Δεν σε είπε κανένας απατεώνα.
Πολλοί έκαναν χαζομάρες με αγορές πάνω από το βαλάντιο τους. Αυτό εννοούσε ο tsalin.
Ακόμα και τώρα πολλοί γλυκοκοιταζουν αυτοκίνητα πολύ φθηνά ως μεταχειρισμένα που έχουν μεγάλο πια κόστος χρήσης.

stelmaniac
13-03-16, 15:20
Ακόμα και τώρα πολλοί γλυκοκοιταζουν αυτοκίνητα πολύ φθηνά ως μεταχειρισμένα που έχουν μεγάλο πια κόστος χρήσης.

Ακριβώς. Αυτή τη στιγμη στην ελλαδα τουλάχιστον, η αγορα του αυτοκινητου είναι ξεφτιλα...Με 15-20χιλιαρικα αγοράζεις Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Μπορεις όμως να το συντηρήσεις όπως πρεπει χωρις να γελουν μαζι σου;

Giannis_
13-03-16, 15:42
Εγώ ξέρω οτι πρέπει να έχεις τουλάχιστον για ένα ακόμα ίδιο αυτοκίνητο αν σκέφτεσαι να το αγοράσεις...

Giannis_
13-03-16, 15:43
Σήμερα βρήκα ένα fl 320d του 2011...αλλα αποκλείεται να το δίνει 13.000€ και να χει 115.000...ειναι γυμνό αλλα πολύ όμορφο...http://m.mobile.bg/details/11455193090211439

Fanatic
13-03-16, 15:44
Ακριβώς. Αυτή τη στιγμη στην ελλαδα τουλάχιστον, η αγορα του αυτοκινητου είναι ξεφτιλα...Με 15-20χιλιαρικα αγοράζεις Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. Μπορεις όμως να το συντηρήσεις όπως πρεπει χωρις να γελουν μαζι σου;

Ολα γινονται υπο προυποθεσεις. Σαφως και αυτα τα ακριβα αυτοκινητα που εχουν ξεφτυλα τιμη δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Σαφως και για καθημερινο αυτοκινητο πρεπει να ειναι φθηνο και με φθηνη συντηριση. Ομως ο καθενας αμα τα υπολογησει σωστα ειναι και ελευθερος να κανει οτι θελει χωρις να τον κρινουνε ολοι οι υπολοιποι.

Με την ιδια λογικοι ειμαστε ΟΛΟΙ κατακριτεοι μεσα σε αυτο το φορουμ γιατι ο κοσμος πειναει και εμεις καθομαστε και μιλαμε για λαμαρινες...

Fanatic
13-03-16, 15:54
Σήμερα βρήκα ένα fl 320d του 2011...αλλα αποκλείεται να το δίνει 13.000€ και να χει 115.000...ειναι γυμνό αλλα πολύ όμορφο...http://m.mobile.bg/details/11455193090211439

Αριστο φαινεται!

Giannis_
13-03-16, 16:00
Κοιτούσα τα fl γενικά στην Ευρώπη ποσο κοστίζουν όλα σε αυτά τα χρήματα εχουν πάνω απο 180 με 220.000 χλμ...εσείς τι πιστεύεται καλύτερα ένα του 2011 με πραγματικά 180.000 η ένα του 2007 όπως η μαύρη που σας έστειλα...Παλι μπερδεμένος ειμαι...χαχαχα

stelmaniac
13-03-16, 16:02
Ολα γινονται υπο προυποθεσεις. Σαφως και αυτα τα ακριβα αυτοκινητα που εχουν ξεφτυλα τιμη δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Σαφως και για καθημερινο αυτοκινητο πρεπει να ειναι φθηνο και με φθηνη συντηριση. Ομως ο καθενας αμα τα υπολογησει σωστα ειναι και ελευθερος να κανει οτι θελει χωρις να τον κρινουνε ολοι οι υπολοιποι.

Με την ιδια λογικοι ειμαστε ΟΛΟΙ κατακριτεοι μεσα σε αυτο το φορουμ γιατι ο κοσμος πειναει και εμεις καθομαστε και μιλαμε για λαμαρινες...

1. Εγω τα αυτοκίνητα τα αντιλαμβάνομαι ως καθημερινα ακομα κι αν κινουνται μια φορα το μηνα. Πιστευεις πως εστω και ένα αμαξι που κινειται 1 φορα το μηνα είναι σωστα συντρημενο και νομιμο στην ελλαδα; Ασε που πλεον ο ορος 2ο αυτοκινητο δεν εχει λογο υπαρξης αλλα αυτό είναι προσωπικη εκτιμηση.

2. Οι ανθρωποι δεν κρινονται από τα λογια και τις συζητήσεις τους περισσοτερο από οσο κρινονται για τις πραξεις τους. Στα λογια μπορει να εισαι εφοπλιστης και να πηγαίνεις με κοστουμι στις εκθεσεις αυτοκινητων και να μην εχεις εισιτηριο για το λεωφορειο. Στις πραξεις, μπορεις να αγορασεις αυτοκινητο που δεν πρεπει και να πεινασει η οικογενεια σου επειδή απλουστατα εισαι στόκος...

Fanatic
13-03-16, 16:09
Κοιτούσα τα fl γενικά στην Ευρώπη ποσο κοστίζουν όλα σε αυτά τα χρήματα εχουν πάνω απο 180 με 220.000 χλμ...εσείς τι πιστεύεται καλύτερα ένα του 2011 με πραγματικά 180.000 η ένα του 2007 όπως η μαύρη που σας έστειλα...Παλι μπερδεμένος ειμαι...χαχαχα

Το μοτερ δεν ειναι προβλημα, τα diesel αντεχουν απειρα χλμ. Το θεμα ειναι οι αναρτησεις, τα διαφορα σινεμπλοκ κτλ. Παρε αυτο που φαινεται πιο περιποιημενο.

Fanatic
13-03-16, 16:17
1. Εγω τα αυτοκίνητα τα αντιλαμβάνομαι ως καθημερινα ακομα κι αν κινουνται μια φορα το μηνα. Πιστευεις πως εστω και ένα αμαξι που κινειται 1 φορα το μηνα είναι σωστα συντρημενο και νομιμο στην ελλαδα; Ασε που πλεον ο ορος 2ο αυτοκινητο δεν εχει λογο υπαρξης αλλα αυτό είναι προσωπικη εκτιμηση.

2. Οι ανθρωποι δεν κρινονται από τα λογια και τις συζητήσεις τους περισσοτερο από οσο κρινονται για τις πραξεις τους. Στα λογια μπορει να εισαι εφοπλιστης και να πηγαίνεις με κοστουμι στις εκθεσεις αυτοκινητων και να μην εχεις εισιτηριο για το λεωφορειο. Στις πραξεις, μπορεις να αγορασεις αυτοκινητο που δεν πρεπει και να πεινασει η οικογενεια σου επειδή απλουστατα εισαι στόκος...

Οποιος κοβει τις βασικες αναγκες απο αυτον και την οικογενεια του για αμαξι εννοειται οτι ειναι στοκος. Υπαρχει αρκετος κοσμος ομως που κανει την δουλεια του 80% με μηχανακι και κινειται ελαχιστα με αυτοκινητο. Η εχει αυτοκινητο απο την δουλεια του. Ενα αυτοκινητο που κανει 6-7000χλμ το χρονο εχει πολυ χαμηλοτερα εξοδα συντηρησης απο ενα που κανει τον μεσο ορο στα 15 ειτε και παραπανω. Αν λοιπον ενα προσωπικο αυτοκινητο δεν ειναι καθημερινη αναγκη τοτε υπαρχουν μεγαλυτερα περιθωρια να ειναι και "φουντωτικο" χωρις να σε επιβαρυνει σημαντικα. Αλλο το λογικο για τον οικογενειαρχη που παει καθε μερα στην δουλεια του με το αμαξι και αλλο για αυτο που τον βολευει να πηγαινει με το μετρο πχ. Αλλα κοστη το ενα αλλα το αλλο.

BMW Power
13-03-16, 18:28
Πολύ καλύτερο φαίνεται το 320

Giannis_
13-03-16, 22:31
Όντως φαίνεται ωραίο...αρκεί και μηχανολογικά να ειναι εξίσου καλό...υποθετικά μιλάμε όλοι σας αν αγοράζατε ή αγοράσατε αυτοκίνητο του 2011 όλα τα σέρβις στην BMW δεν θα τα είχατε κάνει για να μην βγει εκτός εγγύησης;;όποτε αν παω σε επίσημο BMW θα εχουν στοιχεία...

Giannis_
13-03-16, 22:37
Το μοτερ δεν ειναι προβλημα, τα diesel αντεχουν απειρα χλμ. Το θεμα ειναι οι αναρτησεις, τα διαφορα σινεμπλοκ κτλ. Παρε αυτο που φαινεται πιο περιποιημενο.

Αναρτήσεις εχω βρει ήδη μαζί και ελατήρια ποσό κάνουν...όπως αν ειναι αυτόματο εχω βρει και μπανιέρα,φλάντζα και λάδια για την αλλαγή λαδιών σασμάν...γενικότερα αν χρειαστεί ακρομπαρα φυσικά χωρίς σκέψεις και οτι άλλο μαζί και λάστιχα σε περίπτωση που δεν ειναι επώνυμα και να με εμπνέει σιγουριά...Έχει καδένα όποτε δεν χρειάζεται αλλαγή ιμάντα χρονισμού και αντλία νερού...τώρα δίσκους τακάκια και υγρά φρενών θα γίνουν αργότερα αν εχουν ψωμί αλλα σίγουρα μέσα στον χρόνο χαρακωτους...όπως και την πρώτη ημέρα οτι υγρά υπάρχουν αλλαγή...τι άλλο μπορεί να χρειαστεί;;

Giannis_
13-03-16, 23:13
Μάλλον αλλάζω πλώρη και παω προς την 320d μιας και ειναι μοντέλο του 11 και μιας που άρεσε περισσότερο στην γυναίκα θα κανονίσω ραντεβού...Ειναι λίγο μακριά αλλα η αγγελία έχει μόνο 2 μέρες όποτε σκέφτομαι μην αφήνω τις ημέρες να περνάνε...το 320d ειναι αξιόπιστο;;με προβληματίζει που ειναι χειροκίνητο αλλα κάνω την καρδιά μου πέτρα...αλλα παλι δεν θα χω που να βάζω τον καφέ χαχαχα...

Fanatic
13-03-16, 23:15
Μια χαρα ειναι! Χτυπα το αν ειναι οκ μετα απο ελεγχο. Και αμα θες κι αλλα αλογα μετα, παιρνει ευκολα.

Giannis_
13-03-16, 23:40
Ρε παιδιά συγνώμη που θα το πω αλλα νιώθω τύψεις τώρα...όντως ο κόσμος καίγεται και εμείς μιλάμε για αμάξια...αλλα ρε γαμωτο ειναι η πρώτη φορα που θελω να πάρω ένα τόσο καλό αυτοκίνητο και η αλήθεια ειναι πως εχω και τα χρήματα τουλάχιστον για 4χρονια συντήρησης...ξέρω πως θα κάνω το ελάχιστο 20.000 με 25.000χλμ το χρόνο...θα λειτουργεί αρκετό διάστημα σε πόλη αλλα σχεδόν καθε 3μήνα σε ταξίδια θα γονατίζει..Έχουμε πει τόσα πολλά που στεναχωριέμαι για το πως με αντιμετωπίζουν αρκετά άτομα απο δω μέσα...δηλαδή τι το τόσο μεγάλο θα χρειαστεί αν το αγοράσω;;αμορτισέρ ζαφορ φρένα λάστιχα λάδια ξύδια τα χω...ούτε το θελω να το βάζω μπουζούκια μιας και δεν παω ούτε για να πουλ μουρ...θελω να το βλέπω και να λέω ποσό θα θελα να το αγοράσω και μετά να συνειδητοποιώ οτι ειναι το αμάξι μου αν με καταλαβαίνετε...

manosm3
14-03-16, 11:49
Ρε παιδιά συγνώμη που θα το πω αλλα νιώθω τύψεις τώρα...όντως ο κόσμος καίγεται και εμείς μιλάμε για αμάξια...αλλα ρε γαμωτο ειναι η πρώτη φορα που θελω να πάρω ένα τόσο καλό αυτοκίνητο και η αλήθεια ειναι πως εχω και τα χρήματα τουλάχιστον για 4χρονια συντήρησης...ξέρω πως θα κάνω το ελάχιστο 20.000 με 25.000χλμ το χρόνο...θα λειτουργεί αρκετό διάστημα σε πόλη αλλα σχεδόν καθε 3μήνα σε ταξίδια θα γονατίζει..Έχουμε πει τόσα πολλά που στεναχωριέμαι για το πως με αντιμετωπίζουν αρκετά άτομα απο δω μέσα...δηλαδή τι το τόσο μεγάλο θα χρειαστεί αν το αγοράσω;;αμορτισέρ ζαφορ φρένα λάστιχα λάδια ξύδια τα χω...ούτε το θελω να το βάζω μπουζούκια μιας και δεν παω ούτε για να πουλ μουρ...θελω να το βλέπω και να λέω ποσό θα θελα να το αγοράσω και μετά να συνειδητοποιώ οτι ειναι το αμάξι μου αν με καταλαβαίνετε...

Ρε ανθρωπε καθεσαι και -οντως- στεναχωριεσαι για τη μλκια που γραφει εδω μεσα ο καθενας; Κοιτα να βρεις ενα καλοσυντηρημενο αμαξι που να σ' αρεσει, ν' αξιζει τα λεφτα σου και πηγαινε μια βολτα με αυτο και τη γυναικα σου.

Giannis_
14-03-16, 16:40
Αύριο έκλεισα ραντεβού στη BMW και εκείνος δεν έχει πρόβλημα ούτε για test drive ούτε και για έλεγχο...απλώς δεν του είπα που...Διάβασα πως υποφέρουν στην καδένα αλλα κατα βάση σε όλα τα υπόλοιπα ειναι άψογα...καμία τελευταία λεπτομέρεια να κοιτάξω υπαρχη;;

Giannis_
15-03-16, 16:06
Περιμένω στην BMW να μου πουν...τελικά το 320d έχει 183.000χλμ...πραγματικά θα τους κάψω το μαγαζί θα φταίω;;

Giannis_
15-03-16, 19:24
Έχουμε και λέμε...καμένο bixenon...βαμμένα σημεία απο την αριστερή πλευρά...τα ενεργά προσκέφαλα είχαν θεμα...και ο αερόσακος ήταν αναμμένος...είτε κάποιο βισμα ή κουρτίνα...αύριο θα δω το 325d...ο κινητήρας ειναι m57n2 στο μοντέλο του 7;;εχουν θεμα και αυτά με καδένα;;πάντως το 320 είχε θεμα και είχε γίνει αλλαγή στις 113.000...αυτά απο μενα...και το κόστος στην BMW για τον έλεγχο ήταν 100€...καθόλου άσχημα για την αντιπροσωπεία...

giannis 116
15-03-16, 19:35
Αν αναλογιστεις οτι για αντιστοιχο ελεγχο στη Φιατ πληρωσα 60, μπορω να πω πως αναλογικα αμα το παρεις, καλα χρεωνει η μπεμβε (παλιοκλεφτες ολοι!) :mad:

Giannis_
15-03-16, 19:51
Αν αναλογιστεις οτι για αντιστοιχο ελεγχο στη Φιατ πληρωσα 60, μπορω να πω πως αναλογικα αμα το παρεις, καλα χρεωνει η μπεμβε (παλιοκλεφτες ολοι!) :mad:

Πάντως μου έδειξε τα πάντα που είχαν βλάβη...και μετά κανένα 45λεπτο μιλούσαμε μου έβγαλε μια λίστα ποσά εχω να πληρώσω για να τα φτιάξω και μετά αναλυτικά ποτε και τι αλλαγές είχε κάνει στα σέρβις...καλύτερα να καίω 2λιτρα παραπάνω παρά να πάρω μια μηχανή και να καρφωσω βαλβίδες...325d η 330d με τον μ57...ωραίο το φεις λιφτ πανέμορφο το αμάξι αλλα οχι...πάντως το 325d που θα δω αύριο εκτός BMW θα ελέγξω καθε βίδα...

Fanatic
15-03-16, 20:02
Τι κοστος σου εβγαλε για τις επισκευες;

Giannis_
15-03-16, 20:08
Φανάρι 1000€ προσκέφαλο 400€ το κάθισμα με τον αερόσακο για να ελέγξει 500€ πίσω ψαλίδι 150€ Τακάκια και δίσκους πίσω δεν θυμάμαι γιατί εγώ θελω χαρακωτους όποτε θα τα άλλαζα έξω όποτε δεν υπήρχε λόγος και 350€ αν έχεις το θεό σου για λάδια ξύδια...όλο και κάτι θα ξεχνάω...Χωρίς πάντα εργατοώρες και χωρίς βάψιμο εννοείται

stef
15-03-16, 21:30
Το φθηνό είναι ακριβό και αντίστροφα.
Αυτό είναι νόμος σε ολα τα πράγματα!

Giannis_
15-03-16, 21:38
Εντάξει ξέρω μεταχειρισμένο αμάξι παω να πάρω...απλώς να έχει τουλάχιστον τα λιγότερα...και στην τελική με τα χρήματα που εχω να διαθέσω εχω αρκετές επιλογές...πάντως πρώτο χέρι και χωρίς τρακάρισμα εκτός απο γδαρσίματα ειμαι λίγο χαρούμενος...αύριο θα σας πω και νέα απο το άλλο...εχω πάθει πλάκα με τα δέρμα...πραγματικά ειναι οτι καλύτερο εχω μπει σε αμάξι :)

BMW Power
15-03-16, 21:43
Μακάρι το 25 να είναι καλύτερο

Giannis_
15-03-16, 21:45
Μακάρι το 25 να είναι καλύτερο

Αυτο ειναι με τα 183.000 το ποντίκι που βγήκε εκτός μετά τον έλεγχο...η αλήθεια ειναι περισσότερο μ΄αρεσει το μαύρο :) :) αρκεί να ναι καλό...αλλιώς θα παω Ελβετία η Ολλανδία να φερω...τα + ειναι οτι ειναι πρώτο χέρι και λίγο σπάνιο για δεδομένα Βουλγαρίας όπως και όλα του τα σέρβις μέσα στην BMW...

Dim77
15-03-16, 23:17
Θα γινω κουραστικός, αλλά...

Θα θέλει διάφορα. Και αυτό προσπαθεί να σου πεί ο τσαλιν.... Πρέπει να τα βάλεις και αυτά στο λογαριασμό...
Μην ακούς που λένε 130.000χλμ είναι καινούριο...ναι είναι καινούριο αν συντηρείς...
Δηλαδή εκεί μετά τα 80000χλμ, αρχίζουν...σινεμπλόκ ψαλιδιών, ψαλίδια (για τα ακρόμπαρα), βάσεις, δίσκοι-τακάκια, αντλίες νερού και λαδιού, δίσκο-πλατώ ή σασμάν για αυτόματο (που δεν το συντηρούσε) και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό και φυσικά λάστιχα, που κανένας δεν θα έχει αλλάξει 2 χρόνια πριν το πουλήσει.

Αυτά δεν σκάνε όλα μαζί σε κάποιο τάδε αριθμό χλμ, αλλά μαζεύονται εκεί από τα 80-100 ώς τα 200 χιλ.χλμ.
Μερικά δεν είναι άμεσης ''επέμβασης''. Μπορείς να τα αφήσεις καιρό και να μαζευτούν με άλλα....

Και ενώ ένα συντηρημένο BMW με 160000χλμ να είναι άψογο, ένα άλλο να θέλει 5000 ευρώ....και να φαίνεται κούκλα απέξω...

Giannis_
15-03-16, 23:19
Θα γινω κουραστικός, αλλά...

Αλλα τι;δεν καταλαβαίνω;;

Dim77
16-03-16, 07:21
Αλλα τι;δεν καταλαβαίνω;;

Αλλά τα ξαναγράφω, αυτά που έγραφα για το κόστος.

Ψάξε και πάρε προσεκτικά. Μη βιαστείς.

Υ.Γ. Πάτησα ''edit'' αντί για ''quote'' αλλά δεν έκανα καμμιά αλλαγή.

rapid_fast
16-03-16, 10:41
εχω πάθει πλάκα με τα δέρμα...πραγματικά ειναι οτι καλύτερο εχω μπει σε αμάξι :)

Δεν έχεις μπεί προφανώς σε Jaguar και σε Aston Martin..
Τα δέρματα που απορρίπτει η Jaguar στον ποιοτικό έλεγχο, τα παίρνει η Rolls Roys.
Το ίδιο γίνεται και με την Aston Martin...
Και σε αυτές τις εταιρίες ντύνουν ακόμα και το χώρο των αποσκευών με δέρμα..
Εννοείται πώς σε αυτές τις μάρκες, όλη η ταπετσαρία, και όλα τα trim ήταν δερμάτινα..
Ακόμα και το πάτωμα και τα πατάκια..
Το δέ ταμπλό δεν είναι πλαστικό, αλλά όλο δερμάτινο..
Μέσα στο αυτοκίνητο, χωρίς καμία υπερβολή, βλέπεις μόνο κρύσταλλο και δέρμα.

Fanatic
16-03-16, 10:55
Δεν έχεις μπεί προφανώς σε Jaguar και σε Aston Martin..
Τα δέρματα που απορρίπτει η Jaguar στον ποιοτικό έλεγχο, τα παίρνει η Rolls Roys.
Το ίδιο γίνεται και με την Aston Martin...
Και σε αυτές τις εταιρίες ντύνουν ακόμα και το χώρο των αποσκευών με δέρμα..
Εννοείται πώς σε αυτές τις μάρκες, όλη η ταπετσαρία, και όλα τα trim ήταν δερμάτινα..
Ακόμα και το πάτωμα και τα πατάκια..
Το δέ ταμπλό δεν είναι πλαστικό, αλλά όλο δερμάτινο..
Μέσα στο αυτοκίνητο, χωρίς καμία υπερβολή, βλέπεις μόνο κρύσταλλο και δέρμα.

Ok για την Αston αλλα μηπως αυτο που λες για την Jaguar ηταν καποτε?? Εκτος αν εννοεις στα πολυ ακριβα της μοντελα.

rapid_fast
16-03-16, 12:08
Ok για την Αston αλλα μηπως αυτο που λες για την Jaguar ηταν καποτε?? Εκτος αν εννοεις στα πολυ ακριβα της μοντελα.

Ακόμα και στο ΧΕ αν ζητήσεις δερμάτινο σαλόνι, δερμάτινο σαλονάκι θα σου δώσουν..
Πλήρες, βλέπεις μόνο δέρμα και κερασιά στο αμάξι...
Και τα πατάκια, και το πορτμπαγκαζ...
Εκτός αν αγοράσεις τη βασική έκδοση με τα πανιά...
Γενικώς, στα ίδια κυβικά, στην ίδια κατηγορία, το Jag κάνει 3.000 περισσότερα χρήματα..
Αλλά και μόνο απο το εσωτερικό σε κερδίζει αμέσως..
Άλλη κατηγορία εντελώς στο θέμα....

Fanatic
16-03-16, 12:29
Ακόμα και στο ΧΕ αν ζητήσεις δερμάτινο σαλόνι, δερμάτινο σαλονάκι θα σου δώσουν..
Πλήρες, βλέπεις μόνο δέρμα και κερασιά στο αμάξι...
Και τα πατάκια, και το πορτμπαγκαζ...
Εκτός αν αγοράσεις τη βασική έκδοση με τα πανιά...
Γενικώς, στα ίδια κυβικά, στην ίδια κατηγορία, το Jag κάνει 3.000 περισσότερα χρήματα..
Αλλά και μόνο απο το εσωτερικό σε κερδίζει αμέσως..
Άλλη κατηγορία εντελώς στο θέμα....

Ναι αλλα απ'οτι βλεπω ομως στις αγγελιες η απαξιωση που εχουν ειναι μεγαλυτερη απο αντιστοιχες BMW. Kαι το σαλονι (απο τις φωτο εστω) δεν με εντυπωσιαζει.

πχ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5620964/

Μια αντιστοιχη Ε90 του 2008
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/7121401/

stelmaniac
16-03-16, 14:56
Η Τζαγκουαρ από τοτε που την παρατησε η Φορντ την πηραν Ινδοι νομιζω.
Τα Ρολλς είναι bmw εδώ και χρονια...

Giannis_
16-03-16, 15:23
Παλι μάπα το καρπούζι... :/

Fanatic
16-03-16, 15:24
Παλι μάπα το καρπούζι... :/

Tι ειχε αυτο παλι??

Giannis_
16-03-16, 15:34
Σαν σκαρί γερό φάνηκε...αλλα τα δέρματα και όλα τα πλαστικά θέλουν βάψιμο και αλλαγή...μηχανικά σωστά...τα φανάρια είχαν υγρασία...και εξωτερικά θέλει γερο συμμάζεμα...θέλει 2-3 χιλιάρικα να γίνει αμάξι...παντως επειδή έχει και μικρό παιδι δεν φάνηκε ταλαιπωρημένο μηχανολογικά...τεσπα του πρότεινα μια τιμη...αν δεχτεί εχω την όρεξη να το συμμαζέψω αλλα οχι για 13 που το πουλάει...

Giannis_
16-03-16, 15:35
Παντως η ΧΕ ειναι πανέμορφη :) και απο κοντά δείχνει κουκλα :)

rapid_fast
16-03-16, 15:57
Ναι αλλα απ'οτι βλεπω ομως στις αγγελιες η απαξιωση που εχουν ειναι μεγαλυτερη απο αντιστοιχες BMW. Kαι το σαλονι (απο τις φωτο εστω) δεν με εντυπωσιαζει.

πχ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5620964/

Μια αντιστοιχη Ε90 του 2008
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/7121401/

Μπερδεύεσαι, ή εγώ δεν τα ξέρω καλά...
Και το αντίστροφο, δεν τα ξέρω καλά, ή μπερδεύεσαι..
Το X-type γίνεται σύγκριση με το Ε46..
Το X-type έχει δεκάδες φορές μικρότερη απαξίωση, το συγκεκριμένο ήταν πολύ πιο φτηνό σαν αγορά απο το 325 των 3000 κυβικών..
Η απαξίωση είναι στο BMW και οχι στο Jaguar έχω την εντύπωση..
Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..
Τα λέω γιατί πρίν πάρω το Ε46 μου, ήθελα να πάρω το τζάγκιουαρ, και είχα ψάξει το θεματάκι..
Τα κυβικά του με σταμάτησαν, γιατί αν και μπορούσα να το δικαιολογήσω τότε, τώρα δεν θα μπορούσα ούτε αέρα στα λάστιχα να του βάλω...
Αν δεν θυμάμαι λάθος, καινούριο είχε 38.000 αγορά με δέρματα και τετρακίνηση και όλα τα κομφόρ, όταν το δίλιτρο Ε46 ξεκινούσε με τα ίδια σχεδόν κομφόρ στις 42.000
Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε απο τώρα ζητώ συγγνώμη..:love:

rapid_fast
16-03-16, 15:59
Σαν σκαρί γερό φάνηκε...αλλα τα δέρματα και όλα τα πλαστικά θέλουν βάψιμο και αλλαγή...μηχανικά σωστά...τα φανάρια είχαν υγρασία...και εξωτερικά θέλει γερο συμμάζεμα...θέλει 2-3 χιλιάρικα να γίνει αμάξι...παντως επειδή έχει και μικρό παιδι δεν φάνηκε ταλαιπωρημένο μηχανολογικά...τεσπα του πρότεινα μια τιμη...αν δεχτεί εχω την όρεξη να το συμμαζέψω αλλα οχι για 13 που το πουλάει...

Γιατί δεν αγοράζεις ένα καλό μεταχειρισμένο απο την Γερμανία μέσα απο το εργοστάσιο
ρε φίλε?
Θα το πάρεις σε πολύ καλή τιμή και θα είναι και καλό 100%
Και θα έχεις και 3 χρόνια εγγύηση..
Τι καθεστώς επικρατεί στην Βουλγαρία με τις εισαγωγές??

stelmaniac
16-03-16, 16:13
Γιατι ρε Παναγο ηθελες να δωσεις 38.οοο να παρεις Φορντ; Γιατι αγορι μου; Γι αυτο ειχε 38....Αν ηταν αληθινη τζαγκουαρ-οπως παλια- θα ηταν ακροβοτερη απο bmw...

Giannis_
16-03-16, 16:19
Γιατί δεν αγοράζεις ένα καλό μεταχειρισμένο απο την Γερμανία μέσα απο το εργοστάσιο
ρε φίλε?
Θα το πάρεις σε πολύ καλή τιμή και θα είναι και καλό 100%
Και θα έχεις και 3 χρόνια εγγύηση..
Τι καθεστώς επικρατεί στην Βουλγαρία με τις εισαγωγές??

Μπορείς να φέρεις οτι θέλεις...κανένα 500€ ειναι αλλα δεν ξέρω γερμανικά και δεν εχω και κανένα καλό μηχανικό να ψάξει μαζί μου...θα το κοιτάξω παλι...ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;;αν αλλάξω δέρματα θα έχει καλή ποιότητα;;τώρα φανάρια και βάψιμο ειναι και αναλόγως απο που θα τα πάρεις...όποτε δεν με αγχώνει...για ρίξτε ιδέες :) να περιμένω να βρεθεί η ευκαιρία ή να ανεβάσω το κασέρι για 15 16 χιλιάδες;;

rapid_fast
16-03-16, 16:34
Μπορείς να φέρεις οτι θέλεις...κανένα 500€ ειναι αλλα δεν ξέρω γερμανικά και δεν εχω και κανένα καλό μηχανικό να ψάξει μαζί μου...θα το κοιτάξω παλι...ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι;;αν αλλάξω δέρματα θα έχει καλή ποιότητα;;τώρα φανάρια και βάψιμο ειναι και αναλόγως απο που θα τα πάρεις...όποτε δεν με αγχώνει...για ρίξτε ιδέες :) να περιμένω να βρεθεί η ευκαιρία ή να ανεβάσω το κασέρι για 15 16 χιλιάδες;;
Δε χρειάζεται να ψάξεις το απολύτως τίποτα..
Μέσα απο το εργοστάσιο της BMW αγοράζεις το αυτοκίνητο..
Ολα είναι ελεγμένα σαν να είναι το αμάξι ολοκαίνουριο..
Και 3 χρόνια εγγύηση..

Giannis_
16-03-16, 16:38
Αν σου ειναι εύκολο μπορείς να παραθέσεις ένα λινκ;;

rapid_fast
16-03-16, 16:58
Αν σου ειναι εύκολο μπορείς να παραθέσεις ένα λινκ;;
εδώ για Γερμανία
http://www.bmw.de/de_DE/topics/gebrauchtfahrzeuge/premium-selection.html
Εδώ για βουλγαρία..
http://www.bmw.bg/bg/topics/offers-and-services/used-automobiles/premium-selection/at-a-glance.html

Giannis_
16-03-16, 17:01
Κατάλαβα τα premium selection...υπήρχε ένα 325i κούτα όμως...έφυγε σε λιγότερο απο 48ωρες...θέλει πολύ ψάξιμο...αρχίζω να μετανιώνω που πούλησα το δικό μου :/ rapid_fast σ´ευχαριστω πολύ :)

Fanatic
16-03-16, 17:39
Μπερδεύεσαι, ή εγώ δεν τα ξέρω καλά...
Και το αντίστροφο, δεν τα ξέρω καλά, ή μπερδεύεσαι..
Το X-type γίνεται σύγκριση με το Ε46..
Το X-type έχει δεκάδες φορές μικρότερη απαξίωση, το συγκεκριμένο ήταν πολύ πιο φτηνό σαν αγορά απο το 325 των 3000 κυβικών..
Η απαξίωση είναι στο BMW και οχι στο Jaguar έχω την εντύπωση..
Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..
Τα λέω γιατί πρίν πάρω το Ε46 μου, ήθελα να πάρω το τζάγκιουαρ, και είχα ψάξει το θεματάκι..
Τα κυβικά του με σταμάτησαν, γιατί αν και μπορούσα να το δικαιολογήσω τότε, τώρα δεν θα μπορούσα ούτε αέρα στα λάστιχα να του βάλω...
Αν δεν θυμάμαι λάθος, καινούριο είχε 38.000 αγορά με δέρματα και τετρακίνηση και όλα τα κομφόρ, όταν το δίλιτρο Ε46 ξεκινούσε με τα ίδια σχεδόν κομφόρ στις 42.000
Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε απο τώρα ζητώ συγγνώμη..:love:

Εγω εσενα ακουσα Παναγιωτη

Γενικώς, στα ίδια κυβικά, στην ίδια κατηγορία, το Jag κάνει 3.000 περισσότερα χρήματα..

Δεν ξερω τιμες καινουριων Jag. Aπλα εβαλα δυο αμαξια του 2008

Giannis_
17-03-16, 10:58
Συμformιτες θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι χαρτιά χρειάζονται για να αγοράσεις αυτοκίνητο απο την Γερμανία...

BMW Power
17-03-16, 11:05
Μετρητά και το διαβατήριο σου

Giannis_
17-03-16, 11:44
Και για τις πινακίδες παράβολα;;αιντε του δίνω τα χρήματα και φεύγω;;χαχαχα

Fanatic
17-03-16, 11:50
Και για τις πινακίδες παράβολα;;αιντε του δίνω τα χρήματα και φεύγω;;χαχαχα

Θα του πεις οτι ειναι για εξαγωγη και θα σου βγαλει προσωρινες πινακιδες Zoll. Μετα θα πας Βουλγαρια με τα χαρτια της μεταβιβασης και θα ζητησεις να σου βγαλουν Βουλγαρικες πινακιδες. Θα πληρωσεις οτι χρειαζονται αυτοι και εισαι ετοιμος.

Giannis_
17-03-16, 12:21
Αν ειναι τόσο εύκολο να το κοιτάξω...απλώς κάποιος γνωστούς μου που είχε φέρει ένα παλιότερα μου είπε οτι ειναι μανίκι...θα το ψάξω τώρα γιατί εδώ δεν βρίσκω ελπίδα...

BMW Power
17-03-16, 12:59
Έχω αγοράσει αυτοκίνητα από την Γερμανία από dealer αλλά και από ιδιώτη. Είναι πανεύκολη η αγορά το πρόβλημα είναι η εισαγωγή στην χώρα.

Giannis_
17-03-16, 13:33
Μου έφτιαξες την μέρα :) θα ψάξω και εκεί...εκτός απο το autoscount24 κανένα άλλο σάιτ;

BMW Power
17-03-16, 13:35
www.mobile.de

Giannis_
17-03-16, 13:41
Να σαι καλά :)

Giannis_
17-03-16, 13:51
Παντως πραγματικά το 325d μόνο τα κλάματα δεν έβαλα μόλις το είδα πως το χε...αξίζει ρε παιδιά να μπω στην διαδικασία η να το πάρω μια και έξω;;

Fanatic
17-03-16, 13:55
Σε αυτο αναφερεσαι?

http://m.mobile.bg/details/11456491238706437

BMW Power
17-03-16, 13:58
Κατ αρχάς πρέπει να γουστάρεις πολύ το αυτοκίνητο για να το αγοράσεις, με μισή καρδιά απλά μη το κάνεις.

Giannis_
17-03-16, 14:02
Σε αυτο αναφερεσαι?

http://m.mobile.bg/details/11456491238706437

Ναι ναι σ΄αυτο...καμία σχέση το πως δείχνει με το πως ειναι...απλώς σκέφτομαι πως ειναι πρώτο χέρι...έχει αληθινά χλμ...δεν έχει φάει στουκο...απλώς θέλει σίγουρα ένα βάψιμο...τα φανάρια...και δέρματα... Αν μου το δώσει στα 10.000€ εχω σκοπό να το φτιάξω...αλλιώς ψάχνω Γερμανία ένα στα 15.000€

stelmaniac
17-03-16, 15:36
Αν κανει στη γερμανια 15 δεν είναι 15...υπολογισε τελωνεια, διαδικαστικα, εισιτηρια, διαμονες κτλ. και θα βγει πολύ παραπανω. Παρε αυτό και με 2-3 χιλιαρικα στη βουλγαρια το φτιαχνεις όπως θες...

Giannis_
17-03-16, 15:50
Δέρματα 1.000...200 κανενα αυτοκόλλητο για τα πλαστικά...φανάρια 800...βάψιμο 700...αρκεί να ειναι άψογο μηχανολογικά πάντα...εχω μεράκι και δεν μου πάει τέτοιο αμάξι να το έχει κακοδιατηρημένο...τεσπα...ας με πάρει πρώτα αυτός γιατί 26.000 που ζητάει δεν...

Fanatic
17-03-16, 15:54
Δέρματα 1.000...200 κανενα αυτοκόλλητο για τα πλαστικά...φανάρια 800...βάψιμο 700...αρκεί να ειναι άψογο μηχανολογικά πάντα...εχω μεράκι και δεν μου πάει τέτοιο αμάξι να το έχει κακοδιατηρημένο...τεσπα...ας με πάρει πρώτα αυτός γιατί 26.000 που ζητάει δεν...

Τα φαναρια αν εχουν υγρασια δεν ειναι απαραιτητο οτι θελουν αλλαγη. Εκτος αν εχουν ραγησει. 80% των περιπτωσεων ειναι ειτε επειδη δεν κουμπωσαν καλα το καπακι απο πισω οταν αλλαχτηκε λαμπα, ειτε επειδη στο καπακι εχει ξεραθει το λαστιχο και μπαζει υγρασια.

Επισης τα δερματα ειναι πραγματικα τοσο χαλια? Με καμια αλοιφη και τοπικη επιδιορθωση φτιαχνονται φθηνα.

Giannis_
17-03-16, 17:48
Τα φανάρια δεν πρόλαβα να τα ελέγξω...ίσως να ειναι οι τσιμούχες αλλα αν δεν βγει τι να πω...το δέρμα και τα πλαστικά δεν εχουν γυρισμο...οταν λέμε άθλια κατάσταση ειναι λίγο...

dimimav
17-03-16, 18:33
Τα φανάρια δεν πρόλαβα να τα ελέγξω...ίσως να ειναι οι τσιμούχες αλλα αν δεν βγει τι να πω...το δέρμα και τα πλαστικά δεν εχουν γυρισμο...οταν λέμε άθλια κατάσταση ειναι λίγο...

Σίγουρα Γιάννη τα δέρματα;γιατι φαίνονται σε καλη Κάτασταση.
Εκτός αν οι φωτογραφιες ειναι παλιές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα

Giannis_
17-03-16, 18:50
Επειδή ειναι χοντρουλης εχουν πατηθεί και εκτός απο αυτο φανταστείτε πως μπορεί να δείχνει ένα δέρμα που δεν έχει πέσει αλοιφή απο τότε που βγήκε απο το εργοστάσιο...πίσω είχε το κάθισμα του μωρού και είχε κάψει το δερμα(πατηθεί και κάνει σημάδι)το μεσαίο πλαστικό πίσω γδαρμένο γενικότερα θέλει μεράκι...καμία σχέση με τις φωτό...ρε παιδιά φανταστείτε ήμουν στην BMW και δεν το έδωσα για έλεγχο...Αν δεν μου ρίξει την τιμή δεν το συζητάω...απλώς αξίζει τι νομίζεται...13 το δίνει εσείς πιστεύεται οτι 9 που του είπα λάθος;;

Giannis_
17-03-16, 19:03
Παιδιά θελω την γνώμη σας...αλλα απο όλους καθε σκέψη...μου πρότεινε 25.500 αλλα εύκολα πιστεύω το παω 23.000 αλλά...έχει μικτή και λεει να βάψω όλο το αμάξι και θα μιλήσω για τα φανάρια...τι λέτε;;αξίζει τόσα ή να ψάξω άλλο;;

Fanatic
17-03-16, 19:14
Μια μας λες σε ευρω μια σε Λεβα. Μας μπερδευεις. Κριμα να βαφτει ολο το αμαξι παντως. Το χρειαζεται ολο;;

Dimzan
17-03-16, 19:48
αν βρισκομουν στην ιδια φαση θα προτιμουσα να δωσδω λιγα παραπανω και να παρω καποιο ετοιμο που δε θα χρειαζεται τοσο χοντρο συμμαζεμα. Εκτος αν σου εγγυαται κανεις οτι η δουλεια που θα γινει θα ειναι αξιολογη και οτι συνολικα με τα μαζεματα θα σου βγει φθηνοτερο απο καποιο καλυτερο που δε θα θελει μαζεματα.

Giannis_
17-03-16, 20:03
Χαχαχα συγνώμη για το μια ευρώ μια λέβα και γω χαμένα τα χω...κρίμα ειναι να πέσει βάψιμο αλλα καλύτερα δεν ειναι απ το να κάνει διχρωμία;;απλώς μου έχει σκαλώσει αυτο το αμάξι γιατί πιστεύω οτι μηχανικά ειναι άριστο χωρίς σκουριά και σασί δεμένο χωρίς τρακαρίσματα...και φυσικά πρώτο χέρι...λάδια σασμάν στο αυτόματο άλλαξε πριν 10.000χλμ...γενικά εσωτερικά έχει το θεμα...θα το δει και η BMW...απλώς εξωτερικά αν το μαζέψει δεν θέλει κάτι άλλο...δηλαδή αν αλλάξω δέρματα θα ναι νέο αμάξι...απλώς εχω λέω την γνώμη μου...θελω να ακούσω και την δικιά σας τα κατα τα υπέρ γενικά οτι σας έρχεται στο μυαλό...κρίμα ειναι φτάσαμε 13 σελίδες και ακόμα αμάξι δεν αγόρασα χαχαχαχα αααα και αν το βάψει θα πάει σε δικό μου μάστορα να ξέρω οτι θα γίνει σωστή δουλειά

dexter
17-03-16, 20:06
αν σου φτιαξει τα φαναρια και μηχανολογικα ειναι οκ παρτο.οτι αμαξι και να παρεις καινουρια δερματα δεν θα χει, επισης το βαψιμο με ενα καλο γυαλισμα (οχι των 60ε)μπορει και να σωθει.

Fanatic
17-03-16, 20:08
Αν τα μηχανικα ειναι καλα παρτο. Ολα τα αλλα ετσι και αλλιως σε ολα τα μεταχειρισμενα σχεδον θελουν μαζεμα.

Dimzan
17-03-16, 20:25
προσωπικα δε θα επαιρνα αμαξι μεταχειρισμενο με σκοπο να το βαψω.

πιθανον να ερχεται στα ισια με σωστο γυαλισμα οπως σου ειπαν.

Εχω δει πολλες κακες δουλειες απο βαψιματα και εχω καταληξει πως για να γινει σωστη δουλεια σε ολικη βαφη θελει πολλα χρηματα. Μπορει βεβαια ακομα και σε αυτη την περιπτωση να σε συμφερει, εσυ ξερεις.

Giannis_
17-03-16, 20:39
Ίσως στο φως να μην έχει νερά αλλα έχει βάψει και αλλα σημεία αποκλείεται να το χει πετύχει την ίδια απόχρωση παντού...απλώς εκείνη την ημέρα ειχε συννεφιά και δεν μπορούσα να δω πολλά...απλώς μπροστά το μάζεψε η γυναίκα του όποτε θέλει βάψιμο...όποτε την BMW δεν την γλιτώνω χαχα :) Ειναι πρωτο χέρι αυτο ειναι που έχει πολλά +

stelmaniac
17-03-16, 20:43
1. Οποιος και να το βαψει, όπως βγηκε απ το εργοστασιο δε θα γινει ποτέ...μόνο κατά προσεγγιση.

2. Το καλο και το κακο βαψιμο δε φαινεται φρεσκο, φαινεται μετα από λιγο καιρο...

Giannis_
17-03-16, 20:53
Εντάξει συμφωνώ απόλυτα αλλα σε μαυρο χρωμα χλωμό το κόβω να ειναι και περιποιημένο και χωρίς αράχνες...αλλα βγαίνουμε εκτός θέματος...τελικά εσείς τι πιστεύεται αξίζει να προσπαθήσω;

rapid_fast
19-03-16, 02:07
Χαχαχα συγνώμη για το μια ευρώ μια λέβα και γω χαμένα τα χω...κρίμα ειναι να πέσει βάψιμο αλλα καλύτερα δεν ειναι απ το να κάνει διχρωμία;;απλώς μου έχει σκαλώσει αυτο το αμάξι γιατί πιστεύω οτι μηχανικά ειναι άριστο χωρίς σκουριά και σασί δεμένο χωρίς τρακαρίσματα...και φυσικά πρώτο χέρι...λάδια σασμάν στο αυτόματο άλλαξε πριν 10.000χλμ...γενικά εσωτερικά έχει το θεμα...θα το δει και η BMW...απλώς εξωτερικά αν το μαζέψει δεν θέλει κάτι άλλο...δηλαδή αν αλλάξω δέρματα θα ναι νέο αμάξι...απλώς εχω λέω την γνώμη μου...θελω να ακούσω και την δικιά σας τα κατα τα υπέρ γενικά οτι σας έρχεται στο μυαλό...κρίμα ειναι φτάσαμε 13 σελίδες και ακόμα αμάξι δεν αγόρασα χαχαχαχα αααα και αν το βάψει θα πάει σε δικό μου μάστορα να ξέρω οτι θα γίνει σωστή δουλειά
Η λογική λέει οτι ένα αυτοκίνητο που είναι στο εσωτερικό πανούκλα, αποκλείεται να έχει συντηρηθεί σε κινητήρα και μηχανικά μέρη..
Τόσο απλά...
Οταν δε η χώρα προέλευσης έχει τόσο μειωμένη ηλιοφάνεια σε σχέση με την ελλάδα, και τα δέρματα έχουν καεί, σημαίνει οτι το αμάξι έχει κάνει πολλά μα πολλά μα πάρα παρα πολλά χιλιόμετρα και σε μεγάλη καταπόνηση...

Giannis_
19-03-16, 13:14
Συμφωνω...απλώς δεν ξέρω εχω σκαλώσει...θα το πάρω ένα τεστ ντραιβ και έναν έλεγχο στην BMW και θα σας πω αν τελικά αξίζει ή οχι να μπω στην διαδικασία...

Giannis_
19-03-16, 13:47
http://m.mobile.bg/details/11457278630536683 320d αλλα οι γνωστοί μου μηχανικοί μου λένε μακρυά μην πάθεις καμία καδένα...

stelmaniac
19-03-16, 15:50
Αυτο το θρεντ αρχιζει να με κουραζει...
Δε θα εκπλαγω καθολου αν καποια στιγμη βγει ο τυπος και πει: Ξερετε μαγκες, πηρα ενα κασονι τελικα για να κανω τη δουλεια μου κι αμα βρω κανα καλο εργαλειο θα το σκεφτω. Τα λεμε στην κολαση...

Τετοια ανασφαλεια, τετοια αναποφασιστικοτητα, τετοια μιζερια αρχιζουν και μου φαινονται υποπτα...

Giannis_
19-03-16, 18:00
Ας κλείσει το θεμα τότε...συγνώμη που ειμαι σε σκέψεις...και συγνώμη αν σας κούρασα...αλλα ούτε ένας φυσιολογικός άνθρωπος ρε γαμω το κεφάλι μου δεν απάντησε...αν βγάζει θέματα και αν οχι...το μακρύ σας και το κοντό σας...

gearboxer
19-03-16, 18:14
Ας κλείσει το θεμα τότε...συγνώμη που ειμαι σε σκέψεις...και συγνώμη αν σας κούρασα...αλλα ούτε ένας φυσιολογικός άνθρωπος ρε γαμω το κεφάλι μου δεν απάντησε...αν βγάζει θέματα και αν οχι...το μακρύ σας και το κοντό σας...

Να μας κανεις μήνυση ρε μεγάλε...τι νομίζεις ότι είναι εδώ; HelpDesk? Ο καθένας απαντάει με βάση αυτά που γνωρίζει και επι 15 σελίδες ρωτάς ακόμα και αν αρέσει στις γκόμενες και σου απαντάμε..Αν δεν σου κάνει να απευθυνθείς αλλού ή να επισκευθείς έναν τεχνικό προιστάμενο της BMW να σου απαντήσει ότι απορίες έχεις...

Giannis_
19-03-16, 19:25
Gearboxer συγνώμη αν κούρασα εσένα ή το φόρουμ...

Fanatic
19-03-16, 19:41
Ρε Γιαννη σου εχουμε απαντησει 100 φορες με αποψεις και εσυ γυρνας και λες οτι σου απανταμε το μακρυ μας και το κοντο μας;;; Να στο πω απλα! Diesel Ε92 δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ εδω μεσα. Οποτε δεν παιζει να σπυ γραψουμε καμια τεχνικη αναλυση τι σκατα μπορει να παθει. Ομως τα diesel υποτειθεται οτι ειναι πιο σκυλια απο τα μοτερ βενζινης. Στην τελικη ομως ΠΑΝΤΑ το μεταχειρισμενο ειναι θεμα τυχης. Οτι και να σου πουμε εμεις αν δεν παρεις μια αποφαση μονος σου δεν παιζει να σε παρουμε απο το χερακι να σου πουμε τι να παρεις.

Giannis_
19-03-16, 19:47
Fanatic συγνώμη και το παραδέχομαι απάντησα ηλίθια...οταν θα το αγοράσω θα κάνω κάνω ένα ποστ μόνο για τον κινητήρα που θα αγοράσω για κανέναν μελλοντικό αγοραστή...συγνώμη και παλι...οταν θα υπάρχει εξέλιξη θα ενημερώσω...σας ευχαριστώ για τις απόψεις...

rapid_fast
19-03-16, 19:59
http://m.mobile.bg/details/11457278630536683 320d αλλα οι γνωστοί μου μηχανικοί μου λένε μακρυά μην πάθεις καμία καδένα...

Τα έχουμε πεί αυτά..
Αλλά μετά την αγορά, ανοίγεις ψευτοκάπακο και αλλάζεις τους οδηγούς και δεν παθαίνει
καδένα...
Επιπρόσθετα.. με 1500 ευρώ βρίσκεις κινητήρα....

rapid_fast
19-03-16, 20:00
Ας κλείσει το θεμα τότε...συγνώμη που ειμαι σε σκέψεις...και συγνώμη αν σας κούρασα...αλλα ούτε ένας φυσιολογικός άνθρωπος ρε γαμω το κεφάλι μου δεν απάντησε...αν βγάζει θέματα και αν οχι...το μακρύ σας και το κοντό σας...
Αυτά νομίζω έχουν απαντηθεί απο καιρό...

topmar
19-03-16, 20:56
Ας κλείσει το θεμα τότε...συγνώμη που ειμαι σε σκέψεις...και συγνώμη αν σας κούρασα...αλλα ούτε ένας φυσιολογικός άνθρωπος ρε γαμω το κεφάλι μου δεν απάντησε...αν βγάζει θέματα και αν οχι...το μακρύ σας και το κοντό σας...

Επειδή θεωρώ όχι μόνο τον εαυτό μου αλλά και πολλούς εδώ μέσα - εάν όχι όλους - φυσιολογικότατους, να σε ενημερώσω ότι εγώ έχω ένα Ε90 320d ('2008), αυτό της υπογραφής μου και έχω μόλις συμπληρώσει τα 100.000ΧΛΜ χωρίς - σχεδόν - κανένα πρόβλημα.

Το αυτ/το μου όμως ο αγόρασα καινούργιο από τη Γερμανία με παραγγελία (όταν ζούσα εκεί) και το έχω από 04/2008 έως και σήμερα.

Μια φορά έβγαλε μόνο αισθητήρα γωνιακής κίνησης τιμονιού (εκτός εγγύησης) το οποίο λύθηκε με 115€ με το Kit επισκευής από την BMW.

Όσον αφορά την καδένα, είχε βγάλει πέρσι (ή πρόπερσι, δεν θυμάμαι ακριβώς) ένα Service Repair Bulletin η εταιρία BMW για το θέμα του τεντωτήρα καδένας, το πήγα, το έλεγξαν, άλλαξαν τον τενωτήρα (0€ κόστος) μόνο διότη η καδένα δεν είχε επηρεαστεί σύμφωνα με τις μετρήσεις που έκαναν και τέλος με το θέμα διά παντός.

Όλα τα σέρβις του γίνονται όλα τα χρόνια ΜΟΝΟ σε επίσημη αντιπροσωπεία BMW Β. Ελλάδος, με γνήσια ανταλλακτικά BMW μόνο.

Όσο για τα πετρέλαια και βλάβες, μύθος αστικός......βάζω μόνο από ένα πρατήριο εμπιστοσύνης, Shell V-Power Diesel (που το έχει προσφορά 1 φορά την εβδομάδα στην τιμή του απλού) και όλα δουλεύουν τέλεια.

Όσοι γνωρίζουν ή έχουν δει από κοντά το αμάξι μου, μπορούν να επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου. Εάν θέλεις, μπορείς να το δεις και εσύ όποτε θέλεις, για να πειστείς...

Οπότε, εάν μπορείς να βρεις ένα καθαρό και με αληθινά ΧΛΜ Ε92 320d, πάρτο και μην σκέφτεσαι τίποτα....

Περισσότερα εάν θέλεις να μάθεις, στείλε μου με πμ το τηλέφωνο σου.

Καλή επιτυχία στο ψάξιμο.

Giannis_
19-03-16, 21:29
Ειλικρινά συγνώμη απλώς όλοι κουβαλάμε κάτι μέσα μας και υπάρχουν στιγμές που ξεσπάμε λέμε λόγια που δεν πρέπει και γενικότερα φερόμαστε ηλίθια σε άτομα που ούτε φταίνε απλώς ίσως έγινε κουβέντα την λάθος στιγμή...ζητάω και παλι συγνώμη γιατί παρά πάνω είπα χοντράδα λάθος απο μεριά μου απλώς εχουν πέσει πολλά μαζεμένα και εντάξει ειμαι και γω άνθρωπος...λάθος μου που το ποστ έφτασε 15 σελίδες...απλώς δεν θελω ούτε να αγοράσω κουβα ούτε κάτι που θα το μετανιώσω...η αγορά μεταχειρισμένων εδώ ειναι χάλια...γιαυτο και δεν εχω καταλήξει σε κάποιον κινητήρα...το μόνο σίγουρο ειναι οτι θελω να ειναι e92 και πετρέλαιο...αγορά απο Γερμανία δεν γίνεται επειδή δεν μπορώ να περιμένω και ενώ το έψαξα θα αργήσει...εντέλει σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας...ήταν σημαντική για μενα...και ελπίζω στο επόμενο ποστ που θα κάνω να ειναι το αμάξι μου...

Giannis_
19-03-16, 21:38
Το πρωτο που είχα βρει...

topmar
19-03-16, 22:35
Το πρωτο που είχα βρει...

Γεμάτο βλάβες είναι. ....EGR, αερόσακοι, πλευρικοι αερόσακοι, προεντατηρες ζωνών ασφαλείας, φρένα, DSC, φώτα Xenon, φώτα ομίχλης, φώτα ημέρας, CAS (ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου),......

Τι να πω ρε φίλε, εγώ στη θέση σου δεν θα το τολμούσα. .....άσε που εάν δεν έχει συντηρηθει σωστά, με τα 185000ΚΜ του θα είναι και μηχανικά στο ίδιο χάλι (τουρμπίνα, διαφορικο, ψαλίδια, αμορτισέρ, φρένα, ιμάντας κεντρικός κλπ).

Καλή τύχη. ......

Giannis_
19-03-16, 22:47
Και εγώ πήγαινα να φανταστείς να δω ένα αμάξι με 115.000 του 11...έφυγα μακριά...απλώς δεν ειμαι εδώ για να σπαταλάω τον χρόνο σας...ήθελα την βοήθεια σας απλώς...

MarinosE46
20-03-16, 06:12
απλώς δεν θελω ούτε να αγοράσω κουβα ούτε κάτι που θα το μετανιώσω...η αγορά μεταχειρισμένων εδώ ειναι χάλια...γιαυτο και δεν εχω καταλήξει σε κάποιον κινητήρα...το μόνο σίγουρο ειναι οτι θελω να ειναι e92 και πετρέλαιο...αγορά απο Γερμανία δεν γίνεται επειδή δεν μπορώ να περιμένω και ενώ το έψαξα θα αργήσει....
Γιάννη,χωρίς παρεξήγηση νομίζω ότι ξεκινάς λάθος.Η βιασύνη όταν ψάχνεις να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο,είναι κακός σύμβουλος...Οσο βιάζεσαι και κουβά θα πάρεις και αν αρχίσουν(που θα αρχίσουν) τα προβλήματα σίγουρα θα το μετανιώσεις...
Διαβάζω ότι θες να πάρεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 5ετίας-8ετίας και συζητάμε για βαψίματα και μαζέματα.Για μένα αυτό το σκεπτικό είναι εντελώς λάθος...Βρες ένα αυτοκίνητο άρτιο που να μη θέλει ούτε 1 ΕΥΡΩ πέρα από προκαθορισμένη συντήρηση,πλήρωσέ το αρκετά παραπάνω από το μέσο όρο και πάρτο.Μπορεί να αισθάνεσαι κορόιδο να πληρώσεις πχ 5000 ευρώ παραπάνω για ένα αυτοκίνητο σε σύγκριση με το μέσο όρο αλλά αν πραγματικά είναι σωστό θα ξενοιάσεις.Το να πληρώσεις 12000-13000 ευρώ και να βρίσκεσαι μόνιμα στα συνεργεία και στα φανοποιεία για μένα δεν είναι σωστό.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.Από εκεί και πέρα κάνεις ότι νομίζεις εσύ καλύτερο...

topmar
20-03-16, 08:21
Γιάννη,χωρίς παρεξήγηση νομίζω ότι ξεκινάς λάθος.Η βιασύνη όταν ψάχνεις να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο,είναι κακός σύμβουλος...Οσο βιάζεσαι και κουβά θα πάρεις και αν αρχίσουν(που θα αρχίσουν) τα προβλήματα σίγουρα θα το μετανιώσεις...
Διαβάζω ότι θες να πάρεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 5ετίας-8ετίας και συζητάμε για βαψίματα και μαζέματα.Για μένα αυτό το σκεπτικό είναι εντελώς λάθος...Βρες ένα αυτοκίνητο άρτιο που να μη θέλει ούτε 1 ΕΥΡΩ πέρα από προκαθορισμένη συντήρηση,πλήρωσέ το αρκετά παραπάνω από το μέσο όρο και πάρτο.Μπορεί να αισθάνεσαι κορόιδο να πληρώσεις πχ 5000 ευρώ παραπάνω για ένα αυτοκίνητο σε σύγκριση με το μέσο όρο αλλά αν πραγματικά είναι σωστό θα ξενοιάσεις.Το να πληρώσεις 12000-13000 ευρώ και να βρίσκεσαι μόνιμα στα συνεργεία και στα φανοποιεία για μένα δεν είναι σωστό.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.Από εκεί και πέρα κάνεις ότι νομίζεις εσύ καλύτερο...

+1, ειδικά για την διαφορά τιμής. .....το καλό, το πραγματικά καλό, πληρώνετε.. ..

stef
20-03-16, 08:50
+1, ειδικά για την διαφορά τιμής. .....το καλό, το πραγματικά καλό, πληρώνετε.. ..

Ποιος το καταλαβαίνει όμως αυτό ρε συ;
Όλοι εχουν μάθει στο τσάμοα και στο φτηνό.
Δεν καταλαβαίνουν ότι το φτηνό θα τους βγει ακριβό τελικά...

topmar
20-03-16, 10:31
Ποιος το καταλαβαίνει όμως αυτό ρε συ;
Όλοι εχουν μάθει στο τσάμοα και στο φτηνό.
Δεν καταλαβαίνουν ότι το φτηνό θα τους βγει ακριβό τελικά...

Ακριβώς αυτό, ο συνειδητοποιημένος αγοραστής αυτό πρέπει να κατανοήσει πρώτα, πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει το τίμιο από το φτηνό και να μην το μπερδεύει (το τίμιο) με το ακριβό.

ΥΓ: Βλέπω κάτι τιμές σε παρόμοια μοντέλα με το δικό μου αμάξι σήμερα στο Car.gr, σε τιμές που συγκριτικά το δικό μου θα έπρεπε να το πουλάω 25-35% παραπάνω λόγω κατάστασης & χιλιομέτρων. .......όμως θα εξακολουθούν να το θεωρούν ακριβό. ...

Giannis_
20-03-16, 10:48
Οτι δίνεις παίρνεις...το μόνο σίγουρο...αλλα παίζει και μεγάλο ρόλο οι τιμές που υπάρχουν στην αγορά...ναι μεν το αυτοκίνητο σου μπορεί να ναι διαμάντι αν όλοι οι υπόλοιποι τα σκοτώνουν;;αναγκαστικά δεν πρέπει να βάλεις και συ μια ανταγωνιστική τιμή;;

topmar
20-03-16, 11:13
Οτι δίνεις παίρνεις...το μόνο σίγουρο...αλλα παίζει και μεγάλο ρόλο οι τιμές που υπάρχουν στην αγορά...ναι μεν το αυτοκίνητο σου μπορεί να ναι διαμάντι αν όλοι οι υπόλοιποι τα σκοτώνουν;;αναγκαστικά δεν πρέπει να βάλεις και συ μια ανταγωνιστική τιμή;;

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω και εγώ αλλά και οι άλλοι.

Δεν σημαίνει ότι το Χ αυτοκίνητο από 1ο χέρι με λίγα ΚΜ σε άριστη κατάσταση και με λίγα έξτρα, που πωλείται 25% παραπάνω από ένα άλλο αντίστοιχο Ψ μοντέλο(σε τρις χείριστη κατάσταση και με τα διπλάσια αμφίβολα κιόλας ΧΛΜ), ότι είναι ακριβό.

Πολύ σωστά έβαλε ο φίλος παραπάνω ένα παράδειγμα με 5.000€ παραπάνω τιμή. Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, στα 2 τυχαία οχήματα που ανέφερα στην παραπάνω παράγραφο, εσύ πιο θα διάλεγες; Το Χ με 19.000€ ή το Ψ με 15.000€ (και σχεδόν σίγουρη την επιπλέον δαπάνη 3-4.000€ για το λεγόμενο συμμάζεμα) ; Μην βιαστείς να πεις ότι το ίδιο θα σου βγει στο τέλος, το Ψ έχει τα διπλάσια (και παραπάνω με το γνωστό γύρισμα ΧΛΜ) χιλιόμετρα, που σημαίνει αυξημένες ανάγκες σε επισκευές συντήρησης (μπαταρία, αμορτισέρ, ψαλίδια κλπ).

Όσο για τις τιμές της αγοράς που είπες, πάλι λάθος σκέφτεσαι. Το ότι η πλειοψηφία των πωλητών αφορά αυτοκίνητα εισαγωγής από 2ο και πάνω χέρι (για τα Diesel που ψάχνεις), με γυρισμένα χιλιόμετρα και λόγω ανάγκης (Τεκμήριο, φόροι πουλ μουρ που τελείωσε με την κρίση, χρεωμενων, απελπισμένων για μετρητά κ.ο.κ) δεν σημαίνει ότι το τίμιο πρέπει να πωλείται "ανάλογα"......το ότι χάλασαν την αγορά όσον αφορά τις τιμές, σίγουρα! !

Αυτά από μένα, ότι καλύτερο σου εύχομαι να βρεις. ....

tsalin
20-03-16, 13:10
Τα μεταχειρισμένα είναι λαχείο έτσι και αλλιώς. Μόνο αν αγοράσεις αυτοκίνητο που σου είναι γνωστό μπορείς να πεις ότι έχεις εξασφαλίσει τα στοιχειώδη (χιλιόμετρα - στούκες κλπ).

Topmar, σχετικά με τα μαζέματα θα διαφωνίσω. Μία βλάβη που θα βγει δεν έχει απαραίτητα σχέση με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ή την κατάσταση του οχήματος όταν το αγόρασες. Στην 5ετία θα βγάλει προβλήματα, στην 7ετία κάποια άλλα, στην 15ετία μπορεί να έχεις και δομικά ζητήματα (κινητήρες, καπάκια, αμάξωμα κλπ) και αυτά αν αγοράσεις αυτοκίνητο που εμπιστεύεσαι. Προφανώς μία κακή κατάσταση θα οδηγήσει σε δομικά προβλήματα πολύ νωρίτερα... Όμως σε όσο καλή κατάσταση και αν αγοράσεις δεν θα είναι ποτέ καινούριο...

Και για να γίνω στενάχωρος στον φίλο που ξεκίνησε το thread, τι είναι καλύτερο τελικά, ένα 330d χρέπι που θα το πληρώσεις 15Κ και μετά θα πληρώνεις μέχρι να πεθάνει -ή θα ψάχνεις να το ξεφορτωθείς-, ή να δώσεις κάτι παραπάνω για ένα καινούριο της προκοπής? Δεν θα είναι 330, μπορεί να μην είναι καν BMW αν δεν διαθέτεις τα απαραίτητα, όμως ζυγίζεις τα (+) και τα (-) και αποφασίζεις... Α, φυσικά υπάρχει και η λύση του μεταχειρισμένου σαν τουTopmar. Μόνο που αυτό και εξαιρετικά σπάνιο είναι -καλά στην Γερμανική ή την Βουλγάρικη αγορά σχεδόν αποκλείω να βρεις τέτοιο αυτοκίνητο- και θα το πληρώσεις (και σωστά) παραπάνω...

Ελπίζω μετά από 15 σελίδες thread να κατάλαβες το νοήμα του πρώτου σχολίου μου και πραγματικά ελπίζω να βρεις αυτό που θέλεις στην τιμή που μπορείς...

Giannis_
20-03-16, 17:31
Μετά απο 15 σελίδες κατάλαβα τα πάντα...εντάξει υπήρξαν στιγμές που είπαμε πράγματα που μας πείραξαν αλλα εντάξει ξέρω πως δεν τα λέτε κακοπροαίρετα όπως και γω ίσως να είπα πράγματα που δεν έπρεπε αλλα πάνω στο άγχος στις στεναχώριες και γενικότερα στην καθημερινότητα που ζούμε κανεις δεν ξέρει τι σταυρο κουβαλάει ο άλλος...Δεν χρειάζεται να πούμε αλλα...θα προσπαθήσω να βρω ένα e92 τίμιο σωστό που να πληροί τα θελω μου...και οταν το αγοράσω θα σας στείλω φωτό να χαρείτε και σεις μαζί μου...Σας ευχαριστώ και παλι όλους :)

rapid_fast
20-03-16, 17:49
Τα μεταχειρισμένα είναι λαχείο έτσι και αλλιώς...

Λαχείο είναι η αγορά του αυτοκινήτου συγκεκριμένου κατασκευαστή έτσι και αλλιώς. .
Πόσοι έχουν αγοράσει ολοκαίνουριο αυτοκίνητο που τους έστελνε με οδική βοήθεια στην αντιπροσωπία;
Και πόσοι ξεφορτωθηκαν το κουστουμακι οσο οσο μολις τελειωσε η εγγύηση;
Ο κανόνας "το δικό μου ολοιδιο με του διπλανου είναι καλύτερο επειδή είναι δικό μου" ισχύει μόνο για τον ιδιοκτήτη.
Μια προβληματική σειρά αυτοκινήτων χαρακτηριζεται προβληματική γιατί καποια εξαρτήματα είναι εκ της κατασκευής εσφαλμενα.. σε όλους. . Σε κάποιον βγαίνει αργά και σε κάποιον γρήγορα. .

tsalin
20-03-16, 20:32
Δεν θα διαφωνίσω, αλλά με τη λογική σου παίρνεις ποδήλατο... ή Γιαπωνέζικο -που ούτε αυτά είναι όπως ήταν...-. Πάντως έχοντας πλέον ένα αυτοκίνητο κοντά 15 ετών, έχω εκτιμήσει την εποχή των leasing που άλλαζα ανά 4ετία, και ας μην ήταν BMW. Από την άλλη βλέπω το S60 στα 24Κ και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να πάρεις κανείς ένα αμφίβολο μεταχειρισμένο... Εντάξει δεν θα είναι ποτέ BMW, αλλά είναι υπερεπαρκές για το 90% των χρηστών του... χώρια που το πουλάς στην ξεφτίλα 15Κ στο τέλος της 4ετίας με ότι αυτό συνεπάγεται...

Νομίζω πάντως ότι σε γενικές γραμμές οι E9X με τους Diesel κινητήρες δεν έχουν τα θέματα που είχαν οι μικροί βενζινοκινητήρες. Από την άλλη βέβαια έχουν κυκλοφορήσει τόσα λίγα στην Ελλάδα οπότε δεν μπορείς να έχεις και επαρκές δείγμα, ότι διαβάζουμε σε φόρα στο internet....

Giannis_
27-03-16, 17:48
Καλησπέρα παιδιά...μετά απο πολύ έλεγχο ακόμα και σε αμάξια στη Γερμανία δεν βρήκα κάποιο e92 που να μου αρέσει...Και μετά απο πολύ σκέψη κατέληξα στο να πάρω καλύτερα ένα 118d f21 σχετικά καινούργιο παρά κάποιο e92 7ετιας....το αμάξι ειναι στο premium selection στο Μόναχο και μέσα στη βδομάδα θα πάει γνωστός μου να το δει...Λεει επίσης οτι έχει και 24μηνες εγγύηση...Συγνώμη για την αναστάτωση περί e92

stef
27-03-16, 22:47
Άσχετη κατηγορία το coupe με το hatchback
Μην ζητάς συγγνώμη, ήταν κάτι που όλοι μας πιστεύω περιμέναμε...

rapid_fast
28-03-16, 10:32
Καλησπέρα παιδιά...μετά απο πολύ έλεγχο ακόμα και σε αμάξια στη Γερμανία δεν βρήκα κάποιο e92 που να μου αρέσει...Και μετά απο πολύ σκέψη κατέληξα στο να πάρω καλύτερα ένα 118d f21 σχετικά καινούργιο παρά κάποιο e92 7ετιας....το αμάξι ειναι στο premium selection στο Μόναχο και μέσα στη βδομάδα θα πάει γνωστός μου να το δει...Λεει επίσης οτι έχει και 24μηνες εγγύηση...Συγνώμη για την αναστάτωση περί e92

Νομίζω οτι κινείσαι σε σωστά βήματα..
Και μη ζητάς συγγνώμη για καμία αναστάτωση..
Όποιος αγόρασε γουρούνι στο σακί, κατέληξε με ένα γουρούνι στο σακί...
Και μην βιαστείς να αγοράσεις τον άσσο ακόμα και άριστο αν είναι..
Πρώτα θα πάς σε ένα μαγαζί στην περιοχή σου, να δείς τους χώρους του αυτοκινήτου,
και μετά να το αγοράσεις..
ΔΕΣ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, και μην κάνεις υποχωρήσεις, γιατί αν δε σε καλύπτει, δε θα σε καλύψει ποτέ..