PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγή μόνο μπαλάκια στα ψαλίδια ή κομπλέ ψαλίδια;;;


Nick_compact
17-12-05, 17:07
Πολύ σύντομα το αυτοκίνητο θα μπει συνεργείο για αλλαγή στα μπαλάκια ψαλιδιών. Αυτό που ξέρω είναι οτι στα Ε36 δεν χρειάζεται αλλαγή όλο τα ψαλίδι όπως στο Ε46 αλλά μόνο τα μπαλάκια,άλλωστε και η BMW τα δίνει σαν ανταλακτικό ξεχωριστά. Όμως πολλοί μου λένε οτί είναι καλύτερα να αλλάξω όλο το ψαλίδι με τα μπαλάκια πάνω. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;;Τι καλύτερο μπορεί να έχει το έτοιμο ψαλίδι από να πρεσσαριστούν μπαλάκια σε αυτά που έχει πάνω το αυτοκίνητο ήδη;;

Nick_compact
17-12-05, 23:51
Kανείς δεν ξέρει ρε παιδιά;;; Δεν είναι και τόσο σπάνιο πρόβλημα... MPOWER ;;;;;;;;;;;;;

Geo_3D
17-12-05, 23:58
Απο Δευτερα Νικο.Ειναι λιγο δυσκολο ο οποιοσδηποτε να παρει τεχνικη απαντηση Σαβ/κο

NotiS
17-12-05, 23:58
Αμα τα ψαλιδια σου ειναι σε καλη κατασταση δεν τιθεται λογος αντικαταστασης. Τα καινουργια μπαλακια θα πρεσαριστουν μια χαρα αμα το συνεργειο εχει πρεσσα και καταλληλους αποστατες.

Geo_3D
18-12-05, 00:00
Α οκ.Ειναι Νοτης εδω.
Παρεπιπτοντως γνωριζει κανεις το κοστος των μπροστινων ψαλιδιων?

NotiS
18-12-05, 00:13
Το www.realoem.com δινει για Compact 316i του 97' τιμη για δεξι ή αριστερο ψαλιδι $161.82 (134.59 Ευρω)

Nick_compact
18-12-05, 06:28
Γιώργο θέλουν και τα δικά σου αλλαγή; Εγώ ότι και να αλλάξω τελικά θα πάω να πάρω Lemforder και όχι γνήσια BMW(άσχετα που είναι ακριβώς τα ίδια-η Lemforder είναι προμηθευτής της BMW!)

Geo_3D
18-12-05, 06:34
Θα ξερω απο βδομαδα

alexk
18-12-05, 07:52
Φίλε Νίκο, άν τα ψαλίδια σου δεν έχουν στραβώσει (λίγο δύσκολο) να αλλάξεις μόνο τα μπαλάκια.

Nick_compact
18-12-05, 13:24
thanks για απαντήσεις!
Alex σίγουρα δεν έχουν στραβώσει!Αλλά το αυτοκίνητο στα πολλά τραβάει δεξιά και το τιμόνι τρέμει από τα 100 και πάνω!Και σε δυο συνεργεία που πήγα μου ήπαν μπαλάκια!Τα ψαλίδια δεν έχουν φάει ποτέ κοπάνημα ΄πέρα από τις κλασικές λακούβες των ελληνικών δρόμων.Της Ε36 κιόλας δεν είναι αλουμινένια όπως στα Ε46 που είναι πιο ευαίσθητα

MPOWER
19-12-05, 08:20
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος αλλαγής των ψαλιδιών. Εδώ αλλάζουμε μόνο τα μπαλάκια και όταν η BMW δίνει ολόλκηρο ψαλίδι!!!

Nick_compact
19-12-05, 11:32
Σ'ευχαριστώ boss!!

NotiS
19-12-05, 14:54
Εγω μια φορα εχω αλλαξει το πισω δεξι ψαλιδι γιατι ειχε φαγωθει η εσωτερικη διαμετρος που κραταει το σινεμπλοκ με αποτελεσμα να το πεταει και να ακουμπαει μεταλλο με μεταλλο και να κανει θορυβο στις λακουβες.

steliosx
18-01-06, 14:04
Notis πόσο σου κοστισε αυτό; πρέπει να αλλάξω πίσω ψαλίδι σε ένα z3 2.0 γιατι αποτι φανηκε εχει στραβώσει.... :(

manosm3
19-01-06, 22:18
Ποσο κοστιζουν μπαλακια για Ε36;

s318is
07-02-06, 18:57
Πιθανώς και η δικιά μου 318is θέλει μπαλάκια μαζι με σινεμπλόκ.Ξερει κανείς τιμή για τα μπαλάκια;

konc
08-02-06, 15:13
Έχω αλλάξει και εγώ μόνο τα μπαλάκια και είμαι μια χαρά. Αφού δεν έχεις πρόβλημα, άλλαξε μόνο αυτά. Είναι αρκετά συνηθισμένο απ'ότι ξέρω.

ramaris
13-04-06, 09:10
πιθανο να εχουν αλλαχθει ηδη τα μπαλακια αλλα μιας και υπαρχει η ερωτηση κανουν 45 € το ενα... τα μπρωστινα εχω αλλαξει εγω....
παντος γενικοτερα αν τα αμορτισερ και τα ελλατηρια τα εχουν φαει τα ψωμια τους καταπονουντε παραπανω τα μπαλακια (ειδικα στους ελληνικους δρομους με τις λακουβες) με συνεπεια να φθηροντε γρηγοροτερα απο το κανονικο....

ramaris
13-04-06, 09:12
και για τα σινεμπλοκ τα πισω που εχω αλλαξει πανε μαζι με την βαση και κοστιζουν 35 € και τα δυο πισω μαζι αω θυμαμαι καλα....

Nick_compact
13-04-06, 10:00
ramaris E36 compact δεν έχεις; πίσω σινεμπλόκ γέφυρας εννοείς; εργασία πόσο σου πήραν για αυτά; είδες διαφορά μετα την τοποθέτηση;

ramaris
13-04-06, 13:52
κοιταξε.... ειναι και τι προβλημα εχεις... εγω ειδα τεραστια διαφορα και σε ανεση και σε συμπεριφορα αφου απο τις πολλες λακουβες και τα πολυ σκληρα και χαμηλα ελατηρια που ειχα η μια ηταν μισοσπασμενη και η αλλη βαση ηταν εντελος σπασμενη.... με συνεπεια το πισω μερος του αμαξωματος να εμφανιζει πλευσεις στις στροφες και στα αποτομα πανω κατω απο τις ανομαλιες του δρομου... και αυτο που σου λεω για την ανεση φαντασου οτι "εσφυξε" το πισω μερος κατα καποιο τροπο.... ασε που κοπανουσε με το παραμικρο... εργασια νομιζω μου ειχαν παρει 20 € αλλα μη εξουσιοδοτημενο.... ελπιζω να βοηθησα...

peristeriE30
15-10-06, 04:00
ισχυει το ιδιο κ για τα Ε30??
λογικα θα πρεπει να αλλαζονται κ εκει μπαλακια, ε??
το αυτοκινητο παει πολυ καιρο χωρις αμορτισερ (εχουν πεθανει) τι αλλο πρεπει να αλλαξω ωστε να ξαναγινει αυτοκινητο γιατι τωρα θυμιζει καροτσα απο τραχτερ! κρακ-γκαπ-ντουπ...
μαλλον θα μπουνε απλα bilstein (b4)
που τα αλλαξες με 20 ευρω???

InsaneDriver
15-02-07, 19:32
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος αλλαγής των ψαλιδιών. Εδώ αλλάζουμε μόνο τα μπαλάκια και όταν η BMW δίνει ολόλκηρο ψαλίδι!!!

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω τον Μιχάλη ή όποιον άλλο γνωρίζει αν στο e-46 μου μπορώ να αλλάξω μόνο τα μπαλάκια του ψαλιδιού ή χρειάζεται ολόκληρο το ψαλίδι.

Ευχαριστώ πολύ...:ylsuper:

drohos
15-02-07, 20:09
nick compact τελικά τα άλλαξες τα μπαλάκια,και ποσο σου πήγαν αν επιτρέπεται?από ότι είδα στο συνεργείο όταν αγόρασα το δικό μου compact η μια εμπρός ρόδα έπαιζε εντελώς και μου είπαν ότι είναι το μπαλάκι

Nick_compact
15-02-07, 20:39
Το αριστερό μου μπαλάκι είχε μπόσικα. Πήγα σε γνωστό εξουσιοδοτημένο, και μου είπαν οτί ήθελε άλαγμα όλο το ψαλίδι. Εγώ τότε δεν ήξερα και πολλά, και είπα αλλάχτε το. Μετά από καιρό έμαθα/διαπίστωσα ότι με έπιασαν μ@λ@κ@, γιατί δεν νοείται να αλλάξεις ολόκληρα ψαλίδια μόνο για τα μπαλάκια. Τα μπαλάκια δεν είναι ακριβά, η εργασία είναι φασαρία!

InsaneDriver
15-02-07, 20:58
Στο realoem δεν δείχνει για το e-46 μου ότι υπάρχει σαν ανταλλακτικό το μπαλάκι. Τι να κάνω; Μην με πιάσουν μαλάκα σαν τον φίλο μου τον Νίκο...:banghead:

Nick_compact
15-02-07, 21:17
Άκου τι να κάνεις. Μπες εδώ και κοίτα αν η Lemfoerder δίνει μπαλάκια σκέτα ανταλακτικά
http://webcat.zf-trading.com/index.asp?SPR=4

alexk
15-02-07, 22:53
Χάρη, στο Ε46 δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο τα μπαλάκια.
Άν πας και για τα 2 ψαλίδια, θα πρότεινα της Μ3 που είναι πιο ενισχυμένα.

InsaneDriver
15-02-07, 22:58
Κατάλαβα....Περαστικά μας δλδ.

Ο τζόγος στα μπαλάκια είναι κάτι επικίνδυνο πρακτικά; Να το βιαστώ δλδ;

Nick_compact
15-02-07, 23:07
Ιnsane πάντως ο Μιχάλης (MPower) είχε πει οτί και στο Ε46 αλλάζουν μόνο τα μπαλάκια. Ρώτα τον πριν κάνεις κάτι

InsaneDriver
15-02-07, 23:20
Για αυτό ρωτάω...Κάτι είχε αναφέρει ο Mpower και χρειάζεται διευκρινήσεις το όλο θέμα.:help:

manosm3
15-02-07, 23:20
ριν μια βδομαδα αλλαξα μπαλακια στο Ε36, εδωσα 100Ε (δεν ξερω αν ειναι μονο για μενα η τιμη επειδη ειναι πολυ φιλος) και το αυτοκινητο μεταμορφωθηκε!!! Δεν κοπαναει πια στις ανωμαλιες!

Nick_compact
15-02-07, 23:40
Και εγώ θα τα αλλάξω σύντομα και θα βάλω τα Meyle που λένε οτί είναι μεταλλικά ενισχυμένα.

alexk
16-02-07, 06:49
Ωραία...
Μιχάλη δώσε τη μαγική σου συνταγή, άλλαξε τον τρόπο που είναι φτιαγμένα τα ψαλίδια του Ε46.
Πάντως, άν αλλάξετε με προβλεπόμενο από την bmw τρόπο και γνήσια ανταλλακτικά, τα μπαλάκια από τα ψαλίδια του Ε46, εγώ θα σας τα πληρώσω.

Nick_compact
16-02-07, 14:15
Λοιπόν Χάρη αν τελικά αλλάξεις ολόκληρα ψαλίδια, υπάρχει μια λύση καλύτερη από το να βάλεις τα μαμά. Η Meyle βγάζει ένα σετ ψαλίδια εμπρός για το Ε46 τα οποία είναι heavy duty και ενισχυμένα, αλουμινένια, και έχουν interchangeable heavy duty μπαλάκια, δηλ. όποτε βγάζουν πρόβλημα αλλάζεις τα μπαλάκια μόνο.
http://www.wulfgaertner.com/Home/application.asp?lan=en&images=&ma=16&de=6220321167&mo=17407615818&ba=14201773908&
Aυτό είναι το link για να δεις για τι μιλάω.

stefos
16-02-07, 16:31
Συμπτωματικά (μετά την αλλαγη των συνεμπλοκ μου και καινουργιας ανάρτησης) παρουσιάζει και το δικό μου compact (Ε46 318) ακριβώς τα ίδια συμπτώματα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Έχω τρέμουλο στο τιμόνι μετά τα 100 με 110 χλμ. και τραβάει δεξιά. Σε μια προσπάθεια να ανακαλύψω τι φταίει έκανα ζυγοστάθμιση, που δεν έιχε κανένα αποτέλεσμα, και μετά αλλάξα τις 2 εμπρός ρόδες με 2 άλλες και έκανε ακριβώς το ίδιο τρέμουλο. Διαβάζοντας το συγκεκριμένο thread φαντάζομαι ότι μάλον θα χρειαστώ και εγώ μπαλάκια.... Αμάν με τα μπαλάκια μας!!

Nick_compact
16-02-07, 20:35
Tα σκληρά σινεμπλόκ μεταφέρουν στο τιμόνι-αμάξωμα την παραμικρή ατέλεια του αυτοκινήτου. Να ξέρεις οτί και 20-30 γραμάρια να χάνει στη ζυγοστάθμιση θα το νιώθεις στο τιμόνι κατευθείαν. Μπορεί να είναι μπαλάκια ψαλιδιών, μπορεί και ακρόμπαρα, μπορεί και τα δυο μαζί. Αν θέλετε μπαλάκια κοιτάξτε σοβαρά το link που έδωσα παραπάνω!!! Στο Γερμανικό ebay τα έχει τα heavy duty ψαλίδια, με έτοιμα πρεσαρισμένα heavy duty μπαλάκια επάνω στα 250 ευρώ και τα δυο, συν μεταφορικά. Και αναβαθμίζεις και σε αλουμινένια ψαλίδια.

stefos
16-02-07, 21:22
Την ζυγοστάθμιση την είδα απο κοντά δεν έχαναν καθόλου οι ρόδες ήταν όλες οκ. Αλλά αυτό που λες για τα συνεμπλοκ ειναι αλήθεια. Το τιμόνι μπορεί να έχει γινει φοβερό και τρομερό, αλλά όλες οι ατέλειες του συστήματος τονίζονται. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα... Τι ήθελα να πώ? Τα ψαλίδια μας δεν είναι ήδη αλουμινένια? και τι ποιότητα κατασκευής έχουν αυτά?

Nick_compact
16-02-07, 21:45
Έχω την εντύπωση οτί δεν είναι αλουμινενια, αλλά γράψε λάθος, είναι αλουμινένια από την μαμά. Είναι αντίστοιχης ή και καλύτερης ποιότητας από τα μαμά Lemfoerder! Και τα μπαλάκια τους αλλάζουν!

konas
17-02-07, 10:55
Πρόσφατα άλλξα δεξί ψαλίδι. 250€ πήγε το μαλί. Στο Ε46 μπαλάκια μόνο, ΔΕΝ γίνεται. Εκτός αν πας σε aftermarket.

alexk
17-02-07, 12:07
Έχω την εντύπωση οτί δεν είναι αλουμινενια, αλλά γράψε λάθος, είναι αλουμινένια από την μαμά. Είναι αντίστοιχης ή και καλύτερης ποιότητας από τα μαμά Lemfoerder! Και τα μπαλάκια τους αλλάζουν!

Όλα τα ψαλίδια για τα Ε46 είναι αλουμινένια
Και τέλος πάντων, άν δεν ξέρεις μην εκφέρεις άποψη και μπερδεύεις τον κόσμο.

Nick_compact
17-02-07, 12:25
Όλα τα ψαλίδια για τα Ε46 είναι αλουμινένια
Και τέλος πάντων, άν δεν ξέρεις μην εκφέρεις άποψη και μπερδεύεις τον κόσμο.

Ok Mr. Perfect.

saikoE39
17-02-07, 18:12
Aκυρο......τα μπαλακια ειναι το ρουλεμαν που λενε(παει μαζι με το μουαγε..??..)????
Και παλι ακυρο χω ενα τρεμουλο στα φρενα.....στα 180 χλμ δεν τρεμει τπτ οταν φρεναρω...στα 120 ομως το πιανει παρκινσον.......??????τ σκατα ειναι...????

takis
18-02-07, 13:32
saiko νομιζω πως ειναι δισκοπλακες το εκανε και σε ενα φιλο τις αλλαξε και ειναι μια χαρα μου

InsaneDriver
18-02-07, 20:42
Ηρεμία συνάδελφοι...Δεν υπάρχει λόγος τσακωμού.

Θα ήθελα να ακούσω και την άποψη του φίλου Mpower:scratchch

silent
19-02-07, 03:31
Αν νιώθεις τρέμουλο στο φάσμα των 80 με 120 Km, δοκίμασε να ρολλάρεις το αυτοκίνητο με ελάχιστα χιλιόμετρα σε δρόμο με 0% κλίση και πάτα ανεπάισθητα αλλα σταθερά το φρένο.. αν δεις οτι το φρενάρισμα όπως ρολλάρει το αυτοκίνητο αυξομειώνεται τότε είναι δισκόπλακες.
Μπορούν να ισιώσουν σε ικανοποιητικό βαθμό αλλα το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι άψογο και κυρίως δεν αντέχει στο χρόνο. Καλύτερα να αλλαχτούν.
Για να μην ξαναστραβώσουν πρέπει να κοιταχτούν όλα. Καλή εξαέρωση, τα λαστιχάκια των εμβόλων να μην έχουν ξεραθεί και οι πύρροι των δαγκανών να είναι οκ. Σωστό υγρό φρένων (DOT 4 , DΟΤ 5 κλπ) και επίσης να κοιταχτούν και τα μουαγιέ για τυχόν μπόσικα. Αν αλλάχτούν τα τακάκια, τα καινούρια συνήθως λιμάρονται στις ακμές ωστε να μην κανουν γωνία εκεί που ακουμπάνε στις δισκόπλακες. Στο τέλος φρενόμετρο. Αν γίνουν όλα αυτά τότε θα είναι εντάξει.

drohos
22-02-07, 20:49
εγώ πάντως μόλις παράγγειλα τα μεταλλικά μπαλάκια της meyle από αμερική,ξέρει κανεις ποσο είναι το κόστος τοποθέτησης τους?θα χρειαστώ και ευθυγράμμιση?

Nick_compact
22-02-07, 21:00
Γιατί ρε τρελέ από Αμερική; Και Γερμανία τα πουλάνε μέσω ebay, θα σου έλεγα και το link αν ρώταγες αλλά που να ξέρω!

drohos
22-02-07, 22:26
προσπάθησα να τα βρω στο γερμανικό ebay και βρήκα κάποια αλλα δεν ξέρω γερμανικά και έτσι κατέληξα από αμερική,η τιμή που τα πήρα νομίζω είναι καλή 57 ευρώ με τα μεταφορικά,στην γερμανία ποσο έχουν?το link πάντως είναι καλοδεχούμενο :D

Nick_compact
22-02-07, 22:54
Κάτσε να το βρω ξανά

http://search.ebay.de/search/search.dll?cgiurl=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.de%2Fws%2F&fkr=1&from=R8&satitle=meyle+E36&category0=

Nick_compact
22-02-07, 22:58
Eπίσης καλό θα είναι αφού θα κατεβάσεις τα ψαλίδια να αλλάξεις και τα πίσω, τα μακριά μπαλάκια, και τα σινεμπλόκ με Μ3 ή πολυουρεθάνης!

stefos
23-02-07, 09:21
Άρα εαν κατάλαβα καλά τα ψαλίδια από ε36 αλλάζουν μόνο τα μπαλάκια ενώ στα ε46 θέλει όλο το ψαλίδι...σωστα? Είναι σίγουρο αυτό? Η ευρωιαπωνική ξέρουμε τι ψαλίδια φέρνει, έχει αγοράσει ποτέ κανένας από εκει?

konas
23-02-07, 09:28
Άρα εαν κατάλαβα καλά τα ψαλίδια από ε36 αλλάζουν μόνο τα μπαλάκια ενώ στα ε46 θέλει όλο το ψαλίδι...σωστα? Είναι σίγουρο αυτό?
NAI για το Ε46 θελει ολο το ψαλίδι.

stefos
23-02-07, 09:33
[QUOTE=stefos;100043]Άρα εαν κατάλαβα καλά τα ψαλίδια από ε36 αλλάζουν μόνο τα μπαλάκια ενώ στα ε46 θέλει όλο το ψαλίδι...σωστα? Είναι σίγουρο αυτό?
NAI για το Ε46 θελει ολο το ψαλίδι.

:bricks1: δεν το γλυτώνω δηλαδή το κουστουμάκι.... konas εσυ τα έχεις αλλάξει ποτε?

konas
23-02-07, 09:38
ΝΑΙ όπως το ειχα γραψει πριν: Πρόσφατα άλλaξα δεξί εμπρος ψαλίδι. 250€ πήγε το μαλί.

stefos
23-02-07, 09:42
ΝΑΙ όπως το ειχα γραψει πριν:

sorry δεν το προσεξα... 250 το ένα??? γνήσια φαντάζομαι.

konas
23-02-07, 09:45
220 το ενα + 30 εργατικα. Γνησια. Η δουλεια εγινε στην BMW μεσόγεια μαζί με service

santo
23-02-07, 10:05
Παίδες, εγώ τα άλλαξα πέρσι το Πάσχα, και ίσως είιμαι πάλι για αλλαγή.. γιατί νοιόθω λίγο τξόγο από μπροστά.. είχα σκάσει κανένα 400άρι + εργασία σε αντιπροσωπεία, αλλά το καλό είναι ότι έχοντας 2 χρόνια εγγύηση στο ανταλλακτικό όντας γνήσιο το αλλάζεις νωρίτερα.
Είναι ένας αδύναμος κρίκος στα Ε46 γιατί δεν είναι όσο στιβαρα ήταν του Ε36 και δεν αλλάζουν τα μπαλάκια. Ίσως αν αλλάξω τώρα να βάλω του Μ3 εάν μπαίνουν ή να παραγείλω τα MEYLE που φαίνονται καλύτερα από τα μαμά, πιο ανθεκτικά βάσει TUV και αλλάζουν και τα μπαλάκια με μεταλικά.
Για να δούμε... :nixweiss:

konas
23-02-07, 10:24
Ίσως θαπρεπε να μας τα αλλάζουν δωρεάν ή έστω με επιδότηση οι δήμοι και το ΥΠΕΧΩΔΕ με τους κ%λ%δρομους που έχουμε

stefos
23-02-07, 11:17
Παίδες, εγώ τα άλλαξα πέρσι το Πάσχα, και ίσως είιμαι πάλι για αλλαγή.. γιατί νοιόθω λίγο τξόγο από μπροστά.. είχα σκάσει κανένα 400άρι + εργασία σε αντιπροσωπεία, αλλά το καλό είναι ότι έχοντας 2 χρόνια εγγύηση στο ανταλλακτικό όντας γνήσιο το αλλάζεις νωρίτερα.
Είναι ένας αδύναμος κρίκος στα Ε46 γιατί δεν είναι όσο στιβαρα ήταν του Ε36 και δεν αλλάζουν τα μπαλάκια. Ίσως αν αλλάξω τώρα να βάλω του Μ3 εάν μπαίνουν ή να παραγείλω τα MEYLE που φαίνονται καλύτερα από τα μαμά, πιο ανθεκτικά βάσει TUV και αλλάζουν και τα μπαλάκια με μεταλικά.
Για να δούμε... :nixweiss:

Τα Meyle μοπρούμε να τα παραγείλουμε μόνο από έξω? Δέν υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα? Είναι όντως καλύτερα από τα αντίστοιχα εργοστασιακά? Sorry που κάνω συνέχεια ερωτήσεις αλλά δεν είναι και λίγα τα λεφτά που κάνουν τα ρημάδια και θέλω να είμαι σίγουρος για το τι γίνεται. Πάντως είμαι μέσα για group buy για ψαλίδια...

Nick_compact
23-02-07, 12:13
Πιστεύω πως με ψάξιμο θα βρεθούν και Ελλάδα τα Meyle. Αλλιώς ebay.de, 250 ευρώ και τα δυο μαζί με τα μπαλάκια επάνω.

billparas
23-09-07, 19:23
Μου φαίνεται θα ανοίξω αντιπροσωπεία meyle στην Ελλάδα.
όταν λέμε μπαλάκια εννοούμε τα outer ball joints?

bmw316turbo
23-09-07, 21:15
Μου φαίνεται θα ανοίξω αντιπροσωπεία meyle στην Ελλάδα.
όταν λέμε μπαλάκια εννοούμε τα outer ball joints?


Καθε μπροστινο ψαλιδι εχει 2 μπαλακια.
Το inner ball joint που πιανει στο σασι του αυτοκινητου και το outer ball joint στο οποιο πιανει το μουαγιε των τροχων.
Στα ε36 τα ψαλιδια πουλιονται καινουργια ολοκληρα και χαρακτηριστικος αδυναμος κρικος τους ειναι το outer ball joint που φωλιαζει σε λαστιχενιο συνεμπλοκ και φθειρεται σχετικα γρηγορα iδιως οταν φορας μεγαλους τροχους.Το inner ball joint ειναι solid και δεν φθειρεται ευκολα.Η αναβαθμιση που προτεινεται διεθνως για τα ε36 ειναι οτι πρεπει να αλλαχθουν τα ψαλιδια με αυτα της Μ3 που δεν εχουν λαστιχο στα outer ball joints ή να αντικατασταθουν και τα δυο μπαλακια με solid της MEYLE.Αυτο γινεται με πρεσσα ή greek πατεντα οπως εκανα εγω.Στο net λεγεται οτι βαζουν απο ε30 ψαλιδια που εχουν ενισχυμενα και τα δυο μπαλακια αλλα εγω πριν προχωρησω στην αγορα τους ρωτησα στο φορουμ για συμβατοτητα χωρις να παρω σαφη απαντησα οποτε δεν ρισκαρα να τα αγορασω και εβαλα meyle στα μαμα ψαλιδια.Η πιο extreme λυση που προτεινεται ειναι στα ε36 να βαλουν τα ψαλιδια της Ε30 Μ3 που φοραγε απο τη μανατης ψαλιδια αλουμινιου με ενισχυμενα μπαλακια
αλλα το κοστος ειναι γυρω στα 280$ το ενα σε αμερικη.Αντε γεια....
Φιλικα

billparas
23-09-07, 22:40
Ευχαριστώ φίλε με κάλυψες. Θα ψάξω να βρω τα μπαλάκια από Meyle.

sakkunen
04-11-07, 16:58
Στην ευθυγράμμιση που κανα, μου είπαν οτι θέλω σινεμπλοκ στα ψαλίδια.Είναι αυτά τα μπαλάκια?

Nick_compact
04-11-07, 17:02
Στην ευθυγράμμιση που κανα, μου είπαν οτι θέλω σινεμπλοκ στα ψαλίδια.Είναι αυτά τα μπαλάκια?

Όχι. Τα σινεμπλόκ είναι στο πίσω μέρος του ψαλιδιού.

sakkunen
04-11-07, 17:08
Ουφ, ανακουφίστηκα!!

compact
04-11-07, 20:05
μου εκανε θορυβο το μπροστα αριστερο!!και με μια σιριγγα εβαλα λαδακι μεσα και τωρα ειναι σαν καινουργιο!!βεβαια δεν ειχε τζογο μονο τριγμο!!

m-power_01
18-12-08, 05:45
Μπαλακια μπαινουν και σε Ε46 χωρις να αλλαχτει το ψαλιδι.Οτι μπαινουν μπαινουν...για αυτο και τα βγαζει και η meyle !!! Το προβλημα ειναι η εγκατασταση. Γιατι ευκολο ειναι να λεμε μπαινει στην πρεσσα....αλλα στην πραξη??? Επειδη λοιπον το αλουμινιο ειναι εκτος απο πιο ελαφρυ ειναι και πιο μαλακο απο τον χαλυβα, υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες ειτε να στραβωσει , ειτε να ''ξεχειλωσει'' η τρυπα-υποδοχη.Με αποτελεσμα να κανουμε μια τρυπα στο νερο...αφου γρηγορα θα ξανακοπαναει

gyiama
21-12-09, 20:25
παιδια επαναφερω λιγο το θεμα και ηθελα να ρωτησω,γνωριζει καποιος αν υπαρχει αντιπροσωπος της meyle εδω στην ελλαδα και ποιος ειναι?και αν εχει κανει κανενας αγορα απο αυτον η καποιο καταστημα ?δλδ ψαλιδια σινεμπλοκ κλπ?επισης καποιο καταστημα με powerflex σινεμπλοκ?αν δεν γινεται να γραφτουν εδω στειλτε μου πμ!!!τα καιγομαι λιγακι παιδια οποτε..........heeeeeelp!!!!!!!!!!!!!!!

gyiama
22-12-09, 09:44
παιδια καποιος να με βοηθησει???????

ziaba
26-08-12, 11:59
Λοιπόν το 36αρι μου θέλει μπαλάκια κ σινεμπλόκ ψαλιδιών, ποια λέτε να μπαξω τα μαμα, απο μ3(εαν μπαίνουν), άλλη μάρκα??? οποιαδήποτε πρόταση δεκτή :help:

teo21
26-08-12, 18:51
Μπαλακια lemforder 25€ το ενα σε εξουσιοδοτημενο και σινεμπλοκ απο Μ3. Αν εχεις μποσικα τσεκαρε και ακρομπαρα-ημιμπαρα. Εγω για τα μπαλακια εδωσα 30 ευρω εργατικα και ειναι κομπλε!

johnye30is
26-08-12, 19:43
μπαλακια febi και συνεμπλοκ απο μ3 , και ενοειται ευθυγραμμιση !!!

ziaba
27-08-12, 07:40
οκ παιδιά σασ ευχαριστώ αμα είναι θα ψάξω κ για τισ 2 μάρκες κ οποία συμφέρει πιο πολύ αυτή κ θα πάρω

Nick_compact
27-08-12, 07:54
Τα καλύτερα ball joints που μπορείς να πάρεις για το αμάξι σου είναι τα Meyle HD. Είναι μεταλλικά σαν αυτά που έχει το ψαλίδι του Μ3. Τα υπόλοιπα που αναφέρονται παραπάνω είναι απλά ΟΕΜ replacement. 18.5 ευρώ το τεμάχιο, + μεταφορικά. Τα βρίσκεις εύκολα στην ίδια τιμή και στην Ελλάδα.

http://www.ebay.de/itm/Traggelenk-Meyle-verstarkt-BMW-E36-E46-Z3-Z4-/370596464135?pt=DE_Autoteile&hash=item5649454607

teo21
27-08-12, 18:13
Νίκο όλα μεταλλικά δεν είναι??

Nick_compact
27-08-12, 19:41
Καθε μπροστινο ψαλιδι εχει 2 μπαλακια.
Το inner ball joint που πιανει στο σασι του αυτοκινητου και το outer ball joint στο οποιο πιανει το μουαγιε των τροχων.
Στα ε36 τα ψαλιδια πουλιονται καινουργια ολοκληρα και χαρακτηριστικος αδυναμος κρικος τους ειναι το outer ball joint που φωλιαζει σε λαστιχενιο συνεμπλοκ και φθειρεται σχετικα γρηγορα iδιως οταν φορας μεγαλους τροχους.Το inner ball joint ειναι solid και δεν φθειρεται ευκολα.Η αναβαθμιση που προτεινεται διεθνως για τα ε36 ειναι οτι πρεπει να αλλαχθουν τα ψαλιδια με αυτα της Μ3 που δεν εχουν λαστιχο στα outer ball joints ή να αντικατασταθουν και τα δυο μπαλακια με solid της MEYLE.Αυτο γινεται με πρεσσα ή greek πατεντα οπως εκανα εγω.Στο net λεγεται οτι βαζουν απο ε30 ψαλιδια που εχουν ενισχυμενα και τα δυο μπαλακια αλλα εγω πριν προχωρησω στην αγορα τους ρωτησα στο φορουμ για συμβατοτητα χωρις να παρω σαφη απαντησα οποτε δεν ρισκαρα να τα αγορασω και εβαλα meyle στα μαμα ψαλιδια.Η πιο extreme λυση που προτεινεται ειναι στα ε36 να βαλουν τα ψαλιδια της Ε30 Μ3 που φοραγε απο τη μανατης ψαλιδια αλουμινιου με ενισχυμενα μπαλακια
αλλα το κοστος ειναι γυρω στα 280$ το ενα σε αμερικη.Αντε γεια....
Φιλικα

Έχεις την απάντηση σου εδώ. Μέσα διαφέρουν.

Dokimos e36
26-04-15, 10:52
Επαναφερω το θεμα κ παλι στο φως καθως θελω να αλλαξω στο e36 compact μου,ολο το μπροστινο συστημα!δηλ. Α)ακρομπαρα-ημιμπαρα Β)μπαρακια ζαμφορ Γ)μπαλακια ψαλιδιων (μικρα-μεγαλα) Δ)συνεμπλοκ ψαλιδιων.. η ερωτηση μου ειναι η εξης!κατα την γνωμη σας με συμφερει κατι τετοιο.. http://www.ebay.com/itm/2x-MEYLE-QUERLENKER-MIT-SPURSTANGEN-KOPPELSTANGEN-VORNE-VERSTARKT-BMW-3er-E36-/331358281234?pt=DE_Autoteile&hash=item4d267e1e12 ??? Η να τα αγορασω κομματι - κομματι?επισεις το μπροστινο συστημα του e36 compact ειναι ιδιο με το κανονικο e36??(κανουν τα παραπανω ανταλλακτικα)?σωστα??:lamer:

gearboxer
26-04-15, 23:10
Επαναφερω το θεμα κ παλι στο φως καθως θελω να αλλαξω στο e36 compact μου,ολο το μπροστινο συστημα!δηλ. Α)ακρομπαρα-ημιμπαρα Β)μπαρακια ζαμφορ Γ)μπαλακια ψαλιδιων (μικρα-μεγαλα) Δ)συνεμπλοκ ψαλιδιων.. η ερωτηση μου ειναι η εξης!κατα την γνωμη σας με συμφερει κατι τετοιο.. http://www.ebay.com/itm/2x-MEYLE-QUERLENKER-MIT-SPURSTANGEN-KOPPELSTANGEN-VORNE-VERSTARKT-BMW-3er-E36-/331358281234?pt=DE_Autoteile&hash=item4d267e1e12 ??? Η να τα αγορασω κομματι - κομματι?επισεις το μπροστινο συστημα του e36 compact ειναι ιδιο με το κανονικο e36??(κανουν τα παραπανω ανταλλακτικα)?σωστα??:lamer:

Μπροστά η ανάρτηση είναι ίδια ναι. Το κιτ της Meyle είναι πολύ ποιοτικό και νομίζω ότι οικονομικά συμφέρει αρκετά η αγορά του σαν ολοκληρωμένο σετ (το έχω κι εγώ στα υπόψην).

6ylinder
27-04-15, 08:52
Πάντως μου κάνει κάπως εντύπωση η τιμή...ξεχωριστά αν τα πάρεις κάνουν 340-350€. Σίγουρα όταν τα πάρεις όλα μαζί, θα τα πάρεις σε πολύ καλύτερη τιμή...αλλά πόσο καλύτερη;

Dokimos e36
27-04-15, 09:20
Και εγω οπως τα υπολογιζα να τα παρω ξεχωριστα εχουν κανα 100ρικο ακομα οποτε θα παρω το παραπανω κιτακι κ θα ξεμπερδευω με 275 € με τα μεταφορικα!:bananasmi

6ylinder
27-04-15, 09:25
Μιας και θα τ' αλλάξεις όλα, πάρε και ένα ζευγάρι σινεμπλοκ (http://www.ebay.com/itm/BMW-3-Series-E36-1990-2000-Anti-Roll-Bar-Bush-25-5mm-/400720626720?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d4ccf8420) (όχι τα συγκεκριμένα) για την αντιστρεπτική σου και θα είσαι κομπλέ.

Dokimos e36
27-04-15, 12:41
Ελεγα να εβαζα κατι σε powerflex..ηδη σημερα παρελαβα το οχημα..ειχα αλλαξει συνεμπλοκ γεφυρας-ψαλιδιων powerflex κ διαφορικου σε κανονικο!πολυ δεθηκε το πισω μερος κ εσφυξε!!!και ουδεις κραδασμος υπαρχει!!! :yippee::dance: