PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς λέγεται αυτό το εξάρτημα από την αντλία βενζίνης;


kanenas
11-06-20, 22:41
Καλησπέρα. Πάνω στην αντλία βενζίνης βρίσκεται αυτή η λαστιχένια τάπα που καλύπτει το στόμιο από ένα σωληνάκι ώστε να μη ξεχειλίζει το καύσιμο μέσα στην καμπίνα. Με τα χρόνια έχει διαλυθεί, οπότε το καύσιμο χύνεται έξω. Πώς λέγεται αυτό το ανταλλακτικό; Πού μπορώ να το αγοράσω οικονομικά; Ευχαριστώ.

rapid_fast
12-06-20, 01:09
Αυτό πάει όλο μαζί με την αντλία και το φλοτερ.
μόνο αν βρεις μεταχειρισμένη αντλία με κάνα 20ρι, ή σε κανένα μαγαζί που έχει σωληνάκια καυσίμου βρεις κάτι να ταιριάζει..

MZ3
12-06-20, 15:04
βάλε ένα λαστιχάκι βενζίνας διπλοσέτο να κάνει κόγχη και το δένεις με σύρμα η το κλείνεις με βίδα και συνδετήρα

γενικά τέτοιες τάπες θα βρείς απο καρμπυρατέρ μοτό που τα χρεισειμοποιούν για να ρυθμίσουν τους κυλίνδρους με όργανα υποπίεσης

kanenas
13-06-20, 19:29
Αυτό πάει όλο μαζί με την αντλία και το φλοτερ.
Πολύ ενδιαφέρον, γιατί άλλαξα την αντλία πρόσφατα με καινούργια, και αυτό δεν μου το άλλαξαν. Μου έβαλαν μεταχειρισμένη αντλία; Για καινούργια την πλήρωσα.

MZ3
13-06-20, 23:45
Πολύ ενδιαφέρον, γιατί άλλαξα την αντλία πρόσφατα με καινούργια, και αυτό δεν μου το άλλαξαν. Μου έβαλαν μεταχειρισμένη αντλία; Για καινούργια την πλήρωσα.

είναι απο τα μπλιμπλίκια που πολές φορές τα κρατάνε σουβενίρ

rapid_fast
14-06-20, 23:45
Πολύ ενδιαφέρον, γιατί άλλαξα την αντλία πρόσφατα με καινούργια, και αυτό δεν μου το άλλαξαν. Μου έβαλαν μεταχειρισμένη αντλία; Για καινούργια την πλήρωσα.
Εχει σκέτο μοτέρ αντλίας, έχει και μαζί με φλοτέρ..
Αυτή η τάπα είναι στο φλοτέρ. (κύριος κορμός εξαρτήματος)
Αν άλλαξες ανλτία με 80 ευρώ, δεν άλλαξες φλοτέρ, μόνο το μοτέρ πάνω στην ίδια βάση..
Αν πλήρωσες 180-200 το άλλαξες όλο, οπότε τους κυνηγάς..