PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι φταίει επιτέλους δεν μπορώ να βρω!!!!


BmWakIaS
13-01-06, 15:55
καταρχήν καλησπέρα σε όλους.αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που είναι αρκετά εκνευριστικό.ενώ το αμάξι είναι κρύο οι στροφές είναι ok δεν anebokatebenoune.ama το zbisw και το βάλω μπροστά σε κάνα δεκάλεπτο τότε το αμάξι κάνει σαν να πάει να zbisi δεν κρατάει ρελαντί και μετά ανεβαίνει μέχρι το 1 μετά πέφτουνε πάλι οι στροφές και τρέμει το αμάξι για κλάσματα και μετά ξαναεπανέρχεται στις κανονικές του στροφές το γκαζώνω μπας κάι είναι τίποτα μπουκωμένο αλλα πάλι το ίδιο .πρέπει να περάσει κάνα μισάωρο και μετά πάλι λειτουργεί ok.το πήγα συνεργείο και μου άλλαξαν βαλβίδα ρελαντί μπας και ήτανε αυτό αλλα τίποτα άσε που πριν την αλλάξω την βαλβίδα δεν έπαιρνε μπροστά με την πρώτη κάτι που είχε γίνει καναδυό φορες και έπρεπε να πατάς γκάζι για να κράτηση ρελαντί και να δουλέψει meta σωστά:banghead: .Tι μπορεί να φταίει δώστε μου τα φώτα σας γιατί βαρέθηκα να πηγαινοέρχομαι συνεργείο.μήπως έχει συμβεί σε κανέναν άλλον το ίδιο ??το αμάξι μου είναι e46 1,6 του 2000

mpikounis
13-01-06, 16:01
Όπως είπε και ο MPOWER στο thread αυτό (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1880&highlight=%E5%EA%EA%E5%ED%F4%F1%EF%F6%FC%F1%EF%F5)"Είναι αρκετά γνωστό πρόβλημα και είναι ο αισθητήρας του εκκεντροφόρου εισαγωγής....(συνήθως)".

bebis
13-01-06, 19:50
Για καλο και για κακο δε κοιτας και τα μπουζι.Αρχισε απο τα απλα πρωτα.Γνωμη μου.

BmWakIaS
13-01-06, 23:08
θα κανε αυτό που είπε ο mpimpoukos γιατί τα μπουζί είχανε αλλαχτεί στο μεγάλο σέρβις οποτε δεν είναι αυτά .Tώρα που θα το πάω θα τους πω να κοιτάξουνε τον αισθητήρα του εκκεντροφόρου εισαγωγής και θα ενημερώσω για νεότερα. Aυτός ο αισθητήρας καθαρίζεται και είναι ok η πρέπει να αντικατασταθεί επειδή είναι ελαττωματικός ο υπάρχον ??

compact
14-01-06, 08:49
η το afm για κοιτα και αυτο!

thanos_1
14-01-06, 13:09
Φιλε μου οπως σου ειπαν και τα παιδια ειναι ο αισθητήρας του εκκεντροφόρου. Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα και τον αντικατεστησα.Α και για την ιστορια 105euro μαζι με τα εργατικα για ενα σκατουλακι και εργασια 2 λεπτων.:rofl2:

BmWakIaS
14-01-06, 14:42
ok θα σας ενημερώσω τι έγινε μέσα στην βδομάδα μιας και θα με πάρουνε τηλέφωνο για να πάω να βάλω ali κλειδαριά που παρήγγειλαν από γερμανία γιατί μου την σπάσανε :( πήγανε να μου το ανοίξουνε αλλα δεν μπορέσανε μονο ζημια στην κλειδαριά κάνανε

BmWakIaS
25-01-06, 00:51
λοιπόν τα πράγματα έχουνε ως εξής το αμάξι το πήρα πριν τρις μέρες παρατήρησα ότι παίρνει πιο εύκολα μπρός και δεν πέφτουνε τόσο συχνά οι στροφές απότι πριν.ακόμα βεβαια πέφτουνε όχι τόσο συχνά όμως.σήμερα παρατήρησα καθώς διάβαζα την απόδειξη ότι έχει αλλαχτεί ο αισθητήρας εξαγωγής .εσείς μου είπατε ότι φταίει ο αισθητήρας εισαγωγής. ίππαρχοι και αισθητήρας εξαγωγής δηλαδή ?όταν το πήγα τους είπα να αλλάξουνε αισθητήρα εκκεντροφόρου εισαγωγής,και αυτή γράψανε μονο αισθητήρα εκκεντροφόρου .δεν έδωσα σημασία γιατί φανταστικά ότι έχει μονο ένα αισθητήρα αυτόν τις εισαγωγής εκκεντροφόρου. τι έγινε όμως δεν κατάλαβα.είναι δυο οι αισθητήρες ένας εισαγωγής και ένας εξαγωγής?????!!!!!

BmWakIaS
25-01-06, 17:26
κανεις δεν ξέρει να μου απάντηση ?????

e39_528
25-01-06, 17:44
Το διαγνοστικο τι λεει?

BmWakIaS
25-01-06, 23:58
το διαγνωστικό δεν έβγαζε να ίππαρχοι πρόβλημα απλά ρώτησα εδώ τα παιδιά και μου είπανε να αλλάξω αισθητήρα εκκεντροφόρου εισαγωγής για να μην πέφτουνε οι στροφές ,και πως αυτό είναι πρόβλημα που βγάλανε πολλά e46.και στην απόδειξη λέει ότι έχει αλλαχτεί αισθητήρας εκκεντροφόρου εξαγωγής !! ίππαρχοι αισθητήρας εκκεντροφόρου και εισαγωγής και εξαγωγής ???

BmWakIaS
26-01-06, 14:48
!!!!!! παιδια απαντιστε μου για να ξερω τη μου γινετε .

MPOWER
26-01-06, 14:56
Φυσικά υπάρχει και αισθητήρας εξαγωγής...κάθε εκκεντροφόρος έχει το δικό του αισθητήρα!

M535 E28
26-01-06, 16:43
παιδιά το κάνει κι εμένα κάποιες φορές...
έχει εμένα (s38b36) αισθητήρα εισαγωγής/εξαγωγής?

BmWakIaS
26-01-06, 21:26
δεν μπορώ να καταλάβω πάντως !!ενώ τους είπα να αλλάξουνε τον αισθητήρα εκκεντροφόρου εισαγωγής αυτοί αλλάξανε τον αισθητήρα εξαγωγής ! αναγκαστικά μόλις ζεστάνει ο καιρός θα πάω να τους πω και να τονίσω να αλλαχτεί ο εισαγωγής.Tζάμπα λεφτά για τον εξαγωγής :( τι να πω δεν ξερω

MZ3
28-01-06, 05:17
το διαγνοστικο λεει τα παντα απλα μερικοι δεν ξερουν να το διαβαζουν εγω αυτο εχω διαπιστοση