PDA

Επιστροφή στο Forum : my BMW vs BMW 525(e60) vs MINI COOPER S


bmw5argolida
16-02-06, 21:56
Ειχα ξεχασει να σας γραψω για αυτη την κοντρα.Πριν τρεις βδομαδες περιπου πηγαινοντας Πατρα ,καθημερινη μαλλον Δευτερα η Τριτη, μετα το Κιατο και πηγαινοντας χαλαρα χωρις πολυ κινηση γυρω στα 130χλμ στα ξαφνικα-δεν κοιταζα τον καθρεφτη-βλεπω ενα μαυρο 525 με οδηγο ενα πενηνταρι και συνοδηγο μαλλον τη γυναικα του και με προσπερνα με καμια 180αρα.Πριν προλαβω να αντιδρασω βλεπω και το ΜΙΝΙ να ερχεται απο αποσταση.Αρχιζω το γεμισμα-δυστυχως δεν κατεβασα 4η-το ΜΙΝΙ με περνα και αρχιζει το ''τριπλο'' κυνηγητο.Φτανοντας σε κατι ομολογουμενως δυσκολες στροφες πριν το Ξυλοκαστρο προσπερνω και το ΜΙΝΙ και το 525 φλερταροντας συνεχεια με ταχυτητες 160-220 και μενω μπροστα μεχρι πριν τον κομβο του ξυλοκαστρου που κοβω αφου ειχε μπατσους.Συνεχιζοντας εμεινα για λιγο μπροστα αλλα τελικα αφησα το 525 να με περασει αφου ο κυριος μαλλον βιαζοταν παρα ειχε ορεξη για παιχνιδι.Αλλα το ΜΙΝΙ δεν το αφησα με τιποτα να φυγει.Καθομουν δεξια και μολις ετοιμαζε επιθεση εδινα και εγω χωρις να μπορει να με περασει.Ο τυπος που το ειχε-γυρω στα 25-εκανε μοστρα στην ομορφη κοπελα που ειχε διπλα του και αυτο με τσαντισε γιαυτο του αλλαξα τα φωτα!Δεν μπορουσε με τιποτα να με φτασει απο τα 160 και πανω.Μονο μια φορα ενιωσα οτι απειληθηκα οταν πεσαμε στα 100 περιπου λογω φορτηγου και ξανανοιξαμε.Αυτο συνεχισε μεχρι την Ακρατα που εκανα δεξια και εκοψα ρυθμο για παν ενδεχομενο αφου ο δρομος ως γνωστον ειναι παρα πολυ επικινδυνος και τα στρουμφ παραμονευουν...
Συμπερασματα:Το νεο 525 ε60 μπορω να πω οτι μαλλον ηταν γρηγοροτερο απο εμενα(εχει 218 αλογα η 193;;) και σε αυτο μαλλον συνεβαλλε η μαμισια 16αρα ζαντα και το μικροτερο βαρος(2 ατομα αυτος,3 εγω και γεματο πορτμπαγκαζ) και μαλλον το οτι ηταν steptronic(μαλλον) σηκωνε τελικες χωρις κρεμασματα.Τουλαχιστον ετσι μου φανηκε,πολυ δυσκολα θα το κερδιζα σε ευθειες.Το cooper παρολο το ελαφρυ αμαξωμα,το σπορ στησιμο,τα 163 κομπρεσσορατα αλογακια δεν μου ξεμυτιζε και σε τελικες το επαιρνα ανετα.Δεν το περιμενα να κερδιζα ΜΙΝΙ!(Ενταξει στα φαναρια θα μου ειχε φυγει αρκετα).Περιμενω τις δικες σας αποψεις...

papajim
17-02-06, 01:10
Συμπερασματα:Το νεο 525 ε60 μπορω να πω οτι μαλλον ηταν γρηγοροτερο απο εμενα(εχει 218 αλογα η 193;;)

Μπράβο φίλε,έτσι!!Το καινούριο 2.5αρι βγάζει 218,οπότε είναι αλλού.Τρομερός κινητήρας.Έχω κάνει μια βόλτα και μου 'χει μείνει αξέχαστος.
Το παιχνίδι με το S ήταν όλα τα λεφτά.Τσαγάκι και διασκέδαση.Πάντα τέτοια!:dblthumb2